Opruiming Zinvolle inloopochtenden in Nieuw Middelburg 0uip Dierenbescherming houdt kattenvangactie Li|| Bouwunie schenkt kerstgeld Een schooljaar in aan Zeeuwse ziekenhuizen het buitenland Groeneveld Opticiens Woensdag 24 januari 2001 FAAM/VLISSINGER 9 Filmisch palet- Voorafgaand aan de film 'Surviving Picasso' ver zorgt Nico Out een inleiding waar in hij ingaat op de beeldende kunst van Picasso en de tijd waar in hij leefde. De lezing en de film zijn donderdag 25 januari en het geheel begint om 19.30 uur in het Schuttershoftheater, Schutters hofstraat 1 te Middelburg. Infor matie op telefoon 634800. Oud Indiëgangers- De Vereni ging Oud Militairen Indiëgangers houdt donderdag 25 januari een bijeenkomst in verenigingsge bouw 'Ons Huis', Adelaarsrtraat 26 te Meliskerke. Alle Oud-lndië- gangers, ongeacht van welk krijgsmachtonderdeel, zowel le den- als niet-leden van VOMI zijn van harte welkom. De bijeen komst begint om 13.30 uur. Basis kookcursus- De stich ting Welzijn Ouderen Middel burg start op woensdag 31 janu ari om 17 uur met 6 lessen ba- siskoken voor mannen. Er is nog een beperkt aantal plaatsen. In formatie en opgave via telefoon 627537. Muziekcursus Johannes Brahms- In Veere begint don derdag 1 februari de muziekcur sus: 'Johannes Brahms - een volbloed Romanticus'. Mede-or ganisator van deze cursus is het Koninklijk Zeeuws Genootschap de Wetenschappen, werkgroep muziek. De cursus bestaat uit 5 avonden van 19.30 tot 21.30 uur in het voormalige stadhuis van Veere. Inschrijven voor deze cur sus kan bij de Zeeuwse Volks universiteit, Spanjaardstraat 51 te Middelburg, telefoon 634800. Winterwandeltocht- De Zeeuwse Wandelsport Bond houdt op 27 januari de derde wintertocht in een serie van vier. De tocht start in Sportpunt Zee land, Zwembadweg 3 te Goes. De te lopen afstanden zijn 5, 10 en 15 kilometer en het inschrijf geld is 4,50 gulden mét en 2,50 gulden zónder herinnering. Lezing Zeeland en ontwik kelingssamenwerking- Dins dag 30 januari is er een lezing met als onderwerp „Goede voorne mens: Zeeland en ontwikkelings samenwerking". Deze lezing is in de Zeeuwse Bibliotheek en wordt georganiseerd door het COS Zee land en Novib. Toegangskaarten a 10 gulden zijn verkrijgbaar bij de klantenservice van de Zeeuwse Bibliotheek aan de Kousteense- dijk in Middelburg. Expositie 'Onze Zeeuwse Zee'- In de expositieruimte van de Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg laat de Jan van Leeu wen Stichting tot en met 24 fe bruari etsen zien van Jean-Clau- de Crommelynck. Deze werken zijn allemaal gebaseerd op de Zeeuwse zee, de expositie draagt dan ook de naam 'Onze Zeeuwse zee'. In Galerie T aan de Turfkaai in Middelburg zijn nog tot 27 januari olieverfschil derijen van Crommelynck te be zichtigen, die eveneens" als on derwerp 'de zee' hebben. Druk platen, achtergronden en ander werk van Jean-Claude Cromme lynck zijn ook te zien in atelier "Het Oude Hedt, Bellamypark 13 in Vlissingen. Lezing Regentenmentali teit- Voor de Heemkundige Kring Walcheren houdt F.H. Jille- ba uit Middelburg een lezing over de regentenmentaliteit. De ze leidde in de Zeeuwse hoofd stad eeuwenlang een taai en niet weg te denken leven en is pas verdwenen met de opening van het nieuwe gerechtsge bouw aan de Kousteensedijk. De lezing is in de Zeeuwse Bibli otheek aan de Kousteensedijk in Middelburg en begint woens-.' dag 24 januari om 20 uur. Bijeenkomst CVA-Patiënten- De Zeeuwse vereniging 'Samen Verder', een vereniging van en voor CVA-patiënten en hun fami lieleden (hersenbloeding, herseg ninfarct), houdt zaterdag 27 janu ari vanaf 14 uur een bijeenkomst. Deze zal zijn in zorgcentrum 'Bui tenrust' aan de Buitenruststraat 221 te Middelburg. Competitiedag rolstoelbas ketbal - Zeven keer per jaar wordt er een competitiedag rote stoelbasketbal in de tweede klas se gehouden, waarbij iedere roK stoelbasketbalvereniging 1 dag organiseert. Zaterdag 27 januari, valt de beurt ten deel aan RVBM uit Middelburg. In sporthal 'Dé Zwake' in 's Gravenpolder komen zeven teams uit heel Nederland bijeen om te strijden om een eer volle plaats in de competitie. De competitiedag begint om 10 uur en duurt tot 16 uur. Oriëntatielezing Rozenkrui sers- De School van het Gouden Rozenkruis verzorgt dinsdag 30 januari om 20 uur een lezing in de Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg. Het onderwerp van de ze avond is: Aquarius en gnos tiek christendom. De levensin stelling van de westerse mens is zeer snel aan het veranderen. Wat zijn de invloeden van het te ken Aquarius hierbij en welke rol kan het gnostieke christendom, als leidraad voor een mens bete kenen? Dè toegang is gratis, de zaal gaat om 19.40 uur open. Meer info is op te vragen op tel. 023-5320791 of via www.rozen- kruis.nl. Toneelavond Koudekerke- Dorpsvereniging Koudekerke houdt zaterdag 27 januari in 'De Couburg'een toneelavond. To neelgroep 'Baarland' zorgt die avond voor de nodige humor met de komedie 'Beloofd is Be loofd'. Het toneelstuk begint om 20 uur, maar de zaal is open van af 19.30 uur. Kaarten zijn ver krijgbaar bij mevrouw A. Ardon- ne, Keiweg 38 in Koudekerke, tel. 552746. Leden betalen 5 gulden, niet-leden 7,50 gulden. Informatie Vrije School- Woensdag 31 januari van 19.30 tot 22 uur is er een informatie avond over het Vrije School om derwijs. Na de ontvangst met koffie en thee wordt er informa tie gegeven over het basisonder wijs aan de Vrije School. Er is leerlingenwerk te bezichtigen en er is een boekentafel. De avond is in het gebouw van de Vrije School Zeeland aan de Willem Arondeusstraat 59 in de Middel burgse wijk Klarenbeek. Reconstructie Romeins le ger- De afdeling Zeeland van de Archeologische Werkgemeen schap voor Nederland houdt vrij dag 26 januari een lezing over het Gemina Project. Dit project stelt zich ten doel een Romeinse legereenheid te reconstrueren. De lezing wordt verzorgd door drs. Maarten Dolmans, gemeen telijk archeoloog in Leiden. De begintijd is 19.30 uur en het ge heel is in de Zeeuwse Biblio theek aan de Kousteensedijk in Middelburg. Advertentie eigen fabriek nederlands ontwerp in elke kleur leverbaar eigen montagedienst 3 koopavonden wo - do - vr. KEUKENS I bv Koken moetje beleven. IGoes Nobelweg 2-261 (0113) 2162 301 www.tulpkcukens.nl Openingstijden maandagt/m vrijdag 1 De Walcherse Bouw Unie uit Grijpskerke heeft besloten het jaarlijkse bedrag van de relatiegeschenken over te maken aan de twee Zeeuwse ziekenhuizen boven de Westerschel- de. Het bouwbedrijf hoopt met deze financiële bijdrage iets te kunnen betekenen voor de Zeeuwse patiëntjes van nu en straks. In totaal schenkt de Bouwunie een bedrag van tienduizend gulden. Dit geld zal worden be steed aan de kinderspeeltuin voor langdurig en terminaal zieke kinderen van de Ooster- scheldeziekenhuizen. Zieken huis Walcheren gaat het geld lingssamenwerking', 20 u. Zeeuwse Bibliotheek Middel burg, lezing School van het Gouden Rozenkruis, 'Aquarius en gnostiek christendom', 20 u. WOENSDAG Wijkcentrum Open Hof Vlissin gen, soosmiddag voor 50-plus- sers, 13.30 u. Dienstencen trum Ouderen Westkapelle, wekelijkse soos voor 55-plus- sers, 19 u. Sportfondsenbad Vlissingen, aangepast zwem men voor mensen met astma en COPD, 12.30 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, sociaal spreekuur, 13.30 u. Buurthuis De Schuur Oost- Souburg, naaicursus, 9.30 en 19.30 u., dansles voor begin ners, 19.30 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, dar ten, 19.30 u.* Jongerencen trum Midgard Middelburg, grootbeeldvideofilm, 20 u. Wijkcentrum Het Bolwerk Vlis singen, line-dancing voor kin deren, 16 u. besteden aan vernieuwing van het meubilair van de speelka mer op de kinderafdeling. Met de nieuwe inrichting wil het ziekenhuis deze ruimte ook ge schikt maken voor tieners. Vrij dag 26 januari zullen beide zie kenhuizen een cheque van vijf duizend gulden aangeboden krijgen. De overhandiging vindt plaats in de verkoopunit van 'de Veerse Poort' in Mid delburg, één van de bouwpro jecten van de Walcherse Bouw Unie. Directeur Gert van Kra lingen geeft voor de overhan diging van de cheques een toelichting op het bouwproces en de woningen die in deze nieuwe Middelburgse wijk worden gerealiseerd. Jongeren die het einde van hun middelba re opleiding in zicht hebben staan voor een keuze die bepalend is voor hun verdere leven. Verder studeren, of werken en welk beroep zal het worden? De vraag is echter of je na de middelbare school al direct zo'n be palende keuze moet maken. Waarom zou je die nog niet even uitstellen en een stukje van de rest van de wereld ontdekken? AFS Nederland stelt jongeren in de gelegenheid om een schooljaar in het buitenland door te brengen. (advertentie) Gratis Groeneveld Perfect Kaart bij aankoop van een bril. Net (Ut kttje wtr ewdtttk*- Goes, Lange Vorststraat 106.Tel. (0113) 216 678. AFS Nederland, de oudste en meest ervaren uitwisselings organisatie voor scholieren, biedt middelbare scholieren de mogelijkheid voor uitzen ding naar vijfentwintig landen, verspreid over alle wereldde len. AFS selecteert en bege leidt deelnemers en de gast gezinnen ter plaatse. Daar naast heeft AFS ook veel erva ring met de opvang van bui tenlandse scholieren in Neder landse gastgezinnen. De orga nisatie, die geheel draait op vrijwilligers en geen winstbe- langen heeft, weet uit ervaring dat de uitwisselingsprojecten niet alleen voor de gast maar ook voor de gastgezinnen bui tengewoon leerzaam en verrij kend zijn. Scholieren en hun ouders en voor potentiële gas tgezinnen houdt AFS afdeling Brabant/Zeeland donderdag 25 januari van 19.30 tot 21.30 uur een voorlichtingsbijeen komst in Scholengemeen schap Scheldemond, Weye- vlietplein 7-13 in Vlissingen. Voor meer informatie over AFS kijk op: www.afs.nl. sprekend." De knipcursus zal gegeven worden door een professionele kapster. Sterke kanten Dit gebruik maken van el- kaars deskundigheid is so wieso een belangrijk onder deel van de succesformule van coördinatrice Monique Baltus van het ACM. „De mensen in de buurt hebben allemaal hun eigen sterke kanten. De één is goed in fiet- senmaken en kan dat aan an deren leren, weer een ander is bijvoorbeeld erg handig met de kwast en kan dat weer aan de volgende overdragen. Op deze manier maken we sa- ZONDAG Buurthuis Aldegonde Vlissin gen, prijsklaverjassen, 13.30 u. MAANDAG Sporthal Baskenburg Vlissin gen, aangepast sporten voor mensen met Astma en COPD, 14.30 u. Theo van Doesburg centrum Vlissingen, country line dance voor beginners, 9.45 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, soosmiddag, 13.30 u. Buurthuis De Schuur Oost- Souburg, klaverjassen en line dance voor beginners, 19.30 u. Zwemschool De Parel Dom burg, babyzwemmen, 15 u. DINSDAG Stichting In- en Uitloophuis Vlis singen, koffie contactochtend, 9.30 u. Bachten Reede Vlissin gen, handwerkgroep voor 55- plussers, 14 u. Theo van Does burgcentrum Vlissingen, ont moetingsmiddag voor 50-plus- sers, 14 u. FNV Zeeland, tele fonisch spreekuur ABW-uitke- ring van 10-12 u., tel. 625655. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlis singen, koersbal, 13.30 u., country line dansen, 18.30 u. Buurthuis De Schuur Oost-Sou burg, dammen voor jong en oud, 18.30 u., dansles voor ge vorderden, 19.30 u. Mensa Stichting Majoraat Vlissingen, sporten voor 50-plussers, 10-12 u. Zeeuwse Bibliotheek Middel burg, lezing 'Goede voorne mens: Zeeland en ontwikke- door Frank Husslage In wijkgebouw 'Het Trefpunt' aan de Middel burgse Nassaulaan is vrijdags 's ochtends een gezellig samenkomen van bewoners uit Nieuw Middelburg. Door Sociaal Cultureel Werk Middelburg (SKWM) is in 'Het Trefpunt' een levendige buurt-inloopochtend op poten gezet. Tijdens deze ochtend kunnen buurtbe woners terecht voor een krantje, koffie en ge zelligheid maar ook voor informatie en prakti sche cursussen. Het succes is zo groot dat er na de zomer waarschijnlijk meerdere in loopochtenden per week georganiseerd zullen worden. De opzet van de inloopoch tenden is om wijkgerichte ini tiatieven uit de buurt te on dersteunen. Mensen uit Nieuw Middelburg die een plan hebben dat de leefbaar heid van de buurt of een deel daarvan ten goede komt, kun nen voor hulp met de uitvoe ring ervan aankloppen bij me dewerkster Gerda den Hartog. Op dit moment lopen er al een aantal van dit soort activi teiten. Zo kunnen buurtbewoners meedoen aan een cursus fiet- senreparatie, waarbij geleerd wordt de meest voorkomende fietsreparatieklusjes zelf uit te (kunnen) voeren. „Ook de cur sus kinderharen knippen is een voorbeeld van een prak tijkgerichte activiteit", vertelt Gerda den Hartog. „Voor mensen met een beperkt bud get kan het laten knippen van de kinderkoppies een behoor lijke financiële aderlating be tekenen. Door te leren dit zelf te doen kunnen de deelne mers aan het einde van de maand weer net wat ruimer bij kas zitten. In deze wijk is dat niet altijd even vanzelf- DONDERDAG Theo van Doesburgcentrum Vlissingen, ontmoetingsmid dag voor 50-plussers, 14 u. Sportzaal Van Doornlaan West- Souburg, internationale dans, 10 u. Buurthuis De Schuur Oost-Souburg, line-dance voor gevorderden, 19.30 u. FNV Zeeland, telefonisch spreekuur ABW-uitkering van 10-12 u., tel. 625655. Fitnesscentrum Stamina Vlissingen, astmafit ness voor mensen met astma en COPD, 14 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, kla verjassen, 19.30 u. Strandpa viljoen Panta Rhei Vlissingen, jamsessie, 20 u. Zeeuwse Bi bliotheek Middelburg, rondlei ding voor het publiek, 10.15 u. Bachten Reede Vlissingen, dia-avond 'De groene Boule vard', 19.30 u. VRIJDAG Jongerencentrum Midgard Middelburg, grootbeeldvideo film, 20 u. Wijkcentrum Schel debuurt Vlissingen, klaverjas sen, 13.15 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, bingo, 20 u. Buurthuis Aldegonde Vlissingen, jamsessie, 20 u. Zeeuwse Bibliotheek Middel burg, lezing door C. Portheine- Caudri, 'Ornamenten in archi tectuur', 16.45 u. ZATERDAG Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, prijsklaverjassen, 14 u. Wijkcentrum De Zwaan Oost-Souburg, dansavond, 20 u. Buurthuis De Schuur Oost- Souburg, bingo, 20 u. men gebruik van ieders sterke kanten. Daaraan ontlenen we ook veel zelfvertrouwen." Voor de deskundigheid die de buurtbewoners niet zelf in huis hebben worden mensen van buitenaf gevraagd. Zo worden er op dit moment ge sprekken gevoerd met de Cliëntenraad en de FNV, over het opzetten van een spreek uur voor het invullen van for mulieren. Hierdoor kunnen buurtbewoners straks terecht voor hulp bij het invullen van bijvoorbeeld belasting- en huursubsidieformulieren. Ook de politie en de toezichthou ders komen op de inloopoch tenden langs om direct ant woord te kunnen geven op vragen over veiligheid in de buurt. Hierdoor blijven de lij nen tussen buurtbewoners en overheid aangenaam kort, waardoor er bij eventuele problemen direct gehandeld kan worden. Verlanglijstje „Na een oproep in de PZC van vorige week hebben we nu een aantal 'afgeschreven' computers aangeboden ge kregen. Daar zijn we ontzet tend blij mee", vertelt Gerda den Hartog. „Onze bezoekers hebben lang niet allemaal een computer thuis staan en op deze manier kunnen ze hier, tijdens de inloopochtenden, toch hun brieven schrijven en Inloopochtend Nieuw Middelburg voor een krantje, bakje koffie of een cursus. Foto: Frank Husslage andere vaardigheden bijhou den. Dit is erg belangrijk voor degenen onder hen die weer terug in het arbeidsproces proberen te komen. We zijn erg blij dat wij nu als 'in loopochtend' deze faciliteiten kunnen bieden" aldus de en thousiaste medewerkster. „Hoog op ons verlanglijstje staat nu nog een internetaan sluiting, daardoor zouden de buurtbewoners ook dicht bij huis terechtkunnen op de di gitale snelweg om daar hun kennis te verbreden. We ho pen dat we in overleg met Zeelandnet een dergelijke aansluiting voor ons centrum voor elkaar kunnen krijgen." Hoewel er in het centrum veel doe-activiteiten zijn is de in loopochtend vooral ook gezel lig: buurtbewoners staan, al voordat de deuren opengaan, klaar om onder het genot van een bakje verse koffie de krant te kunnen lezen en geza menlijk het Zeeuwse nieuws van de dag te becommenta riëren. Bezoeker Robert for muleert het krachtig: „Natuur lijk ben ik hier, het is hier ge zellig en ik heb tenminste een vast punt waarop ik me in de week kan richten." Bezoekster Greta beaamt dit volmondig: „Ik probeer een vast ritme in mijn leven te krijgen, mijn da gen structureel en zinvol te vullen. Deze inloopochtend is daar een erg goede hulp bij." Deze week is de Dierenbescherming afdeling Noord- en Midden Zee land gestart met een kattenvangactie. Op het terrein van het voor malige Arduin in de Middelburgse Stromenwijk zijn diverse vangkooien geplaatst om de verwilderde katten te vangen. Deze katten worden ge steriliseerd en als ze weer helemaal hersteld zijn van de operatie weer losgelaten op de plaats waar ze gevangen zijn. Met deze actie houdt de dierenbescherming de eventuele overlast van de loslopende katten voor de omgeving beperkt. Mevrouw Zweedijk van de „Dit soort acties houden wij zoek van omwonenden of be- Dierenbescherming legt uit: vaker. Meestal is het op ver- drijven dat we hiertoe over gaan. Vaak zijn de loslopende katten hun adres 'kwijtgeraakt' of ze zijn achtergelaten door mensen die op een makkelijke manier van hun huisdier af wilden. Door natuurlijke aan was kan een dergelijke popu latie snel groeien. De dieren zoeken plaatsen op waar ze eten kunnen vinden. Bijvoor beeld bij mensen waar ze ge voerd worden of bij voedsel- verwerkende bedrijven." Op het terrein van Arduin lopen ongeveer tien verwilderde kat ten. „Door de bewoners van de paviljoens werden ze gevoerd en aangehaald. De gebouwen staan nu leeg en om te voor komen dat de dieren de woon wijk in trekken worden ze tij delijk gevoerd door medewer kers van het Middelburgse dierenasiel. Op dit moment zijn we bezig om de katten met kooien te vangen," vertelt Zweedijk. De dieren waarvan blijkt dat ze nog 'sociaal' zijn blijven in het asiel om van daaruit bij mensen geplaatst te worden. De echte verwil derde katten worden gesterili seerd en teruggeplaatst op het Arduinterrein. Doordat de die ren gesteriliseerd worden zal de populatie niet meer verder groeien en uiteindelijk door natuurlijk verloop zelfs afne men. Doordat de populatie niet verdwijnt komen er ook minder makkelijk nieuwe zwerfkatten bij die de leegge komen territoria op zouden vullen." Bij de eerste acties werd het vangen gedaan door de in specteurs van de Dierenbe scherming. Omdat dit erg ar beidsintensief werk is heeft de Dierenbescherming nu een ploeg vrijwilligers ingesteld, die zich alleen met het vangen bezighoudt. Mevrouw Zwee dijk gaat verder: „We hebben eerst onderzocht of dat er on der de Arduinkatten een be smettelijke ziekte heerst. Als dat zo geweest zou zijn, had den we de poezen in moeten laten slapen. Gelukkig zijn de katten allemaal gezond. Het steriliseren van de dieren ge beurt door de arts van het Middelburgse Dierenasiel, dokter Ruijs." Om te voorkomen dat er huis dieren van omwonenden in deze actie meegenomen zou den worden, is er de afgelo pen tijd in de omgeving van het voormalige Arduin een brief rondgebracht. Hierin worden de bewoners op de hoogte gebracht van de actie en uitgelegd hoe er voorko men kan worden dat hun huis dier onbedoeld gesteriliseerd, of bij een andere verzorger ondergebracht zou worden. Marleen Burger van de kattenvangploeg zet een vangkooi klaar, foto: Frank Husslage.

de Faam | 2001 | | pagina 9