Nieuwe mix modern design en klassiek Wijkbureau Vlissings Middengebied officieel geopend Ma leder huishouden wenst royale woonkamer KORT KORT KORT KORT KORT KORT Beste Buur komt uit Den Bosch Wonen zo'n acht procent duurder Moderne techniek eist forse bijdrage Modernisering huurbeleid Woensdag 4 juli 2001 Jaargang 5 nummer 13 HUREN in Midden Zeeland. Bepaal dan uw met: Mtp;//zeelaraJ,woonkeuze.nl Buurtcomité Fort Orthen uit Den Bosch is door een landelijke jury uitgeroepen tot Beste Buur van Nederland 2001Zij kregen de ti tel vanwege de vele activiteiten in de buurt waardoor deze leef baarder is geworden. Fort Orthen werd door de jury geroemd van wege het opnemen van een gezin in de wijk dal ergens anders niet welkom was. Daarmee heeft dit comité duidelijk zijn nek uitgesto ken. De Beste Buur is naar huis gegaan met een plastiek van vormgever Casper Klaasse en een cheque van 10.000 gulden te besteden aan een project of voorziening voor Burenhulp. Namens de organisatoren Humanitas en Aedes ontving de Duitse gemeente Gronau een aanmoedigingsprijs van 5.000 gulden als dank en aanmoediging voor de grensoverschrijdende hulp die de buurstad Gronau heeft geboden aan Enschede na de vuurwerk ramp vorig jaar mei. Nog steeds worden de onderlinge contacten op een prettige manier onderhouden. Zowel Gronau als Enschede ontving een beeldje dat deze band symboliseert. De Nationale Burendag is een vervolg op de drie eerdere Burenda- gen in 1995, f998 en 1999. De gemeentelijke woonlasten, bestaande uit de onroerende zaak belasting (OZB), reinigingsheffing en rioolrecht, stijgen dit jaar gemiddeld met acht procent, zo blijkt uit de Atlas van lokale las ten 2001 van het Centrum voor Onderzoek van de Economie van de Lagere Overheden (COELO). Het Nederlandse gemiddelde van woonlasten ligt op fl. 1214,-, maar per gemeente zijn de verschillen zeer groot. Het meest wordt betaald in Rozendaal (Gelderland). Hier zijn de kosten met maar liefst veertig procent gestegen tot fl. 2177,-. De inwoners van Oostburg in Zeeuws-Vlaanderen zijn met fl. 751,- het goedkoopst uit. Het OZB-tarief is gemiddeld met 6,4 procent gestegen. Hoewel de 'vereniging eigen huis' voor de OZB een maximale stijging van vier procent voor ogen had, hebben veel gemeenten wel gehoor gegeven aan de oproep om de OZB-tarieven te verlagen. Daarover is de 'vereniging eigen huis' wel tevreden, maar niet over de totale stijging, omdat die toch veel hoger is uitgevallen dan die vier pro cent. foto: Nederlands Perscentrum Wonen In het City classic interieur, een nieuwe mix van modern design en klassiek, hebben de bewo ners een neus voor alles wat 'de investering waard is'. Designklassiekers, waardevolle an tieke stukken en het werk van veelbelovende jonge ontwerpers maken samen het kunstzin nige interieur. Strakke vormen en sobere mate rialen hebben lang de toon gezet. Dit jaar krijgen ze serieus tegen wicht van decoratieve stoffen, zachte vloeren en van klassiek behang. De tijdloze kleurencom binatie zwart en wit met knal rood als accent, refereert aan de nieuwste mode- en interieur trends van deze zomer. De rol van licht is prominent. Uitgebalanceerde lichtsystemen met diverse kleuren licht bepalen hoe de ruimte aanvoelt. Het City classic interieur wordt geken merkt door grote en hoge ruim tes, architectonische vormen en innovatieve materialen. Functie en vorm gaan voor alles, maar de voorspelbaarheid van het sobere minimalisme wordt deze zomer doorbroken door de toepassing van klassieke kleuren en stoffe ring. De bewoners zijn duidelijk op zoek naar nieuwe vormen van ge zelligheid en flexibiliteit. Opval lend is de hernieuwde belangstel ling voor antiek. Kostbare antie ke stukken krijgen een prominen te plaats in het designinterieur. Die waardering voor antiek gaat hand in hand met kennis. Het be sef dat antiek van onschatbare waarde is, maakt investeren inte ressant. Dezelfde filosofie gaat ook op voor kunst en designklas siekers. Daarnaast wordt gespe culeerd met de aankoop van werk van jonge ontwerpers op het gebied van interieur en mo derne kunst. De toegenomen be langstelling voor textiel en be hang sluit naadloos aan bij de klassieke tendens. Stoffen heb ben een subtiele shine of half- transparante patronen. Ook zil ver- en bronsoptieken zijn actu eel in de nieuwste collecties. In novatieve stoffen die bijvoor beeld onkreukbaar zijn, laten zich prima verwerken tot pane len. Nieuw is de horizontale be lijning in de stoffen. Doordat huizen weer hoge plafonds heb ben, wordt de ruimtelijkheid soms als kil ervaren. Horizontale strepen maken het binnen be haaglijker. Behang met klassieke dessins of met motieven van ge breide kabelpatronen zorgt voor een spannend contrast met de moderne meubelen. De hang naar luxe uit zich in dit interieur in de keuze voor pure materialen zoals gepolijst aluminium, nikkel en zilver. Daarnaast maken ex clusieve houtsoorten het interieur iets leefbaarder. Vooral een luxe houtsoort als noten is in op komst. Verrassend is het gebruik van verschillende houtsoorten door elkaar; donker en licht, massief en fineer, mat en hoog glans. Kleur beeldbepalend Deze zomer overheerst de kleu rencombinatie wit, zwart en rood, die refereert aan de 'po- wer'-interieurs van de jaren tach tig. Maar het deja-vu gevoel ont breekt vanwege de combinatie met eigentijdse elementen. Licht neemt overigens steeds vaker de functie van kleur over in de ruimte. De bewoners investeren in kostbare lichtplannen. Met ge kleurd licht zijn bepaalde illusies en stemmingen op te wekken. Zo kan elke ruimte in huis voortdu rend worden aangepast aan de behoefte en aan de stemming van het moment. De sfeerlampen zijn in het interi eur belangrijker als (kunst)object dan als verlichtingsbron. Voor zitmeubels zien we afgeronde en bijzondere vormen. Nieuw is de verlengde en/of ver brede fauteuil; een symbiose van een daybed, sofa en fauteuil. Cre atieve ontwerpers bedenken bij voorbeeld een halfhoge rugleu ning die, afhankelijk van hoe je zit, ook dienst doet als armleu ning. Nieuwkomer is de relaxfau- teuil in designuitvoering. Uiterst flexibel, dus volledig verstelbaar, uitklapbaar en draaibaar. Een 'verwarmde zitting plus rugleu ning en een ruime keuze uit ver schillende massages zijn het sum mum van comfort. Voor de sty ling van dit interieur zijn veel ac cessoires al snel overbodig. Het contrast in vorm, materiaal en kleur maakt de sfeer. Een decora tieve tak in een ronde transpa rante vaas op een gekleurde ku bus van plexiglas is een verras send sfeerelement. Zelfs de fiets is een verantwoord designobject en. het subtiele bewijs van een snelle en gezonde levensstijl. Designklassiekers, waardevolle antieke stukken en het werk van veelbelovende jonge ontwerpers vormen samen het kunstzinnige interieur van City classic. De Woonnota staat meer zeggenschap over on der andere de vormgeving en de inrichting van de woning voor. Met andere woorden: de over heid wil dat de burgers een vinger in de pap krijgen wat betreft hun huis, waarin zij gemid deld driekwart van hun tijd doorbrengen. Als de overheid dat voornemen wil waarmaken, dan zullen er huizen moeten worden gebouwd met grote woonkamers. Want uit een onder zoek van onderzoeksbureau Intomart blijkt dat ongeacht de levensfase een ruime woonkamer door bijna iedere Nederlander wordt gewenst. Intomart verrichtte het onder zoek in opdracht van de vereni ging van woningcorporaties Ae des onder 2500 huishoudens. De levensfase waarin huishoudens zich bevinden, spelen een domi nante rol in de waardering van specifieke woon kenmerken en hebben een belangrijk effect op de waardering van woondien sten. Met het woonbelevingson- derzoek 'Van klantwensen naar woondiensten' geeft Aedes een schat aan informatie die onmis baar is voor woningcorporaties. Met de tijd 'voor iedereen het zelfde huis' wordt afgerekend. 'Willen woningcorporaties hun klanten aan zich binden, dan zul len zij woningtypen en woon diensten op maat moeten aanbie den', zegt Aedes-voorzitter Wil lem van Leeuwen. Aan de hand van de resultaten van het onder zoek kunnen woningcorporaties hun aanbod op de wensen en voorkeuren van hun klanten af stemmen, zodat de woonconsu ment passend en naar tevreden heid zich kan huisvesten. Uit 'Van klantwensen naar woon diensten' blijkt dat de fysieke kenmerken van de woning en de woonomgeving een doorslagge vende rol spelen in de keuze van een huis. Extra (woon)ruimte wordt over de hele linie gewaar deerd: 84 procent noemt een rui me woonkamer bijvoorbeeld als minimale eis. En ook heeft nog steeds een vrijstaand huis de voorkeur. De aanwezigheid van buurt- en zorgvoorzieningen sco ren opvallend laag bij de respon denten van het onderzoek. Huis houdens met specifieke kenmer ken waarderen die aspecten wel weer hoog. Zo wordt de beschik baarheid van thuiszorg gemid deld gewaardeerd met 5,6, ter wijl zestigplussers dit waarderen met 7,9. Datzelfde geldt voor aanvullende diensten, zoals huis houdelijke hulp, glazenwasser en een boodschappenhulpdienst. Deze worden relatief laag ge waardeerd, maar de wens ernaar hangt af van de kenmerken van het huishouden. De moderne techniek is prachtig en maakt het leven er in de mees te gevallen een stuk eenvoudiger op. Maar de magnetron, vriezer, computer en het waterbed (om er maar eens een paar te noemen) verbruiken wel de nodige energie en dat is te merken op de ener gierekening. In huishoudens is het afgelopen jaar de consumptie van energie met 32 procent toegenomen in vergelijking met 1990. Voor het eerst wordt er in Nederland meer dan 100 miljard kilo wattuur elektriciteit verbruikt, zo meldt het Centraal Bureau voor Statistiek. De apparaten worden weliswaar steeds zuiniger, maar het aantal apparaten nam ook fors toe. De stijging van het energieverbruik in de huishoudens komt echter niet alleen doordal er per huishouden méér apparaten gebruikt worden, maar die apparaten worden ook nog eens langer gebruikt. Denk bijvoorbeeld maar eens aan de komst van de computer. Met de komst van het Internet zitten vele computerbezitters uren achter elkaar op deze elektronische snel weg. Het toegenomen elektriciteitsverbruik zorgt vanzelfsprekend ook voor een hogere energierekening, waardoor de vaste lasten per huishouden zijn gestegen. Ook in de werksfeer wordt er meer energie 'geconsumeerd'. De stijging in energieverbruik is het grootst bij de niet industriële be drijfstakken, waartoe bijvoorbeeld de dienstverlenende sectoren, handel en landbouw behoren, Het elektriciteitsverbruik nam hier met 49% toe ten opzichte van 1990. Ook hier is de toegenomen automatisering de grootste oorzaak van het stijgend energiever bruik. De behoefte aan nieuwe huurproducten stijgt en het onderscheid tussen huren en kopen vervaagt. De laatste tijd zijn er nieuwe huurcontracten ontwikkeld, waarin huurder en verhuurder over eenkomen dat de huurder zelf voorzieningen in de woning aan brengt in ruil voor een lagere huurprijs. De zeggenschap van de huurder over zijn huis neemt daarmee toe. De woonarrangemen- ten zullen zich in de komende tijd verder ontwikkelen. De wel vaart neemt toe en daardoor ook de wens voor gemaksdiensten, zoals onderhoud van de binnenkant van de woning en zorgverle ning. Waar de behoefte van de burger aan een grote diversiteit van woonarrangementen toeneemt, mogen de huurbeleidsregels, die in de kern dienen ter bescherming van de burger, geen belemmering vormen voor burgers om naar eigen inzichten hun wonen vorm te geven. Daarom is een modernisering van het huurbeleid door meer ruimte te geven aan contractvrijheid nodig. Daarbij wordt beoogd dat binnen de bandbreedte van de door het Rijk vastge stelde huurprijsnormen, huurder en verhuurder zelf overeenko men wat de (aanvangs)huurprijs is, wat de jaarlijkse huurprijsstij ging is en wat de aard van de dienstverlening zal zijn. Bron: Nota mensen, wensen, wonen Ook al omdat zij dagelijks dooi de wijk fietst en dan zelf merkt dat er meer "blauw" op straat is. In Vlissingen zijn er in totaal vier wijkbureaus: Paauwenburg, Middengebied, Centrum en Sou burg. Van hieruit trekken de Stadstoezichthouders hun wijk in om de orde en veiligheid te bewaken. „Een voordeel van de ze indeling in wijken is, dat je de mensen en de omgeving nu goed kunt leren kennen", zegt Ton Louwerse. Hij is de mentor van Middengebied, de man met de meeste ervaring, die de andere vier toezichthouders begeleidt en ondersteunt. „En het feit dat je met een klein team werkt erva ren wij ook positief". goed overleg opgelost. Stadstoe zichthouders dragen geen wa pens. „Gelukkig maar", zegt Louwerse, "want daardoor ne men mensen ons, naar mijn me ning, sneller in vertrouwen. We dragen natuurlijk wel een uni form. Maar dat is een goed her kenningsteken." Louwerse bena drukt dai het met de agressie erg meevalt. „Daar komt bij dat we een goede samenwerking met de politie hebben. Als er iets aan de hand is reageren ze zeer snel." Bij het aanhouden van een win keldief heeft hij overigens wel eens een klap met een fietspomp opgelopen. Maar dat soort agres sie blijft gelukkig bij incidenten. In een opleiding van 6 weken le ren de mannen en vrouwen van Stadstoezicht verschillende vaardigheden, waaronder om gaan met agressie, maar ook op treden in noodsituaties, zoals bij hel onwel worden van mensen. Vandaar, dat zij ook reanimatie en de eerste beginselen van EH BO leren. Ze worden geworven uit de doelgroep van langdurig werkelozen, niet gemakkelijk in het arbeidsproces te plaatsen mensen en mensen die al gerui me tijd in de WAO zitten. „Het is de bedoeling, dat de deelne mers na enige tijd doorstromen naar een "gewone" baan", legt Louwerse uit. In de praktijk ge beurt dat ook regelmatig. Velen vinden een baan in de bewaking, maar Louwerse noemt ook een voorbeeld van een vrouw die re ceptioniste/ telefoniste is gewor den. Mehrtash Moradie, die in het Middengebied werkt, komt uit Iran. Hij werkt nu 8 maanden als Stadstoezichthouder en heeft het heel goed naar zijn zin, Hij spreekt al goed Nederlands, wat uiteraard ook een vereiste is en wil nog een poosje doorgaan met dit werk, zoals hij zelf zegt. Een andere toezichthouder lolanda Wiliemse heeft een speciale oplei ding gevolgd als adviseur voor het Politiekeurmerk voor wonin gen. Een soort veiligheidscertifi caat. Ook werken mensen van de dienst in de gevangenis als Arres tantenverzorger. Er zijn dus ze ker doorgroeimogelijkheden. Ton Louwerse en zijn medementoren hebben nog één grote wens. Dat is een computer-netwerk waar mee de Wijkbureaus hun werk zichtbaar kunnen maken en on derling contact onderhouden. Wellicht heeft de burgemeester, als voorzitter van de stichting Stadstoezicht, hier oren naar. De Stadstoezichthouders surveil leren altijd minstens met z'n tweeën en hebben daarbij de be schikking over een mobilofoon om contact te kunnen onderhou den met het wijkbureau en de centrale meldkamer. Ze letten op onveilige situaties, zoals open staande deuren, losliggende te gels in het trottoir, fietsen op de stoep, rondzwervend vuil. Eigen lijk te veel om op te noemen. Ui teraard ondernemen ze gelijk ac tie als ze dingen constateren die verbetering behoeven. Ze heb ben geen bevoegdheid om een proces-verbaal uit te schrijven, maar maken wel gebruik van ser vicebriefjes, die ze bijvoorbeeld onder de ruitenwissers van een verkeerd geparkeerde auto ach terlaten. Wijkbewoners kunnen ook klachten bij hen kwijt. Als voorbeeld noemt Louwerse een Vis stadswachten voor nieuw kantoor het vrouwtje bij de deur regelt de basis foto Jaap Wolterbeek door Arie van Zanten In het Vlissingse Middengebied werd maandag 25 juni door de burgemeester van Vlissingen, Mevr. A. van Dok-van Weele, de opening ver richt van het Wijkbureau Middengebied aan de Hogeweg 88. Hoewel de vier Wijkbureaus al enige tijd draaien, was deze opening de eerste officiële gebeurtenis. In haar toespraak benadrukte de klacht van enige bejaarden die burgemeester dat zij dit samen- veel last hadden van het lawaai werkingsverband tussen de dat kinderen maakten als ze uit Stichting voor Stadstoezicht, Ge- school kwamen. Die klacht is in meentepolitie en de woningstich tingen een warm hart toedraagt. Zij heeft er vertrouwen in, dat dit zeker een positieve bijdrage zal leveren aan de leefbaarheid in de wijken.

de Faam | 2001 | | pagina 23