Nieuwe ronde, nieuwe kansen HZ-studenten Civiele Techniek ondergronds Traditioneel concert met Karei Bogerd in Middelburg Hartklachten, oorzaak en preventie Gevonden voorwerpen door Frank Husslage Kinderen in de puberteit kunnen hun opvoe ders soms behoorlijk onzeker maken. De ouders kunnen zich, met hun dan vaak opstan dige kinderen, afvragen of ze wel goed bezig zijn met hun opvoeding. Voor ouders van adop tiekinderen kan het intreden van de pubertijd soms nog verwarrender zijn: „is dit gedrag nu normaal pubergedrag of heeft het te maken met het feit dat het een adoptiekind is." Met 'Nieuwe ronde, nieuwe kansen' starten het FIOM en Wereldkinderen Zeeland in maart een cursus waarin ouders van adoptiekinderen handvaten geboden worden bij het opvoeden van hun pubers. De cursus wordt gegeven door medewerksters van het Fiom en van Wereldkinderen. Aleid Roosink is een van de cursusbegeleiders. Woensdag 31 januari 2001 DONDERDAG Theo van Doesburgcentrum Vlissingen, ontmoetingsmid dag voor 50-plussers, 14 u. Sportzaal Van Doornlaan West-Souburg, internationale dans, 10 u. Buurthuis De Schuur Oost-Souburg, line- dance voor gevorderden, 19.30 u. FNV Zeeland, telefo nisch spreekuur ABW-uitke- ring van 10-12 u., tel. 625655. Fitnesscentrum Stamina Vlissingen, astmafitness voor mensen met astma en COPD, 14 u. Wijkcentrum Schelde- buurt Vlissingen, klaverjassen, 19.30 u. Strandpaviljoen Panta Rhei Vlissingen, jamses sie, 20 u. VRIJDAG Jongerencentrum Midgard Middelburg, grootbeeldvideo film, 20 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, kla verjassen, 13.15 u. Buurthuis Aldegonde Vlissingen, praat- en dansavond voor alleen staanden vanaf 25 jaar, 20.30 u. Aula Cypressenhof Mid delburg, kinderbingo, 19 u. Zeeuwse Bibliotheek Middel burg, lezing door C. Portheine- Caudri, 'Ornamenten in archi tectuur', 16.45 u. ZATERDAG Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, buurtcontact, 15 u. Clubhuis Willen is Kunnen Vlissingen, winterwandel- tocht, 5, 10, 15 en 30 kilome ter, 9 u. Clubhuis Olympus Vlissingen, bingo, 20 u. Zaal Rehoboth Oost-Souburg, The Jesus filmproject, 20 u. Mul- ti Colour Middelburg creatieve midwintermarkt, 10 u. ZONDAG Gebouw De Vier Elementen Middelburg, eredienst Soefi- centrum, 10.50 u. MAANDAG Sporthal Baskenburg Vlissin gen, aangepast sporten voor mensen met Astma en COPD, 14.30 u. Theo van Doesburg centrum Vlissingen, country line dance voor beginners, 9.45 u. Wijkcentrum Schel debuurt Vlissingen, soosmid- dag, 13.30 u. Buurthuis De Schuur Oost-Souburg, klaver jassen en line dance voor be ginners, 19.30 u. Zwem school De Parel Domburg, ba- byzwemmen, 15 u. DINSDAG Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, koffie contactoch tend, 9.30 u. Bachten Reede Vlissingen, handwerkgroep voor 55-plussers, 14 u. Theo van Dóesburgcentrum Vlissin gen, ontmoetingsmiddag voor 50-plussers, 14 u. FNV Zee land, telefonisch spreekuur ABW-uitkering van 10-12 u., tel. 625655. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, koersbal, 13.30 u., country line dansen, 18.30 u. Buurthuis De Schuur Oost-Souburg, dammen voor jong en oud, 18.30 u., dansles voor gevor derden, 19.30 u. Mensa Stichting Majoraat Vlissingen, sporten voor 50-plussers, 10- 12 u. Zeeuwse Bibliotheek Middelburg, lezing door Kris Humbeeck over Louis Paul Boon, 20 u. WOENSDAG Wijkcentrum Open Hof Vliss ingen, soosmiddag voor 50- plussers, 13.30 u. Diensten centrum Ouderen Westkapel- le, wekelijkse soos voor 55- plussers, 19 u. Sportfond- senbad Vlissingen, aangepast zwemmen voor mensen met astma en COPD, 12.30 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, sociaal spreekuur, 13.30 u. Buurthuis De Schuur Oost-Souburg, naai cursus, 9.30 en 19.30 u., dans les voor beginners, 19.30 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, darten, 19.30 u.* Jongerencentrum Midgard Middelburg, grootbeeldvideo film, 20 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, kin derbingo, 14 u. Clubhuis Willen is Kunnen Vlissingen, wandelmorgen voor 50-plus sers, 9 u. Aleid Roosink van het Fiom vertelt: „Ouders van adoptie kinderen komen snel in de verleiding om alles wat een kind aan onaangepast gedrag vertoont te koppelen aan het feit dat het een adoptiekind is. Terwijl het voor ieder kind in de puberteit normaal is om meer of minder onaangepast gedrag te vertonen, dat hoort bij het volwassen worden." De combinatie van adoptiege- relateerde problematiek met de puberteit en onzekerheden bij de opvoeders zou makke lijk tot problemen in de op voeding kunnen leiden. Door het wegnemen van onzeker heden bij de opvoeders kun nen zulke opvoedproblemen voorkomen worden. „De cur sus die wij aanbieden is pre- ventiegericht", legt Aleid Roosink uit. „Ouders leren wat bij normaal pubergedrag hoort en welk gedrag eventu eel een gevolg zou kunnen zijn van de adoptie. Door het volgen van de cursus is de kans groter dat een opvoeding van adoptiepubers probleem loos verloopt. De mensen die aan de cursus deel gaan ne men zijn ouders van gewone pubers met gewone puberpro blemen, daarnaast zijn de be- Karel Bogerd is een veelge vraagd concertzanger. Zijn re pertoire beslaat de volle breedte van de Nederlandse kerkmuziek waaronder ook het eenvoudige geestelijk lied. Hij verleende zijn medewer king al aan ruim zestig concer ten. Jacob Schenk studeerde panfluit bij de beroemde Nico- lai Pirvu en orgel-koordirectie en kerkmuziek aan het Zwols conservatorium. Bert Elbert- sen is hoofdorganist van de Nieuwe Kerk in Ermelo en vooral bekend om zijn bijzon dere improvisatietalent. Te- treffende pubers óók nog ge adopteerde kinderen." Voor dat ouders aan de cursus deel gaan nemen wordt er eerst een gesprek gehouden tussen die ouders en de cursusbege leiders. In dat gesprek kan er wederzijds kennisgemaakt worden en kunnen de cursus begeleiders een indruk kun nen krijgen van de gezinssitu atie. „Hierdoor is het mogelijk om de groep dusdanig samen te stellen dat er altijd andere ouders binnen de gespreks groep zijn met een vergelijk bare thuissituatie. Hierdoor zullen ouders altijd herken ning vinden binnen de groep en kunnen zij van eikaars er- vens is hij vast begeleider van de Verenigde Veluwse Koren en heeft hij een zestal succes volle solo Cd's op zijn naam staan. Het concert van zaterdag 3 fe bruari in de Koorkerk in Mid delburg begint om 20 uur, de kerk is open vanaf 19.30 uur. De toegang kost tien gulden. Jongeren tot en met 16 jaar en 65+ betalen vijf gulden. Bariton Karei Bogerd zingt zaterdag in de Middelburgse Koorkerk. foto: Instruvo varingen leren", weet Aleid Roosink. Kerntaken Dat het FIOM zich op deze wij ze richt op de ouders van adoptiekinderen is nieuw. Voorheen waren de werk zaamheden van het FIOM met name gericht op adoptiekin deren en de moeders die af stand gedaan hadden van hun kind voor adoptie, de af standsmoeders. Sinds de laat ste jaren is hier ook de aan dacht voor de derde punt van deze driehoek bij gekomen: de adoptieouders. Deze drie groepen mensen zijn nauw en onlosmakelijk met elkaar ver bonden en horen dan ook alle drie binnen het aandachtsveld van het FIOM. Met de cursus 'Nieuwe ronde, nieuwe kan sen' geeft het FIOM uitdrukke lijk vorm aan dit uitgebreidere werkveld. De cursus, die ont wikkeld is door het FIOM in Noord-Nederland, wordt dit jaar voor het eerst in Zeeland aangeboden. Er zijn tien bij eenkomsten, steeds op maan dag van 19.30 tot 21.30 uur. De bijeenkomsten zijn steeds in het FIOMgebouw in de Mid delburgse Bellinkstraat num mer 6-8 en worden niet ge houden in de schoolvakanties. De deelnamekosten zijn voor Boston is een compacte staat met circa 600.000 inwoners. Chic en oud wisselen elkaar regelmatig af met moderne regeringswijken en financiële centra. Door de toename van de verkeersintensiteit kan het huidige wegennet in Boston de verkeersdrukte niet meer aan. Om dit probleem op te lossen is men begonnen met het Central Artery Tunnelpro ject, het grootste wegen bouwproject in Amerika en het grootste ondergrondse project ooit. Dit unieke ondergrondse bouwproject is voor toekom stig civiel technisch ingeni eurs dus zeker het bezoeken waard. Met deze studiereis maken studenten Civiele Techniek een begin met een nieuw tijdperk waar onder gronds bouwen niet meer te weg te denken is. De sector Civiele Techniek zit verlegen om geschoold personeel en er wordt steeds meer kennis gevraagd op het gebied van ondergronds bouwen. Want ook Nederland wordt steeds voller, terwijl er onder de grond nog voldoende ruimte is. De studenten van de Hoge school Zeeland hopen door deze studiereis, die voor een deel bekostigd is via een ei gen bijdrage en die voor een ouderparen 150 gulden en voor alleenstaande ouders 75 gulden, inclusief literatuur. Omdat de cursus nieuw is in Zeeland is er van tevoren een uitgebreide voorlichtings avond in de Zeeuwse Biblio theek. Deze avond op 7 febru ari, is bestemd voor iedereen die geïnteresseerd is in het onderwerp. Aan de hand van deze bijeenkomst kunnen ou derparen en alleenstaande ou ders zich desgewenst opge ven voor de cursus. Bij com plete gezinnen vindt Aleid Roosink het belangrijk dat bei de ouders aan de cursus deel nemen: „opvoeden doe je ten slotte met z'n tweeën". deel dankzij sponsoring van uit het bedrijfsleven mogelijk is gemaakt, een bijdrage te le veren aan een verdere ont wikkeling van het onder gronds bouwen in Nederland. Peter van den Heuvel is één van de studenten die 5 febru ari naar Boston vertrekt, hij zal het reisverslag maken. „We maken uiteraard een ge detailleerd verslag van de stu diereis", vertelt Peter. „Na te rugkeer houden we, dat zal ergens in juni zijn, voor spon sors en belangstellenden een symposium, waarvoor het verslag tevens als basis dient." Peter is erg blij met deze unieke kans om op voor delige wijze het unieke bouw project in de Verenigde Sta ten te bezoeken. Door de be nodigde voorbereidingen heeft de groep in zeer korte tijd heel veel ervaring opge daan in plannen, regelen, en coördineren. „Alleen het organiseren van zo'n reis doet het straks al goed op je c.v.", weet Peter. Maar wat het meeste telt is dat de groep het voorrecht krijgt om als echte Zeeuwse pioniers het vakgebied 'on dergronds bouwen' te verken nen en zich daardoor met waardevolle kennis kan verrij ken. Zeeuwse Sieraden- De heer L.J. Minderhoud uit Westkapel- le, goudsmid en gespecialiseerd in Zeeuwse sierraden, houdt dinsdag 6 februari een voor dracht over het vak edelsmid en de vervaardiging van sierraden uit edelmetalen De geïnteres seerde toehoorder kan Zeeuwse sieraden meebrengen en laten beoordelen. De voordracht is in het ZVU-bureau aan de Span jaardstraat 51 te Middelburg en begint om 20 uur. De entree be draagt 10 gulden per persoon. Literaire Ontmoeting- De Stichting Literaire Activiteiten Zeeland houdt dinsdag 6 febru ari vanaf 20 uur in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg een li teraire ontmoetingsavond. De avond wordt gehouden rond de schrijver Louis Paul Boon. De verzorging van deze avond is in handen van de Antwerpse uni versitair docent Kris Humbeek. Toegangskaarten a 7,50 gulden zijn verkrijgbaar bij De Drvkkery aan de Markt in Middelburg en bij de Zeeuwse Bibliotheek. Natuurcursus- De afdeling Walcheren van de vereniging voor natuur en milieu educatie verzorgt dit voorjaar een natuur cursus voor iedereen die meer wil weten over de natuur in zijn omgeving. In de cursus wordt aandacht besteed aan de ont staansgeschiedenis van Walhe- ren en de natuur op dit voorma lige eiland. Bij de cursus horen excursies naar strand, duin, bos en kreken in de polders. De cur sus vindt plaats op zes dinsdag avonden van 19.30 tot 21 uur, daarnaast zijn er de zes excur sies die 's zaterdags zullen plaatsvinden, Geïnteresseerden kunnen contact opnemen met D. Steijn, tel. 627932, e-mail: d.steijn@zeelandnet.nl. Kennismaking Internet- In samenwerking met boekhan del De Drvkkery organiseert de Zeeuwse Volksuniversiteit een cursus 'Kennismaking Inter net'. In één ochtend kan men zien hoe het is om 'op het web te surfen'. Er worden compu ters over de hele wereld be zocht en men kan een kijkje nemen in bijvoorbeeld de uni versiteitsbibliotheek van Cam bridge of in die van het Louvre te Parijs. Inschrijven en betalen kan op het ZVU-bureau aan de Spanjaardstraat 51 te Middel burg. De kosten voor deze cur sus bedragen 20 gulden per deelnemer. Vrije School- De Vrije School Zeeland houdt zaterdag 3 februari vanaf 10 uur open dag. Er is een presentatie door de leerlingen met hun lesstof. Vanaf 11 uur is er bovendien informatie te verkrij gen over de peuter- en kleuter klassen. De Vrije School Zeeland is gehuisvest aan de Willem Arondeusstraat 59 in Middelburg. Excursie Bieb- De Zeeuwse Bibliotheek geeft de gelegen heid om kennis te maken met haar rijke bezit en veelzijdige in formatiebronnen. Daartoe orga niseert zij, in samenwerking met de Zeeuwse Volksuniversi teit, twee excursies door haar gebouw. De excursies zijn op woensdag 7 februari van 19 tot 21 uur en op vrijdag 9 februari van 10.15 tot 12.15 uur. Aan melding vooraf is noodzakelijk bij het ZVU-bureau aan de Span jaardstraat 51 in Middelburg, te lefoon 634800. Turn-doe-dag- De Koninklijke Nederlandse Gymnastiek Unie, regio zuidwest Nederland, houdt zaterdag 3 februari een turn-doe- dag. Deze dag, die openstaat voor alle leden van KNGU-gym- nastiekverenigingen in de leef tijd van 8 tot en met 15 jaar, is bedoeld om kennis te maken met onderdelen van het turnen die in een normale turnles meestal niet beoefend kunnen worden. De dag wordt gehou den in Sportpunt Zeeland aan de Zwembadweg in Goes en duurt van 9.15 uur tot 16.30 uur. De Gezonde Zaak, training therapie in Middelburg houdt dinsdag 13 februari een thema-avond over hartklachten, de oorzaken en preven tie. De avond is vrij toegankelijk voor ie dereen die geïnteres seerd is in dit thema. Zowel de sporter als de niet-sporter is wel kom. Tijdens de thema-avond wordt stilgestaan bij hart klachten en de manier waar op hartklachten voorkomen kunnen worden. Tevens zal de relatie van hartklachten met sport en bewegen behandeld worden. Ook de oorzaken van hart- en vaatziekten, de rol van risicof actoren en de rol van bewe gen komen aan de orde. De avond zal plaatsvinden in de FAAM/VLISSINGER 17 Theatersport- Het onvolpre zen Theatersportteam 'Drapa' van de Hogeschool Zeeland laat zijn talent op het gebied van dra ma-improvisatie zien in De Drvk kery aan de Middelburgse Markt. Het publiek heeft bij theatersport een belangrijke rol: het bepaalt de thema's, waardeert en stemt mee. De voorstelling is donder dag 1 februari in de Brasserie van 19.30 tot 20.30 uur. Winterwandeltocht- Wan delsportvereniging Willen is Kunnen houdt zaterdag 3 febru ari haar 3e winterwandeltocht. De start is vanuit het clublokaal aan de Vlissingse Adriaan Coor- telaan 1De starttijd voor de 30 kilometer is tussen 9 en 10 uur, de 5, 10 en 15 kilometer starten tussen 10 en 13.30 uur. Creatief schrijven- Het Theo van Doesburgcentrum in Vlissin gen start binnenkort een aantal korte creatieve cursussen. Woensdag 7 februari begint de cursus creatief schrijven die wordt verzorgd door docenten Anneke Schenk en Jos Brou wers. Behalve verhalen schrij ven staat ook het maken van il lustraties op het lesrooster. Uit eindelijk worden de verhalen en illustraties door de cursisten zelf verwerkt tot een eigen, geïllus treerd, verhalenboek. Meer in formatie over de cursus is te verkrijgen bij het Theo van Doesburgcentrum aan de Brou- wenaarstraat 2 in Vlissingen of telefonisch op 414928 416672 Verhalen- Voor kinderen vanaf 8 jaar tot niet veel ouder dan 10 jaar vertelt Rindert Kromhout verhalen op het Binnenplein van De Drvkkery aan de markt in Middelburg. Zijn optreden is zon dag 4 februari van 14 tot 15 uur. Muzïekcursus- In samenwer king met de Zeeuwse Muziek school houdt de Zeeuwse Volks universiteit een cursus 'Muziek van de 20e eeuw'. De cursus maakt de deelnemers wegwijs in de wonderlijke wereld van de muziek uit de vorige eeuw. De eerste van de acht bijeenkom sten is op woensdag 7 februari van 10 tot 11.30 uur in de Kui perspoort 21 te Middelburg. Aanmelden kan bij het ZVU-bu reau aan de Spanjaardstraat 51 te Middelburg, telefoon 634800. Gedichtenwedstrijd- In het verlengde van de Nationale Ge dichtendag en in het kader van Vlissingen Poezie Stad houdt 't Spui een gedichtenwedstrijd rond het thema 'Vlissingen, oud en nieuw'. Gedichten kunnen tot 28 februari worden ingele verd in 't Spui. Er mogen maxi maal vijf gedichten door één zelfde persoon worden ingele verd en de maximale lengte is twee A-viertjes. Het gedicht op sturen kan ook: Postbus 5182, 4380 KD Vlissingen, of biblio- theek@spui.nl onder vermelding van 'gedichten'. De prijs die ge wonnen kan worden is een spe ciaal uitgegeven bundel met de winnende gedichten en een in gelijste zwart-wit foto van Vliss ingen. De prijsuitreiking is 21 maart in 't Spui. Lampionnenoptocht- In het kader van Beatrixdag houdt wijk- vereniging Nieuw-Middelburg woensdag 31 januari 2001 haar jaarlijkse lampionoptocht. Om 19.00 uur trekken de kinderen met een eigen lampion vanaf de speeltuin aan de Zacharias Jan- senstraat door de wijk. De op tocht wordt feestelijk opgeluis terd door de muziekband OKK uit Westkapelle. Kinderen die mee willen lopen in deze gezellige op tocht kunnen zich verzamelen bij de speeltuin in de Zacharias Jan- senstraat om 18.45 uur. Met een eigen lampion trekt de stoet on der begeleiding om 19.00 uur door de wijk. Rond 20.00 uur keert de groep terug in de speel tuin waarna een lekker warm drankje te wachten staat. Voor de kinderen die zelf een lampion maken is het erg handig en veilig om een lampje te gebruiken met batterij. cursusruimte van de Gezonde Zaak, Schenge 4, 4335 XS te Middelburg en vangt aan om 19.30 uur. Vooraf aanmelden is noodzakelijk en kan telefo nisch op 0113 - 88 66 99. In de periode van 19 januari tot en met 25 januari wer den de volgende voorwer pen aangegeven bij de Re giopolitie Zeeland: 1 bril, 2 mobiele telefoons, 2 klan tenkaarten, 1 kinderwagen, 1 horloge, 1 paspoort, was- rek met kleding, 2 zwem broeken en 1 pyjama 1 ge bitsbeugel, 1 fietswiel, 1 creditcardhouder, 1 brom fiets, 4 fietsen, 1 portefeuil le, 3 portemonnees, diverse sleutels en 1 handdoek. Voor nadere informatie kunt u contact opnemen met de Walcherse politiebureaus. I Veertien vierdejaars studenten van de opleiding Civiele techniek van de Hogeschool Zeeland bezoeken binnenkort een uniek ondergronds bouwproject in Boston. Hiermee lopen zij vooruit op de nieuwe afstu deerrichting Ondergronds Bouwen van de opleiding Civiele Techniek. De studenten die maandag 5 februari naar Boston vertrekken. In de Koorkerk in Middelburg wordt zaterdag 3 januari het jaarlijks traditioneel concert gege ven door bariton Karei Bogerd. Daarnaast ge ven Jacob Schenk op panfluit, en Bert Elbert- sen op orgel en vleugel acte de presente tij dens het concert. De musici zullen een zeer ge varieerd programma ten gehore brengen. Zo is er naast de klassieke werken ook ruime aan dacht voor het eenvoudige geestelijke lied. Ver der voorziet de orgel- en vleugelimprovisatie van Bert Elbertsen voor de achtergrond van de samenzang.

de Faam | 2001 | | pagina 17