Strijd om de gewonde dieren barst los Zeeuwse dag van het paard gaat door breed UT n ifro E-mail naar de faam/vlissinger Vaderdag: een stukje geschiedenis Strseknieuws a. WOENSDAG 13 JUNI 2001 JAARGANG 102 - NUMMER 24 faam /vlissinger - RESTAURANT in den WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN Vrouwenpolderseweg 81 4354 ND Vrouwenpolder Tel. 0118 - 591 900 - Fax 0118 - 591 965 ('s Maandags gesloten) Ons gezellige restaurant o met uitzicht op zee wordt 'Z weer elke zondag omgetoverd tol brunchparadtis met een <u iedere zondag van overvloed aan warme en 12.00 tot 14.30 koude gerechten. Priis: f49,50 pp. kinderen tot 12 jaar Voor reseivenng kunt u bellen naar J f 25, 0118-410502 of mailen info@hotelarion.nl Tel: 0118-410502 Fax: 0118-416362 info@hotelarion.nl Boulevard Bankert 266 4382 AC Vlissingen www.hotelarion.nl De redactie van de faam/vlissinger beschikt sinds kort over een e-mail- adres. Persberichten kunnen dus voortaan niet alleen per fax of post wor den aangeleverd, maar ook via de wereldwijde digitale snelweg. Ook foto's kunnen op deze manier worden aangeleverd. En uiteraard kunt u uw reac tie op de artikelen uit de faam/vlissinger eveneens heel modern bij ons kwijt. Het adres: iadriaansen@pzc.nl. Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: Wijkbeheer Aanleg kademuur gestart Advertentieverkoop Redactie Bezorgklachten Uitgebreid colofon: (01 18) 484 316 (01 18) 484 276 (01 18) 484 216 zie pagina 2 Deze week bij CineCity de films: Dracula 2000, 7 days to live en Spot. Kijk voor meer uitnieuws snel op de BreedUitpagina. we ook zorgvuldig omgaan. Dan is het toch niet raar om naar financiën te vragen?" Van Dijk: „Ik heb nog nooit een cent van ze gekregen. Waarom zou ik dan mijn fi nanciële handel en wandel bij ze neerleggen". Wat de Dierenbescherming vooral steekt, is het gebrek aan procedures en regels bij de ambulancedienst van Van Dijk. Zo is hij in het verleden al eens berispt omdat hij be schermde dieren bij zich thuis hield. Genoemd worden een buizerd en een damhert. Van Dijk: „Ik had die beesten in derdaad bij me thuis, maar dat was omdat ik er niet mee naar De Mikke wilde". De Mik- ke, het officieel erkende reeën- en vogelopvangcen trum van Zeeland in Middel burg, kan in zijn ogen weinig goeds doen. „Dertien-, veer tienjarige vrijwilligers die zie ke vogels in een badje met chloroform gooien, dat is De Mikke. Maar daar haal ik die vogels niet voor op". Na over leg met de inspecteur van de AID, die de dieren in beslag nam, werd besloten dat Van Dijk zijn vogels en reeën voor taan naar een vogelasiel in het Brabantse Zundert zou brengen. „En daar hou ik me ook aan". De Dierenbescherming Noord en Midden-Zeeland besloot tot het oprichten van een ambu lance omdat het landelijk be leid van de vereniging is ver anderd. Inge Zwedijk: „We moesten, meer praktisch werk gaan doen. En een dierenam bulance is een service voor asielen, dierenartsen, politie en brandweer. Dat is de ach tergrond van ons besluit om te beginnen en niets anders". De nieuwe dierenambulance wordt volledig door de Die renbescherming betaald. Met dierenartsen in Zeeland zijn afspraken gemaakt over tarie ven. Zwedijk: „Een dierenarts wil geld hebben voor zijn werk, ook als het om een zwerfkat gaat waar geen eige naar van te vinden is". Dat weet Van Dijk als geen ander. Regelmatig had hij het aan de stok met dierenartsen omdat hij zich niet verantwoordelijk voelt voor de rekening die hij gepresenteerd krijgt. „Ik haal een doodzieke kat op en breng het naar de dierenarts. Moet ik dan voor de behande ling betalen? Kom nou, als je niet van dieren houdt dan had je geen dierenarts moeten worden". Wat er gebeurt als de twee ambulancediensten elkaar in derdaad bij een ongeval te genkomen, laat zich voorals nog raden. De Dierenbescher ming zegt haar vrijwilligers geïnstrueerd te hebben zich in dat geval gelijk terug te trek ken. Van Dijk weet het alle maal nog zo net niet. „Ik zal de confrontatie niet aangaan, maar ik heb wel vrijwilligers die graag aan de Dierenbe scherming zouden willen ver tellen wat zij van de gang van zaken vinden. Maar om nou steeds als een idioot aan te komen scheuren om ervoor te zorgen dat je ergens als eerste bent, nou nee. Daar heb ik geen zin in". advertentie Vaderdag is geen uitvinding van de winke liers, zoals vaak wordt gedacht. Natuurlijk heeft vaderdag in de loop der jaren een com mercieel tintje gekregen door al die kaarten die verstuurd worden en de cadeaus die gekocht worden, maar in eerste instantie kwam er geen winkelier aan te pas. Het begon in Amerika. Me vrouw Dodd uit Washington wilde iets speciaals doen voor haar vader William Smart. Hij was oorlogsveter aan van de Amerikaanse bur geroorlog en weduwnaar. Zijn vrouw stierf tijdens de geboorte van haar zesde kind. William Smart bracht dus in zijn eentje zes kinderen groot. Toen zijn dochter, me vrouw Dodd volwassen was, besefte ze hoe sterk haar va der geweest was. Ze wilde hem bedanken en besloot dit jaarlijks op een speciale ma nier te doen. Veel mensen vonden het een goed idee een speciale dag voor de va ders in het leven te roepen. Op 19 juni 1910 werd daarom niet alleen William Smart ex tra verwend, maar rond die tijd werd ook in andere Ame rikaanse steden vaderdag ge vierd. President Calvin Coolidge liet in 1924 weten dat hij het idee steunde om van vaderdag een nationale feestdag te ma ken, maar deed er verder niets mee. Het was pas in 1966, toen Johnson president was, dat vaderdag werkelijk een natio nale feestdag werd. De datum voor vaderdag werd vastgesteld op de derde zondag van juni. Door de ja ren heen is wel het een en ander veranderd. Vaderdag is niet alleen een dag geworden om je vader te eren, maar is vooral ook bedoeld voor mannen die optreden als een vaderfiguur. Stiefvaders, ooms, opa's en volwassen vaste partners van moeders: allemaal moeten zij in het zonnetje gezet worden op de derde zondag van juni. Even dreigde de MKZ-crisis roet in het eten te gooien, maar gelukkig was nét op tijd de weg vrij om de 32e editie van de Zeeuwse dag van het paard te houden. Bij manege „De Een dracht" aan de Rijkebuurtweg in Vrouwenpol der zal het zaterdag 30 juni een komen en gaan zijn van bezoekers die óf voor de keuringen, óf voor het springen óf voor de shows komen. Wat ze bindt zijn de paarden en daarvan zijn er meer dan genoeg te zien. De dag wordt georganiseerd door de Stichting Zeeuwse Dag van het Paard waarvan Andrie de Buck de secretaris is. Het is niet de epige paar- denclub waarin hij zit, want hij houdt van besturen en van paarden. En als hengstenhou- der natuurlijk ook van prima resultaten en goede handel. Wat dat betreft heeft ook voor hem de MKZ-crisis grote ge volgen want normaal ligt het seizoen voor het bevruchten van de merries veel eerder. Maar als er geen vervoer mo gelijk is, dan houdt het op. Nu is het een gekkenhuis want al les komt tegelijk. De Buck legt nog eens uit wat de bedoeling is van de dag: „Er zijn 9 stam boeken die aan deze dag mee doen. Voor sommige is het een regionale voorselectie, zo als voor het Nederlands Rij paarden en Pony Stamboek en het Friesche Paardenstam boek. Voor de anderen zijn het regionale of provinciale keu ringen. Die keuringen zijn zo belangrijk omdat er een pre miestelsel aan verbonden is. Binnen het ras waarmee je uitkomt kun je dus goed de verschillen zien. Daarnaast is het voor de fokkers een mooie manier om te laten zien wat ze in huis hebben. Het werkt ge woon beter dan op een plaatje want sommige dingen moet je in het echt kunnen bekijken. En als laatste kunnen de so ciale contacten op zo'n dag ook weer verstevigd worden. Veel mensen zijn hard aan het werk of veel op reis en ja, dan moet het van dit soort dagen komen." Spanning en sensatie Dat keuren is een serieuze zaak en dat gebeurt dan ook vroeg in de morgen. Ook 's morgens wordt begonnen met de springwedstrijden in diverse categorieën waarvan de finale Z onderdeel is van het middagprogramma dat om 13 uur geopend wordt door mevrouw A. de Bruijn, burgemeester van de ge meente Veere. „Zo'n evene ment en dan geen hoogwaar digheidsbekleder, dat kan na tuurlijk niet", vindt De Buck. „Maar in de afgelopen edities hebben we daar nog nooit een probleem mee gehad. Het middagprogramma is heel ge varieerd zodat er voor ieder een wat te genieten valt. Zelfs voor de kleintjes, want daar voor is er een springkussen. Als ze zelf niet rijden hebben de meeste kinderen na één paard ze allemaal wel gezien. Maar wij willen graag dat hun ouders blijven komen en dus moet je ook wat voor de kin deren regelen. Wat is er ver der te zien? Concoursnum mers van Hackneys, shows van de deelnemende stam boeken en dat alles aan elkaar gepraat door onze speaker Ri- no Gelok. Die doet dat al jaren en echt heel goed. Hij weet precies wanneer hij een gein tje kan maken en wanneer dat even beter is van niet. En we verwachten veel van de show Een vierspan trekpaarden is al moeilijk genoeg, laat staan een zestienspan. foto:Stichting Zeeuwse Dag van het Paard. van de stamboeken. Daarvoor verzinnen we ieder jaar een ander item. Voor dit jaar heb ben we gevraagd om één paard met verplicht daarbij een veulen. En dat is niet alles want het veulen moet er net als het grote paard uitzien en alles hetzelfde doen. Dus is het paard onder zadel met een ruiter dan zal het veulen er net zo uit moeten zien, voor mijn part met een pop of zoiets. En dat geldt ook als iets getrok ken wordt. Dat is ook voor ons als organisatie altijd span nend want wij weten ook niet waar ze mee voor de dag ko men." Omdat de Dag alweer voor de 32e keer gehouden wordt, zijn er traditionele on derdelen waar niet aan ge tornd wordt. Verschillende soorten aanspanningen waar bij het soms om behendig heid, soms om schoonheid en soms om allebei gaat. Het slotnummer is, ook als van ouds, de vier-, acht- en zes tienspannen van de Trekpaar den. „Dat is altijd een enorm indrukwekkend gezicht", ver telt De Buck. „Maar voor het zover is hebben we nog een aparte show gehad. The Futu re Guys geven een voorstel ling. Dat is een stuntteam dat speciale rodeo-shows ver zorgt. Dat zal wel een spekta kel worden. Verder is er in het Strodorp natuurlijk van alles op paardengebied te koop en zijn er informatiestands van deelnemende stamboeken. Of het New Forest Pony Stam boek een afvaardiging stuurt is nog niet helemaal zeker maar wel komen voor de keu ringen in elk geval: Het Gro ninger Paard, Het Nederlands Fjordenpaarden Stamboek, Het Nederlands Shetland Po ny Stamboek, Het Nederlands Trekpaard en de Haflingers. Voor het Nederlands Rijpaar den en Pony Stamboek en Het Friesche Paardenstamboek zijn het bovendien vóórselec ties voor de landelijke keurin gen. Dat geldt trouwens ook voor het New Forest Pony Stamboek." De Zeeuwse Dag van het Paard wordt door de organisatie zelf „Het grootste paardenevenement in Zeeland genoemd". Afwisselend is het in elk geval wel waarbij de in spanning van de deelnemers garant staan voor de ontspan ning van de bezoekers. En mocht de dag de groep men sen met een paardentic, in welke vorm dan ook, doen toenemen dan is alleen daar door al het evenement ge slaagd. Wie in Zeeland dringend een ambulance no dig heeft, moet vaak maar afwachten of hulpverleners snel ter plekke zijn. Dat pro bleem hebben aangereden honden of katten niet. Die hebben na volgende week zaterdag zelfs kans dat, al heel kort na de aanrijding, niet minder dan twee dierenambulances op de plaats des onheils arriveren. De Dierenbescherming Noord- en Midden-Zeeland neemt vrijdag 16 juni een die renambulance en bijbehoren de centrale in gebruik, leder een op Walcheren, de Beve- landen, of Schouwen-Duive- land die een gewond of ziek dier heeft of tegenkomt kan de ambulancedienst bellen. Vrijwilligers van de dienst zijn dan snel aanwezig om eerste hulp te verlenen en het slacht offer zonodig naar een dieren arts te vervoeren. Het is geen nieuw idee. Gerrit van Dijk runt namelijk al vier jaar zijn eigen particuliere die- renambulancedienst in Vlis singen. Met als gevolg dat er vanaf 16 juni maar liefst twee - op geen enkele manier met elkaar samenwerkende - am bulancediensten actief zijn in hetzelfde werkgebied: de Be- velanden, Walcheren, Tholen en Schouwen-Duiveland. Inge Zwedijk, coördinator bij de Dierenbescherming Zee land, is zich daarvan bewust: „Het ligt voor de hand om je dan af te vragen of samen werking niet mogelijk is, maar daar is het niet van geko men". Er is een lange geschie denis van wantrouwen tussen de Dierenbescherming ener zijds en Gerrit van Dijk aan de andere kant, zo blijkt. Gerrit van Dijk vindt dat de Dierenbescherming hem al vanaf het begin af aan heeft tegengewerkt. „Toen ik hier net in Vlissingen zat ben ik met een dierenartsrekening van een aangereden kat naar de Dierenbescherming ge gaan. Ik kan toch niet alle re keningen zelf betalen, ik heb een WAO-uitkering. Maar bij de Dierenbescherming kon den ze niks voor me doen en er werd gelijk gezegd dat een dierenambulance hier in Zee land niet nodig was. Dat heb ben ze altijd volgehouden, en nu beginnen ze zelf". De Dierenbescherming ziet dat anders. „Meneer Van Dijk is destijds inderdaad naar ons toegekomen om financiële hulp. Wij hebben hem ge vraagd om een financieel jaar verslag en andere bescheiden, maar die kon hij niet overleg gen. Maar wij zijn een onaf hankelijke organisatie en we krijgen geen subsidie. Dat be tekent dat we compleet afhan kelijk zijn van onze leden en giften. En met dat geld willen Gerrit van Dijk (midden) runt al vier jaar zijn eigen particuliere Dierenambulancedienst. foto: Jaap Wolterbeek Langeviele Frietpunt wil ook in de stad een buurtfunctie hebben. Indigo viert uibreiding assortiment met leuke kortingen. Milica Lazarova introduceert een nieuwe schoonheidsbehandeling voor mannen. Het Vijverparadijs start binnenkort met een vissenspreekuur. De Vlissingse Golfbaan schenkt bananenbier in kalebassen De Stichting Humanitas heeft nog ruimte voor kinderen die op Kindervakantiekamp willen. Café Soif gaat voor een aparte kaart, een brede doelgroep en vooral gezelligheid. Spanning en ontlading voor leerlingen Opleidingsintstituut Mieke Petiet tijdens examen.

de Faam | 2001 | | pagina 1