Oprichtster Moederdag was zelf geen moeder breed 1 - Voshart behoort tot de wereldtop ZLM Tour op nieuw parcours C IN MIDDELBURG 32SCJ WOENSDAG 9 MEI 2001 JAARGANG 102 - NUMMER 19 M WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN In heel Nederland worden moeders op de tweede zondag in mei voor dag en dauw ge wekt door gerommel in de keuken en gestom mel op de trap. Gevolgd door apetrotse kindjes in pyjama met een dienblad aan de rand van het ouderlijk bed. Na een versje of liedje wor den de (zelfgemaakte) cadeautjes overhandigd en schaart de hele familie zich op het bed om toe te kijken hoe moeder geniet van haar ont bijt. Ooit nagedacht waaraan deze ontroerende momenten te danken zijn? Hier volgt een korte geschiedenis over het ontstaan van Moederdag. Moederdag wordt in Neder land gevierd op de tweede zondag in mei. Het idee voor moederdag is ontstaan in Amerika. Anna Jarvis, leefde eind negentiende eeuw in Grafton, West Virginia. Anna's moeder had elf kinderen, waarvan er zeven jong stier ven. Om haar verdriet te 'ver geten', besloot Anna's moe der haar leven te wijden aan het helpen van andere men sen. Op de sterfdag van haar moeder (de tweede zondag in mei 1906) besloot Anna iets te organiseren om alle moeders te eren. De kerkleiders zagen wel iets in haar plan en zo werd de tweede zondag van mei uitgeroepen tot Moeder dag in Grafton. Op de tweede verjaardag van haar moeders dood werd de eerste Moeder dag gevierd in Grafton. Anna deelde op de tweede zondag van mei anjers uit aan de moeders in haar kerk. Een jaar later werd ook Moederdag ge vierd in Philadelphia. Anna vond medestanders en samen deden ze er alles aan om Moederdag ook tot andere steden te laten doordringen. Ze praatten met invloedrijke personen en schreven samen meer dan 10.000 brieven, on der meer naar de gouverneur van West-Virginia. En met succes. Nationale feestdag Vanaf 1910 werd Moederdag in heel West-Virginia gevierd. Dit was nog niet genoeg voor Anna. Ze legde haar idee voor aan de president, Woodrow Wilson. Met als gevolg dat Moederdag vanaf 1914 een nationale feestdag werd. Moe derdag waaide rond 1930 over naar België en Nederland. An na zelf is overigens nooit ge trouwd en heeft nooit zelf kin deren gehad. Natuurlijk was Anna niet de allereerste met dit idee. Ook Julia Ward Howe stelde in 1872 voor een dag in te voeren waarop moeders werden geëerd. Zelfs in het oude Griekenland bestonden er al 'moederdagen'. In die tijd was de moeder die werd geëerd echter Rhea, de moe der van de goden. In de ze- Moeders worden verwend met zelfgemaakte cadeautjes, ontbijt en bloemen. ventiende eeuw bestond er in Engeland Moeder-Zondag. Dit was de zondag voor Pasen. Bedienden (vaak nog erg jon ge mensen) woonden in die tijd vaak in bij hun werkgever en gingen op deze dag terug naar huis om hun moeder te bezoeken en eren. Traditioneel brachten ze een speciale cake voor haar mee. Vandaag de dag wordt Moe derdag in veel landen ter we reld gevierd, maar niet altijd op dezelfde datum. Zo wordt Moederdag in veel katholieke landen op 15 augustus ge vierd, de dag van Maria-ten- hemelopneming. In Frankrijk wordt Moederdag gevierd op de-laatste zondag in maart. Dennis Voshart probeert via trainingen het enthousiasme voor korfbal over te brengen op de jeugd. foto: Marieke Mandemaker Aanstaande vrijdag vindt in Terneuzen de verkiezing van de 'Sporter van de eeuw plaats'. Er zijn door de Zeeuwse sportraad en de Zeeuwse pers vele sporters geno mineerd. In de aanloop naar deze verkiezing werden in de Faam/Vlissinger de afge lopen weken een aantal genomineerden geportretteerd. Als laatste in deze serie het verhaal van korfballer Dennis Voshart. De ZLM Tour 2001 komt eraan. Zaterdag 12 mei wordt aan de Westhavendijk in Goes om 12.15 uur het startschot gegeven voor deze wielerklassieker die zijn oorsprong vindt in de Ronde van Midden-Zeeland. De tour trekt jaar lijks veel publiek, maar wie overdag de tour niet kan volgen: geen nood, want Studio Sport zendt 's avonds of de dag erna de samenvat ting uit. Inzet van de race is de Arjaan de Schip- pertrofee, genoemd naar de Zeeuw die zoveel betekende voor de sport in het algemeen en wielrennen in het bijzonder. Danny Moens is sinds vorig jaar september woordvoerder en vice-voorzitter van de Wie- Ierstichting Arjaan de Schip per Trofee, die de ZLM Tour jaarlijks organiseert. Hij ver telt: „Het parcours is in feite helemaal nieuw omdat wij als organisatie de wielerplaatsen Yerseke, Woensdrecht* en Kruiningen wilden opnemen. Bijkomend voordeel is dat er nu ook twee stukken kasseien in de route zitten, vlak voor en na Woensdrecht. Het eerste stuk is niet zo lang maar het tweede stuk is toch zo'n twee kilometer en dat geeft een ex tra spanning aan de wed strijd." De ZLM Tour telt mee voor de Wanneer hij voetballer was geweest be hoorde hij ongetwijfeld tot de bekende Nederlanders. Toch zijn de sportieve prestaties van korfballer Dennis Voshart uit Zierikzee er niet minder om. Voshart is al jaren opgeno men in de nationale korfbalselectie. Met het Nederlands team werd hij één keer Europees en onlangs voor de tweede keer wereldkam pioen. Niet voor niets is de Zierikzeeënaar ge nomineerd voor de titel Zeeuwse sporter van de Eeuw. Ondanks de 28 interlands die hij op zijn naam heeft staan en het feit dat hij in Nederland reeds twee keer werd uitge roepen tot 'Korfballer van het jaar' blijft Voshart vriendelijk en bescheiden. „Een belangrijk deel van het succes is te danken aan mijn ouders. Zijn hebben mij altijd volledig gesteund en het mogelijk ge maakt dat ik deze topsport kon bedrijven. Meestal be steed ik zo'n twintig uur per week aan korfballen, maar in periodes voor belangrijke wedstrijden kan dat oplopen tot dertig of veertig uur. Dat betekent dat ik niet altijd op de camping van mijn ouders in Burgh-Haamstede kan zijn om mee te helpen." Behalve Dennis Voshart zelf zijn ook andere familieleden van hem actief bij korfbalvereniging All Ready in Zierikzee. Swift De doorbraak van de Zierik zeeënaar kwam zo'n acht jaar geleden, nadat zijn korfbal kwaliteiten werden opgemerkt door scouts en trainers. Dat gebeurde in de periode dat, de toen 22-jarige, Voshart voor Swift in Middelburg speelde. Clubs als DKOD in Hilversum begonnen aan hem te 'trekken' en niet veel later speelde hij in het nationale jeugdteam. Twee jaar later was hij reeds actief met de na tionale senioren. Zijn club is tegenwoordig Deetos Phobos uit Dordrecht, een van de sterkste korfbalteams die Ne derland rijk is. „Als korfbal- land behoort Nederland met ruim honderdduizend korfbal lers absoluut tot de wereldtop en ook internationaal gezien is de populariteit van korfbal nog steeds aan het stijgen. Australië, waar in 1999 de laatste wereldkampioenschap pen korfballen werden gehou den, heeft tienduizend korfbal lers en België bijvoorbeeld 5000. Andere korfballanden zijn Taiwan, Portugal, Enge land, Duitsland, Tsjechië en Taiwan. Door de stijgende populariteit van korfbal en de internationale aanwas hebben ook het NOC en de NSF steeds meer belangstelling voor korfbal gekregen en kreeg de sport in Nederland de zogenaamde A-status'. Dat houdt in dat extra faciliteiten beschikbaar worden gesteld, zowel op medisch en finan cieel gebied als wat betreft an dere begeleidende faciliteiten. „Waarschijnlijk zal korfbal door haar toenemende popu lariteit uitgroeien tot een olympische sport", verwacht Dennis Voshart. Het leuke aan korfbal vindt hij de veelzijdig heid ervan. „Het is een ge mengde sport waarbij allerlei, soms moeilijke tactische en technische vaardigheden aan de orde komen. Aanval, ver dediging, conditie, springen. Als korfballer moet je van zeer veel markten thuis zijn. De ve le facetten maken korfbal voor mij tot de ideale sport, die ik nog lang hoop te kunnen blij ven beoefenen." In het jaar 2003 worden de wereldkampioenschappen korfbal in Nederland gehou den. Daaraan hoopt Dennis Voshart te kunnen deelnemen. „Dat zou het hoogtepunt van mijn carrière kunnen worden. Het is sowieso geweldig om in een sporthal als Ahoy in Rot terdam te spelen. Een beleve nis op zichzelf", besluit de korfballer. Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: Speelruimteplan Open dag OLAZ Nieuw Stadskantoor nationale TOP-competitie, legt Danny Moens uit. Dat bete kent dat eliterijders met en zonder contract, LSE's, Elite Trade Teams 2 en 3 en TGC's mee mogen doen. „Er wordt gereden tot het hoogste ni veau dat je als amateur kunt halen en dat wil zeggen dat de TOP van Nederland maar ook daarbuiten aan de start zullen staan." De ZLM Tour is ontstaan uit de Ronde van Midden-Zeeland. De profs rijden nu in de Delta Profronde, terwijl de ZLM Tour speciaal bedoeld is voor ama teurs. Inmiddels is het zesde keer dat de ZLM Tour als zodanig wordt gereden. En, misschien nog belangrijker, behalve een verleden heeft de wielerwed strijd ook nog een toekomst. Want, zo legt Danny Moens uit: „ZLM heeft na deze zesde OP DE LOSKADE EN DE MARKT Brunchen met zeezicht^Ê Ons gezellige restaurant met O uitzicht op zee wordt vanaf t 13 mei meer elke zondag n. omgetoverd tot brunchmradhs mei een overvloed aan warme 2 en koude gerechten iedere zomdiag van, met een ovemoed aan ie-; 12.00 tot 14.30 en gerechten Prijs: f 49,50 p.p.. kinderen tot 12 isar Vo«' reser.emg lam u beien f 25,,- 0118-410502 ot mailen r4a<5H had Op moederdag zijn er nog enkele plaatsen vrij, j A"? I Q n Tel: Q'i I S'-4II05£Ö Boulevard Bi RK0DÜ3-4I636Z 43B2ACVlia i| Tel: G!i Sl4II®S£8 BoulevardBamftamt' \l jji?1 Fax: 04112-4II4362 4331 AC Vlissitogr? -ife^boïeSiiriofT.r' ->••*• faocelariomun Uitslag Loterij 'De Wissel' op pag. 2. pag. 22 Anthony van den Berg verhuisde met Enteny Music Import naar een A-locatie. Domburgse Pizzeria Milano viert 25-jarig jubileum. In Vlissingen werd vorige week het derde Café Nationaal geopend en Schoonheidssalon Body Care geeft de hele maand mei extra (moederdag)verwenvoordeel. Het vieren van Moederdag op de tweede zondag van mei is traditie in Denemarken, Italië Turkije, Australië, België, Amerika en natuurlijk Neder land. Dit jaar valt moederdag op zondag 13 mei. pag- 14 Afgelopen zondag stond Middelburg in het teken van het boek. De Walcherse band Wannabee treedt zondag op voor de Roparun. editie toegezegd ook de ko mende drie jaren hoofdspon sor te willen blijven." Ook andere sponsoren zoals Auto Adria en Van Wijnen Staal zijn al van het begin van de partij. Anderen zijn dit jaar ingestapt, zoals CBF/Zeehost en Holland International. „Overal waar we aankloppen kennen mensen de wedstrijd en dat betekent dat we toch echt een wielerwedstrijd met uitstraling zijn". Dat is ook te merken aan de interesse van uit de media. Zeker is dat Stu dio Sport opnamen maakt en dat Omroep Zeeland Radio li ve verslag doet van de wed strijd. Omroep Zeeland Televi sie doet maandag 14 mei ver slag van de wielerwedstrijd. Het startschot wordt gelost door de Zeeuwse sporter of sportvrouw van het jaar. De naamgever van de te win nen trofee is Arjaan de Schip per. Voorzitter Adrie de Winter van de Wielerstichting legt in het rondeboek uit waarom juist voor die naam gekozen is: „Arjaan was de man waar de Zeeuwse wielersport om draaide. Een persoon waar je niet omheen kon als je iets te maken had met de sport op twee wielen." Het leven van De Schipper stond al vroeg in het teken van de wielersport, vervolgt De Winter. „Als mid- twintiger was hij behoorlijk actief in de Zeeuwse Ren- en Tourclub Theo Middelkamp pag. 17 Deze week bij CineCity de film 15 Minutes. Welke band wordt de Zeeuwse Belofte 2001? Mandoline orkest Con Amore viert 65-jarig jubileum. Schelde Woongroep start met de renovatie van badkamers in Oost-Souburg. Onduidelijke afspraken over erfgrensscheidingen zorgen voor burenruzie. Bouwbranche kampt met serieus personeelstekort. Advertentieverkoop (0118) 484 316 Redactie (01 18) 484 276 Bezorgklachten (0118) 484 216 Uitgebreid colofon: zie pagina 2 en in de organisatie van de Ronde van Midden-Zeeland. Later werd hij actief binnen het bestuur van de KNWU en ging hij op nationaal niveau de wielersport besturen. Ja renlang was hij lid van de sportcommissie van de KN WU." Halverwege de jaren tachtig stopte hij met het nationale bestuurswerk. Verloren was hij echter niet voor de wieler sport: „Arjaan werd consul van district Zeeland en hoofd verantwoordelijk voor techni sche zaken." Het was De Win ter die de trofee van de ZLM Tour tot Arjaan de Schipper Trofee omdoopte, zo legt de voorzitter uit. „In 1994 hebben wij de wielerstichting opge richt en toen ik voorstelde om deze de naam van Arjaan te geven was iedereen direct ak koord. De wedstrijd wordt ge organiseerd als een eerbetoon aan Arjaan de Schipper." té. •jmmmÈÈÉ Danny Moens op een stukje kasseien dat voor spektakel gaat zorgen in de ZLM Tour 2001. foto: Anton Dingemanse

de Faam | 2001 | | pagina 1