Verhalen oud-werknemers geven beeld KMS in vorige eeuw d; ZCAD zet jongeren met een slok op achter het stuur Walcherenaar en Wereldburger Ja of nee donor? Zet het zwart op wit. Scheepswerf De Schelde bestaat 125 jaar en in het kader daarvan hebben veertien oud werknemers herinneringen opgehaald aan hun werkzame leven. Eric Jan Weterings, zelf zoon van een Scheldeman, heeft hun verhalen inge leid, bewerkt en gebundeld. Bij de presentatie in 't Spui werd door ADZ-uitgever Bert Gere- stein het eerste exemplaar aangeboden aan oud-burgemeester Jaap van der Doef. Herinne ringen aan De Schelde is de titel, waarbij de oudste herinneringen uit 1933 stammen en de jongste doorlopen tot 1998. DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG ZONDAG Scheldeverjaardag RSV is breekpunt Zo was het niet MAANDAG DINSDAG WOENSDAG r bin van die ménsen die dienke 'da je een bitje beperkt bin in jen 'oöd, as je jen eige interesseert vö jen eige streek of jen eige dialect. Nou, da's dus glad een verkeerde gedach te! A vele jaeren verkondige 'k, as t'r zukke opvattiengen ter spraeke kom- me, da'k wè Walcherenaer bin, mae da'k m'n eige toch volop wereldbur ger voele. Da gevoel is nie alleen ge baseerd op 't feit da'k meer as een kwart van m'n leven buten Zeêland geweund Rijproefdag 1 Woensdag 8 november 2000 FAAM/VLISSINGER 17 door Mieke Roelse Het leek uitgever Bert Gere- stein wel wat om het eerste exemplaar van dit Schelde- boek uit te reiken aan Jaap van Theo van Doesburgcentrum Vlissingen, ontmoetingsmid dag voor 50-plussers, 14 u. Sportzaal Van Doornlaan West-Souburg, internationale dans, 10 u. Buurthuis De Schuur Oost-Souburg, line- dancing, 20 u. FNV Zeeland, telefonisch spreekuur ABW- uitkering van 10-12 u., tel. 625655. Fitnesscentrum Sta mina Vlissingen, astmafitness voor mensen met astma en COPD, 14 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, kla verjassen, 19.30 u. Strand paviljoen Panta Rhei- Vlissin gen, jamsessie, 20 u. De Drukkery Middelburg, lezing door Robbert van Dieren- donck, 'Archeologie van Wal cheren en Middelburg', 19.30 u. De Drukkery Middelburg, startavond van Vlissingen/Middelburg Mo zaïekstad, 19 u. De Drukkery Middelburg, het voordragen van een aantal genomineerde verhalen van de Verhalenwed- strijd, 19.30 u. Jongerencentrum Midgard Middelburg, grootbeeldvideo film, 20 u.' Buurthuis De Schuur Oost-Souburg, klaver jassen, 20 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, kla verjassen, 13.15 u. 't Spui Vlissingen, openbaar inter view met de Somalische schrijfster Yasmine Alias, 19 u. Zeeuwse Bibliotheek Mid delburg, lezing door D.J. Bier man, 'Wat is experimentele parapsychologie', 16.45 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, buurtcontact, 15 u. De Drukkery Middelburg, presentatie Zeeuwse kleder drachten door vereniging Ons Boeregoed, 11 u. Buurthuis Aldegonde Vlissingen, swin gend salsafeest, 20.30 u. Ge bouw A. Coortelaan 3 Vlissin gen, culturele avond met mu ziek en dans, 19 u. der Doef. Dat vond ook Van der Doef, die in zijn toespraak inging op het vak van oud-bur gemeester èn het voordeel dat zoiets voor de boekenkast op levert. „Burgemeester van Vlissingen zijn heeft altijd te maken met De Schelde", ver telde hij „Bovendien ging het in de gesprekken nooit van: Schelde schuif eens een stukje op voor Vlissingen; dat moest altijd andersom". Het tweede exemplaar zou uitgereikt wor den aan de oudste oud-werk nemer die meegewerkt heeft aan het boek, Jo Woltering. Maar de 84-jarige Woltering had andere verplichtingen. Daarom nam de jongste aan wezige, het eenjarige nichtje Jans van de auteur, geholpen door opa Weterings het boek in ontvangst. Van de veertien geïnterviewden waren er twaalf aanwezig. „Het lijken de apostelen wel", zei Bert Gere- stein, die ook sprak van een „Old Boys and Girls netwerk". David de Leeuw was met va kantie. Van hem komt de mooi ste zin uit het boek. „Maar uit eindelijk gaat het verhaal van De Schelde over een groep mensen die samen iets moois maken". Verhalen verteld tijdens ver jaardagsvisites. Voor menig Vlissinger gingen die verhalen niet zelden over de KMS of zoals ook gezegd werd, de fa briek. Wie er zelf niet werkte, had toch minstens familiele den die een band met het be drijf hadden. Voor Eric Jan We terings vormden die verhalen de aanleiding tot dit boek. Zijn vader is één van de veertien Scheldemensen die aan het woord komen met hun verha len en herinneringen. Dat die herinneringen, zelfs aan collec tief meegemaakte gebeurtenis sen, gekleurd zijn is onvermij delijk èn tegelijk vormt het de charme van de verhalen. „Soms staan verhalen haaks op elkaar", vertelt auteur We terings. „De ene werknemer was vol lof over de scholings mogelijkheden en de ruimte en tijd die daarvoor vrijgemaakt werd, terwijl de ander zegt dat hij alles zelf moest betalen en van het bedrijf geen enkele medewerking kreeg. Maar over het algemeen werd er veel en makkelijk verteld als het ijs eenmaal gebroken was. Soms wisten mensen niet waar ze moesten beginnen, dan zei ik: vertel eens wat over je eerste werkdag. Dat weet ie dereen nog en van daar uit kwam er ineens van alles bo ven. Ik vind het moedig dat mensen zo vrijuit praatten, ten slotte vertelden ze dingen waarvan ik bij mezelf niet zeker weet of ik dat ook verteld zou hebben als het gevraagd werd". Dat er vrijuit gepraat werd heeft ook te maken met een voorwaarde die Weterings van meet af aan had gesteld. Gepensioneerde werknemers hoeven niet op hun woorden te letten, de 'baas' luistert niet meer mee, zoals Weterings in zijn inleiding aangeeft. Die in leiding is trouwens uitgebreid en laat geen vraag onbeant woord over wat de auteur wil de met het boek, zijn werkwijze en de manier van interviewen. Veertien verhalen staan in het boek, waarvan de volgorde be paald werd door de eerste dag dat de verteller door de poort ging. Voor Jo Woltering was dat in 1933, waarna hij ruim vijftig jaar later als chef bouw bureau afscheid nam. Jan Weug, wiens succesverhaal steevast getypeerd wordt als van leerling-plaatwerker tot di recteur, maakte ook de vijftig vol bij het bedrijf. Truus van Rijssel, een van de drie vrou wen die aan het woord komen, begon in de oorlog op de type kamer en heeft als bibliotheca resse aan de wieg gestaan van de Technische Bibliotheek Zee land. Aan het eind van de oor log begon ook Jo Steketee als leerling-scheepmaker. Werk- Erik Jan Weterings en Jaap van der Doef buigen zich over het boek foto: Jaap Wol terbeek zaam geweest op de tekenka mer scheepsbouw en hoewel al dertien jaar gepensioneerd, nog steeds een 'scheepsgek'. Henk Weterings is de vader van de auteur en is in 1947 bij het bedrijf begonnen door toe doen van zijn vader. Veertig jaar heeft 'Meneer WÈ' zoals hij genoemd werd, bij De Schelde gewerkt, vanaf 1980 als sous-chef secretariaat. Ook secretariaatswerk deed Jo van Noorden. Zij is in hetzelfde jaar als Weterings begonnen, 1947 en als directiesecretaresse met haar baas, directeur Bout mee verhuisd naar RSV in Rotter dam. Ook Coen Hendrikse had met de RSV te maken, wie niet trouwens, maar dan als lid van de Centrale Ondernemings raad. Hij werkte op de machi nefabriek maar is voor veel mensen meer bekend door zijn werk voor de bond en de On dernemingsraad. Pieter van der Horst, die per toeval in 1948 bij de Schelde terecht kwam, hield zo van zijn werk dat de grote staking in 1973 hem eigenlijk slecht uitkwam. De afdeling Ketelbouw was zijn laatste werkplek. Elektri cien en lasser Wim van de Voorde kwam door zijn baan tussen 1950 en 1986 overal in het bedrijf. Hij is, als een van de weinige, erg kritisch over de arbeidsomstandigheden en onveilige situaties. Toch zegt Van de Voorde dat hij als vak man een prachtige tijd heeft gehad bij De Schelde. Datzelf de beeld roepen ook de herin neringen van Klaas Reinders op. Zeker de periode vóór RSV, zoals hij het zelf omschrijft. Toen hem in 1983 verzocht werd afstand te doen van zijn functie als directeur Gieterij, kwam dat hard aan. Verbon denheid met het bedrijf is er nog steeds maar ook teleur stelling. Ook voor directiese cretaresse Jane van de Graaf markeert RSV een periode. In Vlissingen was niets meer van belang te doen, memoreert zij, alles zat op de Apenrots in Rot terdam. Piet Martijn kwam als achttienjarige in 1953 bij het bedrijf binnen op de afdeling personeelszaken en ging er bij diezelfde afdeling via een 55- plusregeling uit. Hij ziet vooral nu geen betrokkenheid meer bij het bedrijf. Nog maar be trekkelijk kort uit het bedrijf maar niet minder duidelijk aanwezig geweest is David de Leeuw. Tussen 1956 en 1998 was hij bankwerker en teke naar, maar vooral was hij vak bondsman. Over die periode heeft hij trouwens zelf kortge leden een boek geschreven. De laatste persoon die in het boek herinneringen ophaalt is Jo hannes van Hulsbergen. Hij is de man van de scheepsrepara- ties en in die zin vanaf 1963 aan Scheldepoort verbonden geweest waar hij in 1988 als directeur aftrad. Als er al in één boek zoveel te genstellingen zitten in de ver halen, hoeveel moeten er dat niet zijn bij alle andere Schel demensen. Weterings erkent het. In de epiloog gaat hij in op het feit dat iedereen gelijk heeft, althans zijn of haar ei gen gelijk. Reacties zijn wel kom, schrijft hij. Gevreesd moet worden dat hij bedolven gaat worden onder de brieven en suggesties. Want het 'wij'- gevoel en de verbondenheid van de Vlissingers met De Schelde gaat ver. Veel verder dan de vaste tijden van de toe ter en het, vaak gekscherend gezegde, 'eten op Schelde- tijd', dus half-zes. Deze veer tien verhalen zijn nog maar het begin want zelfs in deze eeuw is het nog steeds nauwelijks mogelijk iemand in Vlissingen tegen te komen die niet, al is het maar door een buurman, op de een of andere manier met De Schelde te maken heeft. Het boek, uitgegeven en gedrukt bij het ADZ, ligt voor nog geen vijfentwintig gulden in de boekhandel. 1 Het Palet Vlissingen, Multi- culti buffet, 16 u. Molukse kerk Oost-Souburg, oecu menische dienst, 19 u. Sporthal Baskensburg Vlissin gen, aangepast sporten voor mensen met Astma en COPD, 14.30 u. Theo van Doesburg centrum Vlissingen, country line dance voor beginners, 9.45 u. Wijkcentrum Schelde buurt Vlissingen, soosmiddag, 13.30 u. Zwemschool De Pa rel Domburg, babyzwemmen, 15 u. Markt Middelburg, boe ken- en verzamelmarkt, 11 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, koffie contactoch tend, 9.30 u. Bachten Reede Vlissingen, handwerkgroep voor 55-plussers, 14 u. Theo van Doesburgcentrum Vlissin gen, ontmoetingsmiddag voor 50-plussers, 14 u. FNV Zee land, telefonisch spreekuur ABW-uitkering van 10-12 u., tel. 625655. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, koersbal, 13.30 u., country line dansen, 18.30 u. Zeeuwse Bibliotheek Middelburg, the ma-avond over rapport Discri minatie Forum, 20 u. Wijkcentrum Open Hof Vlis singen, soosmiddag voor 50- plussers, 13.30 u. Diensten centrum Ouderen Westkapel- le, wekelijkse soos voor 55- plussers, 19 u. Sportfond- senbad Vlissingen, aangepast zwemmen voor mensen met astma en COPD, 12.30 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, sociaal spreekuur, 13.30 u. Buurthuis De Schuur Oost-Souburg, darten, 19 u. Wijkcentrum Schelde buurt Vlissingen, darten, 19.30 u.* Jongerencentrum Mid gard Middelburg, grootbeeld videofilm, 20 u. Wijkcentrum De Zwaan Oost-Souburg, ont moetingsmiddag voor 50- plussers, 14 u. De Drukkery Middelburg, BOEF-middag, kinderen van groep 7 en 8 ko men discussiëren over nieuwe en oude boeken, 13.30 u. Toevallig is het najaarsnummer van het tijdschrift 'Nexus', waar ik op geabonneerd ben, gewijd aan 'kosmopolitisme', dus aan het gevoel wereldbur ger te zijn. Diverse cultuurwetenschappers en lite ratoren geven in dat nummer aan, dat het gevoel van wereldburgerschap voor hen een grote waar de heeft. Kosmopolitisme heeft, zo maakten ze al lereerst duidelijk, niets te maken met gemakkelijk over de wereld reizen. Je kunt je wereldburger voelen door simpelweg dingen te lezen uit andere culturen. Bovendien is het geworteld zijn in een bepaalde cultuur, zo benadrukten de schrijvers, geen beletsel voor het gevoel van wereldburgerschap. Een Cana dees-Joodse schrijfster van Poolse afkomst schrijft zelfs: 'Om contact te kunnen maken met allerlei an dere denkwijzen en culturen, moet je je eigen cul tuur grondig kennen.' Het vermogen om een ander te kennen, wordt bevorderd door het diepgaand le ren kennen van jezelf en de cultuur die je gevormd heeft. En een taal, een dialect, de geschiedenis en cultuur van je eigen streek zijn allemaal stukjes van die vorming. Evengoed natuurlijk de nationale cul tuur en geschiedenis. 'Eigen culturele identiteit', al dus een andere schrijver, 'is de basis voor verdere geestelijke ontwikkeling en geen versteend gege ven.' Interessant genoeg, wordt in het Nexus-nummer het dialect ook genoemd. Met name de schrijver/uitgever Samuel Brussell, die in vele lan den gewoond heeft, geeft hoog op van de dialec ten die hij in allerlei hoeken en gaten van Europa aantrof. Hij waardeert bijvoorbeeld heel erg het Ita liaans, juist omdat in Italië iedereen trots is op het eigen streekdialect en dat ook laat horen. 'Een taal die des te sterker was', schrijft Brussell, 'omdat zij bevloeid werd door de uitgebreide vertakking van haar dialecten.' Daarentegen vindt hij het Frans ge brekkig, omdat die taal zich nauwelijks laat beïn vloeden door de eigen streekdialecten. Het bestaan van minderheidsculturen, zo schrijft de Engelse taalkundige Homi Bhabha aan het slot van zijn boek 'Nation and narration' uit 1990, moet gewaardeerd worden omdat zij een sta-in-de-weg betekenen voor mogelijke totalitaire aanspraken van een nationale cultuur. Uitingen van minder heidsculturen moeten, voegt hij daaraan toe, bena derd worden vanuit het besef dat zij misschien iets te zeggen hebben wat niet in de al bestaande ka ders (van de meerderheidscultuur) past. Elke taal, elk dialect, heeft volgens Bhabha eigen, onnavolgbare betekeniskaders en betekenisnuan ces, die bijna niet te vertalen zijn. Elke poging tot wederzijds begrip van culturen, van andere talen en dialecten, kost dus moeite. Maar die moeite wordt beloond. Zij belooft een rijke winst op te le veren aan medemenselijkheid, democratische waarden en zelfkennis. Wereldburgerschap dus. 'Dat wou ik noe mae net 's gezeid En ik 'oope dat deze rubriek Walchers Plat een bitje an dat we derzijdse begrip ei meuge biedraege. Je bin be dankt vó 't 'arde lezen!' Jan Zwemer Maandag 30 Oktober startte het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD) in Goes het project 'Alco holvrij op weg'. In dit project worden jonge automobilisten uit gedaagd om ongestraft de effecten van alcoholgebruik op de rij vaardigheid aan den lijve te ondervinden. Na de nodige biertjes of borrels rijden de deelnemers een uitgezet parcours in de Zee landhallen. Door jonge automobilisten direct te confronteren met de effecten en gevaren van alcohol in het verkeer hoopt het ZCAD het aantal ongelukken terug te dringen. Onderzoek van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid heeft uitge wezen dat jongeren vaker on der invloed achter het stuur stappen dan oudere wegge bruikers. Zo bleek dat in 1997 3,3 procent van de jongeren tussen 18 en 25 jaar de wet overtrad met betrekking tot het toegestane alcoholpromillage. Onder de vijftigplussers bleek dit percentage een stuk lager: 1,7 procent. Uit de enquête 'Drinks, Drugs and Drive: NO WAY' uit 1999 van het ZCAD kwam ook nog eens naar vo ren dat jongeren weinig kennis hebben van de gevolgen van alcohol- en druggebruik op het verkeersgedrag. Ze vinden enerzijds dat rijden onder in vloed strenger moet worden bestraft, anderzijds geeft een grote groep jongeren aan zich regelmatig onder invloed in het verkeer te mengen. Zestig procent, zo bleek uit de enquê te, merkt dat alcohol of drugs het rijden negatief beïnvloe den. Kortom: er is een groot verschil tussen denken en doen onder jongeren. Gealar meerd door deze resultaten haalde het ZCAD het van oor sprong Drentse project 'Alco holvrij op weg' vorig jaar naar Zeeland. De resultaten van de Zeeuwse rijproefdagen in 1999 waren zeer positief, de deelne mende jongeren vonden de rij proef een leuke en indringende ervaring. Reden te meer voor het ZCAD om het project ook dit jaar uit te voeren. Eerst het flesje leeg en dan blazen, legt de agent uit Aan het project 'Alcoholvrij op weg' dat gedurende de maan den november en december plaatsvindt werken ook een aantal Zeeuwse rijschoolhou ders mee. Zij bieden de test aan hun geslaagde leerlingen aan en begeleiden hen tijdens de rijproef. Ook evalueren zij achteraf het resultaat met de deelnemers. De deelnemende rijscholen zijn: Behage uit Kloetinge, De Bruijn en Reijna- ert uit Hulst, Poortvliet uit 's Gravenpolder, Van de Beek uit Oudelande, Rinie Vaane en Jasperse uit Middelburg en Brasser uit Vlissingen. De rij proef in de Zeelandhallen start met een theoretisch gedeelte waarin de effecten van alcohol op de rijvaardigheid uit de doeken worden gedaan. Ook het wettelijk kader rond rijden onder invloed krijgt de nodige aandacht. Voor de lunch rijden de deelnemers samen met hun rij-instructeur het afgesloten parcours. Na de lunch is het drinken geblazen. De kaart ver meld wodka-jus en bier. Er wordt net zolang gedronken tot het alcoholgehalte in het bloed ongeveer 1 promille be draagt (dit is tweemaal de toe gestane hoeveelheid). Daarna is het dan zover. Onder invloed van de nodige glaasjes gaan de kandidaten nogmaals het parcours op om de effecten van het alcoholgebruik direct aan den lijve te ondervinden. Aan het eind van de dag wor den de verrichtingen en erva- Cresendo - Zaterdag 11 november houdt Brassband Crescendo uit Oostkapelle de jaarlijkse uitvoering in 'De halve maan'. Aan deze uitvoering werken mee: het jeugdorkest Crescendo, Brassband, gymnastiekvereniging Serooskerke en leerlingen van het Nehalen- niacollege. De uitvoering begint om 19.30 uur en de toegangsprijs is 7,50 gulden. CNV - Het CNV Regio Walcheren houdt vrijdag 10 november in gebouw De Morgenster in de A. Lauwereyzstraat in Middelburg een feestavond voor de leden waar 111 jubilarissen gehuldigd zul len worden. De feestavond begint om 19.30 uur en wordt geopend met een toespraak van de regiovoorzitter L.F. Waterman. Anja Kop- mels zorgt met haar Zeeuwse liedjes voor de muzikale omlijsting van het geheel. Zoutelande - Dinsdag 7 november wordt vanaf 20 uur in de zaal 'Middendorp' de openbare vergadering van de dorpsraad van Zoute lande gehouden. Op de agenda staan onder andere de website van de dorpsraad, de Langstraat, het Zeeland debat en de promotiefilm gemeente Veere. Bloed - Bloedbank ZWN Rotterdam houdt dinsdag 14 november een donorwervingsactie in het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee. Medewerkers en bezoekers kunnen die dag van 14 tot 20 uur terecht bij de informatiestands en/of zich aanmelden als nieuwe bloeddonor. Aanmelden kan ook telefonisch via het gratis nummer van de bloedbank: 0800-0223699. Mozaïekstad - In de binnentuin van de Middelburgse boekhandel De Drvkkery wordt donderdag 9 november om 19 uur met een ver halenavond het startsein gegeven voor de activiteitentiendaagse van Vlissingen/Middelburg Mozaïekstad. Het centrale thema is 'ver halen'. Jong en oud werd uitgenodigd om in een kort verhaal de er varingen met de Nederlandse multiculturele samenleving op te schrijven. Donderdag 16 november is in het Arsenaaltheater in Vlis singen een middag voor kinderen en een avond voor volwassenen georganiseerd waar de winnende verhalen bekend gemaakt wor den en de prijswinnaars in het zonnetje gezet worden. CD - In het kader van Vlissingen/Middelburg Mozaïekstad wordt vrijdag 10 november om 20 uur in Het Arsenaal in Vlissingen de speciaal voor dit project gemaakte CD gepresenteerd. Aan de CD hebben tientallen jongeren meegewerkt. In verschillende formaties worden er Rap en R&B liedjes uitgevoerd, met onderwerpen waar jongeren in de (multi culturele) samenleving mee te maken krijgen. De artiesten treden deze avond ook op en de CD is tijdens de pre sentatie te koop. Entree vijf gulden. Zaterdag 11 november is er in de A. Coortelaan 3a in Vlissingen een culturele avond van de Koerdi sche en Kroatische Vereniging met muziek, dans en hapjes. De avond begint om 19 uur en de entree is vijf gulden. Donorweek - Van 5 tot en met 11 november is het de Nationale Donorweek die dit jaar gewijd is aan het wegnemen van onduide lijkheden over de registratie. Belangrijkste doel van dit thema is mensen ervan te overtuigen dat het altijd zinvol is hun keuze te la ten registreren, wat deze ook is. De rode folder 'Ja of nee donor?' is verkrijgbaar bij huisarts en apotheek. I Stichting Donor Voorlichting I 0900-821 21 66 0,22 ct p/m J ^vwwjdono^oorjichtii^nl^^^/ Foto: Jaap Wolterbeek. ringen van de deelnemers in een plenaire sessie nabespro ken. De dronkenmansrit wordt overigens ook op video vast gelegd. De eindmontage van deze video krijgen de kandida ten een aantal weken na de test thuisgestuurd. De ervaring uit 1999 leert dat de jongeren de video aan vrienden en be kenden laten zien en zo met anderen over rijden onder in vloed praten. Dit is een belang rijk uitstralingseffect van het project. Speurtocht - Het AZC in Middelburg organiseert woensdag 15 november een interculturele speurtocht voor kinderen tussen 6 en 13 jaar. De speurtocht begint om 13.30 uur in het AZC aan de Kruit- molenlaan en eindigt daar ook weer om 17.30 uur. Voordat de groe pen van start gaan worden er leuke spelletjes gedaan en bij terug komst in het AZC is er life muziekgroep Indigo die voor het nodige geluid en de gezelligheid zorgt. De speurtocht wordt spannend en regenkleding is misschien handig. Inlichtingen kunnen worden ver kregen bij André of Brecht, tel. 676276. Spirituele ontwikkeling - Je eigen gids leren kennen en met hem haar leren communiceren kun je leren tijdens deze workshop. De workshops worden gegeven op zaterdag of zondag in Oost-Sou burg door Monica Pellegrino. Ze duren van 10 tot 17 uur. Kosten: 110 gulden, tevens starten er nieuwe cursussen spirituele ontwik keling. Voor inschrijving en/of info 0118-638537. Mozaïekstad-verhalenstad - Vrijdag 10 november om 19 uur is er een openbaar interview met de Somalische schrijver Yasmine Al- las in 't Spui te Vlissingen. Toneelvoorstelling - Op zaterdag 11 november van 15 tot 15.45 uur is er in 't Spui een gratis toneelvoorstelling voor kinderen van 8 jaar en ouder van Wim Hofmans versie van het klassieke Sneeuwwitje: „Zo zwart als inkt" door de Amsterdamse toneelgroep Wederzijds. Na den arbeid - Muziekvereniging 'Oefening Na Den Arbeid' uit Nieuw- en Sint Joosland houdt zaterdag 11 november haar jaarlijkse uitvoering. De orkesten 'Onda' en Jong Onda' brengen o.l.v. hun diri gent Piet Meliefste een gevarieerd programma ten gehore. Gast is de Zeeuwse entertainer Peter Dieleman. De voorstelling begint om 19.30 uur in 'Het Dorpshuis', Veerstraat 2 te Nieuw- en Sint Joosland. Elckerlyc - De Zeeuwse Volksuniversiteit organiseert een cursus over de middeleeuwse tekst Elckerlyc, een tekst over de deugden en ondeugden van de mens. De cursus start dinsdag 14 november om 19.30 uur en bestaat uit 3 avonden van 2 uur. Voor meer inlich tingen en inschrijving: het ZVU-bureau, 0118-634 800 Crohn en Colitis Ulcerosa - De heer K. van der Linde en de heer W.R. Schouten, als internist en chirurg verbonden aan het Dijk- zicht ziekenhuis te Rotterdam, houden voor de afdeling Zeeland van de Crohn en Colitis Ulcerosa Vereniging op zaterdag 11 november van 11 tot 16 uur in Motel Goes een lezing. De bijeenkomst is toe gankelijk voor leden, familieleden en belangstellenden. Informatie en aanmelding (liefst na 18.00 uur) 0118-616129 of 0118-581533 Surinaamse jaarkalender - Vrijdag 10 november van 19 tot 21 uur vindt in 't Spui in Vlissingen de opening plaats van de tentoon stelling 'de Surinaamse jaarkalender' met als thema 'Suriname Na- tuurland'. De opening van deze tentoonstelling wordt geheel in stijl gevierd, namelijk met een echt Surinaams feest. Paddestoelentocht - Zaterdag vanaf 13.30 uur is er een padde- stoelentocht onder leiding van een natuurgids van het Wereld Na tuur Fonds, regio Zeeland. De tocht begint bij het Zeeuws Biologisch Museum. Kosten 3,50 gulden (Rangers 2,50 gulden) Aanmelden is verplicht bij Inge op 0118-640174 wnfzeeland@hetnet.nl Vrouwenhulpverlening Petra - Dinsdagavond om 20 uur is er een algemene voorlichtingsavond van Stichting Petra aan de Dam 6 in Middelburg. De hulpverlening van Petra is gebaseerd op een christelijke visie op hulpverlening en maakt gebruik van moderne psychologische methoden maar ook van ervaringsdeskundigheid. De avond is open voor iedereen maar met name bestemd voor mensen die vrijwilligerswerk (willen gaan) doen en daarvoor meer deskundigheid nodig hebben. Meer informatie op 0118-629046. Artemis - Je bent een vrouw met een probleem, bijna niemand luistert of iedereen heeft het al zo vaak gehoord. Je weet niet meer wat je moet doen maar je wilt wel heel graag je verhaal kwijt. Er is nu een open praatgroep bij Artemis waar je samen met andere vrouwen kunt praten over wat je dwars zit. De praatgroep is op maandag van 9.30 tot 11.30 uur aan de Koudekerkseweg 133 te Middelburg. Voor informatie: 0118-686970. Keramiekgroep - Onlangs ging de keramiekgroep van het Activi teitencentrum Middelburg van start. Deze cursus is bedoeld voor mensen met een uitkering. Belangstellenden kunnen nog instappen. De cursus wordt gegeven op woensdagavond van 18.30 tot 21.00 uur. Cursuslocatie: Activiteitencentrum Dauwendaele, deelnamekos ten 1 gulden per avond. Informatie en aanmelding: 0118-629004 Hartezorg - Voor mensen met hartziekten, hun partners, vrienden en andere belangstellenden is er dinsdag om 19.30 uur een praat avond over de problemen die mensen met hartziekten kunnen on dervinden. Tijdens de avond, die onder leiding staat van de heer J. van Lomwei wordt er naar gestreefd iedereen zoveel mogelijk aan het woord te laten komen. De avond is in de Zeeuwse bibliotheek in Middelburg.

de Faam | 2000 | | pagina 17