f J Australian Treasures aanwinst voor Walstraat-Zuid L Vijftien jaar AVA Electro in Souburg Ambachtelijk ijs in monumentaal pand Nieuw adres voor Edelsmeden Van der Kooij I Woensdag 30 mei 2001 FAAM/VLISSINGER 11 door Mieke Roelse Met de opening van Australian Treasures, een winkel waarin Australië en met name de Aboriginal-cultuur centraal staat, is de Vlissing- se Walstraat weer een aansprekend pand rijker. Opgezet als leerwerktraject door LétE is voor Ben van Rijswijk die de winkel runt een deel van zijn droom uitgekomen; fulltime bezig zijn met een hobby die al twintig jaar duurt. Het échte hoogtepunt zou een bezoek aan het noorden van Australië zijn. Dat moet nog even wachten. Geef Van Rijswijk een half uur en je weet alles over zijn grote passie: de Aboriginals. Hoe wel alles? Hij zal zelf de eerste zijn om te erkennen dat zelfs hij nog steeds bij leert. „Dat kan ook niet anders als je re kent dat we het hebben over een cultuur die duizenden ja ren bijna onveranderd is ge bleven", legt hij uit. „Voor mij is het een prachtig volk waar we een hoop van kunnen le ren. Helaas is het voor veel Australiërs niet echt interes sant. Wij weten in het Westen veel meer dan zij. Het interes seert ze gewoon niet. Natuur lijk geldt dat niet voor alle Australiërs, net zoals er ook Aboriginals zijn die de nega tieve vooroordelen over hun volk bevestigen. Sinds de Olympische Spelen in Sydney denkt iedereen dat het heel goed gaat, maar wat mij be treft was dat een opgevoerd stukje, een soort folklorespel." Naast algemene artikelen zo als T-shirts, posters en Koala- en kangoeroeknuffels is in de winkel veel plaats ingeruimd voor Aboriginalkunst, didgeri- doo's en boemerangs. Waarbij de collectie boemerangs door Van Rijswijk zelf gemaakt is. Het lijkt zo simpel, driehoeken al dan niet gekromd of gelust, voorzien van 'eigen' beschil deringen of Aboriginal-motie ven. „Maar vergis je niet, er is ooit iemand op afgestu deerd", zegt Van Rijswijk. „Ik heb in mijn MTS-periode heel wat geleerd, maar hierbij praat je over aero-dynamica Ben van Rijswijk: Voor mij is het een prachtig volk". en dat is razend moeilijk te be grijpen." Termieten En dan natuurlijk de didgeri- doo's. In de zaak zijn die in drie groepen verdeeld. De In donesische, die het goed koopst zijn en dienen om ie mand die nog niet helemaal weet of het wat voor hem is, al dan niet over de brug te helpen. Een serie onbewerkte foto: Frank Husslage. didgeridoo's die nog duidelijk toont hoe grillig de stamme tjes kunnen zijn en een serie prachtig bewerkte didgeri doo's door Aboriginals ge maakt. „Als het goed is komt er geen enkel moderne bewer king aan te pas", legt Van Rijs wijk uit. „Het uithollen ge beurt door termieten die zich door de kern heen vreten. Hoogstens wordt het mond stuk wat bijgewerkt. Maar het gaat allemaal op een natuurlij ke manier. De lengte, de wanddikte en natuurlijk je ei gen blaastechniek vormen de klank van die ene specifieke didgeridoo." Muziek uit deze authentieke instrumenten is op CD gezet en in de zaak te koop. Van Rijswijk probeert daarnaast door het geven van concerten en het maken van leskisten voor scholen om meer begrip te kweken voor het lot van de Aboriginals die, zoals hij het zegt: „nu in feite gevangenen zijn in hun eigen land". De kritiek dat hij wel commercieel bezig is met het erfgoed van zo'n eeuwenoude cultuur is volgens hem niet te recht. „Hier zit geen groothan del tussen; alles komt recht streeks ten goede aan de mensen zelf. En ja, ik ben een idealist die ergens op de loon lijst staat. Is dat erg? Tenslotte heb ik ook een gezin dat er niet bij gebaat is dat papa in Australië zit en ze zelf droog brood met pindakaas eten", besluit hij. Maar ooit gaat hij een keer en dat zal een emo tionele reis worden. Dat stukje droom blijft overeind. IJssalon a Domani, sinds kort gevestigd aan de Lange Delft in Middelburg, zit in een klein monumentenpand uit 1654. Gebouwd tussen twee muren in een gedeelte dat lang geleden nog steeg was. Het mag dan klein zijn, maar voor Christiaan Smit en Yvette Castenmiller is het een uitgekomen droom. Er werd al een tijd je aan het loket verkocht maar nu is ook bin nen alles klaar om de gasten te verwelkomen voor koffie, thee en ijs uiteraard. Heel veel ijs. kan binnen ook een keuze ge maakt worden uit diverse cou pes. „Daar wordt sorbetijs voor gebruikt", legt Casten miller uit. „Dat is in tegenstel ling tot het normale roomijs op waterbasis. Daarnaast is er ook altijd yoghurtijs verkrijg baar en waarschijnlijk in de zomer ook dieet-ijs." A Doma ni is geopend van tien tot tien en zal het grootste gedeelte van het jaar open zijn. Wel licht dat de ijsmakers er in de winter even tussenuit gaan voor een andere ijsliefde, die van de skipistes. Maar daarna is het gewoon weer a domani, Italiaans voor tot morgen Christiaan Smit en Yvette Castenmiller: „Elke dag vers gemaakt ijs", foto: Frank Husslage. Iedere dag begint voor Christi aan Smit hetzelfde met het op ambachtelijke manier maken van ijs. In uiteenlopende sma ken als malaga, mango, strac- ciatella, caramel, citroen en vanille uiteraard. Zestien sma ken zitten er standaard in de grote bak en in totaal zijn er meer dan twintig soorten die Smit in zijn boekje én in zijn hoofd heeft zitten. „Citroenijs moet natuurlijk naar citroen smaken, dat is duidelijk", zegt Smit. „Maar de verdeling van de ingrediënten is het geheim van de ijsmaker. Verder is er weinig geheimzinnigs hoor. Wie bij het loket staat te wachten kan in de spiegel zien wat ik aan het doen ben en binnen is die mogelijkheid er ook." Smit heeft zijn opleiding vooral in de praktijk gekregen door stage te lopen bij een ijs meester. In de zaak staan twee ijsmachines. Een 'ouderwetse' zoals ze in Italië nog overal te vinden zijn en een hypermo derne. Voor sommige ijssoor- ten is die ouderwetse het meest geschikt. Bij malaga-ijs met rozijnen moetje de rozijn tjes nog wel terug kunnen vin den. Daar is de andere machi ne veel te snel voor. Maar of het ijs nou uit de ene of uit de andere machine komt, dag vers is het altijd. Koffie met een bolletje Binnen is mogelijkheid om op het gemakje een kopje koffie te drinken. Dat ziet er heel mooi uit. Op een dienblaadje staat: een kopje koffie, een schaaltje chocoladeboontjes met daarop een wafeltje en daar weer op een bolletje ijs. Een glaasje water maakt het geheel compleet. En natuurlijk André van Arkel heeft een voorliefde voor al les wat bromt en snort en met techniek te maken heeft. Het geschikte profiel voor iemand in de wit- en bruingoedbranche dus. En dat blijkt ook wel, want al vijftien jaar staat de zaak die de afkorting van zijn naam draagt ga rant voor een breed gesorteerde collectie huis- houdapparatuur en audio en video. AVA Electro in Oost-Souburg viert dit jaar haar vijftiende verjaardag en is al even lang een begrip op Souburg en ver daarbuiten. L E G 0 V S N E T R A A M R E G L A R R E T A W S T 0 E I 0 T 0 E K A N U E R T T T R E G G B U M I W E F N T S G L I I S K u T G E R A U K E E A R L H S N I E H Z R E R A A C N N A D P A T A G P W E A R S Z N E P E S F Z P G 0 E R T E I V I Z N s P H R 0 A E K P 0 K E W A G E E D A I E M G R U A E G N B N D R I 0 E A K L R D T I A 0 S K 0 L K U i F A R E N D 0 B B R A A L E P E L V 0 B I A A G E P A P L E D E K Het team van AVA Electro met in het midden André en Willy van Arkel. foto: Frank Husslage André van Arkel maakte vijf tien jaar zijn carrièresprong van bedrijfsleider bij het toenmalige Terako naar eige naar van zijn eigen zaak. Sa men met zijn vrouw Willy be gon hij onder de naam AVA Electro een bescheiden zaak je in huishoudelijke appara tuur, televisie en geluidsap paratuur. Inmiddels is de zaak, het assortiment en de naamsbekendheid verveel voudigd. „We zijn natuurlijk geen echte dorpswinkel meer, maar we leveren wel de service die zo kenmerkend is voor de kleine dorpswin keltjes", vertelt Van Arkel. „Onze zaak is aangesloten bij Euramco Electronics, dat is een inkoopcombinatie die ook de reclame voor ons re gelt. Groot voordeel daarvan is dat je de prijzen scherp kunt houden en er continue aandacht is voor deskundig heid, serviceverlening en na tuurlijk altijd het laatste nieuws uit de branche. De 'dorpswinkel' komt weer wel terug als je het hebt over onze klantenbinding en servi ceverlening. Dat vullen we heel persoonlijk in, heel an ders dan bij de meeste grote filiaalbedrijven. Hoewel onze klanten van heinde en ver ko men, kunnen zij rekenen op BLAUWSPECHT BOERENZWALUW BOOMPIEPER BOSRIETZANGER DODAARS EDELPAPEGAAI EIBER EKSTER GEELGORS GOELE GRASMUS GRIEL GRUTTO HAPVOGEL KAAPGANS KARKIET KIEKENDIEF KONINGSFAZANT KUIFAREND LEGHORN LEPELAAR MAARTENSVOGEL NANDOE PARKIET REIGER TOEKAN VETGANS WATERHAL In deze woordzoeker zijn alle bovenstaande woorden verbor gen. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar beneden of omgekeerd of diagonaal. Sommige letters worden dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. De resterende letters vormen dan regel voor regel van boven naar beneden de oplossing van deze woordzoeker. Stuur uw oplossing vöör woensdag 6 juni naar de redactie van de Faam/Vlissinger, Postbus 18, 4380 AA in Vlissingen. Uit de goede inzendingen wordt een winnaar getrokken. Die krijgt twee vrijkaarten voor een film in Cine City. De prijswin naar wordt in de Faam/Vlissinger van woensdag 13 juni bekend gemaakt. De oplossing van de puzzel uit de Faam/Vlissinger van woensdag 16 mei luidt: 'Pompelmoes'. De vrijkaarten van Cine City gaan naar René Plansoen uit Middelburg. Erg ver hoefden Henk en Ingrid van der Kooij niet te zoe ken naar een groter winkelpand. Slechts een paar meter van hun 'oude' winkel vonden zij aan het Vlissingse Schelde- plein hét geschikte pand. De grote lichte winkel aan de Wal straat 197 laat de bij zondere collectie sie raden en horloges rui mer, maar zeker ook stijlvoller tot zijn recht komen. Tien jaar lang was de Wal straat 193 het adres voor sie raden, horloges en design van goud- en zilversmeden Van der Kooij. Daarvoor werkten en woonden zij tien jaar lang in een klein pandje in de Scherminkelstraat. Deze maand, alweer na een periode van tien jaar, vonden zij het tijd voor een volgende stap. De wensen waren: meer ruim te en een nieuwe inrichting en presentatie. Het nieuwe pand liet alle wensen in vervulling gaan. De geleiachtige inrich ting nodigt voorbijgangers uit om binnen een kijkje te ne men. Ook in dit pand ligt het accent, net als bij de collectie sieraden en horloges, op vormgeving en kwaliteit. In een sobere, strakke vitrine- wand aan weerszijden van de ruimte wordt op bijna muse ale wijze de collectie gepre senteerd. Midden in de zaak staat een lange gestileerde bank met dito tafels, waar de klant rustig een aankoop kan bekijken en overwegen. Ach ter in de zaak is het open ate lier. Henk en Ingrid van der Kooij zijn meer dan tevreden: „Met anderen delen wat we mooi vinden en waar we en thousiast over zijn", dat is wat we wilden en ook bereikt heb ben. „En daarbij maakt het niet uit of het nu om een paar goedkope oorknopjes gaat of een collier van een paar dui zend gulden. De winkel is open en toegankelijk voor ie dereen en straalt uit waar wij voor staan, namelijk: stijl, vak manschap en openheid." De collectie bestaat uit sieraden en horloges van verschillende goud- en zilversmeden maar ook van gerenommeerde de signateliers. Passend bij hun filosofie en stijl: strak, sober, mooie vormen, spannend en verassend van alle mogelijke edelmetalen als goud, zilver, titanium en edelstaal. Zorg Promoteam op de markt Het Zorgpromotieteam moet mensen enthousiast maken voor een opleiding of baan in de zorg. Het promotieteam van de Zeeuwse zorginstellingen bezoekt de komende weken een aantal Zeeuwse weekmarkten. Het promo team bestaat uit een veertigtal mensen die werken in verschil lende Zeeuwse zorginstellingen. Zij gaan om de beurt met een klein team op pad om mensen te vertellen hoe het is om te wer ken in de gezondheidszorg. Donderdag 31 mei bezoekt het team de Zierikzeese weekmarkt en vrijdag 1 juni is de Vlissingse markt aan de beurt. Het team is te herkennen aan de speciale kleding en de landelijke zorgbus die de slogan draagt:'De Zorg.Het echte werk'. In die bus krijgen geïnteresseerden infor matie over bijscholings- of omscholingscursussen en vacatures in de zorg. Aansluitend op het marktbezoek zijn er voorlich tingsavonden over het cursusaanbod. Deze avonden vinden plaats op locaties van het ROC Zeeland, 11 juni in Zierikzee, 12 juni in Vlissingen en 14 juni in Goes. Middelburgse antiek en verzameldagen Le Collectioneur houdt maandag 4 juni van 11 tot 17 uur de gro te Pinkstermarkt. De gezellige Middelburgse Markt is die dag dé plaats voor verzamelaars van van alles en nog wat. Tènce sponsort volleybalteam dezelfde service als bijvoor beeld de dorpsslager of over buurvrouw. Luisteren naar je klanten, eerlijk advies en goe de leverings- en montage- voorwaarden, dat is al vijftien jaar onze kracht." Brommen en snorren André en Willy draaien de zaak allang niet meer met z'n tweetjes, daar is AVA te groot voor geworden. Een zeskop- pige groep enthousiaste en deskundige medewerkers helpen hen daarbij. En zo is er voor de eigenaar ook nog tijd voor wat ontspanning. Ook in zijn vrije tijd hoort Van Arkel het gebrom en gesnor graag, maar dan niet van een koelkastmotor. Als het even kan stapt hij op zijn Virago om een stukje te snorren. En als het heel mooi weer is, of zoals aankomend weekend tijdens de Molen tocht dan komt zijn klassieker uit de garage. „Motorrijden en mijn Tri umph TR3A, dat zijn mijn lief hebberijen. Aankomend weekend is de Molentocht, een evenement dat ik al vele jaren ondersteun en natuur lijk ontbreekt mijn Triumph zondag niet tussen al dat klassieke schoon." V.l.n.r. Grietje Plantsoen, Karin Rikke, Mattie Beije, Chiquita Ma- nahutu, Karin Caljouw, Ellen Haegens. Zittend: Patricia Barto en Ella Kapias. Uitzendbureau Tènce heeft het volleybalteam Tènce /Dauwen- daele in een compleet nieuwe outfit gestoken. Het team speelt in de 2e klas van de bedrijfscompetitie en doet het goed. Zo blijkt uit het kampioenschap dat zij vorige week wonnen en waarmee het team promoveert naar de 1e klas. Hoezo? uit elkaar In het pand waar onlangs Esprit opende in het rechtergedeelte aan de Markt in Middelburg, zou aan de andere kant de kleding van Hoezo? een plek krijgen. Dat blijft voor een deel zo, zij het dat Esprit alleen maar buurvrouwen krijgt. Onder de naam Hoe- zo?men blijven de 'jongens' in het Hoezo? pand aan de Lange Delft 8-b. Een door midden gescheurde foto symboliseerde in de advertentie de scheiding van beide collecties. Volgens Mattie van der Kleijn, samen met Ab Castel eigenaar van Hoezo?, wa ren tot voor kort de plannen nog heel anders. „Onze eerste in tentie was om Hoezo? in z'n geheel te verhuizen naar de Markt. In het vrijgekomen pand zou dan later in het jaar een andere zaak komen", vertelt ze. „Maar de kans dat we alweer snel uit onze jas zouden groeien bleef aanwezig. Dat hebben we met Esprit ook meegemaakt. Daarom hebben we besloten om de af delingen los te koppelen. In het pand aan de Markt is nu ruimte genoeg om de kleding van Mexx, Inwear, Esprit, Ede en 55DSL by Diesel te presenteren. En doordat de damescollectie verdwe nen is aan de Lange Delft komen daar merken als Matinique, JC Rags en Esprit Men weer beter tot hun recht. Inderdaad gaat Hoezo? dus uit elkaar. Dat klinkt dramatisch, maar dat is het voor ons dus niet. Integendeel zelfs!" Nieuwe hoofdsponsor Remato Het interieur van Henk Ingrid van der Kooij:strak, sober en open. De Tennisopleiding Remato heeft een nieuwe hoofdsponsor. Projectontwikkelaar Jan Marijnissen uit Middelburg steunt Re mato het komende seizoen. Óp onderstaande foto poseert een groot gedeelte van de wedstrijdgroep van Remato. Deze spelers komen uit voor de Middelburgse tennisclub M.L.T.C. en spelen in de jeugd- en zondagcompetitieteams. Pinksterfair op Bockenborgh Bij Uitspanning De Bockenborgh aan de Derdeweg 2 in Nieuw en St. Joosland wordt van zaterdag tot en met maandag het Lentefeest gehouden. Het lentefeest op Bockenborgh is een uit gelezen manier om kennis te maken met de tuincultuur in al haar facetten. Maar liefst 23 kramen staan er op het terrein van Bockenborgh met allemaal hun eigen specialiteit of producten. Specialisten voor allerlei plantengroepen geven desgewenst tekst en uitleg. Ook is er een uitgebreide plantenmarkt en zijn er keramisten, een glazenier en mandenmaker. Piet de Meester vertelt alles over de bloemetjes en de bijtjes en Jolanda Polder dijk brengt haar blad- en vogeldrinkschalen en ornamenten naar de Pinksterfair. Bij de stand van Huberdien Breel kan scha penkaas geproefd en gekocht worden. Voor de kinderen zijn er tal van activiteiten, zij kunnen zomerlichtjes maken, vlinders be kijken, zich laten schminken, stokbrood bakken en meedoen aan een prijsvraag. Het hele lentefeest krijgt een muzikale omlijsten door Nick van Raay and friends. Toegang 2,50 gulden, kinderen tot 10 jaar gratis. De wedstrijdgroep van Remato

de Faam | 2001 | | pagina 11