breed UI rg N- Best'Sale! Turntalenten trainen in eigen regio bij Turnschool Zeeland Skatebaan Bossenburghpad officieel geopend Laatste weken tentoonstelling 'Door ons gedaen' WOENSDAG 28 FEBRUARI 2001 JAARGANG 102 - NUMMER 9 faam/vlissinger Rederij .Dijkhuizen Verzorging van; Rondvaarten Recepties Personeelsfeesten 'V^ frmUjefeesteu op het water Wij houden uw feest WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GE Best computers in town www.BestSale.nl Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: Bijzondere bijstand: garantietoeslag Kamerverhuur in Middelburg Gehandicaptenbeleid Uitzendbureau Content voert wervingsactie voor horeca- personeel. Zoey schoenmode is verhuisd naar Sint Jan straat in Middelburg. Aan de Kousteensdeijk 14 in Mid delburg is sinds kort Orka Parket gevestigd. Koersballen wordt steeds populairder. Marie-José Vader- Jansen en Huibert-Jan Vader geven tangolessen in Mid delburg. In Westkapelle wordt vrijdag 9 en zaterdag 10 maart de 'Wasschappelse' versie van de Night of the Proms gehouden. Bij Cine City in Vlissingen zijn deze week nieuw de films 'Proof of life' en 'Costa'. Within Temptation staat vrijdag 2 maart op de planken in het Arsenaaltheater. Roald Dahl fans worden verwend in het Schuttershoftheater in Middelburg. In de Grevelingen- en Volkerakstraat in de Middelburgse Stromenwijk wordt volop gesloopt, het vrijgekomen ge bied zal worden voorzien van hedendaagse nieuwbouw. Vlissingse schoolkinderen zorgen met een garageproject voor kleurige kunst in de wijk. Advertentieverkoop (0118) 484 316 Redactie (0118) 484 276 Bezorgklachten (0800) 023 1231 Uitgebreid colofon: zie pagina zoekertjes Imha computers software: Badhuisstraat 60, 4381 LV Vlissingen, Tel.:0118 - 41 19 00, Fax: 0118 - 41 19 1 (advertentie) PRESARIO 5WV295 binden aan een toernooi, zo als bij het Spaar Select-toer- nooi van zaterdag gebeurt. Hamels legt het belang van zo'n toernooi uit. ,,Er zijn wei nig onderlinge wedstrijden op dit niveau, dus moet je voor de noodzakelijke wed strijdervaring meedoen aan toernooien", vertelt hij. „Op die manier leren turnsters met die speciale druk omgaan en zien ze heel direct waar ze staan ten opzichte van de rest. Ook het zelf organiseren van een invitatietoernooi is voor een vereniging nodig en leerzaam". Het toernooi waarbij de nationale wed strijdsport centraal staat be gint om 9 uur met de mor genwedstrijd. De middag wedstrijd start om 12.30 uur. Turnsters die geschikt zijn voor de Turnschool kunnen door hun eigen vereniging voorgedragen worden of er op uitnodiging bij komen, le dereen kan gewoon lid blij ven van de eigen club maar het grote voordeel is natuur lijk het in je eigen omgeving De tentoonstelling van de Zeeuwse Merklap in Middel burg loopt ten einde. De expositie is zeer succesvol, tot nu toe heeft hij al meer dan 5000 bezoekers getrokken. Na 11 maart verhuist de tentoonstelling uit het Zeeuws Muse um in de Middelburgse Abdij naar Tholen. Niet alleen voor het bezichtigen van de tentoonstelling moet men haast maken, ook voor de aanschaf van het bijpassende boek 'Door ons gedaen' dringt de tijd. De verkoop hiervan loopt dusdanig hard, dat het museum al boeken uit de winkels terug heeft moeten halen om aan de vraag in Middelburg te kunnen voldoen. De eerste druk is vrijwel uitverkocht! De tentoonstelling 'Door ons gedaen' is geopend op dinsdag tot en met vrijdag van 11 tot 17 uur en op zaterdag en zondag van 12 tot 17 uur. (advertentie) Minitower met 1 GHz AMD Athlon processor en VIA KT133 chipset 64 Mb SDRAM werkgeheugen 30 Gb Ultra DMA vaste schijf Cachegeheugen 128 Kb 11 256 Kb L2 Performance Enhancing 15 Inch scherm 8x max DVD-speler, leest ~"1, CD-Rom 4x4x32x Max Grafische chipset nVidia RIVATNT2 32 Mb videogeheugen USB-hub, 2 x voorzijde, 2 x achterzijde 56 Kbps V.90 modem Analog Devices 1881A AC'97 SoundMax system. Software: ME (NL) door Mieke Hoelse De uit Frankrijk afkomstige Symon Moulert was .in de eerste helft van de zeventiende eeuw de huisdrukker van de Staten van Zee land. Hoe dat werkte en wat er daarnaast door de familie gedrukt en uitgegeven werd is te zien op een tentoonstelling die tot en met 23 ju ni in de kelders van het Zeeuws Archief aan het Hofplein in Middelburg bezocht kan worden. De titel van de tentoonstelling luidt 'Eerst ghedrukt 250 Placaten'. Educatief mede werkster van het Zeeuws Ar chief Anneke van Waarden geeft uitleg. „Bij de facturen die bewaard zijn gebleven, stond die regel er altijd bij", zegt ze. „Een soort standaard zin dus. De handgeschreven facturen werden naar de Re kenkamer gestuurd en zijn heel goed bewaard gebleven. In tegenstelling tot de plakka ten waar we het over hebben en waarvan Moulert er dui zenden van moet hebben ge drukt voor de Staten. Maar het was puur gebruiksmateri- aal en er is weinig van be waard gebleven. Vaak ging het om geboden of verboden. In één van de vitrines ligt een verbod aan de burgers van Zeeland om naar de mis in Halsteren te gaan. Zeeland was immers niet katholiek meer na 1574. In die vitrine kun je trouwens ook heel goed zien hoe dat ging van vergadering naar officieel plakkaat. De plakkaten waren niet alleen bedoeld om op te plakken, zoals onze heden daagse affiches, maar werden ook voorgelezen door een stadsomroeper. Niet iedereen kon in die tijd immers lezen. Symon Moulert, die Richard Schilders in 1618 opgevolgd was als 'drucker-ordinaris van de Heeren Staten', heeft met zijn zoons daarnaast ook an der drukwerk verzorgd. Veel theologische werken maar ook schoolboeken bijvoor beeld van Johan Coutereels, een uit Antwerpen afkomstige onderwijzer die een reken boek schreef. Na Symons dood heeft zijn vrouw een tijd de drukkerij/uitgeverij geleid. Op drukwerk uit die tijd staat zij genoemd als uitgeefster. Middelburg is natuurlijk altijd een stad van de staten ge weest en in de tijd van Mou lert waren er meer dan negen drukkerijen in de stad geves tigd". 300 ponden Vlaams Op de facturen van Moulert is de rekeneenheid die van het Vlaamse pond. Daarvoor werd hetzelfde £-teken gebruikt als nu met de toevoeging Vis. Voor Vlaams. Van deze factu ren zijn een aantal mooie exemplaren te zien in de vitri nes van de zogenoemde Mou- lertzaal. De Typografiezaal geeft duidelijkheid over het drukken en drukkersbenodigd heden. Aan de hand van het 'restauratie-plakkaat' waar over straks meer, worden de stappen getoond die een tekst van geschreven velletje tot gedrukt exemplaar aflegt. Zet haak, letterbak, drukpers: het wordt allemaal uitgelegd en verklaard. Het restauratie plakkaat of, zoals het met ge voel voor historie ook ge noemd wordt, Placcaet ter Restauratie, is een met de Anneke van Waarden bij de Albion kniehevelpers„Het principe blijft gelijk". foto: Jaap Wolterbeek hand gezette en in een oplage van 250 stuks gedrukte tekst die voor tien gulden te koop is. Met het geld wordt een speciaal project bekostigd: de "Cochenille-registerband". Aan de hand van foto's kan het publiek zien hoe de restau ratie vordert aan de uit 1600 stammende band die met een zeldzame, dus kostbare kleur stof bewerkt is. Dubbeltentoonstelling De tentoonstelling in het Zeeuws Archief staat niet op zichzelf. „De Drukkery aan de Markt doet er aan mee en dat is, gezien hun naam, natuur lijk heel toepasselijk", vertelt Van Waarden. „Bij de Drukke ry zijn ook plakkaten te zien die bij Moulert vervaardigd zijn en bovendien laten zij ook de ontwikkeling van de boek drukkunst zien van de zeven tiende eeuw tot nu zien. Waarbij hun eindpunt drukke rij De Boer is, die in het huidi ge pand van de Drukkery ge vestigd was. Zij hebben na tuurlijk nog een mooie druk kerij achter in de zaak. Bij ons staat alleen een schaalmodel van een pers zoals die door Moulert is gebruikt en een Al bion kniehevelpers van latere datum. Maar het principe is natuurlijk niet veranderd. Dat blijkt uit het feit dat marge drukkerij De Ammoniet uit Leiden het restauratie-plak kaat op originele wijze op die pers drukt en daar ook zes drukgangen voor nodig heeft". De tentoonstelling is elke dag, behalve zondag, tus sen 9 en 17 uur te bezoeken. De tentoonstelling in De Druk kery eindigt 3 maart. Op vrij dag 6 april tenslotte vindt een lezing/workshop plaats in het Zeeuws Archief waarbij o.a. gesproken wordt door drs. Thijs Weststrate, die zijn doc toraalscriptie aan de Moulert- drukkerij wijdde en waarbij belangstellenden onder lei ding van De Ammoniet-druk ker Gerard Post van der Mo len zelf de laatste hand aan het restauratie-plakkaat kun nen leggen. De Stichting Turnschool Zeeland, zoals het officieel heet, is vanaf september 1998 be zig om turntalenten te begeleiden op de hoogste niveaus, die van top- en wedstrijd- sport. Bij de 'gewone' turnverenigingen is er vaak geen geld en tijd om deze meisjes de aandacht en training te geven die nodig is om bij de nationale selectie te komen én te blij ven. Daarom is Turnschool Zeeland door de landelijke turnbond KNGU aangewezen als regionaal steunpunt yoor de regio Zuid-West. Zaterdag 3 maart wordt het Spaar Select toernooi in turnhal De Zandkuil aan de Bree- weg in Middelburg gehouden. Trainer is Koos Hamels en zo als er eisen aan de turnsters gesteld worden, zo geldt dat ook voor de trainer die mini maal een B-licentie dient te hebben. Samen met een cho reografe en assistent trainers is hij verantwoordelijk voor de kwaliteit van de oefeningen. Hamels zou het liefst zijn aan komende talenten al op jonge leeftijd binnenkrijgen. „Als ze zo'n zes, zeven jaar zijn, dat is ideaal om mee te beginnen", zegt hij. „Ouder kan ook wel, maar wie pas na de basis school met veel en gericht trainen begint haalt die eerste jaren nooit meer in. Boven dien zijn er op de middelbare school zoveel zaken die aflei den dat alleen de sterke karak ters volhouden. Naast meer huiswerk kom je terecht in een nieuwe groep die sporten misschien wel dom vindt of het belachelijk vindt om zo hard te trainen voor iets waar je niet rijk van wordt. Zo ont staat een selectie vanzelf. Het groepje dat overblijft is super- gemotiveerd en dat is voor mij natuurlijk ook heel fijn werken. Toestanden als in Rusland kennen wij hier niet. Daar wordt echt alles onder geschikt gemaakt aan de sport. Aan de andere kant zul len door onze cultuur en hou ding er in Nederland nooit he le ritsen Olympische- en we reldkampioenen naar boven komen, zoals dat in het Oost blok wél werkt. Want turnen ziet er mooi en simpel uit, vin den veel mensen, maar als je rekent hoeveel trainingsuren er in een goed uitgevoerde oefening gaan zitten, dan heeft een voetballer het stuk ken makkelijker. En hij ver dient er ook nog meer mee". Sponsoring Nu we het toch over geld hebben, dat is natuurlijk hét probleem. Niet voor niets is de turnopleiding op Papendal gestopt vanwege de hoge kosten. Eerlijk gezegd ook omdat het voor sommige meisjes wel erg ver van huis was. Maar die kosten liggen nu dus bij de regionale steunpunten zoals Turn school Zeeland. Voorzitter Lia Visser is er dui delijk over: „Als je aan de turnsters een contributie zou moeten vragen die kosten dekkend is, dan hou je geen meisjes meer over. Dat kan gewoon niet want we willen juist dat iedereen ongeacht de draagkracht van de ou ders een kans moet krijgen. De accommodatie en het technisch kader moet goed zijn en dat kost geld. Daarom zijn we blij dat we in Spaar Select een sponsor hebben gevonden die voor een groot deel bijdraagt". Sponsoring kan op verschillende manie ren en een van die manieren is om de bedrijfsnaam te ver- Voor jong talent van de Turnschool is sponsoring broodnodig. Op de achtergrond trainer Koos Hamels. foto: Jaap Wolterbeek. op niveau kunnen trainen. Met als doel natuurlijk een plekje in de Oranje Jong Ta lent Selectie (10 tot 13 jaar), Jong Oranje (13 tot 16 jaar) of de Oranje Selectie (vanaf 16 jaar). Aansprekende na men die hun opleiding en begeleiding in de speciale turnhal De Zandkuil in Mid delburg hebben gehad zijn de zusjes Tamara en Conchi- ta Zandbergen, Monique Nuyten en Nicole Casteleijn. Zij scoorden hoog op de Na tionale Kampioenschappen en op nationale en interna tionale toernooien. Waarbij vooral een internationale ti tel een knappe prestatie is, want dat betekent dat zowel de brug, balk, vloer en sprong perfect beheerst wor den. Nu alleen nog een Olympische medaille voor Nederland en dan volgt van zelf een toeloop naar de turnverenigingen. Of zoals Koos Hamels lichtelijk jaloers opmerkt: „Sinds 'Barney' heeft toch ook iedereen een dartbord in huis, nou dan!". (advertentie) Skaters zetten hun beste beentje voor bij de opening van de Bossenburghse skatebaan. Foto: Jaap Wolterbeek. Wijkwethouder van Groot Lammerenburg, mevrouw L. Poppe- de Looff voorzitter van het buurtcomité Bossen- burgh, de heer M. Simons en Aan het Vlissingse Bossenburghpad werd af gelopen woensdag de skatebaan officieel in gebruik genomen. De openingshandeling werd verricht door skaters van stichting Meker ujt Middelburg. Met deze skatebaan heeft de wijk Bossenburgh er een professionele en uit dagende attractie voor actieve buurtbewoners bijgekregen. De opening van de skatebaan een vertegenwoordiger van werd druk bezocht. Niet alleen de stichting Meker hebben tij jongeren uit Bossenburgh, maar uit heel Vlissingen en zelfs uit Souburg en Middel burg waren aanwezig om de kwaliteiten van de baan te be proeven. dens een uitdagende skatede- monstratie de halsbrekende toeren deskundig en aan de beste skaters prijzen uitge reikt. Na het officiële gedeelte van de opening werd de baan me teen in bezit genomen door de toegestroomde Walcherse skaters, die met deze baan een al lang gekoesterde wens in vervulling zagen gaan.

de Faam | 2001 | | pagina 1