Beste Burendag 2001 groot succes VROM subsidieert vervanging loden leidingen Wot KOET KORT KORT KOET KORT KORT Verhuurder moet huurverhogingen motiveren Recht op klussen wordt wettelijk geregeld 'Aflossen hypotheek moet beloond worden' Nieuwe huizen bijna 150 kubieke meter groter Dag van de Architectuur Jaargang 5 nummer 8 Woensdag 25 april 2001 (Advertentie) HUREN i i Midden Zeeland. Bepaal dan uw met: Httpjfreeland.woonkeuze.nl In Heinkenszand wordt na de uitreiking gezellig nagepraat. door Hans Kops Het was afgelopen zaterdag 21 april weer zo ver... Voor de zesde keer sinds 1995 werden in de gemeente Borsele, op Noord-Beveland en in de Zuidbevelandse gemeenten Goes en Kapelle weer de Beste Buren gekozen. Na de uitnodi ging aan de burgers om in genoemde gebieden te speuren naar verdienstelijke vrijwilligers kwamen bijna 60 aanmeldingen binnen. Vrij willige individuele hulpverleners, echtparen en vrijwilligersgroepen en -organisaties werden vervolgens genomineerd voor de titel "Beste Buur". Secretaris Lieven de Leeuw van de Vereniging voor maat schappelijke dienstverlening en samenlevingsopbouw Hu- manitas, afdeling De Beve- landen/ Schouwen-Duive- land: „De eerste maal dat de legd met de landelijke koepel van woningcorporaties Ae- des. Met als resultaat samenwer king met de Woning Stich ting Borsele, Woonzorg Ne- de titel Beste Buur ging het dus vooral om mensen die altijd klaar staan voor wie in hun buurt hulp nodig heeft. Of, anders gezegd, om buren voor wie niets teveel is. En ook om mensen die in hun woonomgeving actief zijn en op die manier anderen inspi reren om zich voor het goede aanzien van de woonomge ving in te zetten. Het ging tevens om vrijwilli gers en groepen van vrijwilli gers die zich er voor inzetten dat ouderen langer in hun ei gen vertrouwde woonomge ving zelfstandig kunnen blij ven wonen dan wel om vrij willigers die het leven van ouderen die zijn aangewezen op een verzorgings- of ver pleegtehuis kunnen veraan genamen. Ook werden voor de titel Beste Buur mensen gezocht die in het belang van hun woonomgeving veel be stuurlijk werk verrichten. Aanmeldingsformulieren werden in maart huis aan huis verspreid in de deelne mende gemeenten. Er kon den dit jaar voor het eerst ook groepen worden opgege ven. Dat gebeurde dan ook. Groepen die kandidaat wer den gesteld zijn bijv. de Goe- se afdeling van Vluchtelin genhulp, het activiteitencen trum van de stichting Hulp Gehandicapten, het wijkcen trum Jan Ligthart in Goes- Oost en het project Tafeltje Dek-je van de Unie van Vrou welijke Vrijwilligers. De zestig aangemelde kandi daten (vrijwillige individuele Bloemen, niet alleen voor de winnaars, maar ook voor de vrijwilligers in Kapelle. Beste Buur-verkiezing werd gehouden was dus in 1995 bij het 50-jarig bestaan van Humanitas. Onze vereniging houdt zich bezig met maat schappelijke dienstverlening op een heel breed vlak, als mede met een goede samen levingsopbouw; Humanitas stamt dus uit 1945. De Leeuw: „Je kunt ons beschouwen als een ver eniging die op een heel breed terrein hulp verleent aan mensen die deze nodig hebben. Zoals ouderen na het verlies van hun partner, vereenzaamde mensen, ou ders die geen contact meer hebben met hun kinderen. Voor deze hulpverlening heeft onze vereniging speci aal opgeleide mensen in dienst, die ook in groepsver band werken". Al gauw na de eerste Beste Buur-verkiezing in 1995 werd het voor Humanitas duidelijk, aldus Lieven de Leeuw, dat het voor de vereniging finan cieel onmogelijk was het eve nement jaarlijks te organise ren. Toen werd contact ge- derland en de Regionale Wo ningbouwvereniging Samen werking (RWS) voor huurders in een groot deel van Zuid en Noord-Beveland. Het jaar 2001 waarin we nu leven is uitgeroepen tot het Internationale Jaar van de Vrijwilligers. Ook bestaat dit jaar de Nederlandse Woning wet een eeuw. Het thema van de Beste Burendag 2001 was daarom ëSamen Wonen; Dat betekent waar het de ge meenten Goes, Borsele en Noord-Beveland betreft dat Humanitas samen met de woningbouwverenigingen goede nabuurschap willen stimuleren. Het gaat daarbij niet alleen om een goede verstandhou ding tussen buren onderling, maar ook om de betekenis die buurtgenoten kunnen hebben voor de hele woon omgeving. Goed wonen in een acceptabele woonomge ving is een belangrijk gege ven. Goede buren en vrijwilli gers kunnen daarbij een be langrijke rol vervullen. Bij het zoeken van kandidaten voor De heer Haverhoek spreekt de aanwezigen in Kapelle toe. hulpverleners, echtparen, vertegenwoordigers van be langrijke vrijwilligersgroe pen) werden door de Beste Burencommissie allemaal ge nomineerd voor de titel van Beste Buur 2001. Niet alleen deze genomineerde kandida ten voor de titel werd afgelo pen zaterdag duidelijk dat hun werk zeer gewaardeerd wordt, ook de 'aanbrengers' van de kandidaten werden dit jaar in het zonnetje gezet. Want zij namen de moeite in hun omgeving rond te kijken, zij ontdekten mensen die vaak onopgemerkt hun me demensen van dienst zijn. En daarom werden zaterdag on der deze 'ontdekkers' ook en kele prijsjes verloot. De bekendmaking van de Beste Buur gebeurde zater dagochtend in de gemeente huizen te Heinkenszand en Wissenkerke en 's middags in het Goese stadhuis aan de Grote Markt en in het ge meentehuis van Kapelle. In Heinkenszand werd de fees telijke gebeurtenis muzikaal opgeluisterd door zanger En gel Reinhoudt, In Wissenker ke, Goes en Kapelle door de zanggroep De Meissen uit Kapelle. De redactie van De Woning krant nam zaterdagmiddag een kijkje bij de verkiezing in Kapelle. Daar werden de on geveer zeventig aanwezigen verwelkomd door de heer I.J.Haverhoek, lid van de Bes te Burencommissie Kapelle. „Het is maar gelukkign, aldus Haverhoek, „dat er mensen zijn die klaar staan anderen te helpen. Dat is voor veel mensen enorm belangrijk, bijv. doordat ze contacten krijgen met anderen. Laten we dat volhouden en probe ren ook andere mensen te ac tiveren. Volgens juryvoorzitter B.P.de Jong verdiende eigenlijk ie dereen die werd voorgedra gen een prijs. Waarna hij de winnaars van de eerste, tweede en derde prijs bekend maakte:mevr. E.Mallekote uit Schore, mevr.Dane- De Jon ge uit Wemeldinge en me vrouw Wisse- de Vos uit Ka pelle. Bij de groepen werd de eerste prijs toegekend aan de vrijwilligers van het zorgcen trum Cederhof. Net als de drie prijswinnaars en de winnaars van de groepsprijs kregen alle ande re genomineerden, en dat waren er nog al wat, een groot boeket bloemen uitge reikt. Burgemeester G.C.de Groot van Kapelle reikte ver volgens de prijzen uit: voor de drie individuele prijswin naars een beeldje, een enve loppe met inhoud en een oorkonde en voor de groeps- winnars eveneens zo'n enve loppe plus een oorkonde. Ook de Kapelse burgervader legde de nadruk op goed na buurschap. De Groot: „Te genwoordig komen vooral de negatieve dingen op de voor pagina's van de kranten. Maar gelukkig zijn er nog veel mensen die zich bekom meren om de medemens, ook in onze gemeenten'. De burgemeester trok vervol gens de loten waarop waar- deringsprijzen vielen voor de 'aanbrengers' van kandidaten voor' de titel Beste Buur. Waarna de zangroep De Mei- sen een Beste Burenlied ten je doet zoveel goeds. Nou ja, toen ben ik toch maar mee gegaan, i Dat ze was genomineerd was dus voor haar al een verras sing, dat ze ook nog de hoofdprijs won een nog veel grotere. Want dat had ze, in haar dorp onder meer zor gend voor haar bejaarde buurvrouw en bezig met vrij willigerswerk voor de kerk en de dorpsschool, in de verste verte niet kunnen dromen. In de gemeente Goes won nen Tineke Verheule, mevr. Engel Reinhoudt onderhoudt het publiek in Heinkenszand. gehore bracht. Eerste prijswinnares Els Mal- lekote tijdens het gezellig na praten na het officiïle gedeel te: „Nee, ik had helemaal niet verwacht dat ik de eerste prijs zou winnen. Pas achter af is me duidelijk geworden dat een dorpsgenote mij heeft opgegeven. Zij heeft me ook met een smoesje naar deze bijeenkomst ge lokt, want uit mezelf zou ik er niet naar toe zijn gegaan. Toen ze me vroeg mee te gaan was mijn eerste reactie: ik ga niet hoor, ik zie me daar al zitten. Maar ze drong zo aan, zo van: toe, ga nou mee, Geelhoed-Bouterse en Piet Huijskens in deze volgorde de drie prijzen voor individu- elen. Het actiecomitQ Stich ting Hulp Gehandicapten en de vrijwilligers van Vluchte lingenwerk Goes wonnen bij de groepen. In de gemeente Noord-Beve land vielen Koos van den Berge, Diny Meulenberg en Renske de Smit in de prijzen en werd Tafeltje Dekje groepswinnaar.ln de ge meente Borsele werden Kees Feijtel, mevr. Meulblok-Huy- ten en mevr.E.Nuyten de win naars. Verhuurders die de huur per 1 juli willen verhogen moeten de huurverhoging voor 1 mei aanzeggen bij hun huurders. De aanzeggingsdatum is daarmee een maand vervroegd ten opzichte van 2000. De maximale huurverhoging be draagt dit jaar 3,8 procent. Om de huur met meer dan 2,6 procent te mogen verhogen (het inflatiepercentage van 2000) moet de verhuurder die verhoging motiveren. Is die motivering onvolledig of ontbreekt hij, dan kan de huurder bezwaar maken tegen de huurverhoging. Alle huurders krijgen het wettelijk recht om zelf verande ringen en verbeteringen in hun woning aan te brengen. De verhuurder kan zijn toestemming alleen weigeren als de waarde of de verhuurbaarheid van de woning door die veranderingen wordt geschaad. De Tweede Kamer heeft hiertoe besloten, nog geen half jaar nadat de Nederlandse Woonbond en Bedes de landelijke verenging van woning corporaties, die vrijheid voor huurders van corporatiewo ningen vastlegden in een modelovereenkomst. In de nieu we wordt nu vastgelegd dat een huurder zijn woning moet opleveren in de 'toestand die redelijkerwijs in overeen- stemmin met de oorspronkelijke kan worden geacht'. Ook wordt vastgelegd dat de bewijslast niet langer bij de huur der ligt als de meningen over de 'oorspronkelijke staat' verschillen en een beschrijving van de woning aan het be gin van de huur ontbreekt. Bij verschil van mening wordt de beschrijving (de opnamestaat) doorslaggevend. Als de beschrijving ontbreekt, mag de huurder de woning achter laten in de toestand waarin die zich op dat moment be vindt. De nieuwe regeling zal huurders heel wat onredelij ke claims van verhuurders besparen. Ook zal dit verhuur ders stimuleren serieus werk te maken van een opname- staat, waardoor huurders meer duidelijkheid hebben over de wederzijdse rechten en plichten Deze doorbraak in het huurrecht is te danken aan een amendement van het Ka merlid Ineke van Gent van GroenLinks op de wetsvoorstel len voor de integrale herziening van de huurwetgeving, Het amendement van GroenLinks werd breed gesteund in het overleg dat de Tweede Kamer op maandag 26 maart had met staatssecretaris Remkes van VROM en minister Korthals van Justitie. Ook de bewindslieden stemden er mee in, zodat er vanuit kan worden gegaan dat de nieuwe wetgeving er snel zal zijn. Er wordt bekeken of het mogelijk is het aflossen van de hypotheek te belonen. Staatssecretaris Bos van Financiën bekijkt opnieuw of mensen die hun hypotheek gedeeltelijk hebben afgelost minder eigenwoningforfait kunnen gaan betalen. Voor iedereen die de hypotheek geheel aflost zou het eigenwoningforfait geheel kunnen komen te vervallen. Bos heeft niet de hele politiek achter zich. Het CDA wil het te betalen forfait in stappen verlagen vanaf het moment dat de hypotheek voor een groot deel is afgelost. De VVD geeft de voorkeur aan het vervallen van het forfait als de hypotheek totaal is afgelost. De PvdA wil de positie van de huurders versterken door fiscale voordelen. De PvdA wil het huidige maximum voor het eigenwoningforfait af schaffen, waardoor de huiseigenaren die dure huizen be zitten jaarlijks vele duizenden gulden hogere lasten krij gen. D66 en Groen Links voelen hier ook wel voor. Bos heeft beloofd zijn plannen nog voor de zomer bekend te maken. De inhoud van nieuwbouwhuizen groeit. Daarentegen wordt de kavelgrootte steeds kleiner. In 1985 was de in houd van een gemiddeld nieuwbouwhuis nog 335 kubieke meter. In 1999 was dit opgelopen tot 484 kubieke meter. Dit blijkt uit cijfers van het ministerie van Volkshuisvesting en het Centraal Bureau voor de Statistiek. Wie denkt dat de grotere woningen meer grond opslokken, heeft het mis. Uit de cijfers blijkt ook dat de kavelgrootte van een nieuw bouwhuis in 1994 nog gemiddeld 223,6 vierkante meter was en dat de gemiddelde grootte van de kavel in 1998 nog maar 213 vierkante meter bedroeg. De Dag van de Architectuur vindt dit jaar plaats op en rond het weekeinde van 1 juli 2001. De landelijke aftrap van de al weer zestiende Dag van de Architectuur wordt gegeven in Rotterdam op vrijdag 29 juni in het Nederlands Archi tectuurinstituut (Nai). Het thema is dit jaar: wonen, wer ken, rusten. De Noord-Bevelandse Beste Buren bijelkaar. De uitreiking op Noord-Beveland wordt opgeluisterd met een mu zikaal intermezzo, foto's Anton Dingemanse ïn het kader van het 'Plan van aanpak lood in drinkwater' kunnen huiseigenaren die hun lo den leidingen willen vervangen in aanmerking komen voor een subsidie. Ook huurders kun nen de subsidie aanvragen, maar alleen als de verhuurder daar toestemming voor geeft. De hoogte van het subsidiebedrag hangt af van het aantal strekkende meters nieuwe waterlei ding, de hoogte van de kosten van vervanging van de loden leidingen en of men de vervan ging zelf ter hand neemt of uitbesteedt. Als een installateur de werk zaamheden verricht wordt bij de berekening van het subsi diebedrag uitgegaan van 75 gulden kosten per strekkende meter. Bij de aanvraag voor subsidie dient een installateur een schatting te maken van het aantal meters nieuwe waterlei ding. Na afloop van de vervanging moet het precieze aantal strek kende meters ook door een in stallateur worden vastgesteld. Deze procedure geldt ook voor de doe-het-zelver. Wie de sane ring zelf uitvoert krijgt voor de ze diensten 150 gulden. Als de installateur de vervanging ver richt krijgt hij voor het makën van de schatting en de vaststel ling na de sanering 75 gulden. Het aanvraagformulier voor de subsidie is op www.vrom.nl in Wordbestand te downloaden. Het formulier moet vervolgens schriftelijk ingediend worden bij het ministerie van VROM, vergezeld van een opgave door een erkend installateur van het aantal meters aan te brengen nieuwe waterleiding. Binnen zes weken krijgt de aanvrager bericht of de subsidie wordt toegekend of niet. Pas dan kan met de vervanging van de lo den waterleidingen worden be gonnen. Wie eerder begint, verliest het recht op subsidie. Na de sane ring moet een tweede formu lier worden ingevuld, waarmee de definitieve subsidie wordt vastgesteld. Uiterlijk binnen vier weken na het vaststellen van de subsidie ontvangt de aanvrager het toegekende sub sidiebedrag. De subsidierege ling loopt tot en met 31 decem ber 2004. Voor de hele subsi dieperiode is een bedrag van 15 miljoen gulden uitgetrokken. Hiervan is 12,5 miljoen gulden bestemd voor particuliere huis eigenaars. De subsidie wordt verstrekt zo lang er geld in de subsidiepot zit.

de Faam | 2001 | | pagina 23