Borduursters houden cultureel erfgoed levend breed Winkeliers en WNF houden prijsvraag SHOPPEN J UW ASUAL TORE Theatergroep Duinart is geen vrijetijdsbesteding maar serieus theater Middelburgse en Japanse kinderen exposeren ABN-AMRÖ De bank VERWELKOMEN U ZATERDAG 2 DECEMBER 3PSg C w.burg25.nl annenmode Kijk voor meer informatie op pagina 12 en 13 WOENSDAG 29 NOVEMBER 2000 Voor allen die de kunst van het KOFFIEZETTEN en het KOFFIEDRINKEN beminnen 9 21 17 Een van de belangrijkste onderwerpen waaraan het Wereld Natuur Fonds in 2000 aandacht geeft is de klimaatveran dering op onze aarde. Winkeliersvereni ging Vlissingen en Regioteam Zeeland van het WNF houden samen een prijs vraag met de klimaatsverandering als onderwerp. Door het invullen van een vragenformulier dingt men mee naar fraaie prijzen. De actie loopt van 1 tot en met 24 december. Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: Houvast expositie Presentatie Nog 3 dagen kleding kopen vrij van btw Duinart is de naam van het theatergezelschap van Stichting Arduin. Het gezelschap bestaat uit ongeveer 15 mensen vanaf 20 jaar met een verstandelijke handicap. Het theater is een onder deel van de sector dagbesteding van Arduin. On der leiding van Peter Adriaanse werkt de groep een dag per week aan een theaterproductie in het Cultureel Centrum van Arduin. De nadruk ligt daarbij op werken, want het repeteren wordt niet gezien als vrijetijdsbesteding maar wel degelijk als werk. Peter Adriaanse, voor velen wellicht be ter bekend als Leeuw van het befaamde duo Muis Leeuw, vertelt over de theatergroep Duin art, zijn rol als coach en regisseur, de producties, de impact van het theater op het leven van de deelnemers en zijn eigen passie voor toneel. In het postkantoor aan de Middelburgse Lange Noordstraat is tot 22 december een expositie van kleurrijke kindertekeningen te zien. De 50 tekeningen zijn gemaakt door basisschoolleerlin gen uit Middelburg en Nagasaki. Ze gaan over het dagelijks le ven in deze twee steden, gezien door de ogen van de kinderen. Theater maakt dingen bespreekbaar De langste merklap ter wereld is klaar en zal op zaterdag 2 december officieel gepresen teerd worden in het Zeeuws Museum in Middel burg. Ruim een jaar hebben 243 Zeeuwse bor duursters aan deze lap gewerkt. Waar het pro ject begon als poging om een kwantitatief re cord te vestigen is de nadruk in dit jaar steeds meer op kwaliteit komen te liggen. Volgens Elly de Feijter van het Bureau provinciaal museum consulent is met deze reuzenmerklap nieuw Zeeuws cultureel erfgoed geproduceerd. Vanaf 3 december tot 11 maart 2001 opent het Zeeuws Museum tijdelijk haar deuren, speciaal voor de expositie van deze 139 meter lange lap. In een boek met de titel 'Door ons gedaen' is de volle dige merklap, met zijn ontstaansgeschiedenis, zijn maaksters en hun motieven beschreven. Dit boek is vanaf 3 december in iedere boekhandel voor 69,50 gulden te koop. MIDDELBURG EN VLISSINGEN BEW. EX. Langeviele 61, telefoon: 0118-616930 Voor koffie, thee en geschenken pag. Boetiek 'My Way' in Veere heeft een nieuwe eige naar en is sinds oktober weer open. Schoenmode Kik in Vlissingen bestaat 25 jaar. Kledingzaak 'Splendid' nu in de Gravenstraat. Willem's Winkel wordt Winterpaleis pag. Middelburgse regisseuse slaagt met 'Joop ter Heul'. Walcherse kinderen lopen voor Unicef Duikteam Zeealand houdt nieuwjaarssnorkeltocht. pag. Bij CineCity in Vlissingen gaan deze week de films 'The Grinch' en 'Charlie's Angels' in première. Het trio Rooyackers, Kamps 8< Kamps speelt 7 december 'Diederik's neef try-out'. Normaal gaat effe zitten in de Stadsschouwburg in Middelburg. Advertentieverkoop (01 18) 484 316 Redactie (011 8) 484 276 Bezorgklachten (0800) 023 1231 Uitgebreid colofon: zie pagina zoekertjes De klimaatverandering die op onze aarde gaande is, is deels een gevolg van menselijk handelen. De oorzaken, gevolgen en oplossingen hiervan worden door het Wereld Natuur Fonds uitgebreid toegelicht aan het Nederlandse en dus ook Zeeuwse publiek. Het WNF regioteam Zeeland heeft het idee opgevat om deze problematiek op een enigszins speelse manier on der de aandacht te brengen. In samenwerking met de Winkeliersvereniging Vlissingen worden daarom in 24 winkeletalages posters opgehangen die handelen over de verandering van het wereldklimaat. Met behulp van deze posters kan een vragenformulier ingevuld worden. Door inleveren van het vragenfor mulier voor 24 december bij de winterwinkel van Uni cef en het Wereld Natuur Fonds op de Oude Markt achter de Hema maakt men kans op een van de vele toepasselijke prijzen. De prijzenpot voor deze actie is beschikbaar gesteld door leden van de Winkeliersvere niging Vlissingen. (advertentie) Stadsreiniging Specheque NS parkeerterrein dicht Bij de presentatie van het boek 'Door mijn gedaen' in oktober 1999 werd het plan geopperd om voor 2000, het internationale jaar van de tex tiel, in Zeeland een project rondom merklappen op te zet ten. In eerste instantie ging de aandacht met name uit naar de kwantiteit. Als uitgangs punt werd een wereldbe roemd borduursel genomen, het 1000 jaar oude en 70 me ter lange 'tapijt van Bayeux'. De Zeeuwse merklap moest langer worden en daarmee vermeld kunnen worden in het Guiness book of records. „Twee weken lang werd ik platgebeld door mensen die mee wilden werken aan deze lap" vertelt Elly de Feijter. De deelnemers waren zeer be trokken. Behalve door zeer bij zondere omstandigheden zijn er vrijwel geen borduursters afgehaakt. In een aantal regiobijeenkom sten hebben de begeleidsters en textieldeskundigen Eef de Jonge en Mia Elmont vragen beantwoord en de borduur sters geïnstrueerd over de be doelingen met de merklap. Vanuit de deelneemsters kwa men met name vragen naar houvast: symbolen en motie ven. „Het ligt helemaal in uw hand, wat u op die lap wilt plaatsen moet u zelf beslis sen. Er zijn oude motieven die u kunt gebruiken maar u kunt ook zelf nieuwe motieven ont werpen" kregen de borduur sters als antwoord. Dit is het omslagpunt geweest van 'kwantiteit' naar 'kwaliteit'. Wie het eindresultaat ziet, zal ontdekken dat 70% van de ge bruikte symbolen en patronen nieuw ontworpen is door de maaksters van de lap. Met na me hierdoor verdient de lap de naam 'cultureel erfgoed'. Nadat op de derde bijeen komst, in augustus van dit jaar, de lappen ingeleverd wa ren zijn de twee begeleiders met hulp van zo'n 50 borduur sters alle losse delen samen gaan voegen tot een geheel. „Bij het aan elkaar zetten kwa men nogal wat foutjes aan het licht, met name in het ver plichte 'randje van Smytegelt' dat onder en boven langs de hele lap moet doorlopen" ver telt Elly de Feijter. "In de Ne- hallenia-scholengemeenschap hebben de vrouwen weken gewerkt aan het samenstellen van de lap en het aanhechten van een ophangsysteem". De lap is nu klaar. Hij 'start' met het provinciewapen en een verantwoording. Daarna vol gen, in alfabetische volgorde de 17 Zeeuwse gemeentes. Ie dere gemeente opent met het gemeentewapen, waarna de lappen van de borduursters uit die gemeenten komen. „De borduursters hebben hun hele ziel en zaligheid in deze merklappen gelegd. Tijdens het maken zijn groepjes ont- advertentie) Gaastm Kom dus snel naar de Nieuwe Burg 25 in Middelburg telefoon: 0118-641329 Eef de Jonge en Mia Elmont met een deel van de merklap. staan van mensen die samen gingen werken, er werden ideeën uitgewisseld en er zijn vriendschappen ontstaan" verteld De Feijter. Het afstaan van 'hun' lap kostte veel moeite. Om deze meerwaarde te behouden is er nu een boek uitgegeven. In dit boek heb ben alle borduursters vier vra gen beantwoord en is er van een detail van iedere lap een patroon opgenomen. Daar naast staat uiteraard de hele lap in kleurendruk afgebeeld met de hele geschiedenis er bij beschreven." De lap wordt 2 december in de tapijtenzaal van het Zeeuws Museum ge presenteerd. „Een betere plaats is er natuurlijk niet te bedenken: een presentatie van nieuw Zeeuws erfgoed in de thuishaven van klassiek Zeeuws erfgoed. Tijdens de aanbieding van de merklap zullen met name Zeeuwen en Zeeland centraal staan. In de ruimte is plaats voor maar 400 mensen, dus met de 243 bor duursters is de ruimte al ver vol. Voor de invulling van het programma is geput uit de kringen van de borduursters: Sankie Koster, borduurster uit Zeeuws Vlaanderen, zal er zijn in haar rol van conferencier. Met drie borduursters uit haar geledingen zal de kleder- drachtgroep 'Het Walchers kostuum' vertegenwoordigd zijn. Uit deze groep is de jong ste borduurster afkomstig: met haar negen jaar heeft Alexandra van Dam uit Veere haar steentje bijgedragen. Het Zeeuws Museum is speci aal voor het bezichtigen van 's werelds grootste merklap ge opend van 3 december tot 11 maart 2001 van 11 tot 17 uur, op zon- en feestdagen van 12 tot 17 uur, op 26 december en 1 januari gesloten, entree 2, 50 gulden. fct -i SSSf? 8$ ggrass Él m,w";"1 Adriaanse (46) is een zeer veelzijdig man die graag zijn eigen ding doet en dat op een manier die hij zelf goed acht. Ooit deed hij een poging om op de toneelschool te komen, maar het lot besliste anders. „Daar werd ik niet toegelaten omdat ik een hazenlip had, dus toen maar een opleiding verpleegkunde en toneelspe len bij het amateurtoneel", lacht Adriaanse. Na een aantal jaren verpleegkunde was hij tien jaar lang afdelingshoofd op Arduin, tot hij het gevoel kreeg dat hij dit niet tot zijn 65e wilde doen en het theater- dier in hem steeds meer de overhand nam. Op de vraag wat hij nu in het dagelijks le ven doet volgt een opsom ming van onder meer: vader zijn, theatermaker, regisseur, zanger, coach en acteur. In dit drukke bestaan heeft theater groep Duinart een speciale plaats. „Ik werk 15 uur per week in dienst van Arduin met de theatergroep. De doelstel ling van Duinart is eigenlijk tweeledig: we maken serieuze en goede theaterproducties en we bieden de acteurs de mogelijkheden om hun ar tistieke talenten te ontwikke len. Daarbij ligt steeds de na druk op de sterke kanten van de acteur. Wat voor iedereen geldt is zeker belangrijk voor deze groep, je moet heel goed kijken waar iemand goed in is en dat verder ontwikkelen. Ik eis van deze acteurs gewoon Peter Adriaanse samen met twee acteurs uit George tijdens de repetitie. De fraaie tekeningen werden gemaakt in het kader van de 400-jarige handelsbetrek kingen tussen Nederland en Japan. Afge lopen zomer hingen de tekeningen in Na gasaki, de zusterstad van Middelburg. Vissersboot uit Arnemuiden door Jan Ri co. Samen met Frits Wierckx, de directeur van het Middelburgse postkantoor opende een enthousiaste burgemeester D.C.B. Burgers de tentoonstelling. De stadsvader praatte met de kinderen over de gezamenlijke ge schiedenis van de zustersteden Middelburg en Nagasaki. Uit zijn handen ontvingen de exposerende kinderen ook een toepasselijk cadeau van de Nagasaakse kinderen en een officiële Sumoworstelaars in kahori uit Nagasaki. linosnede door Fu- oorkonde. Over de taalbarrière heen ver beelden de tekeningen het dagelijkse leven zoals de kinderen dat kennen. De tekenin gen gaan over hun sport, hun vrijetijdsbe steding, de woonomgeving en de natuur. De kinderen hebben in verschillende tech nieken gewerkt zoals schilderen en linosne de. hetzelfde als in een ander to neelgezelschap. Geen geklooi, er wordt gewoon gewerkt aan een productie. De deelnemers verwachten ook niet anders, ze komen hier vrijwillig, ze heb ben zelf gekozen voor deze vorm van dagbesteding en gaan er ook voor. Ook voor hen is het heel belangrijk dat zo'n dag zinvol is, dat we met z'n al len ergens naar toe werken. „Ons bestaansrecht is afhan kelijk van succes en daar wer ken we met z'n allen keihard aan. Ook verstandelijk gehan dicapten weten net als elke acteur heel goed wat applaus is", legt Adriaanse uit. Het meest recente voorbeeld van de serieuze en kwalitatief ho ge prestatie van Duinart is 'George', de aangrijpende ver tolking van 'la huitieme jour van Jaco van Dormael. Twee avonden stond de groep met dit stuk op de planken van de Middelburgse Schouwburg, de derde voorstelling wordt 13 januari gegeven in Zierik- zee en vanwege het enorme succes worden er op 6 en 7 maart nog eens twee extra voorstellingen gegeven. „Ge orge was een gewaagd stuk. Omdat de acteurs in dit stuk zichzelf moesten spelen, dus mensen met het Downsyn droom, was het extra moeilijk. Daar komt bij dat een gedeel te van het gezelschap uit ama teurtoneelspelers bestaat. Het moest een gelijkwaardige mix worden. Bij dit stuk zijn ook de ouders en familieleden heel intensief betrokken. Er is eerst een informatieavond ge houden en er is zeg maar toe stemming gevraagd om dit stuk te gaan spelen". Volgens Adriaanse is theater bij uitstek geschikt om dingen bespreek baar te maken en te laten zien wat mensen kunnen. 'George' staat erg dicht bij de realiteit van de acteurs en heeft vol gens hem niet alleen het pu bliek maar ook de acteurs meer inzicht gegeven in het alledaagse leven en de gevoe lens van iemand met een ver standelijke handicap en de normen en waarden die daar bij bedacht worden door de 'gewone' mensen. „Door het theater krijgen de deelnemers meer inzjcht in zichzelf en de wereld om hen heen. Elke scè ne wordt uitvoerig besproken, uitgelegd en vertaalt naar henzelf. Zo ontstaat er vanzelf een discussie en die moet je niet uit de weg gaan, daar ontwikkelen ze door en leren ze een mening vormen, net als jij en ik. Eigenlijk is er hele maal niet zo veel anders bij Duinart dan bij andere groe pen, het kost misschien alle maal wat meer tijd". 'Geoge' gaat over een jongen met het Downsyndroom die denkt dat hij uit Mongolië komt. Hij voelt zich niet thuis voelt in de inrichting waar hij woont en gaat op pad gaat om zijn moeder te zoeken die dood blijkt. Tijdens zijn reis ontmoet hij Harry; een gladde zakenman met huwelijkspro blemen. Min of meer nood ge dwongen trekt het duo samen op en gaandeweg ontdekken ze dat ze veel van elkaar leren en ontstaat er een bijzondere vriendschap. door Frank Husslage I

de Faam | 2000 | | pagina 1