Schaatsbaan Vlissingen weer geopend Stoffige loop goed voor certificaat regieopleiding Nieuwjaarssnorkettocht in de Westerschelde Kinderen van Walcheren lopen 14.500 gulden bij elkaar voor Unicef Zeeuws Museum krijgt cadeautje van orthodontisten Na vijf dagen ijs maken is het weer zover! De schaats baan van het Vlissingse Sportfondsenbad is weer ge opend voor publiek. Naar verwachting kan tot medio fe bruari 2001 volop geschaatst worden. Naast recreatief schaatsen staan er ook schaatslessen op het program ma. DINSDAG WOENSDAG Carla Schroot volgde de 4-jarige regieoplei ding aan de Amateur-theaterschool van Scoop. Zaterdag 18 november werd haar eind- productie 'Joop ter Heul' door de examencom missie beoordeeld. Een spannende avond voor de regisseuse en wederom een vermakelijke avond voor de volle zaal die dit stuk al weken trekt. Schroot haalde 'Joop' uit het stof en maakte er een eigentijds blijspel met liedjes van. ZONDAG MAANDAG DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG Je moet er misschien wel een klein beetje gek voor zijn, maar toch blijft Duikteam Zee land de traditie hoog houden. Ook dit jaar be ginnen ze het nieuwe jaar weer met een ver frissende duik in de Westerschelde, de zoge naamde Nieuwjaarssnorkeltocht. De snrokel- tocht wordt voor de drieëntwintigste keer ge houden. In september gingen op Walcheren drie scho len op pad voor Unicef Zij deden mee aan de 'Nationale Loop voor Unicef' om geld bij elkaar te lopen voor hun leeftijdsgenootjes in Bosnië- Herzegovina. Eind September hield de Nederlandse Vereni ging van Orthodontisten 'DMO' haar weten schappelijke najaarsvergadering het Provincie huis van de Abdij en het Roosevelt studiecen trum. Als dank voor de Zeeuwse gastvrijheid van de provincie heeft DMO besloten het Zeeuws Museum een donatie te schenken. Woensdag 29 november 2000 FAAM/VLISSINGER 21 Zaalvoetbaltoernooi - In december en januari spelen 109 teams van de zeven voet balverenigingen uit de gemeen te Veere het 5e Rabobankwin- terzaalvoetbaltoernooi. De wedstrijden waaraan de jong ste F-pupillen tot en met A-juni- or deelnemen, worden ge speeld in de sporthallen van Koudekerke en Oostkapelle en in de sportzaal in Westkapelle. Goed speelgoed- Wacht nog even met uw Sinterklaas- of kerstinkopen. Op vrijdag 1 de cember geeft Janneke van den Bosch van de Stichting Jeugd zorg Zeeland een uiteenzetting over verantwoord speelgoed voor jonge kinderen. In 't Spui in Vlissingen vanaf 19.30 uur. Toegang gratis. Speel-o-theek - De Speel-o- theek die jaren gevestigd was in basisschool de Leeuwen- burch is ondergebracht bij de Brede School. Sinds half no vember is de Speel-o-theek weer open en tijdelijk gehuis vest in het Wijk Ondersteu- nings Punt in de Rentmeester laan 4 in Middelburg De uit leen is iedere woensdag van 10 tot 13 uur geopend, het spel materiaal kan op dinsdagmid dag tussen 13 en 15 uur wor den teruggebracht In de schoolvakanties is ook de Speel-o-theek gesloten. Leden die al ingeschreven stonden hoeven met opnieuw in te schrijven, de kosten en uitleen regels zijn onveranderd geble ven In verband met de beperk te ruimte kan tot de verhuizing naar de Unielocatie slechts een gedeelte van het speelgoed uit geleend worden. Voor inlichtin gen: kantoor Brede School tel. 611633 Kinderkerk- Kinderkerk Joy Kids geeft weer een kanjer- feest met muziek, theater en kadootjes voor alle kinderen. Zaterdag 25 november van 14 tot 16 uur. Thomaskapel, Vrij landstraat 98 te Middelburg Maansikkelbeer- Vrijdag avond 23 en zaterdag 24 no vember aanstaande starten Ria Geerse en Come Kooke in pak huis 22 te Middelburg de work shop 'Maansikkelbeer' Affiches in Willem 3 - GraphX toont een overzicht van 30 jaar vormgeving in affiches over jongerencultuur in De Piek in Willem 3, Oranjestraat 4 te Vlissingen. De tentoonstelling is geopend t/m 7 januari 2001 op donderdag tot en met zon dag van 12 tot 17 uur. Astma fitness - Het Astma Fonds, afdeling Walcheren, biedt mensen met chronische luchtwegaandoeningen de mo gelijkheid deel te nemen aan een nieuwe vorm van aange paste sportbeoefening, astma fitness Informatie over astma fitness of aangepaste zaal- sport of -zwemmen is verkrijg baar bij mevrouw W. Taal, tel. 625828. Expositie - Tot 4 december exposeert Erik Heugen etsen en mezzotinten in het Theo van Doesburgcentrum in Vlissin gen Onder leiding van docen ten grafiek voerde hij verschil lende experimenten met be kende en minder bekende technieken uit Dit heeft geleid tot de huidige werken die tij dens de tentoonstelling zijn te zien. De thematiek die Erik Heugen hanteert wordt be paald door hetgeen voor han den is. Een vis van de markt op een krant, in zijn element in zijn eigen omgeving voor een ets of een tekening van de portret en modelcursus voor een mez zotint. Molukken- Donderdag 30 no vember vindt er in het Christe lijk centrum Zuidpoort aan de Voltaweg 3 in Vlissingen een benefiet aanbiddingstour voor de slachtoffers op de Molukken plaats. De Lion Haert Band treedt hier op en bestaat voor deze tour uit een Nederlands/Moluks/Indische samenstelling. Het optreden van deze avond zal digitaal wor den opgenomen en op cd ge zet. Een gedeelte van de op brengst van de cd is bestemd voor de slachtoffers van het ge weld op de Molukken De avond begint om 19.30 uur, de toegang is vrij. Leger des Heils- Op Maan dag 18 december 2000 wordt de jaarlijkse kerstviering voor ouderen uit de gemeente Vlis singen gehouden in het Arse naal-theater aan de Zeilmarkt te Vlissingen vanaf 19 uur. Toe gangsbewijzen voor deze kerst viering zijn af te halen bij het Leger des Heils aan de dr Sta- vermanstraat 39-41 te Vlissin gen op dinsdag van 13 tot 15.15 uur en donderdag van 10 tot 15.15 uur. Telefonisch reser veren op 412633 tijdens dezelf de uren. Barbie- Van 4 tot 30 decem ber is er in de Zeeuwse Biblio theek aan de Kousteensedijk in Middelburg de tentoonstelling 'Barbie, toen en nu' uit de col lectie van Corrie Bosschaart De tentoonstelling wordt woensdag 6 december om 16 uur geopend. Expositie- Het beste werk van de Zeeuwse fotoclubs is te zien op de jaarlijkse Zeeuwse fotosalon, georganiseerd door de Bond van Nederlandse Ama teur Fotografen Verenigingen, ook bekend onder de naam 'De Fotobond', afdeling Zee land. De expositie is te zien aan de buitenkant van de brasserie in De Drvkkery aan de Markt in Middelburg tijdens openingsu ren Amnesty- In de Zeeuwse Bi bliotheek, Kousteensedijk in Middelburg kunnen op 11 de cember van 18.30 tot 20.30 brieven geschreven worden voor Amnesty International. Pierre Wind- De Haagse 'schrijver-kok in het zwart' Pier re Wind vertelt over koken, laat gamba's in vanillesaus proeven en signeert. Dit alles op zondag 3 december in de brasserie van De Drvkkery aan de Markt in Middelburg van 15 tot 16.30 uur. Heemkundige kring Woensdag 29 november houdt Kees Slager een lezing over het project 'Ooggetuigen van de twintigste eeuw'. De lezing vindt plaats in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek, Kou steensedijk 7 in Middelburg en begint om 20 uur. Ook niet le den zijn van harte welkom. Tafeliichtjes- Zondag 3 december geven Mirjam van Sluijs en Ina de Witte een creatieve doecursus in De Drvkkery. Met allerlei mate rialen gaan zij samen met de deelnemers aan de slag om op eenvoudige wijze de coratieve tafel lichtjes te maken. Plaats: binnenplein van De Drvkkery aan de Markt in Middelburg, aan vang 14 uur. Bloemschikken- De Zeeuwse Volksuniversiteit houdt in Middelburg op 13 de cember en in Serooskerke op 14 december een workshop bloemschikken met het thema 'kerst' De Middelburgse work shop is van 13.30 tot 16.30 uur aan de Spanjaardstraat 51 te Middelburg en in Serooskerke van 14 30 tot 15.30 in 'De Zandput'. Meer inlichtingen bij de ZVU, Spanjaardstraat 51 Middelburg, tel 634800. Leger des Heils- Het Leger des Heils houdt zaterdag 16 de cember in scholengemeen schap Nehalennia aan de Kruis weg 2 in Middelburg een kerst viering speciaal voor ouderen vanaf 60 jaar. De viering begint om 14 30 uur. Gratis Kaarten zijn af te halen in het gebouw van het Leger des Heils aan de Hoogstraat 20 in Middelburg op woensdag 29 november van 13.30 tot 16 uur en op donder dag 30 november van 9 30 tot 11.30 uur. De Niro- Pop-rockband 'De Ni- ro' brengt op zaterdag 2 de cember zijn repertoire in akoestische versie waarin alle nuances van spel en zang volle dig tot hun recht komen. In de brasserie van De Drvkkery aan de Markt in Middelburg van 14 30 tot 16 30 uur. Driebanden- Op 1, 2 en 3 december wordt er in 'Van Duyvenvoorde', Dongenstraat 107 in Oost Souburg een eindstrijd gespeeld van HFD klasse driebanden. De organi satie ligt in handen van VEGA bv. De finale is gepland op zondag om 15 uur. De Drvkkery- Zondag 3 de cember opent Peter Blom, stadsarchivaris van Veere een tentoonstelling van Veerse schilderkunst uit de periode 1900-1940 met o.a. werk van Vaarzon, Morel, Kimpe, Van Gelder e.a. De opening is om 13.15 uur in de Directiekamer van De Drvkkery aan de Markt in Middelburg Top quark- Op vrijdag 1 de^ cember spreekt in de Zeeuwse Bibliotheek aan de Kousteense dijk in Middelburg prof. Dr. Martinus J.G. Veltman, nobel- prijswinnaar natuurkunde 1999, over het onderwerp 'Top quark' of 'oneindigheden'. Aanvang 20 uur, toegang gratis. Sinterklaas Klepperhoeve- Sinterklaas is 2 december op Kinderboerderij 'de Klepperhoe ve'. Op de kinderboerderij kun nen van 13.30 tot 15 30 kinde ren van 4 tot 8 jaar samen met Sinterklaas en Pieterbaas een ritje maken met de ponywagen voor 2 gulden per kind of pony rijden voor 1 gulden per kind en de dieren voeren. Sector Economie- Donder dag 30 november is er aan de Merwedestraat 1 in Middel burg van 18 tot 21 uur een in formatieavond over de sector Economie van het ROC Zee land. Deze sector verzorgt op leidingen voor o.a. administra tie, toerisme recreatie, han del, brood- en banketbakker en facilitaire dienstverlening Meer informatie op www.roc- zeeland.nl Van Duyvenvoorde- Buurt vereniging Van Duyvenvoorde, Dongenstraat 107 in Oost Sou burg houdt zaterdag 2 decem ber voor kinderen tot 12 jaar een Sinterklaasmiddag De kin dervriend is te gast van 14 tot 16 uur. De kosten zijn 5 gulden voor leden en voor niet-leden 7,50 gulden. Inlichtingen en aanmelden, tel. 460361 of 471119. Er is schaatsdisco op de vrijdagen 22 december, 12 januari, 2 en 23 februari van 19 tot 22.30 uur. De schaatsbaan is geopend op dinsdag en donderdag van 15 tot 19 uur, woensdag van 12 tot 19 uur, vrijdag van 15 tot 21 uur za terdag van 12 tot 17 uur en zondag van 10 tot 17 uur. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, koffie contactoch tend, 9.30 u. Bachten Reede Vlissingen, handwerkgroep voor 55-plussers, 14 u. Theo van Doesburgcentrum Vlissin gen, ontmoetingsmiddag voor 50-plussers, 14 u. FNV Zee land, telefonisch spreekuur ABW-uitkering van 10-12 u., tel. 625655. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, koersbal, 13.30 u., country line dansen, 18.30 u. Buurthuis De Schuur Oost-Souburg, dammen voor jong en oud, 18.30 u., dansles voor gevor derden, 19.30 u. Wijkcentrum Open Hof Vlis singen, soosmiddag voor 50- plussers, 13.30 u. Diensten centrum Ouderen Westkapel le, wekelijkse soos voor 55- plussers, 19 u. Sportfond senbad Vlissingen, aangepast zwemmen voor mensen met astma en COPD, 12.30 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, sociaal spreekuur, 13.30 u. Buurthuis De Schuur Oost-Souburg, naai cursus, 9.30 en 19.30 u., dans les voor beginners, 19.30 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, darten, 19.30 u.* Jongerencentrum Midgard Middelburg, grootbeeldvideo film, 20 u. Clubhuis Willen is Kunnen Vlissingen, wandel morgen voor 50-plussers, 9 u. Het Bolwerk Vlissingen, dia lezing 'De scheiding der Sou burgen', 20 u. door Inge Adriaansen Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, buurtcontact, 15 u. Multi Colour Middelburg, doe dag kerstkaarten maken, 10 u. Ontmoetingscentrum Dauwendaele Middelburg, Sint Nicolaas bal, 20 u. Sporthal De Couburg Koude kerke, dansavond met live muziek, 20.30 u. Campus de Ruyter Vlissingen, bingo voor 50-plussers, 13.30 u. Sporthal Baskenburg Vlissin gen, aangepast sporten voor mensen met Astma en COPD, 14.30 u. Theo van Doesburg centrum Vlissingen, country line dance voor beginners, 9.45 u. Wijkcentrum Schel debuurt Vlissingen, soosmid dag, 13.30 u. Buurthuis De Schuur Oost-Souburg, klaver jassen en line dance voor be ginners, 19.30 u. Zwem school De Parel Domburg, ba- byzwemmen, 15 u. De regieopleiding die Schroot volgde bestaat uit drie jaar theorie, waarna in het vierde jaar een regieconcept van de cursist wordt verwacht. Schroot maakte het zichzelf met de keuze van haar afstu deeropdracht niet makkelijk. Zij koos namelijk voor het stuk 'Joop ter Heul'. Twee jaar lang werkte zij aan haar eindexa menstuk. Schroot gebruikte voor haar bewerking het script uit 1924, wat zij ter Theo van Doesburgcentrum Vlissingen, ontmoetingsmid dag voor 50-plussers, 14 u. Sportzaal Van Doornlaan West-Souburg, internationale dans, 10 u. Buurthuis De Schuur Oost-Souburg, line- dance voor gevorderden, 19.30 u. FNV Zeeland, telefo nisch spreekuur ABW-uitke ring van 10-12 u., tel. 625655. Fitnesscentrum Stamina Vlissingen, astmafitness voor mensen met astma en COPD, 14 u. Wijkcentrum Schelde buurt Vlissingen, klaverjassen, 19.30 u. Strandpaviljoen Panta Rhei Vlissingen, jam sessie, 20 u. Jongerencentrum Midgard Middelburg, grootbeeldvideo film, 20 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, kla verjassen, 13.15 u. Buurt huis Aldegonde Vlissingen, praat- en dansavond voor al leenstaanden vanaf 25 jaar, 20.30 u. Café De Goede Ver wachting Lewedorp, avond ruilbeurs, 19.15 u. Aula van de Cypressenhof Middelburg, bingo voor de jeugd, 19 u. Buurthuis De Schuur Oost- Souburg, prijsklaverjassen en bingo, 20 u. Duikteam Zeeland houdt de traditie in ere om de eerste de dag van het nieuwe jaar te be ginnen met een receptie op de boulevard van Vlissingen. Omdat ze een duikvereniging zijn wordt daar een snorkel- tocht achteraan gehouden, le dereen met een paar vinnen en een goud sluitend duik- of surfpak kan een eindje mee snorkelen. Om het een nog vreemder gezicht te maken voor omstanders mogen deel nemers verkleed verschijnen als bijvoorbeeld piraat, raket, boerin of robot. Voor de mooiste verkleedpartij is er een prijs. Vorig jaar ging elke verklede duiker met een prijs naar huis. De aanmelding voor de snor- keltocht is om 12.15 uur in de kleedaccommodatie onder Boulevard Evertsen in Vlissingen. Na het omkleden presenteren de verkleeddenen zich aan de jury. De start voor de tocht is om 14 uur ter hoogte van de duiktoren. Terug uit het water worden de zwemmers warm onthaald met een glas glühwein. Iedere deelnemer krijgt ook nog een leuke herinnering. Het nieuwe jaar origineel beginnen kost een tientje. Voor meer infor matie: 461009. Het nieuwe jaar wordt begonnen met een frisse duik. foto Frans Spoor foto: Unicef In Serooskerke, liepen de kinderen, groot en klein, van Basisschool de De Wegwij zer een route door de pol der. Ze liepen gezamenlijk met hun ouders 3300 gulden bij elkaar. De kleuters van de Francis- cusschool in Vlissingen lie pen heel dap per rondjes om de school terwijl de kin deren van de bovenbouw zo hard ze kon den rondjes vóór de school renden. Deze kinderen kon den onlangs 3500 gulden overhandigen aan het Unicef Comité Walcheren. In Middelburg deden de kin deren van de twee locaties van basisschool Acaciahof aan deze loop mee door hard te lopen en te skeeleren, zij overhandigde aan het Unicef Comité een bedrag van 7700 gulden. Het totaalbedrag van 14.500 gulden is voor een spe cifiek project in Bosnië-Herze- govina. Unicef helpt kinderen in dit land een veilige toekomst op te bouwen. Met behulp van sportactiviteiten en zo merkampen stimuleert Uni cef de verzoening tussen de verschillende etnische groepen. Hiernaast geeft Unicef voorlichting over landmij nen. Het opruimen hiervan is een langzaam en kost baar werk. Overhandiging van de cheque plaatse moest kopiëren want het script mocht het archief van het Theaterinstituut Nederland niet uit. Ongeveer de helft werd geschrapt en in tegenstelling tot het origineel kreeg de moeder van Joop een duidelijke rol in de bewer king van Schroot. Haar bewer king is gebaseerd op de klas sieke meisjesboeken van Joop ter Heul uit 1919-1925, ge schreven door Cissy van Marxveldt. Het verhaal werd door Schroot dus letterlijk en figuurlijk uit het stof gehaald en gekneed en bewerkt tot een blijspel met zang, dans en spel. „'Joop' is een soort meisjesdroom van mij, in mijn puberteit verslond ik de boe ken en al heel lang liep ik met het idee om iets met het ver haal te doen, vertelt de en thousiaste regisseuse Toen ik zei dat ik van 'Joop ter Heul' een blijspel met zang en dans wilde maken, vroegen veel mensen zich af of dat nou wel zo verstandig was. Het is een oud en beetje stoffig verhaal, maar dat was nu juist de uitda ging. Ook de bezetting was een hele toer, er spelen maar liefst veertien personages en drie zangers in mee". Schroot legde in haar examenstuk haar hele ziel en zaligheid en maak te gebruik van alle vaardighe den en eigenschappen die zij in huis heeft. Haar moederlijke en opgewekte karakter kwam haar in de begeleiding van de grote groep mensen waar zij mee aan de slag ging goed van pas. „Ik zie toneel als schilderen met mensen, je zoekt de juiste personen bij el kaar en maakt een mooie com positie van de acteurs". De creatie van Schroot die 14 oktober in het Middelburgs Minitheater in première ging blijkt aan te slaan. De hele reeks voorstellingen die loopt Carla Schroot (links) aan het werk tijdens de generale repetitie. tot en met januari is uitver kocht en de reacties zijn en thousiast tot zeer lovend. Ook de examencommissie was zeer te spreken over het werk van Schroot. Haar eindpro- ductie was goed voor het cer tificaat Amateurtoneel Regie. Met enige trots vertelt Schroot over de opmerkingen van de examencommissie: „Ik heb vooral gescoord met vlot heid en de enscenering, maar nog belangrijker, in ieder ge val voor mij, was de opmer king dat de groep zo straalde. Het is een hele klus om zoveel mensen op een lijn te krijgen en dat is uiteindelijk toch heel goed gelukt. Er is in deze groep echt saamhorigheid en dat is voor een regisseur prachtig natuurlijk". Naast de vele ervaringen en leermo menten die 'Joop' met zich meebracht heeft Schroot met dit stuk haar levensfilosofie bevestigd gekregen. „Ik zeg altijd als je iets heel graag wilt en je gelooft er in, dan lukt het je ook. En dat blijkt nu met dit stuk maar weer. Ik moet er wel bij zeggen dat het zonder de inzet van de spelers, en iedereen die ach ter de schermen keihard heeft meegewerkt nooit zo mooi als nu had kunnen wor den. Ik heb dan ook ontzet tend veel geluk met al deze mensen om me heen, die steeds maar weer bereid zijn om mee te denken en mij op nieuw de energie geven om ook als het wel een moeilijk was volledig achter het stuk te blijven staan". Vanwege het enorme succes van 'Joop' zijn er op 13 de cember en 24 januari twee extra voorstellingen van inge last. Ook van deze voorstellin gen wordt verwacht dat ze snel uitverkocht zullen zijn, dus wie deze vrolijke bewer king van een klassieker uit de jaren twintig nog wil gaan zien doet er goed aan zo snel mogelijk kaarten te bestellen bij Bruna-Loeks Boekhandel in Middelburg. Met het verdwijnen van de streekdracht worden ook de accessoires en de daarbij be horende sieraden steeds zeld zamer. Over de besteding van de gulle gift hoefde de mensen van het museum niet zo heel lang na te denken. In overleg met mevrouw Hester van den Donk, hoofd collectie en pre sentatie van het museum, werd besloten de donatie te gebruiken voor de aankoop van een Zeeuws streeksierraad uit een particuliere Zeeuwse verzameling. Gekozen is voor gouden Arnemuidse strikken, de welbekende klaverbladvor- mige hangers voor aan de krullen van het oorijzer. Deze strikken zijn zeer bijzonder om dat het dubbele hangers zijn met aan het onderste strikje een parel geflankeerd door twee lovertjes. Omdat rond 1900 parels duurder waren dan goud, hangt aan deze strikken een simili-parel.

de Faam | 2000 | | pagina 21