Hulp aan voormalig Joegoslavië gaat door Suikerfeest beëindigt Ramadan Maritieme Boekerij samen met Stedelijk Museum Israëlische onderscheiding voor familie Groenleer Kunstambassadeurs gevraagd door Inge Adriaansen De Vlissingse actiegroep 'Help Bosnië' is sinds kort een stichting. In deze stichting- vorm hoopt Savo Djuricic de hulp aan voorma lig Joegoslavië nog beter te kunnen garande ren en regelen. Djuricic is al jaren lang vanuit Vlissingen bezig met hulp aan zijn geboorte land en daardoor bij vele Vlissingers, instellin gen en bedrijven bekend. Met politiek houdt hij zich niet bezig hij wil alleen maar hulp bieden aan mensen die dat nodig hebben. DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG DINSDAG WOENSDAG Hulp en zelfwerkzaamheid Ül II si 'SF Met het luiden van een scheépsbel be krachtigde de Vlissingse wethouder Le- nse Poppe-deLooff vorige week de samen werking tussen de Maritieme Boekerij van de Stichting Maritieme Activiteiten De Ruyter en het Stedelijk Museum in Vlissingen. De Maritieme Boekerij heeft onderdak gekregen in het museum aan het Bellamypark. De sa menwerking dient als voorbereiding op het nieuwe Maritieme Museum Zeeland dat in het voorjaar van 2002 de deuren opent in het Lampsinshuis aan de Nieuwendijk, waarvan de bouw- en verbouwwerkzaamheden in vol le gang zijn. Nu nog gratis Woensdag 20 december 2000 FAAM/VLISSINGER 21 Ondanks dat de oorlog voorbij is wordt er nog steeds honger en armoede geleden in voor malig Joegoslavië. „De over heden en internationale hul pacties richten zich op herin richting van het land, maar de maatregelen zijn onvoldoen de", weet Djuricic. „Er is nog steeds onvoldoende voedsel, medicijnen en goed drinkwa ter. De werkeloosheid is enorm en dat maakt de men sen depressief en gestresst. Het land kan nog heel veel hulp gebruiken en dan bedoel ik heel voormalig Joegosla vië", benadrukt Djuricic. „Ik wil perse niet dat mensen denken dat wij iets met poli tiek te maken hebben want dat is absoluut niet zo. Het gaat om mensen die hulp nodig hebben en als wij kun nen dan geven we die hulp. Afgelopen zomer is een am bulance naar Zvornik gegaan, de eerstvolgende gaat naar Servië. Wat we nu graag wil len doen is een drinkwater project in Osmaci opzetten. Voor het oude woongedeelte waar vijfendertig woningen staan is de huidige watervoor ziening niet toereikend. Als ie mand de wc doortrekt is het water een poos lang op, om over douchen maar te zwij gen, dat kan hooguit een keer per twee weken", vertelt Djuri cic. Ook de kwaliteit van het weinige beschikbare water is volgens Peter de Kam, de se cretaris van de stichting, niet om over naar huis te schrij ven. „Het is eigenlijk gewoon Theo van Doesburgcentrum Vlissingen, ontmoetingsmid dag voor 50-plussers, 14 u. Sportzaal Van Doornlaan West-Souburg, internationale dans, 10 u. Buurthuis De Schuur Oost-Souburg, line- dance voor gevorderden, 19.30 u. FNV Zeeland, telefo nisch spreekuur ABW-uitke- ring van 10-12 u., tel. 625655. Fitnesscentrum Stamina Vlissingen, astmafitness voor mensen met astma en COPD, 14 u. Wijkcentrum Schelde- buurt Vlissingen, klaverjassen, 19.30 u. Strandpaviljoen Panta Rhei Vlissingen, jam sessie, 20 u. Stadhuis Vliss ingen, gemeenteraadsverga dering, 19.30 u. Het Bolwerk Vlissingen, kerstbingo, 20 u. Speeltuinverenging De Oude Stad Vlissingen, kerstbingo, 20 u. Jongerencentrum Midgard Middelburg, grootbeeldvideo film, 20 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, kla verjassen, 13.15 u. Beach Hotel Zoutelande, barrage na tionaal kampioenschap dam men voor vrouwen, 12 u. De Drukkery Middelburg, Yvonne Keuls komt vertellen over haar boek 'Aan tafel met Yvonne Keuls', 19.30 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, buurtcontact, 15 u. Beach Hotel Zoutelande, barrage nationaal kampioen schap dammen voor vrou wen, 10 u. Café Karolingen- burcht Oost-Souburg, dans avond voor alleenstaanden, 21 u. Clubhuis Olympus Vlissingen, kerstbingo, 20 u. Kinderkerk Dr. Staverman- straat 61-63 Vlissingen, kin derkerstfeest, 14 u. Korfbalvereniging Seolto Vlis singen, kerstkorfbal toernooi, 11 u. Café Juliana Biggeker- ke, traditionele kerstrit voor motorvoertuigen, inschrijven van 13.30-14.30 u. Dienstencentrum Ouderen Westkapelle, wekelijkse soos voor 55-plussers, 19 u. Sportfondsenbad Vlissingen, aangepast zwemmen voor mensen met astma en COPD, 12.30 u. Stichting In- en Uit loophuis Vlissingen, sociaal spreekuur, 13.30 u. Buurt huis De Schuur Oost-Sou burg, naaicursus, 9.30 en 19.30 u., dansles voor begin ners, 19.30 u. Jongerencen trum Midgard Middelburg, grootbeeldvideofilm, 20 u. Zeeuws Biologisch Museum Oostkapelle, rondleiding: 'Met de boswachter op pad', 14 u. hemelwater dat nauwelijks gezuiverd wordt." De stichting heeft een plan la ten maken door een ingenieur om op betrekkelijk eenvoudi ge wijze dit gedeelte van Os maci van schoon water te voorzien. „Het is de bedoeling dat de plaatselijke bevolking het project zelf uitvoert, wij zorgen alleen voor spullen en geld. Door de mensen zelf aan het project te laten werken houden ze hun eigenwaarde en voelen ze zich niet hele maal van hulp afhankelijk", legt De Kam uit. Al met al blijkt er toch zo'n 60.000 gul den nodig te zijn voor de drinkwatervoorziening. De jonge stichting hoopt op do naties van de Zeeuwse bevol king en wil subsidie aanvra gen bij diverse fondsen. Ook zijn er allerlei plannen voor benefietconcerten en andere activiteiten die geld opleveren voor het project. Op lokaal ni veau wordt er al lange tijd structureel geld en spullen in gezameld. „Wij proberen op een goede manier, zeg maar een Vlissingse manier, van al les te doen om die mensen daar te helpen", stelt De Kam. „We hebben hele goede con tacten met de Vlissingse on dernemers, scholen, instellin gen en natuurlijk de gemeen te. De gemeente is altijd be reid ons waar mogelijk te hel pen, niet altijd met geld, maar door bijvoorbeeld mee te den ken en een flexibele houding ten aanzien van vergunningen die wij nodig hebben voor on ze acties. En dat is ook veel 5^' Savo Djuricic en Peter de Kam waard. Wij hopen dat mensen ons willen helpen met geld of diensten, speciaal voor finan ciële steun hebben wij een bankrekening geopend, alle bijdragen zijn welkom, groot of klein dat maakt niet uit. Ook nodigen wij iedereen die be langstelling heeft om aan on ze projecten mee te werken eens een keer mee te gaan met een transport. De mensen moeten de situatie eerst zelf zien of horen van ie mand die ze kennen, dat be grijpen wij heel goed. Daarom proberen we ook zoveel mo gelijk tastbaars te laten zien van de armoede, maar ook van de successen die we al samen met andere hulporga nisaties geboekt hebben.", be sluit De Kam. De stichting 'Help Bosnië' staat onder voorzitterschap van Savo Dju ricic en Peter de Kam is de se cretaris. Wie een donatie wil overmaken voor het drinkwa terproject kan dit doen op bankrekeningnummer 303845015. Voor meer infor matie over het werk van de stichting kan contact opgeno- foto: Jaap Wolterbeek men worden met Peter de Kam, tel. 06-55183857. Terwijl de meest Neder landers volop bezig zijn met de voorbereidingen op de kerstdagen en de jaar wisseling houdt de Rama dan het Islamistische deel van de bevolking bezig. De Ramadan is de negende maand van het Islamitische maanjaar. De vastenmaand Ramadan wordt traditie ge trouw afgesloten met een groot feest, het Id-AI-Fitr. In het Nederlands is dit feest bekend als Suikerfeest. Het Suikerfeest begint dit jaar, afhankelijk van de herkomst van de gelovige, op 22 of 23 december. In de maand Ramadan mogen moslims niet roken, eten en drinken zolang de zon op is. Deze vasten is bedoeld om de ziel te zuiveren, de onderlinge band te versterken, het li chaam te leren beheersen en god te danken. Het vasten herinnert de rijken eraan hoe het is om arm en hongerig te zijn. Niet een heel etmaal want na zonsondergang is het feest. Als beloning voor de zelfbeheersing mag men zich te goed doen aan rijke maaltij den. Vanaf de zonsopkomst op de 27e dag van Ramadan begint het Suikerfeest. Tijdens dit drie dagen durende feest trekt men nieuwe kleren aan, worden cadeaus uitgewisseld, geeft men voedsel aan de ar men en komen mensen bij el kaar om gezellig samen te eten en te drinken. Het Suikerfeest is ook het feest van de verzoenjng, waarop ruzies bijgelegd wor den door iedereen die met een schone lei wil beginnen. Veel elementen van dit Islami tische feest zijn ook terug te vinden in feesten die in de westerse cultuur gevierd wor den. Te denken valt bijvoor beeld aan het maken van goe de voornemens voor het nieu we jaar. Hét gezicht van de, tot voor kort aan de Boulevard Bankert gevestigde, Maritieme Boeke rij is Anneke de Bree. Zowel de inkoop, verkoop en collec tievorming van de boekhandel als van de andere artikelen berust bij haar. Daar gaat wel wat aan veranderen. Nu al ligt de entree van het museum in dezelfde ruimte als de boeke rij. Dat betekent voor de mu seummedewerkers een aan vulling op hun werk. Voor Anneke de Bree betekent het meer tijd voor de 'denk tank' van het nieuwe muse um. „Het was van het begin af aan duidelijk dat het nieuwe museum een goede museum winkel moest krijgen", vertelt De Bree. „Het past in de nieu we opzet van het museum. We hebben nog een jaar om over de collectie en de invul ling na te denken. Dat lijkt lang, maar het is maar twaalf maanden. Het betekent ook dat sommige artikelen niet meer terugkomen. De maritie me boeken blijven natuurlijk, net als de kinderboeken met Paddeltje als koploper. Er zal waarschijnlijk meer geschie denis bij komen en we zitten straks tegenover de jachtha ven, dus voor de zeilers zal er in elk geval een afdeling ko men met kaarten. Maar ty pisch souvenirachtige dingen die geen maritiem karakter hebben, zoals Delfts blauw en klompjes, tja daar is echt geen plaats meer voor. Je kunt trouwens ook gewoon leuke dingen doen voor toeristen zonder dat het kitsch wordt. Een kompas voor kinderen bij voorbeeld, die net in het mu seum hebben gezien hoe je daarmee werkt. En de beeld jes van Michiel de Ruyter na tuurlijk. Ik zou trouwens ook wel van Sammy een beeldje willen verkopen, maar dat is er nog niet." Sammy staat prominent voor het Stedelijk Museum. Ook van andere aansprekende beeldhouwwer ken zijn replica's te koop. Het samengaan aan het Bella mypark is een overgangssitu atie, gericht op de toekomst. „Dit is natuurlijke een luxe, dat je zó ver van tevoren al aan elkaar kunt wennen", zegt Wilbert Weber, conservator van het Stedelijk Museum. „We wilden als museum de winkel ook in eigen beheer houden. Als je de winkel ver pacht dan moet je maar af wachten hoe er mee omge gaan wordt. Natuurlijk moet er geld verdiend worden. Een museum is ook gewoon een bedrijf met kosten en salaris sen die betaald moeten wor den. Maar een museumwinkel die stunts uit moet halen om de onderneming te redden, dat is niet de bedoeling. Dit komt heel goed uit en daar door kan al in een vroeg stadi um samen gedacht worden over de collectie en over de wisselwerking die kan ont staan tussen de verschillende onderdelen van het Maritiem Museum Zeeland. Dat er in het museumcafé placemats gebruikt worden van kaarten die in de winkel te koop zijn, ik noem maar wat. En dat het nieuwe museum iets totaal anders wordt dan wat het nu is, zal duidelijk zijn. Dit concept heeft zijn langste tijd gehad. Dat willen bezoe kers niet meer, en terecht vinden wij." Zolang het nieu we museum er nog niet is, zullen bezoekers het moeten, doen met de huidige collec tie. Die is, ondanks alles, nog steeds de moeite van het be kijken waard. Niet alleen de boekerij is vrij toegankelijk, maar het museum ook. Echt helemaal gratis en dat is iets dat zelfs veel Vlissingers niet weten. Anneke de Bree met Sammy voor het Stedelijk Museum foto: Jaap Wolterbeek Veel mensen die zelf geen jood waren hebben geprobeerd joodse medeburgers te redden van de vervolging onder het Nazi-regime in de jaren 1940-1945. Vaak gebeurde dit met zeer groot gevaar voor eigen lijf en goed. Om deze hulpverleners te eren heeft de staat Israël de Yad Vashem onderscheiding inge steld. Afgelopen week is op deze manier de Zeeuwse familie Groenleer onderscheiden voor het helpen van de Middelburgse familie Polak tijdens de Nazi-bezetting van Nederland. In de oorlog was Kees Groen leer lompenboer in Colijns- plaat. Vanuit zijn bedrijf had hij veel contact met de firma Polak en zonen in Middelburg. Toen de nazi's begonnen met de deportatie van joden nam Groenleer de familie Polak in huis en verzorgde hen daar tot oktober 1943. Naast het la ten onderduiken van de fami lie Polak heeft zoon Adriaan door koerierswerk ook nog de dochter, Sarah Polak, van pak jes met levensbehoeften voor zien gedurende haar verblijf in de concentratiekampen. Door hulp van de Groenleer's heeft de familie Polak deze inktzwarte periode in de ge schiedenis overleefd. Om de erkentelijkheid van de Joodse staat hiervoor uit te drukken heeft afgelopen don derdag de economisch at taché van de Israëlische am bassade, de heer Motti Ish- Shalom, Adriaan Groenleer en postuum zijn ouders onder scheiden. Dit gebeurde in een volle Burgerzaal van het Mid delburgse stadhuis waarbij Adriaan Groenleer toegespro ken werd door de Middelburg se burgemeester Mr. D.C.B. Burgers en vertegenwoordi gers van joodse en christelijke organisaties. De Yad Vashem onderscheiding is de hoogste onderscheiding van de staat Israël en hij is al door bijna 4500 Nederlanders ontvan gen. Exposities Drvkkery - In de Brasserie van de Drvkkery zijn tot 3 januari de werken van Pe ter Donkersloot te zien onder de titel 'Helden' Donkersloot maakt naast landschappen ook zogenaamde paintprints uit be wondering voor zijn helden uit de muziek en andere kunstrich tingen. Tot 23 december zijn de foto's van Sjaak Schuit die hij maakte in Cambodja te bezichti gen De foto's laten zien hoe de hulp van stichting Sawasdee goed terecht is gekomen Van de mooiste foto's is tevens een kalender te koop In de Directie kamer hangt tot 26 januari Veerse schilderkunst uit de pe riode 1900-1940. Collectanten gezocht - De 'Nationale collecte Hersenziek ten en Psychische Ziekten' zoekt voor het jaar 2001 nieuwe collectanten Via een samen werkingsproject tussen de Her- senstichting Nederland en het Nationaal Fonds Geestelijke Volksgezondheid zamelen zij sinds enkele jaren geld in voor mensen met een hersenaan- doening of een psychische ziek te. Belangstellenden die in de week van 16 april t/m 21 april een paar uurtjes over hebben en in de eigen omgeving willen col lecteren kunnen zich aanmelden bij. Henk Vogel, tel. 0181- 417726. Kerstavonddienst Evange lische Gemeentes- Zondag 24 december houden vijf Evan gelische Gemeentes in de Pet- ruskerk aan de Paul Krugerstraat 7 te Vlissingen een gezamenlij ke kerstavonddienst met het thema 'Geen plaats' Bij deze dienst, die duurt van 19.30 tot 21 uur zijn met-gelovigen, chris tenen en mensen met een an dere levensovertuiging van har te welkom. De opbrengst van de collecte is bestemd voor de nachtopvang van het 'Witte Huis' in Vlissingen. Meer info bij Kees Verkerke, telefoon 471336. Elancore- Vocaal ensemble Elancore verzorgt een kerst zangavond in de Brasserie van De Drvkkery aan de Middelburg se Markt. Deze uitvoering van koormuziek uit de 15e tot 20e eeuw is op donderdag 21 de cember van 19 tot 20 30 uur. Multiple Voice - Vocaal kwartet Multiple Voice, de win naars van de Zeeuwse Volkoren dag in juli 2000, treden zaterdag 23 december op in de Brasserie van De Drvkkery aan de markt in Middelburg. De werken uit de 16e tot 18e eeuw worden drie keer uitgevoerd en wel om 14.30 uur, 15.30 uur en 16 30 uur. Kerstnachtdienst St. Ja- cobskerk - Zondag 24 decem ber wordt in de St. Jacobskerk in Vlissingen de traditionele Kerstnachtdienst gehouden. Voorganger bij deze dienst is ds. A.G. Baas. Het thema van de dienst is: 'Het verhaal gelezen en gezongen'. De kerk is open vanaf 22 uur, om 22.30 uur be gint de samenzang en de eigen lijke dienst begint om 23 uur. Rondleiding Stadhuis Woensdag 27 tot en met vrijdag 29 december verzorgt de 'mid deleeuwse' architect Kelder mans om 13.30 uur en 14.45 uur rondleidingen door het Stad huis van Middelburg. Ter gele genheid van deze speciale rond leidingen speelt een muziektrio van 14 15 tot 14.45 uur kerstlie deren in de voorhal van het Stadhuis. Ook mensen die niet deelnemen aan de rondleiding zijn van harte welkom om van de muziek te genieten Kerst Inn Vlissingen - Eer ste en tweede kerstdag houdt Kerst Inn-organisatie van 10 tot 22 uur weer open huis in Bachten Reede, Vredehoflaan 42 in Vlissingen. ledereen die met kerst met alleen wil zijn is hier van harte welkom 's Mor gens is er eerste kerstdag ver se koffie en is er gelegenheid voor een praatje of worden er samen spelletjes gedaan, 's Middags treedt zanggroep No Kiddin op en 's avonds is er een kleine bingo Tweede kerstdag begint het programma ook met koffie en gezellig sa men zijn, 's middag is er een voorstelling van zanger/enter tainer Peter Adriaanse en 's avonds is er bingo-dansant met medewerking van de Bintjes. Tussen de middag en s'avonds is er tegen kostprijs een brood maaltijd met soep De toegang is gratis. Wie met zelf naar de Kerst Inn kan komen kan even tueel worden opgehaald, hier voor kan gebeld worden naar tel. 0118-466241, 479025 of 490344. De organisatie is tij dens de kerstdagen bereikbaar op tel. 0118-412706. Boswandeling - Woensdag 27 december start om 14 uur de rondleiding 'Met de bos wachter op stap' van het Zeeuws Biologisch Museum en Staatsbosbeheer. Onder leiding van de boswachter van Staats bosbeheer wordt een wande ling gemaakt door natuurgebied De Manteling. De boswachter kent de vele geheimen van dit gebied, zowel over de natuur als de cultuur. De wandeling start vanaf het Zeeuws Biolo gisch Museum en duurt onge veer tot 15.30 uur, kosten zijn 3 gulden per deelnemer Aanmel den is noodzakelijk en kan op tel. 0118-582620. Signeersessie in 't Spui - Eric Rotte, de welbekende Zeeuwse TV-kok signeert zater dag 23 december bij boekhan del De Ruiter Fanoy in 't Spui in Vlissingen zijn nieuwste boek. Accordeonspeler Frans Kasan- der uit Koudekerke zorgt voor een vrolijke noot tijdens deze signeersessie van 14 tot 16 uur Kinderboerderij - Kinderboer derij de Klepperhoeve in Middel burg houdt woensdag 27 decem ber van 13.30 tot 15.30 uur 'Wer ken op de boerderij' voor kinde ren van 6 tot en met 12 jaar Kin deren helpen daarbij hokken schoonmaken en dieren voeren. Kosten 1 gulden per kind. De eerstvolgende 'Werken op de boerderij' is woensdag 24 januari. Versierwedstrijd - De Kerst man heeft samen met Activitei ten- en Buurtcomite Bossen- burgh een versierwedstrijd uit geschreven De drie mooist ver sierde Kerstwoningen krijgen een prijs. De allermooiste prijs is natuurlijk de sfeervolle wijk tij dens de kerstdagen. In de avond van 22 december be zoekt de Kerstman de prijswin naars om de prijzen te overhan digen. Terra cotta - In het Theo van Doesburgcentrum aan de Brou- wenaarsstraat te Vlissingen is tijdens kantooruren tot 31 janu ari een tentoonstelling te zien van Magda Naerebout met wer ken in terra cotta. Zij heeft een voorkeur voor een directe werk wijze in klei, dit komt duidelijk naar voren in de beelden die naar model zijn gémaakt. In het thema 'Vluchtelingen' tonen de werken daarentegen weer een precisie die af te lezen is in de op ware grootte gemaakte en getoonde attributen die in rela tie staan tot het thema. In de kerstvakantie is het centrum ge sloten. Voorstelling Vrije School - Donderdag 21 december geeft de Vrije School in de W. Aron- deusstraat 59 in Middelburg een voorstelling door leer krachten en ouders. Zij bren gen een opvoering van de Oberuferer Kerstspelen. Het begint om 20 uur de toegang is vrij, maar een vrijwillige bij drage is welkom. Kerstbomenproject Voor AZC - Zaterdag 23 december nemen de leden van de Junior Kamer Walcheren van 9 tot 16 uur cadeaus in ontvangst bij een kerstboom voor V&D in de Lan ge Delft in Middelburg. Alle in gezamelde cadeaus worden overhandigd aan de kinderen van het Asielzoekerscentrum in Middelburg, leder klein cadeau zorgt voor groot plezier bij de kinderen die alles achter hebben moeten laten. De Junior Kamer Walcheren is een trainingsorga nisatie voor ondernemende mensen tot 40 jaar De actie is een internationaal evenement. Of de actie een succes wordt hangt af van de vrijgevigheid van het winkelend publiek. De Junior Kamer rekent op uw me dewerking. Volkskerstzangavond - Za terdag 23 december houdt het Walchers zangkoor in de Ka- naalstraatkerk in Souburg on der leiding van Johan Ruysink een uitvoering. Nely Koen be geleidt het koor op het orgel. De samenzang wordt begeleid door een ensemble van Vlijt en Volharding onder leiding van Al bert-John Vervorst. Aanvang 20 uur. Expositie Suriname - In Ta- pas Bar Café Allez aan de Vlas- markt in Middelburg is tot 30 ja nuari een expositie te zien van foto's uit Suriname De exposi tie is samengesteld door de Stichting Suriname Jaarkalender die ieder jaar een kalender uit brengt met foto's van een voor de meeste Nederlanders minder bekend Suriname. Een van de doelstellingen van de stichting is een bijdrage te leveren aan positieve beeldvorming van Su riname en zijn bewoners. De ka lender 2001 met het thema 'Mens en Natuur' is nog steeds te koop bij Natuurvoedingswin kel 'De Tuin van broeder Ludovi- cus' aan de Korte Delft in Mid delburg. De kalender kost 19,50 gulden Adriaan Groenleer ontvangt uit handen van Motti Ish-Shalom de Yad Vashem-onderscheiding met bijbehorende oorkonde en penning. foto: Frank Husslage Het Zeeuws instituut voor zorg, welzijn en cultuur Scoop zoekt jongeren die zich willen opwerpen als ambassadeur' van de wedstrijd Kunstbende. De Kunstbende is een wedstrijd in kunst waaraan alle jongeren tussen dertien en negentien jaar kunnen deelnemen. De ambassadeurs helpen met het verspreiden van folders en posters op scholen, werken mee aan voorrondes en organise ren belrondes naar deelnemers. Wie meer informatie wil kan maandag 15 januari terecht in de Scoopera, Achter de Houttui nen 8 in Middelburg.

de Faam | 2000 | | pagina 21