Doe het Maak in je huis een extra kamer om ook thuis te kunnen werken Denk bij het klussen altijd eerst aan uw eigen veiligheid Goed gereedschap is halve werk Meer ruimte in eigen huis kan door verbouwen Zelf behangen is niet moeilijk Neem tijd voor mooi schilderwerk Slim installatiesysteem voor renovatie van badkamer en toilet Klussen met Easy Cover snel, schoon en simpel 26 FAAM/VLISSINGER Woensdag 4 juli 2001 Thuiswerken vergt soms een aantal aanpassingen. Niet ie dereen heeft immers een geschikte werk hoek, vide of entresol. Wie geen aparte ka mer wil opofferen, moet vaak gaan ver bouwen. Gelukkig bieden de bouwmark ten allerlei prefab (voorzet)wandsyste- men waarmee zelfs de middelmatige doe- het-zelver uit de voe ten kan. Met een wandsysteem is heel ge makkelijk een deel van de kamer of zolder af te schotten. Ook een nisachtige bureaukast die met een los vouw- of schuifdeursys teem wordt afgesloten, is het overwegen waard. Daarmee blijft die werkkamer ook voor andere doeleinden bruikbaar, bijvoor beeld als logeerkamer. Wees bij een eventuele verbou wing niet zuinig met bekabeling. Flexibele computertrolleys zijn leuk, maar ze hebben wel voe ding en telefoonaansluiting no dig. Om niet continue te struike len over losliggende kabels zijn extra aansluitpunten bepaald geen overbodige luxe. Trek die kabels dan gelijk door naar de kinderkamers. Ook zij willen na tuurlijk hun eigen (t)huiswerk- plekje. En vergeet de keuken niet. Want de tijd is nabij dat we 'op afstand' de kookapparatuur besturen of onder het koken onze E-mail beantwoorden, zo voor spellen futurologen. Snel en gemakkellijk Met het nieuwe Quick Easy wandsysteem kun je makkelijk en snel op elke plaats in huis een scheidingswand maken. Binnen een mum van tijd heb je een ex tra kamer. Dit wandsysteem kun je omschrijven als een drie-in-één systeem. Het is zowel isolatie (massieve kern), als eindbepla- ting (stevige kartonplaat met wit te afwerking) als constructie (geen losse liggers en staanders nodig). De Quick Easy pane- De Quick Easy panelen worden tussen de vooraf te monteren vloer- en plafondprofielen i plaatst. len worden tussen de vooraf te monteren vloer- en plafondpro fielen geplaatst. Door de structuur van de pane len kunnen op elke willekeurige plaats zware lasten aan de wand gehangen worden. De panelen zijn warmte- en geluidsisolerend en brandwerend. Meer informa tie over het product of over de verkoopadressen, is verkrijgbaar op de site: www.doehetzelf- wand.nl. Zonder timmermansoog Als doe-het-zelver maak je niet elke dag een scheidings- of een voorzetwand. Kies je niet voor een kant-en-klaar systeen dan is het bij zo'n klus toch verstandig te kiezen voor een materiaal met een maximum aan tolerantie. Zo kunnen onnauwkeurigheden tij dens de montage worden opge vangen. Gipskartonplaaten en gipsvezel- platen zijn de belangrijkste mate rialen die beschikbaar zijn voor het maken van een scheidings- of voorzetwand. Voor een strak, glad, naadloos eindresultaat zijn gipskartonplaten de beste oplos sing. Bij Fermacel gipsvezelpla- ten hoeft de aansluiting niet zo nauwkeurig te zijn. Dit materi aal heeft een scheefheidstoleran tie van ruim een halve centime ter. In de afwerkfase kunnen de naden worden opgevuld met een soortgelijk materiaal als waar de plaat van gemaakt is, namelijk gips. De gipsvezelplaten smelten samen tot een wand uit een stuk. Een andere belangrijke eigen schap van de plaat is de hoge stootvastheid en de grote sterkte waardoor zware voorwerpen kunnen worden gehangen. Bo vendien hoeft geen rekening te worden gehouden met de plaats van de achterconstructie waarop de plaat wordt bevestigd. Het maakt dus niet uit waar zware keukenkastjes of boekenkasten worden opgehangen. Ook zijn de Als het weer wat mooier weer wordt denkt menig doe-het-zelver aan de klusjes in en om het huis. Denk echter bij het klussen eerst aan uw veiligheid. Kies bij elk karwei de juiste materialen en gereedschappen. Goed klimma- teriaal en een veilig gebruik van elektrisch ge reedschap vormen hierbij'letterlijk en figuurlijk de basis. Laat u zich bij de aanschaf van verf of gereedschappen gerust adviseren door 'professionals'. U kunt in vrijwel elke doe-het- zelfzaak, verf- of gereedschap- penwinkel terecht met uw vra gen. Een professionele aanpak levert niet alleen een beter re sultaat. maar is ook erg belang rijk voor de veiligheid! Denk nooit 'mij gebeurt niets'", terwijl u staat te wankelen op een keu kenstoel of vanuit een ongemak kelijke hoek een spijker in de muur slaat. laarlijks gebeuren er zo'n drie miljoen kleine en grote ongeluk ken, waarvan meer dan de helft in en rond het huis. Zekerheid Schaft u een nieuwe ladder aan, verzekert u zich er dan van dat het om deugdelijk materiaal gaat. Die zekerheid krijgt u door bijvoorbeeld een gecertifi ceerd merk aan te schaffen. Hoe steviger u op de ladder staat, hoe veiliger. Veilig het plafond witten of de gordijnen ophangen: dat kan bijvoorbeeld met de nieuwe Va- ritrex-Handy van Altrex. Deze lichtgewicht aluminium vouw- ladder is te gebruiken als ladder en steiger. De. Varitrex-Handy is een handi ge vouwladder die dankzij vier flexscharnieren snel en eenvou dig in diverse standen te zetten is. Met behulp van het bijgele verde platform kan de vouwlad der eenvoudig worden omgeto verd tot een stabiele steiger. Verborgen gevaren Kema Keur attendeert op de jaarlijks terugkerende 'verbor gen' gevaren bij het gebruik van elektrische apparaten. Zo wordt vaak bij elektrisch ge reedschap een kabelhaspel ge bruikt. Hoewel op die haspel al tijd moet staan aangegeven hoe veel vermogen er mag worden aangesloten in opgerolde en in afgerolde toestand, is het ad vies: kabels altijd helemaal af rollen. Als er teveel vermogen wordt aangesloten op een has pel die is opgerold, wordt deze te heet en ontstaat er gegaran deerd brand. Tuinverlichting Veel tuinwinkels hebben aan lokkelijke aanbiedingen met tuinverlichting. Die kan dubbel geïsoleerd zijn (bij kunststof) of is voorzien van een drie-aderige leiding (bij metaal) en moet dan dus met aarde worden verbon den. In beide gevallen is er Varitrex-Handy: een handige hulp om veilig te klussen in huis. sprake van verplaatsbare ver lichting (dus met een stekker) of verlichting die vast op de in stallatie wordt aangesloten. In het laatste geval wordt de ka bel vaak in de grond gelegd. Een diepte van veertig centime ter is een minimum eis voor blijvende veiligheid. Leg ook door middel van een tekening vast waar de kabel ligt, zodat ook een eventuele volgende ei genaar dat weet. Is de verlichting verplaatsbaar, dan liggen de kabels meestal bo ven de grond. Dan moet dus ka bel worden gebruikt die be scherming biedt tegen invloed van ultraviolet licht. Dat is een kabel van het type H05RN-F. Isolatie Gereedschap is over het alge- Wie veel en regelmatig klust, doet er verstandig aan kwalitatief goed gereedschap te kopen. In aanschaf wellicht wat prijzig, maar dankzij de duurzaamheid betaalt zich dat op termijn dub bel en dwars terug. Zelden gebruikte machines als een boor- en sloophamer, een vlakschuurmachine of een par- ketschuurmachine kunnen beter worden gehuurd. Vrijwel iedere bouwmarkt en doe-hel-zelf-zaak beschikt over een verhuurafde- ling waar verschillende gereed schappen te huur zijn, waaronder hout- en steenbewerkingsmachi- nes en loodgietersgereedschap. De tijd dat behangen een moeilij ke klus was, ligt ver achter ons. Dat komt omdat er steeds nieu we technieken en gereedschap pen worden ontwikkeld. Zo is er een nieuwe techniek met vliesbehang. Behangtafels zijn hierbij overbodig, want het be- hangplaksel kan meteen op de muur worden gesmeerd. Daarop worden de droge banen behang aangebracht. Eenmaal op de muur, kan het be hang nog eenvoudig worden ver schoven. Voordeel daarvan is dat ook de minder ervaren doe-het-zelver een naadloos resultaat krijgt. Ook het verwerken van behang in hoeken, plinten en rondom stopcontacten is gemakkelijker, omdat het behang niet vochtig is en dus niet scheurt. De ideale basis voor behang is een vlakke, liefst gestuukte muur. Maar meestal is de muur bescha digd of zit er oud behang op. In dat geval is een goede voorberei ding van belang. Oud behang verwijderen is al een stuk een voudiger met een afweekmiddel. Maar een speciale perforator voor behang zorgt ervoor dat het nog sneller loslaat. Een behang- afsteker is een alternatief voor het plamuurmes. Dit gereed schap beschadigt de ondergrond niet. Ook de afwerking is belangrijk voor een goed eindresultaat. Er is een spatel ontwikkeld om het be hang glad te strijken. Een behangliniaal zorgt voor een goe de afwerking in de hoeken en bij de plinten. Deze gereedschappen (die overi gens weinig kosten) maken het mogelijk om goed en gemakkelijk te kunnen behangen. In de behangspeciaalzaak wordt advies gegeven over behangtech- nieken. Ook zijn er videobanden verkrijgbaar met instructies en tips voor een perfect behangre- sultaat. Een dakkapel laten plaatsen zorgt voor meer licht en ruimte op de zolder. Foto: NVOB Bijna ieder huis heeft wel een ongebruikte ka mer, zoals bijvoorbeeld een zolder. Om meer ruimte te krijgen, is verhuizen daarom lang niet altijd noodzakelijk. Het eigen huis verbouwen kan vaak ook al een goede oplossing zijn. Een voorbeeld. platen brandwerend en geluidsi solerend. Behangen, schilderen en betegelen kan op deze platen. Gipsvezelplaten kunnen ge schroefd, gespijkerd of geniet worden en ook op maat zagen gaat eenvoudig. Het speciale Fer- macell ritsmes, of gewoon een stevig stanleymes, is evenwel sneller en gemakkelijker. Met het mes wordt de plaat eenzijdig in- gekerfd waarna hij eenvoudig op de snijlijn afbreekt. Naden die worden gevormd door breukran- den laten zich net zo makkelijk afwerken als gewone naden. De grote milieuvriendelijkheid is specifiek voor de Fermacell plaat. De vochtregulatie in de ruimte blijft intact, waardoor een gezon der leefklimaat in huis ontstaat. Daarnaast is Fermacell volledig recyclebaar waardoor het ook op lange termijn niet belastend is voor het milieu. De platen zijn, samen met een handige montage- handleiding, verkrijgbaar bij vrij wel alle Doe-het-zelf zaken. Marjoleine van Breukelen wilde haar oude vak van journaliste weer oppakken. "Voordat de kleintjes kwamen, heb ik bij de krant gewerkt. Maar sinds de ge boorte van onze eerste ben ik fulltime moeder. Nu alledrie de kinderen naar de basisschool gaan, begint het toch weer te kriebelen. Via wat oude contac ten ben ik rond gaan bellen. Werk genoeg, zo bleek, maar de werktijden zijn nogal ongelukkig. Ik wil namelijk wel om drie uur thuis zijn om de kinderen op te vangen. Onno is toen met het idee gekomen om te gaan free lancen. 'Waarom niet?', dacht ik." "Tenzij we de zolder grondig zouden verbouwen, was er echter geen ruimte in huis voor een werkplek. We zouden daarmee twee vliegen in een klap slaan. Het huis wint veel aan ruimte - en dus aan extra waarde - en ik heb een goede werkkamer. We zijn meteen naar de aannemer gestapt om onze plannen waar te maken." Vier-stappen plan voor het gemakkelijk en snel aanbrengen van Grote ingreep vliesbehang met Perfax behangplaksel. Foto: Henkei. Voor meer informatie: tel. 030-6073438. De kapverdieping van het huis was niet goed geisoleerd en er was weinig lichtinval. "Isoleren, meteen de benodigde elektrische bedradingen aanleggen en de centrale verwarming doortrekken waren relatief eenvoudige klus sen. Maar voor het creëren van meer daglicht was een grotere in greep nodig. Onze aannemer stelde voor een dakkapel te plaat sen: daarmee win je licht en ruimte." Onno en Marjoleine waren met een enthousiast. "Wat ons be treft, konden de aannemer en zijn mensen direct aan de slag. Na het plaatsen van de dakkapel zouden we zelf de zolder gaan opknappen en inrichten." Maar zo simpel lag dat niet. "De aan nemer vertelde ons dat voor het plaatsen van een dakkapel welis waar geen bouwvergunning no dig was, maar dat we het wel moesten melden bij de gemeen te." De dakkapel moet dan bovendien onder bepaalde maximum afme tingen blijven. Ook kan het wel vijf weken duren voordat de ge meente officieel haar toestem ming verleent. Marjoleine is uit eindelijk op vorig jaar 1 mei van start gegaan. "Moet je zien, wie kan zich een mooier kantoor wensen? En dat niet alleen: de zolderetage is zo ruim, dat de andere helft nu vo lop gebruikt wordt als bergruim te en hobbykamer." Met verf kan houtwerk binnen en buiten op een snelle manier ver fraaid en beschermd worden. Het hout gaat dan nog langer mee ook. Iedere doe-het-zelver kan mooi schilderwerk afleveren. Speciale kennis of bijzonder gereedschap is niet nodig. Voor het verf werk kan een kwast of een roller ge bruikt worden. Neem de tijd voor het voorbereiden van de klus en voor het klaarmaken van de ondergrond. Bereken nauw keurig de benodigde hoeveelheid verf en maak een lijst met mate rialen. Let erop dat de plek waar u gaat werken goed opgeruimd is en zorg voor goede ventilatie bij binnenwerken. Voor een tijdbesparende installatie van was tafel en wc introduceert Wijnbeek de Duplo Combi installatie-elementen van Schwab. Er is een wc-element en een wastafel-element. Wie in huis gaat klussen, weet dat er rom mel van komt. Vooral schilderwerk, schu ren of het schoonmaken van grote oppervlak ken als plafonds en muren vereisen een goede voorbereiding. meen van isolatieklasse II. Dat is te zien aan het symbooltje van twee vierkantjes in elkaar. Omdat gereedschap vaak in al lerlei ruimten wordt gebruikt, waar dus niet altijd geaarde stopcontacten zijn, is de be scherming tegen aanraking in het toestel zelf geregeld. Binnenshuis Het voorjaar is een typische pe riode waarin veel mensen gaan behangen. Tip van Kema Keur: altijd spanning afsluiten bij het loshalen van de contactdozen, bij voorkeur door de bewuste groep uit te schakelen. Boor in een muur nooit recht boven een stopcontact, omdat juist d'r bij na altijd de aanvoerleidingen lo pen. Gebruik bij enige twijfel een zogeheten leidingzoeker. Met dit prefabsysteem bespaart de installateur veel tijd, want de elementen kunnen voor een be staande muur worden geplaatst of in gipskarlon systeemwanden. Een degelijke muur- en vloerbe vestiging wordt bijgeleverd. Het voorgemonteerde, zelfdra gende wc-element met frontbe diening bevat een inbouwreser- voir voorzien van een waterbe sparend spoelsysteem. Het is he lemaal compleet met aan- en af- voergarnituur. Eenmaal geplaatst kan met de afwerking worden begonnen en kan de closetpot ge monteerd worden. Voor de be diening van het spoelreservoir gebruikt men de Schwab bedie- ningsplaat VIVA. De bedienings plaat wordt uitgevoerd in een kwalitatief hoogwaardig materi aal en bevat een keuzemogelijk heid voor drie liter (kleine bood schap) of zes liter (grote bood schap) spoeling. Het zelfdragend wastafel-element is geschikt voor wastafels met eengatsmengkraan. Ook dit ele ment wordt geheel compleet ge leverd. Wastafel monteren, kraan aansluiten, klaar. Bovengenoem de producten worden verkocht via de sanitairvakman. Het Duplo Combi installatie-element. Immers, het is niet de bedoeling dat het interieur onder de verf spatten, stof of ander vuil komt. Afplakken en afdekken is het de vies. Een uiterst handige oplos sing biedt tésa met Easy Cover, afplakband en afdekfolie in een. Grote oppervlakken worden in een handomdraai afgeplakt en af gedekt met Easy Cover. Dit is handig in gebruik. Dankzij een scherpe kartelrand is het gemak kelijk op maat af te snijden. Een maal op z'n plaats, beschermt de folie perfect. De folie is statisch en waait dus niet op bij een zuchtje wind of tocht. Daarnaast is de folie voorzien van minuscu le deukjes. Deze helpen voorko men dat verfspatten doorlopen, dus geknoei is uitgesloten. Het afplakband dat aan een kant van de folie is bevestigd, hecht prima aan elk oppervlak. Na ge bruik is het afplakband gemakke lijk en zonder lijmresten te ver wijderen. Easy Cover is gemak kelijk in gebruik en geschikt voor praktisch elke klus. in en rond het huis. Easy Cover is verkrijgbaar in twee maten: 1.40 meter hoog en 33 meter lang voor middelgrote oppervlakken (kleine meubel stukken, radiatoren en muren) en 2.60 meter hoog en zeventien meter lang voor grote oppervlak ken (grote meubelstukken, kas ten, deuren en muren). De consumentenadviesprijs is 19,99 voor beide maten. Easy Cover is te koop bij vrijwel alle grote bouwmarkten en doe-het- zclfwinkels.

de Faam | 2001 | | pagina 26