Vlissingse woningcorporaties gaan toch fuseren Zekerheid bij nieuwbouw woning Middelburgse flats tegen de vlakte Remkes houdt vast aan half miljoen corporatiewoningen voor verkoop KORT KORT KORT Donkere dagen vol valkuilen Bouw heeft nog handjes tekort Subsidie voor zonnepanelen Hogere woonlasten Extra aandacht voor zorg en wonen Vijftig miljoen extra voor stedelijke vernieuwing KORT KORT KORT Heme HUREN in Midden Zeeland. Bepaal dan uw Wat in 1998 nog onmogelijk leek gaat in janu ari 2002 toch gebeuren, de Vlissingse woning corporaties Basco en Schelde Woongroep gaan fuseren. Met name de intensieve samenwer king tussen de twee corporaties in de kwali teitsslag die gevoerd wordt in het Vlissingse Middengebied heeft geleid tot het besef dat een fusie alsnog voor zowel de corporaties als de huurders een verbetering betekent. Na lang zoeken ligt hij daar: de tekening van een nieuwe woning. Met alles precies naar wens. Na het inwinnen van informatie en een kijken op de locatie, wordt het koopcontract getekend. Maar wat nu als de projectontwikke laar, aannemer of woningbouwvereniging in een faillissement verzeild raakt? Wie zorgt er dan voor dat het huis wordt afgebouwd? Wie betaalt de extra kosten die daarmee gemoeid zijn? Toch goed om daar even bij stil te staan. Tenslotte is de aanschaf van een huis een hele investering. Anderhalf miljoen kilo puin. Dat is wat er over bleef van de twee flats die vorige week maan dag (11 december) in Middelburg rigoureus werden gesloopt. In minder dan dertig secon den zegen de 'flats van Zuid' als een kaarten huis ineen. Het kabinet houdt vast aan de ambitie om de komende tien jaar in totaal 700.000 huurwonin gen (waarvan 500.000 corporatiewoningen) te verkopen om tegemoet te komen aan de wens van veel huurders om een huis te kopen. Dat blijkt uit de nota 'Mensen, wensen, wonen', de opvolger van de ontwerpnota met dezelfde ti tel, die staatssecretaris Remkes en minister Pronk (VROM) onlangs naar de Tweede Kamer hebben gestuurd. mets Woensdag 20 december 2000 Jaargang 4 nummer 25 Ben Baert van Basco en Jan van Beekhuizen van Schelde Woongroep, de toekomstige tweehoofdige directie van de nieuwe corporatie zien de toe komst vol vertrouwen tege moet. „In 1998 stuitten we tij dens de discussie over een eventuele fusie op allerlei cul tuurverschillen, die toen een belemmering vormden voor een fusie. Desondanks zijn we wel een intensieve samenwer king aangegaan in de kwali teitsslag in het Vlissingse Mid dengebied op basis van ons gezamenlijk strategisch voor- raadbeheerplan. En juist in dit traject, waar overigens ook de gemeente een belangrijke rol speelt, bleken de verschillen gaandeweg niet onoverbrug baar. We zijn als het ware naar elkaar toe gegroeid, zonder overigens onze hele eigenheid te verliezen", vertelt Basco-di- recteur Ben Baert. Volgens bei de heren zit de toegevoegde waarde van de fusie vooral in het feit dat door schaalvergro ting en samenwerking meer kwaliteit geleverd kan worden. Het uitgangspunt van de hele discussie van twee jaar gele den dus: hoe kunnen wij beter voorzien in de behoefte van de klant, qua woningvoorraad, maar met als uitgangspunt de wensen van de klant. „Als je al lebei hetzelfde wilt in hetzelfde gebied dan zit je elkaar zo in de weg, als je samenwerkt bundel je je krachten en kun je betere resultaten bereiken, zonder de ene huurdersgroep te bevoor delen ten koste van de andere of andersom. Ook de Vlissing se huurder heeft baat bij een eenduidig beleid." Van pand naar klant Beide corporaties zijn zich ter dege bewust van de denkom- slag die nodig is om de beoog de klantgerichtheid te bereiken, want er vindt, zoals Baert het zelf zegt, een verschuiving plaats van pand naar klant. Waar vroeger de woning cen traal stond staat nu de klant centraal, want wonen is meer dan een dak boven je hoofd weten de woningcorporaties nu. „Een van de instrumenten waarmee we de kwaliteitsver betering richting de klant willen bereiken is de woonwinkel, waar klanten met alle soorten vragen en suggesties terecht kunnen en op een toegankelij ke manier over alle mogelijke informatie kunnen beschikken. Het leuke is dat we allebei al een poos met dit idee speelden en nu kunnen we het samen doen", legt van Beekhuizen uit. „Een ander voordeel van de fu sie is dat de er voortaan één gesprekspartner met een een duidige stem en visie zal zijn richting gemeente, huurdersor ganisaties en andere betrokken partijen die te maken hebben met volkshuisvesting. „Dat komt de communicatie en be leidsontwikkeling alleen maar ten goede." Voorwerk Voor de fusie geformaliseerd kan worden, de uiterste datum daarvoor is 01-01-2002, moe ten er nog een aantal belangrij ke zaken rond de bestuurlijke organisatie geregeld worden. Maar met de implementatie van de verschillende werkpro cessen is feitelijk vorig jaar al een aanvang gemaakt. „Daar ontkom je tijdens een intensie ve samenwerking niet aan", weet Van Beekhuizen. „Toen wij begonnen met het strate gisch voorraadbeheerplan bleek bijvoorbeeld dat Basco en Schelde Woongroep dezelf de aanduidingen gebruikten voor woningcomplexen. Dat moet je dan direct aanpassen in unieke nummeringen en zo hebben we bewust en onbe wust al heel wat voorwerk ver richt voor de fusie". Waar de nieuwe Vlissingse wo ningcorporatie een onderko men krijgt is nog niet duidelijk, wat wel zeker is dat het pand van Schelde Woongroep in 2003 gesloopt wordt en daar mee die locatie buiten de mo gelijkheden valt. Voor het per soneel blijven de gevolgen van de fusie beperkt tot een moge lijke verhuizing en eventueel een andere invulling van func ties als gevolg van de nieuwe manier van klantgericht wer ken. Ontslagen zullen er niet vallen zo verzekeren de twee directeuren, de verwachting is zelfs dat er in de toekomst mensen bij zullen moeten ko men. Ben Baert van Basco (rechts) en Jan van Beekhuizen (links) van Schelde Woongroephier samen met de Vlissingse wethouder C. de Keijzer. Foto Jaap Wolterbeek Een enorme stofwolk ontwikkelt zich direct na het imploderen van de flats. Foto Peter Buteijn De twee flats aan de J van Rei gerbergstraat en Rentmeester laan in Middelburg-Zuid stam men nog uit de eerst helft van de jaren zeventig. Oorspronke lijk waren er drie hoogbouw- flats in de wijk, maar de eerste flat aan de Van Reigerberg straat werd jaren geleden al ge deeltelijk gesloopt. Toen werd gekozen voor het 'toppen' van de flats: alles werd gesloopt op de onderste drie verdiepingen na. Maar nadat de eerste flat getopt was bleek de methode vreselijk duur te zijn. De twee andere flats zijn om die reden nooit meer aan de beurt geko men. Voor de sloop van de flats is bijna veertig kilo springstof ge bruikt. Daarmee is de hele eer ste verdieping van de gebou wen weggevaagd, waarna de kolossen als een kaartenhuis in Alleen door de verkoop van een groot aantal huurwonin gen kan aan die behoefte wor den voldaan. Het huidige aan tal verkopen van 20.000 a 25.000 woningen per jaar is te mager. Daarom houdt het kabi net vast aan de eerdere ambi ties op dat punt: de verkoop van 700.000 huurwoningen (waarvan 500.000 corporatie woningen) in tien jaar. Enkele adviesraden hebben er op gewezen dat deze aantallen geen doel op zich mogen wor den. Remkes benadrukt dat het aantal ook geen dogma is, maar alleen geldt voor zover de gesignaleerde vraag blijft be staan. Bovendien zal verkoop onderdeel moeten zijn van een evenwichtige strategie voor de aanpak van wijken. Verkoop op deze schaal leidt zeker niet tot marginalisering van de corporatiesector, die elkaar zakten. Op de plaats waar twee weken geleden nog de reuzenflats stonden, ligt nu een ongeëvenaarde verzame ling puin en brokstukken. Voor het ruimen is drie maan den uitgetrokken. Daarna wordt begonnen met de her bouw van een nieuw winkel centrum, luxe appartementen, een dienstencentrum en een brede school. Het hele plan zou in 2003 gereed moeten zijn. dan in 2010 nog steeds 2 mil joen woningen beheert. Aedes vereniging van woning corporaties vindt staatssecreta ris Remkes koppig als het gaat over de verkoop van huurwo ningen. 'Remkes nuanceert het beleid wel, maar blijft vasthou den aan niet-realistische aan tallen. Wij zijn voor verkoop en dat gebeurt ook, daar waar er vraag is en het past in lokaal woonbeleid. Eigen woningbezit moet geen doel op zich zijn, maar moet bijdragen aan de keuzevrijheid van woonconsu menten', aldus algemeen direc teur mr. W.D. van Leeuwen van Aedes, in een eerste reactie. Van Leeuwen wijst erop dat naast Aedes ook alle adviesor ganen van de regering negatief hebben gereageerd op de ver koop van zoveel corporatiewo ningen. 'Dan is het vasthouden aan 500.000 woningen onbe grijpelijk', vindt Van Leeuwen. Onaangename verrassingen tij dens én na de bouw moeten op voorhand al zijn uitgesloten. Kijk daarom of degene die de woning realiseert lid is van de Stichting Landelijk' Garantie fonds Woningbouw (LGW). Alle projectontwikkelaars, aan nemers en woningbouwvereni gingen die lid zijn van de Stich ting LGW werken namelijk uit sluitend onder het GlW-garan- tiecertificaat. Daarnaast zijn zij gehouden aan aanvullende af spraken waarmee de belangen van de toekomstige kopers vol ledig worden gewaarborgd. De Stichting LGW is aangeslo ten bij het Garantie Instituut Woningbouw (GIW), dat offi cieel erkend is door het Minis terie van VROM. Het bestuur van het GIW bestaat onder an dere uit vertegenwoordigers van de Verenigde Nederlandse Gemeenten en deskundigen van vooraanstaande consu menten- en producentenorga nisaties. Speciaal voor kopers van een nieuwbouwwoning geeft het GIW een garantiecer tificaat uit. Dit certificaat wordt echter alleen verleend wanneer de bouwer aan strenge voor waarden en richtlijnen voldoet. Wie een nieuwbouwwoning koopt waarop door de Stich ting LGW een GlW-garantiecer- tificaat wordt afgegeven, kan de koper er zeker van zijn dat: de woning in alle opzichten voldoet aan de hoge eisen en kwaliteitsnormen zoals die in de officiële Garantie- en Waarborgregeling staan omschreven; de woning altijd volledig wordt afgebouwd zonder meerkosten, óók bij een on verhoopt faillissement van de verkoper; er ook na oplevering een beroep kan worden gedaan op een uitgebreide en lang durige garantie. Doorgaans heeft deze garantie een looptijd van zes jaar. Voor fundamentele gebreken geldt zelfs een garantieter mijn van tien jaar; het garantiecertificaat bij eventuele verkoop aan de nieuwe koper kan worden overgedragen. Voordat er een koopakte wordt ondertekend, is het raadzaam om goed te checken of de nieuwbouwwoning wel in aan merking komt voor het GIW- garantiecertificaat. Het is daar om verstandig om van tevoren bij de makelaar te informeren of de betreffende projectont wikkelaar, aannemer of wo ningbouwvereniging bij de Stichting LGW is aangesloten. Vraag vervolgens of het bouw plan ook daadwerkelijk door de Stichting LGW is geregistreerd en goedgekeurd. Controleer tot besluit of de bij behorende koop-/aannemings- overeenkomst of aannemings overeenkomst aan de Stichting LGW is voorgelegd en goedge keurd. In dat geval ontvangt de koper na ondertekening van de overeenkomst het officiële GlW-garantiecertificaat. Om de belangen van de koper te kunnen behartigen, maakt de Stichting LGW zich perma nent sterk voor de kwaliteit in de Nederlandse woningbouw. Hiervoor beschikt de stichting over een eigen team van des kundigen op financieel, tech nisch, juridisch en administra tief gebied. Voordat een GlW-garantiecerti ficaat wordt verstrekt, contro leert de stichting of de aange sloten projectontwikkelaar, aannemer of woningbouwver eniging voldoet aan de gestel de eisen met betrekking tot vakbekwaamheid, deskundig heid en kredietwaardigheid. Te vens wordt bekeken of de bouwtekeningen en technische omschrijvingen voldoen aan de officiële garantienormen en of de koop-/aannemingsovereen- komst of aannemingsovereen komst conform het GIW model is opgemaakt. Daarnaast verricht de Stichting LGW regelmatig bouwplaatsin specties en treedt op als be middelaar bij eventuele ge schillen. Hoewel er in deze nota wel en- voor het Landelijk Gebied kele punten uit de ontwerpnota (RLG). Daarnaast zijn van diver- zijn gewijzigd, blijft het aantal se organisaties reacties ontvan- huurwoningen dat op de koop- gen. markt terecht zou moeten ko men, dus onveranderd. Eigen woningbezit is een be- Het kabinet heeft aan vijf raden langrijke manier om zeggen advies gevraagd over de ont- schap van burgers over de wo- werpnota Wonen: de VROM- ning te vergroten. Uit het Wo- raad, de Raad voor Maatschap- ningbehoefte-onderzoek blijkt pelijke Ontwikkeling (RMO), de dat in 2010 65% van de huis- Sociaal-Economische Raad houdens een eigen woning wil; (SER), de Raad voor het Open- nu bezit ruim 51% een eigen baar Bestuur (ROB) en de Raad woning. (Advertentie) .woankeux&nl Tevredenheid is troef. Een mooi huis in een leuke, rustige buurt. Voorzien van alle moderne gemakken en apparatuur. Een echt thuis. Helaas ook het mogelijk doelwit van onge wenste bezoekers. Maar hoe kunnen inbrekers worden ont moedigd, zonder van het knusse thuisfront een fort te ma ken? Aangezien onderzoek van het Landelijk Bureau Voorko ming Misdrijven uitwijst dat de inbreker in de donkere win termaanden oktober tot en met februari twee keer zo vaak toeslaan als in de overige maanden wanneer het langer licht is, zullen de komende maanden diverse tips de revue passe ren. De allerbelangrijkste tip zal iedere keer herhaald worden: be kijk de woning vanuit de schoenen van de inbreker en de kwetsbare plekken van de woning en de directe omgeving zullen vanzelf zichtbaar worden! Kijk bijvoorbeeld eens naar het toiletraampje en kleine klapvensters. Te klein voor inbre kers? Reken er maar niet op. Het zal niet de eerste keer zijn dat er kleine kinderen in het complot worden betrokken die door de ramen naar binnen klimmen en van binnenuit ver volgens de deuren openen! De bouwwerkgelegenheid stijgt op korte termijn. Na een stijging in 1999 met 11.000 tot 463.000 arbeidsjaren (totaal werknemers en zelfstandigen) volgt in 2000 en 2001 een ver dere stijging met in totaal 22.000 arbeidsjaren. De sterk toe nemende werkgelegenheid en het matige arbeidsaanbod leidt in de bouw, meer dan op de rest van de arbeidsmarkt, tijdelijk tot krapte. Voor latere jaren wordt een geleidelijke daling van de werkgelegenheid verwacht tot 472.000 ar beidsjaren in 2005. Vanaf 1 januari 2001 kunnen huiseigenaren subsidie krijgen voor zonnepanelen. De gemiddelde prijs van één zonne paneel is fl. 1500,-. De subsidie komt op fl. 500,- a fl. 750,- per paneel. Deze subsidie is een onderdeel uit een pakket van maatregelen om de toepassing van zonne-energie extra te stimuleren. Huiseigenaren kunnen voor de subsidie bij het energiebedrijf terecht. Zowel in de koopsector als in de huursector hebben stijgen de prijzen geleid tot hogere woonlasten, zo meldt het Cen traal Bureau voor de Statistiek. In 1999 gaven huiseigenaren een kwart van hun besteedbaar inkomen uit aan woonlas ten. Dit een stijging van 4,7 ten opzichte van 1990. De woonlasten voor huiseigenaren bestaan voornamelijk uit hypotheeklasten. In 1999 bedroegen deze gemiddeld 894 gulden per maand. Hiervan ontvingen kopers wel gemid deld 159 gulden per maand terug van de fiscus door de hy potheekrente als aftrekpost op te voeren. Rekening houdend met de opstalverzekering, onroerende zaakbelasting, erf pacht en rijksbijdrage, kwamen de netto vaste woonuitga- ven van de koper gemiddeld uit op 793 gulden per maand. Door vergrijzing en ontwikkelingen in de zorg (meer zorg aanbieden aan mensen thuis, buiten de instellingen) wordt wonen en zorg een steeds belangrijker thema. De vraag naar nieuwe vormen om wonen en zorg te combineren neemt toe. Dat geldt ook voor ouders met werk en een zorg taak voor kinderen. Gemeenten moeten daarom bij het vast stellen van bestemmingsplannen nadrukkelijk letten op de nabijheid en bereikbaarheid van voorzieningen, zoals kin deropvang, scholen, winkels en gezondheidscentra, zo meldt de nieuwe nota Wonen. Verder wordt de ontwikkeling van nieuwe initiatieven op het gebied van wonen en zorg bevorderd, onder meer met de Woonzorgstimuleringsrege ling en met de experimenten rond woonzorg-vouchers. Als de huidige plannen voor stedelijke vernieuwing worden afgezet tegen de woonwensen in 2010, schieten ze tekort. Er is behoefte aan meer ruime woningen van hoge kwaliteit, zowel in centrumstedelijke woonmilieus als in groene mi lieus, terwijl er een overschot bestaat aan woningen in zoge naamde buitencentrummilieus (vooral de naoorlogse woon wijken), zo meldt de nota 'Mensen, wensen, wonen', die door staatssecretaris Remkes en minister Pronk (VROM) on langs naar de Tweede Kamer is gestuurd. Om het draagvlak voor de steden te behouden en te versterken zullen de ambi ties daarom fors omhoog moeten. Gebeurt dat niet, dan zul len nog meer mensen die het zich kunnen permitteren de stad de rug toekeren. Meer kwetsbare groepen blijven ach ter en een groeiend aantal wijken (vooral in de ring rond de centra) komt in de problemen. Om een negatieve spiraal te doorbreken moet per wijk maatwerk worden geleverd. Daarbij moet niet alleen wor den gekeken naar de problemen, maar ook naar de kansen die er liggen. Bovendien is een integrale benadering nodig, waarbij niet alleen fysieke ('de stenen') maar ook sociale en economische aspecten worden meegenomen. Voor innova tieve acties in de sociale sfeer bij stedelijke vernieuwing wordt jaarlijks 50 miljoen gulden extra uitgetrokken. httpf//i$e!anc!

de Faam | 2000 | | pagina 25