AmiUbiftviiéliniii GEMEENTE MIDDELBURG Ongediertebestrijding in Middelburg ti Zandkreekplein: speeleiland in de buurt Invoering voorrang fietser van rechts in Middelburg llilimiill uittil Wegwerkzaamheden Breeweg De sirene heeft u iets te vertellen 4 ffi Gemeentelijke kantoren gesloten Wijzigingen ophaaldata huisvuil Evenementen Wijkbeheer Middelburg Open Dag Stadsgewestelijke Brandweer in Arnemuiden Vakantie- rooster 2001 Verdien een spekcheque voor de wijk Op pad met de Stadsreiniging Woensdag 23 mei 2001 FAAM/VLISSINGER 3 1 ÏWW Week 21 Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door de afdeling Communicatie. Reacties zijn van harte welkom! Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u bij Communicatie terecht: Stadhuisstraat 2, telefoon 675450, iedere werkdag open van 8.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 16.00 uur. Internet site: www.middelburg.nl info middelburg, nl MAXIMAAL TEXT VANAF PAG. 830 Informatienummer 675 555 Hemelvaart In verband met Hemelvaartsdag zijn alle gemeentelijke kantoren op donderdag 24 mei en vrijdag 25 mei de gehele dag voor het publiek gesloten. Pinksteren In verband met Pinksteren zijn de gemeentelijke kantoren op maandag 4 juni en dinsdag 5 juni de gehele dag voor het publiek gesloten. De afdeling Burgerzaken is op dinsdag 5 juni tussen 09.00 en 10.00 uur wel geopend voor de aangifte van geboorte en overlijden. In verband met Hemelvaartsdag en Pinksteren zijn er enkele wijzi gingen wat betreft het ophalen van huisvuil. Hemelvaartsdag (donderdag 24 mei) wordt geen afval opgehaald. De GFT-containers moeten op vrijr dag 25 mei voor 07.00 uur worden aangeboden. Ook de containers die normaal op vrijdag worden aange boden moeten voor 07.00 uur ge reed staan. De milieustraten zijn op Hemel vaartsdag gesloten. Vrijdag 25 mei zijn de milieustraten wel geopend. Tweede Pinksterdag (maandag 4 ju ni) wordt geen afval opgehaald. De GFT-containers moeten op woens dag 6 juni voor 07.00 uur worden aangeboden. Ook de GFT-contai ners die normaal op woensdag wor den aangeboden moeten voor 07.00 uur gereed staan. De milieustraten zijn deze dag gesloten. Dinsdag 5 juni wordt het huisvuil volgens de normale ophaalregeling opgehaald. U vindt de gewijzigde ophaaldagen van afval ook op de afvalkalender 2001 die huis-aan-huis is verspreid. Heeft u de kalender nog niet ont vangen? Neem dan contact op met de afde ling Communicatie, telefoon 0118 - 675 450. De komende weken vinden in elk geval de volgende evenementen in de gemeente Middelburg plaats: Markt 24 en 25 mei, Hemelvaartfair Markt, 26 mei. Oldtimerdag Markt, 28 mei, boeken- en curiosamarkt Markt, 12 en 3 juni, Jazz-festival Nadorst, 1 juni, Nadorstloop Dynamica Vismarkt, 2 juni, rommelmarkt Binnenstad, 3 juni, kunst- en cultuurroute, korendag pvv Tafeltje Dj Dekje "Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen, ge handicapten en diegenen, die (tijdelijk) zelf niet voor een warme maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maandag tussen 8.45 en 9.30 uur worden besteld. U kunt hiervoor bellen met nummer 0118-638570. Het bezorgen ge beurt ook op deze dag. Menu vanaf maandag 28 mei lot en met zondag 3 juni 2001 Maandag Reepjes varkensvlees in room saus, wortelen, aardappelen. Dinsdag Dunne plakken rundvlees, jus, gesneden spinazie, aardappelen. Woensdag Varkensvlees, jus, aardappelen, rode bietjes. Donderdag Gebakken vleesballetjes, pittige saus. snijbonen, gestampte aard appelen. Vrijdag Vis, groente, aardappelen. Zaterdag Bami. Zondag Wat de pot schaft. Onlangs hebben een aantal omwonenden van het Zandkreekplein, vertegenwoor digers van Gemeente, Politie en SKWM gediscussieerd over de mogelijkheden om het speelterrein Zandkreekplein in de Stromenwijk op te knappen. Er waren niet zoveel bewoners op de informatie-avond af gekomen als verwacht, toch was het een nuttige bijeenkomst. Verschillende bewoners maakten goed duidelijk dat men niet tegen een gedeeltelijke herinrichting van het plein is, maar wel de nodige bezwa ren zien in de vorm van overlast in het starten van het speelproject de Babbelaar". Vanuit de gemeente, po litie en SKWM is eerst een toelich ting gegeven waarom het speelproject een kans zou moeten kunnen krijgen. De Babbelaar Het doel van het project in de Stro menwijk is het (samen) spelen van kinderen in de openbare ruimte te stimuleren. De doelgroep voor de Babbelaar is de groep kleine kinde ren in de leeftijd van 4 tol ongeveer 14 jaar. Door het uitvoeren van kleine klusjes, bijv. het plein vegen, of samen spelen met een broertje, kunnen kinderen "babbelaars" ver dienen. Deze babbelaars kunnen in gewisseld worden tegen het lenen van buiten-speelgoed. Het speel goed wordt bewaard in een kleine, maar functionele kantoorunit die op het Zandkreekplein wordt neerge zet. Daar huizen ook de twee be heerders die de kinderen begeleiden die meedoen aan het project. Het spreekt voor zich dat het project geopend is op de tijden dat de scho len gesloten zijn. Ook zullen ouders in een begeleidingscommissie be trokken worden, die de gang van za ken van het speelproject in de gaten zal gaan houden. Om tegemoet te komen aan de omwonenden, is bo vendien gekozen voor een kwalita tief hoogwaardige kantoorunit als onderkomen, en niet voor een nog om te bouwen zeecontainer. Proef Met de bewoners is uitvoerig gedis cussieerd over de mate waarin be woners overlast verwachten van dit project. Door het nemen van een verschillend aantal maatregelen denkt de gemeente overlast te kun nen voorkomen. Ook nu spelen er reeds kinderen (zonder toezicht) op het pleintje. Afgesproken dat het project voor een jaar uitgevoerd zal gaan worden. Voor afloop van deze termijn zal een evaluatie gehouden worden, ook bij omwonenden, of de verwachtingen van dit project zijn waargemaakt. Mocht blijken dat het project erg veel overlast zou veroorzaken voor omwonenden, dan geeft de gemeente de garantie de proef na een jaar te beëindigen en zo snel als technisch mogelijk is de kantoorunit te verwijderen van het plein. Uiteraard gaat de ge meente er van uit, dat het project zeer goed zal aanslaan bij de kinde ren en dat er voldoende maatrege len zijn genomen om het project een succesvolle start te geven en een goede kans op een doorstart na het proefjaar. Kortom: samen met kinderen en bewoners uit de buurt kan dit project een nieuwe impuls betekenen voor de leefbaarheid van de buurt! Brandweerpost Arnemuiden (Foto: Stadsgewestelijke brandweer De brandweerpost Arnemuiden van de Stadsgeweste lijke Brandweer Vlissingen/ Middelburg houdt op zaterdag 26 mei aanstaande een open dag. Een ieder van jong tot oud is welkom van 13.00 tot 17.00 uur. Op de open dag zijn de brandweer kazerne en de brandweervoertuigen zijn te bezichtigen.Ook de hoogwer ker uit Vlissingen, de regionale Ver- bindingscommandowagen en een brandweervoertuig van de jeugd brandweer van de post Middelburg zullen aanwezig zijn. Er vinden diverse demonstraties plaats met de hoogwerker en het hulpverleningsmateriaal van de tankautospuit. De jeugdbrandweer zal haar activiteiten demonstreren. Tevens zullen aanwezig zijn de Brandwcerwinkcl uit Rotterdam en de Nederlandse Brandwonden Stichting. Ook aan de jeugd is ge dacht. Voor hen is de mogelijkheid aanwezig om echt met water te spuiten samen met de jeugdbrand weer. De brandweerpost is te vinden aan de Arnestraat in Arnemuiden. Voorbeeld van een kantoorunit (Foto: Wijkbeheer) Bent u al een beetje gewend aan de nieuwe voorrangsregel op gelijk waardige wegen? Vanaf 1 mei jongstleden hebben alle bestuurders - dus automobilisten, fietsers, bromfietsers, ruiters maar ook geleiders van paard en wagen - voorrang van rechts op gelijkwaardige wegen. Het kan zijn dat ook bij u in de buurt verkeerssituaties zijn veranderd. Houd daar rekening mee. De nieuwe voorrangsregel past in het kader Duurzaam Veilig Verkeer en wordt in heel Nederland inge voerd. In de andere Europese lan den geldt deze regel al veel langer. Op verkeersaders is het instellen van voorrang van rechts om ver- keersveiligheidsredenen noodzake lijk. Dit vanwege de snelheidsver- schillen van het verkeer, het ver wachtingspatroon van de bestuur ders en voor de doorstroming van het (gemotoriseerde) verkeer. Op een drietal belangrijke kruis punten in Middelburg, die op een verkeersader zijn gelegen, is de voorrang per 1 mei geregeld door het plaatsen van verkeersborden en het aanbrengen van haaientanden op het wegdek. Het gaat hier om de navolgende kruispunten, te weten: - Turfkaai/Houtkaai/ Koningsbrug/Londensekaai - Blauwedijk/Stationsstraat/Loska- de/Stationsbrug; - Kanaalweg/Stationsbrug. Verder zijn door een verkeersad- viesbureau mogelijke gevarenpun- ten geïnventariseerd. De Gemeente Middelburg zal op deze punten de voorrang regelen met verkeersbor den en haaientanden op het wegdek. Het gaat hier om in totaal zo'n tach tig kruispunten in Middelburg zelf, Arnemuiden en Nieuw en Sint Joosland. In deze week zullen deze borden en haaientanden op straat geplaatst dan wel aangebracht wor den. Ons advies aan u: houd uw omgeving in de gaten, en vooral de locaties waarvan af heden de voor rang is gewijzigd. 30 km/uur In de tweede helft van dit jaar zal de Gemeente Middelburg een nader standpunt innemen met betrekking tot de (woon)gebieden in de Ge meente Middelburg. Dan wordt be keken waar en wanneer de 30km/uur -maatregel in het kader van Duurzaam Veilig Verkeer inge voerd gaat worden. De Gemeente zal dan opnieuw be zien of de ingevoerde voorrangs borden en haaientanden in het ka der van de maatregel Voorrang Fiet ser Van Rechts gehandhaafd dienen te worden, dan wel deels wegge haald kunnen worden en vervangen kunnen worden door andere - even tuele infrastructurele - maatregelen. Voor nadere informatie kunt u con tact opnemen met de heer Van der Vis van de dienst Stadsontwikke ling van de Gemeente Middelburg, telefoon 0118-675213. Wat gebeurt in het Stationsgebied? Infokanaal is dè informatiekrant over de werkzaamheden in het Stationsgebied. Begin juni ver schijnt alweer nummer drie. Daarin uitgebreid aandacht voor de kantoren die Rijkswaterstaat, het waterschap en de Gemeente in het gebied gaan bouwen. Ver der beeldmateriaal van onder andere de nieuwe busterminal, en ook staan we stil bij de plan ning. Infokanaal wordt in het Stationsgebied huis-aan-huis bezorgd. Wilt u de krant ook ontvangen? Kijk dan op internet of bel met de afdeling Commu nicatie, 0118 - 675 450. Actuele informatie over de werkzaamheden in het Stations gebied vindt u op de internetsite van de Gemeente www.middel- burg.nl. Hemelvaartsdag 24 en 25 mei 2c Pinksterdag 4 juni Zomervakantie van 30 juni tot en met 12 augustus (Voortgezet On derwijs tot en met 19 augustus) Herfstvakantie 13 oktober tot en met 21 oktober Kerstvakantie van 22 december tot en met 6 januari 2002 In het gedeelte Breeweg tussen de Koninginnelaan en 't Zanddorp ligt het hoofdriool in de rijbaan en een nevenriool in de voetpaden. De wo ningen zijn nog bijna allemaal aangesloten op het nevenriool. Omdat er de laatste jaren geregeld verstoppingen ontstaan in de riolering door wortelingroei van de bomen die in dit gedeelte van de Breeweg staan, gaat de sectie civiele techniek dit probleem aanpakken. Van woensdag 20 tot en met vrijdag 22 juni aanstaande wordt de riole ring in de rijbaan vernieuwd. In de bestaande rioleringsbuis wordt op woensdag 20 juni een kunststof kous aangebracht, vanaf de inspec- tieput op de kruising Breeweg 't Zanddorp tot aan de kruising van de Koninginnelaan. Omwonenden wordt verzocht op de datum van aanbrengen van de kunststofkous zo weinig mogelijk gebruik te maken van huishoudelij ke apparaten (o.a. douche, wasma chine) die afvalwater lozen op de riolering. Dit omdat gedurende de uithardingsperiode (circa 24 uur) van de nieuw aangebrachte kunst stofkous, de huisafvoer niet kan lo zen op de riolering. Nadat de buis is uitgehard worden de huisaansluitingen van binnenuit opengeboord. Het is mogelijk dat er tijdens de werkzaamheden een lijm- luchl vrijkomt. Deze lijmlucht ont staat door de kuststofverharder (styreen), nodig om de kunststof- kous te laten uitharden. De lijm lucht is niet gevaarlijk voor de ge zondheid. Mocht het tijdens het aanbrengen van de kous veel regenen kan het misschien noodzakelijk zijn regen waterafvoeren van de woningen af te koppelen van het riool. Het af koppelen zal door het aannemings bedrijf uitgevoerd worden en na de werkzaamheden weer gerepareerd worden. Gelijktijdig met het aanbrengen van de kunststofkous worden de huis aansluitingen die nog aangesloten zitten op het nevenriool overgezet op het hoofdriool in de rijbaan. Als alle huisaansluitingen zijn overge zet op het hoofdriool wordt het ne venriool met bacel schuimbeton op gevuld. De totale werkzaamheden zullen ongeveer drie weken duren. De gemeente spekt nuttige initiatieven voor een straat, wijk of buurt. Bewoners die het initiatief nemen om de leefbaarheid in hun wijk, straat of buurt te verbeteren, kunnen daarvoor worden beloond met een spekcheque. De waarde van zo'n cheque varieert van 250,= tot 3000,=. Waar kunt u een spekcheque mee verdienen? Dit kan bijvoorbeeld zijn door het gezamenlijk opknap pen van een speelpleintje, het op zetten van een wijkkrant, het orga niseren van een lampionnenoptocht, het organiseren van een buurtbij eenkomst. Alles wat uw wijk of buurt ten goede komt! Om in aanmerking te komen voor een spekcheque moet voldaan zijn aan de volgende spelregels: - Een project moet klaar zijn, of volop in uitvoering. - Het project mag niet uitsluitend een persoonlijke belang dienen. - Het project moet de leefbaarheid in de wijk ten goede komen. - Het initiatief moet komen van bewoners, die ook voor de uitvoering van het project zorgen. - Het project moet een voorbeeldfunctie vervullen. - Er moet naast geld van de spekcheque, ook sprake zijn van financiering uit andere bronnen. Bewoners die denken met hun pro ject of initiatief in aanmerking te kunnen komen voor een spekche que kunnen een aanmeldingsformu lier invullen. U kunt natuurlijk ook iemand anders nomineren. Het aan meldingsformulier is af te halen bij het Wijkondersteuningspunt in uw wijk, of bij de afdeling Communi catie van de gemeente. Alle aanvragen die binnen komen worden beoordeeld door een jury. Deze bestaat uit 5 bewoners van de gemeente Middelburg en een mede werker van de gemeente. In juni staat weer een uitreiking Spekcheques gepland, dus als u nu snel een aanvraag indient kunt u nog meedingen naar een spekche que. De precieze datum van de fees telijke uitreiking wordt binnenkort gepubliceerd. Wilt u meer weten over spekcheques neem dan contact op met Anja Jonkman van de afde ling wijkbeheer van de gemeente, telefoon: 675788, of met Hans Ver geer, telefoon 0118 - 675 520. De sirene gaat: een waarschuwing. Er is iets aan de hand! Wat? Het kan van alles zijn. Gevaarlijke stoffen die vrijkomen bij een brand, een zwaar omgeval, een dreigende overstroming... In elk geval heeft die si rene u iets te vertellen. Ga daarom naar binnen en zet radio of tv op de lokale zender en wacht verdere instructies af. En als de sirene niet gaat? De sirene is een hulpmiddel om mensen te waarschuwen voor een ramp. Maar soms gaan rampen zo snel dat de sirene te laat komt. Als er een vliegtuig neerstort. Of als zich een grote explosie voordoet. Dan is het kwaad al geschied en heeft een sirene weinig zin meer. Tenzij... Tenzij u gewaarschuwd moet worden voor de gevolgen van zo'n ramp. Giftige stoffen die drei gen vrij te komen. Of nog meer ex plosiegevaar. Ook een dreigende overstroming is zo'n voorbeeld. Uw lokale radio- of tv-zender vertelt u wat er precies aan de hand is. En welke maatregelen u verder moet nemen. Bij u in de buurt Er staan zo'n 3800 sirenes door heel Nederland, Ze worden alle maal bediend door de lokale over heid. Dat wil zeggen: de sirene bij u in de buurt gaat alleen als u ergens voor gewaarschuwd moet worden. Zoals gezegd: de sirene is een hulp middel om u te waarschuwen. Maar niet het enige. Het kan ook zijn dat er een radiowagen door de straat komt. Of de politic bij u aan de deur. Belangrijk is in elk geval dat u de instructies van de lokale of na tionale autoriteiten opvolgt. Be langrijk voor uw eigen veiligheid. Jaarlijkse test Elk jaar, op de eerste woensdag van juni 's middags om 12 uur, worden de sirenes in Nederland getest. Die test is nodig om na te gaan of de apparatuur nog allemaal goed werkt. Dit jaar vindt de alarmtest plaats op 6 juni aanstaande. De afdeling Stadsreiniging zorgt ook voor de ongediertebestrijding in de gemeente Middelburg. Een medewerker van de afdeling Communicatie ging mee op pad met Charles de Reu, de ongedicr- tebestrijder van de gemeente. Eén dagdeel per week bestrijdt hij onder andere ratten en wespen. We beginnen de route bij de fontein aan de Balans. "Hier kom ik al bij na 20 jaar', zegt De Reu. Hij be kijkt het grasveldje en loopt direct naar een aantal flinke gaten in de grond: ratlenholen. In de gaten stopt hij rattengif. "Hiermee bestrij den we de ratten. Ze sterven niet zo'n mooie dood. want een rat moet een paar keer flink snoepen van het gif voordat hij dood gaat. We kun nen ook heel sterk gif gebruiken, maar als dan een vogel of een ander dier er dan per ongeluk ook van eet, gaat die ook dood en dat is hele maal niet de bedoeling". "Rattenbestrijding is noodzakelijk om de volksgezondheid te bescher men", legt De reu uit. Die diertjes dragen namelijk allerlei ziektes bij zich die ook voor de mensen ge vaarlijk zijn, bijvoorbeeld de ziekte van Weil. Ratten planten zich bo vendien razendsnel voort dus be strijding voorkomt ook plagen. "Jonge diertjes zijn al na twee maanden geslachtsrijp, als we niks doen dan zitten we zo met een overschot en dan begint de overlast pas echt", zegt De Reu. Overlast kan ook ontstaan doordal de rat een kabel of iets doorknaagt. Dan kun nen storingen ontstaan. De Reu zegt dat hij wel eens heeft meege maakt dat door doorgeknaagde ka bels een bedrijf plat legde. Ratten en wespen Sinds twintig jaar werkt De Reu bij de gemeente. Hij is chauffeur bij de Stadsreiniging. Daarnaast is hij al die jaren ook de deskundige op het gebied van ongediertebestrijding. Toen hij een jaar in dienst was, werd De Reu gevraagd een dagdeel LU L "■'■■Gv MG1/' Él "1 nBTE bh Charles de Reu, de ongediertebestrijder van de gemeente Middelburg (Foto: afdeling Communicatie) per week ongedierte te bestrijden. Dat doet hij nu nog steeds en hij weel als geen ander waar in de stad ratten voorkomen. "Vooral in het oude centrum", zegt hij, "daar kun nen ze in oude riolering kruipen op zoek naar eten". Zeven jaar gele den, onder andere vanwege de Ar- bo- en milieuwetgeving, heeft De Reu alle officiële diploma's voor ongediertebestrijding gehaald. Meegaan met de tijd, noemt hij dat. De Reu vertelt graag over zijn werk en raakt enthousiast. "De meeste overlast veroorzaken de bruine rat ten na de oogsttijd en in natte perio des. De rat is een trekdier en ver blijft daar waar hij zijn maaltje bij elkaar kan scharrelen, 't Liefst eten ze graan, vandaar ook dat als gif gepelde haver wordt gebruikt. Dat stoppen we in een doosje zodat het niet vochtig wordt. Na de oogst valt voor de rat op het land niks meer te halen en dan begint de trek naar de stad. In de stad is namelijk bijna al tijd wel wat te vinden. Helaas vaak ook omdat mensen bijvoorbeeld hun etensrestjes 's avonds buiten weggooien als vogelvoer. Maar vooral ratten vreten het op. Geluk kig loopt het spuigaten niet uit en hebben we geen plagen of andere overlast. Dal geeft het gevoel dal ik nuttig werk verricht. Dat doen we allemaal trouwens bij Stadsreini ging, samen houden we de stad schoon". De ronde van De Reu zit erop. Een week erop zal hij weer op pad gaan. Aan de hand van een lijst met mel dingen waar ratten zijn gesignal eerd. De wespenbestrijding laat nog even op zich wachten. Het einde van de zomer is daarvoor de tijd. We spreken af om elkaar dan weer te ontmoeten. De afdeling Stadsreiniging heeft een speciale informatielijn, telefoonnummer 0118 - 675 322.

de Faam | 2001 | | pagina 3