INDIA! een voorproefje m de zomer! Soortenbeleid REUMABESTRIJDING BESTAAT 75 JAAR Waterhuishoudingsplan Provincie Zeeland PELMA Woensdag 30 mei 2001 FAAM/VLISSINGER 7 Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 22/2001 Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 10 39 infocentrum@zeeland.nl Abdij Het provinciale plan voor de waterhuishouding 2001 - 2006, Samen Slim met Water is vastge steld. De komende jaren zal blij ken of de doelstellingen zijn ge haald of kunnen worden gehaald. De provincie wil bereiken dat het water, de waterbodems, de oevers en het grondwater schoon en veerkrachtig worden gemaakt en gehouden. De kwaliteit moet worden afgestemd op de diverse isoorten gebruikers van water. Water voor beregening moet bij voorbeeld aan andere eisen vol doen dan water in een recreatie gebied of dat in een brak natuur gebied. De stand van het grond waterpeil is van invloed op het gebruik van het land en in sommi ge gevallen gaan de belangen van gebruikers in een gebied niet gelijk op. In de landbouw kunnen andere eisen worden gesteld dan in natuurgebieden. Toch moet aan al die belangen zoveel moge lijk recht worden gedaan. Dat kan door bijvoorbeeld een verfijnd •waterpeilbeheer in te stellen. Waterberging ,ln het waterhuishoudingsplan wordt een aantal speerpunten genoemd. Zo moet ruimte voor water worden gecreëerd bij extreme weersituaties. Die ruimte moet worden gevonden in over- loopgebieden. Waar die overloop polders precies komen, moet nog nader worden bepaald, even als de vergoeding van schade die door de tijdelijke opvang van het water kan ontstaan. Het ligt wel voor de hand laaggelegen gebie den te kiezen. Dat kunnen zowel landbouw als natuurgebieden zijn. Op waterkanskaarten in het plan wordt aangegeven hoe het (grond)water mee bepalend is voor het gebruik van het land. Er is zo'n kaart voor het buitenge bied en voor het stedelijk gebied. De verfijning moet in gebiedsge richte projecten gestalte gaan krijgen, waarbij gebruikers en bewoners worden geraadpleegd. Stadswater De provincie hecht grote waarde aan het speerpunt duurzaam ste delijk waterbeheer. De kwaliteit van het water is van belang omdat het stadswater geleidelijk overgaat in het netwerk van eco logische verbindingszones en natuurgebieden. Door in nieuw Nieuws bouwwijken al rekening te houden met minder belasting van het milieu, bijvoorbeeld door het opvangen van regenwater voor toiletspoeling (grijswatercircuits), wordt gewerkt aan het duurzaam gebruik van water. Aanvragen Het waterhuishoudingsplan 2001- 2006 is gratis verkrijgbaar bij het Informatiecentrum van de provin cie Zeeland, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tel. 0118-631400. E-mail adres: infocentrum@zeeland.nl. Het informatiecentrum is van maandag tot en met vrijdag ge opend van 9.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. Stedelijke vernieuwing Bedrijfsverplaatsingen De brochure Stedelijke vernieu wing in Zeeuwse steden en dor pen is de derde in een serie van vier die wordt uitgegeven in het kader van de stedelijke vernieu wing. De brochure is bedoeld als handreiking aan alle partijen die op enigerlei wijze betrokken zijn bij de zorg voor de dagelijkse leefomgeving. Het verplaatsen van milieu-hinderlijke bedrijven binnen de bebouwde kom naar een bedrijventerrein kan voor meerdere partijen voordeel ople veren. In de brochure worden een aantal bedrijfsverplaatsingen nader toegelicht. De brochure is verkrijgbaar bij het Informatiecen trum van de provincie Zeeland, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tel. 0118-631400. E-mail adres: infocentrum@zeeland.nl. Het informatiecentrum is van maan dag tot en met vrijdag geopend van 9.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. De Provincie Zeeland gaat extra maatregelen treffen voor zeldzame planten en dieren. Er is een actieprogramma ontwikkeld met uiteenlopende maatregelen om deze soorten te helpen overleven. Voor de uitvoering van het actieprogramma is de komende tien jaar een extra investering van in totaal ongeveer vijf miljoen gulden noodzakelijk. Bedreigingen Op veel plaatsen in de Provincie Zeeland worden al maatregelen getroffen om natuurgebieden en landschapselementen te verbete ren. De oppervlakte aan natuur gebied is sinds de invoering van het Provinciaal Natuurbeleidsplan al sterk toegenomen en een aan tal soorten, zoals groene specht, kluut, parnassia en kerkuil profi teert al van de maatregelen. Met veel soorten gaat het echter nog steeds bergafwaarts. Voor de boomkikker, de zandhagedis en de kleine parelmoervlinder wordt gevreesd dat ze zullen zijn ver dwenen voordat de geplande maatregelen in natuurgebieden zijn uitgevoerd. Uit inventarisatie blijkt dat onge veer 200 aandachtsoorten, die voorkomen in ongeveer 35 ter reintypen, waaronder akkers, wei landen, dijken, muren, brakwater plassen, kreken, duinen en duin valleien, stranden, schorren, slik ken en ondiep zeewater, in de gevarenzone zitten. Actieprogramma De Provincie heeft het actiepro gramma ontwikkeld in nauwe samenwerking met de organisa ties die actief zijn in de soortsbe scherming en in het natuur- en landschapsbeheer. Het actieprogramma maakt deel uit van de Provinciale Nota Soortenbeleid die op 15 mei 2001 door Gedeputeerde Staten is vastgesteld. In het programma staan de maat- BMM1IHMIM Aanleg van een vogeleiland. regelen genoemd die de komen de tien jaar moeten worden uit gevoerd om de situatie van de aandachtsoorten te verbeteren. Een groot aantal aandachtsoor ten in Zeeland is afhankelijk van het cultuurlandschap. De soorten waar het hier om gaat zijn niet zozeer gebaat bij grote opper vlakten natuurgebied, maar wel bij een grote afwisseling van groene elementen in het land schap. Om het broedbiotoop voor kust- broedvogels te kunnen veiligstel len moeten enkele aangroeistran- den in het broedseizoen plaatse- lijk worden afgesloten en is het belangrijk om vogeleilanden te ontwikkelen in brakke en zoute binnenwateren. WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊKÊtÊÊÊÊÊÊÊm Vlinder- en Libellènwerkgroep Zeeland en Floron Zeeland zijn eveneens betrokken bij de uitvoe ring en spelen een belangrijke rol bij de voorlichting naar particulie ren en het inventariseren van de aandachtsoorten. De Provincie Zeeland stimuleert de soortge- richte maatregelen door initiatie ven te ontplooien en door subsi die beschikbaar te stellen. Activiteiten in 2001 Het nieuwe beleid treedt al dit jaar in werking. Voor 2001 is een aantal maatregelen voorzien voor onder andere vleermuizen, muur- planten, kerkuil, steenuil, boom kikker, sterns en plevieren, oeverzwaluw, weidevogels en overwinterende ganzen. Dit jaar wordt een nieuw vogeleiland aan gelegd in de Inlaag 's Gravenpol der op Noord-Beveland. Dit eiland moet een geschikt broedgebied opleveren voor visdieven en bont- bekplevieren. In Oranjezon wor den enkele oude punkers voor vleermuizen ingericht. Speciaal voor de boomkikker worden in Zeeuwsch-Vlaanderen weer drink putten ingericht. Naast een waterplas worden er ook struiken aangeplant, die als zomerbiotoop voor de boomkikker dienen. De Provinciale Nota Soorten beleid wordt eind juni in gedrukte vorm uitgegeven en is dan ver krijgbaar bij het informatiecen trum van de provincie Zeeland. Het uitkomen van de nota zal worden aangekondigd in Abdij- nieuws. In beroep Uitvoering Bij de uitvoering van het actiepro gramma zijn diverse organisaties en particulieren in Zeeland be trokken. Voor de aandachtsoor ten van het cultuurlandschap ligt het voortouw bij de Stichting Landschapsbeheer Zeeland en de Stichting Agrarisch Natuur beheer. De beide waterschappen spelen een belangrijke rol voor maatre gelen in en rond waterlopen, kre ken en plassen. De aandacht gaat hierbij vooral uit naar de verdere ontwikkeling van natte ecologische verbindingszones. Organisaties voor soortbescher ming en -studie zoals Vogelbe scherming Nederland, Zoogdier werkgroep Zeeland, Reptielen- en Amfibieënonderzoek Zeeland, Op 12 juni 2001 zal de advies commissie bezwaarschriften van de provincie Zeeland in het pro vinciehuis, Abdij 6 te Middelburg, een zitting houden tot het horen van belanghebbenden. Onder voorbehoud van wijzigin gen komen de volgende zaken aan de orde: om 15.00 uur wordt het bezwaar schrift van de Stichting Scratch Messiah te Vlissingen behandeld tegen een besluit van Gedeputeerde Staten(GS) inzake de afwijzing van het verzoek om subsidie ten behoeve van het organiseren van een Scratch Messiah. om 15.30 uur wordt het bezwaar schrift van de Besturenraad Protestants Christelijk Onderwijs te Voorburg behandeld tegen een besluit van GS van 21 september 1998 inzake het verzoek om toe passing van artikel 69, achtste lid, van de Wet op het basison derwijs. om 16.00 uur worden de bezwaarschriften van de Stichting Kijken te Lelystad behandeld tegen een besluit van GS inzake de afwijzing van de verzoeken om subsidie voor het organiseren van het project "De Keuze vanen het CHAKIF/Kunst- Vlieger-Festival-voor-kinderen.. Voor meer informatie over deze zaken kunt tijdens kantooruren op werkdagen contact opnemen met de secretaris van de advies commissie bezwaarschriften, mevrouw C.W. Ramondt, tele foonnummer 0118-631377. Gesloten Maandag 4 juni zijn de kantoren van de provincie gesloten in ver band met Tweede Pinkster. Dinsdag 5 juni zijn de bestuurders en hun ambtenaren weer bereikbaar. mmmsmammm mum n KEUKENS b.v. Amundsenweg 47, 4462 GP Goes Tel.: 0113-219770, Fax: 0113-219200 afwijken. Prijs- en zelfouten onder voorbehoud Prijzen exclusief verwijderingsbijdrage 210. Afbeeldingen www.helpindia.nl Nationale Actie Aardbeving India Giro 555 Den Haag Het Nationaal Reumafonds finan ciert het overgrote deel van het wetenschappelijk onderzoek Ande re activiteiten zijn: voorlichting, aangepaste vakanties, individuele financiële hulp en financieren van meer dan honderd reumapa- tiëntenverenigingen. Helpt u ook? Giro 324! Nationaal Reumafonds Voor vragen over (leven met) reuma: De Nationale Reumalijn 0990 - 2030300 www.reumafonds.nl «Officiële Mededelingen Milieu Ontwerp-vergunning Atofina Vlissingen B.V. te Vlissingen Gedeputeerde Staten van Zee land hebben een aanvraag ont vangen om een vergunning Wet milieubeheer van Atofina Vlis singen B.V. te Vlissingen voor het bewerken van afvalstoffen, af komstig van de glasindustire, welke ontstaan bij het reinigen van de afgassen, die vrijkomen bij het coaten van flessen. Het gaat hier om het continueren van activiteiten die Atofina reeds jaren uitvoerd. De inrichting is gelegen aan de Europaweg-Zuid 2 te Vlissingen-Oost. Gedeputeerde Staten willen de vergunning verlenen met voor schriften ter bescherming van het milieu. De ontwerp-vergunning ligt van 31 mei tot en met 27 juni 2001 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Middelburg, op werkdagen van 8-17 en des gevraagd buiten kantooruren en het gemeentehuis van Vlissin gen, op werkdagen van 8.30- 12.30 uur en 13.30-15.00 uur en (na telefonische afspraak 0118- 487204) op woensdagavond van 17.15-20.15 uur. Daarna, tot het einde van de be roepstermijn, liggen de stukken ter inzage op genoemde plaatsen en tijden. Een ieder kan tot en met 28 juni 2001 schriftelijke bedenkin gen tegen de ontwerp-vergun ning indienen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Directie Ruimte, Milieu en Water, postbus 165, 4330 AD Middelburg. Hierbij kan worden verzocht per soonlijke gegevens niet bekend te maken. Tot en met 20 juni 2001 kan een ieder verzoeken om een ge- dachtenwisseling over de ontwerp-vergunning (0118- 631773). Bij de gedachtenwisse- ling wordt de aanvrager in de gelegenheid gesteld aanwezig te zijn en kunnen mondelinge be denkingen worden ingebracht. Alleen zij die bedenkingen hebben ingediend tegen de ontwerp-ver gunning, de adviseurs die advies hebben uitgebracht over de ontwerp-vergunning en belang hebbenden aan wie redelijkerwijs niet kan worden verweten geen bedenkingen te hebben inge bracht tegen de ontwerp-vergun ning kunnen later beroep instel len. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelich- ing en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot de heer P.Wattel, (tel. 0118-631773). SAMENWERKENDE HULPORGANISATIES: ARTSEN ZONDER GRENZEN KERKEN INAKTIE MEMISA MENSEN IN NOOD NEDERLANDSE RODE KRUIS NOVIB STICHTING VLUCHTELING TEAR FUND TERRE DES HOMMES UNICEF NEDERLAND Tijdens onze voorjaarsshow geven wij alvast s Af' W Rovale hoekoostellina mei de voordelig3™ keuKenspecié'st Royale hoekopstelling met hoge hangkasten, glaskast en brede korvenkast. Compleet met 90 cm schouw, combimagnetron, koelkast, keramische kookplaat, geïntegreerde afwasautomaat en werkblad met spoelbak en kraan. Praktische keuken van alle gemakken voorzien. Leverbaar in vele kleurcombinaties. Compleet met ladenkast, combimagnetron, afwasautomaat, kookplaat, schouw, koelkast en werkblad met spoelbak en kraan. Maxi-line hoekkeuken met een maximum aan bergruimte in de onderkasten en ergonomische werkhoogte. Compleet met korvenkast, carrouselkast, glaskast, afwasautomaat, combimagnetron, koelkast, keramische kookplaat, 90 cm schouw en multiplex werkblad met spoelbak en kraan.

de Faam | 2001 | | pagina 7