Nehalennia staat voor grote veranderingen Armoede raakt hele samenleving VARA Kindersongfestival 2001 Een cadeau voor het leven ff» BoOÉteBKI Gezocht: gastgezinnen ci WOENSDAG 14 FEBRUARI 2001 JAARGANG 102 - NUMMER 7 faam vlissinge WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN door Mieke Roelse Het Platform Zeeuwse Vrouwenraad houdt donderdag 22 februari weer een Algemene Ledenvergadering. Dat gebeurt in de Scoopera in Middelburg met een lezing. Thema is: Vrou wen en Armoede. Voorzitter Roeline van Leeu wen heeft o.a. Anneloes Steglich benaderd om als bestuurslid van het platform voor bestrij ding van armoede SPLINTER een inleiding te houden. Zij zal nader ingaan op de effecten van armoede op kinderen en op de combinatie ar moede en zorgtaken. Roeline van Leeuwen is voor zitter van een vereniging waarbij tal van organisaties zijn aangesloten. Daaronder vallen bijvoorbeeld de Neder landse Bond van Plattelands vrouwen, de Vereniging van Vrouwen met Hogere Oplei ding, de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen en tal van vrouwenorganisaties die al naar gelang hun kerkelijke achtergrond bond, groep of gilde heten. Al met al verte genwoordigt het Platform on geveer tienduizend vrouwen. „Het thema armoede heeft al eens eerder op de agenda ge staan, zo'n zes jaar geleden", vertelt Van Leeuwen. „Nu werd het vanuit de organisa ties weer aangedragen en hebben we twee bestuursle den van SPLINTER en een lid van de Cliëntenraad bereid gevonden het thema uit te werken. Doel is natuurlijk dat alle leden in hun eigen krin gen dit verder gaan oppikken en gaan bekijken hoe zij er mee omgaan. Het irriteert me dat tegen de kersttijd er altijd verhalen in de krant staan over schrijnende armoede problemen, maar dat het in de rest van het jaar blijkbaar niet speelt. Armoede is er voor veel mensen het hele jaar door én armoede is van alle tijden. Uit de periode dat ik hoofd van een Rotterdam se school in een achter standswijk was, weet ik nog wel dat soms kinderen vrij dags niet naar school kwa men omdat dan hun enige set ondergoed in de was zat. Dat probleem zal er nu niet meer zijn. Maar dat wil niet zeggen dat er geen armoede meer is." Alles kostgeld Stelt u zich voor: één op de negen kinderen leeft op of on der het sociaal minimum. Niet in een onderontwikkeld land, maar in een welvarend, wes ters land als het onze. „Na tuurlijk is armoede een relatief begrip", benadrukt Steglich. „Vergeleken met Burkina Fa- so, ik noem maar wat, zijn we natuurlijk onvoorstelbaar rijk. Maar als je bekijkt hoe goed je je kunt handhaven in de maat schappij waarin je leeft, dan ligt het anders. Kijk maar naar het onderwijs. Nog afgezien van de merkkleding waar kin deren elkaar op aankijken, wordt de participatie steeds groter geacht. Bij schoolreis jes, lesmateriaal en bij het be roepsonderwijs zelfs bij ge reedschap wordt een bijdrage verwacht die in veel gevallen niet op te brengen is. Kinde ren moeten dan werken en niet voor de lol. Dat heeft Roeline van Leeuwen en Anneloes Steglich: de oplossing komt niet uit het boekje. weer consequenties voor hun huiswerk en schoolprestaties. Tel daarbij op dat kinderen uit minimumsituaties niet op sportclubs zitten en vaak niet gezond eten. Dat maakt alles bij elkaar dat zo'n kind met een achterstand begint in de maatschappij. Het zijn voor een groot deel eenouderge zinnen, waarbij het heel moei lijk is na een echtscheiding bijvoorbeeld ineens door te leven met een minder groot deel van het inkomen. Keuze is er niet en vaak ziet het er ook voor de toekomst niet zonnig uit. ledereen kan best een periode van minderen aan. Het scheelt alleen wél of je zicht hebt op verbetering of dat het een uitzichtloze situ atie is." Armoedeval Er is veel onzichtbare armoe de en aan de andere kant wil ook niemand het etiket opge plakt krijgen; gestigmatiseerd worden. En terecht natuurlijk; de betutteling en het afhanke lijk zijn weerhoudt veel vrou wen er van zich op te geven voor budgetcursussen of ex tra bijstand. „Bovendien werkt het soms helemaal verkeerd", weet Steglich. „Iemand die gaat werken en er per saldo driehonderd gulden op ach teruit gaat omdat de kwijt scheldingen, huursubsidie en dergelijke aangepast worden en er ineens extra kosten voor kinderopvang bijkomen moet wel heel erg gemotiveerd zijn om door te gaan. Die vrouwen werken zich letterlijk kapot waarna de gezondheidszorg er weer een patiënte bij heeft. Dat kan de bedoeling toch niet zijn. Daarom is het ook zo be langrijk dat de Cliëntenraden er zijn. Mensen die weten waar ze over praten en aan kunnen geven dat het bijvoor beeld niet leuk is om je hele hebben en houden over een balie te moeten schreeuwen De kogel is door de kerk. De vestiging van Ne halennia Stedelijke Scholengemeenschap aan de Churchilllaan gaat verhuizen. Onlangs presenteerden de architecten hun plannen voor nieuwbouw aan de Breeweg. De bestaande ge bouwen van de Christelijke Scholengemeen schap Walcheren worden vrijwel geheel ges loopt en er komt nieuwbouw voor in de plaats. Door de nieuwbouw krijgt Ne- aanbieden in een gebouw dat halennia grote mogelijkheden daar speciaal voor gebouwd om modern onderwijs te gaan wordt. De verhuizing is niet al leen luxe maar feitelijke nood zaak, want er is wel het een en ander veranderd in het onder wijs. In het voortgezet onder wijs en zeker in de hogere klassen moeten leerlingen veel zelfstandiger werken dan vroeger het geval was. Maar daar moet dan wel gelegen heid en ruimte in de school voor zijn. Daarom wordt in het nieuwe gebouw een groot aantal werkplekken waar leer lingen zelfstandig, dus buiten de les om, kunnen werken. En De VARA houdt dit jaar voor de tiende keer het landelijk Kindersong festival. Kinderen uit het hele land die graag zingen en geboren zijn in de jaren 1988 tot en met 1992 kunnen aan het festival meedoen. De deelnemers zingen liedjes uit het bekende 'Kinderen voor Kinderen'-re- pertoire en worden begeleid door een orkestband. Later dit jaar zendt de VARA een registratie van de landelijke finale op televisie uit. Vanaf maart tot en met no vember worden de audities, voorrondes en provinciale finales gehouden. Tijdens de selectieronden zullen de deelnemers wor den beoordeeld op zang kwaliteit én presentatie. De winnaars van de provin ciale finales mogen mee doen aan de landelijke eind- finale, die op 16 december zal plaatsvinden. Wie mee wildoen aan het VARA Kin- der-songfestival kan een briefkaart met naam en adres sturen aan: VARA Kin dersongfestival, Postbus 950, 1200 AZ Hilversum. een werkstuk kan tegenwoor dig niet meer zonder compu ter en Internet gemaakt wor den. Dus zal ervoor gezorgd worden dat op heel veel leer lingenwerkplekken ook een computer met internetaanslui ting aanwezig is. Mediatheek Centraal in het nieuwe ge bouw komt de mediatheek, zodat deze makkelijk vanuit de lokalen bereikbaar is. Een me diatheek is meer dan een bi bliotheek. Naast boeken zullen er ook veel CD-roms, DVD's en video banden beschikbaar zijn. En natuurlijk ook hier Internet. Dat het onderwijs verandert is ook merkbaar in het eindexa men. Er wordt niet meer al- Artist impression van de nieuwbouw gezien vanuit de lucht. De horizontale balk in het midden is bestaande bouw. leen kennis getoetst, maar ook wordt nagegaan of leerlingen over voldoende vaardigheden beschikken. Kunnen ze zelf standig of in groepjes aan een project werken, een werkstuk maken of een proef doen? Een deel van het eindexamen be staat uit het toetsen van der gelijke vaardigheden. De toe rusting van het nieuwe ge bouw moet de leerlingen in staat stellen zulke vaardighe den aan te leren. Hoewel de Valentijnsgedachte in dit verhaal niet echt een rol speelde past het wel heel goed in deze tijd van het jaar waarin mensen elkaar - in meer of mindere mate aangespoord door de vele reclames, suggesties en rode har tjes - even in het zonnetje zetten. Een onbeken de weldoener die een doordeweekse dag heel bijzonder en onvergetelijk maakt, het klinkt als Valentijn himself, maar in dit verhaal bleek het gewoon een man van deze tijd die het leuk vindt om anderen blij te maken. Al jarenlang was hij er beze ten van en droomde hij maar van één ding: in een General Lee rijden. Net zo als Bo en Luke uit de serie. Door puur toeval zag de moeder van J.P., een Walcherse verstandelijk gehandicapte jongen van 17, enige tijd geleden een foto van de door haar zoon zo be wonderde auto. Onvergetelijk De eigenaar van de foto, hij had de foto ooit zomaar ge maakt op een parkeerterrein, wist niet van wie de auto was. Via de Rijksdienst voor Weg verkeer werd de eigenaar ach terhaald en benaderd. Of er wat foto's van de auto ge maakt mochten worden. De fotosessie werd uiteindelijk de dag van J.P.'s leven. Een hele middag reed hij mee met Adwin Hoondert uit Kapelle in de originele General Lee en poseerde hij trots voor de ca mera. De foto's worden door J.P. gekoesterd en dienen ter illustratie als hij enthousiast vertelt over 'zijn' General Lee. Hoe leuk onze feestdagen waarbij cadeautjes een be langrijke rol spelen ook zijn, hier blijkt maar weer dat er niet perse een aanleiding no dig is om anderen iets te ge ven, of even bij elkaar stil te staan. Sorry, Sint, Kerstman en Valentijn. rmam pag. 11 Restaurant La Barra aan 't Groentje in Domburg gaat 16 februari weer open. Idem Dito is verhuisd van de Mid delburgse Langeviele naar de Nieuwe Burg. BBK Bruids mode verlaat binnenkort Middelburg. In de winkel 'Oud Azië' van Ineke van Leeuwen staan de leukste Aziatische woondecoraties naast en door elkaar uitgestald. Ia Kn' pag. 17 Vioolbouwer Johan Jacobs geeft woensdag 21 februari een lezing over het ambacht vioolbouwen. Lustrum Pan- ta Rhei -Live Unplugged werd groot muzikaal feest. De 50+ badmintonafdeling van D.O.K. Oostkapelle houdt vrijdag 2 maart in Sporthal 'De Halve Maan' in Oostka pelle een gezelligheidstoernooi. foto: Anton Dingemanse terwijl achter je nog een aan tal mensen wachten. Normale privacy die blijkbaar niet altijd vanzelfsprekend is bij sociale diensten. Maar waar het we zenlijk om gaat is dat armoe de nog steeds gezien wordt als een persoonlijk, privé-pro- bleem. Terwijl het natuurlijk een sociaal probleem is. Een probleem dat ons allemaal aangaat. Op het moment dat je met zijn allen accepteert dat er een groep de boot mist, zegt dat ook iets over de hele samenleving." De bijeenkomst in de Scoope ra begint op 22 februari om 15.00 uur op het adres Achter de Houttuinen in Middelburg. Bij Cine City in Vlissingen draaien deze week de films 'Ik ook van jou' en 'Bedazzled'. Margriet Eshuijs treedt za terdag 24 februari op in de Stadsschouwburg in Middel burg. In Theater De Parel in Domburg staat Bert Klunder woensdag 21 februari op het podium met zijn nieuwste voorstelling 'De Pianostemmer'. Cabaretier Oscar Siege- ler brengt zaterdag 17 februari zijn eerste avondvullende programma 'De Naaktslak' in dorpshuis Luctor et Emer- go in Rilland. Woningcorporatie AWR voert grootschalige renovatie uit. Eerste huurders Résidence Molenwater tekenen huurcontract tijdens kennismakingsbijeenkomst. In Goes wordt binnenkort gestart met de werkzaamheden aan woningen in de Rooseveltstede. Arduin besteedt onderhoud uit aan Woongoed Middelburg. Advertentieverkoop Redactie Bezorgklachten Uitgebreid colofon: (0118) 484 316 (0118) 484 276 (0800) 023 1231 zie pagina zoekertjes Europa Kinderhulp zoekt nog altijd Zeeuwse gastgezinnen voor minder bedeelde kinde ren uit heel Europa. Inmiddels zijn de data van de door hun geplande reizen bekend. Limburgse kinderen bezoeken Zeeland van 28 juli tot en met 12 augustus. Engelse kinderen komen van 23 juli tot en met 20 augustus, Duitse kinderen van 16 juli tot en met 4 augus tus. Noord-Franse kinderen zijn van 1 tot en met 22 juli in de provincie en Franse stads kinderen juist tussen 24 juli en 13 augustus. Kinderen uit Ko sovo en Albanië zijn tussen 13 juli en 13 augustus te gast in Zeeland. Wie deze zomer een paar we ken tijd heeft en zich op wil geven in als gastouder kan dat doen bij Marion Snijder: 0118 - 616839. Gastouders gezocht voor minder bedeelde kinderen uit heel Eu ropa. (advertentie) De General Lee uit 1968 is voor deze jongen echt zijn gewicht in goud waard. Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: - Gemeenteraadsvergadering - Controle gebruik gemeentegrond

de Faam | 2001 | | pagina 1