i i Concept ouderwetse chocolaterie werkt nog steeds Broodexpositie op Mega Platen CD Beurs i J Silhouette snel thuis in St. Jacobspassage Copy-Shop gaat in Middelburg verder Vijftig jaar geleden nam Adriaan Burger de chocolaterie aan de Korte Delft 16 in Mid delburg over van de toenmalige eigenaar. In de loop der tijd verhuisde Burger de chocolaterie twee keer naar een ander pand, maar bleef steeds in de Korte Delft. De verleidelijke choco- ladelucht die bij gunstige wind het begin van de Korte Delft vult is voor velen dan ook een begrip dat hoort bij Middelburg. Neerlands beroemdste rockkunstenaar Herman Brood staat centraal tijdens de Mega Platen CD Beurs op zaterdag 11 en zondag 12 november in de Jaarbeurs in Utrecht. Bonbons Silhouette, de speciaalzaak voor bad- en bal- letkleding in Vlissingen, is verhuisd van de Walstraat naar de St. Jacobsstraat. Het ruikt nog nieuw, maar de klanten weten de weg al te vinden. Tussen de bij de opening gekregen bloemstukjes staat eigenaresse Yvonne van Noppen trots te glunderen als er weer iemand zegt dat het zo mooi en ruim geworden is. Kleuren Zeeland Creatief Kiwanis Club Vlissingen van start Schilders in 't Groen Pare Central nieuwe sponsor SV DUO Open dag Wereldwinkel Oost-Souburg Praktijk Integrale Natuurgeneeswijzen Paeonia NIBUD begrotingsdiskette Tai-bo-contact Natuurvoeding Bellamy in andere handen De ruimte die Debbie Royers voor haar Copy Service in de Vlissingse Van Dishoeckstraat ter beschikking had, werd veel te klein. Sinds enkele weken wordt gewerkt in een groter pand aan de Vlasmarkt in Middelburg. De naam veranderde ook, dat werd Copy-Shop. Kerstkaarten Woensdag 8 november 2000 FAAM/VL.ISSINGER 9 door Inge Adriaansen Zijn ondernemersgeest kreeg Adriaan Burger van huis uit mee. Als zoon van een Veerse bakker wist hij al vroeg wat ondernemen in hield. Na de verplichte mili taire dienst tijdens de oor logsjaren nam hij vastbeslo ten het besluit om net als zijn ouders ondernemer te worden. Samen met zijn vrouw, die destijds in een modezaak in Middelburg werkte en dus de winkel branche ook van binnenuit kende, begon hij zijn loop baan als ondernemer in 1950. Vijftig jaar geleden kocht ik mijn eerste zaak in de Korte Delft 16, dat heet nu overi gens Damplein, vertelt Bur ger. „Een ouderwetse cho colaterie met chocolade, suikerwaren en biscuits. Twintig jaar hebben we daar gezeten, tot het echt te klein werd. Ondertussen was er ook nog een tweede zaak bijgekomen aan de Pot- tenmarkt, waarvan het ei genlijk de bedoeling was dat die de Korte Delft zou ver vangen. Uiteindelijk deden we dat niet en over een pe riode van tien jaar hadden we toen twee zaken. Eigenlijk was dat voor een stad als Middelburg wel een beetje te veel van het goede dus toen we de mogelijk heid kregen om een winkel met woonhuis aan de Korte Delft 5 te bouwen zijn we met één winkel verder ge gaan". Twintig jaar later volgde er nog een verhuizing. De cho colaterie ging naar de over kant van de straat waar de lekkernijen vanuit de grote etalage nu nog steeds naar het winkelend publiek lon ken. Ondanks de verhuizin gen en de uitbreiding van het assortiment met nieuwe A. Burger (midden) en zijn medewerksters achter de toonbank vol verleidelijke lekkernijen producten is er aan de uit gangsformule van Chocola terie Burger nooit iets ver anderd. Nog steeds is het een 'ouderwetse' chocolate rie met echte chocolade, De Broodexpositie bestaat onder meer uit hoezen van platen en cd's, foto's en teke- Herman Brood ningen. De beurs, een vast onderdeel van de Verzamel- jaarbeurs, is met 500 natio nale en internationale stand houders het grootste platen- en cd-evenement ter wereld. suikerwaren en biscuits, waar nostalgische blikjes en snoeppotjes een sfeer op roepen van vervlogen tij den. Daarnaast geven de vele buitenlandse specialiteiten en de moderne inrichting de zaak een eigentijds tintje. „We hebben in de loop der tijd natuurlijk wel wat din gen veranderd, zo bieden we tegenwoordig veel ei gengemaakte chocolade van Martinez aan en maken we een voorzichtige uitbreiding naar buitenlandse speciali teiten. En de bonbons zijn natuur lijk de laatste jaren erg po pulair geworden. Maar het principe van de ouderwetse chocolaterie blijft wel over eind", legt Burger uit. Burger heeft na vijftig jaar nog steeds veel plezier in zijn werk. „De eerste jaren was het keihard werken foto: Jaap Wolterbeek voor weinig, maar nu hoeft dat in principe niet meer. Ik heb goed personeel en durf af een en toe een stapje terug te doen. Maar, mijn succes in het ondernemer schap heb ik eigenlijk met name aan mijn vrouw te danken. Het is heel belang rijk dat je als ondernemers- paar elkaar steunt en dat je ook in moeilijkere tijden op elkaar kunt rekenen. Daar heb ik enorm veel geluk mee, dat realiseer ik me heel goed.", besluit Burger. Eén geluk voor de snoepers, van stoppen is ondanks de respectabele leeftijd van Burger nog geen sprake. En als Burger en zijn vrouw zich op enig moment toch terugtrekken uit de chocola terie hoeft de verwende zoe tekauw niet op zoek naar een alternatief. Zoon Anthony, nu met zijn tabaksspeciaalzaak in de 'oude chocolaterie' gehuis vest, zal vanaf dat moment de zaak voortzetten. A B C D E F G H I J K L M N O Voor dit kruiswoordraadsel worden de omschrijvingen gegeven per horizontale of verticale regel, leder hokje in deze puzzel heeft daardoor zijn eigen nummer; bijvoorbeeld A1 is het raak punt van regel A verticaal en regel 1 horizontaal, en is dus het eerste hokje op de eerste regel. Omschrijving horizontaal: 1 bouwstijl - bedrag - eerbetoon; 2 stand - vrucht - wang; 3 kip penloop - wel (mv.) - dwaas; 4 slotwoord - kleine aardappel - verlegenheid; 5 uitstekend strookje (Eng.) - voorzetsel - alcoholi sche drank; 6 elasticiteit - ingewand van een vis; 7 laagte - ge reedschap - vlaktemaat; 8 plezier om iets te doen - uit nalaten schap verkrijgen; 9 buitendijks land - geloofsleer - eikenschors; 10 verdwenen - zeer; 11 drager van erfelijke eigenschappen - ie der - kledingstuk; 12 nobel - hut (lit.) - afsluiter; 13 paard - be roep - vreemde munt; 14 kansspel - koordans (mv.) - toespraak; 15 eens op een tijd (lit.) - deel van de hals - manier van fijnma ken. Omschrijving verticaal: A noodgebouw - voegwoord - de afstand; B levenslucht - nek haren van dieren - voorzetsel; C appelsoort - waterplant - ge baar; D oosterlengte (afk.) - grappenmaker - bron - uitroep; E gerekend worden tot; F woonboot - boksterm (afk.) - werktuig - plaaggeest; G bezigheid tot ontspanning - nachtdier - graveren; H nogmaals - droombeeld; I bedoelen - zeer - etensrest; J deel van het oor - persoonlijk voornaamwoord - hij (spreektaal) - schrijfgerei; K met veel kennis toegediend; L klein kind - schreeuw - brandstof - rondhout; M manier van stof behande len - gegroet - meubelstuk; N uitvoeren - godsdienstige rede - regelmaat; O gewricht - bouwland - zuignap. Er ontstaat een zeemansuitdrukking wanneer u de letters uit de hokjes met de volgende nummers achter elkaar plaatst: E8.M8.K8.L8.L12.M12.L11.L10 -J6.B7.A8.B8. Stuur uw oplossing vóór woensdag 15 november naar de re dactie van de Faam/Vlissinger, Postbus 18, 4380 AA in Vlissin gen. Uit de goede inzendingen wordt een winnaar getrokken. Die krijgt twee vrijkaarten voor een film in Cine City. De prijswin naar wordt in de FaamA/lissinger van woensdag 22 november bekend gemaakt. De oplossing van de puzzel uit de Faam/Vlissinger van woensdag 25 oktober luidt: 'Honderd uit praten'. De vrijkaarten van Cine City gaan naar P. Stelwagen uit Oost- Souburg. „Toch heeft bijna alles ook in de oude zaak gehangen, al leen natuurlijk veel meer op elkaar dan hier", legt Van Noppen uit. „En van twee naar vier paskamers, dat is ze ker in de zomer wel nodig. Mensen moesten tot nu toe vaak op elkaar wachten. Door de grotere ruimte hier is het mogelijk om de balletafdeling en die van de badkleding een beetje apart te houden. De balletschoentjes kunnen nu beter gepresenteerd worden, trouwens ook de speciale dansschoenen. We hebben bijvoorbeeld handgemaakte ballroomschoenen, echt een mooi Nederlands product. De meeste balletschoenen komen uit Engeland en daar komen ook veel Duitse klanten op af omdat het in Duitsland alle maal een stuk duurder is. Nieuw in de collectie is bij de badafdeling een serie leuke, aparte badmutsen. Ik verheug me nu al op alles wat er aan komt voor het komende bad seizoen, want daar horen ook veel leuke accessoires bij zo als teenslippers met grote bloemen en meer typische trends uit de sixties. Bij de kle ding zelf is ook veel gebor duurd en vooral de pareo's, topjes en zonnejurkjes gaan een steeds groter deel uitma ken van de badmode. De hoog opgesneden badpakken zijn er wel een beetje uit. Niet iedereen kan of wil dat dra gen. Bij de badkleding lopen de maten tot en met 54 en wat cups betreft is er veel tot in E en zelfs enkele modellen in F. Ook nieuw in de zaak is een serie sportbeha's, twee ver schillende modellen en ook daar lopen de cupmaten door tot F". Bij balletkleding krijgen de meeste mensen het idee van roze tutu's en spitzen. Toch heeft Silhouette veel meer op dat gebied en vallen onder balletkleding ook de speciale kleding die bij verschillende fitness onderdelen en sporten als Tai Bo gedragen wordt Yvonne van Noppen heeft meer ruimte voor Silhouette foto Jaap Wolterbeek „Het loopt ook door elkaar en rages wisselen elkaar af. Broe ken die heel lang bij jazz hoor den worden nu weer opgepikt door een andere groep", zegt Van Noppen „Materialen ver anderen snel en omdat we voor zowel kinderen als vol wassenen kleding in huis heb ben, zie je ook dat op een be paalde leeftijd iets ineens niet meer loopt. Om die reden heb ik bijvoorbeeld weer katoenen sportbroekjes in de zaak. Voor jongens op de basisschool die tijdens de gymles echt geen glanzend voetbalbroekje aan willen. Daar is dan ineens veel vraag naar. Ook het beeld van het saaie gympakje voor meisjes in blauw of zwart klopt niet meer. Als je ziet wat er op turngebied voor die groep uitkomt, dat is echt veel. Mooie kleuren, fluweel zachte stoffen en niet meer te vergelijken met vroeger. Nu ik veel meer plek heb, kan ik goed laten zien wat er alle maal is. Want exercise matten voor grond-oefeningen moet je wel kunnen neerleggen. Na tuurlijk is het even wennen, maar de gezelligheid van de oude zaak zat hem niet alleen in de ruimte. Dat ligt ook aan de klanten en de sfeer". De gezelligheid is gewoon mee verhuisd want ze zegt het zelf niet, maar het zal ook voor een groot deel aan Van Nop pen gelegen hebben. Zeeland Creatief bleek vorig jaar een overweldigend succes en zal dan ook terugkeren in de Zeelandhallen in Goes van vrijdag 10 tot en met zondag 12 november. Naast de bijna 200 stands en kra men met de meest uiteenlopende benodigdheden op creatief ge bied van kaart tot quilt zullen er weer tal van demonstraties en workshops zijn. Nieuw dit jaar zijn de workshops voor kinderen: Beeldend kunstenaar Carmen Milhous-Arendt van Jeugdatelier 'Punt 9' uit Goes zal zaterdag en zondag de jeugd creatief stimule ren met haar workshops en Simone Rol van Kinderatelier Siso uit Loon op Zand maakt alle drie de dagen samen met de kinderen de prachtigste dingen. 'Zeeland Creatief' is vrijdag geopend van 14 tot 22 uur en zaterdag en zondag van 10 tot 18 uur. De toe gangsprijs is 10 gulden, voor kinderen van 6 tot 12 jaar 5 gulden. Met de uitgave van het programmaboek voor toneelstuk 'De Spaanse Hoer' door De Zeeuwse Komedie heeft de Kiwanis Club Vlissingen een voortvarende start gemaakt met haar acti viteiten voor de Walcherse gemeenschap. Een groot aantal Zeeuwse bedrijven en instellingen heeft hier zijn medewerking aan verleend. Kiwanis Club Vlissingen stelt zich ten doel om daar waar nodig via fondsenwerving financiële steun te bieden aan sociale en culturele activiteiten. Vrijdag 17 en zaterdag 18 november verzorgt 'Het Zeeuws Palet' twee open dagen in Intratuin te Koudekerke. Verschillende kunste naar zullen tijdens deze open dagen tussen de planten en bloemen aan het werk te zien zijn. Er zal worden gewerkt vanuit diverse dis ciplines waarbij bloemen en planten uiteraard de inspiratie voor de kunstenaars vormen. Ook geven de kunstenaars uitleg over hun werk en is er informatie over 'Het Zeeuws Palet', de grootste kunst vereniging op amateur-gebied in Zeeland, aanwezig. Het mannenteam van SV DUO/Parc Central Restaurant-Grand Café Pare Central in Vlissingen is de nieuwe sponsor van het eerste mannenteam van SV DUO. Deze volley- balploeg uit Grijpskerke en Meliskerke mag zich voortaan SV DUO/Parc Central noemen. Mede-eigenaar Francois Brunings van Pare Central, die zelf jarenlang bij de club speelde, ziet in deze sponsoring goede mogelijkheden om zijn zaak onder de aandacht te brengen van een sportief publiek. Dinsdag 14 november van 10 tot 17 uur houdt de wereldwinkel in de Kanaalstraat in Oost-Souburg de jaarlijkse open dag. Naast het verassende food en nonfood assortiment presenteert de Wereld winkel ook de artikelen uit de nieuwe najaarsfolder van Fair Trade. Voor iedere klant staat er bovendien een kopje eerlijke koffie klaar. De Natuurgeneeskundige praktijk 'Paeonia' van Ella van Belzen is onlangs verhuisd van de Annie Romeinlaan naar Singel 86 in Vlis singen. In de praktijk wordt gewerkt volgens de Orthomoleculaire geneeskunde, homeopathie, fysiotherapie, elektra fysiologische diagnostiek en Reiki. In de maand november is er elke donderdag middag van 14 tot 16 uur een inloopspreekuur, waar men vrijblij vend kan binnenlopen voor een gratis gesprek over een eventuele behandeling. Ook kan men informatiemateriaal meenemen of vra gen stellen over de natuurgeneeskunde in het algemeen. Ella van Belzen is natuurgeneeskundig therapeut en aangesloten bij de VNT en NVOT en bereikbaar onder tel. 0118-479329. Prof. dr. A. Schilder RA, directeur Toezicht van De Nederland- sche Bank (DNB) ontving 26 oktober het eerste exemplaar van de NIBUD begrotingsdiskette. De diskette, die het Nationaal In stituut voor Budgetvoorlichting (NIBUD) heeft gemaakt in op dracht van Stichting Keurmerk Hypotheek Bemiddeling is voor consumenten een hulpmiddel bij het bepalen van de maximale woonlasten. De diskette geeft een duidelijk overzicht van alle kosten en uitgaven van een huishouden en vormt daarmee een instrument om te hoge leningen tegen te gaan. De diskette is verkrijgbaar bij bedrijven met het Keurmerk Hypotheek Bemid deling. Informatie over het dichtstbijzijnde Keurmerkbedrijf is te vinden op www.skhb.nl en via tel. 0900-2027722. Sportschool Be-Fit in Middelburg introduceert de nieuwe rage Tai-bo-contact. Tai-bo-contact bestaat uit alle elementen van het traditionele Tai-bo met dit verschil dat de training nu ook de ei gen lichamelijke kracht zal vergroten. Er wordt tijdens de trai ning geoefend op stootkussens met gebruik van stoothand- schoenen. Ook zal er met elkaar worden getraind, dit natuurlijk met stoothandschoenen en scheenbeschermers. Zaterdag 11 november van 14 tot 15.30 uur is er een introductietraining, waar iedereen aan mee kan doen. De kosten zijn 15 gulden e.n aanmelden kan aan de balie. Sportschool Be-fit, Domburgs Schuitvlot 23 in Middelburg. Met ingang van 14 november gaat Natuurvoeding Bellamy in Vlissingen over in andere handen. Henk Trimpe Burger en Ella de Putter zullen vanaf die datum de speciaalzaak in natuurvoe ding op gelijke voet voortzetten. Openingstijden en telefoon nummer blijven ongewijzigd. Of het die naam ook blijft is de vraag. Veel mensen ver staan namelijk coffeeshop en dat is toch echt wat anders. Fotokopieën, daar draait het om, of dat is althans de tech niek waarmee gewerkt wordt. „Eigenlijk heb ik hier een klei ne drukkerij", zegt Royers. „Met de huidige kopieerma chines kun je, zeker met kleu ren, mooie dingen doen. En het is natuurlijk, vooral bij een grotere oplage, altijd in teressanter dan thuis op de PC iets leuks maken. Het kan wel, maar het kost je een vermogen aan cartridges. Als de klant een idee heeft of een schetsje dan kunnen we van daaraf starten. Je kunt al les maken, dat is het pro bleem niet, maar soms moet ik bewust een beetje afrem men. Dat alles kan, wil nog niet zeggen dat het ook moet. Soms kun je met een simpele steunkleur al een hoop berei ken De klanten van de Co py-Shop zijn voor het groot ste gedeelte kleinere (horeca) bedrijven. Hele grote bedrij ven hebben vaak een huis drukkerij en particulieren kunnen tot een klein aantal zelf wel wat maken. Rekenin gen, menukaarten, prijslijsten en visitekaartjes vormen dan weer de meest bestelde arti kelen. Daar gaat het vaak om grote re aantallen tegelijk. Maar een T-shirt met eigen print kan al vanaf 1 exemplaar ge drukt worden. Toch komen ook van grote bedrijven klussen naar de Co py-Shop. „Ze lachen me wel eens uit hoor. Dan zeggen ze: Debbie roept altijd, één uur tje, dan is het klaar!", zegt Royers lachend. „Dat is mijn eigen schuld natuurlijk. Bij dit soort werk gaat het altijd om snel klaar, dat is nou eenmaal zo. Als het iets langer duurt is dat vaak geen probleem, al leen krijg je dat nu niet meer teruggedraaid natuurlijk. Als de repro-afdeling bij een bedrijf zegt dat het over drie dagen klaar is, dan ben ik al tijd sneller. Ik doe alles zelf, vanaf het zetwerk tot het eventueel binden. En twee dagen per week be zorg ik zelfs aan huis, als ex tra service". Ook kantoorarti kelen zijn via de Copy-Shop te regelen. Royers heeft een catalogus van haar vaste le verancier waar de klanten uit mee kunnen bestellen. Dan gaat het niet om een los pen netje, maar meer om onder andere cartridges en dergelij ke. Voorlopig heeft de zaak niet alleen meer ruimte, maar daardoor ook meteen meer werk. „Ik had al veel vaste klanten, maar hier zit ik echt veel meer in de loop", vertelt Royers. „Straks wordt het natuurlijk nog drukker, want de tijd van de kerstkaarten komt er weer Debbie Royers in haar nieuwe Copy-Shop foto Jaap Wolterbeek aan. Daar heb ik speciale mo gelijkheden voor. Papier met bijpassende enve loppen en adresstickers in zo'n dertig verschillende mo tieven en achtergronden. Van af tien stuks is dat al een heel leuke manier om toch een persoonlijke kerst en nieuw jaarswens te versturen". Niet te lang wachten lijkt verstan dig, want ondanks de snel heid van de Copy-Shop en het feit dat de zaak zes dagen per week geopend is, heeft Debbie Royers maar één paar handen. En dat is nou net niet te kopieren.

de Faam | 2000 | | pagina 9