DKNY Gimbrère MODEBRADERIE Cliëntenraad biedt hulp bij nieuw belastingstelsel Unieke ervaringen door een studiejaar in het buitenland breed Sint meert zaterdag af in Vlissingen 39Sü C sterk trfgePdi*"<0$ WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN JAARGANG 101 - NUMMER 47 KORTINGEN 50-70 MAGAZIJNVERKOOP LANGE DELFT ló MIDDELBURG De wereld staat bol van de vooroordelen. Als je een jaar naar het buitenland gaat of je vangt hier een buitenlandse scholier op, gaat er een wereld voor je open. Want in Nederland loopt niet iedereen al drugs snuivend op straat en Australiërs zijn niet lui, maar relaxed. AFS Brabant-Zeeland houdt maandag 27 november in de Zeeuwse bibliotheek een voorlichtings avond over de mogelijkheden van een studiejaar in het buitenland. Vanaf 20 uur kunnen zowel scholieren als potentiële gastgezinnen informa tie inwinnen en genieten van alle verhalen. Voorbereiding ©QMKIBIM In 2001 krijgen alle Nederlanders te maken met een nieuw belastingstelsel. Ten opzichte van het huidige stelsel zal er veel veranderen. Ook voor mensen die van een bijstandsuitke ring moeten leven zal het nieuwe stelsel gevol gen hebben. Zij moeten in ieder geval voor 15 december een VT-formulier (voorlopige terug gaaf) bij de belastingdienst indienen. De Mid delburgse Cliëntenraad geeft gratis uitleg en hulp bij het invullen van het formulier. Veranderingen Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Vorige week kwam hij al aan in Nederland en na een weekje wennen aan het Neder landse klimaat bezoekt Sint samen met zijn Pieten zaterdag 25 november Vlissingen. De 'Spanje' meert om 13.15 uur af in de Koop manshaven. Daar zal Sint samen met zijn 80 Pieten voet aan wal zetten. Zoals dat hoort bij hoog bezoek zal wethouder T.R.K. Meijers de Sint namens de gemeente Vlissingen offi cieel verwelkomen. ©SKIMS® MIDDELBURG VISSINGEN GOES 26 NOVEMBER KOOPZONDAG Juwelier^sW sssaw \AN DERJMADEN KLEINE MA RKT VLISSINGEN Tel. I) 118412605 WOENSDAG 22 NOVEMBEB^Ïg^J^> J /\BEW. E)C>nJ faam/ m Advertentieverkoop (01 18) 484 316 Redactie (01 18) 484 276 Bezorgklachten (0800) 023 1231 Uitgebreid colofon: zie pagina zoekertjes Bruno Berwanger is 17 jaar en komt uit Brazilië. Via AFS kwam hij drie maanden gele den als gast bij de familie Meeusen in Vlissingen te recht. De eerste weken waren voor hem erg vreemd. „Alles is anders dan thuis: de taal, het eten, de gewoonten en vooral het weer", vertelt Bru no. „Hoewel helemaal vreemd is de taal nu ook weer niet. In Brazilië heb ik een cursus Ne derlands gevolgd, maar dat is toch anders dan de taal moe ten gebruiken op een Neder landse school en in een Ne derlands gezin". Ondanks de moeilijke beginperiode en de grote verschillen tussen de Nederlandse en Braziliaanse gewoonten heeft Bruno nog geen spijt gehad van zijn ver re reis. „Het is een unieke er varing waar je alleen maar sterker van wordt. Toen mijn moeder over AFS begon was ik helemaal niet enthousiast. Ik had helemaal geen zin om mijn vrienden en familie een jaar te verlaten. Voor mijn va der hoefde het ook niet zo no dig. Maar mijn moeder hield vol, zij was er van overtuigd dat een langer verblijf in het buitenland goed is voor je ontwikkeling. Toen zijn we maar eens gaan informeren naar de mogelijkheden. Aan Nederland had ik zelf nooit gedacht, wel aan Turkije of Ja pan, maar juist de landen die op mijn lijstje stonden konden niet en toen kwam Nederland ter sprake". Bruno kende Nederland hele maal niet, het enige wat hij over Nederland wist was dat er een erg tolerant drugsbe leid werd gevoerd en dat drugsgebruik in Nederland heel gewoon is. „Ik ben hier nu drie maanden en heb nog niemand drugs zien gebrui ken", lacht Bruno. Aan Bru no's reis ging een gedegen voorbereidingstraject van bij na twee jaar vooraf. Op aller lei manieren verdiepte hij zich samen met de medewerkers van AFS in zoveel mogelijk as pecten van Nederland. „Ook maakte ik via AFS kennis met andere studenten die ook een jaar in het buitenland zouden doorbrengen en ook met mensen die dat al hadden ge daan. Met hen heb ik veel er varingen uit kunnen wisselen en uit deze contacten zijn goe de vriendschappen ontstaan. Met een paar Brazilianen die ook ergens in Nederland bij een gastgezin logeren heb ik regelmatig contact". De Brazi liaan krijgt het naar eigen zeg gen steeds beter naar zijn in Vlissingen. Aan het Schelde- mondcollege volgt hij het vijf de jaar VWO. Door school, de volleybalvereniging en bij tijd en wijle het uitgaansleven in tegreert hij vrij gemakkelijk in de Zeeuwse samenleving. In zijn gastgezin voelt hij zich in middels ook al aardig thuis, hoewel dit gezin in geen enkel opzicht lijkt op het gezin waar hij vandaan komt. „Mijn ou ders zijn erg open en geven ons een vrije opvoeding. We praten wel overal over, maar mijn ouders verwachten dat je zelf verantwoordelijkheden neemt over dingen die je doet of laat. Mijn gastouders willen alles weten en aan hen moet ik alles doorgeven en vragen. Dat kende ik helemaal niet, dus dat is wel wennen. Maar het is ook wel goed, want juist nu leer ik omgaan met andere gewoonten en gebruiken. Hij wil genieten van elk moment dat hij hier is en hoopt ook la ter profijt te hebben van deze ervaring". Jongeren zoals Bruno worden door heel Zeeland geplaatst. Op het ogenblik zitten er bui tenlandse studenten in Vlis singen, Noordwelle, Kapelle en Kloetinge. De Australische Chris kwam terecht bij de fa milie Van der Vliet uit Kloetin ge. Terwijl hij op de lange lat ten in Zwitserland staat, ver telt zijn gastmoeder Liesbeth enthousiast over haar 'eerste gastkind'. „Mijn oudste doch ter, Wendy, heeft vijf jaar gele den een studiereis naar Was hington gemaakt. Nadat zij en haar zus het huis uit waren, ging het kriebelen. „We heb- (advertentie) pag. 21 Het Activiteitencentrum Middelburg bestaat 15 jaar. In 'Over de grens' staan twee jonge Zeeuwen centraal. Joost van Leeuwen van Omroep Zeeland heeft een bijzondere hobby. Bij Cinecity in Vlissingen gaan deze week de films 'Dinosaur' en 'Shaft' in première. Sanne Wallis de Vries speelt dinsdag 28 november in het Arsenaaltheater in Vlissingen haar nieuwe programma 'Zin'. Zondag 26 november gaat het eerste koffieconcert uit de serie van vier van start in de Zeeuwse Muziekschool te Goes. (advertentie) door Frank Husslage De Middelburgse Cliëntenraad is een organisatie die de be langen behartigt van mensen met een minimuminkomen. Een groot deel van deze doel groep is tevens cliënt bij de Sociale Dienst, maar ook mensen die op een andere manier van een minimumin komen moeten rondkomen zijn bij de Cliëntenraad wel kom. Het doel van de Cliëntenraad is, volgens medewerkster Yvonne den Hollander, om mensen uit de doelgroep met raad en daad terzijde te staan. „Zo heeft de raad tijdens de behandeling van de begroting van de gemeente Middelburg onlangs een eindejaarsuitke ring van 300 gulden voor alle Middelburgse bijstandsge rechtigden weten te bemachti gen, noemt den Hollander als voorbeeld. Daarnaast hebben we ook een platform in het le ven geroepen waarin de meeste uitkerende instanties binnen de gemeente verte genwoordigd zijn. Dit plat form adviseert de plaatselijke politiek inzake beslissingen die uitkeringsgerechtigden aangaan. Maar de hulp die de Cliënten raad biedt kan ook bestaan begeleiding bij gesprekken met een bezwarencommissie of toetsingscommissie". Nu, vlak voor de wijzigingen in het Nederlandse belastingstelsel houdt de Cliëntenraad zich vooral bezig met hulp bij be lastingzaken. „Op het VT-for- mulier moeten een aantal za ken ingevuld worden met be trekking tot het inkomen van het afgelopen jaar en van het komende jaar. Niet voor ieder een is het invullen van een dergelijk formulier even mak kelijk. Bijvoorbeeld de ambte lijke taal van het formulier kan een probleem zijn, zeker voor mensen van wie Nederlands niet hun eerste taal is". „Tot nu toe betaalt de Sociale Dienst aan al haar cliënten maandelijks het hele bedrag waarop ze recht hebben, na aftrek van diverse belastin gen. Onder het nieuwe stelsel, dat per 1 januari 2001 ingaat, zal dit veranderen. „De uitke ringsgerechtigden krijgen dan een deel van hun inkomen via de Sociale Dienst en een an der deel via de belasting, legt den Hollander uit. „Dit houdt in dat de betaling in twee de len gesplitst zal worden. Het deel van de Sociale Dienst zal op de normale betaaldagen binnenkomen. Betaling van het deel via de belasting zal echter op tijd bij de belasting De Woonwinkel van Stichting Aangenaam Wonen Reimerswaal is een echte winkel. Residence Molenwater in Middelburg biedt aangepaste woningen en verpleegzorg. Yvonne den Hollander van de Cliëntenraad (rechts) helpt bij het invullen van een VT-formulier. dienst aangevraagd moeten worden met het VT-formulier, dat alle cliënten van de Socia le Dienst al in de bus gehad hebben. Wie dit formulier niet (meer) heeft kan er gratis een afhalen bij de belastingdienst aan de Kousteensedijk 5 in Middelburg. Als het formulier niet op tijd en correct ingevuld ingeleverd wordt kan de betaling van het tweede deel van de uitkering problematisch worden. Met name voor gezinnen met kin deren, eenoudergezinnen met kinderen en mensen wiens in komen bestaat uit verschillen de deeluitkeringen is het dus belangrijk om zo snel mogelijk actie te ondernemen". Naast de Cliëntenraad zijn er nog meer instellingen die gra tis hulp bieden bij het invullen van belastingformulieren. Voor vragen over VT-formulier en de nieuwe belastingregels kan men onder andere terecht bij de Sociale Dienst, de Be lastingdienst, het Activiteiten Centrum Middelburg in Ont moetingscentrum Dauwenda- ele en bij de FNV. De Cliënten Margriet Seijner startte onlangs in Oost-Souburg haar nagelstudio Nagels Zo. De wenskaartenwinkel Prent trend in Vlissingen is twee keer zo groot geworden en heeft het aanbod uitgebreid met een afwisselend assortiment cadeauartikelen. raad is gevestigd aan de Mol straat 13 in Middelburg (in gang aan de achterzijde via de Spuistraat). De openingstijden zijn maan dag, woensdag en donderdag van 9 tot 12 uur en in overleg kan er ook op andere tijden af gesproken worden. Telefo nisch is de raad bereikbaar via 614299. Het Middelburgs Koffiehuis heet voortaan Hof van Heden en verkoopt naast een kopje koffie of thee nu ook alles wat met deze dranken te maken heeft. Foto: Frank Husslage. Deze week: Gladheidbestrijding Troep-groep Station Arnemuiden De 'Spanje' meert af in Vlissingen Foto: Jaap Wolterbeek Om ongeveer 14 uur vertrekt een feestelijke optocht door Vlissingen met wagens van het Vlissings Activiteiten Fonds, Vereniging Winkelcen trum Vlissingen, Autoschade- net Van den Berg, Autobedrijf Murre, Thames Travel, en kin derschoenen Pompidoe. Ook zijn er twee versierde paar dentrams. Verder bestaat de bonte stoet uit uiteraard de Zwartepietenband, de 'Melo dy Makers', Showkorps 'Jon ge Kracht', Paardenpieten van Manege 'De Eendracht' en niet te vergeten Sint Nicolaas en zijn hoofdpieten te paard. In het winkelcentrum spelen vanaf 14.15 de 'Melody Ma kers', waar om ongeveer 15 uur de Zwartepietenband bij komt. In de Lange Zelke wordt een optreden gegeven door het leerlingenorkest van de Kon. Harmonie 'Ons Genoe gen'. Samen met de kinderen uit de paardentrams zorgen de Pieten voor een recordlan- ge polonaise. Ook worden er in het winkelcentrum nog eens tientallen uitdeelpieten verwacht die met gulle hand strooigoed uit zullen delen. (advertentie) ben op het internet ge keken en ons ingeschre ven.Twee maanden nadat we de knoop door hadden ge hakt, stond Chris al op de stoep. Er was elders geen plaats meer voor hem. Jon gens kunnen ze soms moeilijk kwijt. Het enige wat we wisten was dat hij van heavy metal mu ziek hield. Wij houden ook van mu ziek, dus dachten we vooruit maar. Hij houdt inder daad van stevige mu ziek, maar ook, net als mijn man en ik, van Eric Clapton. Het klikte dus gelijk." Spijt van haar beslissing heeft Liesbeth allerminst. „Het is leuk dat we binnenkort weer tijd voor zijn tweeën hebben, maar ik zal hem ook missen. Zo een jaar verandert niet al leen de gast, maar ook het gastgezin .Ik heb er een zoon bijgekregen." Met de ouders van Wendy's gastgezin heeft de familie Van der Vliet nog steeds contact. „Ze hebben toch een jaar op je kind ge past en dat schept een heel speciale band. Ik denk dat we met Chris ook contact zullen houden." Zijn ouders zijn niet op bezoek geweest, omdat het afgeraden wordt door de or ganisatie. Liesbeth begrijpt dat wel. „De gastouders zijn op dat moment de ouders en als de echte ouders dan op bezoek komen, moet je altijd even afwachten welke plaats iedereen inneemt." Liesbeth weet bijna zeker dat ze weer een keer een gast in huis zul len nemen. „Maar eerst gaan we even van de rust genieten", zegt ze lachend. „Bij ons is het altijd goed ge gaan, maar ik kan mij voor stellen dat sommige culturen botsen. Wij dachten geen pro blemen te hebben met een Australische jongen. Dat is toch een Westerse samenle ving. Maar het is wel anders. 'Don't worry' was het motto van Chris. Dan kan je denken dat hij lui is, maar het schijnt iets typisch Australisch te zijn. Zie je wel dat je er veel van leert."

de Faam | 2000 | | pagina 1