Allemaal Engeltjes om me heen Wmnkmü HAPPY NEW YEAR HAPPY LOW PRICES VERVROEGDE AFSLUITING Middelburgse scholiere naar Ethiopië uitverkoop MET NIEUWJAAR WOENSDAG 20 DECEMBER 2000 JAARGANG 101 - NUMMER 51 odelbu allen die de kunst van het KOFFIEZETTEN en het KOFFIEDRINKEN beminnen K M WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN Traditioneel luiden veel mensen met vuurwerk het oude jaar uit en het nieuwe jaar in. Sinds de ramp in Enschede op 13 mei, waar op het ter rein van S.E. Fireworks zóveel zwaar geweld de lucht in ging dat er doden en gewonden vielen en zelfs een complete woonwijk weggevaagd werd, is de discussie de laatste weken losge brand. Wel of geen pijlen de lucht in dit jaar. Buskruit 15 21 Zwarte Piet Zeemansliederen Engeltjes DELSCHER 25 v Xx Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: 26 t/m 30 december EX BEW Hf Langeviele 61, telefoon: 0118-616930 Voor koffie, thee en geschenken Het éne vuurwerk is het andere niet door Mieke Roelse „Als ik burgemeester van En schede was, dan zou ik zeg gen: dit jaar even niet jon gens, in onze stad." Dat zegt Bram Vreeke, geen burge meester maar wél een naam op het gebied van de verkoop van sier- en knalvuurwerk. Bij de Middelburgse vestiging van Brammetje Dump, aan het Domburgs Schuitvlot, zijn de nog geen jaar geleden aan gepaste bunkers alweer klaar voor de bestellingen van dit jaar. „Dat zullen er ongetwij feld minder zijn dan normaal", denkt Vreeke. „Vorig jaar was het natuurlijk meer dan ge woon door het millennium. Maar als ik nu kijk naar bij voorbeeld 1998 dan zitten we daar tot nu toe onder. Dat hadden we wel verwacht hoor. Zoiets als Enschede grijpt iedereen aan. Alleen kun je dat wat bij ons in de bunkers ligt opgeslagen en dat wat in Enschede lag niet vergelijken. Niet alleen omdat er een groot verschil is in het aantal kilo's, maar nog veel meer omdat het een ander soort vuurwerk betreft." Waar Vreeke op doelt is het verschil tussen evenementen-vuur werk en consumenten-vuur werk. Om met het laatste te beginnen, dat is vuurwerk waar de code 1.4 S bij hoort, waarbij die S aangeeft dat er voortdurend testen uitge voerd worden. Al het vuur werk dat aan particulieren wordt verkocht valt onder die 1.4. Wat in Enschede deels nog onverwerkt en deels al samengesteld in opslag lag was voor het grootste gedeel te evenementen- vuurwerk. Code 1.1, wat volgens de clas sificering staat voor: stoffen en voorwerpen met gevaar voor massa-explosie. Daar valt bijvoorbeeld buskruit on der, een belangrijk onderdeel bij het samenstellen van spe ciaal vuurwerk. „Dat kun je domweg niet vergelijken met wat in de handel komt", zegt Vreeke. Al erkent hij wel dat er nog steeds ongecontroleerd gevaarlijk spul uit België ons land illegaal binnenkomt. „Be gin volgend jaar komt er weer nieuwe wetgeving voor op slag van vuurwerk. We hebben al een hoop geïn vesteerd en we worden regel matig gecontroleerd. Je wordt er wel eens moe van hoor, al die controles. Maar aan de an dere kant; beter vaak gecon troleerd dan dat er iets mis gaat dat voorkómen had kun nen worden. Nu worden voortdurend de regels aange scherpt en dat is goed. Al hou je natuurlijk altijd dat de goe- i pag. Dik Igounet en Teun Brooymans opende vorige week zaterdag hun life-style-shop 'Haar van boven N Zij van beneden' in de Gortstraat 28 in Middelburg. Afgelopen zaterdag werd het vierde Bloemenhuis Mies geopend in het Winkelcentrum van Dauwendaele. En Synergy 4 More Training, Coaching, Counseling gaat de Zeeuwse markt op met trainingen en begeleiding bij veranderingsprocessen. pag. De Vlissingse actiegroep 'Help Bosnië' gaat door als 'Stichting Help Bosnië. Wethouder Lenie Poppe-deLooff luidde vorige week de samenwerking tussen de Maritieme Boekerij van de Stichting Maritieme Activiteiten De Ruyter en het Stedelijk Museum in Vlissingen in. In het Middelburgse Stadhuis kreeg de familie Groenleer de Yad Vashem-onderscheiding. Vuurwerk bij nacht. den onder de kwaden lijden' besluit Vreeke berustend. Dat veel gemeenten nog eens kritisch naar hun vergunnin genbeleid en opslagcontroles zijn gaan kijken, mag duidelijk zijn. Het vervelende is alleen dat er weliswaar van alles fout gegaan is in Enschede, maar dat nog steeds niet duidelijk is wie uiteindelijk de Zwarte Piet De tijd waarin we leven is hectisch en snel. Door technologische verworven heden weten we soms meer van cyber-penvrienden in Hong Kong, Sydney en Beesterzwaag dan van onze directe buren. De intermen selijke contacten worden steeds vluchtiger. De relatie bemiddelingsbureaus bele ven een commercieel hoog tepunt; spontaan vrienden maken lijkt steeds moeilijker te worden. Een hobby is niet volwaardig als er geen dure uitrusting of verre reis bij hoort. Rond Kerstmis gingen wij op zoek naar de saamho righeidsgedachte en geluk kig bestaat het toch nog. Wie een beetje verder zoekt wordt toch nog aangenaam verrast, 's Avonds, als het werk er op zit stijgt er uit veel Zeeuwse lokaliteiten meer stemmig gezang op. Meer en meer mensen zoeken elkaar op om een paar uur per week samen te zingen. Behalve dat samen zingen erg gezellig is, is het nog goedkoop ook: ie dereen heeft zijn eigen, gratis instrument! De Veerse zanger Dick de Graaf doet mee met het Shan- ty-koor, een koor dat zee mansliederen zingt. Ook hier zien de leden van het snel groeiende koor elkaar maar eens per week. Dan wordt er gezongen en fijngeslepen; „We zingen voor ons plezier maar we willen wel het maxi maal haalbare er uit halen" vertelt De Graaf. Daartoe heb ben we ook een dirigente in de arm genomen, Emilia Te- bachnik, een Oost-Europeese musica. Maar het bloed blijkt te kruipen waar het niet gaan kan. „Na de repetitie nemen we meestal een afzakkertje. Het is vast pandoer dat hierbij de repetitie nog eens dunnetjes overgedaan wordt, tot groot vermaak van de overige gasten van het etablissement. Het is daarbij al meerdere malen voorgekomen dat dit eindigde op de stoep van een bekende, die op het middernachtelijk uur van zijn verjaardag een serena de van zeemansliederen in ont vangst mocht nemen." Dergelijke uitingen van vriendschappelijkheid zijn bij een andere loot aan de Zeeuwse samenzangboom niet te verwachten. De zanger tjes van kinderkoor 'De Vro lijke Noot' worden na de we kelijkse repetitie in 't Open Hof door hun ouders opge haald. Uit de aard van het koor is het repertoire gevuld met wat meer geestelijke lie deren: het kinderkoor is ont sproten uit een Samen Op Weg gemeente. „Een S.O.W.- gemëente wil naar buiten toe open staan. Daarom kan ieder Het kinderkoor 'De Vrolijke Noot' repeteert. foto: Frank Husslage Grote Markt I I - 13 Goes krijgt toegespeeld. Ofwel, wiens schuld was het nou Je zou ook verwachten dat kriti sche burgers massaal hun stadhuis bestoken met vragen over hun veiligheid en hoe groot de kans in de eigen ge meente is op een ramp als in Enschede. „Dat blijkt enorm mee te vallen", zegt Tom Mat- ze, hoofd Afdeling Milieu van de gemeente Vlissingen. „Een paar brieven en enkele tele foontjes, meer niet. We heb ben natuurlijk ook geen fa briek zoals S.E. Fireworks binnen de gemeente. Wat er bij de handelaars ligt is nooit meer dan duizend kilo. Boven dien is de periode beperkt tot het eind van december. De rest van het jaar is er geen vuurwerk te krijgen. Er wordt altijd al veel gecontroleerd en dit jaar zal dat zeker nog strenger gebeuren. Wie rom melt met de hoeveelheid of de opslag is de klos. Die kan het verder vergeten." In de Brammetje Dump vuur- foto: Frank Husslage werkfolder, van fabrikant Schuurmans uit Leeuwarden, staan een aantal tips om veilig met vuurwerk om te gaan. Wie zich daaraan houdt kan ouderwets genieten van Ro meinse kaarsen, grondbloe- men, sterrenfonteinen en Ben gaals vuur. Wie dit jaar geen vuurwerk wil zien zal vroeg naar bed moeten of de gordij nen stevig dichthouden. Want het mag dan minder zijn dan andere jaren, het oudejaars- vuurwerk is er wél. Bij Cine City in Vlissingen gaan deze week de films 'The 6th Day' en 'The family man' in première. Vrijdag 22 december geven de Zeeuwse Feenbrothers samen met hun zus Priscilla een gratis kerstconcert in de Concert- en Gehoorzaal in Middelburg. Frank Groothof en Erna Sassen spelen zondag 'Vermist' in het Arsenaal Theater in Vlissingen. Clown Slimpie komt in de kerstvakantie naar Wijkcentrum De Zwaan in Oost -Souburg. pag. kind, ongeacht diens gods dienstige achtergrond, mee komen zingen in ons koor" vertelt dirigente Helmiene Po- leij. De muzikale kwaliteit van het koor is minder belangrijk dan het plezier dat de kinde ren beleven aan het samen- zingen: „Er zitten ook wel 'brommertjes' tussen, maar iedereen mag er zijn. Binnen wat er is aan kinderen stel ik wel mijn eisen, dus af en toe moet er wel wat opnieuw ge zongen worden als het niet goed was". Een gezelschap waar de muzi kale kwaliteit pas na de gezel ligheid komt is de Middel burgse Liedertafel. Het is al weer vier jaar geleden dat Jo- pie Joosse in de kantine van een tennisclub begon met de ze liedertafel. „Het bijzondere aan een liedertafel is dat ie dereen aan tafel zit te zingen" vertelt een goedlachse Jopie. „Een avond per maand zingen we samen." De liedertafel zingt alles, als het maar te zin gen is: My Way van Sinatra, Marco Borsato en afsluitend altijd het Zeeuwse volkslied... „De mensen komen hier voor de gezelligheid. Als een lied te moeilijk blijkt, stoppen we er mee en pakken we het volgen de lied." Bij de Liedertafel zin gen jong en oud, man en vrouw, ambtenaar en am bachtsman met elkaar. Iedere maand weer blijkt het 'koor' gegroeid en steeds weer moe ten er nieuwe liederboeken bijgemaakt worden. En altijd is er weer iemand uit het koor die dit voor ons weet te rege len" vertelt Joosse „Ik heb al lemaal engeltjes om me heen." (advertentie) '~M-£ -fc- Wat in 1998 nog onmogelijk leek gaat in toch gebeuren, de Vlissingse woningcorporaties Basco en Schelde Woongroep gaan fuseren. Onder veel belangstelling gingen vorige week twee Middelburgse torenflats tegen de vlakte. En het kabinet houdt vast aan de ambitie om de komende tien jaar in totaal 700.000 huurwoningen te verkopen. Advertentieverkoop (01 18) 484 316 Redactie (0118) 484 276 Bezorgklachten (0800) 023 1231 Uitgebreid colofon: zie pagina zoekertjes (advertentie) Esther van Leerdam vertrekt binnenkort voor een reis naar Ethiopië. foto Anton Dingemanse Esther van Leerdam uit Middelburg gaat binnenkort de reis van haar leven maken. De leerlinge uit 5 VWO van het Buys Ballot College in Goes is uitgekozen om als verslaggever een reis te maken naar Ethiopië. Niet zomaar voor een leuke vakan tie, maar om met eigen ogen te zien hoe men daar leeft, en om de mensen hier te vertellen over haar ervaringen in dat land. Op 27 februari stapt Esther (16) samen met 20 leerlingen van verschillende christelijke scho len uit het hele land op het vliegtuig naar Addis Abeba, de hoofdstad van Ethiopië. In de ze stad zullen de scholieren een week doorbrengen. Met de scholieren gaan drie vol wassenen mee als begeleider, waaronder een arts en een do cente van één van de scholen. Het project, dat de naam 'Going Global' draagt, is geor ganiseerd door de UCO, de Unie voor Christelijk Onder wijs. Toen Esther drie maan den geleden de uitnodiging van de UCO op het prikbord las waarin vrijwilligers wer den gezocht om een reis naar Ethiopië te maken, wist ze het meteen. Daar wilde ze naar toe. Ze schreef een sollicitatie brief naar de coördinator van het project. Esther: „Er rea geerden nog 20 leerlingen maar ik kwam samen met drie anderen door de eerste selec tie heen. Om uitgezonden te worden moest je namelijk aan een paar eisen voldoen. Je moet bijvoorbeeld goed En gels kunnen spreken en licha melijk in goede conditie zijn. Begin december kwam het langverwachte telefoontje: ik was uitgekozen om mee te gaan. Het was geweldig, ik was zó blij; ik kon het bijna niet geloven". De UCO hoopt volgens coör dinator Marion Dronkers met het Going Global project niet alleen de jongeren in Ethiopië te helpen, maar ook jonge mensen in Nederland bewust te maken van wat er in de armste landen van de wereld aan de hand is. „Gewenning is een groot gevaar. We heb ben allemaal de beelden ge zien van de grote hongersno den in dat gebied. En als er dan weer een hongersnood is, ben je al gauw geneigd te denken: ik weet het nu wel. Maar omdat we een christe lijke school zijn, willen we dat ook uitdragen en laten zien dat we iets doen om de wereld een beetje leefbaarder te maken. We willen bijvoor beeld ook een project in Ethi opië gaan steunen waarbij de plaatselijke bewoners gemo biliseerd worden om zelf ver beteringen aan te brengen zo als riolen, het verharden van straten, enz. Tijdens haar reis gaat Esther kijken hoe het gaat met dat project. Ze zal inventa riseren waar gebrek aan is, waarna we er natuurlijk voor gaan zorgen dat die spullen er ook daadwerkelijk komen. Uit eindelijk hopen we genoeg geld bijeen te hebben ge bracht om in die wijk een me dische post en een schoollo kaal te kunnen laten bouwen." Het afgelopen weekeinde or ganiseerde de UCO in Soest een voorbereidingsweekend voor alle leerlingen en bege leiders die meegaan op deze reis. Omdat de leerlingen tij dens de reis hun indrukken op film of op papier vast moeten leggen, kregen ze een stoom cursus fotografie, filmen en schrijven van artikelen. Verder dient iedereen straks dagelijks een dagboek bij te houden. Speciaal hiervoor gaat er een laptop mee, zodat het laatste nieuws direct naar het thuis front kan worden doorge maild. Esther heeft de laatste maanden het nieuws over Ethiopië op de voet gevolgd. „Het vredesakkoord tussen Ethiopië en Eritrea is een stap in de goede richting, maar er moet nog erg veel gebeuren. Ethiopië is het op één na arm ste land ter wereld. Van de meisjes gaat maar een kwart naar school, van de jongens een derde. Wie op school zit, moet verplicht een schooluni form kopen. Maar zo'n uni form kost daar al gauw 15 gul den. Daarbij komt dat de meeste volwassenen er nooit naar school zijn gegaan en daarom ook niet beseffen wat de meerwaarde van een schoolopleiding is". Na terugkomst houdt het pro ject voor Esther nog-niet op. „Ik heb een lijst gemaakt met allerlei acties die voor een hoop publiciteit moeten gaan zorgen en hopelijk ook veel geld gaan opbrengen voor projecten in Ethiopië. Zo wil ik op school en in de kerk pre sentaties gaan houden. In april houden we op school een groots opgezette Afrika- dag, waarbij we een bekende band willen laten optreden. Verder komt er sponsorloop en een rommelmarkt. Ook wil len we sponsors gaan bena deren voor een bijdrage. En we zouden het heel erg leuk vinden als onze leraren mee willen werken aan een paar komische acties, zoals een ka- raokeshow en een veiling van spullen van de leraren en mis schien zelfs wel een 'strip show'. Want als leraren gek gaan doen, trekt dat altijd veel bekijks", lacht Esther. In verband met nieuwjaar dient'kopij voor de editie van woensdag 3/1 vervroegd aangeleverd te worden. Uiterste inlevertijd van materiaal voor redactie is woensdag 27/12 17.00 uur. advertenties is donderdag 28/12 14.00 uur. (advertentie) Eenmalige uitkering minima Wijk Onderhoudsploeg Ophalen huisvuil rond feestdagen (advertentie) LET OP DE INGESTOKEN FOLDER BIJ DEZE KRANT

de Faam | 2000 | | pagina 1