Geen BTW-naheffing op verbouwingen Klussen in de woning mag!! Onderhoudsplanning Basco KORT KORT KORT HUREN in Midden Zeeland. Bepaal dan uw Woi 'GUXC met: Er wordt te weinig gebouwd Miljonairs in Groene Hart NVB verwacht stijging huizenprijzen Bouw stagneert door tekort personeel Hogere prijzen nieuwbouw 2001 De BTW-naheffing op verbouwingen die in 2000 zijn begonnen en dit jaar doorlopen is van de baan. Na protesten van de federatie van bouwondernemers BouwNed, de Bond van Nederlandse Architecten (BNA) en de verenig ing eigen huis, heeft het ministerie van Finan ciën besloten dat voor betalingstermijnen die in 2000 zijn vervallen het 17,5 procent BTW- tarief blijft gelden. Het blijkt dat al enige jaren mensen een grote behoefte hebben om hun woning naar eigen smaak en inzicht aan te passen. De bouw markten beleven gouden tijden. Voor huurders ligt het aanpassen toch wel even anders om dat de woning eigendom is van de corporatie. Maar om op de wensen van de huurders in te spelen, staan steeds meer corporaties het klussen in de woning toe. De oorspronkelijke overgangs regeling voor de BTW-verho- ging hield in, dat voor verbou wingen die in 2000 waren be gonnen, maar pas in 2001 worden opgeleverd het hoge re BTW-tarief van 19 procent in rekening diende te worden gebracht over de gehele aan- neemsom. Dat zou hebben betekend dat aannemers en architecten bij hun opdrachtgevers alsnog een naheffing van 1,5 procent had den moeten innen over reeds in 2000 be taalde termijnen. Daardoor zouden woonconsumenten met een onverwachte kosten stijging worden geconfron teerd. BouwNed, de BNA en vereni ging eigen huis hebben het ministerie kunnen overtuigen van de onredelijkheid van de ze regeling. Het ministerie heeft begrip getoond voor de opvatting van de drie organi saties dat veel verbouwingen dermate ingrijpend zijn dat zij nauwelijks zijn te onderschei den van nieuwbouwactivitei- ten. De directeur-generaal Belas tingdienst heeft nu besloten dat bij verbouwingen die wor den afgerekend in termijnen, het tarief van 17,5 procent van toepassing blijft op de vóór 1 januari 2001 vervallen bet alingstermijnen. De verhoging van het BTW-ta rief heeft daarom alleen be trekking op de termijnen na 1 januari en de eindafrekening. De nieuwe regeling geldt voor verbouwingen die gericht zijn op een verandering van de in richting, de aard of de om vang van het gebouw. Daarbij kan men denken aan het samenvoegen of splitsen van kamers, het aanbouwen van een serre, erker of schuur tje, het plaatsen van een dak kapel en veranderingen van keukens en badkamers. Daarmee is de regeling uit drukkelijk niet van toepassing op onderhouds- en herstel werkzaamheden die gericht zijn op de instandhouding van het gebouw. Voorbeelden hiervan zijn het vervangen van kozijnen of dakgoten en het vernieuwen van dakbe dekking. Indien er sprake is van een combinatie van on derhoud of herstel met een verbouwing, geldt de nieuwe overgangsregeling wel indien de werkzaamheden overwe gend het karakter van een ver bouwing hebben. Ook bij Basco staat de klant centraal en wordt rekening gehouden met de wensen van de huurders. Basco is hard op weg om het KWH la bel te behalen, wat bewijst dat zij de klant bovenaan laat staan. Alles is erop gericht om het de huurder zo veel mogelijk naar de zin te maken. Voor de huurders is er een alge mene brochure gemaakt die informatie bevat over het nieuwe beleid. De voorwaar den staan er in vermeld en een overzicht van de klussen waarvoor Basco toestem ming verleent. Inmiddels hebben al de huur ders van Basco zo'n folder in de bus gekregen samen met het Basco Bulletin. In de bro chure zit een antwoordkaart waarmee de bewoner infor matie materiaal kan opvra gen over een bepaalde klus. De Kluswijzers die zijn ont wikkeld geven antwoorden op de meeste vragen bij de 10 meest voorkomende klus sen. Zo'n Kluswijzer is een handig foldertje waarin doe-het-zelf tips staan voor de uitvoering van de klus. Kwaliteitseisen Naast de Kluswijzer zijn ook de Kwaliteitseisen ont wikkeld. Dat zijn richtlijnen die Basco heeft ontwikkeld om de verhuurbaarheid, de veiligheid, het onderhoud en de bouwtechnische staat van de woning te garanderen. Wanneer de huurder de wo ning verlaat, zal de aanpas sing op deze kwaliteitseisen getoetst worden. De belangrijkste voorwaarde is echter de toestemming. Het levert een huurder veel voordelen op wanneer vooraf toestemming gevraagd wordt. Wanneer een bewoner Basco benadert om toestem ming te vragen, geeft Basco graag advies. Basco kent de woning door en door en weet precies waarop gelet moet worden als iemand gaat klus sen. Voor zowel de bewoner als voor Basco is het goed dat er contact is en even kan worden overlegd. Verder geeft de toestemming een voordeel bij vertrek uit de woning. Als voor een aan passing toestemming is ver kregen, kan de aanpassing bij vertrek ook blijven zitten en voorkomen wij onnodige discussies en kosten. Tenslotte kan en dat is heel aantrekkelijk, een vertrekken de huurder in aanmerking komen voor een vergoeding. Voorwaarde is dan wel dat de bewoner vooraf toestem ming heeft gevraagd en ge kregen. Bewoners die reeds geklust hebben, kunnen als nog toestemming vragen. De aanpassing zal dan ge toetst worden op de kwali teitseisen. Wordt er toestem ming achteraf verkregen dan hoeft de huurder zich geen zorgen te maken bij vertrek uit de woning.Als de bewo ners hulp nodig hebben, ad vies willen vragen of zelfs willen dat Basco de klus uit voert is een telefoontje naar Basco voldoende. (Advertentie) WÉ http://zeeland.woonkeuze.nl Ër worden jaarlijks te weinig huizen gebouwd. Volgens NVB, vereniging voor projectontwikkelaars, het gevolg van moei zame besluitvorming. Daardoor verliest de totale bouwsec tor 'efficiency', wordt er minder vraaggericht gebouwd en wordt een maatschappelijke ongewenste prijsstijging ge voed. De zorgen die NVB-voorzitter H.J. van Harssel over de nieuwbouwmarkt heeft, heeft hij in een schrijven aan minis ter Pronk en staatssecretaris Remkes kenbaar gemaakt. Van Harssel baseert zijn zorgen op de uitkomst van Thermome ter Koopwoningen, het halfjaarlijks terugkerend onderzoek van de NVB naar de ontwikkelingen en potenties van de Ne derlandse koophuizenmarkt. Volgens NVB stevent Neder land af op een naoorlogs diepterecord van 69 duizend koop- en huurhuizen per jaar. Een veel te laag aantal, want het be leid van de overheid is gericht op een jaarlijkse bouw van 100 duizend huizen de komende tien jaar. De lage bouwpro ductie wordt veroorzaakt door 'oeverloze procedures en per soneelstekorten'. De politiek kan volgens NVB een belangrij ke draai aan het probleem geven. 'Alleen de politiek is in staat het aanbod te vergroten tot de gewenste omvang en onvruchtbare procedures wegnemen', aldus Van Harssel. Hij zegt dat het aantal bouwbedrijven en projectontwikkelaars dat kritiek uit over een toename van procedures en gemeen telijke regels schrikbarend heeft toegenomen. Vooral de tijd die bestemmingsplanwijzigingen innemen waren in 2000 aanleiding voor veel klachten. Het afblazen van projecten of langdurig uitstellen ervan door bijvoorbeeld vormfouten zijn volgens NVB orde van de dag. Dit alles heeft volgens NVB in 2000 geleid tot een sterke afname van het aantal planaan meldingen met 22 procent ten opzichte van 1999. Ook het aantal verkopen van nieuwe huizen daalde met 17 procent, waardoor de schaarste niet werd opgeheven en de huizen prijzen wederom sterk stegen. Voor 2001 verwacht NVB een prijsstijging van gemiddeld 8 tot 10 procent. Uit een onderzoek van de Elite Group blijkt dat er in het Groene Hart van Zuid-Holland relatief meer miljonairs wo nen dan in andere, wat grootte betreft vergelijkbare gebie den. De uitkomsten van het onderzoek werden gepubliceerd in het Groene Hart Magazine. Er wonen 19.362 miljonairs en dat is 6,5 procent van het totaal aantal miljonairs in Neder land. In het Groene Hart woont ongeveer 3 procent van de Neder landers. Dat betekent dat er in het Groene Hart ongeveer tweemaal zo veel miljonairs wonen dan in de rest van Ne derland. Daaruit concluderen de onderzoekers dat het Groe ne Hart de toplocatie voor miljonairs is geworden. Het be treffen voornamelijk directeuren en grootaandeelhouders van grote bedrijven. Reeuwijk spant de kroon wat betreft het aantal rijke inwoners. Het dorp is de op acht na rijkste ge meente van het land. De miljonairs wonen vooral in water villa's en verbouwde boerderijen rondom de Reeuwijkse plassen. Volgens de vereniging voor projectontwikkelaars NVB is de echte prijzenstop nog niet bereikt. De salarissen, zeker bij het bedrijfsleven, stijgen snel en de verwachting is dat het eind daarvan nog niet in zicht is. Nu ook de hypotheekrente weer is gedaald en het aanbod nieuwbouwhuizen op korte termijn niet omhoog schiet, blijven de afzetmogelijkheden voorlopig uitstekend. Het betekent ook dat er nog rek zit in de marktprijzen van huizen. Voor heel 2001 gaat NVB uit van een gemiddelde prijsstijging van 8 tot 10 procent. Toch waarschuwt NVB voor risico's. Wat gaat de wereldeco nomie doen? De economen spreken daarover al hun be zorgdheid uit. Daalt de economie, dan heeft dat weerslag op de huizenprijzen, al was het alleen maar door psychologi sche invloed. Als de hypotheekrente onverwacht stijgt tot 8 procent of hoger, dan wordt het klimaat op de huizenmarkt koeler. Hogere rentestanden zorgen via afnemende betaal baarheid tot vraaguitval. Een tweede onzekerheidsvariant is volgens NVB de economie. Hoewel de economische vooruit zichten op korte termijn gunstig zijn, is een plotselinge re cessie nooit helemaal volgens NVB uit te sluiten. Naast de voordelen die een sterke economie heeft, zijn er helaas ook nadelen. Bouwbedrijven en ontwikkelaars liepen in 2000 op tegen gebrek aan personeel. En waar geen hand jes zijn, kan niet worden gebouwd. Het personeelstekort had zowel betrekking op de steiger als op kantoor. NVB, vereni ging voor ontwikkelaars, verwacht dat deze situatie voorlo pig aanhoudt. In geen andere sector, uitgezonderd ICT, is volgens NVB het aantal onvervulbare vacatures zo groot als juist in de bouw sector. Samen met de groeiende materiaalschaarste leidt dit tot signalen over accelerende bouwkostenstijgingen. De per- soneelsschaarste leidt op gemeenteafdelingen tot capaci teitsproblemen. Uit onderzoek blijkt dat twee van de drie ge meenten moeite heeft goed personeel te vinden. De eisen die echter worden gesteld aan 'goed bestuur' vragen om ex tra capaciteit bij gemeenten. Gezien de groeiende complexi teit van de samenleving, waarbij diverse belangen als eco nomie, milieu en bewonersinspraak om voorrang strijden, blijken volgen NVB steeds meer gemeenten moeite te heb ben de talrijke regels naar behoren en op tijd uit te voeren. Vertragingen, misverstanden en zelfs irritaties tus sen bedrijfsleven en gemeenten zijn hierdoor aan de orde van de dag, is de conclusie van NVB. De handelaren in bouwmaterialen zeggen dat de huizen prijzen dit jaar meer zullen stijgen dan gebruikelijk. Duurdere bouwmaterialen, hogere productie- en transportkosten door hogere brandstofkosten en de stijging van de personeels kosten zijn de boosdoeners. Fabrikanten van betonstenen, kalkzandsteen en isolatiematerialen hebben Hibin vorig jaar van de bovengemiddelde prijsstijgingen op de hoogte ge bracht. In Hibin zijn de handelaren in bouwmaterialen ver enigd. Hibin fungeert als een schakel in de bouw met 375 handelaren in bouwmaterialen en 100 fabrikanten en impor teurs. t Onder de nieuwe overgangsregeling valt onder andere het plaatsen van een dakkapel. Aanpassingen aan com plexen springen doorgaans meer in het oog. Een goed voorbeeld vor men de liften voor de Mo lenstraat. De woningen hier zijn door hun ligging en plattegrond uitermate geschikt voor ou deren. Dit jaar worden op nieuw in twee bestaande bouwblokken liften geïn stalleerd, zoals dat eerder in twee andere blokken al gebeurde. Gelijktijdig worden de wo ningen "opgeplust" en worden de portieken afge sloten. Dat maakt de woningen niet alleen comfortabeler, maar ook veiliger en dus beter geschikt voor vijfen vijftigplussers. Een andere, opvallende aanpassing is de verbou wing van de beganegrond- verdieping van het pand Walstraat Nieuwstraat ten behoeve van de Foyer-de- Jeunesse, die dit jaar van start gaat. Verhuurstop Naar verwachting wordt dit jaar ook de aanzet gegeven voor het strategisch voor- raadbeleid (SVB); een be heer- en vernieuwingsplan dat zich over een twaalftal jaren uitstrekt. Daarbij gaat de eerste aan dacht uit naar de Bonedij- kebuurt in het Middenge- Aan de pleinen in Pau wenburg worden dit jaar de goten vernieuwd. bied. Voor dit gebied is in middels een verhuurstop ingesteld. In deze fase ligt het hoofdaccent van de werkzaamheden op onder zoek, voorbereiding en be heer. Schoonmaakprogramma De laatste jaren is er veel aandacht voor gemeen schappelijke ruimten als entree's, portieken en ber gingsgangen. Bewoners vinden het be langrijk dat de entree als vi sitekaartje voor de woning kan gelden. Een goed schoonmaakpro gramma, voldoende ver lichting en het nodige (her stel) schilderwerk vormen belangrijke bijdragen hier aan. Ook dit jaar staan er voor een aantal complexen dergelijke werkzaamheden op de rol. Een paar voorbeelden uit de begroting 2001:Schuit- vaartgracht: verhuurstop en diverse beheermaatre- gelen. Pleinen Paauwenburg (fo to): houtrot herstellen en schilderwerk, goten ver nieuwen. Molenstraat (fo to): opplussen, liften en portiekafsluiting. Zoals aan het begin van ieder jaar heeft Basco Stichting Woningbeheer ook nu weer in het eigen nieuwsbulletin een overzicht gepresenteerd van alle geplande werkzaamheden waarmee in de begroting rekening is gehouden. Het is een handig overzicht waarin bewon ers (en andere belangstellenden) snel terug kunnen vinden wat er dit jaar voor hun woning in de begroting is opgenomen. Dat gaat om de meest uiteenlopende zak en. Uiteraard behoren veel van deze werkzaamheden, zoals schilderwerk, dakbedekking of goten vernieuwen, tot het reguliere onderhoud. Datzelfde geldt voor onderhoud aan installaties, liftkeuringen e.d. Meestal zijn dat geen werkzaamheden, die voor een buitenstaander erg opvallen. Op het onderhoudsprogramma staat ook de aanpak van de liften en portieken in de Molenstraat.

de Faam | 2001 | | pagina 23