breed Rotte doet Zeeuws boekje open over eten 'Mensen streven geluk na' Eerste Frans Naerebout Prijs JACKS 100,- KORTING VERVROEGDE AFSLUITING faamvlisi®l|jer Lezersreis London ©ÖGMKIQK] MET KERST EN NIEUWJAAR WOENSDAG 13 DECEMBER 2000 ex Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: Reservering Eric Rotte, de Tv-kok van Omroep Zeeland, heeft een nieuw boek geschreven. Na 'Kook punt' zijn eerste receptenboekje brengt hij nu 'Het Zeeuws kookboek', waarin hij niet alleen een serie traditionele Zeeuwse recepten prijs geeft, maar ook de geschiedenis en herkomst van de gerechten voor de lezer heeft achterhaald. Op 7 december, de nationale vrijwilligersdag, is voor de eerste keer de Frans Naerebout Prijs uitgereikt. Een prijs van de gemeente Vlis singen voor een vrijwilliger die zich méér dan verdienstelijk heeft gemaakt voor de gemeen schap. Bijvoorbeeld iemand als Janis van Een- ennaam van de Souburgse voetbalclub RCS. Al; vijfendertig jaar is hij in meer dan twintig functies de club van dienst geweest. Vooraf gaand aan de prijsuitreiking werd ook de Vrïj- willigerscentrale Walcheren geopend. Gedonder Lege vlek Passie en uitdaging Pottcnmarkt 13, Middelburg 3>2 ^tf fit ^\NS£ BIBUo fa Ss BEW advertentie) Infokanaal (advertentie) In verband met Kerst dient kopij voor de editie van woensdag 27/12 vervroegd aangeleverd te worden. Uiterste inlevertijd van materiaal voor: redactie is dinsdag 19/12 17.00 uur, advertenties woensdag 20/12 12.00 uur. In verband met nieuwjaar dient kopij voor de editie van woensdag 3/1 vervroegd aangeleverd te worden. Uiterste inlevertijd van materiaal voor redactie is woensdag 27/12 17.00 uur. advertenties is donderdag 28/12 14.00 uur. Speciaal voor de lezers van de Faam/Vlissinger heeft Tha mes Travel een unieke, individuele lezersreis naar Enge- lands' swingende hoofdstad Londen georganiseerd. Tot eind december kunt u dagelijks afreizen voor een genoeglijk ver blijf van een aantal dagen in deze enerverende metropool. In twee uur tijd reist u met de supersnelle Seacat van Hover- speed van Oostende naar Dover en van daaruit per trein naar hartje Londen. Vervolgens verblijft u twee nachten, op basis van logies met ontbijt, in het hotel van uw keuze. U heeft dus twee dagen de tijd om Londen te ontdekken, te shoppen, mu sea te bezoeken en heerlijk te eten in een van de talloze restau rants of pubs. Bij dit arrangement kunt u kiezen uit vijf zorgvul dig geselecteerde hotels. Alle hotels zijn gelegen in de wijk Bayswater, dus dicht bij de winkelstraten en altijd in de buurt van een metro- of busstation. Bij het arrangement zijn inbegre pen: retourpassage hoverspeed, retour trein en 2 nachten ho tel/ontbijt. Niet inbegrepen zijn het individuele vervoer in Lon den en een annuleringsverzekering. Arrangementsprijs per persoon Hotel 2 persoonskamer 1 persoonskamer Basisarr. Verl. p.p.p.n. Basisarr. Verl. p.p.p.n. Casserly Court 299 95 391 145 Orchard/Olympic 335 111 421 155 Senator 375 126 475 190 Phoenix 385 130 488 195 Voor reservering en meer informatie over dit arrangement: ThamesTravel Stadhuisplein 14, 4382 LG Vlissingen, 0118-440 444 Het echtpaar Adri en John Prins opent vrijdag 15 decem ber hun nieuwe zaak Hotel-Café-Restaurant 'Noordzee- galm' in Westkapelle. Henk de Bruijn sluit na 16 jaar de deuren van zijn doe-het-zelf zaak in Middelburg. Na ruim vijf jaar verruilden Edward en Simone Wimmers vorige maand hun platenzaak in de Glacisstraat voor het Music House in de Walstraat in Vlissingen. De Stichting Roemenië-hulp Oost-Souburg houdt zater dag 16 december een advents-kerstmarkt. Op de pagina Streeknieuws treft u ook een overzicht aan van de vele kerstconcerten die in deze periode verzorgd worden. Schoenen- en kledingzaak Scapino zet Kim Vermeulen in de bloemen en de skyline van Middelburg, nooit meer hetzelfde: een luchtfoto van de implosie van de flatten in de Magistraatwijk. door Inge Adriaansen (01 18) 484 316 (01 18) 484 276 (0800) 023 1231 zie pagina zoekertjes In de decembermaand leven we toe naar het kerstfeest, leder viert kerst op zijn of haar eigen wijze. In deze mini-serie komt wekelijks een Zeeuw of Zeeuwse aan het woord, waarvoor Kerst heel speciaal is. Vrijwilligers zijn het cement van een samenleving. Een uit spraak van Erica Terpstra die wethouder Lenie Poppe-de Looff aanhaalde. „Een ge meenschap kan niet zonder vrijwilligers, op welk gebied dan ook", zei ze in haar toe spraak. Een toespraak die win naar Van Eenennaam de kans gaf even van de schrik te be komen. Zoals dat hoort was hij onder valse voorwendselen naar bi- blitoheek 't Spui gehaald en pas toen hij al die RCS-leden zag staan, begon er 'n lampje te branden. Poppe-de Looff ging in op het initiatief van de Frans Naerebout Prijs, de naamgever (de 'mensenred der' en belangrijk voor de ge meente) en zij stelde de jury voor. Initiatiefnemer was jury lid Ton Veraart, oud-gemeen teraadslid voor D66. Andere juryleden waren Jan de Waard (bedrijfsleven), Martin Dekker (zorgsector) en Pim Buijs (sportaangelegenheden). Aaf- ke Brouwer vertegenwoordig de het sociaal-cultureel werk. Die jury zag zich voor de moei lijke taak gesteld uit vijftig aanvragen die éne vrijwilliger te vinden die de prijs verdien de. De keuze voor Van Eenen naam was echter unaniem. Uit het juryrapport bleek dat Van Eenennaam niet alleen al heel lang, maar ook zowat op elk gebied binnen de club zijn mannetje staat. Met zijn inzet voor RCS en met name de jeugdafdeling, heeft hij vol gens de jury een voorbeeld functie voor de leden van RCS én de samenleving. Een oor konde, een geldbedrag van vijfduizend gulden (te beste den aan een goed doel in de vrijwilligerssfeer) en een kunstwerkje van de gemeente Vlissingen vielen hem ten deel. Voor echtgenote Ineke waren er bloemen. Niet alleen van de gemeente Vlissingen overigens, maar ook van RCS. Voorzitter Simon Coppoolse bracht een overzicht van func ties en lardeerde zijn felicita ties met enkele anekdotes waaruit bleek dat waar bestu ren soms avonden zitten te vergaderen over een pro bleem, mannen als Van Een ennaam dat op een simpele, doeltreffende manier oplos sen. „Is het nou klaar met dat gedonder?". En dan was het ook klaar. Van RCS kreeg het echtpaar een dinerbon. „Een prijsje dat je niét hoeft weg te geven", zei Coppoolse. Eerder op de avond was de Vrijwilligerscentrale Walcheren officieel geopend. Coördinator Ellen Pais benadrukte het be lang van het hebben van één plek waar zowel de organisa ties met een vraag om vrijwilli gers als de vrijwilligers zelf el kaar kunnen bereiken. Er wordt al veel gedaan, maar nogal versnipperd over Walcheren. Niet iedereen weet elkaar te vinden. De vrij willigerscentrale, gevestigd in 't Spui en geopend tijdens de bibliotheek-uren, vult die lege vlek in en heeft de ken nis in huis om het vrijwilli gerswerk optimaal te begelei den. Heikel punt is alleen nog de financiering, zodat ook hier, hoe kan het anders, het van vrijwilligers moet komen. De vrijwilligerscentrale is te lefonisch te bereiken via 0118 - 422122. Janis en Ineke van Eenennaam in de prijzen en bloemen foto: Jaap Wolterbeek Bij CineCity in Vlissingen draaien deze week de films Gossip, Autumn in New York en Meet the Parents. De Staatsopera van Tatarstan speelt zondag 17 december om 20 uur in de Stadsschouwburg in Middelburg 'Boris Godoenov' een opera van Modest Moessorgski. De Nederlandse bands Bettie Serveert en Gitbox! treden vrijdag 15 december op in 't Beest in Goes. Rotte beperkt zich bij de toe lichtingen niet tot droge feiten maar geeft in het boek ook re gelmatig zijn eigen verfrissen de mening over bepaalde ge rechten. Grappige Zeeuwse verhaaltjes en anekdoten, al dan niet autobiografisch, ma ken het boek meer dan een stapel recepten en daarmee ook een aanwinst voor de keukenanalfabeet of 'buiten de deur eter'. Negentig rijk geïllustreerde pagina's loodsen de lezer door de Zeeuwse geschiede nis van eten en door een deel van het levensverhaal van de auteur zelf. Zonder overdre ven chauvinisme of mooier makend vakjargon laat Rotte zijn provincie spreken en ont doet hij de Zeeuwse eet- en drinkgewoonten van hardnek kige etiketten als kleurloze boerenkost. Zijn eigen erva ringen als Walcherse jongen, de maaltijden die zijn moeder hem voorschotelde en de re cepten van zijn vader en opa vormen de basis van zijn boek. Het zal dan ook geen toeval zijn dat het eerste re cept uit het hoofdstuk 'Zeeuw se Zoetigheden' voor profe tenbrood afkomstig is uit het familiereceptenboek. Van Ar retjescake en riestepap leidt het boek verder naar de varia ties die mogelijk zijn met de rijkdommen uit onze wateren. En vis moet zwemmen dus bijna voor de hand liggend volgt na 'de geschiedenis in Advertentieverkoop Redactie Bezorgklachten Uitgebreid colofon: lekker eten bij, vindt Omèr Gielliet. „Je mag genieten." Velen kijken uit naar de kerst tijd. De pastor uit Breskens vindt daar niets vreemds aan. „Mensen streven geluk na. Deze periode wordt ervaren als een nieuw begin." Volgens Gielliet moet je door de vercommercialisering van het kerstfeest heen kijken. „Dit feest heeft wel degelijk een diepere betekenis voor men sen." De pastor is nog steeds actief als beeldhouwer. Z'n beelden zijn veelal bijbels geïnspi reerd. Ze vinden hun weg naar scholen, kerken, maar ook bejaardentehuizen en ge vangenissen. De bijbel is voor pastoor Gielliet een onuitput telijke bron van inspiratie. Dat geldt ook voor het leven zelf. Ondanks alle armoede en oor logen in de wereld blijft de Breskense pastor in het goede geloven. Het kerkje aan de Eu ropastraat staat symbool voor zijn positieve kijk op de mens heid, maar ook voor de wor steling die het leven kan zijn. Regelmatig leidt Gielliet groe pen rond in de kerk. De om geving heeft op menigeen een bevrijdende werking, zo er vaart de pastor-beeldhouwer telkens weer. „Het is een plaats, waar je je gedachten de vrije loop kunt laten." vis' het hoofdstuk 'drank met historie', waarbij het drinkge drag van de Zeeuw in vroeger tijden en vandaag de dag le vendig beschreven wordt. Rienkrien is een mooi voor beeld van Zeeuwse traditie waarbij drank min of meer centraal staat. Typerend voor Rottes beleving en oprecht heid is de ontboezeming die hij in dit hoofdstuk doet over zijn tot nu toe onderdrukte verlangen om, al was het maar een keer, zich net als de rienkriers doen na afloop van de wedstrijd, helemaal vol te laten lopen en ongegeneerd te laten gaan. Uiteraard ont breekt de traditie in vlees niet waartoe ook de derremen en essens horen. Rotte heeft ge lijk: over smaak valt veel te twisten. Een ander opvallend gerecht in deze rij is 'pik in 't potje'. Niet alleen vanwege de afwijkende en tot de verbeel ding sprekende naam, maar ook omdat er geen stukje vlees in verwerkt wordt. Het blijkt een eiergerecht te zijn, waar de nodige lol mee te be leven valt, als je strijd aan durft tenminste. Eric Rotte is het schoolvoor beeld van de ervaringsdes kundige, maar dan wel op een breed en zeer gevarieerd ge bied. Wie denkt dat koken zijn Rotte diep verzonken in zijn nieuwe boek enige talent is slaat de plank mis. Achter deze goedlachse en ogenschijnlijk pretentieloze Tv-kok schuilt eveneens een ervaren bouwvakker, een dap pere matroos, een artistieke schepper, een programmama ker, een boeiende schrijver en een onderhoudende prater. Om maar eens wat te noe men. Zijn levenslust, nieuws gierigheid en eeuwige honger naar nieuwe uitdagingen be zorgden hem vele baantjes van zeer uit een lopende aard op plaatsen over de hele we reld. Vanaf zijn 13e werkte hij mee in het bedrijf van zijn ou ders in Oostkapelle. Hand en span diensten in het café bij de Midgetgolf, maar ook de manege behoorde tot zijn werkterrein. Op zijn 23e werd Rotte medefirmant van zijn vader, 's Winters zwierf hij in die periode overal en nergens en verdiende de kost als ma troos op de grote vaart of hij verdiende wat bij op een kui- kenbroederij tijdens een van zijn rugzakreizen. Op zijn 34e trok hij zich terug uit het fami liebedrijf om, toe aan een nieuwe uitdaging, een een- mansbouwbedrijfje te begin nen. Want een van de vele passies die Rotte kent is ver bouwen. En evenals bij het koken gaat het hem dan voor al om het creëren en experi menteren. Het pand dat hij kocht in de Lammerensteeg in Middelburg waar hij later sa men met zijn vrouw een res taurant opende richtte Rotte zelf in met zijn eigen ontwer pen en creaties. Ook hier liet hij zijn fantasie en creativiteit de vrije loop en creëerde een naar eigen zeggen 'redelijk bi zar' interieur. „Met overal uit Noord- en West Europa opge scharreld antiek en veel hout - ik werk graag met hout het leeft en is warm - ben ik aan de slag gegaan en vervolgens heb ik al die dingen op een zeg maar oordeelkundige ma nier in het pand gepletterd", omschrijft Rotte op zijn eigen relativerende manier dit pro ject. 'De Kluizenaar', het res taurant waar de Zeeuwse keu ken centraal stond is inmid dels verkocht en afgezien van thuis kookt Rotte nu alleen nog in de studiokeuken. Ook in omroepland voelt de Zeeuw zich als een vis in het foto: Jaap Wolterbeek water. Waar hij vier jaar gele den toen hij het idee voor de Tv-kok zelf bij Omroep Zee land lanceerde tegen grote te rughoudendheid en opgetrok ken wenkbrauwen aanliep, hoort hij nu bij de Omroep als de sukerkomme bij rienkrien. Naast het Tv-werk is hij ook op de radio te horen in zijn programma 'Wereld Zeeu wen', dat overigens niets met koken te maken heeft. Kort om, een Zeeuw waar we niet meer om heen kunnen. Zaterdag 16 december om 14 uur presenteert Eric Rotte 'Het Zeeuws kookboek' in de Drvk- kery in Middelburg en vanaf die dag zal het boek te koop zijn bij de erkende boekhandel voor de prijs van 34,50 gul den. Een pastoor droomt ook. Omèr Gielliet (75), sinds '95 pastoor in ruste (nou in ruste...), had pasgeleden een angstdroom. Tijdens de kerstdienst had hij een black-out: hij was het onder werp kwijt waarover hij wilde preken. Een vreemde gewaar wording voor een man die nooit naar woorden moet zoeken. In z'n droom preekte hij toen over Kinem, een Koerdische naam, dat zoveel betekent als 'Wie zijn wij'. „Wij zijn de plaats vervangers van God. Dat legt een grote verantwoordelijkheid op onze schouders." De zieleherder uit Breskens, tot ver buiten de provincie grenzen bekend als beeldhou wer, doet het momenteel noodgedwongen - wat rusti ger aan. Enkele maanden te rug is Gielliet getroffen door een hartinfarct. Hij is gelukkig alweer een eind opgeknapt. Op advies van het West- Zeeuws-Vlaamse pastores team beperkt Gielliet het aan tal diensten waarin hij voor gaat. Daar is - uiteraard - de nachtdienst op kerstavond bij. Een bijzondere sfeervolle dienst in een intiem kerkje. De kerkgangers in de kerstnacht komen van heinde en verre. Een lid van het regionaal pas tores-team leidt de dienst, pastor Gielliet assisteert. „Ik ga niet preken." Pastoor Gielliet, geboren en getogen in Biervliet, is een spiritueel man. Z'n uitspraken stemmen tot nadenken. Hij is een warm pleitbezorger voor medemenselijkheid. Voegt zelf in dat opzicht de daad bij het woord. Z'n huis, naast de kerk, staat open voor vluchte lingen. Kerst is een feest. Daar hoort Omèr Gielliet: 'Het feest heeft voor velen wel degelijk een diepere betekenis foto Peter Verdurmen

de Faam | 2000 | | pagina 1