Ziekenhuis Walcheren Fusiebesluit ziekenhuizen komt later Cardiologie Walcheren weer op volle sterkte Nieuwe cardiologen inViissingen Komende en gaande specialisten Samenwerking met Antwerpen moet blijven Krappe bezetting Spoedeisende Hulp Bakkerij www.zeepoort.nl voor rolluiken, kunststofkozijnen, hypotheken, auto's en lekker eten. Dakkapellen - Kozijnen - Ramen - Deuren De Vlijt C-v Eierkoeken ïaam/vlïssinger RADEKO B.V. CARRÉ B BS hülsta B" HB/ FAAM/VLISSINGER Woensdag 13 juni 2001 PERIODIEK BERICHTVAN HET ZIEKENHUIS WALCHEREN nummer 14, juni 2001 De Stichting Oosterscheldeziekenhuizen in Goes/Zierikzee en Ziekenhuis Walcheren zullen nog niet per januari 2002 een formele fusie aan gaan. Daar werd in de afgelopen periode op gemikt. In de praktijk blijkt het tijdrovender dan gedacht om voor het nieuwe fusieziekenhuis één medisch beleidsplan op te stellen. Directeur patiëntenzorg J.W. van den Blink van het Walcherse ziekenhuis stelt vast dat zo'n gezamenlijk medisch beleidsplan 'een absolute voorwaarde voor fusie is.' Hij verwacht dat de specialisten van beide ziekenhuizen zich in de loop van komend najaar over dat ene beleidsplan kunnen uitspreken. „Het opstellen van een medisch beleidsplan is geen een voudige zaak. Daarom hebben de Raden van Be stuur en de Raden van Toezicht van beide instellin gen gezegd: in deze zaken gaat zorgvuldigheid boven snelheid." Wel gaan de voorbereidingen om tot een fusie te komen door: het perspectief blijft dat er een fusie tussen de ziekenhuizen op de Bevelanden/Schou- wen-Duiveland en Walcheren komt. De problemen rond de cardiologische zorg in Zie kenhuis Walcheren zullen op korte termijn tot het verleden behoren. Een volwaardig aanbod aan car diologische hulp komt binnen enkele weken binnen bereik. Dat is mogelijk, nu inViissingen twee nieuwe cardio logen zijn aangesteld, van wie de eerste per I juli aanstaande aan de slag gaat en de tweede zo snel mogelijk daarna zijn werk in Ziekenhuis Walcheren begint. Door de komst van twee nieuwe cardiologen plus de aanwezigheid van cardioloog W. M. Klazen is het aantal specialisten weer op sterkte. De afgelopen negen maanden moesten als gevolg van ziekte en pensionering verschillende noodmaatregelen wor den getroffen. Hiermee kon in ieder geval de acute hulp aan hart patiënten veilig worden gesteld. Nu ook de polikli niek cardiologie inViissingen weer open gaat, kan ook de zorg voor controlepatiënten weer worden hervat. Wel is te verwachten dat door de toevloed van een paar honderd controlepatiënten in het be gin nog enige vertraging zal ontstaan bij het maken van afspraken. Naast de twee cardiologen komt bovendien een zaalarts de verpleegafdeling Cardiologie versterken. Dit is mede het gevolg van de samenwerking met het Universiteitsziekenhuis in Antwerpen. Het is een Ziekenhuis Walcheren krijgt twee nieuwe cardiolo gen. Het zijn Dr RJ.H.A. Peerenboom en A.R.J.M. van Wylick. Beiden werken nu als cardioloog in Bel gië. Dr Peerenboom begint op I juli aanstaande, Dr van Wylick komt zo spoedig mogelijk daarna naar Vlissingen. Dr Peerenboom werkt sinds 1984 in het ziekenhuis St.Trudo in het Belgische Sint Truiden. Hij is lid van de orde van geneesheren in de provincie Limburg (B). Zijn artsenopleiding volgde hij aan de universi teit van Antwerpen, waar hij nog steeds goede con tacten heeft. Hij heeft zijn opleiding cardiologie in het begin van de jaren '80 in het Sint Antonius Zie kenhuis in Utrecht. Dr Peerenboom heeft de Belgi sche nationaliteit en is getrouwd met een Neder landse vrouw. Dr Van Wylick - Nederlandse nationaliteit - werkt sinds I985 in het Algemeen Ziekenhuis Vesalius in Tongeren. Hij volgde zijn artsenopleiding aan de Ge meentelijke Universiteit van Amsterdam. De oplei ding tot cardioloog volgde hij in het begin van de ja ren '80 aan het Academisch Ziekenhuis te Maast richt. P.J.H.A. Peerenboom (I) en A.R.J.M. van Wylick recent afgestudeerde arts die volgend jaar in Ant werpen de opleiding tot cardioloog gaat volgen. Verbetering zorg Directeur patiëntenzorg van Ziekenhuis Walcheren J.W. van den Blink: „We hadden bij de pogingen nieuwe cardiologen aan te stellen, te maken met een landelijk probleem: de grote vraag naar en het geringe aanbod van cardiologen. Daardoor duurde de vervulling van vacatures aanzienlijk langer dan ons lief was. Nu dat probleem is opgelost, ziet het er naar uit, dat we met de cardiologische zorg voor de patiënten op Walcheren béter afzijn dan een jaar geleden. Dat komt omdat een aantal van de nood maatregelen in de toekomst gewoon gehandhaafd blijft. Daardoor kan de cardiologische zorg worden verruimd." Tot de maatregelen om de afgelopen maanden de acute zorg voor hartpatiënten op Walcheren veilig te stellen, hoorde de aanstelling van een internist-in- tensivist. Deze internist-intensivist, die op de afde ling IC (Intensive Care) en de CCU (hartbewaking) werkt, blijft in Ziekenhuis Walcheren. Ook de betrokkenheid van de Walcherse huisartsen bij de cardiologie blijft bestaan. De afgelopen maan den hebben zij voor patiënten met hartklachten ge bruik kunnen maken van de mogelijkheden die Zie kenhuis Walcheren biedt om gespecialiseerd onder zoek te doen, zoals echografie en inspanningsonder- zoek. In samenwerking met de cardiologen zullen de huisartsen zelfstandig deze onderzoeken kunnen blijven aanvragen. Voorts kon de afgelopen maanden een beroep wor den gedaan op de kennis van de cardiologen in Op I januari van het vorige jaar werd in het Zieken huis Walcheren een Cliëntenraad opgericht, be staande uit een groep mensen die zich wilden inzet ten voor het algemeen belang van de patiënten en toekomstige patiënten. Niemand kon op dat mo ment nog inschatten of zo'n Cliëntenraad echt iets te betekenen zou gaan krijgen. Nu, na de eerste 1,5 jaar, is de Cliëntenraad zelf van mening, dat hij wel degelijk een positieve invloed heeft kunnen uitoefenen op het patiëntgericht den ken binnen het ziekenhuis. Onderwerpen waarover diepgaand werd gesproken waren onder meer de situatie binnen het specialis me Cardiologie (zie op andere plaatsen op deze pa gina) en de communicatie van ziekenhuis en specia listen met de patiënten. Ook onderwerpen die buiten de grenzen van het ziekenhuis reikten kregen de aandacht. Zo bracht de Raad advies uit over de samenwerking van het Ziekenhuis met Thuiszorg Walcheren. Verder be steedde de Raad veel aandacht aan de fusieplannen met het ziekenhuis Goes, terwijl kortgeleden een bijdrage werd geleverd aan de nota "Op Voor sprong" van het Klaverblad. In deze nota wordt een programma van eisen ontwikkeld voor de toekom stige gezondheidszorg in Zeeland. Het jaarverslag over 2000 van de Cliëntenraad, waarin dit alles uitvoerig wordt beschreven, is kos teloos aan te vragen in het Ziekenhuis. Goes. Die contacten hebben er mede toe geleid dat tussen Cardiologie in de Oosterscheldeziekenhui zen en Ziekenhuis Walcheren een nauwere samen werking is ontstaan. De cardiologen van beide zie kenhuizen hebben uitgesproken dat ze op korte termijn één vakgroep willen vormen en mogelijk ook één maatschap. Minder kwetsbaar Van den Blink: „Al deze ontwikkelingen houden in, dat de kwetsbaarheid van het specialisme Cardiolo gie boven de Westerschelde afneemt. Met zes car diologen en meerdere assistenten zijn er meer mo gelijkheden voor specialisatie van individuele men sen op deelgebieden als pacemakers en echocardio- grafie. Zo hebben we geprobeerd een tijdelijke ach terstandssituatie om te buigen naar een voor sprong. We hebben niet alleen gaten gedicht, maar ook de dijk verhoogd." Wezenlijk is tenslotte: wat betekent de nieuwe situ atie voor (hart)patiënten op Walcheren? voor acute patiënten verandert er niets: zij kun nen rechtstreeks worden aangemeld en naar Vlis singen komen. controlepatiënten, die de afgelopen tijd niet te recht konden op de polikliniek en terugverwezen zijn naar de huisarts kunnen in overleg met hun huisarts bekijken of een afspraak voor controle bij de cardioloog nodig is of dat zij bij de huisarts onder controle kunnen blijven. controlepatiënten, die zich de afgelopen periode niet hebben laten controleren of die naar een cardioloog elders zijn gegaan kunnen ook in over leg met hun huisarts een controle-afspraak ma ken. Vanaf maandag 2 juli kunnen afspraken worden ge maakt voor het spreekuur Cardiologie van maan dag tot en met donderdag tussen 9.00 en 12.00 uur via telefoonnummer 0II8 425325 of 425330. Zoals gezegd kan het enige maanden duren voor de achterstand aan controles van enkele honderden controlepatiënten ingelopen zal zijn. Bij Ziekenhuis Walcheren zijn verschillende muta ties geweest onder de specialisten. mevrouw Dr.Vanden Dwey heeft zich eind maart gevestigd als plastisch chirurg. Zij werkte al in de praktijk van de plastisch chirurgen als waarne mer; mevrouw T. van Noort heeft haar opleiding tot Gezondheidszorgpsycholoog afgerond en is toe gelaten als psycholoog tot de medische staf in Ziekenhuis Walcheren; mevrouw S. Meijer zal per I juli als gynaecoloog werkzaam zijn als opvolger van M..J. Dijxhoorn, die zijn praktijk al eerder wegens ziekte heeft moeten neerleggen;. Geriater G. Ziere is vertrokken naar het Acade misch ziekenhuis in Rotterdam. Sinds I mei heeft KNO-arts Dr P. van der Sluijs zijn werkzaamheden beëindigd. Zijn praktijk wordt gedeeltelijk waargenomen door KNO-arts D.H. Dix, die vroeger ook al in Ziekenhuis Wal cheren werkzaam is geweest. Het afgelopen halve jaar zijn 150 hartpatiënten uit Walcheren in het Universiteitsziekenhuis van Ant werpen gedotterd, of geopereerd. Dat is gebeurd in de periode, waarin de afdeling Cardiologie van Ziekenhuis Walcheren met ernstige bezettingsproblemen te kampen had.Tussen beide ziekenhuizen bestond al een samenwerking op het terrein van de cardiologie, maar die is de afgelopen periode sterk uitgebreid. Directeur patiëntenzorg van Ziekenhuis Walcheren J.W. van den Blink vindt dat die mogelijkheden ook in de toekomst optimaal benut moeten worden. Van den Blink: „De samenwerking is zo gewijzigd dat nu in wezen alle patiënten met acute problemen aan de kransslagader - zonder wachttijd - naar Ant werpen gaan om daar onmiddellijk gedotterd te worden. Die snelle behandeling leidt er toe dat de hartspier minder schade oploopt. Daardoor wordt een hartinfarct voorkomen of blijft een eventueel reeds ontstaan infarct beperkter van omvang en is er dus sprake van een betere eindsi tuatie. De resultaten van de behandeling in Antwer pen zijn uitstekend." Daarom ook vindt de Raad van Bestuur van zie kenhuis Walcheren het voor de patiënten uit de re gio van wezenlijk belang dat de faciliteiten in Ant werpen ook in de toekomst beschikbaar blijven. „Dat er op een zo snelle manier efficiënt kan wor den omgegaan met problemen van de kransslagader is bijna uniek in Nederland.Vanuit medisch oogpunt zeg je: die hulp hoort dus te blijven. Eén probleem: de ziektekostenverzekeraars geven signalen af dat we deze samenwerking met Antwer pen mogelijk moeten beëindigen omdat er voldoen de behandelcapaciteit in Nederland is.Als zieken huis zouden wij deze ontwikkeling betreuren. Pa tiënten krijgen dan weer te maken met wachttijden, waardoor ze minder snel kunnen worden geholpen." Net als vorig jaar verwacht Ziekenhuis Walcheren dat zich de komende zomermaanden problemen kunnen voordoen in de bezetting van de afdeling Spoedeisende Hulp. Dat is het gevolg van het tekort aan artsen om de afdeling te bemannen. Tegen deze achtergrond is het extra belangrijk dat mensen niet op eigen initiatief naar Spoedeisende Hulp komen, maar de aangewezen weg via de huis arts kiezen. De krappe bezetting is extra lastig in de toeristisch drukke zomerperiode. Daarom ook heeft Zieken huis Walcheren via campings,WV's, hotels en ande re toeristische accommodaties posters verspreid, waarop toeristen erop wordt gewezen dat men eerst bij een huisarts terecht moet vóór men zich kan melden bij de afdeling Spoedeisende Hulp. Konoolsltoat 2 Oost-Souburg Euromaikt 6 Middelburg Tel: 0ll8 461291 Tel. 0)18 611788 reclame van do. 14 juni t/m we. 20 juni 5-granenbrood2,98 10 mini krentenbollen2,98 appelflap1,20 appelrondo 4 halen 3 BETALEN vruchtenvlaai5,95 Volle spaarkaart boerenrozijn gratis Bakkerij Steketee, voor vers en smakelijk brood En nog meer Zeeuwse bedrijven op Schuifdeur linnenkast kersen 160 cm breed - 230 cm hoog nu voor 2.349,- 200 cm breed - 230 cm hoog 3-02ST- nu voor 2.569,- Schuifdeur linnenkast met matglazen middendeur 240 cm breed - 230 cm hoog .dWWST- nu voor 3.439,- li (I (I c 11 De Slaapvoorlichter* voor Zeeland Beestenmarkt 12, Goes. Tel. (01 13) 23 22 13 Luxe Brood-, Beschuif en Banketbakkerij 3£leyweg do./vrij7za. 14-15-16 juni ±800 gram van %T5 voor Ir y maVdiJwo. 18-19-20 juni takóshita van J3j9Ü"voor Brakstraat 24 - tel. 0118-613059. Middelburg Oplage: 52 600 Advertentieverkoop: Lisetta de Witte (0118) 484313 (privé (0118) 471876). Linda Heikoop (0118) 484312 (privé (0118) 641569). Marcel Schreur (0118) 484308 (privé (0118) 473051). Redactie: Inge Adriaansen (0118) 484276 (privé (0118) 501932). Ol 06-54267124 Redactie-adres: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen fax. nr.: (0118) 472404 Bezorging: 0118-484216 Druk: Wegener Nieuwsdruk Zeeland, te Vlissingen. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd redactie: maandag 10.00 uur Advertenties: maandag 12.00 uur De Faam/Vlissinger is een uitgave van Wegener huis- aan-huiskranten Zuid B. V. Alle modellen mogelijk in alle kleuren en op maat gemaakt. Dakkapellen worden in één dag geplaatst inclusief binnenafwerking en snelle levertijd! UW SPECIALIST IN KUNSTSTOF KOZIJNEN! Snelle levertijd, diverse kleuren, ook houtmotief. Van modern tot klassiek. Wij zijn ook bijzonder sterk in schuifpuien. STERK IN KWALITEIT Bel: 0113 - 222300 www.radeko.bv.nl RADEKO B. V. Gunstige tinanciering mogelijk Albert Plesmanweg 118 4462 GC Goes Tel0113-222300 Fax 0113-222288 Showroom met compleet assortiment geopend op afspraak

de Faam | 2001 | | pagina 2