22 MILJOEN MENSEN OVERLEDEN AAN AIDS Subsidie van de provincie Provincie Zeeland Regiovisie «Officiële Mededelingen Vaginale schimmelinfecties: Woensdag 25 april 2001 FAAM/VLISSINGER 7 Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 17/2001 Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 10 39 infocentrum@zeeland.nl Abdij Nieuws Geestelijke gezondheidszorg en verslavingszorg De visie op de Zeeuwse geestelijke gezondheidszorg (GGZ) en versla vingszorg wordt gepresenteerd in de vorm van een Regiovisie 2001 - 2004. De Regiovisie is tot stand gekomen tijdens bijeenkomsten van het Zorgoverleg. Aan dat overleg nemen vertegenwoordigers van ver schillende partijen 'uit het veld' deel. De Regiovisie vormt de basis van het regionaal zorgbeleid op de terreinen GGZ en verslavingszorg. Uitgangspunten Bij het opstellen van de Regiovisie zijn een aantal uitgangspunten gehanteerd: Niet de ziekte of de stoornis maar de mens staat cen traal, de zorg moet vraaggericht zijn en zich richten op zelfredzaam heid en het vergroten van de weerbaarheid. Verder dient er sprake te zijn van een gedifferentieerd aanbod van keuzemogelijkheden en vol doende aandacht voor bijzondere hulpvragers. Uitvoeringsprogramma In het uitvoeringsprogramma wordt aangegeven welke partijen betrok ken of verantwoordelijk zijn voor de uitvoering van actiepunten. De actiepunten zijn voornamelijk gericht op het oplossen van knelpunten en het verbeteren van de samenwerking tussen de verschillende zorg aanbieders en zorgverlenende instanties. Het verkorten van wachttijden heeft eveneens de aandacht. Informatie De Regiovisie 2001-2004 Geestelijke gezondheidszorg en verslavings zorg is verkrijgbaar bij het Informatiecentrum van de provincie Zeeland, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tel. 0118-631400. E-mail adres: infocentrum@zeeland.nl. Het informatiecentrum is van maandag tot en met vrijdag geopend van 9.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. Klachtennummer vliegveld Midden- Zeeland Wie klachten heeft over het vliegverkeer van vliegveld Midden-Zeeland kan hiervoor terecht bij de havendienst van het vliegveld. Deze dienst zorgt voor registratie en beant woording van klachten. De ingediende klachten worden doorgegeven aan de "Commis sie 28 luchtvaartwet". Deze commissie heeft onder meer als taak erop toe te zien dat vragen en klachten over geluid naar behoren worden afgehan deld. In de commissie zitten vertegenwoordigers van: de gemeenten Goes, Middelburg, Noord-Beveland en Veere, omwonenden, gebruikers van het vliegveld, de exploitant, de ministeries van Verkeer en Waterstaat, Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer, de Zeeuwse Milieufederatie. Voorzitter van de commissie is de gedepu teerde voor milieuzaken, mr. drs. A.J.G. Poppelaars. De werkzaamheden van de com missie staan uitgebreid beschreven in een folder. Daarin staat ook de procedure voor het afhandelen van klach ten. Het klachtennummer is: 0113-670018. Schriftelijke klachten over vlieg verkeer van het vliegveld Midden-Zeeland kunnen worden ingediend bij het secretariaat van de commissie, Postbus 165, 4330 AD Middelburg. De informatiefolder is verkrijgbaar bij de betrokken gemeenten en het informatiecentrum van de provincie Zeeland. Elk jaar wordt door de provincie miljoenen gulden aan subsidies uitgegeven. Subsidieaanvragen voor een project of evenement is niets bijzonders. Wie subsidie aanvraagt bij de provincie heeft te maken met bepaalde spelregels. Ook de provincie moet zich houden aan regels bij het afhandelen van subsidieaanvragen. Subsidiesoorten Subsidies zijn er in allerlei soor ten en maten. We kennen de sub sidies in Europees verband, sub sidies die voor een bepaald doel moeten worden gebruikt, inciden tele en structurele subsidies. Een bekend voorbeeld van subsidie verlening waarbij het doel reeds vast staat, is het aanvullende geld van het Rijk dat bestemd is voor Omroep Zeeland. Ook stelt het Rijk geld beschikbaar voor onder andere stads- en platte landsvernieuwing. De provincie overlegt met instellingen en orga nisaties die dergelijke projecten uitvoeren over de uitwerking en de mate van subsidiëring. De subsidies die de provincie uit eigen middelen verstrekt, worden toegelicht in een informatieblad. Elk jaar worden op de begroting van de provincie per beleidster rein bedragen gereserveerd voor subsidieverlening. Behalve vanuit de gereserveerde bedragen kan ook via afzonderlijke begrotings posten subsidieverlening plaats vinden. Algemene voorwaarden Als regel komen stichtingen, ge meenten, verenigingen en andere overheidsinstellingen in aanmer king voor subsidieverlening. Instellingen die in aanmerking wil len komen voor een subsidie van de provincie moeten aan een aan tal voorwaarden voldoen. Zo mag er op geen enkele manier sprake zijn van discriminatie en perso neel/vrijwilligers moeten invloed kunnen uitoefenen op het beleid van de instelling. Als de subsidie lager is dan dui zend gulden wordt de aanvraag afgewezen. Deze regel is niet van toepassing bij subsidies die vallen onder het monumentenbeleid. Vergadering Provinciale Staten Provinciale Staten vergaderen vrijdag 27 april, 10.00 uur, in de Statenzaal, Abdij 10, Middelburg. De vergadering is openbaar. Op de agenda staan de Regiovisie zorg voor ouderen 2001 - 2004, onder zoek doorlichting emancipatieparagraaf, informatie Deltawateren, sub sidieverzoek Hogeschool Zeeland Jeugd Wereld Waterforum, prioritei tenlijst Gebundelde Doel Uitkeringen (GDU) 2001, Stimuleringsregeling Verkeersveiligheid Zeeland, subsidie projecten "Techniek: beeld van een opleiding" en "Flexis", de 3e, 4e, 5e en 6e begrotingswijziging 2001 en de reactie op de Vijfde Nota R.O. "ruimte maken, ruimte delen". Gedeputeerde Staten zijn van mening dat Zeeland in de Vijfde Nota wel op de kaart staat en dat doelen en ambities grotendeels onderschreven kunnen worden. De volledige agenda en bijbehorende stukken liggen ter inzage bij het Informatiecentrum van de provincie Zeeland, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tel. 0118- 631400. E-mail adres: infocentrum@zeeland.nl. Het informatiecentrum is van maandag tot en met vrijdag geopend van 9.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur Incidentele subsidies Voor een eenmalige activiteit, investering of start van een reeks activiteiten kan een inci dentele subsidie worden toege kend. De aanvraag moet altijd vooraf worden gedaan. Als regel twaalf weken voor het begin van de activiteit moet de aanvraag bij Gedeputeerde Staten binnen zijn. Voor sommige aanvragen gelden echter aparte indieningstermij- nen. Een subsidieaanvraag be- staat uit een begroting en een inhoudelijk programma. Het doel, de plaats van de activiteit of in- vesteringsopzet en voor wie het is bestemd moeten in elk geval bekend zijn. Grote en bijzondere subsidies Als het gaat om grote subsidies kunnen GS nadere voorwaarden stellen: Het gaat dan om het indienen van een plan van aan pak waarin bijvoorbeeld de pro- jéctstructuur blijkt, hoe de taken en bevoegdheden geregeld zijn, of er bijdragen zijn van derden, de manier van rapporteren. Het vragen van een analyse van een externe deskundige over de kan sen op een succesvol project behoort eveneens tot de catego rie nadere voorwaarden. Structurele subsidies Veel van deze subsidies worden toegekend aan instellingen zoals SCOOP, het Zeeuws museum de Zeeuwse Milieufederatie. Het zijn 'instandhoudingssubsidies', geld dat nodig is om deze instellingen draaiende te houden. De instellin gen verrichten taken die het pro vinciaal bestuur van belang vindt. De subsidies worden telkens voor vier jaar toegekend. Informatie In een informatieblad worden al deze zaken wat uitgebreider toe gelicht en wordt per beleidsveld een overzicht gegeven van de contactpersonen bij de provincie. Het informatieblad vervangt de officiële reglementen niet. Het blad of de Algemene Subsidie verordening Zeeland 1998 kan gratis worden verkregen bij het informatiecentrum van de provin cie, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tel. 0118- 631400. E-mail adres: infocen- trum@zeeland.nl. Het informatie centrum is van maandag tot en met vrijdag geopend van 9.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. Milieuklachten Klachten en meldingen over het milieu kunnen worden gemeld via de milieuklachtentelefoon, nr. 0118-412323. De milieuklach tentelefoon is bedoeld voor klach ten over stank, stof, rook, roet of geluid, afkomstig van bijvoor beeld bedrijfsactiviteiten, land bouwactiviteiten of horecagele genheden. Bodem- of waterver ontreiniging kan eveneens bij dit punt worden gemeld. Alle milieu- klachtennummers staan vermeld in de folder Milieuklachten mel dingen over het milieu. De folder is verkrijgbaar via de gemeenten en het Informatiecentrum van de provincie Zeeland. Sluiting kantoren De kantoren van de provincie zijn in ver band met Koninginne dag gesloten op maandag 30 april 2001. Technopark Schoondijke Tot en met 10 mei ligt de untwerp- streekplanherziening Technopark Schoondijke ter inzage. Met de herziening wordt het planologisch mogelijk gemaakt gebouw en terreinen van de voor malige Landbouwpraktijkschool te bestemmen tot een bedrijventer rein voor technisch hoogwaardi ge ondernemingen. Ook omlig gend terrein krijgt vast die be stemming om uitbreidingen mogelijk te maken. Het ontwerp ligt ter inzage bij de provinciale directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 Middelburg, op werkdagen van 8- 17 uur en desgevraagd buiten kantooruren; in het gemeentehuis van Oostburg, werkdagen 9-12 uur en 14-16 uur, en in het poli tiebureau van Schoondijke, zater dagochtenden 9-12 uur. Tot en met 10 mei kunnen schrif telijke bedenkingen tegen de ont- werp-streekplanherziening wor den ingediend bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, postbus 165, 4330 AD Middelburg. Het ontwerp kan aangevraagd worden bij het Informatiecentrum (zie boven). 88888888858883» V w -A. V mmm ^mmsusam mmssm mmtm Bekendmaking GS- besluit inzake mandaat Gedeputeerde Staten van Zeeland maken bekend dat zij in hun verga dering van 3 april 2001 hebben vastgesteld het besluit tijdelijk man daat gedurende de vakantieperio de van GS voor het jaar 2001. Dit besluit treedt in werking op 16 juli 2001 en vervalt op 6 augustus 2001. Het besluit ligt van 26 april t/m 6 juni 2001 ter inzage bij: - het informatiecentrum van de pro vincie Zeeland, Abdij 9, Middel burg. Tel. 0118-631400, geopend op werkdagen van 9.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 16.00 uur; - de Stafafdeling Kabinet Juridische zaken en Bestuursondersteuning van de provincie Zeeland, Abdij 6, Middelburg. Milieu Ontwerp-vergunning Gemeente Vlissingen Gedeputeerde Staten van Zee land hebben een aanvraag ont vangen van Aronsohn, Raad gevende Ingenieurs b.v. te Rot terdam, namens de gemeente Vlissingen om een vergunning Grondwaterwet voor het ont trekken van grondwater ten behoeve van het verlengen van de perrontunnel ter plaatse van het Station Goes. Gedeputeerde Staten willen de vergunning verle nen met voorschriften ter be scherming van de bij het grond- waterbeheer betrokken belangen. De ontwerp-vergunning ligt van 26 april tot en met 23 mei 2001 ter inzage bij: - de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Middelburg, op werkdagen van 8-17 en desgevraagd bui ten kantooruren - in het gemeentehuis van Vlissingen, op werkdagen van 8.30-12.30 uur en 13.30- 15.00 uur en (na telefonische afspraak 0118-487204) op woensdagavond van 17.15- 20.15 uur en - in het gemeentehuis van Middelburg, dienst stadsont wikkeling, afd. milieuzaken, op werkdagen van 8-12 en 13- 16 uur en (na telefonische afspraak 0118-675241) op donderdagavond van 18-21 uur. Daarna, tot het einde van de be roepstermijn, liggen de stukken ter inzage op genoemde plaat sen en tijden. Een ieder kan tot en met 23 mei 2001 schriftelijke bedenkin gen tegen de ontwerp-vergun ning indienen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Directie Ruimte, Milieu en Water, postbus 165, 4330 AD Middelburg. Hier bij kan worden verzocht persoon lijke gegevens niet bekend te maken. Tot en met 15 mei 2001 kan een ieder verzoeken om een gedachtenwisseling over de ontwerp-vergunning (0118- 631189). Bij de gedachtenwisse ling wordt de aanvrager in de gelegenheid gesteld aanwezig te zijn en kunnen mondelinge be denkingen worden ingebracht. Alleen zij die bedenkingen hebben ingediend tegen de ontwerp-ver gunning, de adviseurs die advies hebben uitgebracht over de ont werp-vergunning en belangheb benden aan wie redelijkerwijs niet kan worden verweten geen bedenkingen te hebben inge bracht tegen de ontwerp-vergun ning kunnen later beroep instel len. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelich ting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot E.J. Lere, (tel.0118- 631189). Saneringsplan voormalig gasfabrieks terrein aan de Wijn- bergsekade te Vlissingen Gedeputeerde Staten van Zee land zijn van plan de ernst van de verontreiniging en het sanerings plan inzake de bodemverontreini ging ter plaatse van het voorma lig gasfabrieksterrein aan de Wijnbergsekade te Vlissingen vast te stellen. De ontwerp-beschikking ligt van 25 april tot en met 6 juni 2001 ter inzage bij de Directie Ruimte, Milieu en Water, Het Groene Woud 1 te Middelburg op werkdagen van 8-17 uur en des gevraagd buiten kantooruren, en in het gemeentehuis van Vlis singen, op werkdagen van 8.30- 12.30 uur en 13.30-15.00 uur en (na telefonische afspraak 0118- 487204) op woensdagavond van 17.15-20.15 uur. Belanghebbenden kunnen in de zelfde periode schriftelijk of mondeling hun zienswijze over de aanvraag of de ontwerp beschikking naar voren brengen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Postbus 165, 4330 AD Middelburg, tel. 0118-631778. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelich ting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot mevrouw M. Hordijk (tel. 0118-631778). Verkeer en Vervoer Verkeersbesluit voor instelling van maximumsnelheid van 60 km/h op parallel wegen langs prov. wegen Gedeputeerde Staten van Zee land hebben besloten om op alle parallelwegen langs/nabij de provinciale wegen in Zeeland bui ten de bebouwde kom, een maxi mumsnelheid van 60 km/h in te stellen. Daartoe zullen de nodige verkeersborden Al, zoveel mogelijk als zone-borden, wor den geplaatst. Voor een gedeelte van de paral lelwegen geldt al een maximum snelheid van 60 km/h. De maatregel houdt verband met de nieuwe verkeersregel 'bestuur ders van rechts voorrang' die per 1 mei 2001 van kracht wordt. Het betreffende verkeersbesluit ligt vanaf 26 april tot en met 7 juni 2001 ter inzage bij de Directie Infrastructuur en Vervoer te Middelburg, Abdij 6, kamer D006 en in het regiokan toren te Zierikzee (Havenpark 8), Goes (Kloetingseweg 46) en Terneuzen (Willem Alexanderlaan 45), op werkdagen van 8-17 uur en desgevraagd buiten kantoor uren. Voor het inzien buiten kantoor uren, een mondelinge toelich ting of kopieën van ter inzage gelegde stukken, kunt u zich wenden tot de heer W.L. Hou- mes, tel. 0118-631545. Belanghebbenden kunnen tot en met 7 juni 2001 tegen dit ver keersbesluit een gemotiveerd bezwaarschrift indienen bij Ge deputeerde Staten van Zeeland, directie Infrastructuur en Vervoer, Postbus 524, 4330 AM Middel burg. Alleen zij die een bezwaarschrift hebben ingediend, kunnen tevens bij de president van de Arron dissementsrechtbank te Middel burg om een voorlopige voorzie ning vragen. En dat aantal stijgt nog steeds. Steun daarom Stop Aids Now! Een initiatief van: Aids Fonds, Hivos, ICCO, Memisa en Novib. Meer weten? Kijk op www.StopAidsNow.nl of bel 020-5287828. Giro 60.30.90. NOW! veel voorkomend, goed te behandelen Van gênant naar elegant Candidose is een schimmelinfectie, ver oorzaakt door een gist die Candida heet. Vrijwel iedereen draagt van deze gisten met zich mee, zonder daar iets van te merken. Pas als de balans van het lichaam is verstoord, bijvoorbeeld door een ziekte of een plaatselijke ver wonding, krijgt de Candida de kans om uit te groeien tot een infectie. Zo kan bij babies de keelinfectie ontstaan die we spruw noemen. Bij vrouwen kan een vaginale candidose ontstaan, welke gepaard gaat met jeuk en branderig heid in en rond de vagina. Medisch gezien is dit geen ernstige aandoening maar wel erg hinderlijk. Vaginale can didose wordt vaak gênant gevonden, maar is vrij normaal. Drie op de vier vrouwen krijgen er wel eens last van. Wat zijn de mogelijke oorzaken en behandelingen? Oorzaken De balans in de vagina kan enerzijds verstoord raken door overdreven hygië ne, want dat gaat ten koste van de 'nut tige' bacteriën in de vagina. Zorgvuldig wassen met alleen lauw water is beter voor het onderlichaam dan gebruik van zeepachtige producten en vaginale sprays. Anderzijds kunnen antibiotica, die worden ingezet tegen bacteriële infecties eveneens de nuttige bacte riën in de vagina (en elders) doden, waardoor het evenwicht als het ware wordt verstoord en er een vaginale candidose kan ontstaan. Veel vrouwen krijgen vlak voor de menstruatie last van een vaginale schimmel. Het hor moongehalte is dan verhoogd, wat de groei van Candida stimuleert. Gebruik van de pil kan hetzelfde effect hebben. Een volgende mogelijke oorzaak is beschadiging of irritatie van de slijm vliezen aan de binnenzijde van de va gina, als gevolg van te droge seks of het langdurig gebruik van tampons. Suikerziekte kan een rol spelen. Het suikergehalte in het bloed én in de va gina is dan verhoogd. Dit vormt een goede voedingsbodem voor Candida. Zoals uit het bovenstaande al valt op te maken, is vaginale candidose eigenlijk nooit het gevolg van een besmetting. GEZOND BEKEKEN Slechts bij zeer hoge uitzondering is de partner de oorzaak, in dat geval zal ook die behandeld moeten worden. Bij een bepaald, tamelijk klein percenta ge van de vrouwen komen de klachten steeds weer terug. Meestal is daar geen verklaring voor, de enige oplossing is dan om preventief te behandelen. Behandeling Wie onverhoopt toch een vaginale schimmelinfectie krijgt, kan bij de huis arts terecht. Die kan kiezen voor twee soorten middelen om Candida mee uit te schakelen. Het voornaamste verschil tussen beide soorten middelen is de toedieningsvorm: het een wordt lokaal (via de vagina) ingebracht, het ander oraal (via de mond) ingenomen. In over leg met de arts kan gekozen worden voor die behandeling die de vrouw het prettigst vindt. Vaginale middelen zijn er in diverse crèmes en tabletten, die met de hand of met een applicator in de vagina gebracht worden. Dat kan alleen 's avonds voor het slapen. Zo'n behan deling duurt meestal tussen de een en drie dagen. Er is ook een behandeling waarbij op maar één dag een enkele capsule (met een beetje water) hoeft te worden ingenomen. Uit een NIPO enquête onder 465 vrouwen bleek 77% de voorkeur te geven aan het eenma lig slikken van één capsule om vagi nale candidose te behandelen. Niet gênant, maar elegant, zogezegd. Wilt u meer informatie raadpleeg dan www.gezondheidsplein.nl Bekijk voor uitgebreide gezondheids informatie op het internet www.gezondbekeken.nl

de Faam | 2001 | | pagina 7