INFO (0118) 88 2 Warmte zonder zorgen Energiepremieregeling Niek Energiek Even uitwaaien Zonne-energie DELTA voor nog drie iaar hoofdsponsor Zq er Geen batterijen Met de feestdagen levert DELTA u sfeervolle verlichting, behaaglijke warmte, smaakvol water en beeldende programma's Niet alleen met de feestdagen zijn wij er voor u. Ook in 2001 staan wij weer voor u klaar. N.V. DELTA Nutsbedrijven wenst u prettige feestdagen en een voorspoedig gezond 2001. cl u :i c tone 28 FAAM/VLISSINGER Woensdag 13 december 2000 Op deze DELTA Consumentenpagina geven wij u tips, wetenswaardigheden en informatie over ons verrassend veelzijdige pakket producten en diensten. Deze pagina zal regelmatig verschijnen. Als u op deze uitgave wilt reageren, dan kunt u contact opnemen met de afdeling Communicatie van N.V. DELTA Nutsbedrijven, Postbus 5048, 4330 KA Middelburg, e-mail: info@delta-zld.nl. CONSUMENTEN ^FQpaain Zoals bekend, is per 1 januari 2000 de (landelijke) Energiepremieregeling van start gegaan. DELTA Nutsbedrijven verzorgt de premieaanvragen voor de inwoners van de provincie Zeeland. In de regeling wordt onderscheid gemaakt tussen premie op energiebesparende apparatuur en energiebesparende maatre gelen in (bestaande) woningen. De aanvragen die binnenkomen, zijn veel al incompleet. Voor de duidelijkheid maar vooral voor een snelle afhan deling van uw aanvraag geven we hieronder aan, waar u aan moet vol doen bij het indienen van de aanvragen. Voor meer informatie kunt u zich wenden tot de leverancier of DELTA Nutsbedrijven in Middelburg. Energiebesparende apparatuur (was-, vaatwasmachines/koel- en vrieskasten, etc.) Origineel formulier invullen (verkrijgbaar bij leverancier of bij de afdeling Klantenservice van DELTA Nutsbedrijven in Middelburg). Origineel A-label van het betreffende apparaat. Een factuur (met bedrijfslogo) op naam gesteld. Een betaalbewijs (bank-, giroafschrift of kwitantie). Indienen binnen 13 weken na de laatste betaling. Energiebesparende maatregelen (bestaande bouw tot 1 januari 1998) Origineel formulier invullen (verkrijgbaar via installateur, bouwmarkt of DELTA Nutsbedrijven). Gespecificeerde factuur met m2, soort maatregelen, Rd-waarde (isolatiewaarde>l,3). Arbeidsloon en -kosten. Betaalbewijs (bank-, giroafschrift of kwitantie). Indienen binnen 13 weken na de laatste betaling. Voor "doe het zelf" dient de bouwmarkt of leverancier een premiebon voor u, op naam, in te vullen. Tevens dient de originele kassabon aan dit formulier te worden gehecht. Daarbij moet de betrokken bouwmarkt of leverancier een stempel op zowel de kassabon als pre miebon plaatsen. Het aan te kopen isolatiemateriaal (dak-, spouwmuur- of vloerisolatie) dient een minimale Rd-waarde van 1,3 te heb ben. Ik ben Niek Energiek. Ik ben monteur bij DELTA Nutsbedrijven. Dat betekent dat ik altijd paraat ben. En dat geldt ook voor al mijn andere collega's. De klant - u als lezer - moet kunnen vertrouwen op onze diensten elektriciteit, gas, water en kabelsignaal. Wij leveren 24 uur per dag, zeven dagen per week. Wij hebben een aantal spelregels met elkaar afgesproken om u zo goed mogelijk van dienst te zijn. Wij noe men dat klantnormen; daar hebben we er negen van. In de komende Consumentenpagina's ga ik die stuk voor stuk noemen. Vandaag de eerste: Bij een storing aan de aansluiting van de klant zijn de monteurs binnen 2 uur ter plaatse. Met de feestdagen even uitwaaien in de vrije na tuur. Een wandeling in het waterwingebied Oran jezon doet wonderen. In het gebied zijn drie wan delroutes uitgezet. Het wandelgebied ligt aan de noordwestkust van Walcheren. Het is circa 400 hectare groot en wordt beheerd door DELTA Nuts bedrijven. Oranjezon maakt deel uit van de Mante ling van Walcheren. In het Informatiecentrum Oranjezon komt u meer over Zeeland's mooiste gebied aan de weet. Bezoekers van DELTA'S waterwingebied kunnen hier een kijkje nemen. Aandacht wordt besteed aan de flo ra en fauna van Oranjezon. Verder is de kringloop van het water in een schema weergegeven. Het Informa tiecentrum ligt direct achter de ingang van het pompstation. De ingang van het gebied ligt tussen Vrouwenpolder en Oostkapelle, nabij camping Oranjezon. Het juiste adres is: Koningin Emmaweg 20, Vrouwenpolder. De winter komt eraan. Is uw CV-ketel aan vervanging toe? Bel Energie Service Delta voor "Warmte zonder zorgen'. S Vraag om de brochure of vrijblijvend advies: ff En'eigie"senrice~ Delta: CV-Tetels, boilers, geisers. energieservicedeltü zonne-energie. Verhuur, plaatsing, onderhoud service. fJ Energie Service Delta is een 100% dochter van NV DELTA Nutsbedrijven r DELTA Nutsbedrijven keert alleen een premie uit indien het een premieaanvraag betreft, waarbij het uit te keren premiebedrag 100,— of meer bedraagt. Volledigheidshalve merken wij nog op dat er bij voornoemde maatregelen sprake moet zijn van perma nente bewoning. Bezitters van zomerwoningen kunnen geen aanspraak maken op een premie. De aanvragen kunt u sturen naar DELTA Nutsbedrijven, afdeling Fiscale Zaken, Poelendaelesingel 10, 4335 JA, Middelburg. Eind november zette DELTA directeur Pieter Stoter zijn handtekening onder een contract voor nog eens drie jaar DELTA Profronde. Dit gebeurde onder toeziend oog van de voorzitter van het wielercomité Lieuwe Rienstra. Plaats van het ge beuren: de kantine van het DELTA districtskantoor in Goes. De drie voorgaande edities met als hoofdsponsor DELTA leverden het bewijs dat deze wielerprofronde een van de grootste sportevenementen van Zeeland is. Inmiddels, zo bleek op de avond van de contractverlen ging, maakt de Provincie Zee land zich sterk een evenement als de DELTA profronde te on dersteunen. Door dit evenement wordt de provincie Zeeland op een spor tieve wijze gepromoot. Het par cours brengt de mooie plekjes en waterbouwkundige werken goed in beeld. De voortzetting van de DELTA profronde legt verder een goe de basis voor een mogelijke Zeeuwse Tour de France etappe. Energie Service Delta is een dochterbedrijf van DELTA Nutsbedrijven waar u terecht kunt om warmwatertoestellen en cv-installaties te huren. Maar bij Energie Service Delta bent u ook aan het juiste adres voor zonne-energie. Zonne-energie wordt opgevangen door zonnecollectoren of -panelen die veelal op het dak zijn geplaatst. Een lage re energierekening is niet het enige voordeel van een installatie op zonne-energie'. Toepassing van zonne-energie is ook bijzonder milieuvriendelijk. Voor zonne-energie kan gebruik worden gemaakt van diverse subsidieregelingen. Een zonneboiler bespaart energie. Een belangrijk onderdeel van zo'n installatie is de zonnecollector. Deze vangt de zonnewarmte op. Het is eigenlijk een zwarte plaat, aan de onderkant geïsoleerd en aan de bovenkant afgedekt met glas. Door de collector stroomt water. Als de zon schijnt, wordt de plaat zó heet dat deze het water verwarmt. Dit op gewarmde water verwarmt vervolgens leidingwater in een opslagvat dat in de woning onder het dak staat. Dit met zon verwarmde water kunt u gebruiken om af te wassen of te douchen. En alle warmte die door de zon wordt geleverd, spaart gas uit. Niet alleen de zonneboiler werkt op zonne-energie. Ook (luxe) artikelen als rekenmachines en horloges hebben baat bij zonlicht. Bij het trendy rekenmachientje bevindt zich boven de display een zonnecel. Er zijn geen batterijen meer nodig, de zakrekenmachine blijft tot in lengte van dagen zijn best doen. Horloges zijn tegenwoordig ook energiewonderen. Geen gedoe meer met batterijen wisse len. Japanners zijn al ver in deze techniek. Citizen brengt de Eco-Drive op de markt die het (zon)licht omzet in pure energie. Dit licht wordt vastgehouden in een microcel. Op haar beurt wordt de energie afgegeven aan het quartzuurwerk. Het merk Pulsar brengt deze horloges als solaruurwerken op de markt. Seiko komt op de markt met een vriendelijk geprijsd Kinetic uur werk. Dit uurwerk werkt quartz-accuraat op beweging van arm en pols waarmee elektriciteit wordt opgewekt. Een batterij hoeft nooit en te nimmer te worden vervangen. Deze uurwerken zijn te koop bij onder meer: Van Boven Juweliers, Walstraat 90, Vlissingen. Elektrische zonnecellen worden ook wel PV-panelen genoemd (PV staat voor Photo-Voltaïsch). Ze zijn er in het klein (zoals bij een rekenmachine) maar kunnen ook in het groot worden toegepast. Het is zelfs mogelijk alle elektrische energie voor een gebouw of een woning met dergelijke PV-cellen op te wekken, al is dat nog wel duur. Ook voor deze vorm van zonne-energie kunt u bij Energie Service Delta B.V. terecht. In razend tempo verovert mobiele telefonie (GSM) Nederland. Elke mobiele telefoonoperator/provider heeft zijn eigen infrastructuur/an tennes. Hoge gebouwen als kerktorens, vuurtorens en watertorens zijn ideale objecten om antennes op te plaatsen. Het gevaar voor ho rizonvervuiling ligt echter op de loer omdat deze objecten gezichtsbepalend zijn. Bij gebrek aan hoge objecten op het platteland zie je tegenwoordig veel masten langs de weg staan. Voor een goede dekking moet een hele keten antennes zijn neergezet die op geregelde afstand van elkaar staan. De antennes overbruggen een stralingsveld van zo'n 15 kilometer. Wanneer je mobiel belt, pakt de eerste de beste antenne je signaal op. In onze provincie wordt dit signaal vervolgens via glasvezelkabels (1500 kilometer) doorgezonden naar een telecomruimte van DELTA Nutsbedrijven in Goes. Vandaar gaat het verder naar het binnenland of de landsgrenzen over, afhankelijk van waar de gebelde zich bevindt. De vijf providers Dutchtone, Telfort, KPN, Ben en Libertel maken gebruik van de infrastructuur van DELTA. In de hoogspanningsmasten zijn twintig zogenaamde sites geplaatst. Een antennesite bestaat uit zend-/ontvangapparatuur. Andere objecten waarop deze apparatuur staat opgesteld, zijn de watertoren Oostburg, het ontvangstation Zekatel in Oost-Souburg en diverse schakelstations. Ook in de toren van het oude hoofdgebouw van DELTA aan de Middelburgse Poelendaelesingel is een antenne geïnstalleerd. Dit gebouw valt onder monumentenzorg. Een anten- AfiL ne bovenop de toren zou deze ontsieren. Daarom is de antennesite achter de galmgaten op dertig meter hoogte geplaatst. Om de apparatuur onzichtbaar te maken, zijn de gaten afgedekt met een groenkleurig kunststof (patina van brons) schild. Een fraaie oplossing, zo lijkt ons, om antennes op een mooie manier weg te werken.

de Faam | 2000 | | pagina 28