Huiskamer vol winterse taferelen uitverkoop Liefdewerk, oud papier modern gecentraliseerd Spekcheques voor Middelburgse buurtverbetering breed r lQ> ö5i 3QS<g C WOENSDAG 27 DECEMBER 2000 ^/QDELBVjS^ JAARGANG 101 - NUMMER 52 WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN netje Dump MIDDELBURG-VLISSINGEN-GOES. Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: Op de kast staan ijsberen die kunnen zingen en swingen in een winters tafereel. Boven de eethoek en zithoek hangen anderhalve me ter lange 'omgekeerde' kerstbomen aan het plafond en de schouw is versierd met drie kerstmannen. Maar het pronkstuk bevindt zich achter in de kamer: Een grote arrenslee met kerstman en rendier onder een sterrenhemel met zestig knipperde lichtjes. Evert de Jager uit Zierikzee heeft een 'kersttic'. DELSCHER ©a KI KJ 3KIQWJ Vrijwilligerswerk wordt graag gedaan én veel gevraagd. Maar om de juiste persoon op de juiste plek te krijgen, moet er een cen traal punt zijn waar vraag en aanbod samen komen. Met de opening van de Vrijwilligers- centrale Walcheren, gevestigd in 't Spui in Vlis- singen, is dat centrale punt gerealiseerd. Ellen Pais coördineert het werk, zowel naar de kant van de aanbiedende vrijwilliger als de vragen de organisatie. Vooruit met de geit Wisselwerking Om initiatieven van actieve bewoners te sti muleren en belonen reikt de gemeente Middelburg de zogenaamde Spekcheques uit. Alle projecten en initiatieven die de leefbaar heid in de buurt of wijk verhogen en voldoen aan de spelregels komen in aanmerking voor een dergelijke beloning. Twee keer per jaar be paalt een jury welke ontplooide initiatieven in aanmerking komen voor de Spekcheque. Afge lopen week was het weer zo ver. Vijf initiatie ven werden gehonoreerd met een financiële bijdrage. De initiatiefnemers ontvingen de Spekcheques uit handen van wethouder J.C. van Dijk-Sturm. Traditie Wijkfeest Oud en jong Middelburgs seinhuisje gaat naar Goes COLLECTION Juwelier^tfifc \AN DEKj MADEN KLEINE MARKT V LI SS ING EN Tel. 0118412605 BEW. EX. faam/ Uitsluitend wettelijk goedgekeurd vuurwerk mm ui met gjmm», «at SIERVUURWERK OUD COLLECTION VUURWERKVERKOOP 28 - 29 en 30 DEC. LEEFTIJD VANAF 16 JAAR Komt u ook naar de Open Tafel Inzamelen kerstbomen Winnaars spekcheques Evert de Jager bij de arrenslee met rendier die hij persoonlijk vervaardigde voor de kerst. Het is slechts een van de kerstobjecten waarmee de woning van zijn huis aan de Zierikzeese Varremarkt is versierd. Foto Marieke Mandemaker „Ik verzin ieder jaar wat an ders om de kerstsfeer in huis te versterken en het kerstfeest een apart tintje te geven. Eind oktober, begin november krijg ik de kriebels. Dan bedenk ik iets bijzonders en ga aan de slag". Evert werd daartoe geïnspireerd door zijn vrouw, Joke de Jager-Kramer. „Zij wilde een steeds grotere boom om de juiste kerstsfeer te creëren. Daardoor kwam ik op het idee om ook andere versieringen te maken". Ook de vijf kleinkinderen van het echtpaar vinden de kerst attributen die Evert maakt prachtig. Joke probeert haar man inmiddels wat af te rem men. „Als ik hem bezig laat maakt hij zelfs versieringen voor op het toilet". Maar ze is zeer enthousiast over het ob ject waaraan hij de afgelopen zes weken werkte. „Ik ben gek op een arrenslee met rendie ren, maar je vindt dat nergens in de winkels". Joke trof wel een hertenkop aan. Daardoor ontstond bij Evert het idee om op basis van die kop zelf een rendier plus arrenslee te ma ken. Hij tekende de kop uit op papier en vulde de tekening aan met een lijf in de juiste verhouding. Van dat 'patroon' maakt hij een frame van ijzer- draad dat werd gevuld met purschuim, glad gesned'en en bekleed met lichtbruin bont. De kop werd aangepast en op het lijf bevestigd. Het rendier trekt een rode arrenslee, die Evert uit het hoofd tekende en maakte van MDF-plaat. Het gevaarte werd voorzien van geschilderde hulstblaadjes, zestig lampjes en een sierlijke goudgeverfde metalen beu gel, waarin de bel van de kerstman hangt. De kerstman zelf is een pop die Joke en Evert aantroffen bij Bolle Dier en Tuin en konden kopen. „Hij heeft precies de juiste afme ting". De arrenslee werd in een meters breed wintertafe- reel geplaatst met ijsbergen van piepschuim en wolken ge maakt van afzuigkapfilter. De levensechte sneeuw is kus senvulling. „Wanneer ik een maal bezig ben krijg ik aan de lopende band ideeën over de wijze waarop ik alles kan reali seren". Het tafereel werd af gemaakt met een zwarte ster renhemel met knipperde licht jes" en twee kerstbomen. Het resultaat zou niet mis staan in winkels, warenhuizen of het wintersprookjesland op Port Zélande. Het is een plaat je dat tientallen kennissen, vrienden en belangstellenden trekt en waarover wordt ge praat. „Ik heb al twee verzoe ken gehad van mensen die ook zoiets willen. Een van een particulier en een van een res taurant". Evert weet nog niet of hij daarop in zal gaan. „Ik kan zoiets alleen maken in de sfeer van de kersttijd. Dus ik begin er op zijn vroegst in ok tober volgend jaar aan". (advertentie) Grote Markt Goes door Mieke Roelse Het idee voor de centrale komt, hoe kan het anders, van een vrijwilliger. Rinus de Schipper deed in zijn vorige woonplaats al vrijwilligers werk. Hij verhuisde naar Zeeland en belde het nummer van de NOV, de Nederlandse Organi satie Vrijwilligerswerk. Daar werd hij doorgeschakeld naar Breda; het dichtstbijzijnde meldpunt. Dat moest toch an ders kunnen, dacht hij. Zijn idee werd opgepikt en uitge werkt, zodat nu de Vrijwilli- gerscentrale Walcheren een feit is. „De Schipper is ook een goed voorbeeld als je praat over wat vrijwilligers werk voor jezelf kan beteke nen", vertelt Ellen Pais. „Je raakt snel thuis in een nieuwe omgeving door als vrijwilliger aan de slag te gaan. Voor jon ge mensen kan het werkerva ring opleveren, asielzoekers leren sneller de taal en voor sommige mensen is het socia le contact met anderen de drijfveer. Want het mag dan onbetaald werk zijn, je krijgt er wel degelijk wat voor terug aan plezier en ervaring." Dat het werk onbetaald is, blijkt de enige overeenkomst te zijn tussen de verschillende soorten vrijwilligerswerk. In de campagne die de centrale is gestart, wordt gebruik ge maakt van een aantal posters, waar op speelse wijze de vacatures genoemd worden. „Vooruit met de geit!" is de kreet die hoort bij de gevraag de medewerker kinderboerde rij. Andere vacatures zijn er voor uiteenlopende banen als tim merman, kok, brievenschrij ver, manege-begeleider en be- stuursfunctionaris. „Dat is ook het fijne van vrijwilligerswerk, dat je hobby, ervaring of je kennis op welk gebied dan ook, altijd van pas komt", weet coördinator Pais. „In de zorg is het vrijwilligerswerk al tijd nodig, maar daar zijn van oudsher ook altijd al veel vrouwen in bezig. Maar er is natuurlijk ook een grote groep mannen die als vrijwilliger wil werken én vrouwen voor wie de zorg niets aantrekkelijks heeft. Wat wij als centrale pro beren te bereiken, is dat ieder een doet waar hij of zij goed in is en op het gebied dat ie mand aantrekt. Bij de inschrijving kun je zelf aangeven wat voor werk je wilt doen. Werk je graag mot kinderen of juist met bejaar- Ellen Pais zorgt dat vraag en aanbod samen komen. foto: Jaap Wolterbeek den. Heb je groene vingers, ben je creatief of meer een cij feraar. En ook belangrijk, hoe veel tijd wil iemand er in ste ken. Want dat past bij het vrij willigerswerk in deze tijd, flexibiliteit. Iedere week een uurtje of liever twee keer in de maand een dag. Alles kan en alles mag." Er zijn al een aantal instanties werkzaam op het gebied van vrijwilligerswerk, zoals de Vrij willige Thuishulp Walcheren. Ook Terre des Hommes en de Wereldwinkels draaien voor een groot deel op vrijwilligers. „Het is ook niet de bedoeling dat we in eikaars vaarwater gaan zitten", benadrukt Pais. „Er is juist een wisselwerking want hoe meer banen bij ons aangemeld worden; hoe meer keuze er is voor een vrijwilli ger om op de juiste stek te ko men. Daarna houdt onze bemoeie nis vaak op. Alleen als er pro blemen of klachten zijn gaan we kijken wat er aan de hand is. En in sommige speciale si tuaties laten we de begelei ding over aan anderen. Dat geldt bijvoorbeeld voor men sen met een uitkering of cliën ten van Emergis. Ook de asielzoekerscentra hebben vaak hele specifieke dingen zowel aan de vraag- als aan de aanbod kant. Hoog opgeleide mensen die hier ei genlijk vanwege het taalpro bleem werk doen wat niet echt bij ze past. Dat is een uit daging om ook daar weer iets passends bij te zoeken". De Vrijwilligerscentrale is zo als gemeld in 't Spui in Vlis- singen te bezoeken. In map pen, ingedeeld naar interesse gebieden en soorten werk, is vrij snel te kijken of er iets bij zit. Wie daar liever hulp of ad vies bij wil, meldt zich ge woon bij de inlichtingenbalie. De openingstijden zijn gelijk aan die van 't Spui, zoals ook het telefoonnummer 422122 dat van de bibliotheek is. Het fenomeen Spekcheque bestaat in Middelburg al drie jaar. Om voor een cheque in aanmerking te komen moet een project genomineerd wor den. Dit kan door iedereen. De genomineerde initiatieven worden door een jury beoor deeld en getoetst op de spel regels die door de Middel burgse wijktafels vastgesteld zijn. Zo moet een project bij voorbeeld al afgerond zijn of nog lopen. Dit is om de conti nuïteit in de activiteiten te sti muleren. Ook moeten de buurt en de buurtbewoners verantwoordelijk zijn voor het initiatief en de uitvoering daarvan, het project moet een voorbeeldfunctie vervullen en er moet ook sprake zijn van fi nanciering uit andere bronnen dan de spekcheque. De che ques variëren in waarde tus sen de 250 en de 3000 gulden. Sinds de Spekcheque in het Middelburgse bestaat is 'stichting de wijk Griffioen' van Remco van de Berg vaste gast bij de uitreikingen. Ook dit jaar waren weer twee pro jecten van deze stichting ge nomineerd. Helaas werd er maar aan één project een spekcheque toegekend. De georganiseerde lampionnen- optocht door de wijk werd door de jury niet echt vernieu wend gevonden. En dat is nu juist één van de criteria van de jury: het verlaten van ge baande paden. Het stoepte gelproject werd echter met groot enthousiasme begroet. In dit project hebben een klei ne 100 huishoudens één of twee stoeptegels voorzien van een mozaïek Vervolgens zijn deze tegels door de gemeen telijke diensten in het trottoir gelegd. „Hierdoor is de wijk aanzienlijk opgefleurd en heeft de stoep een onver wacht nieuwe functie als me dium voor kunstuitingen ge kregen", memoreerde wet houder Van Dijk-Sturm in haar toespraak. Voor dit project mocht Remco van de Berg na mens de stichting een cheque van 1000 gulden in ontvangst nemen. Het aanzien van Middelburg werd ook verfraaid door leer lingen, docenten en ouder raad van Openbare Basis school 'De Vossenburgh'. De schilderingen lieten de schoolmuren en pleinen een ware metamorfose ondergaan en nodigen veel meer dan voorheen uit tot spelen. Voor dit initiatief kende de jury met groot genoegen een cheque toe met een waarde van maar liefst 2000 gulden. Aan alle meegekomen school kinderen gaf de gemeente, als passend geschenk, nog een tas met een Middelburg-pak ket. De wijkvereniging Zuid heeft ter verbetering van het leefklimaat in de wijk, samen met een groot aantal wijkor- ganisaties, afgelopen zomer een wijkfeest georganiseerd. Mevrouw Van Dijk-Sturm overhandigde aan de wijkver eniging een cheque van 1000 gulden. „Als symbool van dank, maar vooral als stimu lans naar het bestuur om de ingezette samenwerking in de wijk verder te gaan ontwikke len". Omdat in het vocabulaire van de Stichting Oudheidkundig Museum Arnemuiden de uit drukking „Laat maar zitten" Remco van de Berg ontvangt de spekcheque uit handen van wethouder Van Dijk-Sturm. foto: Frank Husslage niet voorkomt hebben ook zij iets bijzonders verricht. Door samenwerking waren zij in staat het verborgen gewelf onder het museum en de daar gedane vondsten publiek toe gankelijk te maken. Dit initia tief werd beloond met een cheque van 2000 gulden. Niet alleen de oudheid, ook de jeugd blijkt initiatiefrijk te zijn. De stichting 'Kluts' heeft kin deren gestimuleerd op het ge bied van drama, muziek en dans. Het resultaat hiervan, de kindermusical 'Kluts' is al drie keer uitgevoerd. De jury on dersteunt de voortzetting van dit project met een cheque van 1000 gulden. Als gevolg van de realisa tie van het bouwplan Sta tionsgebied moet het Mid delburgse seinhuisje aan de Kanaalweg plaats ma ken. De gemeente Middel burg wilde het seinhuisje niet slopen en trad in con tact met de stichting Stoomtrein Goes-Borsele (SGB) en de stichting Vrienden van Middelburg. Gezamenlijk besloten zij het monumentale seinhuis te verplaatsen naar Goes. Na tachtig jaar zal Middelburg dus binnenkort afscheid moe ten nemen van dit fraaie staal tje Interbellumarchitectuur. Het positieve is dat met de verplaatsing het seinhuis in ieder geval behouden blijft voor de toekomst en eigenlijk een tweede leven krijgt. Want na de verplaatsing in januari wordt het seinhuis in Goes weer in oorspronkelijke staat terug gebracht en zal het ook zijn oude functie weer terug krijgen. De SGB wil het sein huis namelijk gaan gebruiken ten behoeve van het museale spoorwegbedrijf. (advertentie) Achter de toog van het driehonderd jaar oude café 'Kas teel van Batavia' in Westkapelle staat sinds kort een nieuw gezicht. Sebastiaan Mekes is de nieuwe kastheel- heer van Batavia. In de Middelburgse Verspassage is onlangs een nieuwe afdeling geopend: The Deli is gespecialiseerd in kant-en klaar maaltijden. Bij Cine City in Vlissingen draaien deze week de films 'The Grinch' en 'Mariken'. In De Burcht in Kwadendam- me is het zaterdag 23 december weer genieten van het Indoor Bluesfestival. En in de Middelburgse Stads schouwburg staat de hitmusical 'Buddy, The Buddy Hol ly Story' garant voor een veelbelovende theateravond. Advertentieverkoop (0118) 484 316 Redactie (0118) 484 276 Bezorgklachten (0800) 023 1231 Uitgebreid colofon: zie pagina zoekertjes (advertentie) De Vlissinger Paul Crucq heeft een boek geschreven dat, in het Engels, de bombardementen beschrijft in oktober 1944 op de Walcherse dijken. Vorige week dinsdag werd op het ROC in Middelburg de actie 'steun de dierenbescherming' afgesloten, in totaal werd er vierduizend binnengehaald voor de dieren op haaldienst.

de Faam | 2000 | | pagina 1