Ecuadoraanse boeren bezoeken Zeeland Vlissingse School genomineerd voor Community Award f Moeizame verhuizing voor Middelburgs seinhuisje Valentijnsdag idee in uitvoering Boeren samen sterk 14 februari Zaken Zijn Zaken Streeknieuws WOENSDAG 7 FEBRUARI 2001 JAARGANG 102 - NUMMER 06 faam /vlissinger WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREf Kijk voor originele tips op pagina 20 Drie jonge boeren uit Ecuador waren vorige week in Zeeland in het kader van een uit wisselingsproject van het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt (ZAJK). Een jaar geleden wa ren vijf leden van deze organisatie in Ecuador. Volgens de secretaris van het ZAJK, Carola Hel- mendach, is zo'n uitwisseling de manier bij uit stek om meer over eikaars cultuur en omstan digheden te weten te komen. Op 24 januari kwamen Silvia Gonsalez, Freddy Congo en Victor Morocho na een lange vlucht op Schiphol aan. In de uitwisselingsweek werkte het drietal een druk programma af. Verschillende landbouwbe drijven in Zeeland en daarbui ten werden bezocht. En het gezelschap nam ook een kijkje bij de Deltawerken en de bloe menveiling in Aalsmeer. De uitwisseling vloeit voort uit de samenwerking tussen de ZAJK en haar tegenhanger uit Ecuador, de boerenorganisa- tie Fenocin. Tijdens het be zoek zijn afspraken gemaakt over een verdere samenwer king tussen beide organisa ties. De uitwisseling zelf werd gefinancierd door de Neder landse organisatie Agriterra, die de samenwerking van plattelandsorganisaties op in ternationaal niveau bevordert. Het verhaal van de drie bezoe kers uit Ecuador klinkt hetzelf de als dat van miljoenen arme boeren in ontwikkelingslan den: de rijken van het land weten heel goed hoe ze nog rijker kunnen worden en de armsten van de bevolking moeten maar zien hoe ze zich redden. De meeste boeren hebben maar een klein stukje land terwijl de grootgrondbe zitters niet alleen veel land be zitten, maar vaak ook het meest vruchtbare land. Johan Kodde, lid van het ZAJK en vorig jaar één van de deelne mers van de uitwisseling met Ecuador, heeft het met eigen ogen gezien. „Terwijl we daar door de vele valleien reden, viel het me op dat het vlakke, makkelijk te bewerken land in handen was van de groot grondbezitters, terwijl de klei ne boeren langs de hellingen leefden en daar hun gewas sen verbouwden. De schei ding tussen rijk en arm is er heel groot". Leegloop Ondanks de grote verschillen tussen Nederland en Ecuador zijn er volgens Johan Kodde toch een aantal problemen waar boeren uit beide landen mee te maken hebben. „Net als in Nederland is er in Ecu ador ook sprake van een leeg loop van het platteland. Veel jongeren trekken er naar de stad in de hoop daar een baan te vinden en zo beter te ver dienen dan thuis. Het gevolg daarvan is dat de bevolking op het platteland vergrijst, wat weer nieuwe problemen met zich meebrengt. In Neder land hebben we daar ook mee te maken", legt Johan uit. „De ZAJK richt zich dan ook op jonge boeren en de proble men die ze in de praktijk van alledag tegenkomen. Net als in Ecuador is het belangrijk dat ook in ons land genoeg jongeren gemotiveerd zijn om een boerenbedrijf te beginnen of over te nemen van de ou dere generatie". Eén van de speerpunten van het ZAJK is volgens Carola Helmendach dan ook het organiseren van cursussen op het gebied van bedrijfsovername. „Daarnaast organiseren we veel thema- en voorlichtingsavonden over allerlei onderwerpen voor on ze leden. We richten ons spe cifiek op de problemen van jonge boeren. Om de horizon van onze leden te verbreden zijn we dit uitwisselingspro ject gestart. We willen hen op deze manier kennis laten ne men van de problemen van jonge boeren in andere lan den". Multinationals Een ander probleem dat zo wel in Nederland als in Ecu ador speelt is de afhankelijk heid van de multinationals of van grote afnemers. Johan Kodde: „Als wij onze aardap pels produceren weten we van tevoren niet wie die aard appels wil afnemen en tegen welke prijs. In Ecuador geldt precies hetzelfde. Als een boer daar bananen verbouwt, weet hij ook niet hoeveel hij Bij kweker Jos Otte kregen het gezelschap uitleg over de kweekmethoden. uiteindelijk voor zijn product zal krijgen. Die macht van de multinationals gaat heel ver. Zij hebben meestal de markt van het zaai- en pootgoed in handen en hebben daarnaast een hele dikke vinger in de pap bij de afname van de producten. Veel kleine boeren in landen als Ecuador zijn vaak helemaal afhankelijk van zulke bedrijven. Dat is ook één van de redenen dat veel boeren zich in die landen aan het organiseren zijn". Ook Freddy Congo, Silvia Gonsalez en Victor Morocho zijn lid van verschillende landbouworganisaties. Naast het lidmaatschap vervullen ze een actieve rol in het lokale bestuur van hun organisatie. Silvia Gonsalez woont in het zuiden van Ecuador en be werkt met haar familie een klein stuk land. „Samen ver bouwen we vooral maïs en bonen. Verder houden we schapen voor de wol en wat melkvee. We zijn helemaal zelfvoorzienend en als we iets over hebben, verkopen we dat op de markt in de buurt." Victor Morocho komt ook uit het zuiden van het land, uit een gebied met veel veehou derijen. „Ik ben zelf ook vee houder. Op mijn bedrijf ma ken mijn gezin en ik kaas voor de verkoop. Daarvan be talen we onze kleding, voed sel en de schoolboeken voor de kinderen. Verder verbou wen we maïs en houden wat kleinvee voor onszelf en voor de verkoop." Freddy Congo woont in het noorden van Ecuador, bij de grens met Co lombia. In het gebied waar hij woont leven de meeste men sen van de tomatenteelt. „Ik verbouw ook tomaten voor de verkoop en daarnaast bo nen, maïs en paprika's en daarnaast bezit ik nog een paar koeien." Corruptie Het geld dat Silvia, Victor en Freddy verdienen wordt be steed aan het dagelijkse le vensonderhoud. Van enige luxe is nauwelijks sprake. Door lid te worden van een landbouworganisatie hopen ze hun situatie en die van hun collega's te verbeteren. „Door ons te verenigen kunnen we als kleine boeren een vuist maken tegen de corruptie en onverschilligheid van de re gering. Een belangrijk doel voor mij hier is te leren hoe jonge pro ducenten zich beter kunnen organiseren om zo samen de afzetmogelijkheden te vergro ten. Maar nog belangrijker vind ik het om hier met ande re mensen over de proble men te praten waar we in Ecuador mee te maken heb ben. Eén van de vele moeilijk heden is de weigering van de banken om leningen te vers trekken aan kleine boeren. We voldoen meestal niet aan de. eisen die de bank stelt", legt Silvia Gonsalez uit. Ook de erosie is in Ecuador een groot probleem. Door groot schalige houtkap zijn vele ge bieden ontbost en is er te weinig groen over om de bo dem te beschermen tegen zware regenval. Freddy Con go: „Dit probleem heeft veel te maken met de corruptie in ons land. De houtkapbedrij- ven hebben zitting in de be sturen van organisaties die Vorig jaar werd ter gelegenheid van het 45-jarig bestaan van Stoffels Cleaning voor de eerste keer de Stoffels Cleaning Community Award uitgereikt Deze speciale prijs is een beloning voor scholen die zich extra inzetten voor hun omgeving. Het bedrijf wil daarmee scho len stimuleren Stoffels Cleaning Community Award om projecten op te zetten die bijdragen aan een betere maatschappij.Vorig jaar was het winnende project afkomstig van drie basisscholen uit Waalwijk, zij haalden gezamenlijk één dag al het zwerf vuil in hun buurt op. Dit jaar zijn er negentien ideeën ingezonden, af komstig van zestien scholen. Zes projecten werden genomineerd voor de tweede Stoffels Community Award, waaronder het project van de Vlissingse Schoolvereniging. In april wordt de uiteindelijke winnaar be kendgemaakt. Alle leerlingen van middelbare scho len en van groep zeven en acht van de basisscholen in Zeeland en West en Midden-Brabant werden uitge daagd om aan de wedstrijd mee te doen. Inzet was het creëren van nutti ge en originele projecten waar de sa menleving iets aan heeft. De zes ge nomineerde scholen dingen naar de award en de hoofdprijs van tiendui zend gulden. Bovendien worden alle genomineer den beloond met duizend gulden en zij mogen hun project in de praktijk uitvoering met ondersteuning van professionals van Stoffels Cleaning. Van de groepen die zijn genomineerd hebben er twee een 'sociaal' project ingestuurd en vier een 'milieu' pro ject. Groep acht van basisschool De Kreeke uit Westdorpe heeft samen met verzorgingstehuis 't Verlaet' een plan opgesteld voor integratie van de kinderen met bewoners van het te huis. Zo zijn er gezamenlijke kerstactivitei ten geweest, is er een rolstoelproject en er wordt gecomputerd een voorge lezen aan de ouderen. Dankzij dit pro ject steken de kinderen wat op van het omgaan met ouderen, het dialect en de geschiedenis van hun streek en leren zij zelfstandig en projectmatig bezig zijn. De Katholieke Scholenge meenschap Gertrudiscollege uit Roosendaal stuurde vier projecten waarvan er twee genomineerd wer den. Euro Klas 4 Mavo-C wil met materiaal van Stoffels en medewerking van de ge meente een fiets- en voetgangerstun nel en de omgeving er van opknap pen. Klas 4 Mavo-B heeft het plan om op de oorlogsgraven op het oude ge deelte van het kerkhof schoon te ma ken en het groen aan te pakken. Het project 'Een nieuwe blik op blik' van Praktijkschool Hulst richt zich op het inzamelen, verwerken en recyclen van blikjes. Basisschool St. Jozef uit Nieuw-Namen gaat samen met Het Zeeuwse Landschap het aangespoel de afval in natuurgebied 'Het Verdron- 11 Marion Dees opende vandaag haar nieuwe Beauty Salon 'Marinise' in de Aletta Jacobslaan 34 in Vlissingen. In de Domburgse Noordstraat werd afgelopen vrijdag het glas geheven op de opening van het nieuwe kantoor van Arthur Pateer, Partner in O.G. Met zijn nieuwe café 'de MalleMolen' aan Plein 1940 in Middelburg breekt Frank de Vos met de ingekapselde idee dat de oudere jongere thuis hoort. 'Fietswereld' in Dauwendaele heet voortaan 'Fietsplus'. Pag- 9 De stichting MicMec Walcheren bestaat tien jaar, aanstaande zaterdag neemt het Milieu Educatie Centrum in Vlissingen een aantal zonnepanelen in gebruik én wordt het nieuwe logo onthuld. De oproep van enkele weken geleden in deze krant om iemand een Valentijnscadeau te geven heeft een over weldigend resultaat gehad. Niet minder dan zeshonderd reacties bereikten de redactie. In de Zeeuwse bieb wordt donderdag 15 februari een diapresentatie over Zuid-Afrika en Namibië gegeven. foto: Anton Dingemanse de bossen juist moeten be schermen, dus dat werkt na tuurlijk niet. Ook hebben sommige politici belangen in grote houtkapfirma's, dus die doen er alles aan om hun be langen veilig te stellen, zodat het kappen van het hout ge woon doorgaat, ook op plaat sen waar dat eigenlijk allang verboden zou moeten zijn." Op zich is Ecuador rijk aan bodemschatten, zoals olie, goud en zilver. „Maar", zegt Freddy Congo, Ecuador is vöör alles een landbouwland. Gelukkig begint de regering daar nu ook achter te komen en besteedt het de laatste tijd meer geld aan het stimuleren en ontwikkelen van de land bouw." Silvia Gonsalez is hier vooral onder de indruk van onze technische kennis. „On danks dat het nu winter is, kun je goed zien dat de land bouw in dit land goed geor ganiseerd is en erg produc tief. Wel vind ik het een raar idee dat een groot deel van dit land onder de zeespiegel ligt. Gelukkig hebben we daar in Ecuador geen last van", lacht Silvia Gonsalez. Bij Cine City in Vlissingen draaien deze week de films 'What Women Want', 'Resources humaines' en 'Crouching tiger, hidden dragon'. In Arnemuiden speelt vrijdagavond toneelgezelschap 'Tot leringhe ende vermaeck' uit Veere de klucht "Geen Piet, maar Pizza". Muziekvereniging Mozart uit Yerseke houdt zaterdag 17 februari weer haar jaarlijkse uitvoering in partycentrum De Zaete. Theater Het Laagland speelt woensdag 14 februari de voorstelling De Vuurdoop in 't Beest in Goes. Op de Breeduitpagina vindt u nog veel meer leuke voorstellingen, shows en concerten. Advertentieverkoop (01 18) 484 316 Redactie (0118) 484 276 Bezorgklachten (0800) 023 1231 Uitgebreid colofon; zie pagina zoekertjes De landbouw moet een economische hoofd activiteit blijven. Dat vindt het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt (ZAJK). Eén van de manieren om deze doelstelling te bereiken is volgens ZAJK intensieve samenwerking tus sen agrarisch ondernemers. Om die samenwer king te bevorderen is er in samenwerking met Accon Accountants Adviseurs en de DLV Ad viesgroep het project 'Kiezen voor Toekomst' gestart. Om alle boeren en tuinders kennis te laten maken met het project worden er twee informatiebijeenkomsten ge houden. Tijdens de informatieavonden worden de mogelijkheden en voordelen van samenwer king. Het aangaan van sa menwerking wordt niet alleen gestimuleerd door het ZAJK. De organisatie geeft ook on dersteuning en advies bij het opzetten van een professio neel samenwerkingsverband. De informatiebijeenkomsten vinden plaats op: woensdag 14 februari in zaal De Halle, Rooseveltlaan 1a in Axel en woensdag 21 februari in Ho tel Goes, Anthony Fokker straat 100 in Goes. Beide avonden beginnen om 20 uur. ken Land van Saeftinge' opruimen. Groep acht van de Vlissingse School vereniging wil bejaardenhulp aanbie den bij het invoeren van de Euro. Prijsuitreiking Een onafhankelijke jury beoordeelt aan de hand van videomateriaal de projecten. Deze jury wordt gevormd door A. Oosthoek, hoofdredacteur van de Provinciale Zeeuwse Courant, F. Fey, hoofdredacteur Omroep Zee land en G. Bieldeman, hoofdredacteur Omroep Brabant. De projecten wor den beoordeeld op maatschappelijke betekenis, originaliteit, moeilijkheids graad, inspanningen en kwaliteit. Tij dens de feestelijke prijsuitreiking op 6 april wordt de winnaar van de Stoffels Community Award bekend gemaakt. Voor het op één na beste project is er een Runner-up Award van vijfentwin tighonderd gulden Tijdens de Award- uitreiking zal SIRE, de Stichting Ideële Reclame Exploitatie een presentatie geven met als thema 'De maatschap pij dat ben jij'. (advertentie) 'iMac in het dagelijks gebruik" 4 Lesavonden van 3 uur, incl. lesboek, prijs fl. 550,-. Bel voor inlichtingen. Anymac, Heinkenszand, tel. 0113 55 60 91 (advertentie) Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: - Binnenstadsmanager - Straatspeeldag - Gehandicaptenbeleid Na veel haken en ogen, organisatorische problemen en uitstel was het vorige week donderdag dan toch zover. Het Middelburgse NS- seinhuisje ging op transport richting Goes. Al vroeg in de ochtend werd het tachtig jaar oude seinhuisje vanaf de wal op op een in het kanaal drijvende ponton getakeld. Via het Veerse Meer en de Ooster- schelde reisde het huisje naar de sluizen van het Goese Sas. Er was veel belangstelling voor de vreemde stoet over het water. Zowel in Middelburg als in Goes, maar ook onderweg verwonderden velen zich over het grootse transport. De planning was om het ge bouwtje vanuit Goes verder over de weg naar de uiteinde lijke plaats van bestemming te brengen. Het slechte weer, door de dichte mist was het zicht plaatselijk minder dan honderd meter, gooide echter roet in het eten. De politie ver bood het transport over de weg. Niet zo gek want de enorme oplegger waarop het huisje vervoerd moest worden zou andere verkeersdeelne mers in de mist makkelijk in gevaar hebben kunnen bren gen. Vooralsnog drijft het seinhuisje in de Goese haven en is er nog geen duidelijk heid over de datum van ver der transport. In Goes krijgt het nu nog haveloze gebouw tje een tweede leven. Het zal volledig gerestaureerd wor den waarna het onderdeel uit gaat maken van het toekom stige spoorwegmuseum aan de Van Doornestraat in Goes. In Middelburg moest het plaatsmaken voor de ontwik keling van het Middelburgse Stationsgebied. Het seinhuisje passeert Wilhelminadorp. foto: Jaap Wolterbeek

de Faam | 2001 | | pagina 1