Een goede viool belemmert niet Bamintontoernooi vijftigplussers in Oostkapelle Lustrum Panta Rhei Unplugged werd muzikaal feest Woensdag 14 februari 2001 FAAM/VLISSINGER 17 door Frank Husstage In de Middelburgse Bellinkstraat duidt een on alledaags uithangbord op de uitoefening van een klassiek ambacht. Onder de klankkast van een viool is de toegangsdeur naar de werk plaats van Johan Jacobs, vioolbouwer van be roep, één van de weinigen in Nederland, zo blijkt uit zijn verhaal. Tijdens een TV-programma over de veiling van een Stra- divari-viool, hoorde de jonge Johan dat nog nooit iemand een betere viool had kunnen bouwen. De indruk die dit op hem achterliet werd versterkt toen hij, nog steeds als kind, tijdens een openluchtconcert in Veere een strijkorkest hoor de spelen. „Zo'n mooie mu ziek had ik nog nooit ge hoord", vertelt Jacobs. De kiem voor de vioolbouwercar- riëre groeide nog verder toen hij, op reis in Noorwegen, een vioolbouwerwerkplaats zag en besefte dat violen er niet ge woon waren, maar ook ge bouwd moesten worden. Na een technische opleiding ge volgd te hebben heeft Jacobs eerst een aantal jaren als bankwerker bij Schelde Mon tage gewerkt. In de loop der tijd bleek de kiem van het vi oolbouwerschap echter door gegroeid te zijn en na vijf jaar heeft Johan Jacobs zijn baan opgezegd en is een opleiding tot vioolbouwer gaan volgen. „In Europa zijn maar een paar vioolbouweropleidingen, je vindt ze in Duitsland, Frank rijk, Italië en Engeland", ver telt Jacobs. Om het ambacht van vioolbouwer onder de knie te krijgen heeft de Mid delburger drie jaar in Wales gewoond. Hij volgde zijn op leiding daar aan de 'Welsh School of Musical Instrument Making". Vorming „Tijdens een opleiding tot vi oolbouwer wordt de kennis overgedragen die nodig is om het ambacht uit te oefenen. Je leert over houtsoorten, lakken, de geschiedenis van het in strument, de klank ervan en hoe die te beïnvloeden is en nog honderd dingen meer. Helaas wordt je tijdens zo'n opleiding ook gevormd in een bepaalde traditie. Stradivari, de bouwer van de wereldbe roemde Stradivariusviolen, wordt vaak tot voorbeeld ge steld. Dat vind ik een nadeel. Als iedere vioolbouwer maar donderdag Theo van Doesburgcentrum Vlissingen, ontmoetingsmid dag voor 50-plussers, 14 u. Sportzaal Van Doornlaan West-Souburg, internationale dans, 10 u. Buurthuis De Schuur Oost-Souburg, line- dance voor gevorderden, 19.30 u. FNV Zeeland, telefo nisch spreekuur ABW-uitke- ring van 10-12 u., tel. 625655. Fitnesscentrum Stamina Vlissingen, astmafitness voor mensen met astma en COPD, 14 u. Wijkcentrum Schelde- buurt Vlissingen, klaverjassen, 19.30 u. Strandpaviljoen Panta Rhei Vlissingen, jamses sie, 20 u. Activiteitencen trum Vlissingen, koffiecontact, 9.30 u. Crea-Doe, 9.30 u. Cur sus Schilderen, 13.30 u. Kook- café, 17.30 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, bin go voor 50-plussers, 14 u. De Drukkery Middelburg, in ternet voor senioren, 10 u. vrijdag Jongerencentrum Midgard Middelburg, grootbeeldvideo film, 20 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, kla verjassen, 13.15 u. Activitei tencentrum Vlissingen, koffie contact, 9.30 u. Cursus Pop pen maken, 9.30 u. EHBO, 13.30 u. Computerles Word, 13.30 u. De Piek Vlissingen, jamsessie, 21.30 u. zaterdag Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, buurtcontact, 15 u. Buurthuis Aldegonde Vlis singen, dansavond, 20 u. Zaal Protestantse Kerk Lewe- dorp, snuffelmarkt, 8.30 u. zondag t Café Olmenruif Serooskerke, instuif line-dance middag, 14 u. maandag Sporthal Baskenburg Vlissin gen, aangepast sporten voor mensen met Astma en COPD, 14.30 u. Theo van Doesburg centrum Vlissingen, country line dance voor beginners, 9.45 u. Wijkcentrum Schel debuurt Vlissingen, soosmid- dag, 13.30 u. Buurthuis De dinsdag Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, koffie contactoch tend, 9.30 u. Bachten Reede Vlissingen, handwerkgroep voor 55-plussers, 14 u. Theo van Doesburgcentrum Vlissin gen, ontmoetingsmiddag voor 50-plussers, 14 u. FNV Zee land, telefonisch spreekuur ABW-uitkering van 10-12 u., tel. 625655. Wijkcentrum Schel debuurt Vlissingen, koersbal, 13.30 u., country line dansen, 18.30 u. Buurthuis De Schuur Oost-Souburg, dammen voor jong en oud, 18.30 u., dansles voor gevorderden, 19.30 u. Mensa Stichting Majoraat Vlis singen, sporten voor 50-plus sers, 10-12 u. Activiteitencen trum Vlissingen, koffiecontact, 9.30 u. Kaarten maken, 9.30 u. Kleiclub, 13.30 u. Cursus Bier wijn brouwen, 13.30 u. Buurt huis Aldegonde Vlissingen, bingo, 20 u. woensdag absoluut zeker voor 100% door hem met de hand ge bouwd. Op deze manier bouwt hij ongeveer vier in strumenten per jaar. Er zijn zelfs klanten die de bouw van een viool in een fotoserie he lemaal volgen: van plank tot kwaliteitsinstrument. Reparaties Stradivari nabouwt, kun je dit net zo goed geïndustrialiseerd gaan doen', stelt Jacobs in middels vast. Als ambachts man is de bewoner van de Bellinkstraat in staat om in strumenten 'op maat' te ma ken. Hij maakt instrumenten die de musicus zo min moge lijk belemmeren in zijn muzi kale ontplooiing. Jacobs legt uit: „Een goede viool is een instrument dat in potentie al les in zich heeft wat een violist nodig heeft om zich te uiten. Hoe verder deze musicus zich ontwikkelt, des te verder het instrument zijn kwaliteiten zal prijsgeven. Bij een hoogwaar dig instrument zal de muzikale groei van de bespeler nooit belemmerd worden.' Economie De kwaliteit van de instrumen ten die gekocht worden, wordt grotendeels bepaald door economische omstan digheden. Het is mogelijk om volledig geïndustrialiseerd violen te produceren. Op deze manier zouden ook kwaliteits instrumenten gebouwd kun nen worden, maar dat zou economisch niet rendabel zijn. Op dit moment worden op de ze manier hoofdzakelijk instru menten gebouwd in de grijze middenmoot: kleurloze en ka rakterloze maar betrouwbare oefeninstrumenten. Wie een dergelijk oefeninstrument ont groeid is en een instrument met een eigen karakter wil en kan bespelen komt uiteindelijk uit bij een van de ongeveer 20 professionele vioolbouwers die ons land rijk is. „In overleg met de musicus bepalen we dan wat voor instrument het moet worden. Kijkend naar het besteedbare budget kan er besloten worden om deels ge bruik te maken van industrieel geproduceerde delen van het instrument. De enige onder delen die ik op dat gebied wil verwerken zijn de klankkast en de hals", verklaart Jacobs. Als er in een instrument van Jo han Jacobs echter zijn naam vermeldt staat, dan is dit ook Tot het ambacht behoren, naast de nieuwbouw voor klanten uit het hele land, ook de reparaties van bestaande instrumenten. „Hoewel ook daarvoor klanten uit het hele land komen, werk ik dan hoofdzakelijk voor de lokale markt', aldus Jacobs. „Maar ook wij als vioolbouwers on derling verwijzen door naar elkaar, ledereen in ons kleine clubje van ambachtslui heeft zijn eigen speciale kwaliteiten. Als collega's uit den lande een viool aangeboden krijgen die geen goede afstelling heeft, dan verwijzen ze vaak door naar mij. Kennelijk is het mijn sterke kant om een instrument zo goed mogelijk te laten klin ken. Door een juiste afstelling van kam, stapel en nog een aantal onderdelen ben ik in staat de kwaliteit van het ge luid te beïnvloeden en vaak te verbeteren. „De kwaliteiten van Jacobs als vioolrepara teur hebben hem zelfs tot aan de andere kant van de wereld gebracht. Bij het loskomen van Mongolië uit de Sovjet- Unie is er in dat land heel veel kennis omtrent het onderhoud van hun muziekinstrumenten verloren gegaan: bijna alle musici en instrumentbouwers hebben het land toen verla ten. Op verzoek van Mongool se musici is de Middelburgse Johan Jacobs bouwt de ruwe plank tot een compleet topinstrument. foto: Frank Husslage vioolbouwer in 1995 naar Mongolië getogen om daar in strumenten te repareren en zijn kennis op dat gebied over te dragen. „In eerste instantie was daar een collega van mij voor gevraagd. Vanwege mijn kwaliteiten op het gebied van reparatie maar ook vanwege mijn kennis van dit deel van de wereld via mijn Russische moeder heeft deze collega mij toen naar voren geschoven voor dit project." Naast het bouwen, verbou wen en repareren van strijk instrumenten is Jacobs de Walcherse markt ook nog van dienst als leverancier van ac cessoires als snaren en derge lijke. Voor de Zeeuwse Volks Uni versiteit geeft Johan Jacobs woensdag 21 februari een le zing over zijn vak. In de lezing wordt onder meer ingegaan op het ontstaan en de historie van het strijkinstrument, de constructie, de bouw, gebruik te materialen en de klankbe oordeling, de vraag 'wat maakt een viool goed of slecht"en de toekomst van de viool in de moderne muziek. „Als mensen een instrument mee willen brengen om dat door mij te laten beoordelen is dat goed', vertelt Johan desgevraagd. De lezing be gint om 19.30 in het ZVU-ge- bouw aan de Spanjaard straat 51 te Middelburg. De entreeprijs van 10 gulden dient aan de zaal te worden betaald. De 50+ badmintonafdeling van D.O.K. Oostkapelle houdt vrij dag 2 maart in Sporthal 'De Halve Maan' in Oostkapelle een gezelligheidstoernooi. Met dit toernooi hoopt de vereniging meer ouderen te stimuleren om regelmatig te bewegen. Het toernooi wordt ondersteund door de VSB en het Fonds Nederlandse Hart stichting, in het kader van 'geld voor een gezond idee!'. Bij bewegen voor ouderen wordt niet direct gedacht aan badminton. Toch blijkt dit een sport te zijn die heel goed door ouderen beoefend kan worden. Trainster Hanneke Vennik is gespecialiseerd in sportinstructie voor ouderen en begeleidt de 50+ badmin tonners in Oostkapelle. „Bad minton is natuurlijk een vrij in tensieve en snelle sport, maar Schuur Oost-Souburg, klaver jassen en line dance voor be ginners, 19.30 u. Zwem school De Parel Domburg, ba- byzwemmen, 15 u. Activitei tencentrum Vlissingen, koffie contact, 9.30 u. Cursus Teke nen/Schilderen, 13 u. Koers bal, 13.30 u. Cursus Spaans, 10 u. Cursus Surinaams ko ken, 17.30 u. Dansles, 19.30 u. De 50+ afdeling van D.O.K. Oostkapelle: 'gezellig samen bewe gen'. foto: Jaap Wolterbeek dat houdt niet in dat het niet geschikt zou zijn voor oude ren", vertelt Vennik. „Wel is heel belangrijk dat rekening wordt gehouden met de fit heid van de spelers en dat er aandacht is voor eventuele beperkingen. Als je daar goed oplet kan iedereen in principe meedoen. Op zijn eigen tem po weliswaar, maar dat geeft helemaal niets. Wie bij mij traint ontkomt eigenlijk aan geen enkel onderdeel van de training, ook niet bij de war- ming-up en cooling-down. Een goede opwarmer en ook de cooling-down is bij elke leeftijd erg belangrijk en mis schien bij ouderen nog wel wat meer. Ik besteed daar dan ook heel veel aandacht aan en iedereen doet mee. Als iemand een be paalde oefening niet kan dan passen we hem aan zodat de spieren toch geoefend wor den. In uitzonderlijke gevallen is het overigens wel goed om eerst een arts te raadplegen voordat je als oudere aan sport gaat doen. Bijvoorbeeld na een hartinfarct, dan is be geleiding en advies van een arts zeker aan te bevelen." Naast het bewegen, wat vol gens Vennik niet alleen voor ouderen goed is, speelt ook het sociale aspect van sporten een belangrijke rol. „Badmin ton is een hele sociale sport, je kunt het namelijk niet alleen doen. Je moet echt samen spelen en dat betekent elkaar leren kennen, aanvoelen, kort om contact. Het is ook een sport waarvoor je de deur uit moet en dat haalt ouderen van tussen de vier muren. De gang naar de sportzaal door breekt de sleur van het be staan en door het sporten bij een club zie je dat men ook de rest van de week gezonder leeft en sneller wat beweging wordt gezocht in wandelen of fietsen." In Oostkapelle bestaat de seniorengroep uit zo'n vijf entwintig enthousiaste spelers. Elke vrijdagmorgen wordt er tussen 10 en 11.30 uur getraind in de Halve Maan en nieuwko mers zijn van harte welkom. Wie belangstelling heeft om mee te doen aan het toernooi kan zich tot 25 februari aan melden bij Janny Kousema ker, tel. 0118-592770. Het toer nooi duurt van 10 tot 13.30 uur. Het Arsenaaltheater in Vlissingen stond afgelopen zaterdag helemaal in het teken van de Zeeuwse popmuziek. Naast de presentatie van de vijfde Panta Rhei -Live Unplugged CD werd ook de cd van Pillars, de winnaar van de vijfde Panta Rhei Un plugged Competitie, gepresenteerd. Patrick Schipper, winnaar van de vierde competitie, opende de avond met een optreden. Danny Polvliet zette zijn vertolking van Elvis neer, waarna de winnende band Pillars haar debuutoptreden gaf. Uitsmijter van de avond vormde het weergaloze optreden van 'The Toto Tri bute Project', een geheel nieuwe formatie met zanger Richard de Nooijer. Wijkcentrum Open Hof Vlis singen, soosmiddag voor 50- plussers, 13.30 u. Diensten centrum Ouderen Westkapel- le, wekelijkse soos voor 55- plussers, 19 u. Sportfond- senbad Vlissingen, aangepast zwemmen voor mensen met astma en COPD, 12.30 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, sociaal spreekuur, 13.30 u. Buurthuis De Schuur Oost-Souburg, naai cursus, 9.30 en 19.30 u., dans les voor beginners, 19.30 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, darten, 19.30 u.* Jongerencentrum Midgard Middelburg, grootbeeldvideo film, 20 u. Activiteitencen trum Vlissingen, Computerles, 9.15 u. Franse les, 11 u. Cur sus Engels voor beginners, 13.30 u. Cursus Engels voor gevorderden, 14.45 u. Zeeuwse Bibliotheek Middel burg, lezing door I.R Back, 'In poldering Noord Walcheren', 20 u. Reden voor deze groots opge zette muziekavond was het lustrumfeest van de Panta Rhei Unplugged Competitie. Al weer voor de vijfde keer werd vorig najaar de finale avond van dit Zeeuwse mu ziekevenement gehouden. Winnaar voor 2000 werd de band 'Pillars of Heaven', de prijs bestond uit het mogen opnemen van een cd. Onder grote belangstelling werd de cd zaterdag in het Arsenaal theater gepresenteerd, com pleet met een optreden van de winnaars. Inmiddels is de driekoppige formatie uitge groeid tot een band met vijf muzikanten en is de naam ver anderd in 'Pillars'. Zanger Ton- ny Hooftman: „De naam 'Pil lars of Heaven' is de naam die wij gebruikten voor de akoe stische muziek, waarmee we ook toen met z'n drieën, de fi nale hebben gewonnen. Nu zijn we met z'n vijven en spe len natuurlijk ook elektrisch de naam hebben we veranderd in 'Pillars'." Het optreden van za terdag was tevens het eerste podiumoptreden van Pillars in de huidige bezetting. Aan en thousiasme ontbrak het de jongens niet, een kleine drie kwartier wisten zij het publiek te vermaken met zowel akoe stisch als elektrisch werk. Af wisselend kabbelde het pu bliek mee op nummers met akoestische tonen om vervol gens verrast te worden door het rappe en meeslepende gi taarspel van John Peter Moens en Reinold Jansen. Ei genzinnig en soms verassend zijn de teksten van Pillars, die overigens steeds gebaseerd zijn op de eigen belevingswe reld van de bandleden. Het water met al haar facetten van schoonheid, maar ook on voorspelbaarheid speelt een belangrijke rol voor de band leden, niet zo gek als je be denkt dat vier van de vijf jon gens uit Domburg komen en zij naast de muziek surfen als grootste passie hebben. Met het nummer 'Silicone city' knipoogt Tonny Hooftman naar de vele geheimen van het strand en haar bezoekers. De cd heet, hoe kan het ook anders, Panta Rhei, een naam die staat voor de constante beweging, zee en natuurlijk het strandpaviljoen van Wil lem Jan Buys, waar ook Pillars haar sporen verdiende. Uitliefde voor Toto Een ander onderdeel en be slist het muzikale hoogtepunt van het lustrumfeest was de start van het Toto Tribute Pro ject. Een idee dat in Zeeland ontstond en uitmondde in een project waar we als Zeeuwen trots op mogen zijn: een band bestaande uit negen rasmuzi kanten die een ode brengen aan Toto, de Amerikaanse top- band uit de jaren zeventig en tachtig, met hun wereldhits als Rosanna, Africa en Hold the Line. Op initiatief van ge luidstechnicus Lex Amrein, Walter Calbo (toetsenist) en zanger Richard de Nooijer werd voor het project een ge legenheidsband geformeerd uit Nederlandse muzikanten die hun strepen hebben ver diend zowel op het podium als in de studio. Zij speelden onder andere met Candy Dul- fer, Lois Lane, Total Touch, Frank Boeijen, Ruth Jaccot en Mathilde Santing en zien stuk voor stuk de Amerikaanse band als een belangrijke inspi ratiebron en willen het werk van Toto met liefde en veel plezier weer tot leven bren gen. Het Toto Tribute Project bestaat uit: Richard de Nooijer (zang), Walter Calbo (toetsen), Edwin Beekmans (toetsen), Lenee te Voortwis (bas), Leen- dert Haaksma (gitaar), Peter Lieberom (sax), Fred van Stra ten (trompet), Jeroen de Rijk (percussie) en Mark Stoop (drums). Met zijn negenen goed voor een grandioze, maar vooral respectvolle imi tatie van Toto. Richard de Nooijer, nam de zang voor zijn rekening en veraste menigeen met zijn veelzijdige stemge luid, en warme performance. Binnen no-time sloeg de liefde van de band voor Toto over op het publiek en waanden velen zich met meezingers als Rosanna weer helemaal terug in de tijd. Een project dat ze ker een vervolg verdient en waarschijnlijk ook wel zal krij gen. Toto Tribute was in eer ste instantie opgezet als een eenmalig project. Maar inmid dels heeft het initiatief zoveel interesse elders in het land opgewekt dat de kans groot is dat er meer optredens zullen volgen. Pillars, de winnende band van 2000. Op de foto van links naar rechts: Reinold Jansen, Tonny Hooftman, Laurent Kemeling, John Peter Moens en Rene Verschiere. foto: Manuel Noija. Cursus keramiek, handvor men - De cursus keramiek/ handvormen van het Middel burgs Instituut voor Kunstzinni ge Vorming start maandag 12 februari. De cursus bestaat uit 8 lessen van 19.30 tot 21.30 uur Aanmelden kan bij het Ml KV, Kuiperspoort 18 te Middelburg of via telefoon 634711 Workshop bloemschikken - De Zeeuwse Volksuniversiteit houdt donderdag 15 februari een workshop bloemschikken. Het thema van deze workshop is 'Winter'. Onder begeleiding van een ervaren docente kun nen er van zelf meegenomen materialen prachtige werkstuk ken gemaakt worden. De workshop is in 'De Zandput' in Serooskerke en duurt van 13.30 tot 15.30 uur. Inlichtingen en aanmelden bij het bureau van de ZVU, Spanjaardstraat 51 te Mid delburg of via telefoon 634800. Line-dance - Wie van country en dansen houdt is zaterdag 17 februari van harte welkom op de countryavond in buurthuis de Schuur in Oost-Souburg. De avond begint om 20 uur en duurt tot 01.00 uur. Countrykle- ding maakt het tot een echte countryavond maar is niet ver plicht. De zaal gaat open om 19 uur, de entree is 2,50 gulden. Open dag schilderen - Vrij dag 16 februari van 9.30 tot 16 uur is er een open dag van het Samenwerkingsverband SPOS Zuid West en Centrum Vakoplei ding Schilderen. Deze dag, die bedoeld is om leerlingen en ou ders kennis te laten maken met samenwerkingsverband Schilde ren en het verzorgen van nieu we instroom voor de schilders bedrijfstak in Zeeland is aan de Scottweg 19 te Goes. Lezing organisch bouwen - Het Humanistisch Verbond, af deling Walcheren houdt zondag 18 februari een lezing over orga nisch bouwen in de aula van het Jacob Roggeveenhuis in Middel burg. Spreker is architect Max van Huut, hij zal aan de hand van dia's tonen dat niet alleen uiterlijke verschijningsvorm bij organisch bouwen sterk afwijkt van de strak opgetrokken mo derne gebouwen, maar dat vooral de binnenruimtes door vorm en kleur inspirerend moe ten werken op de gebruikers. De lezing begint om 10.30 uur in het Jacob Roggeveenhuis, Noordsingel 106 te Middelburg, ingang Gerbrandylaan. Zingen vanuit je hart - In het kerkgebouw 'De Schaapskooi', Papegaaienburg 1 te Vlissingen, wordt zondag 18 februari een zangdienst gehouden. Het the ma van de zangdienst is 'Zingen vanuit je hart' Er worden vooral bekende verzen gezongen die iedereen kent en waar elk zijn verlangen en emoties in terug kan vinden. De dienst begint om 16 uur en de toegang is gratis. Dansavond 'De Zwaan' - Za terdag 17 februari verzorgt duo Twice een dansavond in Wijkcen trum De Zwaan te Oost Souburg. De toegangsprijs bedraagt 5 gul den en de zaal is open om 20 uur. Studieavond Christenen voor Israël - Pieter Bénard, medewerker van Christenen voor Israël, is spreker bij de stu dieavond op maandag 19 febru ari. De bijeenkomst is in de Tho maskapel aan de Vrijlandstraat 68 te Middelburg en begint om 19.30 uur. Workshop kleurbeleven - Pascalle van der Putten start zondag 18 februari een work shop kleurbeleven. Na de voor gaande workshops rondom de kleuren blauw en geel staat dit keer de kleur rood centraal. De workshop is in 'De omgedraaide steen', Singel 370 te Vlissingen van 10 tot 13 uur en deelname kost 22, 50 gulden inclusief ma terialen en lunch. Meer informa tie op telefoon 476319. Promotie jeugdhandbal - De Handbal associatie Zeeland houdt de woensdagen 21 febru ari en 7, 14 en 21 maart een handbaltoernooi voor basisscho len in sporthal Baskenburg te Vlissingen De winnaars van alle categorieën in dit toernooi spe len 28 maart mee in de Zeeuw se finale in Goes. De speeltijden zijn steeds van 13.15 tot en met 15.45 uur. Optreden Style - De jonge Middelburgse groep 'Style' tim mert met eigen composities hard aan de weg. Vooral akoe stisch zijn de boys onverslaan-, baar. De eerste CD ligt klaar en ze gaan er in het optreden zater dag 17 februari in de Brasserie van De Drvkkery weer hard te genaan. Het optreden van Henry Style, Bas Roovers, Roland Baak en Niels Weezepoel is van 14.30 uur tot 16.30 uur. Internet voor Senioren - Te- leac-computerdocent Jeroen Teelen, die ook een aantal cur sussen voor startende compu tergebruikers maakte, is donder dag 15 februari aanwezig in de Brasserie van De Drvkkery aan de Markt in Middelburg. Hij is daar van 10 tot 12 uur voor ie dereen die als beginner de mo gelijkheden van internet wil le ren kennen. Tentoonstelling aquarellen en acrylschilderijen- Tot 7 maart zijn door een verkoopten toonstelling in 't Spui 18 kleuri ge schilderijen te zien van Toos Segeren-Matthijsen. De door deze Vlissingse kunstenares ge bruikte technieken zijn aquarel, aquarel/oliekrijt en acryl. In het grijze winterlicht brengen de door het zuid-Franse licht geïn spireerde schilderijen mediter raan gekleurde vlekken aan 't Spui. Lezing bij De Spirituele So ciëteit - Geleid door het thema 'Innerlijke vrede' zal Dr. Willem Glaudemans een lezing verzor gen voor de Spirituele Sociëteit. Zondag 18 februari van 10.30 tot 13 uur spreekt hij in de Stads schouwburg aan het Molenwa ter 99 te Middelburg. Dr. Willem Glaudemans is eindredacteur van het team dat 'A course in miracles' vertaalde en sinds 1986 werkt hij met deze cursus. Meer inlichtingen over deze le zing via telefoon 0165-387770 (tussen 10 en 12 uur). Informatie Transcedente Meditatie - Het TM-onder- wijscentrum in 's-Heer Abtsker- ke verzorgt dinsdag 20 februari een informatieavond in Middel burg. Er wordt uitleg gegeven over de transcendente medita tietechniek, die ervoor zorgt dat mensen meer innerlijk geluk, evenwichtigheid en creativiteit kunnen ervaren. Vanaf 20 uur kunnen belangstellenden te recht in zaal 2 van de Zeeuwse Bibliotheek aan de Kousteense- dijk. De toegangsprijs is 7,50 gulden. Line-dance middag - De Happy Trail Dancers uit Middel burg houden zondag 18 febru ari weer een instuif line-dance middag. Deze is in café 'De Ol menruif' op camping Olmen- veld te Serooskerke. ledereen die van een gezellige country- middag houdt is welkom tus sen 14 uur en 17.30 uur. Voor kinderen is speelgelegenheid aanwezig. Workshop maskers maken - In Pakhuis 22 aan het Oost kerkplein te Middelburg geeft Corrie Kooke een workshop maskers maken. Maskers ma ken geeft een mogelijkheid om met veel creativiteit een weg vrij te maken voor een andere laag in jezelf. Informatie en op gave bij Corrie Kooke via tele foon 06-12882173 Rolstoeltennisdag - Tijdens de rolstoeltennisdag in tennishal De Schelde International te Goes geeft Angela Maas uit Koudekerke, de Zeeuwse we reldtopper, een demonstratie in deze sport. Tijdens deze dag wordt er ook een toernooi tus sen 'rollende' en 'lopende' ten nissers gespeeld. De dag duurt van 10 uur tot 15.30 uur en aan melding is mogelijk via de tele foonnummers 614177 en 0114- 311697. Werken op de kinderboer derij - Op kinderboerderij 'De Klepperhoeve' in Middelburg kunnen woensdag 21 februari de kinderen weer meehelpen met hokken schoonmaken en dieren voeren. Dit 'werken op de boerderij' is voor kinderen van 6 tot en met 12 jaar en staat onder begeleiding van deskundige medewerkers van de boerderij. Deelname kost 1 gulden per kind en de activiteit duurt van 13.30 uur tot 15.30 uur. Lezing inpoldering Wal cheren - Woensdag 21 febru ari vertelt de heer I.P. Back uit Naarden voor de Heemkundi ge Kring Walcheren over de inpoldering van Noord Walche ren. Tijdens deze lezing vertelt Back over nieuwe ontdekkin gen die gedaan zijn tijdens de meest recente onderzoekin gen in de omgeving van Vrou wenpolder. De lezing is in de aula van de Zeeuwse Biblio theek aan de Kousteensedijk in Middelburg en begint om 20 uur Ook niet-leden van de Heemkundige kring zijn wel kom. Lezing huwelijk en gezin - Gezinstherapeut dhr. J. Sim mering spreekt vrijdag 16 fe bruari over huwelijk en gezin en daarbinnen de relatie man vrouw. Deze gratis toegankelij ke lezing is in de rebothstraat 9 te Oost Souburg en begint om 20 uur. Oprichtingsbijeenkomst alleenstaandengroep - De Stichting Welzijn Ouderen Vlis singen houdt donderdag 22 fe bruari om 10 uur een bijeen komst om te komen tot de op richting van een alleenstaan dengroep. In het Theo van Doesburgcentrum aan de Brou- wenaarstraat. 2 te Vlissingen vertelt mevrouw C.J. van de Luijster van de groep 'Samen Actief' uit Middelburg over de positieve en enthousiaste erva ringen in Middelburg. Alle geïn teresseerden vanaf 50 jaar zijn welkom. Filatelistenbijeenkomst - De Vlissingse Filatelistenvereniging houdt donderdag 15 februari zijn maandelijkse bijeenkomst. Tij dens de bijeenkomst worden onder andere, in wedstrijdvorm, met dia's enige filatelistische begrippen behandeld. Vanaf 20 uur kunnen belangstellenden in het Theo van Doesburgcentrum aan de Brouwenaarstraat in Vlis singen belangstellenden te recht. y Ré' jobsnfc

de Faam | 2001 | | pagina 17