i J 'Icon' offert kunst op uit liefde voor oud papier Vlissingse D'Attance helemaal aangepast en vernieuwd i i j Naaien geen noodzaak meer maar vrijetijdsbesteding Car Clean Zeeland maakt doorstart aan de Mercuriusweg Volgend jaar bestaat Kunsthandel, Antiquari aat en Snuffelmarkt 'Icon' van Niels Augus- tin dertig jaar. Na het Frederiksplein in Amster dam, het Oude Raadshuis in Willemstad, de Vlasmarkt in Middelburg zit de verzamelaar nu alweer tien jaar in de Middelburgse Wagenaar- straat. Tijd voor een feestje vindt Augustin en daarom krijgt iedere bezoeker, ongeacht of men iets koopt, tot eind van het jaar een origi nele prent als relatiegeschenk. Parfumerie Drogisterij D'Attance Van den Goorbergh aan de Lange Zeike in Vlissingen is weer open. De zaak waar voorheen Matty en Ad Luitwieler de scepter zwaaiden is op diver se punten aangepast en vernieuwd. Eigenaar Andreas Van den Goorbergh en filiaalleidster Dorrianne van Hal zijn met het team van mede werksters hard aan het werk geweest tot aan de vooravond van de heropening. Het resultaat is er dan ook naar. Sinds vorige week donderdag heeft Middel burg weer een naaimachinewinkel in de stad. Met hun Husqvarna-Viking Studio in de Korte Geere 9 voorzien Herman en Anita Ver schuren in het hiaat dat enkele jaren geleden met het vertrek van de laatste naaimachinewin kel ontstond. Naast de verkoop van naaimachi nes is Herman Verschuren ook gespecialiseerd in de reparatie van alle merken machines en biedt de winkel creatieve cursussen aan. Reparatie Hoewel de man met de emmer en tuinslang op zaterdagmiddag nog steeds niet uit het straat beeld verdwenen is, vult Charles Muller van Auto- Clean Zeeland samen met zijn negen medewer kers zijn dagen met de innerlijke en uiterlijke ver zorging van het boodschappenkarretje, het sta tussymbool, zijn eerste liefde, het noodzakelijk kwaad, of de wagen van de zaak. De nog steeds toenemende vraag naar de uitgebreide service van Auto-Clean Zeeland noodzaakte Muller tot een verhuizing van de Hermesweg naar het enor me pand aan de Mercuriusweg 13 in Vlissingen. Gezond Van schandsteen tot straatkapel Kookgedachten Tussen Kunst Kitsch Eurospoor en Eurospel 2000 Bruidsmarkt in Vlissingen Winkelcentrum Dauwendaele pakt uit met harde gulden Café 'te Zot' sponsort SVR Woensdag 15 november 2000 FAAM/VLISSINGER 9 door Inge Adriaansen Of het domein van Augustin aan de Wagenaarstraat 16 in Middelburg nu een tweede handswinkel, een kunsthandel of een galerie is, laat hij zelf in het midden. Het brede assorti ment variërend van reverd- speldjes tot een uitgebreide collectie kunst en literatuur laat zich ook niet makkelijk onder een noemer vatten. „Het is ge woon van alles wat", conclu deert Augustin zelf. „In ieder geval is alles wat hier staat of hangt te koop, waarbij voor de schilderijen en ingelijst grafiek geldt dat deze tegen elk aanne melijk bod verkocht worden. Deze uitverkoop komt eigenlijk voort uit ruimtegebrek. Binnen kort zal ik de kunsthandel op heffen om me volledig toe te leggen op het papier. Daarmee bedoel ik losse prenten, oude prentbriefkaarten en verzamel objecten als oude foto's, brie ven, albumplaatjes en dergelij ke. Boeken blijven ook tot het assortiment behoren. En om de nieuwe collectie enige om vang te geven en van de kunst handel af te raken bied ik de klanten ook de mogelijkheid aan om spullen te ruilen. Pa pieren zaken kunnen zolang de voorraad strekt met mij geruild worden voor een schilderij of aquarel uit de collectie". Wat wel blijft is de documenta tieservice van 'Icon'. „Wie dat wil kan regelmatig oude knip sels ontvangen over een be paald onderwerp", legt Augus tin uit. „Wat niet wordt ge bruikt kan worden terugge stuurd. De aanwezigheid van het Zeeuws Archief hier ver derop brengt hier nogal wat mensen over de vloer die even komen snuffelen of ik iets over het onderwerp bezit waar zij zich mee bezighouden. Voor zulke mensen is een abonne ment heel handig". Sinds sep tember dit jaar publiceert Au gustin ook een 14-daagse uit gave met gedichten waarop poëzieliefhebbers een abonne ment kunnen nemen. „Sommi ge gedichten uit de bundeltjes zijn van mezelf, ook zijn er ge dichten van mijn moeder en andere dichters bij, vertelt Au gustin. Ik heb de uitgave be wust 'regel-maat' genoemd, dat dwingt mij min of meer tot het regelmatig uitbrengen van een kleine bundel, lacht Au gustin. Voor 10 gulden ont vangt men informatie over het abonnement en de eerste drie nummers. Een tikje afwijkend en daarmee misschien even ty perend voor de onderneming Niels Augustin van 'Icon' toont een van de vele werken die hij in huis heeft foto: Jaap Wolterbeek van Augustin is het zogenaam de 'geen-abonnement', waarbij liefhebbers onregelmatig gra tis een bundel ontvangen. 'Icon' is gewoonlijk geopend van woensdag tot en met za terdag van 12 tot 16 uur, soms sluit de zaak echter iets eerder. Mensen van buiten de stad doen er goed aan voor de ze kerheid eerst even te bellen, tel. 0118-624216. Ook is het mogelijk om in speciale geval len een afspraak buiten de openingstijden te maken. Voor dit kruiswoordraadsel worden de omschrijvingen gegeven per horizontale of verticale regel, leder hokje in deze puzzel heeft daardoor zijn eigen nummer; bijvoorbeeld A1 is het raak punt van regel A verticaal en regel 1 horizontaal, en is dus het eerste hokje op de eerste regel. Omschrijving horizontaal: 1 onenigheid; 2 naaldboom - studentenbond; 3 dagelijks be stuur (afk.) - voorgebergte - lidwoord - sportvereniging (afk.); 4 zeer - deel van een boom - soort vaartuig (afk.) - plaats in Over ijssel; 5 zie aldaar (afk.) - rustig - laten zien; 6 leuk - zwanger schapsonderbreking; 7 alcoholische drank - onverplichte goed heid - watering; 8 persoonlijk voornaamwoord - Arabische drank - Engelse maat (afk.); 9 korte tijd - dwaze gewoonte - zui velproduct; 10 zeenimf (myth.) - vertrekken; 11 weersgesteld heid - netheid - technische dienst (afk.); 12 gevangenishok - slee - watersport - bijbels persoon; 13 heèr (afk.) - landbouwwerk tuig - vaartuig - rondhout; 14 plaats in Zuid-Holland - plaatsver vangend; 15 lichtgeraaktheid. Omschrijving verticaal: A recht op inspraak; B bluf - gast; C openbaar vervoerbedrijf (afk.) - voorzetsel - sprookjesfiguur - Chinese maat; D kracht term (afk.) - soortelijk gewicht (afk.) - pont - rivier in ons land; E voorzetsel - plaats in Peru - persoonlijk voornaamwoord; F sier lijk - toespraak; G precies - plaats in België - ingewand van een haring; H volksuniversiteit (afk.) - groente - nota bene (afk.); I eind - vrienden - evenzo; J roeispaan - kluchtig persoon; K heili ge (afk.) - luxe brood - gever (Lat.); L Londense taxi - deel van het hoofd (mv.) - persoonlijk voornaamwoord - tussenwerpsel; M handschrift (afk.) - steunpilaster - familielid - uitroep; N te leurstellend - blunder; O materieel peil. Er ontstaat een uitdrukking wanneer u de letters uit de hokjes met de volgende nummers achter elkaar plaatst: L5.N5.N8.K9.I9.J9.C7.A7 - J6.I6.G4.B4.F4 - D3.H2.I2.M2.K2. Stuur uw oplossing vöör woensdag 22 november naar de re dactie van de Faam/Vlissinger, Postbus 18, 4380 AA in Vlissin gen. Uit de goede inzendingen wordt een winnaar getrokken. Die krijgt twee vrijkaarten voor een film in Cine City. De prijs winnaar wordt in de Faam/Vlissinger van woensdag 29 novem ber bekend gemaakt. De oplossing van de puzzel uit de Faam/Vlissinger van woensdag 1 november luidt: 'Van de bovenste plank". De vrijkaarten van Cine City gaan naar W.N. Geelhoed uit Vlissingen. Met wat extra meters in de lengte erbij, kreeg de zaak ook meer ruimte voor uitbrei ding van het assortiment. „Dat geldt bijvoorbeeld voor de populaire verzorging, zeg maar de alledaagse drogiste rij-artikelen", legt Van den Goorbergh uit. „Wat de gezondheid betreft zijn er vitaminepreparaten en voedingssupplementen bij gekomen. Dat moet je ge woon hebben. En het luxe as sortiment heeft een aanvul ling gekregen. Van Clinique hebben we nu dé hele lijn. Dorrianne van Hal filiaalleidster Ook nieuw is Allmay met producten die speciaal ge schikt zijn voor de gevoelige huid. En DA heeft een prima eigen make-up serie, die hier nog niet gevoerd werd. Dat is wat het assortiment betreft. De indeling en de kleuren zijn anders, maar dat is logisch als je rekent dat de laatste verbouwing negen jaar geleden was. Anders dan voorheen is er geen schoonheidssalon meer. In plaats daarvan is er een afge scheiden opmaakhoek in de zaak waar klanten voor ad- foto: Jaap Wolterbeek vies terecht kunnen. Niet ie dereen vindt het prettig om midden in de zaak uitgebreid over huidproblemen te pra ten. En de deskundigheid is er niet minder om". Het grote verschil tussen een standaard DA zaak en een D'Attance ligt hem vooral in een breder assortiment. Ook zijn de zaken vaak op zoge noemde A1-locaties te vin den. Een ander belangrijk verschil is dat men, zeker wat de parfumeriekant betreft, er de merken aan de bovenkant van de markt aantreft. Maar het moet wel een zaak blijven waar klanten makkelijk naar binnen stappen. Voor Van den Goorbergh is het haast een missie. „De beste drogisterij parfu merie zijn op het gebied van innerlijke en uiterlijke verzor ging, dat is de bedoeling", zegt hij. Dat die doelstelling niet onhaalbaar is blijkt wel uit het feit dat één van de an dere zaken van Van den Goorbergh, in Etten-Leur, uit geroepen is tot beste drogis terij van Nederland. En niet alleen door de 'eigen' organi satie maar door de totale drogisterijbranche. „Dat is leuk voor ons, maar hier in Vlissingen is het belangrijk dat de klanten als vanouds vakkundig geholpen worden door veelal vertrouwde da mes. Nieuw personeel is trouwens ook welkom". Naast de diverse interne op leidingen en cursussen heeft het personeel zelfs een in- pakcursus gevolgd. Niet on belangrijk, want met de feestdagen in het verschiet zullen er heel wat geurtjes over de toonbank gaan. Een feestelijke verpakking geeft zo'n geschenk dan net even dat beetje extra. Bij D'Attan ce Van den Goorbergh zijn ze er letterlijk en figuurlijk klaar voor. De Husqvarna-Viking Studio is de tweede zaak van het echtpaar Verschuren. In Terneuzen hebben zij al ja ren lang een naaimachine zaak. Verschuren die het vak bij zijn vader in Axel leerde, opende 20 jaar geleden zijn eerste winkel in Terneuzen. „We wisten natuurlijk dat er in Middelburg helemaal niets meer was op het gebied van naaimachines. Eerst hebben we een tijd afgewacht of deze leegte ingevuld zou worden. En toen bleek dat daar geen zicht op was zagen wij de kans schoon om ons naast Terneuzen ook in Middelburg te vestigen. De reacties van de mensen die hier tot nu toe zijn ge weest zijn zeer positief, veel mensen zaten blijkbaar toch wel te wachten op een derge lijke zaak. Wij hadden dat ei genlijk ook wel verwacht, want als je ziet hoeveel stof jes er op de markt verkocht worden dan moeten er toch ook naaimachines verkocht en gerepareerd worden. Kijk de naaimachine is als kosten besparend apparaat natuur lijk geen noodzaak meer zo als het vroeger wel was, maar men vindt het nog steeds leuk om iets zelf te maken. En de machines van tegen woordig maken heel veel nieuwe creatieve dingen mo gelijk. De computergestuurde borduurmachine is nu voorbeeld erg in trek". bij- De Verschurens zijn niet alleen maar dealer van Husqvarna en Viking, in de loop der jaren ontwikkelden zij zich tot al lround naaimachinedeskundi gen. Als oud-instructeur aan de vakschool van. de Algeme ne Vereniging voor Naaimachi nehandel (AVVN) mag Ver schuren zich een vakman op het gebied van reparaties noe men. Ook worden de instruc tielessen die bij de geavan ceerde, maar volgens Verschu ren zeer eenvoudig te bedie nen, machines door het echt paar zelf verzorgd en bieden zij verschillende crea-cursussen aan. De naaimachinewinkel is dagelijks van 9.30 tot 17.30 uur geopend, met uitzondering van zondag en maandag, dan is de winkel gesloten. Charles Muller (3e van links) met de crew van Auto-Clean Zee land foto: Jaap Wolterbeek Voor Charles Muller begon het twaalf jaar geleden eigenlijk met een grapje. Na een periode als stuurman op de grote vaart deed hij diverse dingen aan de wal en op een dag besloot hij auto's te gaan poetsen. Waar om niet? „Het leuke is dat ik nog steeds iets met water heb al is het dan op een heel andere manier", lacht Muller. „Toen ik in deze branche begon kon ik niet vermoeden dat het nog eens uit zou groeien tot een on derneming van dit formaat. Niet alleen zijn we van een paar auto's per week gegroeid naar een gemiddelde van 4000 au to's per jaar, het werk is ook heel anders of beter gezegd veel uitgebreider geworden. Te genwoordig kunnen we onze klanten veel meer bieden dan alleen een schone auto. Naast het poetsen doen we ook lakre- paraties, uitdeuken zonder spuiten, steenslagreparatie en bijvoorbeeld interieur- en lucht zuivering. Op een gegeven moment kwa men we daardoor gewoon ruimte te kort aan de Hermes weg. Door de extra ruimte die we nu hebben kunnen we ook veel gezonder werken. Met ne gen bruggen is het werk er een stuk minder zwaar op gewor den en kan er een nog betere service verleend worden". Mul ler vindt het erg belangrijk dat zijn medewerkers onder goede condities kunnen werken en net zo belangrijk is voor hem dat zij het naar hun zin hebben. „Zon der goed en gemotiveerd per soneel red je het niet en daar moet je als werkgever oog voor hebben en in investeren. Ik pro beer dat zo goed mogelijk te doen en kan zeggen dat de on derlinge sfeer hier perfect is", concludeert de Vlissingse on dernemer. Car-Clean Zeeland is aangesloten bij Focwa, de bran cheorganisatie die zich bezig houdt met het optische onder houd van personenauto's en bedrijfswagens. Het Vlissingse poetsbedrijf biedt met de ver schillende programma's voor ieder wat wils. Particulieren en bedrijven kunnen kiezen voor het basisprogramma waarbij de buitenkant van de auto ge wassen en in de was gezet wordt en de binnenkant gron dig gezogen en schoongemaakt wordt tot een complete face-lift waarbij eventuele rimpeltjes strak getrokken worden en on ooglijke puistjes verwijderd. Het boek Van schandsteen tot straatkapel is de negende uitgave in de cultuurhistorische reeks van de provincie Zeeland en is gewijd aan het fenomeen 'kleine monumenten' in Zeeland. Het boek beweegt zich in de grensgebieden van bouwhistorie, kunstgeschiedenis, archeologie en volkskunde. De auteurs zijn Peter Sijnke en Jan J.B. Kuipers. Sijnke, verbonden aan het Zeeuws Archief te Middelburg, is au teur van tal van publicaties op regionaal-historisch gebied. Ook maakt hij cultuurhistorische radio-en televisieprogramma's voor Omroep Zeeland. Jan Kuipers is medewerker van het Provinciaal Archeologisch Centrum Zeeland in Middelburg en publiceerde meer dan 25 boeken, waarvan vele een Zeeuws cultuurhistorisch onderwerp behandelen. Vrijdag 17 november presenteert de 31-jarige chef-kok Eric Swaghoven in zijn hotel-restaurant Valuas in Venlo zijn boek 'Kookgedachten'. In dit boek probeert hij de lezer ervan te over tuigen dat koken vooral leuk is: weinig regels en liefst veel ei gen inbreng. In meer dan 120 pagina's vertelt de kok over zijn passie voor ko ken waarbij zijn ervaringen in binnen- en buitenland aan bod komen en zijn liefde voor natuurlijke ingrediënten. Als echte Limburger schenkt Swaghoven ook de nodige aandacht aan re cepten en ingrediënten uit deze regio. Kookgedachten is voor iedere lezer wat wils en in letterlijke zin licht verteerbaar. In navolging van het gelijknamige televisieprogramma ver schijnt er nu ook een boek dat antwoord geeft op de prangende vraag of dat oude theepotje van oma nou ook nog iets waard is. In twaalf hoofdstukken vertellen twaalf experts van Tussen Kunst Kitsch de lezer bijzonderheden over materialen en toe gepaste technieken. Daarbij geven zij tips waarop gelet moet worden bij aankoop en onderhoud van onderwerpen en hoe waardevol en waardeloos onderscheiden kan worden. Het boek kost 35,15 gulden en is verkrijgbaar bij de boekhandel. Anita Verschuren van de Husqvarna Viking Studio foto: Jaap Wolterbeek Eurospel Van 17 tot en met 19 november vindt in de Jaarbeurs in Utrecht het grootste modelspoorevenement van Europa plaats. Dit jaar wordt Eurospoor uitgebreid met een speelgoedevenement ge naamd Eurospel. Op Eurospel kunnen kinderen en ouders het nieuwste speelgoed bekijken en in veel gevallen uitproberen. Op een groot podium worden er optreden verzorgd door 'De band krijgt kinderen' en 'De Cowboy Billy Boem show'. In de creatieve hoek kunnen kinderen naar hartelust zelf creatief speelgoed maken. Bezoekers van Eurospel kunnen tevens hun overtollig speelgoed (m.u.v. modelspoorartikelen) ter ruil of verkoop aanbieden. Beide beurzen zijn doorlopend met 1 toe gangskaartje toegankelijk. Kaarten kosten 20 gulden, kinderen van 2 tot en met 11 jaar 10 gulden. Voor meer inlichtingen:0299- 640354. Bruidshuis Ellen uit Oostburg en Bijleveld Herenmode uit Mid delburg verzorgen maandag 20 november tijdens de bruids markt in Het Arsenaal Theater in Vlissingen de grootste bruidsmodeshow van Zeeland. Op de bruidsmarkt komen aan staande bruidsparen alles te weten over zaken die bij een brui loft komen kijken. Voor advies op het gebied van make-up is er de stand van Oriflame Swedish Naturel Cosmetics. Tevens zijn stands van fotograaf Fred Hofman uit Vlissingen, Drukkerij v.d. Dool uit Goes en Classic Car Service uit Middelburg. De bruidsmarkt is geopend vanaf 19 uur, de'bruidsmodeshow begint om 20 uur. Kaarten a 17,50 gulden, inclusief koffie en gebak, zijn verkrijg baar bij Bruidshuis Ellen, tel. 0117-454861 of bij het Arsenaal Theater in Vlissingen, tel. 0118-430303. De ondernemers van winkelcentrum Dauwendaele in Middel burg hebben voor de bezoekers weer een actie in petto. Vanaf 20 november krijgen klanten in een groot aantal winkels in het centrum bij besteding van ieder tien gulden een gratis zegel. Uit de ingeleverde volle kaarten wordt wekelijks een aantal win naars van contante geldprijzen getrokken. Deze geldprijzen va riëren van 25 tot 250 gulden met een superhoofdprijs van 1000 gulden. De actie loopt tot 30 december en Kaarten kunnen inge leverd worden tot en met 3 januari 2001. Ook aan de kinderen is gedacht. Zij kunnen vanaf zaterdag 18 november bij de meeste winkels een gratis bouw- en kleurplaat van een klompje ophalen. Dit klompje kunnen ze ingekleurd en in elkaar geplakt tot woensdag 29 november zetten bij Z&Z kaas-, noten en snoep. Vanaf vrijdag 1 december kunnen ze dit, ongetwijfeld met een gepaste verrassing gevulde, klompje weer ophalen. SVR Voetbalvereniging SVR uit Vlissingen heeft er sinds kort een sponsor bij. Rick en Martijn van Café 'te Zot' in Oost-Souburg staken het team in nieuwe kleding. Op de foto staan v.l.n.r: John van Nunen, Edwin Baas, Humphrey Lourens, Rini Luteijn, Marcel Baas, Richard Quadvlieg en Jaap de Nooijer. Zittend v.l.n.r. Sanyang Lamin, Piet Barentsen, Pierre Doorenbosch, Ed Agterberg en mascotte Remon Dijkstra. v

de Faam | 2000 | | pagina 9