Open haarden: sfeerbrengers bij uitstek Tafeltrends voor alle vormen en doelen van tafelen Veelzijdige vloeren met persoonlijk accent Sensual Space geïnspireerd door recente verleden Woensdag 21 maart 2001 FAAM/VLISSINGER Vuur fascineert. En moderne sfeerverwarming biedt heel wat meer dan warmte alleen. Het is een bron van sfeer en gezelligheid en biedt een duidelijke meerwaarde aan uw interieur. De mogelijkheden zijn vrijwel onbeperkt. Smaak is echter een persoonlijke zaak en een open vuur moet ook daar zoveel mogelijk tot in detail bij aansluiten. Niet alleen de stijl, maar ook de plaats in het interieur is van belang bij de keuze. En een open haard dient ook mooi te zijn als hij niet brandt. Daarom is stap één altijd een uitvoerig gesprek met een deskundig leverancier om binnen de verschillende mogelijkheden inzicht te krijgen in uw ideeën en wensen. Overweeg allereerst of u een houtgestookte haard wilt of dat u toch liever kiest voor een haard met een gasgestookt vuur. Deze laatste wint de laatste jaren enorm aan populariteit. Een voordeel ervan is bijvoorbeeld dat u de haard ook voor een korte periode kunt aansteken, of dat de haard kan blijven branden als u elders in het huis verblijft. Gashaarden zijn namelijk zo goed beveiligd, dat ze geen permanent toezicht nodig hebben. Een ander aantrekkelijk aspect van dit type haarden is, dat u niet meer hoeft te slepen met grote hoeveelheden houtblokken. Gashaarden zijn bovendien in een relatief kleine uitvoering verkrijgbaar, die een gevoel van comfort oproepen zonder de kamer meteen te domineren. En niet in de laatste plaats: gashaarden zijn zuinig in het gebruik. Talloze mogelijkheden Zit u toch liever bij een echt knapperend vuur? Ook dan zijn er talloze mogelijkheden. Het eenvoudigste en bekendste type haard is de fronthaard. Deze haard heeft alleen een opening aan de voorzijde. U kunt kiezen uit een groot aantal vuurbreedten, afhankelijk van het vertrek en de inwendige diameter van het (bestaande) rookkanaal. De schouwen die u bij dit type haard kunt plaatsen, variëren van LodewijkXIV-stijl tot hypermoderne ontwerpen van glas of glanzend staal. Naast de fronthaard is er de tweezijdige of hoekhaard: u kijkt dan van twee kanten in het vuur. Andere types die zich zowel lenen voor een klassieke als een wat strakkere vormgeving zijn de driezijdige en halfronde open haard, waarbij u van drie kanten om het vuur kunt zitten. In L-vormige kamers is de uitspringende hoek van de L een natuurlijk punt om een 'om-de-hoek-haard' te installeren. Vuurtje stoken Voor degenen die graag het gevoel willen hebben een 'vuurtje te stoken', is de rondom-open-haard ideaal. Deze haard lijkt sterk op een open vuur, omdat hij helemaal los van de muur staat. De rondom-haard is meestal opgebouwd uit een stooktafel van vuurvast materiaal met in het midden een iets verzonken stookplaats en een rookkanaal in het gewenste design. Dit type open haard is echter gevoeliger voor bijvoorbeeld valse trek en moet daarom heel zorgvuldig worden geïnstalleerd. U heeft er wel een ruime woonkamer voor nodig, maar dan geeft een rondom-haard ook een gloedvol en oogstrelend effect. Basisregel Wat u ook kiest, u dient altijd de belangrijkste basisregel in acht te nemen: lengte, vorm en diameter van het rookkanaal dienen altijd in een bepaalde verhouding te staan tot de vuuropening. Heeft uw huis nog geen rookkanaal, dan zijn de mogelijkheden voor installatie in principe onbeperkt. Als u een woning heeft waarin het rookkanaal al wel aanwezig is, dan kan uw leverancier nagaan of dit geschikt is voor uw plannen. Maar ook zonder schoorsteen zijn er mogelijkheden. Bijvoorbeeld met de electrische sfeerhaard. Hier heeft men in korte tijd een prachtig vlambeeld weten te ontwikkelen. En u heeft alleen een stopcontact nodig om uw haard te laten 'branden'. Wat uw plannen ook zijn, win in ieder geval gedegen advies in bij de vakhandel, want anders speelt u letterlijk met vuur! Of u nu kiest voor een uitbundig, kleurrijk interieur of inhaakt op de door sommigen voorspelde trend van een meer ingetogen interieur, bepaalde vloeren passen overal bij. Daarvoor zorgen de natuurlijke uitstraling en de talrijke variatiemogelijkheden. Niet alleen in de mode zelf, ook in interieurs volgen de mode verschijnselen elkaar steeds sneller op. Hieraan meedoen kan heel kostbaar zijn, maar hoeft niet. Wanneer u voor een goede basis zorgt, kunt u zonder rigoureuze ingrepen, telkens een andere stijl creëren. Een van die basiselementen is de vloer. Een mooie vloer met een natuurlijke uitstraling, harmonieert met vrijwel iedere interieurstijl. Bovendien laten de verschillende materiaalsoorten zich uitstekend met elkaar combineren. Zo ontstaat een trendloze stijl, voorzien van een puur persoonlijk accent. Parket, laminaat, kurk en plavuizen zijn hiervan de voorbeelden bij uitstek. Meer advies Wellicht is de Maand van het Huis een mooie gelegenheid om u eens over deze tijdloze vloerbedekking te laten voorlichten. Gedurende de hele maand maart zijn tal van detaillisten u graag van dienst om u suggesties aan de hand te doen. Bovendien maakt u bij deze detaillisten in die periode de kans om uw aankoopbedrag tot maximaal f25.000,- terug te ontvangen. De deelnemende detaillisten herkent u aan de speciale raamposter of u kijkt even op internet (www.maandvanhethuis.nl) welke winkels bij u in de buurt aan de Maand van het Huis meedoen. Blijvend hout Een houten of parketvloer is van alle tijden. Bovendien laat parket zich makkelijk anders 'aankleden' met sfeermakers zoals losse tapijten. Eventuele geluidhinder voor onderburen is uitstekend met een tussenvloer te reduceren. Parket kan zwevend, verlijmd of vastgespijkerd worden gelegd en is in talloze soorten en dessins te verkrijgen. De kleuren zijn puur natuur of gebeitst. Bovendien is het in vrijwel ieder willekeurig patroon te leggen. Brede, nostalgisch aandoende delen met een robuuste uitstraling evenals mozaïekdessins doen het nog steeds goed. Maar ook de visgraat wordt weer veel gesignaleerd. Modem laminaat Met laminaat kunt u wérkelijk alle kanten op. Van speelse Eettafels, salontafels, bijzettafels, werktafels en - nieuw - zittafels. We tafelen wat af! Veel tafels gaan back- to-basics. Dat wil zeggen: terug naar hun oervorm- en materialen. Onbewerkt eiken is de nieuwste trend. Net als banken worden ook eettafels steeds langer. Zes, acht of tien personen; er is plaats genoeg. Zo niet, dan zijn veel tafels nog verder te vergroten door middel van een uittrekbaar of verborgen extra blad. Al dan niet in een contrasterend materiaal. Nadeel van die steeds langer wordende eettafels is echter dat er vaak in groepjes gepraat wordt. Moét worden, omdat de afstand tussen links en rechts te groot is. De nieuwste tafeltrend is dan ook de terugkeer van de vierkante tafel voor vier of acht stoelen. Hieraan kan w,l iedereen met elkaar communiceren. Zowel rechthoekige als vierkante tafels hebben weer hun oervorm: een blad dat in de hoeken wordt ondersteund door vier (blokvormige) poten. Opvallend is wel dat veel houten tafels tussen blad en poten een aluminium (strip)accent hebben. Tafelblad Qua tafelbladen zijn glas en/of aluminium nog altijd populair. Maar steeds meer mensen kiezen voor zo'n 'ouderwetse' houten tafel met een lekker dik blad. Massief eiken is dé hit van dit moment en dan met name naturel eiken. Soms daadwerkelijk onbewerkt, maar vaker toch voorzien van een of twee lagen blanke lak of olie als bescherming tegen vlekken en kringen. Lichter van kleur zijn varianten als gebleekt eiken, white-wash of gekrijt eiken: eiken voorzien van een olie met iets wit erin. Opmerkelijk is de opkomst van teakhouten tafels (voor binnen). Heel bijzonder zijn de hardhoutsoorten die van nature opvallend gekleurd zijn, bijvoorbeeld kerriegeel, steenrood of aubergine. In opkomst zijn houten tafels met een inleg van een ander materiaal, zoals glas, granito, zink of leder. Ook apart: een sjablonen tot gewoon strak gelegd. Van nagebootste houtsoorten tot vloerbedekking. En van sobere chique tot uitbundige graffiti. Mogelijkheden die te maken hebben met het feit dat laminaat in feite een met harsen behan delde decorlaag is die op een hdf-plaat is verlijmd en voorzien is van een toplaag. Met name de hardheid van die toplaag bepaalt de kwaliteit en slijtvastheid. Laminaat is duurzaam, kan tegen een stootje en is uiterst praktisch in onderhoud. Met sjablonen, borders, designtegels en corners kunt u zich volledig uitleven en geeft u ieder vertrek z'n geheel eigen sfeer. Eeuwenoud kurk Een kurkvloer is honderd procent natuur. Heel simpel gezegd is het de samengeperste bast van de kurkeik. Een boom die tweehonderd jaar oud kan worden. Al het goede van de natuur vindt u terug in een kurken vloer: veerkrachtig, slijtvast, warm, geluiddempend, antistatisch, brandwerend en makkelijk te reinigen. Bovendien kan kurk zowel in 'droge' als 'vochtige' ruimtes worden toegepast en krijgt vuil er moeilijk grip op. Dankzij moderne technieken is kurk in tal van dessins en vormen, verschillende diktes, gelakt of ongelakt te verkrijgen. Kurk is vrij makkelijk zelf te leggen en combineert prima met andere materialen. Oeroud steen Dat plavuizen niet kil zijn bewijst de veelvuldige toepassing ervan, ook in ons relatief koude klimaat. Plavuizen lenen zich bovendien uitstekend voor vloerverwarming. Het aantrekkelijke van plavuizen zit hem vooral ook in de vele soorten en variaties waarmee u iedere gewenste sfeer kunt creëren: van oer-Hollands tot warm Mediterraan. En ook een plavuizen vloer is uiterst praktisch in gebruik en kan tegen een stootje. van klassieke oervormen en vakmanschap, vervat in een warme eigentijdse atmosfeer. foto: 3b Meubel bv HHMMHHi Veel glans en strakkere vormen. Dat zijn de nieuwe ingrediënten in het klassieke interieur. Deze winter laat 'Sensual Space'zich inspireren door het recente verleden. Het interieur flirt met de tijden van Dallas en Dynasty. Dus onvervalste Hollywood-chic, maar wel met ingetogen glamour. Door de toepassing van materialen als gekleurd glas, houtfineer, metallic behang en hoogpolige tapijten krijgt dit interieur een glossy uitstraling. Die sfeer wordt nog eens versterkt door warme, verleidelijke kleuren als cognac, champagne en whiskey. Voor het klassieke interieur is retro het codewoord deze winter. In dit opzicht deint het woonthema 'Sensual Space' mee op het modebeeld. De revival van grote klassieke merknamen als Burburry, Dior en Yves Saint Laurent is opvallend. Ontwerpers grijpen terug naar de zeventiger en tachtiger jaren; de hoogtijdagen van de disco. Kostbare materialen als goud, bont, leer en kasjmier domineren op de catwalk. Die glitter en glans hebben ook hun intrede gedaan in het klassieke interieur. Comeback Luxe zet de toon, maar zonder te overdrijven. Overvloedig heid en pronkerigheid zijn dus niet aan de orde. De glamour uit zich vooral in verleidelijke kleuren en behaaglijke materialen. Zo wordt de chic van vroeger vertaald naar het huidige woonbeeld. Skai, leer en suède maken een comeback. Deze sensuele materialen worden gebruikt als bekleding van zitmeubelen. Houtfineer in warme kleuren, zowel in meubelen als in wanden, sluit daar naadloos bij aan. Samen zorgen ze voor de authentieke retro-look. Glanzende en metallic accenten in stoffen en in accessoires zijn de highlights in dit interieur. Zij dragen bij aan de bedwelmende luxe die 'Sensual Space' zo typeert. Ook de wandbekleding heeft zich aangepast aan deze gouden tijden met metaal kleuren en glanseffecten. Warme kleuren Ondanks de glafnour blijft het kleurgebruik ingetogen. Verrassend nieuw deze winter is dat de lichte basis van het interieur verlevendigd wordt met sprankelende kleurschakeringen in brons, koper en goud. Ook warme, verleidelijke kleuren als cognac, champagne; whiskey, room, amandel en zelfs zalm passen daarbij. Retrotinten in oranje en bruin worden als accent gebruikt. Opmerkelijk is verder dat de traditionele ronde vormen nagenoeg uit het klassieke interieur zijn verdwenen. Rechte, luxueuze meubelen op fragiele pootjes geven het 'Sensual Space' interieur dit seizoen een strakke en ruimtelijke uitstraling. Doordat deze meubelen lijken te zweven, geven ze de rest van het interieur vrij baan. Transparante, glanzende stoffen accentueren deze ruimtelijkheid. Opvallend is de nadruk op 'softwear' in deze woonsfeer. Dus beklede consoles, zachte tapijten en ultrahoogpolige leden. Overdecorating is taboe in het huidige klassieke interieur. Accessoires worden zorgvuldig gekozen. Vazen van gekleurd glas, schalen van goudmoza<ek, zijden omslagdoeken en plaids van linnen en zijden leveren hun bijdrage aan het weelderige gevoel. 'Sensual Space' flirt met de glitter en glamour van Dynasty en Dallas. Gekleurd glas en metallic stoffen geven het interieur glans. Ook 'soft wear' draagt bij aan de luxe sfeer en het tapijt kan niet hoogpolig genoeg zijn. Foto: Perscentrum Wonen eettafel in twee houtsoorten/- kleuren, bijvoorbeeld met een donkere lijst en lichter binnenblad. Combineertip: mooi bij zo'n houten eettafel zijn de vele vlechtwerk fauteuiltjes. Exotische vezels zoals abaca, bananenblad en zeegras zijn sterk in opkomst. Iets grijzer en grover is het vlechtwerk van de wortels van de waterhyacint. Bijzettafel Wie iets anders wil dan een 'vaste' salontafel heeft volop keuze uit allerlei bijzettafeltjes. Van vrolijk gekleurd kunststof tot strak aluminium of ambachtelijk hout. Sommige modellen kunnen met twee of drie gegroepeerd worden tot een grotere salontafel, tv-tafel of zelfs als (bij)bankje gebruikt worden. Ook hoekers worden in de praktijk vaak als bijzettafeltje gebruikt; al dan niet met een los dienblad erop. Nieuw is de 'zittafel': een tafel op zithoogte met een of twee losse kussens erop. Comfortabel om op te zitten, maar - met de kussens op de grond - ook een prima tafeltje voor een relaxed 'sit-in' dineetje. Home Made is een meubelconcept van 3b, gebaseerd op de combinatie 1

de Faam | 2001 | | pagina 19