Jozef, Maria en kindeke Jezus in een mosselschelp Eigen Huis en Tuin in Middelburgse Watertoren Serviesbeurs in kerstsfeer Kara m Ook de Zeeuwse Bob houdt het bij fris EPZ ■i! WOENSDAG 6 DECEMBER 20C^si^°ty n.JJ/OOELBO^S' M JAARGANG 101 - NUMMER 49 WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN Voor allen die de kunst van het KOFFIEZETTEN en het KOFFIEDRINKEN beminnen door Inge Adriaansen Vlak na de afronding van de klimaatconfe rentie waar op wereldniveau werd nage dacht over de gevolgen van de klimaatverande ring opende commissaris van de koningin W.T. van Gelder vorige week de expositie 'Ramp 1953' in het Topshuis op Neeltje Jans. Een bij zondere tentoonstelling over de oerkrachten van de zee waarbij de ervaringen van mensen die de ramp meemaakten centraal staan. Voor afgaand aan de officiële opening hield Kees Slager, auteur van het boek 'De Ramp' een introductie over 'de mens en De Ramp'. Felicitatie Er is een verzameling die slechts eens in het jaar van dezolder wordt gehaald. Riet Kruitbosch uit Goes spaart kerststallen. Een paar weken in het jaar staat de verzameling kerstgroepen in de woonkamer te pronken voor ze weer voor een jaar wordt opgebor gen. Volgens fanatiek verzamelaar Kruit bosch, die zelfs lid is van de landelijke kerst- stallenvereniging 'De Kerstgroep', is dat juist één van de charmes van haar passie. „Elk jaar tijdens het uitpakken verbaas ik me over wat ik in de loop der jaren bij elkaar heb ge spaard." Het populaire Tv-programma Eigen Huis en Tuin, waarin onder andere spraakmakende woonhuizen getoond worden, heeft opnamen gemaakt in de Middelburgse watertoren. Op 16 november bracht presentatrice Myrna Goossen samen met een cameraploeg een bezoek aan de watertoren. Vijf cameramensen en een dag lang filmopnamen waren nodig om een goed beeld te krijgen van het luxe penthouse en het markante makelaarskantoor aan het Molenwa ter in Middelburg. 15 23 Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: Extra uitkering voor de minima Middelburg op Maximaal TV Parkeervergunningen aanvragen BEW. EX. Langeviele 61, telefoon: 0118-616930 Voor koffie, thee en geschenken Expositie ramp iqst op Neeltje lans Het boek van Slager, een re constructie van de watersnood ramp aan de hand van de ver halen van 200 ooggetuigen, was de belangrijke inspiratie bron voor de tentoonstelling. Fragmenten uit dit boek wor den in de expositie verbeeld en verwoord aan de hand van gesproken teksten, foto's en voorwerpen die de ramp op een eenvoudige maar indrin gende wijze illustreren. Jour nalist en schrijver Kees Slager gaf voorafgaand aan de offici ële opening een introductie onder de titel 'de mens en De Ramp'. Volgens hem staat de mens aan het begin en het einde van vrijwel elke ramp. In zijn introductie sprak Slager over twee soorten mensen die het beeld van de ramp in be langrijke mate bepalen: de verantwoordelijken en de zo genaamde klokkenluiders. Zonder veel omhaal sprak hij over de nalatigheid en het prevalerende eigen belang van de eerstverantwoordelij ken van destijds. „De Elisa- bethsvloed van 1421 kostte duizenden mensen het leven en verslond tientallen dorpen. Daar lag de oorzaak in eerste instantie in verwaarlozing van de dijken. De autoriteiten ga ven destijds kennelijk meer geld uit aan de Hoeksche en Kabeljauwse Twisten dan aan dijkonderhoud. Daarnaast had de mens deze dijken jarenlang door de zoutwinning onder graven." Ook met betrekking tot de wa tersnoodramp van 1953 con cludeerde Slager dat opnieuw het kortzichtig eigenbelang de leidraad voor het handelen van de verantwoordelijke pol derbestuurders was. Ook de toezichthoudende instanties en politici werden door Slager niet gespaard. Zij deden vol gens hem ondanks de waar schuwingen van klokkenlui ders als ir. Rulkens die al in 1931 aan de bel trok met zijn rapportage over de slechte toestand van de Brabantse zeedijken precies hetzelfde als hun voorgangers ten tijde van de Hoekse en Kabeljauwse Twisten. „Ze stopten 2153 mil joen gulden in de oorlogsbe groting om zo het Russisch gevaar te keren en hadden slechts 11 miljoen over voor Achter ieder deurtje schuilt een illustratie van de ramp het herstel van de verwaar loosde verdediging tegen de echte aartsvijand, de zee." Over de onrechtvaardigheid van rampen was Slager in zijn betoog eveneens erg duide lijk. „In de laagste klasse vie len de meeste slachtoffers. Ik hoef u niet te vertellen dat de eerstverantwoordelijken nooit in arbeidershuisjes wonen, zij zijn zelden zelf het slachtoffer van hun eigen falend beleid". De journalist eindigde zijn in vulling van het thema 'De ramp en de mens' met een fe licitatie voor de expositie waarin ook de bedenkelijke rol van sommige eerstverant woordelijken niet is verdonke remaand. Commissaris Van Gelder zwakte de scherpe woorden van Slager tijdens zijn openingswoord af door te wijzen op de oorlogsjaren en de prioriteit van de wederop bouw na de oorlog. Van Gel der: „Dat daarbij een verkeer de voorrang werd bepaald met zulke desastreuze gevol gen, kan alleen achteraf wor den bepaald". De expositie is opgebouwd uit twee ringen en een kern, de ronde vorm die daardoor ont staat doet denken aan een arena. In de buitenste ring wordt met foto's en teksten op rationele en technische wijze uitgelegd hoe de ramp kon plaatsvinden en hoe de storm vloedkering herhaling moet voorkomen. In de binnenste ring staan juist de emoties en ervarin gen van de mensen die de ramp meemaakten centraal. Hier kan de bezoeker een aan tal kastjes openen die foto's, voorwerpen of geluids- of foto: Frank Husslage filmfragmenten bevatten. De kern van de tentoonstelling bestaat uit een enorm film scherm van 360 graden. Beel den uit 1953 met bijbehorend geluid van wind en water ne men de bezoeker mee terug in de tijd. De bezoeker staat midden in dit natuurgeweld en ondergaat dit als een nie tig schepsel. De expositie 'Ramp 1953' blijft vast onder deel van Waterland Neeltje Jans en is in de wintermaan den te zien van woensdag tot en met zondag van 10 tot 17 uur. Wl Als kind was Riet Kruitbosch al gefascineerd door de kerststal. Zoals vele Limburg se gezinnen was er voor de heidense kerstboom geen plaats. Maar voor de kerst groep werd de halve huiska mer verbouwd. „Een stoel ging de kamer uit, er werd rotspapier tegen de wand ge prikt en een plateau gemaakt met takjes en mos. De haard werd aangestoken er was lekker eten. Je oog werd con tinu naar die enorme stal ge lokt. Prachtig was het. De he le stal was zo groot dat onze hond dacht dat hij in het bos was en zijn poot er tegen op lichtte." De verzameling ontstond in de jaren tachtig. „Eenmaal ge trouwd had ik een armetierig groepje van papiermaché. Mijn zoon nam Jozef altijd mee op de tractor en ik was Maria altijd kwijt... tot ik er op Een klein gedeelte van de verzameling van Riet Kruitbosch. foto Anton Dingemanse ging staan. Mijn zussen kwa men op een gegeven moment met kerstgroepen uit Afrika en Zuid-Amerika. Toen ik die zag, was ik verkocht." Ondertus sen is de collectie uitgegroeid van twee tot honderd. Van twee centimeter hoge plastic kerstgroepen, tot een porse leinen Hummelkerststal, ge borduurde, bamboe en glazen groepen. Kruitbosch heeft zelfs Zeeuwse kerststallen met een uit piepkleine schelpjes gemaakte Jozef en Maria in een mosselschelp. Maar ook meer exotische exemplaren uit Nigeria, Zuid-Amerika en Indonesië. De kleinste is zo een twee centimeter hoog en de grootste telt nog net geen meter. Riet Kruitbosch is nu zo ver dat ze de verzameling aan een selectie gaat onderwer pen. „In het verleden heb ik alles gekocht, wat ik te pak ken kon krijgen. Kunst en kitsch. Als er bijvoorbeeld iemand belde dat er bij de drogisterij een stal te koop was, liet ik er zogezegd de afwas voor staan. Nu zit ik dus opgescheept met een paar groepen die ik eigenlijk helemaal niet mooi vind. Die moeten de deur uit." Jozef met het lelijke gezichtje zal het veld dus moeten ruimen en ook de groep waar onder op 'Made in China' staat en baby Jezus spleetoogjes heeft gekregen wordt weg gegeven of verkocht. Zater dag 9 december staat ze bij voorbeeld op de kerstmarkt in Ter Valcke en 12 december in de Grote Kerk van Goes. De eerste adventzondag moe ten de groepen allemaal weer een plaatsje hebben gekregen in de woonkamer, eetkamer, keuken en logeerkamer. In de woonkamer worden de inge bouwde vitrinekasten leegge ruimd en volgestopt met de mooiste groepen. In de lange eetkamer komt een behangta- fel te staan die dient als expo sitieruimte en ook in de keu ken wordt een hoekje inge ruimd voor kerststallen. On der de kerstboom komt er geen kerstgroep te staan. „Het is hard werken om alle stallen een plek te geven, maar als het eenmaal staat, is het een prachtig gezicht. Weet je wat ik dan het liefste doe... kerst liedjes opzetten, glaasje wijn erbij en dan genieten van het uitzicht." Myrna Goossen bekijkt de woonkamer van het penthouse foto: Ingrid Gerritsen Eigenaar Arjen de Pagter ver telt tijdens de rondleiding hoe het industriële monument in de anderhalfjaar durende ver bouwing is omgetoverd in een exclusief woonhuis en mooie kantoorruimte. Bij de verbouwing zijn veel details, die herinneren aan de oude functie van watervoorziening, bewaard gebleven. De repor tage laat zien hoe een beeld bepalend monument een nieuwe eigentijdse functie heeft gekregen. De eerste steen van de water toren in het centrum van Middelburg werd op 15 juni 1891 gelegd door burge meester Schorer. Later zijn achter de toren een pompsta tion en een reinwaterkelder gebouwd. De toren is vermoe delijk in de jaren zeventig bui ten gebruik gesteld. Het pompstation en de reinwater kelder zijn nog wat langer in gebruik gebleven. Toen ook deze installaties overbodig waren geworden heeft het waterleidingbedrijf het hele complex in 1995 aan de ge meente verkocht. De gemeen te zocht vervolgens een nieu we eigenaar voor de toren en het pompstation. Het plan van de Pagter voor een kantoor en penthouse werd uit drie inge zonden plannen gekozen door de gemeente als meest ge schikte optie voor het monu ment. Het nieuwe kantoor dat zich in het voormalig pomp station bevindt werd in no vember 1998 in gebruik geno men. Het luxe penthouse dat via een naast de toren ge plaatste lift bereikbaar is wordt verhuurd aan particulie ren, bedrijven en instellingen. RTL 4 biedt de kijkers zaterdag 9 december om 18.10 uur een blik in het interieur van de Middelburgse watertoren. Zondag 3 december ging in Sluis de nieuwe Zeeuwse campag ne tegen alcohol in het verkeer van start. Bijzonder aan deze campagne is dat er gebruik wordt gemaakt van het van oor sprong Belgische Bob-concept. Bob is geen bestaande figuur maar is degene die niet drinkt als hij of zij rijdt tijdens een avondje stappen. In België is Bob inmiddels een begrip en werkt het concept heel goed. Met deze campagne doet het Re gionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland een beroep op het nuchtere verstand van de Zeeuwse automobilist. Allerlei cam pagneonderdelen als posters, folder, tv- en radiospots en zelfs Bob-teams moeten er voor zorgen dat Bob ook in Zeeland een geziene gast wordt. De campagne loopt van 3 december tot 1 maart 2001. pag. Souburgers die een reis wilden boeken moesten tot voor kort naar Vlissingen of Middelburg. Met de ope ning van Terra Reizen in de Kanaalstraat is aan die situa tie een eind gekomen. Bij Eva Janka van Galerie JÉ in de Middelburgse Heren straat wordt kunst op een Hongaarse manier gepresen teerd en dat is echt anders dan anders. Sinds 1 decem ber is Middelburg een nieuwe computerwinkel rijker. Aan de Langeviele 63 opende Stevan Ismet en Sandra Poortvliet hun nieuwe zaak Archer Systems. I pag. Teren op oud succes is niets voor Piet Brakman, hij wil z'n muzikale horizon verbreden. Op de nieuwe cd die zaterdag 16 december uitkomt, laat de Bressiaanse trou badour een ander geluid horen met opvallend veel me lancholische liedjes. Het NIBUD, het nationale instituut voor budgetvoorlichting, en de Vakcentrale FNV beste den op twee internetsites aandacht aan de belastingher ziening 2001. De informatie op de site is zeer toeganke lijk en leidt de bezoeker direct naar de belastingmaatre gelen die voor hem of haar van toepassing zijn. Ter gele genheid van het uitkomen van het nieuwste Harry Pot terboek is er vanaf 9 december tot het eind van de maand een Harry Potter-manifestatie in de Middelburgse multimedia-winkel 'De Drvkkery'. Bij CineCity in Vlissingen draaien deze week de films The Grinch, Charlie's' Angels, Mariken, O brother where art thou, Babs, Kabouter Plop in de wolken en Harry, un ami qui vous veut du bien. Jacqueline Kerkhof aan staat 9 december in De Meiboom te Krabbendijke op het to neel met haar programma 'Laag bij de gronds'. Zaterdag 15 december is in het Vestzaktheater in Vlissingen 'Wild Grrrl' te zien, een verhaal over twee wilde stadse mei den met een verchillende culturele achtergrond. De Regionale Woningbouwvereniging Samenwerking Goes gaat drie torenflats geschikt maken voor senioren. De Bongerd is de eerste van de drie flats die wordt aan gepakt. De gebruiksvriendelijke Woonkeuze-website blijkt een succes, steeds meer mensen bezoeken Woonkeuze. Het vernieuwde zorgcentrum Cederhof is al weer enkele maanden in gebruik, maar vorige week werden de gere noveerde aanleunwoningen en de verpleegunit pas geo pend door voormalig Staatssecretaris Erica Terpstra. Advertentieverkoop (0118) 484 316 Redactie (0118) 484 276 Bezorgklachten (0800) 023 1231 Uitgebreid colofon: zie pagina zoekertjes Zaterdag 9 en zondag 10 december wordt in Koudekerke voor de derde achtereenvolgende keer de Zeeuwse Ser viesbeurs gehouden. Dit is dus het moment om in de kasten te kijken wat er aan het servies ontbreekt en op zoek te gaan naar die suikerpot of boterschaal die het ser vies compleet maakt. Ook als het zondagse servies eigen lijk te veel ruimte in de kasten inneemt of de verzamel woede door de loop der jaren is afgenomen biedt de beurs uitkomst. Spullen kunnen namelijk ook te koop worden aangeboden. Helemaal passend bij de tijd van het jaar wordt het evenement gehuld in een feestelijke kerstsfeer. Zaterdag 9 december is de beurs van 11 tot 17 uur geopend en zondag 10 december van 12 tot 16 uur. Locatie: Het Blauwe Hof, Breeweg 11 in Koudekerke. (advertentie) advertentie) Gezondheidsraad zegt: Transport van gebruikte splijtstof levert geen gevaar op. Lees het in 'Borssele Actueel'. Volgende week in dit blad.

de Faam | 2000 | | pagina 1