RBH Zeeuws als regionale taal Provincie Zeeland Cultuurhistorische reeks ■«Officiële Mededelingen Woensdag 7 maart 2001 FAAM/VLISSINGER Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 10/2001 Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 10 39 infocentrum@zeeland.nl Abdij Nieuws De opzet van de cultuurhistorische reeks is om een overzicht te geven van de geschiedenis van Zeeland. In 1993 is het eerste deel versche nen en inmiddels zijn negen titels verschenen. De reeks is nog niet ten einde. Momenteel wordt gewerkt aan het tweede deel over kleine monumenten. Voor de komende jaren zijn er nog genoeg onderwerpen om de reeks aan te vullen zoals de ontwikkeling van de Zeeuwse ste den, Zeeuwse kunstenaars, de Zeeuwse bevolking door de eeuwen heen. Het succes van de uitgaven heeft ertoe geleid dat er herdrukken komen van 'De Romeinen in Zeeland', 'Versterckt Zeeland', 'Zilt en Zoet' en 'Zeeuwen tegen het water'. Dit jaar verschijnt ook nog een volledig herziene versie van 'Karolingische burchten in Zeeland' onder een nieu we titel. De herdrukken worden uitgebracht met harde kaft. De prijs van de boekjes in deze serie blijft 7,50. Natuurhistorische reeks Vorig jaar is de eerste uitgave verschenen van de natuurhistorische reeks. Het is de bedoeling dat in deze reeks ook elk jaar een deel ver schijnt. Onderwerpen voor deze reeks moeten worden gezocht in de verschillende typen landschappen, de getijdenstromen, voormalige zeearmen, polders en kleine landschapselementen. De natuurontwikke lingsprojecten zullen waar mogelijk worden ingepast. Momenteel wordt gewerkt aan een deel over de Deltawateren. De delen binnen deze reeks zijn in kleurendruk en kosten ƒ12,50. De uitgaven van de cultuur- en natuurhistorische reeks zijn verkrijgbaar bij de boekhandel of bij het Informatiecentrum van de provincie Zee land (zie elders in deze rubriek). Vergadering Statencommissie Algemeen bestuur Op 16 maart is er een extra vergadering van de commissie Algemeen Bestuur. De vergadering begint om 9.30 uur, is open baar en wordt gehouden in het provin ciehuis, Abdij 6, Middelburg. Aan het begin van de vergade ring is er spreekrecht voor het publiek. Op de agenda staan onder andere de volgende punten: Rapportage 'Calamiteiten- aanpak in de provincie Zeeland beter af met een veerkrachtstrategie'; instellen provinciale reken kamer; bestuurlijke samenstelling waterschappen. De volledige agenda en bijbe horende stukken liggen ter inzage bij het informatiecen trum van de provincie Zeeland, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 0118- 631400. E-mail adres: infocen- trum@zeeland.nl. Het informatiecentrum is van maandag tot en met vrijdag geopend van 9.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. De agenda en bijbehorende stukken zijn ook te raadplegen via de website van de provin cie, www.zeeland.nl. Gedeputeerde Staten hebben staatssecretaris De Vries verzocht het Zeeuws te erkennen als regionale taal zoals beschreven in het Europees Handvest voor Regionale Talen en Talen van Minderheden. Een extra steun In de rug is wellicht het feit dat 2001 te boek staat als 'Europees jaar van de Talen', Hoofdcriteria erkenning In het handvest worden criteria aangegeven waaraan een regio nale taal moet voldoen. Daarin staat onder meer dat de regiona le taal geen dialect van het Nederlands mag zijn. Aangetoond moet worden dat de taal duidelijk verschilt van het Nederlands en bij de historische ontwikkeling van de landstaal een afzijdige positie moet hebben ingenomen. Geen eenvoudige zaak derhalve. Andere voorwaarden zijn een breed draagvlak en prominent aanwezig zijn in meerdere aspec ten in het openbare leven. De regionale taal moet ook door een belangrijk deel van de bevolking en in alle leeftijdsklassen, dage lijks gebruikt worden. sluiting' van personen die de taal niet beheersen. Andere voorbeelden van open baar Zeeuws taalgebruik zijn tijd schriften, theaterstukken, kerk diensten, radioprogramma's, pop muziek en film. Aanvraag Naar de mening van GS voldoet het Zeeuws als regionale taal naar de letter en geest van het handvest aan de bepalingen die daarin gesteld zijn. De vergelij king met andere reeds erkende regionale talen is belangrijk omdat daar de aanknopings punten voor erkenning te vinden zijn. De aanvraag voor de erkenning van het Zeeuws als regionale taal is op bestelling verkrijgbaar bij het Informatiecentrum van de provincie Zeeland, Abdij 9, post bus 6001, 4330 LA Middelburg, tel 0118-631400. E-mail adres: infocentrum@zeeland.nl. Het informatiecentrum is van maandag tot en met vrijdag ge opend van 9.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. Openbaar taalgebruik: Peter Dieleman ziengt in 't Zêêuws, Nachtelijke stremming Zeelandbrug De Zeelandbrug is in de nacht van maandag 19 op dinsdag 20 maart gestremd. De brug is van twaalf uur 's nachts tot vijf uur in de morgen niet beschikbaar. Een aantal voegovergangen wordt aangepast en de laagwerker die aan de Schouwse kant wordt gebruikt, moet worden verplaatst met een mobiele kraan. Tijdens de stremmingen is het wegverkeer aangewezen op de weg over de stormvloedkering. Via borden wordt het verkeer naar die route verwezen. Alleen hulpdiensten kunnen in spoedeisende gevallen worden doorgelaten. In verband met ongunstige weersomstandigheden kan het werk worden uitgesteld. Regionale talen kunnen officiële erkenning krijgen, zo is gebleken uit de erkenning van het Neder- saksich en Limburgs. GS hebben recent een verzoek tot erkenning van het Zeeuws als regionale taal ingediend bij Staatssecretaris van Binnenlandse Zaken en Koninkrijk relaties, drs. G.M. de Vries. Onder Zeeuws wordt pragma tisch verstaan de regionale ge sproken taal in diverse varianten, zowel in Zeeland als op Goeree- Overflakkee. Het erkennen van Zeeuws als regionale taal bete kent niet dat er een vorm van Al gemeen Beschaafd Zeeuws moet komen. De erkenning van het Zeeuws in al z'n varianten is be doeld als vorm van behoud van culturele verscheidenheid in Nederland. Europees Handvest Het Europees Handvest voor Regionale Talen of Talen van Minderheden is door Nederland in 1993 ondertekend. Het handvest gaat er vanuit dat de bescherming van historische regionale talen bijdraagt aan de culturele rijkdom en tradities in Europa. Het spreken van de eigen taal wordt gezien als een onver vreemdbaar burgerrecht wat ove rigens niet ten koste mag gaan van de officiële landstaal. De argumenten die voor erken ning van het Limburgs en Neder- saksich zijn gebruikt kunnen vol gens Gedeputeerde Staten ook van toepassing worden ver klaard als het gaat om het Historie Vanaf het begin van de zestiende eeuw zijn er bewijzen van ge schreven Zeeuws. Van de zeven tiende eeuwse dichter Jacob Cats is bekend dat hij zowel in het Zeeuws als in het Nederlands gedichten schreef. Zeeuws was in de achttiende eeuw zelfs voer taal in verschillende overzeese gebiedsdelen. Na die tijd ontwik kelt zich de moderne Zeeuwse literatuur. Zeeuws spreken Uit een onderzoek van Geert Driessen en Virgïe Withagen is gebleken dat op basisscholen in Zeeland bijna 15 van de kinde ren en 31 van de ouders een dialect spreekt dat behoort tot de regionale taal, i.e. het Zeeuws. De scholen op Goeree- Overflakkee werden niet in dat onderzoek betrokken. Bij lokale overheden wordt in commissie vergaderingen Zeeuws gespro ken als dat niet leidt tot 'buiten- In beroep Op dinsdag 13 maart, aanvang 15.30, is er een zitting van de Hoorcommissie bestemmings plannen. De zitting is openbaar en wordt gehouden in het ge bouw van de directie Ruimte, Milieu en Water, Het Groene Woud 1, Middelburg. De heer T. Aernouds te Aardenburg en natuurverenigmg 'Duumke te Oostburg zijn uitgenodigd om hun bedenkingen tegen het bestem mingsplan "Beschermd Dorps gezicht St. Anna ter Muiden" toe te lichten. De gemeente Oost burg is eveneens uitgenodigd om te reageren op de ingebrachte bedenkingen. Het bestemmingsplan is aan de orde geweest in de Subcommis sie voor de gemeentelijke plan vorming. Deze heeft negatief geadviseerd aan Gedeputeerde Staten (GS). Voordat GS een be sluit neemt wordt de gemeente Oostburg in de gelegenheid ge steld te reageren op het Nieuwsbrieven De nieuwsbrief Delta InZicht geeft informatie over de stand van zaken rondom het project Integrale visie Deltawateren. De visie is een initiatief van de pro vincie Zeeland. Tot nu toe is er per Deltawater een beleidsnota gemaakt. De integrale visie moet een beeld geven voor het hele gebied: Ooster- en Wester- schelde, Veerse Meer, Kram mer, Volkerak, Zoommeer, Markizaat, Grevelingen, Haring vliet, Hollandsch Diep en Voor delta. Bij de totstandkoming van de visie werken de provincies Zuid-Holland, Noord-Brabant en Zeeland samen. In het eerste nummer wordt verslag gedaan van het symposium Delta inZicht wat begin december 2000 werd gehouden. Verder wordt de samenstelling van de stuur- en projectgroep uit de doeken ge daan en wordt verslag gedaan van de kennismakingsbijeen komst. Wie belangstelling heeft voor dit nummer of een gratis abonne ment wil, kan contact opnemen met het informatiecentrum van de Provincie Zeeland. Milieutijdingen In nummer 67 van Milieutijdingen doet Robert van Dierendonck een boekje open over zijn werk als archeoloog en de archeolo gie in het algemeen. Het onder zoek naar organische groei (dat is het uitbreiden van een dorp of stad naar behoefte van bewo ners) wordt in dit nummer extra belicht. Verder wordt aandacht besteed aan de verplaatsing van camping Moens, Walcheren 2000+, Minas en Middelen Meester, inrichting van het baggerdepot Koegorspolder, het Jaarprogramma Ruimte, Milieu en Water en het symposium Delta InZicht. Dit nummer van milieutijdingen en/of een gratis abonnement kan worden aangevraagd bij het informatiecentrum van de provin cie Zeeland. mm «MHMü Milieu Rectificatie Ontwerp-vergunning Chemgas Terminal Vlissingen B.V. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben een aanvra'ag ont vangen om een vergunning Wet milieubeheer van Chemgas Terminal Vlissingen B.V. voor het veranderen van de inrichting. De veranderingen betreffen een aan passing van de organisatie. De bezetting van de operationele dienst wordt meer afgestemd op het aantal (overslag)manipulaties. daarbij hoort een ploegbezetting van twee man tot de mogelijk heden. Voorts betreft de verandering een wijziging van producten die zullen worden op- en overgesla gen.Ten opzichte van de huidige vergunning wordt geen isopreen, isopentaan, 1-penteen, pentaan, propyleenoxide, ethylchloride, methylchloride, propadieen en C5-koolwaterstoffen meer opge slagen. De inrichting is gelegen aan de Frankrijkweg 4 te Nieuwdorp, kadastraal bekend gemeente Borsele, sectie A, nrs. 577 en 580 en gemeente Vlissingen, sectie A, nr. 624. Gedeputeerde'Staten willen de vergunning verlenen met voor schriften ter bescherming van het milieu. De ontwerp-vergunning ligt van 22 februari tot en met 22 maart 2001 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Middelburg, op werkdagen van 8-17 en des gevraagd buiten kantooruren en in het gemeentehuis van Borsele, Stenevate 10 te Hein- kenszand, maandag tot en met vrijdag van 8.30-12.30 uur, op donderdagavond van 17.00-20.00 uur en in het gemeentehuis van Vlissingen, op werkdagen van 8.30-12.30 uur en 13.30-15.00 uur en (na telefonische afspraak 0118487204) op woensdag avond van 17.15-20.15 uur. Daarna, tot het einde van de be roepstermijn, liggen de stukken ter inzage op genoemde plaatsen en tijden. Een ieder kan tot en met 23 maart 2001 schriftelijke be denkingen tegen de ontwerp- vergunning indienen bij Gedepu teerde Staten van Zeeland, Directie Ruimte, Milieu en Water, postbus 165, 4330 AD Middel burg. Hierbij kan worden verzocht per soonlijke gegevens niet bekend te maken. Tot en met 15 maart 2001 kan een ieder verzoeken om een ge- dachtenwisseling over de ont werp-vergunning (0118-631773). Bij de gedachtenwisseling wordt de aanvrager in de gelegenheid gesteld aanwezig te zijn en kun nen mondelinge bedenkingen worden ingebracht. Alleen zij die bedenkingen hebben ingediend tegen de ontwerp-ver gunning, de adviseurs die advies hebben uitgebracht over de ont werp-vergunning en belangheb benden aan wie redelijkerwijs niet kan worden verweten geen be denkingen te hebben ingebracht tegen de ontwerp-vergunning kun nen later beroep instellen. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelich ting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen- HHHH den tot de heer P. Wattel, (tel. 0118-631773). Gedoogbeschikking Atofina Vlissing B.V. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben een gedoogbe schikking aan Atofina Vlis singen B.V. verleend om, voor uitlopend op de milieuvergunning, het bewaren, bewerken en ver werken van afvalstoffen uit de glasindustrie toe te staan. Het gedoogverzoek en de ge doogbeschikking liggen van 8 maart 2001 tot en met 19 april 2001 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1, Middelburg, werkdagen 8-17 uur en desge vraagd buiten kantooruren. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelich ting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot P. Meerman (0118- 631738). Belanghebbenden kunnen tot en met 19 april 2001 tegen de ged oogbeschikking een bezwaar schrift indienen bij Gedeputeer de Staten van Zeeland, post bus 165, 4330 AD Middelburg. Alleen zij die een bezwaarschrift hebben ingediend kunnen om een voorlopige voorziening vragen bij de Afdeling bestuursrecht spraak van de Raad van State, postbus 20019, 2500 EA Den Haag. Saneringsplan Edison- weg 41 te Vlissingen Gedeputeerde Staten van Zee land hebben vastgesteld dat de bodemverontreiniging op de loca tie Edisonweg 41 te Vlissingen ernstig is en hebben met het saneringsplan van Scheldeland Vastgoed B.V. te Vlissingen (arti kel 29 en 39 Wet bodembescher ming) ingestemd. De beschikking ligt van 7 maart tot en met 18 april 2001 ter inzage bij de Directie Ruimte, Milieu en Water, Het Groene Woud 1 te Middelburg, op werk- S91 IHHHHHHHI dagen van 8-17 uur en desge vraagd buiten kantooruren, en in het gemeentehuis van Vlissin gen, op werkdagen van 8.30- 12.30 uur en 13.30-15.00 uur en (na telefonische afspraak 0118-487204) op woensdag avond van 17.15-20.15 uur. Belanghebbenden kunnen tot en met 18 april 2001 een be zwaarschrift tegen de beschik king indienen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Postbus 6001, 4330 LA Middelburg. Gedurende de behandeling van het bezwaarschrift kan op grond van artikel 8:81 van de Alge mene wet bestuursrecht, juncto artikel 36 van de Wet op de Raad van State, een verzoek tot het treffen van een voorlopige voorziening worden ingediend. Dit verzoek moet worden gericht aan de voorzitter van de Afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State, Kneuterdijk 22, 2514 EN 's Gravenhage. De beschikking wordt 19 april van kracht, tenzij binnen die ter mijn een verzoek om een voorlo pige voorziening is gedaan. In dat geval wordt het besluit met van kracht, voordat op dat ver zoek is beslist. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelich ting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot de heer G. Schrage (tel. 0118-631736). Besluit accepteren melding Koninklijke Schelde Groep B.V te Vlissingen Gedeputeerde Staten van Zee land geven kennis van hun besluit tot het accepteren van de mel ding Wet milieubeheer van de Koninklijke Schelde Groep B.V te Vlissingen voor het weer in ge bruik nemen van gebouw 145 als dokloods en gebouw 146 op nieuw in te richten als magazijn en werkplaats. De veranderingen zijn noodzakelijk vanwege de voorgenomen bouw van luxe en/of complexe jachten en sche pen. Feitelijk wordt de oude situ atie, zoals die bestond tot 1994 weer hersteld. De inrichting is gelegen aan de Glacisstraat 156 te Vlissingen. Het besluit en de melding kunnen worden ingezien tot en met 11 april 2001 bij de Directie ruim te, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Middelburg op werk dagen van 8-17 uur en desge vraagd buiten kantooruren het gemeentehuis van Vlissingen, op werkdagen van 8.30-12.30 uur en 13.30-15.00 uur en (na telefonische afspraak 0118- 487204) op woensdagavond van 17.15-20.15 uur. Belanghebbenden kunnen tot en met 11 april 2001 tegen dit be sluit'schriftelijk bezwaar maken bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Postbus 6001 4330 LA Middelburg. Alleen zij die een bezwaarschrift hebben ingediend kunnen om een voorlopige voorziening vragen bij de Af deling Bestuursrechtspraak van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelich ting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot dhr. P. Wattel (tel. 0118- 631773). WSÊBSÊIÊÊÊKIBBÊBÊSBÊSBÊBBBÊBSA E EEN RIT NAAR HEINKENSZAND IS ZO TERUGVERDIEND!! HOGE KORTINGEN EN INCLUSIEF PRIJZEN.... TOT ZIENS RI€DflM BANDEN HEINKENSZAND Veiligheid voor alles kies GOODYEAR nu hoge korting en GRATIS montage Martin van Riet Schouwersweg 66 4451 HT Heinkenszand LET OP! nieuw telefoonnummer 0113 - 567750 06 29 07 14 48 UITLATEN HOGE KORTING EN GRATIS MONTAGE Herkent u mij nog? Bij ontwikkelen en afdrukken van uw volle rolletje nu bij SPRINT PHOTO GRATIS twee 15 x 21 cm kleurvergrotingen van uw mooiste negatieven. 4

de Faam | 2001 | | pagina 7