Ik heb wil wel een handicap, maar gewoon kunnen leven AWR breidt dienstverlening uit Een feel-good-interieur met een trendy look Woonkeuze met: KOMT KORT KORT BTW-experiment succes KOET KORT KORT HUREN in Midden Zeeland. Bepaal dan uw Buurtinformatie op internet Flevoland snelste bevolkingsgroei Belgische woning blijkt erg in trek Win weekend naar Porto Nieuwbouw jaren vijftig Wet op het Overleg Hij heeft het heel goed voor elkaar. Wonen in het hartje van de stad, op een verstild plekje met uitzicht op een mooi gazon. En alles en ie dereen in de buurt om een behoorlijk zelfstan dig leven te leiden. Dat klinkt eenvoudiger dan het is: Roland Melis, 42 jaar, heeft een spier ziekte, waardoor hij afhankelijk is van mensen en hulpmiddelen voor gewone dagelijkse din gen als voortbewegen, douchen en aankleden. Voor Roland was het project Fokuswoningen, dat tien jaar geleden in de Hof van St. Jan in gebruik werd genomen, een geschenk uit de hemel. 'Zonder het Fokusproject had ik bij mijn ouders moeten blijven wonen en dat wilde ik niet- of was ik in het verpleeghuis terecht geko men. Nu woon ik zelfstandig en krijg ik hulp van de mensen vanuit de ADL-unit, die hier vlak in de buurt ligt en bij dit project hoort. Het personeel van de unit helpt mij en de be woners van de andere elf Fo kuswoningen alleen als er be hoefte aan is. Veel mensen we ten niet dat we de mogelijkheid van een Fokuswoning in Mid delburg hebben' Midden in de maatschappij ADL staat voor Algemene Da gelijkse Levensverrichtingen en dat is precies waar het om gaat. Roland: 'In de ADL-unit zijn altijd mensen waar ik een beroep op kan doen, dag en nacht. Voor de rest word ik ge acht mijn eigen zaakjes te rege len en een zelfstandig leven te leiden.' Tussen de Fokuswonin gen staan ook gewone wonin gen, waar mensen zonder han dicap in wonen. De gedachte van Fokus is dat je met een handicap niet geïsoleerd, maar juist midden in de maatschap pij moet wonen en leven. Dat is in Middelburg uitstekend ge lukt. Actief Roland Melis leidt een actief le ven. In de speciaal uitgeruste woning kan hij zich heel goed alleen redden, ook in zijn rol stoel. En buiten staat de boos ter, een elektrisch aangedreven voertuig. Zijn grote liefde blijkt de film te zijn. Sinds 1984 is hij betrokken bij Cinema Middel burg, waar je, zoals hij zegt, te recht kunt voor 'de betere film'. 'Momenteel doe ik mee aan de programmering, het bepalen welke films vertoond zullen worden. Daar ben ik voor naar allerlei filmfestivals geweest, zoals in Cannes, Berlijn en Rot terdam.' Reizen, Ajax, boeken lezen en muziek luisteren zijn andere hobby's van hem. 'En ik ben actief als bestuurslid van de werkgroep gehandicapten Walcheren. Vervelen doe ik mij zeker niet.' Meer weten over een Fokuswoning? Het Fokusproject in Middelburg bestaat uit 12 Fokuswoningen en een hulppost (ADL-eenheid). De wonignen zijn standaard aangepast en vanuit de ADL- eenheid wordt 24 uur per et maal en op verzoek van de be- Roland Melis: „Het project Fokuswoningen is een geschenk uit de hemel. woners assistentie verleend aan de bewoners. De bewoners hebben een lichamelijke handi cap, maar willen wel zelfstan dig wonen. De woningen zijn eigendom van Woongoed Middelburg; de ADL-assisentie wordt door Fo kus verleend. Wie belangstelling heeft om in een Fokuswoning in Middel burg te wonen, kan zich daar voor aanmelden bij Stichting Fokus. Komt een Fokuswoning vrij, dan vraagt Woongoed Middelburg aan Stichting Fo kus om een kandidaat-huurder voor te dragen. Woongoed Middelburg kijkt of de kandi daat voldoet aan bepaalde ei sen (leeftijd, inkomen) en wijst de woning toe. De huurder te kent een huurcontract met Woongoed Middelburg. Voor meer informatie over Fo kuswoningen of voor aanmel ding als belangstellende voor een Fokuswoning in Middel burg kunt u bellen met Fokus- wonen, telefoonnummer 050- 5278357 of op het internet kij ken: www.fokuswonen.nl. kunt ook contact opnemen met mevrouw Barkeij van Woon goed Middelburg, telefoon 0118-691700. Woensdag 20 juni 2001 Jaargang 5 nummer 12 De omstreeks 2200 huurders van een AWR-wo- ning in de gemeente Reimerswaal zijn te benij den. Want de stichting voör Aangenaam Wo nen in Reimerswaal (AWR) doet er letterlijk al les aan om met negen allround vaklieden, waarbij twee voormannen, haar huurders bij eventuele klachten of problemen zo snel moge lijk te helpen. En dat is in elk geval binnen 24 uur, maar meestal veel vlugger. De AWR met hoofdkantoor aan de Markt in Kruiningen heeft huurwoningen in de hele ge meente Reimerswaal. We pra ten over de service voor huur ders met opzichter Hans Ver munt in het kantoor van het werkplaatscomplex van de AWR aan de Zuidweg in Krab- bendijke. Vermunt werkt sinds 1995 bij de AWR. Hij vertelt: „Vroeger had je schilders, timmerlui, loodgieters, metselaars, noem maar op. Die vaklui gingen met een opdracht naar de huurder en repareerden daar wat bin nen hun vakgebied viel. Viel een klacht niet in dat specifieke gebied, dan moest er weer een ander persoon op de zaak ge zet worden. Dat is nu bij ons verleden tijd. Een voorbeeld: een huurder wil graag een lan gere haak op een deur die hij bij goed weer openzet. Er gaat een timmerman-allrounder heen. Die merkt als hij aanbelt dat ook de elektrische deurbel niet goed functioneert en op basis van zijn allround-zijn re pareert meteen de kapotte transformator van de deurbel". De allrounders van de AWR be schikken alle negen over een busje met materialen en ge reedschappen. De vaklieden moeten dus be hoorlijk verstand van zaken hebben. En om dat te bereiken worden ze grondig geschoold. Vermunt: „In 1999 zijn wij be gonnen onze vaklieden te scho len tot allrounders via Atrium Training en Opleiding in Nun- speet". Daarnaast maakt AWR gebruik van de streekscholen in Goes, Middelburg en Terneu- zen, waar een praktijkopleiding gevolgd werd. Voor AWR-huurders met klach ten is er dagelijks tussen 9 en 10 uur een telefonisch spreek uur. Maar ook na die tijd is het mogelijk problemen of wensen door te geven. Nog diezelfde middag of in elk geval de vol gende ochtend wordt met de huurders contact opgenomen. Klachten worden zo snel moge lijk opgelost; ernstige klachten worden in elk geval indien haalbaar binnen 24 uur verhol pen. Hans Vermunt: „Als het gaat om storingen met de gasvoor- ziening geldt voor ons altijd dat spoed is geboden, ook als een huurder 's avonds belt. Al onze medewerkers zijn via mobiele telefoons met elkaar verbon den. We zijn op het ogenblik bezig met woning-veiligheid en toevallig doen onze mensen vandaag allemaal het examen basisveiligheid. Aannemersbe drijven waarmee wij werken lieten hun personeel ook deze cursus volgen". „Vroeger", aldus Vermunt, „was het zo dat een AWR-huur der aan iemand van ons perso neel vroeg: kan je dat ook nog even doen? Onze man moest dan zeggen: nee, dat mag ik niet, dat is mijn vakgebied niet. Dat is nu veranderd". Het resul taat: tevreden huurders. Vorig jaar werden, aldus Hans Vermunt, circa 6000 opdracht bonnen voor de vaklui van de AWR uitgeschreven. Proble men met sanitair of voordeur sloten komen het meest voor. Onderhoud naar aanleiding van. klachten staat boven aan de opdrachtenlijst voor de al lrounders van de AWR, ge volgd door mutatie-onderhoud (een leegkomende woning be kijken voordat die opnieuw wordt verhuurd) en, op de eer ste plaats, preventief onder houd. In Krabbendijke hebben de vak lui van de AWR aan de Zuid- weg hun eigen werkplaats voor het repareren van allerlei za ken. Onlangs werd nog een freesmachine aangeschaft. In het grote complex met diverse werkruimten zijn ook, behalve een kantoor voor de opzichter met een aangrenzende kantine vergaderruimte, kleine voor- raadruimten voor zaken die bij een woning horen. Hightech mobieltjes, reflecterende cyberstoffen en net niet vloeibare gelpoefjes zijn helemaal 'gewoon' geworden in het meest vooruitstre vende interieur van deze zomer. Bij Camp site zijn het juist de normale dingen die deze woon sfeer een trendy look geven. Het lijkt wat tegenstrijdig, maar ultramodern zijn vinta ge-meubelen, uitbundig bloe- menbehang en gerecyclede accessoires. Gewaagd kleur gebruik sluit helemaal aan bij dit feel-good-interieur. Nieuwkomer turkoois wordt gecombineerd met retro- groen en fris wit. Jonge bewo ners ontwerpen zelf een avontuurlijk, bijna kinderlijk interieur en rebelleren tegen de voorspelbaarheid en per fectie van het eens zo populai re minimalisme. Het 'camping gevoel' in huis staat garant voor veel fun en vrijheid. In het ultramoderne interieur mogen de bewoners zich uitleven. Op zoek naar in timiteit, geborgenheid en ge zelligheid laten ze de steriele hightech sfeer voor wat die is. Computers, internet, mo biele telefoons en interactieve tv zijn in deze nieuwe eeuw immers normaal geworden en niet langer symbool voor spanning en avontuur. Voordat de verveling toeslaat, laten de bewoners deze zomer hun creativiteit de vrije loop. Ze maken het interieur minder voorspelbaar door vintage meubelen, design van jonge ontwerpers en gerecyclede ac cessoires in huis te halen. Voor nieuwe materialen lijkt 'namaak' het interieurstate ment. Houtfineer, nepmetaal, namaakbont en imitatieleer zetten de toon. Vaak zijn ze niet van echt te onderschei den. Ook langharig wol en rubber passen in het plaatje. De kleuren en dessins sluiten aan bij het energieke karakter van het interieur. Helder wit, turkoois, en retro- groen zijn de basiskleuren. Subtiele accenten worden aangebracht in citroen, wijn rood en camel. Giga-dessins, psychedelische motieven of romantische bloempatronen zijn terug voor raam- of wandbekleding. Ouderwetse zithoek De grote multifunctionele ruimtes worden vaker afgeka derd voor meer intimiteit. Halfhoge kasten, comfortabele hoekbanken, kleden en poef- jes halen de ouderwetse zi thoek terug. De inrichting moet vooral flexibel en mobiel zijn, dus snel in- en weer uitgepakt. Het is een interactief interieur dat past bij de jonge, creatieve stadsnomaden die in elke gro te stad wonen en werken. Nieuwkomers zijn kuipfau- teuils op draaipoten, de lage, langwerpige salontafel en de bank voor bij de eettafel die de plaats inneemt van eetka- merstoelen. 'Thuis' staat meer en meer voor een relax te en informele levensstijl. Door een logeerpartij en pick nick in de woonkamer te orga niseren koesteren we het va kantiegevoel thuis. Bij de sty ling komt het vooral aan op veel fantasie. De meeste accessoires wor den zelfgemaakt of vermaakt. De ouderwetse boodschap pentas is in een handomdraai een poef en glazen vazen wor den aangekleed met een pan ty. Naïeve, bijna kinderlijke vormen domineren en zijn per definitie niet in standaardma- ten uitgevoerd. Trendy zijn bij voorbeeld reusachtige kom men voor het soepdiner en reuzenborden voor zelfge maakte fingerfood, Belgische frieten en dim sum. Vrolijke bloemen in frisse kleurtjes passen helemaal in dit sfeertje. De anjers, mar grietjes en de nieuwe spriete- rige gerbera's komen nog be ter tot hun recht in lage scha len op tafel, drijvend op een laagje water. Advertentie http://zeeland.woonkeuze.nl Ter bevordering van de werkgelegenheid in de afbouwsector heeft de overheid op 1 januari vorig jaar het BTW-tarief op schil der- en stukadoorwerk aan woningen ouder dan 15 jaar verlaagd naar 6 procent. De BTW-verlaging is een experiment voor een periode van drie jaar. De afbouwsector is zeer enthousiast over de eerste resultaten. Uit een evaluatie van het Ministerie van Fi nanciën blijkt dat de werkgelegenheid toeneemt en de uurprijs voor de consument daalt. De vakschilder en -stukadoor zijn voor de particulier 5 gulden per uur goedkoper geworden. De bran cheverenigingen FOSAG, NOA en FAB denken dat die tariefsver laging de consument tot het einde van het experiment (31 de cember 2002) tot nog meer onderhoud aan de woning zal stimu leren. Op funda.nl, het woonportaal van makelaarsvereniging NVM en uitgeverij Wegener, is sinds kort informatie over de buurt te vin den. Gegevens zoals gezinsgrootte, gezinssamenstelling of soort woningen, zijn afgezet tegen landelijke gemiddelden. Op deze manier kan iedereen zich een beeld kan vormen van de buurt. In de toekomst wordt de site uitgebreid met informatie over voor zieningen in de buurt als scholen, winkels, sportvoorzieningen of kerken. In de laatste vijf jaar zijn er op iedere vierkante kilometer Neder land gemiddeld 15 inwoners bijgekomen. In Flevoland ging de groei bijna drie keer zo snel; daar kwamen 39 inwoners per vier kante kilometer bij. Toch blijft Flevoland voor Nederlandse be grippen dun bevolkt. Maar juist omdat Flevoland met een kleine bevolking begon, groeide de bevolkingsdichtheid naar verhou ding snel. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek. Over heel Nederland gerekend is het aantal inwoners per vierkante ki lometer sinds 1996 met ruim 3 procent toegenomen. Voor Flevo land bedroeg deze groei meer dan 20 procent. Dit komt vooral door de sterke uitbreiding van de gemeenten Zeewolde en Alme- re. In Zeewolde is het aantal inwoners de laatste vijf jaar met 36 procent toegenomen. In Almere groeide het met 32 procent. Met deze groei, tot ruim 149 duizend inwoners in 2001, bezet Almere op de ranglijst van de grootste gemeenten nu de twaalfde plaats. In 1996 stond Almere nog op de twintigste plaats. In Limburg, Zeeland en Groningen groeide de laatste vijf jaar de bevolkings dichtheid met ongeveer 1 procent. Dat is slechts eenderde van de landelijke groei. Nu ook de hypotheekrente voor onroerend goed in het buiten land in eigen land fiscaal aftrekbaar is, is het kopen van een wo ning over de grens heel aantrekkelijk. Maar die aantrekkings kracht blijkt al langere tijd te bestaan en blijft niet zonder gevol gen. In het noorden van België, zoals Maaseik, Tongeren, Turn hout en Braschaat, zijn de prijzen van onroerend goed vorig jaar gestegen met respectievelijk 16,10 en 10,5 procent gestegen, ter wijl het Vlaamse gemiddelde slechts vier procent bedraagt. Zoals gezegd zijn de Belgische woningen al langere tijd in trek, want cijfers wijzen uit dat de gemiddelde huizenprijs rond Maaseik de afgelopen vijfjaar met 65 procent en rond Tongeren met 59 procent is gestegen. De prijs van bouwgrond is de afgelopen vijf nog sterker gestegen: bijna 90 procent in Tongeren, ruim 100 procent in Hasselt en maarliefst 131 procent in Maaseik. Deze maand is het honderd jaar geleden dat de Woningwet werd ondertekend. Ter ere hiervan wordt een woonquiz over een eeuw bouwen en wonen in Nederland gehouden. De regionale tv-om- roepen zenden hiervoor een oproep uit. In dit spotje worden drie vragen gesteld. De vragen van de quiz zijn ook te vinden op www.thuisstad.nl. Acht winnaars van deze voorronde gaan door naar het finaleweekend op 23 en 24 juni in Rotterdam waar ze verder strijden om een weekend Porto. De prijs wordt uitgereikt door staatssecretaris Remkes (volkshuisvesting). Om de hon derdjarige Woningwet te vieren heeft het Nationaal Comité '100 jaar wonen' een groot aantal activiteiten georganiseerd. Een voorbeeld hiervan is de landelijke tentoonstelling '6,5 miljoen woningen' in Las Palmas te Rotterdam. Deze tentoonstelling maakt deel uit van het programma 'Rotterdam 2001, Culturele Hoofdstad van Europa'. De bouw van nieuwe woningen is sinds het midden van de jaren vijftig niet zo traag geweest, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Afgelopen jaar is er tien procent minder aan nieuwbouwwoningen neergezet en de woningvoor raad nam afgelopen jaar toe met bijna één procent. Daarmee telt Nederland nu ruim 6,6 miljoen woningen. Over heel Nederland gemeten is in 2000 voor bijna 79 duizend woningen een vergun ning verleend, bijna 6000 minder dan in 1999. De waarde van de verleende bouwpapieren bedroeg ruim 16 miljard gulden. Dat is drie procent minder dan in het laatste jaar van de vorige eeuw. Staatssecretaris Remkes heeft in een reactie op een onderzoek van de Woonbond naar het functioneren van de Wet op het Overleg Huurders-Verhuurder (Overlegwet) laten weten dat hij verhuurders die stelselmatig afspraken met huurders schenden, wil verbieden om de huur te verhogen. Voorzitter Willem van Leeuwen van Aedes, de vereniging van woningcorporaties, vindt dat de staatssecretaris voor zijn beurt spreekt. 'Dit najaar publi ceert het ministerie van VROM zijn evaluatie van de Overlegwet. In dit onderzoek wordt ook aan corporaties hun mening ge vraagd over het functioneren van de wet. Laten we eerst deze uit komsten afwachten voordat we nu al gaan praten over sancties.' Aedes zelf is positief over de uitkomsten van het onderzoek en onderschrijft de doelstelling van de wet onverkort, al zijn er ver beteringen mogelijk. Het onderzoek noemt een aantal verbeter suggesties zoals onder meer sancties als de verhuurder gemaak te afspraken niet nakomt. Opvallend is dat tweederde van de huurderorganisaties een samenwerkingsovereenkomst heeft af gesloten met de corporatie. Anderen zijn nog bezig of hebben er geen behoefte aan. De meeste huurderorganisaties (94%) wordt door hun verhuurder erkend, ook als ze niet aan de eisen van de Overlegwet voldoen, zoals bewonerscommissies. Bijna de helft van de adviezen van de organisaties wordt overgenomen door verhuurders. De andere helft wordt bijna altijd gemotiveerd afge wezen. Het lijkt wat tegenstrijdig, maar ultramodern in het interieur zijn vintage-meubelen, uitbundig bloemenbehang en gerecyclede ac cessoires. foto: Perscentrum Wonen

de Faam | 2001 | | pagina 23