in nieuw jasje Dakkapellen Kruitmolenlaan Behang als blikvanger in het interieur KORT KORT KORT KORT KORT KORT met: Wonen tussen groen is gezond Meer klachten over verzekeringen Minder woninghypotheken in eerste kwartaal Euro jaagt premies niet omhoog Rijksgeld voor aanpak 'palenpest' Op huizenjacht met het mobieltje Restauratielening voor monumenten (Advertentie) HUREN in Midden Zeeland. Bepaal dan uw x* htip:/;ieelaml. woonkeuie.nl Het meeste werk kan buiten worden uitgevoerd, alleen de vensterbank hoeft worden aangepast. De nieuwe dakkapellen zijn kant en klaar en hoeven alleen maar geplaatst te worden. een andere aanpak; de be staande dakkapellen blijven ge woon staan, maar worden 'in gepakt' in een nieuwe, geïso leerde polyester kap. Deze kap wordt over de bestaande dak kapel geplaatst. Het bestaande raam, de tussenstijl en het glas worden verwijderd en vervan gen door een kunststof kozijn met een draaikiepraam. De kappen en de kozijnen komen kant en klaar aan op de bouw plaats. „Het grote voordeel van deze aanpak is dat de bewo ners nauwelijks last hebben van het werk. Alleen de timmerman komt binnen om de vensterbanken aan te passen", vertelt de heer Bal van Woongoed. „De reac ties van de bewoners zijn en thousiast en het resultaat is dan ook verbluffend. Aan de onderhoudsarme, kunststof buitenkant zien de dakkapel len er uit als nieuw. Dubbel glas en de geïsoleerde kap zorgen samen voor een tocht vrij en warmte vasthoudend geheel." Woongoed Middel burg hoopt binnen drie weken alle vijfenzeventig dakkapellen in een nieuw jasje te hebben gestoken. Het vernieuwen van een dakkapel is een ingrij pende aangelegenheid. Niet alleen buiten, maar ook binnen moet veel worden aangepast. Dat is een dure aangelegenheid en het bezorgt de huurder doorgaans een hoop overlast. En hoezeer ook huurders graag verbeteringen aan de woning zien, niemand kijkt er naar uit om een paar dagen in de troep te moeten zitten. Neemt niet weg dat er vroeg of laat een moment komt waarop de dakkapel echt aan vervan ging toe is. In het complex van vijfenzeventig woningen aan de Kruitmolenlaan was het aanvankelijk ook de bedoeling om de verouderde dakkapellen door nieuwe te vervangen. Maar uiteindelijk heeft Woon goed Middelburg gekozen voor Een huis kopen tussen groen is goed voor de gezondheid. Dat is de conclusie van een onderzoek van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RVM). Het blijkt dat bij tien procent meer groen het aantal gezondheidsklachten met 0,15 procent afneemt. Het maakt niet uit of het stedelijk groen, agrarisch ge bied of bos en hei is. Het RVM doet nader onderzoek om de achtergronden van de relatie tussen groen en gezondheid dui delijk te maken. Het Klachteninstituut Verzekeringsbedrijf draaide vorig jaar op volle toeren. Het bureau ontving 2870 klachten van ontevreden Nederlanders over schadeverzekeringen. Dit betekent een stij ging van 13 procent ten opzichte van 1999. Het aantal klachten over levensverzekeringen steeg maar liefst met 15 procent, tot 1435 gevallen. Behalve schriftelijke klachten bereikte het insti tuut ook nog eens 1200 telefonische meldingen. Veel klachten worden veroorzaakt met problemen met de belastingherzie ning. Levensverzekeringen die gekoppeld zijn aan beleggings producten leverden relatief veel klachten op. De beursneer- gang en de daaraan gekoppelde lagere rendementen zorgen ook voor extra klachten. In het eerste kwartaal van dit jaar zijn 100 duizend woninghy potheken afgesloten. Dit is 12 procent minder dan in hetzelfde kwartaal van 2000, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Vooral het aantal oversluitingen en tweede hypotheken is gedaald. Het gemiddelde bedrag van een nieu we hypotheek is met 11 procent gestegen tot 311 duizend gul den. Het gestegen hypotheekbedrag houdt verband met de ge middelde woningprijs, die in de laatste vier kwartalen met 13 procent is gestegen tot 397 duizend gulden. Ten opzichte van het vierde kwartaal zijn de woningprijzen ge stabiliseerd, bij een licht gedaalde rente. De rente van de nieuw ingeschreven woninghypotheken daalde in het eerste kwartaal voor het eerst sinds twee jaar. De rente is ten op op zichte van het vierde kwartaal met 0,2 procent afgenomen tot 6,0 procent. In het eerste kwartaal is de rente gedaald tot 5,9 procent in maart. Dit is een direct gevolg van de rentedaling op de kapitaalmarkt. De komst van de euro volgend jaar januari verhoogt de verze keringspremies niet. De geruchten dat dit wel het geval zal zijn, wordt door het Verbond van verzekeraars ten stelligste ont kend. Het verbond sluit niet uit dat de premies volgend jaar hoger worden, want er zijn redenen genoeg om de premie te verhogen. Premieverhoging kan worden veroorzaakt door in flatie, loonontwikkeling en de verandering van de rente. Het verbond raadt de leden wel aan om de cliënten duidelijk te maken dat een eventuele lichte stijging van de premies moge lijk is. Daarmee wil het verbond voorkomen, dat de consument het gevoel krijgt dat de verhoging een gevolg van de invoering van de euro is. Een premieverhoging lijkt dus onvermijdelijk, maar zou niets met de komst van de nieuwe munteenheid te maken hebben. Staatssecretaris Remkes (volkshuisvesting) stelt eenmalig ruim 45 miljoen gulden beschikbaar als bijdrage voor het op lossen van bijzondere problemen met houten heipalen in zes gemeenten. Het gaat daarbij om houtrot in de kop van de pa len die de draagkracht vermindert waardoor woningen dreigen te verzakken. De zes gemeenten zijn Dordrecht, Gouda, Haar lem, Schiedam, Zaanstad en Waddinxveen. De gemeenten mogen het geld besteden aan funderingsher stel, sloop en vervangende nieuwbouw, bewonersbegeleiding en funderingsonderzoek. Per woning moeten de herstelkosten tenminste 40 duizend gulden bedragen. Per gemeente moet voor 1 januari 2005 een minimum aantal woningen worden aangepakt. Onderzoek heeft uitgewezen dat naast schimmel aantasting door droogstand, houten funderingspalen onder water ook door bacteriën aangetast kunnen worden. Het gaat dan vooral om grenen palen die gebruikt zijn voor woning bouw in de periode 1910 tot 1930. Afhankelijk van de lokale si tuatie kan het wel vijftig tot zeventig jaar duren voordat zich problemen voordoen. Vaak vist de woningzoekende achter het net. Eindelijk is het droomhuis gevonden of een kaper op de kust is hem net een slag voor. De zoektocht naar een eigen huis moet opnieuw worden gestart, nadat eerst van de teleurstelling moet worden bekomen. Wie zich aanmeldt bij www.woonkrant.nl verhoogt zijn kansen. Op het moment dat er een passend huis te koop komt, ontvangt de woningzoekende een SMS-berichtje op zijn mobiel. Met behulp van het bedrijfsleven willen het Nationaal Restau ratiefonds (NRF) en het Prins Bernhard Cultuurfonds (PBC) 72 miljoen gulden bijeenbrengen voor de restauratie van provin ciale en gemeentelijke monumenten. Uit het nieuwe fonds worden laagrentende restauratieleningen verstrekt aan parti culiere eigenaren van gemeentelijke en provinciale monumen ten, die geen aanspraak kunnen maken op rijkssubsidie. Ver zoeken om een lening worden in samenspraak met de desbe treffende regionale afdeling van het PBC behandeld. Het NRF zorgt voor het verstrekken en beheren van de leningen. Behang is in. Niet voor niets duikt deze wand- bekleding plotseling overal op. Ook in huis is behang prominent aanwezig. Dat komt door de uitgesproken dessins, kleuren en structuren. Behang maakt de wand tot een volwaardig in terieurobject. Om behangen nog sneller en ge makkelijk te maken, komen er allerlei nieuwe soorten op de markt. Behang is hipper dan ooit. Toonaangevende warenhuizen, trendy galeries, populaire soaps, eigentijdse clips en nieuwe uitgaansgelegenheden geven behang dit seizoen een prominente plaats. Zelfs gere nommeerde designers houden zich steeds vaker met behang bezig. Ook in huis is behang dit woonseizoen dominant aanwe zig. In alle woonstijlen is het te rug van weggeweest; of het nu een ultramoderne inrichting is of een landelijke woonsfeer. De come-back van het behang heeft alles te maken met de herwaardering van de ouder wetse gezelligheid in het interi eur. Behang en stoffen dragen immers bij aan de warmte in huis. De functie van wanden is bovendien veranderd. In eigen tijdse woningen zijn muren vaak architectonische elemen ten en behang kan gebruikt worden om vormen en lijnen te accentueren. Dit seizoen is be hang zelfs de blikvanger in de woonruimte. Opvallende des sins, geraffineerde structuren en uitgesproken kleuren maken de wand dan ook beeldbepa lend in huis. Dat maakt de be hangen muur tot een volwaar dig interieurobject. Kleur en structuur Naturellen en pastellen blijven de basiskleuren. Die worden dit seizoen gecombineerd met de nieuwste kleuren. De trends in behang sluiten naadloos aan bij de actuele modetinten. De nieuwe pastellen van dit sei zoen zijn dan ook zalm, groen, lila en roze. De huidige behang- collecties introduceren ook uit gesproken kleuren, zoals gif groen en felroze. De trendkleur van dit seizoen is blauw. Ook behang is er in alle blauwtin ten; van pastelblauw tot tur koois. In retrocollecties domineren di to kleurtjes, zoals oranje, bruin, terra, cognac, wijnrood en olijf groen. Ook klassieke patronen hebben bijpassende kleuren, zoals donkerblauw, grijs, paars en bordeaux. Behang krijgt, naast dessins en kleur, ook steeds vaker glans en structuur. Een subtiele glans ontstaat door behang te ver fraaien met goud, brons, mes sing en zilver. Dit sluit aan bij de hang naar luxe en glamour in het interieur. Structuurbe- hang prikkelt de zintuigen meer dan glad behang. Om die re den past het perfect in het hui dige interieur, waarin de bele ving centraal staat. Bovendien geeft structuurbehang een muur meer volume. En door te variëren met verschillende structuren, krijgt een wand een architectonische uitstraling. Het eigentijdse structuurbehang is bijvoorbeeld gebaseerd op me taal en natuursteen en is niet van echt te onderscheiden. Nieuw is het combineren van verschillende lagen behang, waardoor een gekreukeld effect ontstaat of een ander bijzonder reliëf. In de meest vernieuwen de behangcollecties zijn deze effecten geraffineerd nage bootst. Smartpaper In de huidige behangcollecties vallen niet alleen nieuwe kleu ren en dessins op. Nieuwe ont wikkelingen maken ook het aanbrengen en verwijderen van behang een stuk eenvoudi ger. Dat maakt de keuze voor behang steeds aantrekkelijker. Drie toonaangevende Neder landse behangleveranciers lan ceren dit seizoen het zoge naamde 'Smartpaper'. Deze collecties volgen qua kleur en dessins de laatste interieur trends. Maar wie dit innovatie ve behang van dichtbij bekijkt, ziet dat het van vlies is ge maakt. Zodoende is het sterker dan papieren behang. Het gro te voordeel van Smartpaper is dat het sneller en gemakkelijker aan te brengen is. Bovendien kan ook een onervaren behan ger een naadloos resultaat krij gen. Behangtafels en voorlij- men zijn voortaan overbodig, want de lijm kan meteen op de muur worden aangebracht. De ondergrond moet wel schoon, vlak en egaal zijn. Daarop worden de droge ba nen behang aangebracht, die vooraf op maat zijn gesneden. Eenmaal op de muur zijn de banen nog gemakkelijk te ver plaatsen. Pas als het behang helemaal goed zit, wordt het aangedrukt met een behang- spatel. Smartpaper kan zonder stomer worden verwijderd. Makkelijk, want zo blijft de ondergrond droog en onbeschadigd en is de muur snel klaar om weer opnieuw te behangen. In vier stappen behangen met smartpaper. Florale dessins domineren in de actuele behangcollecties.

de Faam | 2001 | | pagina 19