breed Het Bolwerk ondergaat metamorfose Lichamelijk gehandicapten zijn niet weerloos Geef een Valentijnscadeau met de Faam/Vlissinger <Bon mor gratis m(en tij nscadea u JE VINDT ZE OP PAGINA 16 Wij gooien de prijzen om! OMODA WOENSDAG 17 JANUAR! 2001 JAARGANG 102 - NUMMER 3 WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREI IN DEZE KRANT Maggie Althuijzen werd ruim tweeënhalf jaar geleden getroffen door een nekhernia. Van de ene dag op de andere veranderde haar leven rigoureus. Als fanatiek karateka en do cente zelfverdediging bestond haar hele leven uit bewegen. Het acceptatieproces was moei lijk en duurde lang. Uiteindelijk raapte zij zich zelf weer bij elkaar en leerde omgaan met haar beperkingen. De rolstoelperiode duurde geluk kig niet al te lang en langzaam maar zeker wer den de lessen weer opgepakt. Inmiddels staat Maggie ondanks de resterende beperkingen weer midden in het leven en lacht zelfs achter af om de ironie: jarenlang leerde zij overal in den lande mensen in een rolstoel zichzelf te be schermen en plotsklaps zat ze er zelf in zonder dat zij zich had kunnen verweren tegen de ge nadeloze nekslag die hernia heet. Assertief Gericht leren trappen 13 17 U heeft vast wel iemand in uw kennissenkring of familie die u bij zonder respecteert of waar u misschien zelfs al dan niet in het ge heim gevoelens van liefde voor koestert. Of loopt u misschien al tij den te denken hoe u die ander nu eens kunt bedanken voor zijn steun, hulp of luisterend oor? U kunt die persoon een kaartje sturen of een bloemetje brengen, maar u kunt ook meedoen aan onze Valentijnsac- tie. Door mee te doen maakt u kans om op een originele en verassen de wijze een ander in het zonnetje kan zetten. Het enige wat u hoeft te doen is onderstaande bon invullen en aangeven waarom u iemand een Valentijnscadeau wilt geven. Uw inzending wordt wellicht ge plaatst in de Faam/Vlissinger en de twintig origineelste, ontroerend ste of meest liefdevolle inzenders zullen worden uitgenodigd om sa men met de Faam/Vlissinger hun 'Valentijn' te verrassen. Onze ad verteerders stellen diverse schitterende cadeaus beschikbaar voor uw geliefde, collega, familielid of vriend. Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: Sociaal cultureel centrum Het Bolwerk is een bron van levendigheid in de Vlissingse wijk Papegaaienburg. Dagelijks staat het centrum bol van allerlei verschillende activiteiten voor de buurtbewoners en het be heerderechtpaar Homburg zorgt voor een gemoedelijke sfeer in het pand. Ondanks de goedlopende activiteiten en de onmiskenbare goede onderlinge sfeer leefde er tot voor kort nog één grote wens bij de mede werkers van Het Bolwerk, namelijk: het pand een minder steriele uitstra ling geven. Met het voltooien van een bijna acht meter brede muurschil dering door de Souburgse airbrush-artiest Henk Petrie ging onlangs de ze wens in vervulling. Het interieur van 'Het Bolwerk' is opgefleurd met een levensgroot zeegezicht. c- ^SE BIBiior^ s BEW. EX. faam /vlissinger ...dat doe je samen. Samen met elkaar, samen met vrienden en.. door Inge Adriaansen Binnenkort hoopt Maggie te starten met haar nieuwe pro ject: een cursus zelfverdedi ging voor lichamelijk gehandi capten bij Sport en Fitness centrum Be-Fit in Middelburg. Vorig jaar november bracht de EO een programma op de buis over bijzondere cursus sen. De zelfverdedigingcursus voor gehandicapten van Mag gie kwam in dat programma uitvoerig aan bod. Maggie hoopte met deze uit zending de mensen in Zee- advertentie) SCHOENEN land te bereiken en hen ken nis te laten maken met de cursus. Reacties op de uit zendingen kwamen er wel maar aanmeldingen voor een cursus in Zeeland bleven uit. „Ik had toen ook nog geen locatie voor de cursus, misschien dat daardoor mensen niet gereageerd hebben", vertelt Maggie. „Inmiddels heb ik die wel. Ik heb Anja Marijs, de eigena res van Sport en Fitnesscen trum in Middelburg weten over te halen om de cursus bij haar te gaan geven. Anja is overigens een geweldig mens, die al snel heel veel in teresse toonde in de cursus. En de ongedwongen sfeer van dit fitnesscentrum is een ideale omgeving voor een dergelijke cursus." Mensen met een lichamelijke handicap zijn kwetsbaarder dan valide mensen. Zij kunnen als ze aangevallen of beroofd worden vaak niet wegrennen, om zich heen slaan of iemand een kaakfractuur trappen. Volledig weerloos zijn deze mensen volgens Maggie zeker niet. In korte cursussen leert zij lichamelijk gehandicapten hoe zij zichzelf kunnen verwe ren. „Een handicap maakt je onzeker, je voelt je kwetsbaar dus blijf je maar binnen en als je al naar buiten gaat voel je je niet op je gemak. Die onzeker heid straal je dan ook uit. Heel geruststellend voor iemand die iets kwaads in de zin heeft", weet Maggie. Volgens de docente zit daar al het be gin: de houding en uitstraling van iemand. In haar cursussen wordt daar erg op gelet. „Een zekere blik en verbaal voor je zelf op durven komen werkt vaak al preventief. Hoe vaak gebeurt het niet dat mensen in een rij bij de kassa gewoon voorbijgelopen worden. Je hoort ze denken: die zit toch de hele dag dus ik kan wel even voor gaan. In zo'n geval is het vaak al genoeg als je zo iemand aanspreekt op zijn ge drag, maar dat moet je dan wel durven. In de cursus leer ik de cursisten naast omgaan met fysiek geweld ook wat as- sertiever te zijn." Hoewel de eerste bijeenkomst vaak wat giechelig en afwachtend ver loopt is de ervaring van Mag gie dat de cursisten ook heel veel aan elkaar hebben. Erva ringen worden uitgewisseld, frustraties gedeeld en uitein delijk wordt er ook heel veel gelachen. Want dat is iets wat moet van Maggie. „In mijn cursussen probeer ik de men sen ondanks de pijn, de be perkingen en het onvermijde lijke verdriet dat daarbij hoort ook weer te laten lachen. We zijn niet zielig, we kunnen heel veel leuke dingen doen en ook gehandicapten mogen van het leven genieten. Zij hoeven niet weg te kwijnen in de schaduw van de validen." Goed, assertiviteit is handig in de supermarkt en vrolijkheid maakt dat je jezelf beter voelt, maar daar laat een echte gek die het op jou of je spullen voorzien heeft zich niet door afschrikken. En al zeker niet als je ook nog eens in een rol stoel zit of zonder looprek of krukken niet uit de voeten kunt. Wat doe je dan als ie mand je aanvalt, wilt beroven of aanranden? „Lichamelijk pag. Nanda Fitness en Budosport in Middelburg verkoopt alles voor fitness en vechtsport. De Nieuwe Burg in het Middelburgse winkelhart op de schop. Intratuin Koudekerke houdt vrijdag en zaterdag dierendagen. pag. Een aanvaller verwacht in eerste instantie niet dat de gehandicapte zich verweert. Hier krijgt een opdringerig persoon echter een pijnlijke zwiep met de voetsteunen tegen het scheenbeen. gehandicapten moeten zich le ren verdedigen met de dingen die ze bij zich hebben, dat zijn de hulpmiddelen, en optimaal gebruik maken van die lede maten die nog wel functione ren. Dat vergt enig inzicht in je mogelijkheden en beperkin gen, maar als je alle mogelijk heden op een rij zet blijken dat er vaak toch nog een heleboel. Een rolstoel is bijvoorbeeld een perfect wapen. Een voet steun die met klap op de sche nen terechtkomt brengt een belager tenminste even van zijn stuk. Vooral gemotoriseer de rolstoelen zijn heel wend baar je draait een in luttele se conden speersnel om met zo'n wagen. Een pols-brace van metaal kan aardig aanko men op kin of in de kruis- streek en de mogelijkheden van wandelstokken of krukken laten zich raden." Waar het volgens Maggie vooral om gaat is dat gehandicapten ge richt leren slaan, trappen of wegdraaien. Een mislukte aanvalspoging geeft de bela ger nieuwe energie en kansen om aan te vallen. „Maar nogmaals, preventie is altijd het beste, dat geldt ook voor valide mensen", besluit Maggie zeer beslist. Je moet het lot niet tarten, dus wees altijd alert, vermijd risicovolle plekken en nodig zakkenrol lers en tasjesdieven niet uit door een tas los in een mand je te zetten. Het zijn vaak hele simpele dingetjes die je ge woon even moet leren. Bij voorbeeld een ketting aan de contactsleutel van de scooter, een tas die met een riem of touw vastzit aan het mandje. Dat soort kleine dingen ver geet je snel, maar kunnen een hoop ellende voorkomen." De cursus zelfverdediging voor lichamelijk gehandicap ten die zondag 15 april van start gaat bestaat uit zes les sen van 2 uur. De lessen wor den om de veertien dagen op zondag van 11 tot 13 uur ge geven. De bijdrage per cursist is nog niet exact vastgesteld maar een les zal zeker niet meer dan vijftien gulden gaan kosten. Belangstellen den kunnen zich aanmelden voor de cursus bij Sport en Fitnesscentrum Be-Fit, Dom- burgs Schuitvlot 23 in Mid delburg, tel. 0118-633193. Vrijblijvende informatie op vragen over de cursus kan natuurlijk ook. Ruim duizend belangstellenden namen afgelopen zaterdag een kijkje op het nieuwe melkveehouderijbedrijf van de familie de Nood. Stichting Dansz houdt zaterdag 27 januari audities in het MIKV. In de Vleeshal van het Stadhuis in Middelburg wordt tot en met 21 januari de driejaarlijkse Vivokashow gehouden. Bij Cine City in Vlissingen draaien deze week de films 'The Watcher' en 'Cast away'. Jules Deelder en Bart Chabot treden op in het Arsenaaltheater en in het dorpshuis van Kruiningen wordt 'blaffende beesten bijten beter' gespeeld. Valentijnsdag is van oudsher een feest dat ons in de gele genheid stelt om iemand nu net eens dat schouderklopje te geven dat hij of zij verdient, of om elkaar ondanks, of juist dankzij jarenlange verbintenis weer eens de liefde te betui gen. Dingen die in ons jachti- STUUR DEZE BON IN EN MAAK KANS OM EEN VAN DE VELE PRACHTIGE CADEAUS WEG TE GEVEN Naam: Adres:Woonplaats: Telefoon overdag: Telefoon 's avonds: WIL GRAAG EEN VALENTIJNSCADEAU GEVEN AAN: Naam: Adres:Woonplaats: Telefoon overdag: Telefoon 's avonds: Omdat (schrijf in een paar zinnen de reden op. Als u geen reden heeft hoeft u natuurlijk niks op te schrijven) Deze bon versturen naar redactie Faam/Vlissinger Postbus 18, 4380 AA Vlissingen LET OP: UITERLIJK 30 JANUARI MOET DEZE BON IN ONS BEZIT ZIJN. Vermeld in de linkerbovenhoek: "Valentijnsdag". ge bestaan er vaak bij inschie ten, maar die we toch alle maal nog steeds nodig heb ben. Even stil staan bij elkaar, los van alle trots, onzekerheid, drukte of faalangst. Ondanks de 'moet kunnen' gedachte bestaat er gek genoeg nog al tijd een zekere drempel als het gaat om zeggen wat je van een ander vindt. Gelukkig is er één dag per jaar waarop we ongegeneerd wel mogen uit komen voor onze gevoelens van waardering, dank of liefde jegens anderen: Valentijns dag. Het feit alleen al dat onze redactie jaarlijks overspoeld wordt met inzendingen voor de Valentijnsactie geeft aan dat de behoefte om iemand te bedanken of te huldigen ge lukkig nog altijd breed onder onze lezers leeft. Het leuke van onze Valentijns actie is dat iemand niet perse de wereldpers gehaald hoeft te hebben met zijn 'goede daad', trouw of liefde. Vaak zijn het juist die kleine, niet opvallende dingen die ie mand zo bijzonder maken. Een oma die er altijd is voor de kleinkinderen of een mede student waar je ondanks alle examenstress steeds op kunt rekenen. Maar natuurlijk mag u ook iemand nomineren van wege een spectaculaire red dingsactie of jarenlange pas sionele liefde. Het maakt niet uit als de beweegredenen maar oprecht zijn, want dat is waar Valentijnsdag omdraait, oprechte dank of liefde. Als u vindt dat iemand uit uw om geving wel eens wat extra aandacht verdient, laat het ons dan weten door de bon in te vullen. Wie weet staat u samen met uw vriend, vrouw, kind of collega dan eerdaags in de Faam/Vlissinger, of komt u meegenieten van de gezelli ge bijeenkomst die speciaal voor deze gelegenheid door ons georganiseerd wordt. Op de bon schrijft u zo kort mo gelijk waarom u iemand een cadeau wilt geven ter ere van Valentijnsdag. Een jury buigt zich over de inzendingen en kiest de twintig meest in het oog springende wensen uit voor de Valentijnsbijeen- komst. (advertentie) Vergadering van de gemeenteraad Informatiebijeenkomst Theater Burgerzaken gesloten Binnenkort worden de Vlissingse wijkwinkels weer bemand. Opgeknapte flats Valckeslotlaan Goes geven ander straatbeeld en verhogen leefbaarheid. Advertentieverkoop (01 18) 484 316 Redactie (0118) 484 276 Bezorgklachten (0800) 023 1231 Uitgebreid colofon: zie pagina zoekertjes In Het Bolwerk was altijd een tekort aan bergruimte. Dit pro bleem werd vorig jaar zomer opgelost door het plaatsen van een grote kast tegen de achterwand van de centrale ruimte. Deze kast beslaat de hele wand: een ideale onder grond voor een fraaie, vrolijke muurschildering. Henk Petrie, die in zijn zaak aan de Sou burgse Zuiderzeestraat kleine airbrush-kunstwerkjes ver vaardigt op auto's en moto ren, was bereid om de schil dering tegen een zeer vriend schappelijke prijs te vervaardi gen. Petrie is van de gelukki gen die van zijn hobby zijn werk heeft kunnen maken. „Zo'n jaar of acht, negen gele den ben ik met airbrushen be gonnen", vertelt Petrie. „Eerst als hobby en na verloop van tijd heb ik er mijn vak van ge maakt. Het maken van een schildering op dit formaat was een grote uitdaging voor me. Het was ook niet altijd even makkelijk, want ik moest mijn werk steeds onderbreken doordat er activiteiten in de zaal waren. Ik kon dan niet steeds een beschermende laag op de verf zetten, dus heb ik vaak achteraf kleine be schadigingen weg moeten werken voordat het geheel af was." De schildering is nu af en de definitieve beschermen de laag zit erop. De oplettende beschouwer kan zien dat Henk Petrie zijn achtergrond van detailschilder in deze megaklus niet verloo chend heeft: tussen de ge schilderde stenen die het strand begrenzen is zelfs nog ruimte voor een wegkruipend muisje op ware grootte. Beheerder Joop Homburg (links) en airbrusher Henk Petrie voor het zeegezicht Foto: Frank Husslage

de Faam | 2001 | | pagina 1