breed Drempel Opvoedbureau moet verder omlaag BOV-trofee draagt bi j aan internationale erkenning Sint in aantocht Lezersreis London 31^ c Amerikaanse baby's verlaten Vlissingen Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: MIDDELBURG VISSINGEN GOES door Inge Adriaansen Het Opvoedbureau biedt ouders die dreigen vast te lopen in de opvoeding van hun kin deren begeleiding en advies. Zoals bij alle pro blemen is het ook bij opvoeden van groot be lang dat problemen tijdig onderkend en aange pakt worden. Om de drempel om advies of hulp te vragen te verlagen en om nog meer ouders in de gelegenheid te stellen het Opvoedbureau te bezoeken is het gratis pedagogisch spreek uur van het Opvoedbureau in Middelburg sinds het najaar uitgebreid met een avondspreekuur. Voor allen die de kunst van het KOFFIEZETTEN en het KOFFIEDRINKEN beminnen Zaterdag 18 november is het dan eindelijk weer zover. Sint Nicolaas en zijn Zwarte Pie ten stappen die middag om 13.30 uur aan wal op de Rouaansekaai in Middelburg. Waar zij bij de Gedenknaald welkom zullen worden gehe ten door de burgemeester van Middelburg en naar alle waarschijnlijkheid vele honderden misschien wel duizenden kinderen. Na een aantal voorronden is afgelopen vrij dag, onder grote belangstelling, de uitslag bekend gemaakt welke Zeeuwse ondernemer dit jaar de BOV-trofee mee naar huis mocht nemen. Na het bekijken van de bedrijfsfilms die Zeelandnet gemaakt heeft van de drie fi nalisten werd de winnaar bekend gemaakt. Erkenning JAARGANG 101 - NUMMER 46 WOENSDAG 15 NOVEMBER 2000 Advertentieverkoop (01 18) 484 316 Redactie (0118) 484 276 Bezorgklachten (0800) 023 1231 Uitgebreid colofon: zie pagina zoekertjes Juryvoorzitter Eversdijk overhandigt de BOV-trofee aan de di recteur van Moduspec, J. Nagtegaal, en zijn vrouw. foto: Frank Husslage (advertentie) Wijkteam Meanderhof en Buitenhove Nieuwe leien op dak stadhuis Klein Chemisch Afval: nieuwe inzamel lijst (advertentie) Karlijn Poppe uit Veere won de grote Zeeuwse kinder boekenpuzzel van boekhandel Fanoy. Zij werd bekroond tot het meest belezen Zeeuwse kind van het jaar. Roel Felius zal op zaterdag 18 november bij de landelijke finale van het VARA-kindersongfestival de Zeeuwse eer verdedigen. De 12-jarige Goesenaar gaat met het lied 'Sandwichkind' proberen de hoofdprijs in de wacht te slepen. pag. Bij Cinecity in Vlissingen gaan deze week de films 'Nurse Betty', 'Snatch' en 'Dinosaur' in première. Rob Kamphues en pianist Coen Jutte staan 24 november op de planken van het Arsenaaltheater te Vlissingen. Na het overweldigende succes van eerdere voorstellingen komt het muziek- en dansspektakel Rhythm of the Dance voor een zestal extra shows naar ons land. Vrijdag 1 december doet het gezelschap Goes aan. Langeviele 61, telefoon: 0118-616930 Voor koffie, thee en geschenken Kunsthandel, Antiquariaat en Snuffelmarkt 'Icon' van Niels Augustin bestaat dertig jaar. Daarom krijgt iedere bezoeker, ongeacht of men iets koopt, tot eind van het jaar een originele prent als relatiegeschenk. De nog steeds toenemende vraag naar de uitgebreide service van Auto-Clean Zeeland noodzaakte Muller tot een verhuizing van de Hermesweg naar het enorme pand aan de Mercuriusweg 13 in Vlissingen. Parfumerie Drogisterij D'Attance Van den Goorbergh aan de Lange Zelke in Vlissingen is na diverse aanpassingen en vernieuwingen weer open. Middelburg heeft sinds kort weer een naaimachinewinkel in de stad. Herman en Anita Verschuren openden vorige week hun Husqvarna-Viking Studio in de Korte Geere 9. „Het avondspreekuur begint een beetje te lopen, maar het kan nog beter", meent Roe land Vis, opvoeddeskundige van het Opvoedbureau Mid delburg. „Met het avond spreekuur proberen we die mensen die overdag niet kun nen te bereiken, maar het blijft een hele stap voor ou ders om hulp te vragen bij de opvoeding. Er wordt nog steeds gedacht dat opvoeden iets vanzelfsprekends is dat ouders gewoon moeten kun nen. Dat is natuurlijk niet waar, maar het is wel de alge mene gedachtegang. Veel mensen hebben er daardoor moeite mee om toe te geven dat ze vastlopen met hun kind of het even niet meer weten. Dat is heel jammer, want daardoor komen veel mensen te laat, de problemen zijn dan al geëscaleerd". In het project plan van het opvoedbureau Middelburg staat het als volgt omschreven: het concept 'Op voedbureau' is ontwikkeld om het gat tussen basisvoorzie ningen als consultatiebureau en GGD enerzijds en hulpverle ning als AMW, Jeugdzorg en Emergis anderzijds op te vul len. „Wat we daarmee bedoe len is dat wij op een laagdrem pelige manier kortdurende hulp en begeleiding willen bie den bij problemen die daar nog voor in aanmerking ko men, daarbij zijn wij heel erg gericht op preventie en verer gering van de situatie voorko men. De problematiek kan va riëren van slaapproblemen van een peuter of kleuter waardoor ouders zich zorgen blijven ma ken en zelf geen rust meer hebben tot opstandige pubers die het hele gezin lijken te ti ranniseren. Wat steeds voorop staat is voorkomen dat de spanningen en problemen uit groeien tot echte problemati sche opvoedingssituaties die ouders volledig boven het hoofd groeien en de ontwikke ling van het kind ernstig be lemmeren", licht Vis toe. „Be langrijk is daarbij dat mensen op tijd bij ons aankloppen. Als problemen tijdig onder kend worden zijn een paar ge sprekken meestal al voldoen de om de kern van het pro bleem te doorgronden en sa men met de ouders praktische oplossingen te bedenken. Vaak gaat het dan eigenlijk om hele simpele dingen, die je als ouder gewoon niet meer ziet omdat je er zo dicht opzit. Heel belangrijk is dat ouders zich kunnen vinden in de op lossing en dat de oplossing past bij de situatie van het ge zin, daarom bedenken wij die Roeland Vis van het Opvoedbureau Middelburg. ook samen met de ouder". Volgens Vis is het opvoeden er niet makkelijker op gewor den, kinderen worden gesti muleerd een eigen wil en ge dachtegang te hebben en worden daardoor ook steeds mondiger. „Vroeger waren de dingen duidelijker en daar door misschien, in ieder geval ogenschijnlijk, eenvoudiger. Ouders waren de baas en be dachten wat goed was voor het kind. Invloeden van bui tenaf speelden daarbij een veel kleinere rol dan tegen woordig. Ouders moeten nu veel meer uit de kast halen om de 'baas' te blijven. Regels spelen nog steeds een belang rijke rol, maar wat steeds dui delijker wordt is dat die regels hanteerbaar moeten zijn voor zowel ouder als kind. Commu nicatie speelt dan ook een hoofdrol bij opvoeden. Wat niet inhoudt dat de ouder van tegenwoordig een softie moet zijn. Ik zeg zelf altijd: opvoe den is interactie, het kan geen eenrichtingsverkeer zijn". On danks het feit dat de mede werkers van het Opvoedbu reau uiteraard beschikken over de nodige kennis met be trekking tot opvoeden en de verschillende ontwikkelings processen die een kind door loopt, pretenderen zij op geen enkele wijze zelf de perfecte opvoeder te zijn of overal een antwoord op te hebben. Vol gens de medewerkers van het Opvoedbureau zijn het juist heel vaak de ouders zelf die uiteindelijk de oplossing aan dragen. Eenvoudigweg door dat ze het probleem tijdens de gesprekken met de opvoedad- viseur ineens helder krijgen. In Zeeland zijn er in totaal zes Opvoedbureaus, waar ouders van kinderen van 0 tot 18 jaar terechtkunnen voor informa tie, advies en begeleiding. Voor Walcheren is er een Op voedbureau in Vlissingen en een in Middelburg. Het Op voedbureau Middelburg kent twee spreekuren die al dan Honderden kinderen verwelkomen Sint en Piet foto: Jaap Wolterbeek Na een feestelijk muzikaal ont haal met medewerking van Muziekvereniging Onda ver trekt Sint met zijn gevolg om 13.45 uur naar de Markt. Op de Markt openen de goedhei ligman en zijn Pieten de kin- derkermis. Hier kunnen de kin deren tot 16.30 uur naar harte lust spelen en genieten van een rondje in de draaimolen, net zo behendig als Piet de ve le klim- en klautertorens trot seren of lekker ravotten op de springkussens. Ouders kunnen genieten van de Bigband die de hele middag vrolijke liedjes speelt. Rond 15 uur vertrekt Sint voor een wandeling met zijn Zwarte Pietenband door de winkelstraten van Middel burg, waarna hij om ongeveer 16.30 uur moe maar hopelijk voldaan met zijn Pieten een paar uur gaat rusten om 's nachts met zijn trouwe schim mel op pad te gaan om de ve le kinderschoentjes te vullen. In Vlissingen komt Sint een weekje later aan. Daar wordt hij zaterdag 25 november om 13 uur verwacht. niet op afspraak en zonder verwijzing bezocht kunnen worden. Maandagmorgen is er van 9 tot 11 uur spreekuur in de Roozenburglaan 89, tel. 0118-677600 en donderdag avond is er van 19.30 tot 21.30 uur spreekuur in de Stadhuis straat 6, tel. 06-53749471. In Vlissingen houdt het Opvoed bureau spreekuur op maandag van 13 tot 15 uur en op woens dag van 10 tot 12 uur in de bi bliotheek, 't Spui 6, tel. 0118- 422116. Voor algemene infor matie over het Opvoedbureau kan contact opgenomen wor den met Stichting Jeugdzorg Zeeland, afdeling S&O/Preven- tie, tel0118-677600. De heer Nagtegaal van Mo duspec Engineering uit Ser- ooskerke was degene die met zijn visie op effectieve com municatie dit jaar de prijs in de wacht sleepte. Uit handen van juryvoorzitter Van Gelder ontving hij in Grand Hotel Arion de BOV-trofee. De direc teuren van de twee andere ge nomineerde bedrijven, Istime- wa Electro en Sprint Foto, mochten beiden een eervolle vermelding in ontvangst ne men. Het is de derde keer dat deze trofee voor de beste on dernemers visie (BOV) uitge reikt wordt. Daarmee is de race om deze sculptuur een traditie in ondernemend Zee land aan het worden. De kan didaten zijn dit jaar beoor deeld op 'effectieve communi catie'. Na een aantal selectier onden bleven Moduspec, isti- mewa en Sprint Foto als fina listen over. Deze drie finalis ten waren sowieso al in de prijzen gevallen. Door Zee landnet is van hun bedrijven al een bedrijfsfilm gemaakt, een promotieproduct waar mee de bedrijven zich op hun markt professioneel kunnen profileren. De reacties van het publiek op de première van deze films waren zeer enthou siast. Nadat Arnold Schellens het publiek op een ludieke manier bijgepraat had over de finesses van effectieve com municatie was het de woord aan de heer Eversdijk, voorzit ter van de BOV-jury. Hij wist helder uiteen te zetten op wel ke gronden de jury de finalis ten beoordeeld heeft en hoe problematisch het was om de verschillende soorten onder nemingen met elkaar te ver gelijken. Het was met name de keuze voor moderne over drachtstechnieken via het in ternet die Moduspec gebruikt om wereldwijd te communice ren, die de jury deed besluiten om de hoofdprijs dit jaar aan Moduspec toe te kennen. Ook Moduspec's personeelsrege lingen op het gebied van bij scholing en ziekteverzuimbe perking werden door de jury foto: Jaap Wolterbeek geloofd. „Met zijn vestigingen in Hous ton, Aberdeen, Singapore en Serooskerke is Moduspec een mondiaal opererend bedrijf" vertelt een verheugde direc teur van Moduspec, J. Nagte gaal. „Het woord 'BOV-trofee' zegt in bijvoorbeeld Houston niet zo veel, dat is meer een er kenning voor ons lokale Zeeuwse personeel. Maar het feit dat wij een Nederlandse ondernemersprijs gewonnen hebben maakt erg veel uit. Ne derlandse ondernemers staan internationaal bekend als hard werkend, betrouwbaar en kwa liteit leverend. Als je kunt laten zien dat je binnen die wereld van Nederlandse ondernemers een hoofdprijs gewonnen hebt, dan zegt dat internatio naal veel over je bedrijf." (advertentie) (advertentie) De grote partij Roodwangsierschildpadjes (Trachemys scripta elegans) die 31 juli op Schiphol in beslag is genomen en vanaf die tijd in Reptielenzoo Iguana ver bleef heeft sinds 10 november een nieuw plaatsje in de subtropische koepel Jungle Dome in Center Pares 'Het Heijderbos' in Heijen. riviertje voor de groep schild padjes in gereedheid ge bracht. Voorlopig blijven ze daar een jaar, daarna is er wellicht een groter verblijf no dig. De Roodwangen blijven eigendom van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. foto: Frank Husslage Vlissingen st. jacobs passage i9 De dieren mogen sinds no vember 1998 om ecologische redenen niet meer in Neder land verkocht worden en zijn in beslag genomen omdat een handelaar ze toch wilde im porteren. De diertjes die oorspronkelijk in Noord-Amerika voorkomen waren waarschijnlijk met een omweg via Maleisië naar Ne derland gesmokkeld. Het te rugbrengen van de schildpad jes was niet mogelijk omdat onbekend is waar ze precies vandaan komen. De jonge diertjes waren sterk verma gerd door de lange reis en hebben enige maanden tijd nodig gehad om op verhaal te komen. Nu ze weer aange sterkt zijn in de zeven water bassins in de ziekenboeg van Iguana kon er weer naar de toekomst gekeken worden. In Lezers van de Faam/Vlissinger kunnen met een flinke korting naar London. Thames Travel stel de speciaal voor de lezers een in teressante aanbieding samen. boes kptukclmaflicr 1 2 de subtropische koepel werd een afgescheiden deel van het Roodwangschildpad in Iguana. Zie pagina 17

de Faam | 2000 | | pagina 1