©QMSMOS r breed 'Het leven is hart...' Rotary schenkt cheque aan Zeeuws inloophuis Portretten integreren 100 jaar Zeeuws teven in de Vliedberg Twaalfde transport voor Roemenië WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN WOENSDAG 8 NOVEMBER 2000 M expert Kamperman Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: Avond nieuwe inwoners druk bezocht Wethouder van Dijk over de Magistraatwijk Nieuwsbrief Strategische Projecten pag. 9 17 De stichting Roe- menië-Hulp uit Oost-Souburg bereidt op dit moment het twaalfde transport naar Roemenië voor. Hulp aan Tïrgu Mures en omgeving is vol gens de organisatie nog steeds hard no dig. De afgelopen twee jaar had het ge bied te kampen met overstromingen en deze zomer zorgde de hitte ervoor dat alles verschroeide. Het in gezamelde voedsel gaat naar de bewo ners een dorpje, 10 ki lometer van Tïrgu Mu res en naar andere ge zinnen die het nodig hebben. Ook wordt er hulp verleend aan di verse ziekenhuizen. De Nederlandse Hartstichting start binnen kort met een nieuwe campagne, onder de titel 'Het leven is hart....zorg er goed voor'. In het gebouw van de GGD Zeeland in Goes zal in het kader hiervan een tentoon stelling te zien zijn die vrij te bezoeken is. door Inge Adriaansen Een deel van de opbrengst van het Najaars concert 1999 dat de Rotary Club Vlissingen vorig jaar in november organiseerde is be stemd voor de verdere inrichting van het nieu we inloophuis voor mensen die met kanker ge confronteerd worden in Vlissingen. In verpleeghuis De Vliedberg in Koudekerke is de tentoonstelling '100 Zeeuwse portretten' te bezichtigen. Deze tentoonstelling geeft een beeld van 100 Zeeuwen die geboren zijn in de periode tussen 1901 en 2000. Uit ieder geboor tejaar is een persoon geportretteerd. De ten toonstelling zal de komende vijf jaar rouleren binnen 10 Zeeuwse zorginstellingen. Het idee voor de tentoonstelling is afkomstig van De Vliedberg en heeft tot doel om de maatschap pij in het verpleeghuis te laten integreren of: „hoe laat je mensen die nooit iets met ver pleeghuizen te doen hebben er toch binnenko men?" Integratie Roulerend faam/ LANGE NOORDSTRAAT 22,TELEFOON 0118-613373 MIDDELBURG i Vijftig jaar geleden nam Adriaan Burger de chocolaterie aan de Korte Delft 16 in Middelburg over van de toen malige eigenaar. De verleidelijke chocoladelucht die bij gunstige wind het begin van de Korte Delft vult na al die jaren voor velen een begrip dat hoort bij Middelburg. Debbie Royers verhuisde haar Copy Service van de Vlis- singse Van Dishoeckstraat naar een groter pand aan de Vlasmarkt in Middelburg. De naam is ook veranderd, de Copy Service heet nu Copy-Shop. Silhouette, de speci aalzaak voor bad- en balletkleding in Vlissingen, is ver huisd van de Walstraat naar de St. Jacobsstraat. pag. Dit jaar worden er in Oost- Souburg en Ritthem voor de tiende keer huis-aan-huis le vensmiddelen opgehaald. De hele maand november wordt er tussen 19 en 21 uur iedere dinsdagavond voedsel opge haald in Oost-Souburg Daar naast kan er zaterdag 18 no vember in de O.L.V.K. in Vlis singen tussen 18.30 en 19 uur zonnebloemolie, macaroni, rijst, spaghetti, bloem, thee, handzeep etc. worden afgege- Thema's die in de tentoonstelling aandacht krijgen zijn ge zond en gevarieerd eten, voldoende bewegen en niet-roken. Daarnaast wordt ook de werking van het hart en de bloed somloop uitgelegd. De tentoonstelling maakt duidelijk dat een gezonde leefstijl dichterbij een mens staat en leuker is dan wordt gedacht. De bezoeker krijgt informatie en tips waarmee hij of zij direct aan de slag kan. Ook zijn er gratis folders verkrijgbaar. De campagne staat van af donderdag 16 november tot en met woensdag 29 novem ber in het gebouw van de GGD aan de Westwal in Goes. Daarna zal de tentoonstelling elders in het land te zien zijn. De tentoonstelling maakt deel uit van de Gezonde Leefstijl cam pagne die de Nederlandse Hartstichting voert. Doel is een bijdrage te leveren aan het bevorderen van een ge zonde leefstijl. De campagne richt zich op iedereen van 35 jaar en ouder, gezonde mensen maar ook risicogroepen zoals pa tiënten met hart- en vaatziekten. De tentoonstelling is dagelijks te bezoeken van 8.30 tot 17 uur. Voor groepen graag even con tact opnemen met de GGD, tel. 0113-249434. Voor meer infor matie kan men ook terecht bij de Gezondheidswijzen het infor matiepunt in hetzelfde gebouw. (advertentie) Advertentieverkoop Redactie Bezorgklachten Uitgebreid colofon: (0118) 484 316 (01 18) 484 276 (0800) 023 1231 zie pagina zoekertjes Dit inloophuis aan de Bad huisstraat 80 in Vlissingen is een project van Stichting Pa- lazzoli, een organisatie die zich sterk maakt voor begelei ding en ondersteuning van kankerpatiënten en mensen uit hun directe omgeving. Vrij dag 27 oktober overhandigde Rotaryvoorzitter dr. J. Goud swaard een cheque van tien duizend gulden aan de voor zitter en oprichter van Stich ting Palazzoli, Annemiek Vro mans. Stichting Palazzoli is vorig jaar opgericht door An nemiek Vromans. Vromans ondervond door haar ziekte het gemis van een inloophuis voor kankerpatiënten in Zee land aan den lijve. In Rotter dam is er het Vicky Brown in loophuis en ook in 's Herto genbosch is er een inloop huis, maar in Zeeland was er helemaal niets. Vromans nam daarop het initiatief om zelf in deze behoefte te voorzien. Sa men met de heer T. van Popta, chirurg van Ziekenhuis Wal cheren, legde zij de basis voor het eerste Zeeuwse inloop huis aan de Badhuisstraat in Vlissingen. Hoewel de officië le opening pas 19 december plaatsvindt kunnen bezoekers sinds vorige week al terecht bij het inloophuis. „Met het inloophuis hopen wij kankerpatiënten en ook hun familieleden of vrienden, mo rele en praktische ondersteu ning te bieden", vertelt Peter Veen, de coördinator van het eerste Zeeuwse inloophuis. „Heel belangrijk is dat deze mensen niet in een sociaal isolement raken. Kankerpa tiënten of familieleden van hen kunnen hier terecht met vragen over hun ziekte of kan ker in het algemeen, een ge sprek met lotgenoten, of bij voorbeeld voor adressen van patiëntenverenigingen. We werken op dit moment met zes vrijwilligers en hopelijk worden dat er binnenkort meer. De meeste vrijwilligers hebben zelf ervaring met kan ker, dat maakt dat zij weten waar ze over praten, zeker daar waar het gaat om ver werking van het verdriet en het acceptatieproces. Vanzelf sprekend zijn deze vrijwilli gers allemaal getraind in het werk dat zij hier doen. En dan heb ik het over de gesprekken die zij voeren met bezoekers, die overigens van zeer uiteen lopende aard kunnen zijn. Hoewel de ziekte en het daar bij behorende verdriet cen traal staan wordt er niet alleen maar over ziek zijn gepraat. Onze vrijwilligers kunnen er varingen delen en tips geven richting de mogelijkheden die er nog wel zijn, ondanks de ziekte. Dat alles willen wij in een relaxte sfeer doen, een beetje huiselijk en even weg van de witte jassen." Niet alleen een gesprek met lotgenoten hoort tot de moge lijkheden die het inloophuis biedt. De stichting organiseert ook informatiebijeenkomsten waarbij deskundigen advies geven op het gebied van bij voorbeeld protheses, kleding, Annemiek Vromans ontvangt de cheque van Rotaryvoorzitter J. Goudswaard voeding of het psychologisch vlak. Daarnaast heeft het in loophuis een verwijsfunctie naar andere instanties voor professionele hulp. „Wij pro beren met het inloophuis, dus door warmte en aandacht, het uitwisselen van ervaringen, goede informatie en eventu eel verwijzing, een positieve aanvulling op de medische behandeling te bieden. An ders dan bij een patiëntenver eniging het geval is, richten wij ons op alle vormen van kanker, iedereen die gecon fronteerd wordt met kanker kan hier terecht voor steun en informatie, ongeacht de soort kanker." Ondanks dat een voorziening als het inloophuis in heel Zeeland nog ontbrak is de stichting zich ervan bewust dat Vlissingen niet voor iedere Zeeuw even gemakkelijk be reikbaar is. „Juist in Zeeland, dat uit verschillende eilanden bestaat, is het moeilijk om een centrale locatie te kiezen. Maar je moet ergens begin nen en wij hopen natuurlijk dat er op termijn uitbreiding mogelijk is naar meerdere in loophuizen in Zeeland", be sluit de coördinator. Voorlopig is het inloophuis in Vlissingen twee middagen per week geo pend, op dinsdag en donder dag van 13.30 tot 17.00 uur. Als blijkt dat het nodig is zal er echter in de loop der tijd uitbreiding van de openings tijden komen. Voor het ma ken van een afspraak of voor nadere informatie over de hulpverlening van het inloop huis, sponsoring, donateur schap of vrijwilligerswerk kan tijdens kantooruren contact worden opgenomen met Pe ter Veen, coördinator inloop huis Palazzoli, tel. 0118- 413932. Zaterdag 11 november vindt in de St. Jacobskerk in Vlissin gen het Najaarsconcert 2000 plaats. Ook dit jaar gaat een deel van de opbrengst naar een regionaal project. De Ro tary Club Vlissingen heeft er voor gekozen om met dit deel een bijdrage te leveren aan een leerachterstandenproject van de Vlissingse Ravensteijn- school. Het andere deel is net zoals voorgaande jaren be stemd voor het drinkwater project op Java. Scheepswerf De Schelde bestaat 125 jaar en in het kader daarvan hebben veertien oud-werknemers herinnerin gen opgehaald aan hun werkzame leven. Eric Jan Wete- rings, zelf zoon van een Scheldeman, heeft hun verhalen ingeleid, bewerkt en gebundeld. Op 28 oktober opende de bur gemeester van Veere in De Vliedberg de tentoonstelling '100 Zeeuwse portretten'. Bij deze officiële opening waren alle geportretteerden aanwe zig. Voor hen was het de eer ste keer dat ze het kunstwerk in volle glorie zagen. De feite lijke openingshandeling werd verricht door de oudste ge portretteerde, de 94-jarige heer De Pree. Hij onthulde zijn portret dat gemaakt is door Paul en Menno de Nooijer. Een spontane bijdrage van de oude De Pree aan de feeste lijkheid gaf de opening van de tentoonstelling extra cachet. „Meneer de Pree vond de bur gemeester, mevrouw De Bruijn, erg aardig. Toen de Koudekerkse muziekvereni ging 'Voorwaarts' na de ont hulling het Zeeuwse volkslied speelde pakte De Pree spon taan de microfoon en zong uit volle borst mee. Al met al was dit erg ontroerend" schetst Mieke Reynen, locatie manager van de Vliedberg, de sfeer tijdens de opening. „Met deze tentoonstelling wil den we aanvankelijk twee doelen bereiken" vertelt Rey nen. „In onze zorginstelling hebben we te maken met twee groepen mensen: Men sen die in hun laatste levens fase verkeren en vaak aan het dementeren zijn en daarom niet meer zelfstandig kunnen wonen. De andere groep zijn mensen die door bijvoorbeeld een ziekte als multiple sclero se of door de gevolgen van een ongeluk niet meer voor zichzelf kunnen zorgen. Met name de laatste groep men sen functioneert geestelijk meestal nog volwaardig. Voor beide groepen willen we pro beren de kwaliteit van het le ven zo groot mogelijk te laten zijn, ook binnen onze instel ling waar ze noodgedwongen terechtgekomen zijn. Dit wil len we op verschillende ma nieren bereiken, waarvan deze tentoonstelling er twee in zich herbergt. Door de tentoonstel ling wordt de beeldende kunst, die deel uitmaakt van het leven, ook in het leven binnen onze instelling geïnte greerd. Daarnaast komen door de tentoonstelling be zoekers het gebouw binnen die anders nooit iets bij ons te zoeken zouden hebben. Met name de mensen wiens por tretten er hangen brengen weer familie en vrienden mee. We halen dus op twee manie ren de 'buitenwereld' weer bij De heer De Pree voor een portret van Paul en Menno de Nooijer. foto: P Meijs onze bewoners in hun leefwe reld". Ook merkt Reynen dat de tentoonstelling nieuwe ge spreksstof biedt voor de be woners. „Er wordt gepraat over mooi en lelijk, over de mensen die afgebeeld zijn, over de video die gespeeld wordt." Het idee achter de tentoon stelling 'de integratie van de maatschappij binnen De Vliedberg' groeide al snel bo ven de deskundigheid van De Vliedberg uit. Daarom werd het plan overgedragen aan de deskundigen in Zeeland op dit gebied, Scoop. Projectleider Gemma van der Hoogte werk te het idee verder en met na me breder uit. Het gevolg: een tentoonstelling die in Zeeland verspreid wordt over tien zorginstellingen. In iedere in stelling zal het deel van de tentoonstelling een half jaar hangen en dan doorschuiven naar de volgende instelling. Op deze manier krijgen de be woners steeds een ander deel van de kunstwerken te zien en is er vijf jaar lang steeds weer een nieuwe reden voor bezoe kers om de instelling te bezoe ken. De tentoonstelling in De Vliedberg is zeven dagen per week van 9.30 tot 21 uur te bezichtigen in de ontmoe tingsruimte 'De Babbelaar'. De portretten die getoond worden zijn in diverse tech nieken uitgevoerd: foto's, schilderijen, tekeningen, ruim telijke beelden en videopor tretten. Bij de tentoonstelling is ook een catalogus gemaakt, waarin de honderd kunstwer ken in kleur staan afgedrukt, vergezeld van een interview met de geportretteerde. De catalogus is voor 15 gelden te koop bij de tien zorginstellin gen waar de tentoonstelling rouleert. In de boekhandel kost dezelfde catalogus 25 gulden. De overige instellingen waar een deel van de tentoonstel ling te zien is zijn: De Blauwe Hoeve in Hulst, De Burght in Oostburg, Cornelia Stichting in Zierikzee, Het Gasthuis en Ter Weel in Goes, Scheldehof in Vlissingen, Ter Schorre in Terneuzen, Ten Anker in Tho- len en het Jacob Roggeveen huis in Middelburg. Bij Cinecity in Vlissingen gaan deze week de films 'The Cell' en 'Rules of engagement' in première.Theatergroep 'Duinart' speelt vrijdag 10 en zaterdag 11 november om 20 uur in de Stadsschouwburg in Middelburg 'George', een verhaal over een bijzondere vriendschap. In 's Heer Hendrikskinderen wordt 24 en 25 november het toneel stuk 'De bittere tranen van Petra von Kant' van de be kende Duitse theaterschrijver Reiner Werner Fassbinder opgevoerd door de toneelvereniging Heer Hendrik uit 's Heer Hendrikskinderen. Bewoners denken en praten mee over herstructurering Middengebied Vlissingen. Nieuwbouw Hogewegplein nadert voltooiing. Het inzameldepot ven. Tevens is dit zondag 19 november voor de kerkdienst van 10 uur ook nog mogelijk. In Middelburg kunnen op 18 en 25 november van 10 tot 12 uur houdbare levensmiddelen worden afgegeven in de vol gende kerken: De Hofplein- kerk, de Nieuwe Kerk in het centrum, de Morgensterkerk aan de A. Lauwereystraat, de Ontmoetingskerk aan de Oos- terscheldestraat en de Hoek- steenkerk in Dauwendaele. Clubs of kerken in Midden- Zeeland die ook een voedsel- transport willen organiseren kunnen informatie inwinnen bij de voorzitter van Stichting Roemenië-Hulp Oost-Sou burg, Adri Gideonse, tel. 0118- 468219.

de Faam | 2000 | | pagina 1