Westkapelle treedt voor het voetlicht LAAT GRATIS UW GEHOOR TESTEN Horen Van streepjes behang tot luie ligstoel! Gratis hoortest Arnemuiden voetbalt voor Volendam Mooiste strandhuisje uitvalsbasis Week Van De Zee Zeeuwen maken Aengenaeme Tocht naar Chatham HOORTESTWEKEN 14 TOT 26 MEI SCHOONENBERG en vrijblijvend hooradvies Twijfelt u ook aan uw gehoor? U bent van harte welkom voor een gratis hoortest en een vrijblijvend persoonlijk hooradvies. ZO HOORT 'T Vlissingen, Schutterijstraat 28A, tel. (0118) 419646. Middelburg, Korte Geere 8, tel. (0118) 613113, fax (0118) 650965. Coosje Buskenstraat 155, Vlissingen, tel. (0118) 44 01 65 ledereen herinnert zich on getwijfeld nog de verschrik kelijke brand in de nacht van 31 december op 1 januari in Volendam. De ramp eiste vele dodelijke slachtoffers en tal van jongeren werd voor de rest van hun leven getekend. De inwoners van vissers dorp Arnemuiden richtten een actiecomité op om steun te betuigen aan de ge troffenen. Een van de geldinzamelings acties is een benefietwed strijd die voetbalvereniging Arnemuiden dinsdagavond 22 mei in Arnemuiden speelt tegen FC Den Bosch, de kampioen van de Toto-di visie. De opbrengst van deze wedstrijd die gespeeld wordt op het Sportveld aan de Van Cittersweg in Arne muiden komt geheel ten goede aan de Stichting slachtoffers nieuwjaars brand Volendam. De wed strijd begint om 19.30 uur, kaarten kosten tien gulden voor volwassenen en voor kinderen tot en met 12 jaar vijf gulden en zijn verkrijg baar bij de kassa. Oud Ajax- speler Gerry Mühren speelt mee in het elftal van Arne muiden en zal tevens de op brengst van de wedstrijd overhandigen aan de Stich ting Volendam. Wie de wed strijd niet kan bijwonen maar wel een bijdrage wil leveren aan de stichting kan een bedrag overmaken op rek. 349315485, t.n.v. 'Arne muiden voetbalt voor Volen dam'. Woensdag 16 mei 2001 FAAM/VLISSINGER 15 advertentie) Duizend-en-één woonideeën! MARCONISTRAAT, GOES Varen met Hoogaars- Vrijdag 18 mei en zaterdag 19 mei bestaat de mogelijkheid om mee te varen met de laatste nog varende originele Vis serman-Hoogaars. Tijdens de zeil tocht wordt door de bemanning tekst en uitleg gegeven over het schip en de visserij van weleer. De tocht duurt beide dagen van 12 tot 17 uur. De kosten bedragen 50 gul den pp voor ZVU-leden en 60 gul den pp voor niet-ZVU4eden. Vertrek en eindpunt is bij de Campveerse Toren te Veere. Voor inschrijving kan men terecht bij het ZVU bureau aan de Spanjaardstraat 51 te Middelburg of via telefoon 0118-634800. Voedselallergie- De Stichting Voedsel Allergie houdt maandag 21 mei een informatieavond over de zin van preventief schoonma ken bij kleine kinderen met voed selallergie om het ontwikkelen van inhalatie-allergie te voorko men. De avond wordt gehouden in de vergaderzaal van Peuter speelzaal 't Speeltreintje, Bene- luxlaan 16 in Middelburg. De bij eenkomst begint om 20 uur en de toegang koste voor leden 3 gul den, voor niet-leden 5 gulden. Aanmelden is noodzakelijk en kan viatel. 0118-642799. Spirituele groei- Zaterdag 19 mei vindt er 's middags van 14,00- 16.30 uur een kennismakings workshop plaats van de werkme thode 'losmaken van beperkende banden', voor spirituele groei, bij de Meyboom in Vlissingen. Binnen deze workshop is het mogelijk ken nis te maken met een aantal basis visualisaties en symbolen, waar mee binnen deze methode ge werkt wordt en een stimulans zijn om op een steeds positievere ma nier richting aan ons leven te kun nen geven. Tijdens de workshop is er ook ruimte voor het stellen van vragen en zal een toelichting wor den gegeven over de werkwijze. De methode is gebaseerd op het boek:Beperkende banden verbre ken", van Phyllis Kiystal en biedt veel praktische oefeningen, die ook thuis kunnen worden gedaan. Een erg aardse manier van werken, zo dat je altijd met 2 benen op de grond blijft staan! Voor folder en in formatie: 0118-467542. Wandelen en klimmen in Peru- Aan de hand van een prachtige diaserie doet de reizen de en klimmende fotograaf Frank Husslage deze keer verslag van een reis door Peru. Met kleurrijke beelden neemt hij de bezoekers mee over eeuwenoude Incapaden door het Amazoneoerwoud en over adembenemend hoge glet sjers in de het Andesgebergte Dit alles in 't Spui te Vlissingen, vrijdag 18 mei van 19 tot 20.30 uur. De entreeprijs is 5 gulden. Zingen vanuit je hart- In kerk gebouw De Schaapskooi, Pape gaaienburg 1 te Vlissingen, is zon dag 20 mei een zangdienst. Vanuit het thema 'Zingen vanuit je hart' zullen bekende verzen gezongen worden. De dienst begint om 16.30 uur en de toegang is gratis. Sporten met motorische handicap- Komend weekend is er voor kinderen en jongeren met een motorische handicap een in ternationaal sportweekend. Tij dens dit weekend in het Zilveren Schor te Arnemuiden is er een spannende oriëntatietocht en worden er sporten als surfen, roeien, zeilen, judo, boogschieten en tafeltennis beoefend. De orga nisatie staat garant voor gepaste medische begeleiding. Meer in formatie bij Christel Arendse van de Zeeuwse Sportraad via tele foon 0118-670836 of via sport- raad-zld@zeelandnet.nl Tuin-tonnen met tam-tam - In het Mic-Mec aan de koren bloemlaan 5 te Vlissingen worden zaterdag 19 mei de eerste regen tonnen van het project 'een ton voor water' uitgereikt. Met, letter lijk, veel tam-tam reiken de dames Poppe-de Looff en Van Dijk-Sturm, wethouders van milieu van Mid delburg en Vlissingen, de tonnen uit. Dit geheel begint om 10 uur. More Subiet treedt op - De groep More Subiet maakt voor hun repertoire een selectie van pakkende nummers, voegt er iets aan toe, haalt er iets af. Hieruit ontstaan verrassende bewerkin gen van popsongs. Een beetje van henzelf, een beetje magie. Zaterdag 19 mei van 14,30 tot 16.30 uur zijn ze te horen in de brasserie van De Drvkkery aan de Markt te Middelburg Uitvoering DIOS 2001- Turn en Jazzballetvereniging DIOS 2001 houdt zaterdag 19 mei haar jaarlijkse uitvoering Tijdens deze avond, die om 19 uur begint, wordt een wervelende show ge presenteerd waar door de leden van DIOS 2001 een heel jaar aan gewerkt hebben. Kaartverkoop is aan de zaal en de toegangsprijs is voor volwassenen 6 gulden, voor kinderen tot 12 jaar 4 gulden. ...U vindt het op de Woonboulevard! Mikro Electro, Brugman Keukens ft Badkamers, Trendhopper, Roobol Woonwinkels, Morgana Slaapkamers, Interieur Totaal, Le Bazar Wonen, GAMMA, Kwantum, TMC, Runner, Verf ft Wand, Pardio Parket Studio, Sleepy, MONTÈL, Decorette en Beter Bed. aan de gemeente Veere aan geboden en is het afwachten geblazen. Voor de negentien de mei mag, bij uitzondering, het gebouw gebruikt worden als tentoonstellingsruimte en is het de plek is waar het alle maal gaat gebeuren. Vanaf tien uur zijn er tal van exposi ties, oude films en optredens van onder meer het koor Looft den Heere, het Westkap- pels Dameskoor, Mondorgel orkest De Krekels, koor Exaudi totdat looporkest OKK het laatste halfuurtje tot 20 uur de dag volmaakt. Een volle dag die niet alleen voor de Westkappelaars zelf interessant is. „Liefhebbers van klederdrachten moeten zeker komen en een fototoe stel meenemen", adviseert Van Hoof. „We proberen zo veel mogelijk alles in dracht te doen. De show wordt bijvoor beeld gelopen door dames die altijd in dracht lopen. Maar die groep wordt wel steeds kleiner. Dat geldt ook Oudjes op Stoot De 'Eensgezindheid', een ver eniging van dijkwerkers uit het begin van de twintigste eeuw, is dan ook al lang opge heven. Dat geldt niet voor de bijna zestig verenigingen en stichtingen die verzameld zijn in het boekje "Wi zitte me aol in?". Een overzicht van uiteen lopende clubs op het gebied van de muziek, de kerken, sport en spel, onder redactie van Bert Peene en Ada van Hoof. Het boekje is op de dag zelf voor bijna negen gulden te koop, daarna voor twaalf gulden vijftig. Er is een be perkte oplage en op op. Een kleine greep uit de inhoud: De ijsclub Nova Zembla, Postdui venvereniging De Zwaluw, Vrouwenvereniging Hoop op Zegen, de Volkstuinvereniging en uiteraard voetbalvereni ging De Noormannen. De oudste is de Zondagsschool; de Gaaischieters hebben de oudste culturele achtergrond advertentie voor andere zaken. Hoewel je, ook onder jongeren, nog steeds een toenemend ge bruik van de bijnamen ziet. Kan ook haast niet anders met zoveel dezelfde achterna men". Maar een probleem, zo wel voor het nieuwe museum, als voor het zo met de dijk vergroeide dorp, is dat veel oud-dijkwerkers zo langza merhand de leeftijd der zeer sterken hebben bereikt. Bo vendien is het werk en het on derhoud aan de dijk veran derd; door nieuwere technie ken wordt dat heel anders ge daan dan de steenzetters en heiers van weleer dat deden. WOENSDAG Wijkcentrum Open Hof Vlissin gen,, soosmiddag voor 50-plus- sers, 13.30 u. Dienstencen trum Ouderen Westkapelle, we kelijkse soos voor 55-plussers, 19 u. Sportfondsenbad Vlis singen, aangepast zwemmen voor mensen met astma en COPD, 12.30 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, soci aal spreekuur, 13.30 u. Buurt huis De Schuur Oost-Souburg, naaicursus, 9.30 en 19.30 u„ dansles voor beginners, 19.30 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, darten, 19.30 u.* Buurthuis De Schuur Oost-Sou burg, line-dance voor kinderen, 14 u. Jongerencentrum Mid- gard Middelburg, grootbeeldvi deofilm, 20 u. Activiteitencen trum Vlissingen, Computerles, 9.15 u. Franse les, 11 u. Cursus Engels voor beginners, 13.30 u. Cursus Engels voor gevorder den, 14.45 u. Praktijk voor Ge- stalt en Psychosynthese Mid delburg, inloopochtend, 10 u. en de vrijwillige Brandweer geldt als oudste vorm van ge organiseerde vrijwilligers. Een betrekkelijk nieuwe loot aan de stam is de Wasschap- pelse Heiploeg. Een club en thousiaste vrijwilligers die de monstraties (in dracht) geven van het heiwerk zoals dat des tijds gebeurde. Ze doen dat met een heistelling die op aanwijzingen van oud-heiers gebouwd is. De kennis en er varing van deze 'oude rotten' is wel voor meer oude am bachten die met de dijk te ma ken hebben van belang. En al lemaal vrijwilligers natuurlijk. Dat is ook de reden dat er voor de mensen die op de Wasschappelse Dag in touw zijn zelfs een pauze van een uur ingelast is. Voor Van Hoof is dat, gezien het Jaar van de Vrijwilliger, een logische keus. „Het is ook voor een deel hun feestje. Niet dat we over ge brek aan animo te klagen heb ben. Pas kwam er zelfs ie mand vragen of-ie nog mee kon helpen. Dat is wel apart. Ook opvallend is het grote aantal jongeren dat meedoet in de organisatie. Bijna de helft van de meehelpers is jonger dan dertig jaar. Daar zijn we best trots op. Trou wens als je rekent dat er nog geen drieduizend mensen in Westkapelle wonen en je toch bijna zestig verenigingen hebt dan kom je op een gemiddel de van twee verenigingen de man". Daarbij zijn dan de hele jonge kinderen en de hoogbe jaarden niet meegerekend. Maar de laatsten kunnen wel weer lid zijn van de vereni ging met de intrigerende naam Oudjes op Stoot. De Wasschappelse Heiploeg aan het oefenen. foto:Stichting Polderhuis. door Mieke Roelse In en om Het Polderhuis in Westkapelle wordt op 19 mei voor de tweede keer de Wasschap pelse Dag gevierd. De organiserende Stichting Polderhuis heeft er voor gekozen om het eigen dorp voor het voetlicht te halen en dan met na me de vrijwilligers waarvan er in het dorp nog al wat zijn. Ook de klederdracht krijgt apart aandacht. Zo'n dertig inwoners die nog dage lijks in dracht lopen zijn zelfs speciale gasten. De enige man in dat gezelschap, Ko Westerbe- ke, verricht de openingshandeling van de dag. Voor hem de schaar en het lint. Ada van Hoof is secretaris van Stichting Polderhuis. Een stichting die als doel heeft Het Polderhuis permanent als mu seum voor Westkapelle en het dijkwerk te gebruiken. Binnen kort wordt het bedrijfsplan DONDERDAG Theo van Doesburgcentrum Vlissingen, ontmoetingsmid dag voor 50-plussers, 14 u. Sportzaal Van Doornlaan West-Souburg, internationale dans, 10 u. Buurthuis De Schuur Oost-Souburg, line- dance voor gevorderden, 19.30 u. FNV Zeeland, telefo nisch spreekuur ABW-uitke- ring van 10-12 u., tel. 625655. Fitnesscentrum Stamina Vlissingen, astmafitness voor mensen met astma en COPD, 14 u. Wijkcentrum Schelde buurt Vlissingen, klaverjassen, 19.30 u. Strandpaviljoen Panta Rhei Vlissingen, jamses sie, 20 u. Activiteitencen trum Vlissingen, koffiecontact, 9.30 u. Crea-Doe, 9.30 u. Cur sus Schilderen, 13.30 u. Kook- café, 17.30 u. Het Bolwerk Vlissingen, bingo, 20 u. VRIJDAG Jongerencentrum Midgard Middelburg, grootbeeldvideo film, 20 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, kla verjassen, 13.15 u. Activitei tencentrum Vlissingen, koffie contact, 9.30 u. Cursus Poppen maken, 9.30 u. EHBO, 13.30 u. Computerles Word, 13.30 u. ZATERDAG Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, buurtcontact, 15 u. MAANDAG Sporthal Baskenburg Vlissin gen, aangepast sporten voor mensen met Astma en COPD, 14.30 u. Theo van Doesburg centrum Vlissingen, country line dance voor beginners, 9.45 u. Wijkcentrum Schel debuurt Vlissingen, soosmid dag, 13.30 u. Buurthuis De Schuur Oost-Souburg, klaver jassen en line dance voor be ginners, 19.30 u. Zwem school De Parel Domburg, ba- byzwemmen, 15 u. Activitei tencentrum Vlissingen, koffie contact, 9.30 u. Cursus Teke nen/Schilderen, 13 u. Koers- bal, 13.30 u. Cursus Spaans, 10 u. Cursus Surinaams ko ken, 17.30 u. Dansles, 19.30 u. DINSDAG Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, koffie contactoch tend, 9.30 u. Bachten Reede Vlissingen, handwerkgroep voor 55-plussers, 14 u. FNV Zeeland, telefonisch spreekuur ABW-uitkering van 10-12 u., tel. 625655. Wijkcentrum Schel debuurt Vlissingen, koersbal, 13.30 u., country line dansen, 18.30 u. Buurthuis De Schuur Oost-Souburg, dammen voor jong en oud, 18.30 u., dansles voor gevorderden, 19.30 u. Mensa Stichting Majoraat Vlis singen, sporten voor 50-plus sers, 10-12 u. Activiteitencen trum Vlissingen, koffiecontact, 9.30 u. Kaarten maken, 9.30 u. Kleiclub, 13.30 u. Cursus Bier wijn brouwen, 13.30 u. Zeeuwse Bibliotheek Middel burg, dialezing door Teja van Hoften over haar werk, 20 u. Het mooiste strandhuisje als uitvalsbasis voor de activiteieten in de week van de zee. foto: F rank Husslage Komende week, van 21 tot en met 27 mei, is in Zeeland de 'Week van de zee'. Met activitei ten in deze week proberen het Zeeuws Biolo gisch Museum en de diverse bezoekerscentra in Zeeland meer betrokkenheid te kweken bij de zee in de breedste betekenis van het woord. Hierbij wordt gedacht aan het beleven van strand, zee en duinen, en het zichtbaar ma ken van de relatie tussen de mens en het ecosysteem dat de zee is. De uitvalsbasis voor alle activiteiten in deze week is het 'mooiste strandhuisje' op het strand tussen Oostka- pelle en Domburg. Vanuit dit strandhuisje van kunstenares Juul Kortekaas worden in de loop van de week allerlei speelse, serieuze en educatieve activiteiten ge organiseerd. De eerste drie dagen van de week zijn gere serveerd voor kinderen die in schoolverband op bezoek ko men. Daarna is er voor kleu ters donderdag 24 mei van 14 tot 16 uur het spel 'Winde kind'. In dit spel rondom een windscherm leren de klein sten de wind kennen: kun je hem horen, voelen, ruiken? Wat doet hij met je windmo lentje en wat doet hij met de golven? Voor de wat oudere kinderen is er tegelijkertijd het spel 'Flessenpost'. Dit laatste spel is ook vrijdags en zon dags van 14 tot 16 uur. Zon dags om 11 uur mogen de volwassenen met de kinderen samen op pad om te gaan strandjutten. Al deze activitei ten zijn gratis. Het mooiste strandhuisje is bereikbaar door de strandovergang 'Hoogduin', achter het Zeeuws Biologisch Museum aan het einde van de Duin- vlietweg, te nemen en vervol gens het strand op te gaan. De 'week van de zee'-vlaggen wijzen vervolgens de weg. In alle vroegte vertrok er afgelopen zaterdag vanuit Vlissingen een vloot van vijf zeilsche pen richting Engeland. Onder leiding van admi raal Michiel de Ruyter zetten de schepen koers naar Chatham. Een markant zeewaardig gezel schap van zo'n twintig personen met allemaal een grote belangstelling voor de maritieme ge schiedenis van Zeeland reconstrueert de tocht van 1667 zoals die door de vloot van de Repu bliek der Verenigde Nederlanden onder leiding van de grootste vlootvoogd aller tijden lang geleden werd ondernomen. De historische tocht naar Chat ham vond plaats in het voor jaar van 1667, terwijl de vre desbesprekingen in Breda al in volle gang waren. Om de on derhandelingen te bespoedi gen besloten de Nederlanders de Engelse vloot die al groten deels te Chatham was opge legd nog eens aan te vallen. De Zeeuwse schepen onder bevel van Adriaan Bankert en vice-admiraal Cornelis Evert- sen de Jonge sloten zich pas bij de Hollandse schepen aan toen de tocht naar Chatham al achter de rug was. Zij waren er van overtuigd dat de vredessluiting toch wel tot stand zou komen. Met een re constructie van deze histori sche tocht hoopt het Zeeuwse gezelschap de band tussen Vlissingen en Chatham te ver stevigen. "Het feit dat de Zeeu wen in 1667 niet meededen is voor ons natuurlijk van belang om de Engelsen goed te stem men en ons hartelijk te ontvan gen", lacht Doeke Roos, die de rol van admiraal Michiel de Ruyter zal vervullen tijdens de tocht. Vice-admiraal Guus Blankenburgh, in het dagelijks leven beter bekend als eige naar van Grand Café Mont Parnasse, omschrijft de tocht als een vooral sociale aangele genheid. „Dat is zeilen met een groep natuurlijk altijd al. Maar deze tocht krijgt een extra di mensie omdat wij door de ogen van de zeelui van des tijds kunnen gaan zien en mee- Doeke Roos als Michiel de Ruyter. foto: Inge Adriaansen maken wat er zich in het verle den heeft afgespeeld. Onze ad miraal Doeke Roos heeft de tocht tot in de finesses voorbe reid en onze kennis van de ma ritieme geschiedenis aange scherpt." Maritiem geschied schrijver Doeke Roos zal als reisleider optreden en de be manning met zijn verhalen en historische geografische illus traties terugvoeren naar de woelige dagen van weleer. In Chatham hoopt het gezelschap de burgemeester te bezoeken om een soort excuus te maken voor de destijds veroorzaakte chaos en slachtoffers aan En gelse zijde. „We willen ook proberen om de Engelsen en thousiast te krijgen om ook eens naar Vlissingen te ko men. Zo zou er mooie uitwis seling kunnen ontstaan die on ze historische kennis alleen maarten goede komt."

de Faam | 2001 | | pagina 15