De tijd draait rondjes VERBOUWINGS E Alles moet weg! Nu veel voordeel. ruins Een avond in de Balzaal van de Zeelandhallen unicef Met een UNICEF-wenskaart helpt ii kinderen over de héle wereld Oude hersenen, een zorg voor iedereen Giro 860 Hersenstichting ederland Prils f200,- inclusief heerlijke buffetten en drankjes Manon Thomas N/EUEWE K0LLEKT/E TRP outdook&KO^/C^A/ DUIDELIJK GOEDKOPER Wij gaan onze sanitairshowroom compleet verbouwen 14 FAAM/VLISSINGER Woensdag 25 april 2001 Bel voor de catalogus: (070) 33 39 300 Voor Paul Swuste is het moeilijk te accepteren dat zijn moeder demen terende is. "Ze verwordt, ze verdingt", zoals hij dat noemt. En dat gunt hij haar niet. Zijn moeder (86) was altijd een ondernemende vrouw: ze was lange tijd onderwijzeres en tot op gevorderde leeftijd lid van diverse verenigingen. Toen ze zes jaar gele den een hersenbloeding kreeg, ging ze snel achteruit. Lichamelijk is ze behoorlijk opgeknapt, maar geeste lijk is ze er nooit helemaal bovenop gekomen. "Haar langetermijn-geheugen is nog vrij goed, maar haar kortetermijn- geheugen is extreem slecht. En je merkt dat tijd en ruimte heel vloei baar voor haar zijn geworden. Ze weet bijvoorbeeld zelden of het nou ochtend is, of middag of nacht. Een verbinding als "het is buiten licht, dus kan het geen nacht zijn", die legt zij niet meer. Ik vraag haar wel eens in welke stad we zijn... en dat gaat soms ook mis. Niet altijd hoor, niet altijd." Als je weet hoe zij vroeger was... "Ik kom iedere week. Dan zegt ze: "Ha, gezellig, ga maar in de praat stoel zitten." Maar dat is meer een ritueel. Want het gaat haar op dat moment niet om het feitelijk praten, maar meer om de vertrouwdheid. Een gesprek stokt na twee of drie zin nen. Dezelfde dingen worden einde loos herhaald. Je hebt dat beroemde boek van Marquez, Honderd jaar een zaamheid. De grootmoeder die daarin voorkomt verdingt ook steeds meer, die wordt steeds kleiner en kleiner en zegt op een gegeven moment: "De tijd gaat niet vooruit, de tijd draait rond jes." Dat is wat ik bij mijn moeder zie. Ik kom altijd depressief bij haar van daan, want ik vind het ongelooflijk zonde dat een eens zo rijk leven op deze manier zijn einde nadert." "Gezond ouder worden willen wij allemaal. Genieten van de kleinkinderen, wat meer tijd voor je hobby. Helaas lijden steeds meer mensen aan ouderdoms- ziekten als dementie of Parkinson. Daar moeten we wat aan doen. Steun het wetenschappelijk hersen onderzoek van de Hersenstichting Nederland! Iedere bijdrage, groot of klein, is welkom. Een oproep van Erica Terpstra, ambassadeur Hersenstichting Nederland. Korte Houtstraat 10,2511 CD's-Gravenhage - Tel. 070 - 360.48.16 - www.hersenstichting.nl 1949: De tekening van een 7-jarig Tjechisch meisje werd de eerste kaart in de UNICEF-collectie. Het Kinderfonds van de VN, Giro 121 I kinder afritsbroek 39.95 ufe-Line katoenen afritsbroek n.?~9?5 Columbia Ufe-Line MIDDELBURG VLISSIMGEM GOES Keukens, tegels en sanitair Amundsenweg 2 - 4462 GP Goes tel. 0113-214049 - Fax 0113-227433

de Faam | 2001 | | pagina 14