2e Paasdag open! Desafinado sluit verbouwing af met open huis Laverie Souris maakt eerste vijf jaar vol Uitvaartbegeleiding vraagt vooral om respect en oog voor nabestaanden De Paashaas en clown Joli Jolig zorgen samen met de hulp haasjes voor een vrolijk paasweekend. foto: Dick Verschiere De Paashaas komt zaterdag naar Middelburg. Samen met zijn assistent haasjes en clown Joli Jolig maakt hij van de Lange Delft en de zijstraten daarvan een vrolijke kleurige en gezellige boel. De Paashaas en zijn gevolg hopen om ongeveer 11 uur in Middelburg te arriveren. Natuurlijk brengen de assistenthaasjes hun mandjes met chocoladeeitjes weer mee. De grote Paashaas zelf krijgt graag van ieder kind een handje ook hoopt hij stiekem dat hij weer net zoveel mooie getekende eieren krijgt als vorig jaar. Dus verras de Paashaas en maak voor hem een mooie te kening, je wordt vast beloond met een lekker eitje. R E I G A L L I R O G A E O N A A K I L E P N J M O G G N I J D A B E A L A N N N I V L O W G G E R L G I O N E U K N U E E S L T D H B O O O A M G S E l\l A Z R E B J R A IJ R G A E L T E A O I K T E O F N O L A E E A R G K V I L E T 1 R O R H P E S L E E S E H E H N V O I O E O Z s K C O E G Z u N u G E E I A N B O E R O W D L N W V K 1 M B T Z N IJ L P A A R D H A S I s I D E G A H K L C B B R E E B Y L Z Z 1 R G Streep in de letterbrij al de onderstaande woorden door. De resterende letters vormen dan regel voor regel van boven naar beneden gelezen een woord als eindoplossing. Badjing Hagedis Nijlpaard Bamboerat Jaguar Oehoe Bezoekers Jongen Olifant Bizon Kaketoe Pelikaan Chinchilla Kameel Struisvogel Dingo Kangoeroe Tijger Gibbon Krokodil Vissen Gier Lama Wezel Gnoe Leeuw Wolvin Gorilla Luipaard Zeehond Grizzlybeer Stuur uw oplossing vöör woensdag 18 april naar de redactie van de Faam/Vlissinger, Postbus 18, 4380 AA in Vlissingen. Uit de goede inzendingen wordt een winnaar getrokken. Die krijgt twee vrijkaarten voor een film in Cine City. De prijswin naar wordt in de Faam/Vlissinger van woensdag 25 april be kend gemaakt. De oplossing van de puzzel uit de Faam/Vlissinger van woensdag 28 maart luidt: Verpleegster De vrijkaarten van Cine City gaan naar H.F. Veerman uit Middelburg. Woensdag 11 april 2001 J—FAAM/VLISSINGER 11 Alle activiteiten vanaf 12.00 uur! Muis en Leeuw geven drie optredens. Er is een clown met popcorn en een Paashaas die eieren gaat uitdelen. En natuurlijk een springkussen! Gamma is gesloten. MARCONISTRAAT, GOES Gezellig Paasshoppen op de Woonboulevard Mikro Electro, Brugman Keukens Et Badkamers, Trendhopper, Roobol Woonwinkels, Morgana Slaapkamers, Interieur Totaal, Le Bazar Wonen, GAMMA, Kwantum, TMC, Runner, Verf Et Wand, Pardio Parket Studio, Sleepy, MONTÈL, Decorette en Beter Bed. door Inge Adriaansen Jazz Eetcafé Desafinado in Middelburg was al een muziekcafé, maar na de recente verbouwing kunnen de gasten er helemaal niet meer omheen. Bier uit een sax en vijf piano's als bar, als daar geen muziek in zit. Renny en Gré Minnaert zijn meer dan tevreden over hun verbouwing die van 'leuke ideetjes' uitgroeide tot een gigantische klus. Ebony, ivory and sax in perfect harmony bij Desafinado. foto: Jaap Wolterbeek „Het heeft enorm veel spier kracht en creativiteit gekost, maar het resultaat mag er zijn", lacht eigenaar Minnaert. En daarmee spreekt hij vooral over de ruim 120.000 kilo puin die hij samen met zijn vader en zoon met de hand uit de kelder onder het café heeft gegraven. Na enkele boringen bleek dat eronder het 17e eeuwse pand een gewelf was. Vol met oorlogspuin welis waar, maar Minnaert zag in de kelder een prachtige ruim te voor de biervaten en op slag van dranken. Terwijl een ander zich waarschijnlijk op zijn minst nog wel eens be denkelijk achter het oor zou krabben, laadde het enthou siasme van Renny Minnaert direct op. „Ik liep al jaren over die kelder na te denken, want ik wist dat er een ruimte on der het pand moest zijn. Toen we eenmaal geboord hadden heb ik gelijk doorgepakt. Gra ven moesten we. Gelukkig kreeg ik mijn vader en zoon zo gek om samen met mij ze ven volle dagen de schep ter hand te nemen. Tot onze grote verbazing was het gewelf nog helemaal in tact. We hadden al plannen gemaakt voor een nieuw plafond, maar dat bleek niet nodig." Met de kelder is een enorme ruimtewinst geboekt waar door de bovengrondse veran deringen aan het Jazzcafé nog beter tot zijn recht ko men. Het interieur spreekt boekdelen, Desafinado is mu ziek. Maar Renny en Gré heb ben het niet bij de kelder en de nieuwe bar gelaten, het benedengedeelte van het café is nu ook één geheel. De tus senmuur naar de entree werd weggebroken en ook werd er een nieuwe houten vloer ge legd. De bovenverdieping is helemaal geschilderd en de opzet van dit eetgedeelte werd ruimer ingedeeld. Dui delijk is dat het voor de fami lie niet om zomaar om een verbouwing ging. Ook wie de eigenaren niet kent proeft in het interieur de persoonlijk heid van de familie Minnaert. Warme kleuren en materialen en speelse eerbetonen aan de muziek vertolken de liefde voor de muziek en de mooie dingen des levens. „Toen mijn vrouw en ik hier zeven jaar geleden begonnen heb ben we ons steevast voorge nomen om er een zaak van te maken naar ons hart. Plezier in je werk is plezier in je le ven, de zaak is zo'n beetje ons leven dus is het heel belang rijk dat het hier goed vertoe ven is. Dat geldt natuurlijk niet alleen voor de inrichting maar voor de hele formule van de zaak. Ons publiek selecteert zich zelf, wie niet van jazz of blues houdt zoekt een andere gele genheid op. Iedere tweede woensdag van de maand heb ben we bluesavond met Champagne Charlie en iedere vierde woensdag speelt onze eigen Desafinado Sessieband. Daar tussendoor zijn ook nog regelmatig optredens van bands die on tour zijn. En vrij dag hebben we natuurlijk Champagne Charlie, onze vaste band tijdens het Middel burgs Bluesfestival. Onze klanten zijn zeg maar de 35 plussers die genieten hoog in het vaandel hebben staan. Lekker drankje, hapje eten, gezelligheid en goede mu ziek." Vanavond is het bij Desafi nado, aan de Koorkerkstraat 1 open huis, van 20 tot 22 uur wordt de heropening van het Jazzcafé feestelijk beklonken. Zomerse verkoop-expositie bij Icon De Middelburgse kunsthandel Icon houdt tot en met 15 septem ber een verkoop-tentoonstelling van schilderijen, tekeningen en grafiek uit de 19e en 20e eeuw. Onverwachte, verbazende, hu moristische en gewaagde werken vormen de collectie. Zeer uit eenlopend zijn de onderwerpen, maar allemaal hebben zij iets te maken met de mens. Wat te denken van len Dales in contrast met een meisje in badpak van de erotische illustrator Hans Bor- rebach. Icon, aan de Wagenaarstraat in Middelburg is geopend op woensdag tot en met zaterdag van 12 tot 16 uur. 'Nieuwe' wijnlanden populair in Nederland De populariteit van wijn uit 'nieuwe' wijnlanden in Nederland is in 2000 opnieuw gestegen. De traditionele wijlanden Frankrijk, Duitsland en Spanje verliezen steeds meer terrein ten gunste van de 'nieuwe' landen zoals Zuid-Afrika, Australië en de Ver enigde Staten. Bij de slijter is Zuid-Afrika na Frankrijk het meest populaire wijnland. De gemiddelde consumptie van wijn per hoofd van de bevolking is van 18,6 liter in 1999 naar 18,8 liter in 2000 gestegen. De omzet van wijn bedroeg in 2000 3,15 miljard gulden. De omzet nam mede toe door de hogere aankoopprijs per fles wijn uit de 'nieuwe' wijnlanden en een toename van het volume. Middelburgse antiek- en verzameldagen In een grote tent op de Markt in Middelburg zijn dit weekend de Middelburgse antiek- en verzameldagen. Dit evenement is za terdag van 10 tot 17 uur en zondag en maandag van 11 tot 18 uur. Deze dagen vormen tevens de opening van het nieuwe sei zoen voor de boeken- en verzamelmarkt die tot 15 oktober weer ieder maandag op de markt gehouden wordt. In de grote tent wordt klein antiek, kleinmeubelen, glas, zilver, aardewerk en an dere verzamelwaardige spullen verkocht. De toegangsprijs is 1,50 gulden per persoon. Eierzoeken in Miniatuur Walcheren 'Elk weer park' Miniatuur Walcheren is weer geopend. 15 en 16 april kunnen kinderen weer terecht voor de traditionele eier- zoekwedstrijd. Behalve eieren zoeken kunnen ze ook eieren be schilderen. Rond 15 uur is op beide dagen ook de verkiezing van het mooiste ei van 2001. Voor de winnaars daarvan is er een fraaie prijs beschikbaar. Miniatuur Walcheren is beide da gen geopend van 10 uur tot 18 uur. Paashaas bezoekt Middelburg Pasen is het feest van het licht, maar toen Ben Muis vijf jaar geleden vlak voor Pasen op klanten zat te wachten zag het er eerder somber uit. Een half jaar gaf 'men' Ben en Ca- rolien met hun Laverie Souris aan de Brak straat in Middelburg. Inmiddels zijn de eerste vijf jaar achter de rug en met succes. De groei zit er goed in en de eerste uitbreiding is zo goed als afgesloten. Laverie Souris is de Franse vertaling van Wasserij Muis. „Ik heb die naam langer dan vandaag en ik zag de grap pen al aankomen, zo van: „Met Muis is alles weer kuis" dus vandaar Laverie Souris", verklaart Muis de naam. „Ei genlijk bestaat de zaak uit drie poten. We hebben de wassalon waar klanten hun was zelf kunnen doen, of laten doen, en onder het genot van een kopje koffie rustig iets kun nen lezen tot de was klaar is. Dat is heel gezellig en daar om hebben we ook een zitje. Ik hou niet van zo'n koude bedoening. Dan hebben we de afdeling linnenverhuur waar we beddengoed en ta fellinnen verhuren en ver schonen voor hotels, restau rants en particuliere kamer verhuurders. En als laatste de wasservice, dat wil zeggen de totale ver zorging van de particuliere was. Daarbij wordt de was gedaan en keurig gestreken weer bij de klant bezorgd. Vooral ou dere mensen maken daar ge bruik van en soms doe ik ook wel eens een kiusje, van die kleine dingetjes als een schroef ergens in of een vlot ter bijstellen. Blijkbaar zijn er veel eenzame mensen. Na tuurlijk is de groep tweever dieners ook groeiend en daar zitten veel beddengoedklan ten bij. Daarom zijn we nu alweer uitgebreid met vijftig vier kante meter, want de opslag ruimte was te klein. Er wor den ook nog nieuwe machi nes aangeschaft maar dan is het weer even klaar." Met het onderzoek naar de schadelijke stof PER (perchl- oorethyleen) dat uitgevoerd wordt in en om wasserijen, heeft Muis niets te maken. „Integendeel, dat is een stof die gebruikt wordt bij che misch reinigen", benadrukt hij. „Maar wij werken met wasmiddelen, weliswaar professioneler als bij de mensen thuis, maar daar zit beslist geen PER bij. Dat hoeft ook niet want we heb ben hier een machine die ik computergestuurd het was goed precies dié behandeling kan geven die het nodig heeft. We hebben nogal eens paardendekens te wassen. Die gaan bijvoorbeeld einde loos met koud water in de voorwas. Pas als alle slik eraf is dan gaan we verder. Zo kan ik die op die machine ook het toe rental instellen, de tijd dat iets gebeurt, de warmte ui teraard en welke program ma's. Maar met alleen machi nes ben je er niet. De men sen zijn minstens zo belang rijk. ledereen die hier werkt, full- of parttime zorgt er voor dat de sfeer goed is, dat er goed gewerkt wordt en daar zijn we blij mee. Mijn vrouw en ik vinden dat we geze gend zijn, met ons werk en met onze medewerkers. En dan kun je een hoop aan, ook als het af en toe niet meezit. We wéten dat het goed komt, dat er voor ons gezorgd wordt. Niet dat we dat voort durend uitdragen hoor, het is geen evangelische wasserij, maar voor ons is het wel de basis." Vanwege het jubi leum verleent Laverie Souris een korting van vijf gulden op het wassen van dekbed den en slaapzakken. De aan bieding loopt tot eind deze maand. bij de verwerking van het ver lies. Daarbij is het ook heel be langrijk dat de nabestaanden tijdens het hele traject door de zelfde persoon begeleid wor den. Het gaat er vooral om dat mensen zich prettig voelen tij dens de gesprekken vooraf gaand aan de begrafenis. Alles moet zonder beperkingen be sproken kunnen worden. Som mige mensen willen zelf graag helpen bij de verzorging van de overledene, of bij het opba ren of dragen. Dat is allemaal mogelijk." Bedkoeling Poppe heeft de mogelijkheid om op te baren in een rouw- centrum, maar daarnaast is het ook mogelijk om thuis op te baren. „Zo'n afscheid is toch veel persoonlijker. En om de overledene nog natuurlijker op te baren beschik ik sinds kort over een bedkoeling, zo kan de overledene in de eigen slaap kamer en het eigen bed opge baard worden tot kort voor de begrafenis. Thuis opbaren is wel veel arbeidsintensiever, maar de dankbaarheid en waardering van de nabestaan den maakt dat meer dan goed." Uit religieuze overtui ging verzorgt begrafenisonder nemer Poppe geen crematies. „Als christen wil ik hier niet aan meewerken. Christen zijn betekent Christus navolgen en Christus werd na zijn dood be graven. Ik geloof in de opstanding van de doden en daarom is het bij bels gezien onjuist om de li chamen van overledenen te cremeren. Wij zijn overigens de enige onderneming in Mid den Zeeland die geen crema ties verricht. Hoewel deze be wuste keuze toch voor veel gelovigen erg belangrijk is." Johan Poppe besloot vijf jaar geleden tot een ommezwaai in zijn carriè re. Na jarenlang als vertegenwoordiger en een periode werkzaam te zijn geweest in de wegenbouw nam hij de grote stap om zich om te scholen tot begrafenisondernemer. In 1995 volgde hij de opleiding uit vaartbegeleiding. En in april 1997 verzorgde hij zijn eerste begrafenis. Zijn onderneming groeide gestaag, zodanig dat hij eind vorig jaar besloot een ruim kantoor aan zijn huis in de Hugo de Grootlaan 53 in Middelburg te laten bouwen. (advertentie) Hoe komt iemand erbij om be grafenisondernemer te wor den? Want, laten we wel we zen een echt voor de hand lig gende carrièreswitch is het niet. „Dat heeft alles te maken met mijn karakter en de wens om zelfstandig te zijn", vertelt Poppe. Ik zorg graag voor mensen, en ben over het alge meen erg begaan met mensen. Als begrafenisondernemer is de zorg en aandacht die je aan de nabestaanden besteedt ui termate belangrijk. Er is name lijk veel onwetendheid over de zaken die gedaan moeten wor den rond een begrafenis. Zeker bij een onverwacht over lijden zijn er veel vragen. Ik vind het heel belangrijk dat er oog en respect is voor de vra gen, onzekerheden en het ver driet dat er op zo'n moment speelt. Het is heel mooi en dankbaar om voor die mensen iets te kunnen betekenen. Tegemoet kunnen komen aan de wensen van de nabestaan den betekent ook dat je helpt „Zorg en respect voor menen zijn de belangrijkste kwaliteiten van een goede begrafenisverzorger", aldus Poppe. foto: Jaap Wolterbeek i j'üJiecüse! A tUitte Carolien en Ben Muis van Laverie Souris. foto: Jaap Wolterbeek.

de Faam | 2001 | | pagina 11