Kinderhulpprijs naar Martine Allemekinders Bevrijdingsdag in teken van Vier Vrijheden Onhandig door medicijnen Klantvriendelijkheid bij Kust-VVV nog groter Winnaars Paaspuzzel Gevonden voorwerpen Woensdag 2 mei 2001 FAAM/VLISSINGER 9 door Inge Adriaansen In Miniatuur Walcheren in Middelburg werd vorige week donderdag door schrijfster en presentatrice Daphne Deckers de Kinderhulpprijs 2001 uitgereikt. Een prijs die hoort bij een wedstrijd waarbij eigen- en pleegkinderen worden uitgenodigd iets te schrijven, tekenen, dichten etc. over het thema 'Samen wonen in een pleeggezin. Hoe denk jij daar eigenlijk over?'. De hoofdprijs in de leeftijdscategorie 13 tot 18 jaar werd gewonnen door Martine Allemekinders uit Kapelle. Behalve Marti ne vielen nog tien Zeeuwse kinderen, in de prijzen. De inzending van Martine was een stripverhaal over de ervaring die zij opdeed met een Turks pleegzusje. Alle DONDERDAG Theo van Doesburgcentrum Vlissingen, ontmoetingsmid dag voor 50-plussers, 14 u. Sportzaal Van Doornlaan West-Souburg, internationale dans, 10 u. Buurthuis De Schuur Oost-Souburg, line- dance voor gevorderden, 19.30 u. FNV Zeeland, telefo nisch spreekuur ABW-uitke- ring van 10-12 u., tel. 625655. Fitnesscentrum Stamina Vlissingen, astmafitness voor mensen met astma en COPD, 14 u. Wijkcentrum Schelde- buurt Vlissingen, klaverjassen, 19.30 u. Strandpaviljoen Panta Rhei Vlissingen, jamses sie, 20 u. Activiteitencen trum Vlissingen, koffiecontact, 9.30 u. Crea-Doe, 9.30 u. Cur sus Schilderen, 13.30 u. Kook- café, 17.30 u. Voetvalvereni ging Veere, ABN-AMRO voet- balclinic met Peter van Vos sen, 18.30 u. VRIJDAG Jongerencentrum Midgard Middelburg, grootbeeldvideo film, 20 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, kla verjassen, 13.15 u. Activitei tencentrum Vlissingen, koffie contact, 9.30 u. Cursus Pop pen maken, 9.30 u. EHBO, 13.30 u. Computerles Word, 13.30 u. Buurthuis Aldegon- de Vlissingen, praat- en dans avond voor alleenstaanden vanaf 25 jaar, 20.30 u. ZATERDAG Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, buurtcontact, 15 u. Sporthal De Zandkuil Mid delburg, wandeltocht 'Bevrij- dingstocht', 5, 10, 25 en 40 ki lometer, vanaf 8.30 u. MAANDAG Sporthal Baskenburg Vlissin gen, aangepast sporten voor mensen met Astma en COPD, 14.30 u. Theo van Doesburg centrum Vlissingen, country line dance voor beginners, 9.45 u. Wijkcentrum Schel debuurt Vlissingen, soosmid- dag, 13.30 u. Buurthuis De Schuur Oost-Souburg, klaver jassen en line dance voor be ginners, 19.30 u. Zwem school De Parel Domburg, ba- byzwemmen, 15 u. Activitei tencentrum Vlissingen, koffie contact, 9.30 u. Cursus Teke nen/Schilderen, 13 u. Koers- bal, 13.30 u. Cursus Spaans, 10 u. Cursus Surinaams ko ken, 17.30 u. Dansles, 19.30 u. DINSDAG Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, koffie contactoch tend, 9.30 u. Bachten Reede Vlissingen, handwerkgroep voor 55-plussers, 14 u. FNV Zeeland, telefonisch spreek uur ABW-uitkering van 10-12 u., tel. 625655. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, koersbal, 13.30 u., country line dansen, 18.30 u. Buurthuis De Schuur Oost-Souburg, dammen voor jong en oud, 18.30 u., dansles voor gevor derden, 19.30 u. Mensa Stichting Majoraat Vlissingen, sporten voor 50-plussers, 10- 12 u. Activiteitencentrum Vlissingen, koffiecontact, 9.30 u. Kaarten maken, 9.30 u. Klei- club, 13.30 u. Cursus Bier-wijn brouwen, 13.30 u. WOENSDAG Wijkcentrum Open Hof Vlis singen, soosmiddag voor 50- plussers, 13.30 u. Diensten centrum Ouderen Westkapel- le, wekelijkse soos voor 55- plussers, 19 u. Sportfond- senbad Vlissingen, aangepast zwemmen voor mensen met astma en COPD, 12.30 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, sociaal spreekuur, 13.30 u. Buurthuis De Schuur Oost-Souburg, naai cursus, 9.30 en 19.30 u., dans les voor beginners, 19.30 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, darten, 19.30 u.* Buurthuis De Schuur Oost- Souburg, line-dance voor kin deren, 14 u. Jongerencen trum Midgard Middelburg, grootbeeldvideofilm, 20 u. Activiteitencentrum Vlissin gen, Computerles, 9.15 u. Franse les, 11 u. Cursus En gels voor beginners, 13.30 u. Cursus Engels voor gevorder den, 14.45 u. denkbare emoties bij zowel Martine als het pleegzusje ko men in de strip aan bod. Dat het voor de pleegkinderen en Martine niet altijd even mak kelijk is blijkt duidelijk uit haar verhaal. Martine ver diende met haar inzending een fiets. De Kinderhulpprijs is in 1999 ingesteld door het Nationaal Fonds Kinderhulp, dat toen haar 40-jarig bestaan vierde. Het doel van deze prijs is het stimuleren van jongeren en kinderen in de jeugdhulpver lening om hun stem te laten horen over hun leefsituatie en het bevorderen van uitwisse ling tussen kinderen. De jury van de Kinderhulpprijs be staat in meerderheid uit kin deren en jongeren die in een pleeggezin wonen of hebben gewoond. De opdracht van de wed strijd luidt: verbeeld op een of andere manier het leven in een pleeggezin, De inzen dingen waren volgens het uitvoerende bureau WESP indringend, ontroerend en veelzijdig. Zo'n zeshonderd kinderen uit het hele land hebben laten zien hoe zij hun leven in een pleeggezin bele ven. De inzendingen varieer den van tekeningen, colla ges, gedichten, tot zeer cre atieve puzzels. Daphne Deckers feliciteert Martine met haar prijs. foto: Frank Husslage Tijdens de Tweede Wereldoorlog, in 1941, for muleerde de Amerikaanse President Franklin D. Roosevelt zijn Four Freedoms als ideaal voor een wereld zonder oorlog. Een van die Free doms was de 'Freedom from fear'- de vrijheid van angst. Roosevelt werkt deze uit op het ni veau van landen onderling: landen moeten zon der angst voor ingrijpen van andere landen kun nen bestaan. Oorlog heeft echter ook op andere niveaus alles met angst te maken. In oorlogstijd leven mensen voortdurend in angst: ieder mo ment kun je willekeurig slachtoffer worden van geweld. In een oorlogssituatie is er ook geen overheid meer die je kan beschermen. Maar ook in een land waar veel vrijheid is, zoals in Ne derland anno 2001, kunnen mensen bang en onzeker zijn. Bang voor de vrijheid die an deren zich permitteren en waar je het slachtoffer van kunt worden. Onzeker over de vrijheid die een overheid geeft aan zijn burgers om zelf (mee) te beslissen over de samenle ving nu en in de toekomst. Je moet overal alert op zijn en overal een standpunt over hebben. Het is maar afwach ten of ze rekening met je hou den als het je aan tijd ont breekt om steeds voor je be langen op te komen.Vrees voor een nieuwe oorlog, want in een wereld waar landen steeds meer met elkaar te ma ken hebben, kan ook Neder land daar gemakkelijk onge wild bij betrokken raken. Het leven in een samenleving zonder angst, veronderstelt dat burgers verantwoordelijk heid nemen voor hun eigen gedrag en grenzen stellen aan dat gedrag ter wille van ande ren. Dat ze rekening houden met de vrijheid die anderen net zo goed wensen. Verant woordelijke burgers beseffen Het personeelsbestand van de Kust-VVV Walcheren is uitgebreid met vier zoge naamde digitrices. Dat zijn volledig geauto- matiseerdeVVV Informatie-units die de gast van allerlei informatie kunnen voorzien. Zo kan men een Info-punt raadplegen voor een overzicht van hotels, campings, logies/ont- bijtadressen, restaurants, winkels en attrac ties. Ook zijn er tips te vinden voor kinderen, arrangementen, evenementen, weekenddien sten en nog veel meer. De gasten in Zeeland willen in toenemende mate informatie hebben op tijdstippen buiten de kantooruren van de VVV's. 's Morgens vroeg tips om de dag leuk te besteden, vroeg in de middag een adres van een leuk restaurantje in het cen trum en 's avonds nog even kijken hoe laat de trein de vol gende morgen vertrekt! Ook wil men basisinformatie liefst pal naast de deur betrekken. Daarom gaat de VVV nu naar de klant toe en installeert op diverse plaatsen VVV-Infopun- ten. Sinds 25 april zijn deze te vin den bij de VVV-vestiging Domburg, bij de Rabobank te Koudekerke en Veere en op Waterland Neeltje Jans tij dens openingstijden. Medio juni wordt de informa tie uitgebreid met VVV-bezet- tingsgegevens, die on-line te raadplegen zijn. Zo is de actu ele stand van zaken te bekij ken van alle vrije kamers, staan-plaatsen en apparte menten. Het aantal Infopunten wordt in de loop van de komende twee jaar uitgebreid. Vanaf 2002 wordt de module ook aange boden aan het bedrijfsleven op Walcheren. Het program ma kan draaien op een wille keurige PC bij recepties van campings en vakantieparken, bij ontvangstbalies of in de lounge van hotels. De infor matie wordt vanaf een specia le VVV-website en het VVV-be- zettingssysteem gegenereerd. Altijd actuele informatie bij Kust VVV. Sommige medicijnen zijn niet goed te combi neren met het gebruik van een step, auto, ladder of motorzaag. Op de verpakking staat: dit geneesmiddel kan het reactievermogen vermin deren. Het gaat niet alleen om slaapmiddelen. Ook van een hooikoortsmiddel of een pijnstiller kun je onhandig of suf worden. Wat de bijwerkingen van een geneesmiddel kunnen zijn, staat in de bijsluiter. Als een middel het reactievermogen vermindert, kan een gebrui ker dat vaak wel zelf opmer ken: door bijvoorbeeld duize ligheid, dubbelzien of wazig zien. Maar er zijn ook medicij nen waarbij de gebruiker zelf niet goed merkt dat hij of zij langzamer reageert. Bij die medicijnen geven alle apo theken een extra waarschu wing: ze plakken een gele sti cker op de verpakking. Of ze zetten een extra waarschu wing op het etiket: dit ge neesmiddel kan het reactie vermogen verminderen en pas op met alcohol. Natuur lijk doen ze dat bij medicijnen waar de gebruiker rustiger van wordt, zoals kalmerende middelen, slaapmiddelen en bij middelen tegen psychi sche stoornissen. Maar ook bepaalde pijnstillers krijgen een gele sticker, net als spier verslappende middelen en sommige middelen tegen hooikoorts of allergie. Bijwerkingen kunnen per me dicijn verschillen. Je kunt bij voorbeeld wat suf en langza- middel kan het reactievermo gen verminderen betekent dus: pas op in het verkeer, maar ook in andere situaties. Dubbele kater Wie medicijnen met een gele sticker combineert met alco hol, heeft al gauw een dubbe le kater. Dat komt doordat al cohol en gele-sticker-medicij- nen eikaars werking kunnen beïnvloeden. In het algemeen is het wél zo dat iedereen op zijn eigen manier op geneesmiddelen reageert. Bijwerkingen kén nen zich voordoen; of iemand mer worden; onscherp gaan zien; je kunt duizelig worden bij inspanning of bij een snelle beweging. Of zaken die je nor maal wél op tijd ziet, kunnen je ontgaan, je let wat minder goed op. Dat kan lastig zijn in combinatie met bomen snoei en, plafonds witten of andere bezigheden waarvoor je hel der en handig moet zijn. Of bij autorijden, fietsen, spelen, steppen, skaten op straat. Een ongeluk zit soms in een klein hoekje. Een voorbeeld: wie een slaapmiddel gebruikt dat lang dóórwerkt, en vroeg in de ochtend uit bed moet om te plassen, loopt meer kans om te struikelen over een drempel of een vloerkleedje. (advertentie) Onder invloed In het verkeer kan een genees middel soms even onveilig zijn als alcohol. Een bloed proef bij alcoholcontrole kan de politie ook gebruiken om te zien of er geneesmiddelen in het bloed zitten die invloed hebben op de rijvaardigheid. De waarschuwing dit genees- dat de overheid, die regels stelt en handhaaft, alleen kan functioneren met hun hulp en steun. Zij willen geen politie staat die dingen oplegt en af dwingt, maar een vitale de mocratie. Een verantwoordelijke over heid maakt zich niet alleen sterk voor een leven zonder angst in het eigen land, maar ook daarbuiten. Die zet zich ook internationaal in voor een wereld waarin landen of bevolkingsgroepen geen angst hebben voor andere landen of bevolkingsgroepen. Voor een wereld zonder oor log. Op 5 mei stellen we el kaar de vraag wat er nodig is om te kunnen leven zonder bang te zijn voor anderen: lo kaal, nationaal, internationaal. Want vrijheid is leven zonder angst. Tuincursus Domburg - In een van de beroemdste tuinen van Nederland geeft Mevrouw Madeleine van Bennekom een tuincursus. De cursus bestaat uit vijf middagen in de maanden mei, juni en augustus en begint dinsdag 8 mei om 14 uur. Inlich tingen en aanmelden kan via te lefoonnummer 0113-544006 Donatie ACM - het Activitei tencentrum Middelburg heeft van de stichting Innerwheel uit Middelburg een donatie van 500 gulden gekregen. Deze donatie is bestemd voor de aanschaf voor materialen voor computer- onderwijs. Vanaf medio mei kunnen deelnemers van het ACM gebruik maken van het in ternetcafé in jongerencentrum Midgard. Zij krijgen daar een cursus in het omgaan met com puter, internet en e-mailverkeer. Presentatie dorkas - De Christelijke hulporganisatie Dor kas houdt woensdag 9 mei een presentatie over het adoptiepro ject dat door deze organisatie ondersteund wordt in Mozambi que. De presentatie is in ge bouw 'De Levensbron' aan de Mansholtlaan 1 te Goes. De avond begint om 19.30 uur. Gebruik van de magnetron - In een cursus van twee lessen van ieder 3 uur worden de fijne kneepjes van het koken met de (combi-)magnetron uit de doe ken gedaan. De cursus is bij stichting educatief toerisme Oranjezon in Oostkapelle op de dinsdagen 8 en 22 mei van 17.30 tot 20.30 uur. Voor in schrijven en informatie kan men terecht op 0118-581507. Ierse muziek - De tweeper soonsband Just Friends heeft een passie voor Ierse muziek. Aatos beek en Leunis de Jonge presenteren eigen, instrumen taal begeleide songs in de Bras serie van De Drvkkery aan de markt in Middelburg. Het optre den is zaterdag 5 mei van 14.30 tot 16.30 uur. Zingen in Middelburg - In de Koorkerk te Middelburg is za terdag 5 mei om 10.30 uur het Bevrijdingsconcert. Aan dit con cert wordt muzikale medewer king verleend door het Christe lijk Mannenkoor Zeeland uit Kortgene. Hiernaast worden en kele onderdelen uit de dank dienst van 5 mei 1946 overge nomen. Dodenherdenking Oostka pelle - Bij de Nederlands Her vormde kerk te Oostkapelle wordt vrijdag 4 mei vanaf 19.30 uur een dodenherdening gehou den. De invulling hiervan ge schiedt grotendeels door leerlin gen van de Eben-Haëzerschool en de brassband Crescendo. Naast de kransleggingen is er gelegenheid tot bloemlegging vanuit het publiek. Missie en passie in je leven - Artemis, aan de Koudekerkse- weg 133 te middelburg biedt met de workshop 'Missie en passie in je leven' volop de gele genheid om je actief te bezin nen op vragen rondom de doe len in je leven. Met expressieve middelen wordt op een ontspan nen manier een creatief proces in gang gezet. De workshop start 14 mei en duurt drie da gen. Informatie en inschrijving bij Artemis'via 0118-686970. Praat- en dansavond al leenstaanden - Voor alleen staande 25-plussers is er vrijdag 4 mei een praat- en dansavond. Iedere eerste vrijdag van de maand is er de gelegenheid om, onder het genot van een hapje en drankje, in je eentje uit te gaan in Buurthuis Aldegonde Westerzicht 386 te Vlissingen Wit goud op je bord - Voor stichting educatief toerisme Oranjezon in Oostkapelle houdt Hanny Sesseler een kooksessie rondom het 'witte goud', asper ges. Zaterdag 12 mei van 10 tot 15 uur laat ze de deelnemers aan I de workshop alle bekende en on bekende kanten van deze sei zoensgroente meemaken. Deel name kost, alles inbegrepen, 85 gulden per persoon Voor in- schrijven en informatie kan men terecht op 0118-581507. Je bewust zijn van... - Zon dag 20 mei start bij Artemis aan de Koudekerkseweg 133 in Mid delburg de cursus 'Je bewust zijn van...'. De training gaat in op de vraag naar de zin van het le ven en de plaats die die vraag in je leven inneemt als je hem durft te stellen. De cursus be staat uit 4 blokken van steeds 5 bijeenkomsten en wordt gege ven door Joke Schouten. Meer informatie en inschrijving bij Ar temis via telefoonnummer 0118-686790. Jubileum korfbalvereni ging TOP - De krofbalvereni- ging TOP uit Arnemuiden nodigt haar leden, oud-leden, dona teurs en sponsors uit om fte re ceptie ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan bij te wonen. De receptie is vrijdag 11 mei van 19.30 tot 21 uur in de feest tent aan de Van Cittersweg te Arnemuiden. Na afloop van het officiële gedeelte is er een ge zellig samenzijn. Badpakken en lingerie voor vrouwen met een borst- prothese - Dinsdag 15 mei is in het Palazollihuis een presen tatie van badpakken en lingerie voor vrouwen met een borstpro- these. Van 14 tot 16 uur en van 19 tot 20.30 uur worden de nieuwe collecties van Amoena en Thamert gepresenteerd. De presentatie is gratis toegankelijk en medewerkers van apotheek Van de Sande geven desge wenst gratis deskundig advies. Vakantie-gastouders ge zocht - Europa kinderhulp is dringend op zoek naar gastou ders voor de komende vakantie- periode. Voor kinderen uit Koso vo, Hannover, Engeland en gro te Franse steden wordt nog een gastvrije tafel gezocht waaraan ze hun broodnodige vakantie door kunnen brengen. Zij die nog een plekje hebben kunnen bellen met Marijke Clarijs op 0111-450460. Lezing Groei en Bloei - De bekende tuinboekenschrijfster Hanneke van Dijk geeft een le zing over hagen en knipwerk in- en om de tuin. Welke planten kunnen als haag gebruikt wor den, een haag als aandachts-i trekker of als kunstwerk. De le zing is woensdag 9 mei om 20 uur in De Zandput te Seroosker- ke. Voor KMTP-leden is de toe gang gratis, niet-leden betalen 5 gulden entree. Lezing Rozenkruisers - De school van het Gouden Rozen kruis verzorgt in de Zeeuwse bi bliotheek te Middelburg een le zing over de leer van Boeddha en de leer van de Gnosis. De le zing is dinsdag 8 mei om 20 uur en de entree is gratis. Dorpen in Zeeuws-Vlaan- deren - Het Zeeuws documen tatiecentrum presenteert vanuit zijn omvangrijke collectie foto's en prentbriefkaarten een ten toonstelling over de dorpen Hoek, Philippine, Sas van Gent en Sluiskil. De expositie is te zien op de 2e verdieping van de Zeeuwse Bibliotheek aan de Kousteensedijk in Middelburg tijdens de normale openings uren van de bibliotheek en duurt tot 30 juni. daar ook daadwerkelijk last van zal krijgen, is van tevoren niet te zeggen. Extra goed op jezelf passen is verstandig. Bij een medicijn met een gele sticker kan het geen kwaad om aan een huis genoot te vragen: merk je iets aan mij, vind je dat ik nu wat onhandiger ben? Een overweldigend aantal puzzelliefheb bers zond de oplossing van de Paaspuzzel in. De juiste oplossing is: 'Die de kern wil smaken moet eerst de noot kraken. Uit de enorme stapel goede inzendingen trok de ju ry 5 winnaars. Zij ontvangen binnenkort een Cadeaubon van vijfentwintig gulden. De winnaars zijn: M. van de Gruiter-van Offenbeek uit Sint Laurens, M. Roose uit Westkapelle, J. van der Hiele uit Middelburg, P.M. Hoek uit Vlissingen en J. Wondergem uit Oostkapelle. Groeneveld Opticiens Vertrouw je ogen toe aan Groeneveld Vlissingen, Walstraat 97. tel.: Ollö - 4I5 05I Middelburg, Lange Delft Z4, tel.: Ollö - 6IZ 083 In de periode van 20 tot en met 26 april werden de volgende voorwerpen aangege ven bij de Regiopolitie Zeeland: 1 drilset, 2 brillen, 2 zonnebrillen, 4 GSM's, 1 klantenkaart, 2 zie- kenfondskaarten, 3 horloges, 1 identiteitskaart, 1 paspoort, 1 stamkaart, 1 jas, 1 sjaal, 1 houten frame, 5 fietsen, 1 portefeuil le, 1 ring, 1 beker, 13 sleutels, 11 sleutelbossen, 1 bal, 1 padvin dersmes, 1 etui, 1 diplomatentas, 1 groene kaart, 2 tankpassen. Voor nadere informatie kunt u contact opnemen met de Wal- cherse politiebureaus. Personen die goederen reeds als vermist hebben opgegeven hoeven niet te reageren. Deze personen krij gen automatisch bericht.

de Faam | 2001 | | pagina 9