Martin Jones ziet ouderenraad zitten Wijkpost de Springplank SWOMsurfen "Zorgstroom Walcheren" één loket voor alle soorten zorg Wonen in de Middelburcht Spiegeltje, Spiegeltje 612004 Gem. Sociaal Fonds (GSF) Woensdag 20 juni 2001 FAAM/VLISSINGER 9 De Seniorenkrant is een uitgave van de Stichting Welzijn Ouderen, Middelburg, Molstraat 13, 4331 SM Middelburg Tel. (0118) 627537 Onlangs werd in Middelburg gediscussieerd over de vraag, of rijke ouderen (senioren) wel of niet in Middelburg mogen komen wonen. Ik ben niet bij het debat daarover geweest, maar ik vraag me af, of de deelnemers hebben nage gaan, of ouderen - rijk of arm - nu wel of niet een positieve bijdrage (in materieel opzicht) aan de samenleving leveren. Het antwoord daarop lijkt me interessant voor het onder werp. Een onderzoek van het Nederlands Economisch Insti tuut heeft daarop betrekking. In Ec.Stat.Berichten van 28.10.1987 tonen prof.dr.L.H. Klaassen en Dr.J.A.van der Vlist - beiden ten tijde van het schrijven van het artikel 65 plus - glashard aan, dat perso nen van 65 jaar en ouder per persoon - arm en rijk door el kaar genomen - een beste dingsimpuls van bijna f 20.000.- per jaar (guldens van 1986!) genereren. Om een vier bladzijden lang verhaal samen te vatten: de schrijvers constateren, dat ouderen een relatief hoog inkomen per hoofd hebben, meer consu meren dan anderen, behoor lijk belasting betalen, sparen geld aan hun kinderen ge ven, arbeidsplaatsen creëren zonder zelf een arbeidsplaats nodig te hebben, geen recht verlangen op een werkloos heids-uitkering, nauwelijks een beroep doen op politie en justitie (behalve als slacht offer), veilige deelnemers aan het verkeer zijn, de infrastruc tuur buiten de spits gebruiken, overige diensten van overheid en bedrijfsleven buiten de drukke dagen gebruiken, het toeristenseizoen verlengen, geen beroep doen op de over heid voor kostbare onderwijs- en sportvoorzieningen, actief zijn in het verenigingsleven enz. enz. en tenslotte ook nog zorgen voor een nalaten schap. Belangrijk is ook, aldus de schrijvers, dat zelfs hoog bejaarden relatief een beperkt een beroep doen op bijvoor beeld verzorgings- of ver pleeghuizen. Nu we vijftien jaar verder en als land veel rij ker zijn, en ook nog betere pensioen-voorzieningen heb ben is het gestelde in het arti kel alleen maar meer waar ge worden, lijkt mij. Dus alle ge praat over senioren, die de maatschappij zoveel kosten is echt onzin. Vergrijzen is posi tief! Alleen voor de betrokke nen is het jammer, dat ze ou der worden. Een stad zou re clame moeten maken met een gunstig leefklimaat voor oude ren en ook trots moeten zijn om veel mensen binnen de stadsgrenzen te hebben, die in hun werkzame leeftijd voor hun oude dag hebben ge zorgd, een bijdrage hebben geleverd aan de groei van on ze maatschappij, maar ook na hun 65ste een waardevolle bij drage aan het stedelijk leven kunnen geven, bijvoorbeeld als vrijwilliger of gewoon, als 65 plusser. Daar kan geen ge meentelijke nota tegenop! La ten we maar eens ophouden met een probleem te maken van oudere mensen en ons richten op de problemen, die in andere leeftijdscategorieën voorkomen. Peter Cadzand seniorenkrant 21e JAARGANG NUMMER 119 "Als er inderdaad een ouderenraad in Middelburg komt, zullen meer organisaties en individuelen een inbreng kunnen geven bij de advisering over ouderenbeleid. Ge let op die verbreding ben ik zeker voor uitvoering van die plannen." Dat zegt Martin Jones, directeur van de Stichting Welzijn Ouderen Middelburg, over het idee in Middelburg een ouderenraad in te stellen. De beoogde ouderenraad wordt een commissie, een stichting of een platform, die de gemeente adviseert over ouderenbeleid. Nu bestaat al een zogenaamd bestuurlijk overleg ouderenbeleid. Maar daarbij zijn momenteel slechts twee ouderenbonden en de SWOM betrokken. Over het idee de beoogde ou derenraad rechtstreeks door de oudere inwoners van Mid delburg te laten kiezen heeft Jones nog geen oordeel. "Ik zou graag eerst willen weten hoe die verkiezingen opgezet gaan worden, hoe de voorlich ting daarover in het vat wordt gegoten, enz. Maar nogmaals. Ik vind het een goed initiatief waardoor de inbreng over za ken waarmee ouderen te ma ken krijgen, duidelijk zal wor den verbreed. En dat is alleen maar goed. "Uit een vraaggesprek met wethouder Visser, die oude- renzaken in zijn portefeuille heeft, blijkt dat de plannen op vrij korte termijn aan de ge meenteraad zullen worden voorgelegd. "Als de gemeen- Martin Jones, directeur SWOM: "Een bredere inbreng van ouderen in het beleid is altijd positief. teraad beslist dat wij verder kunnen gaan, hoop ik dat er in de herfst van dit jaar verkiezin gen gehouden kunnen wor den" aldus de wethouder. Borsele en Schouwen-Duiveland In de gemeenten Borsele en Schouwen-Duiveland bestaan al zogenaamde seniorenraden. De Seniorenraad Schouwen- Duiveland is sinds mei 1998 actief. In die raad, die elf leden telt, zitten vertegenwoordigers namens de ouderenbonden en senioren van vakorganisatie, plus nog een aantal mensen op persoonlijke titel. Die laat- sten zijn op grond van hun kwaliteiten gevraagd. Volgens mevrouw De Looff van de Stichting Welzijn Ouderen Schouwen-Duiveland gaat de raad steeds beter functione ren. "In het begin moesten zo wel de raad als de gemeente even aan elkaar wennen. De raad is nauw betrokken ge weest bij het opstellen van de gemeentelijke nota ouderen beleid en neemt nu ook deel aan het opzetten van een con creet werkplan." Borsele heeft sinds 1 april 2000 een seniorenraad van ne gen leden. Zes leden werden afgevaardigd door drie oude renbonden en drie leden door de ouderen sociëteit. Behalve het gevraagd en ongevraagd adviseren van het gemeente bestuur, organiseert die raad, veelal via werkgroepen, ook diverse ontspannings- en cur susactiviteiten. Op basis van een werkplan ontvangt de raad daarvoor subsidie van de gemeente. De raad komt zes keer per jaar bijeen. 30 JAAR OUDERENWERK NIEUWLAND Het is 1971. Het bestuur van de Bejaardenbond Nieuw- St. Joosland heeft het college van B&W toestemming gevraagd om de benedenruimte van het voormalige Raadhuis te mogen ge bruiken om activiteiten te organiseren. De gemeenteraad stelt 6000 gulden ter beschikking om de ruimte op te knappen. De letters op de gevel van het voormalige Raadhuis worden ver vangen door 'In de Keitjes', hetgeén refereert aan de tijd rond 1900, toen deze plaats bedekt was met grind en een mooie speelplaats vormde voor de kinderen van Nieuw- St. Joos land. De kinderen van toen worden nu de bezoekers van het be jaarden ontmoetingscentrum. Beheerscommissie van de Springplank Een citaat uit de wijkbrief, des tijds de krant van de wijkver- eniging: 'Vier middagen in de week stoten de mannen er de biljartballen of komen de kaar ten er op tafel. Een eerste bil jartontmoeting met bewoners van het bejaardentehuis Ter Veste' vond plaats. Dinsdag smiddags hebben de vrouwen er het rijk alleen: de naalden tikken, er wordt zo nu en dan een spel gedaan en de mon- Er zijn miljoenen websites, waarvan vele duizenden wel interes sant of leuk zijn. De Seniorenkrant maakt een selectie van web sites, die uit verschillende bronnen afkomstig is. Er zijn speciale tijdschriften, waarin allerlei websites worden vermeld en/of be sproken. In de bibliotheek zijn deze ter inzage. Voor de Zeeuwse bibliotheek, zie WWW.Zebi.nl. Dan weer enkele leuke en/of interessante adressen: - www.archistart.com een website met informatie over allerlei interessante aspecten van architectuur, o.a, "Het Zeeuwse Gezicht". - www.kleurplaten.nl een website met een ruime keuze van kleurplaten, die gedownload kunnen worden, geprint en kleuren maar. - www.europuzzel.be veel puzzels van allerlei soorten en ma ten, wel even uitpuzzelen, hoe de website werkt! - www.felixthecat.com een Engelse website over (natuurlijk) Felix the Cat, - www.documentatiegroep40-45.nl voor geïnteresseerden in de Tweede Wereldoorlog met allerlei verbindingen naar an dere sites - www.uitgaansagenda.nl actuele informatie over van alles en nog wat er te doen is in Nederland, maar ook in de regio. en tenslotte voor de liefhebbers: - www.mtvc.nl voor de echte fans van Marten Toonder (Heer Bommel, Tom Poes en anderen). Veel plezier ermee! den staan niet stil. Zo ongeveer veertig min of meer vaste be zoekers breken van tijd tot tijd de huiselijke sleur om leeftijd genoten op te zoeken, een ge zellige boom op te zetten of een spel te spelen. Mensen-op- leeftijd zijn altijd welkom 'In de Keitjes". Tot zover het citaat. Met mensen-op-leeftijd werd de groep Nieuwlanders vanaf 65 jaar bedoeld. Dat was 30 jaar geleden ook de leeftijd waarop men een plaatsje in het bejaardenhuis kon krijgen. Tegenwoordig behoor je op die leeftijd tot de jongere ouderen. De verschillende 'In de Keitjes'- activiteiten werden goed be zocht. Na 17 jaar kwam er een grotere accommodatie vrij aan de Van Akenstraat. Op 10 sep tember 1988 werd de voorma lige kleuterschool 'De Spring plank' feestelijk geopend voor de jonge en oude gebruikers van dit pand. De nieuwe bewo ners werden: de Stichting Kin dercentra Middelburg met peu terspeelzaal de Kiekeboe, de Stichting Sociaal Kultureel Werk Middelburg mgt jonge renwerk en de Stichting Wel zijn Ouderen Middelburg met een wijkpost voor ouderen. Een wijkpost is een plaats waar je dagelijks terecht kunt, een mogelijkheid die meteen volop werd benut. Er kwamen 2 bil jarts en tot op de dag van van daag zijn biljarters de dagelijk se bezoekers. Weliswaar alleen mannen, want de dames zijn actief met handwerken. Zij komen 1 x per twee weken op dinsdagmiddag bij elkaar. Zij hebben in de loop der jaren heel wat (brei)werken geproduceerd, die dan bijvoor beeld verkocht werden op fan- cyfairs of dorpsfeesten. De op brengst was altijd bestemd voor goede doelen. Zeker 40 organisaties hebben al geldelij ke bijdragen gekregen van de ze Nieuwlandse handwerk groep, van het Brandwonden centrum in Beverwijk tot de straatkinderen van Brazilië. An dere activiteiten van de Spring plank zijn: 1 x per twee weken op dinsdagmiddag een spel- middag, terwijl de donderdag middag is gereserveerd voor aanhangers van de bridge sport. Voor activiteiten als koersbal, volksdansen en gym nastiek wordt uitgeweken naar het Dorpshuis, omdat de Springplank hiervoor te klein is. De Springplank heeft een 9 koppige beheerscommissie, die zich niet alleen met de in terne aangelegenheden bezig houdt, maar zich ook inzet voor de ouderen van het dorp. Voor alle activiteiten geldt dat personen vanaf 50 jaar, die contact met medeburgers zoe ken en eens los willen zijn van de dagelijkse sleur welkom zijn. Meer informatie over de dinsdagmiddaggroepen Mevr. J. Kodde tel: 602143. Algeme ne informatie over de Spring plank: Mevr. K. de Visser tel: 602255. (SOED11 'MT A IKHETi^T UEETfD Overzicht van de contactpersonen van de vrij willige hulpdiensten voor ouderen in de wij ken: 't Zand-Stromenwijk: mevr. P.M. Den Hol lander, tel. 626513. Magistraatwijk: mevr. N. Los, tel. 614398. Nieuw Middelburg: dhr. A. v. Vrouwerf, tel. 626385. Griffioen I en II: mevr. P. Janse, tel. 637407 en mevr. A. v.d. Leer, tel. 614968. Interkerkelijke hulpdienst Arnemuiden: mevr. S. de Looff tel: 602615 Telefooncirkels: Stromenwijk-'t Zand: mevr. R. Jongeri- us, tel. 637065. De Stichting Welzijn Ouderen Middel burg gaat starten met 3 ouderenadviseurs die u informeren over zaken die u bezig houden. De ouderenadviseurs zijn op de hoogte van regels en mogelijkheden en kent veel mensen en instellingen in Middelburg op diverse terreinen. Op verzoek komen de ouderenadviseurs aan huis. Zij zijn dage lijks telefonisch bereikbaar op werkdagen van 10.00 tot 11.00 uur op 627537 vragen naar Janke Bak, Martin Jones of Margot Piscaer. Meldpunt vrijwillige thuishulp Middelburg Bereikbaar op werkdagen van 9.30 tot 14.00 uur De verzorgingscentra Jacob Roggeveen (Noordsingel), Jacob Roggeveen (Buitenruststraat) en Rustenburg (Vrijlandstraat), werken onder de naam "Zorgstroom Walcheren" sinds begin dit jaar nauw samen met Thuiszorg Walcheren en Thuiszorg centrum Zeeland. Die samenwerking zal, zo is de bedoeling, per 1 januari 2002 uitmonden in een volledig samengaan. Léon Phernambucq, voorzitter van de Raad van Bestuur van Zorg stroom, vertelt over het hoe en waarom. "In Nederland, dus ook in Mid delburg, willen wij dat mensen zo lang mogelijk zelfstandig in hun eigen huis blijven wonen. Dankzij de activiteiten van Thuiszorg Walcheren lukt dat ook prima. Als dat nodig is kun nen de mensen via die instel ling thuis ondersteuning krij gen, variërend van huishoude lijke en persoonlijke ondersteu ning tot verpleegkundige zorg. Dat heeft ertoe geleid dat in de oude bejaardenhuizen, nu zorg centra geheten, vrijwel uitslui tend mensen wonen van 80 jaar en ouder. Tot voor kort was het zo dat Thuiszorg zich alleen be zighield met hulp bij de mensen thuis, terwijl de activiteiten van de verzorgingscentra zich uit sluitend afspeelden binnen de muren van die centra." Nieuwe ontwikkeling "Sinds enkele jaren is er een nieuwe ontwikkeling op gang gekomen. De verzorgingscen tra worden letterlijk en figuur lijk omgebouwd tot woonzorg centra met een veel bredere functie. Bij die centra komen ook zorgafdelingen en apparte menten. Bovendien worden de bestaande te kleine kamers ver ruimd en uitgerust met moder ne voorzieningen. Voorbeelden zie je in Arnemuiden en in Mid delburg (Ter Veste). Diverse verzorgingscentra, o.a. Eben- Haëzer, zijn met ombouw bezig, terwijl andere verzorgingscen tra in Middelburg momenteel plannen ontwikkelen. Je zal zien dat er over tien jaar geen verzorgingscentra meer zijn, zoals wij die nu kennen."In de nieuwe woonzorgcentra gaan mensen een bepaalde ruimte huren en kunnen er zorg naar behoefte krijgen. Er komt dus een scheiding tussen wonen en zorgverlening. De nieuwe woonzorgcentra kunnen bo vendien voor nog zelfstandig wonende mensen in de buurt een functie gaan vervullen. Thuiszorg komt ook in verzorgingscentra "Door die ontwikkelingen komt, zoals gezegd, de schei ding tussen de activiteiten van Thuiszorg en van de verzor gingscentra te vervallen. Je ziet nu al dat Thuiszorg zorg ver leent aan de bewoners van de aanleunwoningen van Rogge veen en Rustenburg, maar ook in de nieuwe woonzorgcentra in Arnemuiden en van het Mo lukse woonzorgcentrum Taba- dia actief is. De besturen van de genoemde organisaties hebben WOONOMGEVING OUDEREN De Middelburcht, gelegen aan de Henry Dunantlaan in de Grif- fioenwijk, is een complex met 7 verdiepingen en omvat 112 ap partementen, waarvan 31 huurwoningen en 81 koopwoningen. Telkens als een huurwoning vrijkomt, wordt deze te koop aan geboden. Er zijn 54 tweekamer- en 58 driekamerappartemen ten, met oppervlakten die variëren van 55 tot 70 m2. De huren bedragen f 1000,- voor een tweekamerflat en 1180,- voor een driekamerflat. Bij verkoop brengen de tweekamer koop flats tussen 70.000,- en 80.000,- op, en de driekamer koop flats tussen 125.000 en 135.000,-. De redactie van de Senioren krant sprak met de 86-jarige bewoonster mevrouw Bon thuis, die al 25 jaar in één van de koopflats woont. Haar vori ge huis aan de Rouaansekaai was veel te groot en boven dien kon ze niet meer traplo pen. Ondanks haar bijna-blind- heid en andere medische pro blemen is zij nog steeds zeer betrokken bij de mensen in haar omgeving en bij maat schappelijke ontwikkelingen. Gelukkig beschikt zij over vol doende thuishulp. Service De service waarvan de bewo ners tegen betaling gebruik kunnen maken helpt zeker mee om het wonen te veraangena men. In dit geval is dat extra belangrijk, omdat de betrokken dame praktisch nooit buiten komt, omdat haar ogen het zonlicht niet meer kunnen ver dragen. Zij moet zich behelpen met getemperd kunstlicht en een donkere bril. Het servicepakket dat de Mid delburcht kan bieden bestaat uit: Warme maaltijden, ophalen van vuilnisbakken, schoonhou den van openbare ruimten, on derhoud buiten, centrale ver warming, warm en koud water, opstalverzekering en 24 uurs alarm. Voor dit servicepakket wordt voor een tweekamerflat 880,- per maand voor 1 per soon en 1103,- voor 2 perso nen in rekening gebracht. Voor een driekamerflat wordt aan servicekosten betaald 908,- voor 1 persoon en 1131 voor 2 personen. De bewoners kunnen voor bankzaken terecht in een bank- kantoortje en er is ook een huiswinkeltje. Verder kan bin nenshuis gebruik gemaakt wor den van de diensten van een kapper en een pedicure. Vanuit het kantoortje kan men faxen en daar kan ook worden geko pieerd. Recreatie Twee dagen per week kunnen de bewoners terecht in de re creatiezaal annex bar. Ook kan de recreatiezaal worden ge huurd bijvoorbeeld voor een familiefeest. Bovendien be staat de mogelijkheid een lo geerkamer te huren. Recreatie ve activiteiten zijn: biljarten voor mannen en voor vrou wen, bridgen, sjoelen, meer Mevrouw Bonthuis. foto: Ivo Sekhuis bewegen voor ouderen, bingo, muziek en eenmaal per maand een lezing, al of niet met dia's. Voor al deze zaken zorgt de re creatiecommissie, die ook een mededelingblaadje publiceert over de te organiseren activi teiten. Inspraak De bewoners - zowel kopers als huurders - kunnen twee maal per jaar een bewoners vergadering bijwonen, waar het bestuur van de bewoners vereniging, dat uit 5 bewoners bestaat, o.a. verantwoording aflegt over het in het afgelopen jaar gevoerde beleid. De eige naren hebben nog een aparte vergadering om te overleggen over zaken als het collectieve onderhoud. Verder bestaan er diverse commissies, zoals de tuincommissie en de menu commissie. Een Raad van Toe zicht bestaande uit 3 bewoners let op het financiële beleid. Thuishulp Mevrouw Bonthuis kan gedu rende 6 uur per week gebruik maken van medewerksters van Thuiszorg. Een vroegere dienstbode komt 31/2 uur per week en een werkster neemt 2 1/2 uur per week voor haar re kening. Ondanks haar handi caps kan zij zich goed redden, dankzij een positieve instelling, aangevuld met de genoemde thuishulp, het servicepakket en het gebruik van een elektrische rolstoel, waarmee ze zich door haar appartement en het hele wooncomplex beweegt. Léon Phernambucq: "Beter energie steken in samenwerking dan in concurrentie. er in verband met die ontwikke lingen voor gekozen hun ener gie te steken in samenwerking en niet in het elkaar beconcurre ren. Daarbij sluiten wij aan bij de ontwikkelingen elders in het land. Zowel Thuiszorg Walche ren als de drie verzorgingscen tra kunnen vanuit één organi satie alle vormen van zorg ge ven. Bovendien kunnen bij voorbeeld omvangrijke bouw plannen beter worden verwe zenlijkt. In de overgangsfase naar een volledige fusie per 1 januari 2001 is één Raad van Toezicht en één Raad van Be stuur gevormd. Ook de onder steunende afdelingen zijn in middels samengevoegd." Vragen en antwoorden Tot slot geeft Phernambucq ant woord op een aantal vragen. Kunt u zich voorstellen dat mensen toch wat vraagtekens zetten bij het ontstaan van zo'n hele grote organisatie? Grotere afstanden, meer regels, meer bureaucratie. "Ja, daar zijn wij ons van be wust. Je moet wel bedenken dat de samenwerking niet uit nood is geboren. Alle partners zijn, ook financieel, kerngezond. Door samenvoeging van dien sten is echter ook veel voordeel te behalen. En wat heel belang rijk is dat mensen met allerlei soorten vragen om hulp bij één en hetzelfde loket terechtkun nen. Zij hoeven niet te gaan zoeken. Nadat het Regionaal In dicatie Orgaan heeft bepaald welke zorg nodig is, zorgt onze organisatie voor de rest." Wordt de keuze voor een bepaald verzorgingscen trum door de komende fusie niet erg beperkt? "Wij begrijpen dat die vraag leeft. En daar willen wij ook zo veel mogelijk rekening mee houden. Aan de andere kant zul je er verbaasd over zijn hoeveel NCRV-gidsen bij het Jacob Roggeveenhuis worden be zorgd. Er vindt dus een zekere 'vermenging' plaats." Waarom doet Sint Willibrord niet mee? "Sint Willibrord kon niet, mee doen omdat die instelling al eer der fuseerde met Werk voor Ou deren, een verzorgingscentrum in Vlissingen. Dat vinden wij jammer. Wij hebben regelmati ge gesprekken met alle zorgaan bieders op Walcheren. Alle par tijen hebben gezegd intensieve samenwerking niet uit de weg te gaan. Dus wie weet?" Waarom is gekozen voor de naam Zorgstroom? "Het woord stroom verwijst naar dynamiek. Wij willen een dynamische en open organisa tie zijn. Verder wordt Walche ren omringd door zeestromen. Het belangrijkste argument was dat het woord zorgstroom aangeeft dat binnen één en de zelfde organisatie een door stroming van klanten kan plaatsvinden. Met andere woorden, onze organisatie biedt een totaalpakket aan." Tot slot: hoe groot is Zorgstroom Walcheren? "In onze totale organisatie wer ken ruim 2000 mensen. Per jaar verlenen wij diensten aan ruim 10.000 mensen." Om met een laag inkomen rond te komen, moeten keu zen gemaakt worden. Helaas blijkt maar al te vaak dat er weinig geld overblijft voor so ciale activiteiten. Sommigen zijn geneigd om de hobby-cur sus, theaterbezoek of lidmaat schap van een vereniging als eerste te schrappen. Dat is jammer. Om deze reden be staat voor inwoners van de gemeente Middelburg de mo gelijkheid om aan degenen die langer dan twee jaar een laag inkomen hebben, een fi nanciële tegemoetkoming te geven voor activiteiten ter voorkoming van het sociaal isolement. Voorwaarden Omdat het fonds bedoeld is voor mensen met weinig fi nanciële ruimte, is er een ver mogensgrens: 10.300 voor alleenstaanden, 20.600 voor samenwonenden. Het inko men is meer dan twee jaar la ger dan 105% van het sociaal minimum. Onder inkomen worden alle inkomstenbron nen verstaan, zoals pensioen, loon, alimentatie, inkomen uit onderhuur en dergelijke. De actuele inkomensgrenzen zijn (zelfstandig wonend, inkomen exclusief vakantiegeld): Alleenstaande <65 jaar 1621,89 per maand Alleenstaande >65 jaar 1714,63 per maand Echtpaar/ samenwonenden <65 jaar 2316,98 per maand Echtpaar/ samenwonenden >65 jaar 2407,19 per maand De bijdrage is gelijk aan de helft van de gemaakte kosten met een maximum van 100,00 per persoon. Aanvragen Inwoners van Middelburg kunnen eenmaal per jaar een aanvraag indienen. Zij kunnen contact opnemen met de afde ling Sociale Zaken. Op verzoek zal een aanvraagformulier en een antwoordenvelop worden toegezonden. De entreekaart jes, bewijzen van contributies etc. kunnen gedurende één jaar worden opgespaard en samen met de aanvraag, ko pie van het legitimatiebewijs en gegevens over uw inko men worden geretourneerd. Voor abonnementen van tijd schriften is geen bijdrage mo gelijk. Voor 55-plussers met een laag inkomen is er nog een mogelijkheid. Om zelf standig te kunnen wonen, ma ken velen gebruik van het 'zor- gabonnement'. Dit abonne ment is een pakket diensten van diverse instanties in Mid delburg, speciaal gericht op ouderen. De bijdrage is 75% van de werkelijk gemaakte en aangetoonde kosten. Zieken en gehandicapten die niet langer in staat zijn om de bibliotheek te bezoeken, kun nen gebruik maken van de boekenbezorgdienst van de Zeeuwse bibliotheek. De bij drage uit het fonds bedraagt 75% van de kosten van de be zorgdienst. Een aanvraag indienen? Op werkdagen tussen 09.00 en 11.30 uur is de afdeling Socia le Zaken bereikbaar via tele foonnummer 675560 of het gratis servicenummer 0800- 0231865.

de Faam | 2001 | | pagina 9