Demente ouderen wonen kleinschalig in Dahliastraat Geesteskind architect Hertzberger groeit verder Bewoners Zanddijk slaan handen ineen Las Vegas in Vlissingse Bloemenlaan Woqmkeuze met: KORT KORT KORT KOET KORT KORT Midden-Zeeland HUREN in Midden Zeeland. Bepaal dan uw Oostmolenpark III officieel in aanbouw Middelburg krijgt binnen stadmanager Ouverture Goes wordt bruinrode wijk Gematigd positief over bouwproductie Risicovergoeding NHG blijft dalen Zowel omzet als aantal bouwbedrijven groeien flink Woensdag 31 januari 2001 Jaargang 5 nummer 3 Met de start van de bouw van de tweede fase van de woonwijk Veersche Poort groeit het geesteskind van architect Herman Hertzberger naar de volgende levensfase. Nu de bouw van Fase I in volle gang is, vrijwel alle woningen verkocht zijn en een deel ervan zelfs al be woond wordt, is de tijd daar om met het twee de deel van de bouw van deze ruim opgezette, 21e eeuwse Middelburgse woonwijk te begin nen. De eerste palen gaan eerdaags de grond jn en de verkoop van de appartementen en wo ningen is gestart. „In de Veersche Poort wordt gebouwd voor de 21e eeuw", vertelt Formulemakelaar Anton Sinke. „Naar een klassiek zadeldak zal men in deze wijk vergeefs zoeken, voor de bouwstijl van de 20e eeuw is plaats op andere locaties op het eiland." Het initiatief voor de bouw van de Veersche Poort is uitgegaan van Woon- goed Middelburg en de Wal- cherse Bouw Unie. De verkoop van de woningen loopt via de Formulemakelaar Sinke uit Middelburg. Het stedenbouw kundige plan voor deze Vinex- locatie is opgezet door de inter nationaal hooggewaardeerde architect Herman Hertzberger, die tevens supervisor is over het geheel. In de visie van deze stedebouwkundige komt de mens in zijn woonomgeving het best tot zijn recht als die omgeving zo veelzijdig moge lijk is. Hieruit is Hertzbergers' bouwstijl met zogenaamde 'woonhoven' ontstaan. Onder woonhoven verstaat hij een bundeling van stedelijke woon vormen in de groene periferie van de stad. Binnenstebuiten wonen Deze woonhoven of 'stedelijke eilanden' vormen de kernen van de Veersche Poort. De wo ningen zijn hierbij gebouwd rondom een autovrij of auto- luw plein, waarbij de ingangen van die woningen naar dit plein toegekeerd zijn. Hierdoor ont staat aan die zijde van de wo ningen een sterk verstedelijkte maar wel intieme sfeer. Aan de buitenzijde van de woonhoven, de 'achterdeuren' van de wo ningen, is een natuurlijke om geving: groen, begroeiing en water. Hierdoor gedragen de woonhoven zich feitelijk als een wooneiland in een zee van groen. Het woonhof 'Dolphijn' staat daarbij ook nog eens met zijn voeten in het water. De be woners wonen zelfs deels bo ven de centrale gracht die on der hun woning doorloopt tot in het woonhof zelf. Doordat in de woonhoven de voorzijdes van de woningen naar binnen gekeerd zijn en de achterzijdes naar de buitenkant wordt deze woonvorm door Hertzberger ook wel 'binnenstebuiten wo nen' genoemd. Natuurlijk Zeeuws Het stedebouwkundige plan voor de Veersche poort is ont worpen door Hertzberger. De invulling van het plan wordt mede vormgegeven door een aantal regionale Zeeuwse ar- chitectenbureau's. Zo heeft de Goese architect Levien de Put ter een natuurlijk en Zeeuws accent aan zijn ontwerp mee gegeven: „In de woningen van Artists' impression van de tweede fase van de Veersche Poort. het type 'Schelfhout' wordt ge bruik gemaakt van basalt, een materiaal dat in de Zeeuwse 'natuur' ook voorkomt en dat zeer geschikt is voor kwalitatief hoogwaardige woningbouw", legt formulemakelaar Anton Sinke uit. „Zoals het basalt de Walcherse kust op veel plaat sen beschermt tegen de zee, beschermt het hier de bewo ners op een natuurlijke manier tegen de weersinvloeden." Alle woningen van het type 'Schelf hout' worden daarnaast door de architect standaard voorzien van vogelhuisjes. Ook in de be naming van de straten wordt een link gelegd met de groene periferie waarin de wijk ge bouwd is: straatnamen als Grutto en Tureluur zullen asso ciaties oproepen met de ge vleugelde vrienden die nog steeds hun plaats tussen de be woning zullen vinden. Bereikbaarheid Zoals het een nieuwe wijk be taamt, is er ook nagedacht over de nodige voorzieningen en de ontsluiting ervan. Op de grens van de wijk, aansluitend aan de bestaande Middelburgse be woning, wordt door de dienst Stadsontwikkeling van de ge meente een voorzieningencen trum ontwikkeld. Daarin en er omheen zal volgens Sinke plaats zijn voor winkels, super markten, medische diensten en sportvoorzieningen. Ook voor onderwijs zullen de toekomsti ge bewoners van de Veersche Poort niet ver de wijk uit hoe ven te gaan: crèches, basis scholen en voortgezet onder wijs zijn allemaal op loop- en fietsafstand van deze moderne wijk te vinden. Via het doortrek ken van de N57 zal de wijk ook een goede aansluiting krijgen op het wegennet. Droomhuis De kern van de Veersche Poort wordt gevormd door Hertzber gers 'Stedelijke eilanden'. Daar naast is er nog volop variatie in bouwstijlen te vinden in de wijk: van gelijkvloerse wonin gen tot woningen van vier eta ges met uitzicht over het hele eiland, van appartementen tot vrijstaande woningen, van wo ningen in het groen tot wonen aan het water. Zelfs 'meegroei woningen' zijn in het nieuwe stadsdeel te vinden. Deze wo ningen zijn door architect Hertzberger dusdanig ontwor pen dat ze mee kunnen groeien met de wensen van de bewo ner tijdens diens leven in het huis. Dit kan bij deze woningen zonder dat de architecturale uitstraling van het pand aange tast wordt, deze wordt door de aanpassingen zelfs versterkt. „Wat vrijwel uniek is aan deze wijk, is dat er zelfs vrijstaande woningen op eigen grond sleu- telklaar geleverd worden", ver telt Sinke. „Waar voor dit soort woningen mensen normaal ge sproken een vrije kavel grond moeten zien te bemachtigen en deze dan zelf moeten gaan be bouwen, kunnen ze nu, met veel minder rompslomp, een gelijkwaardig droomhuis ver werven." De eerste kleinschalige woonunits voor licha melijk gehandicapte verpleeghuisbewoners in Zeeland wordt 22 februari geopend. Deze unit is gehuisvest in verpleeghuis Ter Valcke in Goes en draait al enkele maanden tot volle te vredenheid van bewoners, familieleden en me dewerkenden. Verpleeghuis Ter Valcke is en kele jaren geleden gestart met een project kleinschalig wonen voor dementerende verpleeg huisbewoners. In dit project, de Deel geheten, staan activiteiten van het dagelijks leven - cen traal. Dit houdt in dat bewoners betrokken worden bij huishou delijke werkzaamheden zoals wassen, koken, boodschappen doen en schoonmaken. Datge ne wat bewoners nog zelf kun nen wordt door hen gedaan en wat niet meer lukt wordt over genomen door de medewer kenden. Kleinschalig wonen, het woord zegt het al, wil zeg gen dat een groep van maxi maal zes bewoners samen woont en dat het uitgangspunt is; '(ge)woon net als thuis'. Het grote voordeel van deze manier van wonen is dat bewo ners een eigen kamer hebben en dus voldoende privacy, dat de groepsgrootte beperkt blijft én dat daardoor medewerken den direct betrokken zijn bij de bewoners. De uitermate posi tieve ervaringen met dit eerste project bracht Ter Valcke op de gedachte een vergelijkbaar pro ject ook op te starten voor ver pleeghuisbewoners met een li chamelijke handicap. Dit pro ject, dat de Dahliastraat wordt genoemd, is vorig jaar juli van start gegaan. Er is bewust voor gekozen om eerst een ruime periode 'proef te draaien', vooraleer er publiciteit aan te geven in de media. Nu, zeven maanden verder, is de tijd rijp om dit project naar buiten te brengen. Ook in de Dahliastraat is men erg enthousiast over de resultaten van dit project. Be woners en familieleden voelen •zich er thuis, er is voldoende privacy en veel ruimte voor het realiseren van individuele wen sen van bewoners. Personeelsleden krijgen zoveel mogelijk verantwoordelijkhe den toebedeeld wat de zelf standigheid en betrokkenheid bij het werk en bewoners zeker ten goede komt. Ter Valcke biedt iedereen, die belangstel ling heeft voor meer informatie over dit nieuwe project klein schalig wonen, de mogelijk heid om op donderdag 22 fe bruari een kijkje achter de schermen te komen nemen. Om 14 uur wordt door de voor zitter van de cliëntenraad en een bewoner de officiële ope ningshandeling verricht. Daar na staan de medewerkenden en vrijwilligers van de Dahlias traat voor de bezoekers klaar om informatie te verstrekken en uitleg te geven. Zij hebben tevens gevarieerde activiteiten opgezet waaronder de verkoop van diverse artikelen en een rondleiding die gekoppeld is aan een quiz waarmee een leu ke prijs te winnen is. Tevens wordt er een videofilm ver toond die in de afgelopen maanden gemaakt is van de Dahliastraat. Deze film geeft een duidelijk beeld van de dagelijkse gang van zaken. De huurders van de Frans Naereboutstraat 2 tot en met 20 en de Bastiaan de Langestraat 5 tot en met 23 in Zanddijk (Veere) hebben on langs een belangenvereniging opgericht. Het voornaamste doei van de 'Vereniging Bewo nersbelangen Zanddijk' zoals de vereniging of ficieel heet, is volgens het bestuur de krachten bundelen om de collectieve belangen van de huurders te behartigen. Als vereniging hopen de bewoners zich sterker te kunnen profileren richting de eigenaar en beheerder van de wo ningen. Het idee om een bewonersbe langenvereniging op te richten ontstond toen er geruchten door de buurt gingen over de mogelijke verkoop van het wo- ningenblok. „Toen we hoorden dat onze woningen wellicht van eigenaar zouden verande ren kwamen er allerlei vragen bij ons op als; wat zijn de con sequenties van zo'n transactie voor ons als huurders?", vertelt voorzitter Jan Quist. „De be reidheid om samen te werken en als eenduidige gespreks partner op te treden richting de toenmalige eigenaar Vesteda en de beheerder Sinke Ko- mejan was groot onder de be woners. De oprichting van de vereniging en het formuleren van de doelstellingen was dan ook snel voor elkaar. Ons voor naamste doel is de gezamenlij ke belangen te behartigen in de breedste zin des woord. Daarbij valt bijvoorbeeld te denken aan onderhandelingen over groot onderhoud aan de woningen. De woningen zijn inmiddels verkocht aan Grou- wels Daelmans uit Maastricht en wij hebben vorige week een eerste gesprek gehad met de directeur Onderhoud van Grou- wels Daelmans." Deze ee *ste actie van de Vereniging Bewo nersbelangen Zanddijk heeft volgens het bestuur een bevre digend verloop. Naméns de le den zijn een aantal collectieve klachten met betrekking tot het onderhoud besproken en de toezegging is gedaan dat de beheerder, Sinke Komejan, binnen twee weken aan de af werking van de klachten gaat werken. Medio april wordt er een conceptplan grootonder- houd gepresenteerd waarop de bewoners nog kunnen reage ren. „Daar ligt onze eerstvolgende actie", vertelt Quist. „Wij bren gen dat vijfjarenplan in de ver gadering en buigen ons geza menlijk over de inhoud. De op en aanmerkingen van de bewo ners zullen wij vervolgens 4 april met Sinke Komejan en de directeur Onderhoud van Grouwels Daelmans doorspre ken." Naast huurderbelangen wil de kersverse vereniging zich in de toekomst ook gaan bezighouden met kwesties die de leefbaarheid in de buurt en het woonplezier kunnen verbe teren. Licht en neon als symbool voor dromen en verlangens. foto: Martin Riebeek Ter gelegenheid van de officiële afsluiting van de herinrichting van de Vlissingse Bloemenlaan werd zaterdag 20 januari het kunstwerk 'Las Vegas' aan de buurtbewoners overgedragen. Wethouder C. de Keizer onthulde samen met de kunstenaar Martin Riebeek en een bewoner van de Bloemenlaan de centrale lichtzuil. kunstwerk van tien lichtsculptu- ren en drie neonsculpturen. Op drie plaatsen in de buurt zijn aan- en uitknipperende neonre clames aangebracht en aan tien lantaarnpalen zijn lichtbak ken met teksten en afbeeldin gen bevestigd, 's Avonds sug gereren de lichtobjecten de illu sie van een uitgaanscentrum, maar dan zonder de vaak ge- In het kader van de reconstruc tie van het Vlissingse Midden gebied werd ook de Bloemen laan aangepakt. Als parel op de kroon schonk de gemeente Vlissingen de bewoners van de helemaal nieuw ingerichte straat een kunstwerk. Geen standbeeld of ingemetselde stoeptegel ter nagedachtenis aan de herinrichting, .maar een bruikelijke overlast die daarbij hoort. Kunstenaar Martin Rie beek verwerkte in de lichtac- centen, helemaal passend in het internationale karakter van de havenstad Vlissingen, aller lei kleurrijke symbolen, voor stellingen en woorden met een internationaal karakter. Wie 's avonds door de Bloemen laan wandelt waant zich heel even in het glamourrijke Las Vegas. En dat is nu net wat de kunstenaar met zijn werk wil bereiken: de fantasie stimule ren. De kunstwerken zijn niet alleen heel erg mooi en tot de verbeelding sprekend, maar geven bovendien de wandelaar door de lichtconcentratie ook een gevoel van veiligheid. (Advertentie) http://zeeland.woonkeua:e.nl De bouw is al een poosje bezig, maar de officiële handelin gen voor de aanvang van de bouw van de nieuwe Goese wijk Oostmolenpark III (tussen Goes en Kloetinge) hebben vorige week plaatsgevonden. Directeur L.H.M. Rücker van projectontwikkelaar Planoform Eindhoven sloot zich tijdens die gelegenheid aan bij het groeiend verzet tegen het vol bouwen van zogenoemde Vinex-locaties: grootschalige nieuwbouwwijken waar eentonigheid, verkeerd kleurgebruik en smalle kavels troef zouden zijn. Oostmolenpark III wordt anders, aldus de directeur: „Dit wordt een harmonieuze wijk waar alles goed op elkaar is afgestemd". De wijk is in de zo mer van 2002 klaar. De eerste bewoners zullen er naar ver wachting nog dit jaar in kunnen trekken. Net als Delft, Hengelo en Lelystad heeft Middelburg voor taan een 'binnenstadmanager'. De 51-jarige Ben van Hees van adviesbureau BRO uit Vught is tijdelijk in die functie aangesteld. De manager moet het verbindingspunt tussen ondernemers, bewoners en gemeente vormen. Van Hees houdt twee dagen per week kantoor in het Toeristisch Huis. Ten zuiden van Goes-Zuid en ten westen van Overzuid wordt, als het aan de gemeente Goes ligt, binnenkort be gonnen met de bouw van 335 woningen in de nieuwe wijk Ouverture. De gemeente wil de nieuwe wijk rustig en strak vormgeven. Zo zijn al veel regels opgesteld over het kleur gebruik in het straatbeeld. Rood en roodbruin zullen daarin veelvuldig voorkomen. Ook het autoluw maken van de om geving en het neerzetten van een zogenaamde 'brede school' wordt overwogen. Of de wijk ook echt gebouwd gaat worden, is nog niet besloten. Een groep buurtbewo ners en een particulier tekenden bezwaar tegen de plannen aan bij de Raad van State. De gemeente wil de uitspraak niet afwachten en gaat ondertussen vast aan de slag. De bedrijfstak bouwnijverheid blijft profiteren van de huidi ge yvelvaart en blijft zich voorspoedig ontwikkelen. Vorig jaar steeg de bouwproductie met ruim 5,5 procent en voor 2000 en 2001 wordt een stijging van 4,9 en 2 procent ver wacht. Voor de middellange termijn (2002-2005) is het voor uitzicht gematigd positief: een gelijk blijvende productie of een lichte stijging, zo schrijft staatssecretaris Remkes van VROM (en coördinerend bewindsman voor de bouw) in de Bouwprognoses 2000-2005, die hij onlangs naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. De gunstige ontwikkeling op korte termijn hangt nauw samen met de gunstige algemene eco nomische conjunctuur. Volgens de Macro Economische Ver kenningen 2001 van het Centraal Planbureau groeit de eco nomie (BBP) dit jaar met 4,5 procent en volgend jaar met 4 procent. Dit optimisme wordt ondersteund door het vertrou wen van producenten en consumenten. Het gaat vooral goed met de bouw van kantoren voor com merciële verhuur. Ook voor de handel, horeca en de ver- voersector wordt veel gebouwd. Om in het bezit te komen van een Nationale Hypotheek Ga rantie (NHG), dient een zogenaamde risicovergoeding afge rekend te worden. Deze eenmalige premie is per 1 januari 2001 verlaagd van de huidige 0.32 naar 0.3 procent van het geleende bedrag. Deze verlaging van het percentage is onder meer mogelijk omdat er minder gedwongen verkopen van huizen voorko men. Deze daling van het tarief, dat ieder jaar opnieuw wordt vastgesteld, is trouwens geen nieuwe ontwikkeling. De afgelopen vijfjaar is de hoogte van de premie steeds ge daald. In 1995 bedroeg de risicovergoeding nog 0.36 pro cent. De omzet in de bouwsector is in 2000 met tien procent ge stegen in vergelijking met het jaar ervoor. Alle sectoren in de bouw hebben bijgedragen aan deze hoge omzetgroei. Uit voorlopige gegevens van het CBS blijkt verder dat het aantal bouwbedrijven vorig jaar eveneens met tien procent is toe genomen. De bouwbedrijven hebben in 2000 een omzet behaald van 132 miljard gulden. In 1999 bedroeg de omzet nog 119 mil jard gulden. Binnen de bouwsector neemt de omzet van de bouwinstallatiebedrijven minder dan gemiddeld toe (8%). Uitschieter met een omzetstijging van 13% zijn de grond-, water- en wegenbouwbedrijven. De aannemers in de bur gerlijke en utiliteitsbouw en de overige bouwbedrijven heb ben een omzettoename rond het gemiddelde gerealiseerd (respectievelijk 10% en 11%). Tot de overige bouwbedrijven behoren onder andere aannemers voor het afwerken van gebouwen, schilders en stukadoors. Het grootste deel van de omzet in de bouwsector komt voor rekening van de middelgrote bedrijven (42%). Van alle be drijven in de bouwsector behoort 9% tot de middelgrote be drijven. De grote bedrijven zorgen voor 38% van de omzet. De kleine bedrijven realiseren gezamenlijk 20% van de om zet. Negen van de tien bedrijven in de bouwnijverheid beho ren tot de kleine bedrijven. Het aantal bedrijven in de bouw nijverheid is in 2000 fors gestegen. Vorig jaar zijn bijna der tienduizend ondernemers met een nieuw bedrijf begonnen, terwijl in hetzelfde jaar ruim vijfduizend bedrijven zijn opge heven. Per saldo nam het aantal bedrijven in 2000 toe tot ruim 86 duizend. Zowel kleine, middelgrote als grote bedrij ven in de bouwnijverheid zijn in aantal gegroeid (met re spectievelijk 10%, 2% en 2%). De stijging van het aantal mid delgrote en grote bedrijven wordt grotendeels veroorzaakt door het doorgroeien van bestaande bedrijven.

de Faam | 2001 | | pagina 19