Kunst in Rotary de Wijk brengt bewoners Griffioen bij elkaar Vuurwapens. Doe ze weg of ze doen ie wat. NAJAARSCONCERT Ten Tije Fitness geeft fietsen weg ter gelegenheid van 5-jarig jubileum Mondiale Milieuspeurtocht Vlissingen 3» 1-5$ CT WOENSDAG 1 NOVEMBER 2000 JAARGANG 101 - NUMMER 44 M :REN door Inge In navolging van het 'wijkpilarenproject' van vorig Jaar heeft de Stichting Griffioen 'De Wijk' uit Middelburg ook dit jaar weer een 'Kunst in de Wijk' project georganiseerd. Op het wijkpilarenproject van 1999 kwamen zo veel enthousiaste reacties van bewoners en in stanties dat een vervolg voor de stichting voor de hand lag. Bewust is gekozen voor een pro ject waar de wijkbewoners gezamenlijk aan kunnen werken en dat een blijvend zichtbaar resultaat oplevert. Na een creatieve brainstorm besloot het bestuur om de hele wijk op te sie ren met mozaïektegels, gemaakt voor en door de wijkbewoners. Net als vroeger 11 NOVEMBER zie pagina 10 Adriaansen door Naama Hardeman Vrouwenorganisatie is het thema van de jaarlijks terugkerende Provinciale Intercul turele Vrouwendag die zaterdag 4 november wordt gehouden in het MFC (multifunctioneel centrum) in Zierikzee. „Het is goed dat buiten landse en Nederlandse vrouwen elkaar ont moeten. Je zou denken dat dit ook vanzelf gaat door op elkaar af te stappen. Maar in de prak tijk blijkt dit heel weinig te gebeuren", vertelt Marjolein Meijer die als consulent actief is bij het Centrum voor Internationale Samenwer king (COS). Ontmoeting Muziek Het bezit van illegale vuurwapens neemt toe. Met alle risico's van dien. Onbedoelde on gelukken. Wapens die in de verkeerde handen komen. Escalatie van geweld. Kortom, onze sa menleving wordt onveiliger. Op straat, in het uitgaansleven, maar ook gewoon thuis. Daar om wil het kabinet wapenbezit- en gebruik te rugdringen. Per 15 november wordt de straf maat voor illegaal vuurwapenbezit en -handel fors verhoogd. Wie na 15 november betrapt wordt op het bezit van een illegaal vuurwapen, riskeert maximaal 4 jaar celstraf. Wie erin han delt acht jaar. 1 Het centrum voor internationale samenwer king Zeeland (COS) houdt tot en met 3 no vember in samenwerking met het Milieu Edu catie Centrum (MEC) een Mondiale Milieu speurtocht door Vlissingen voor leerlingen van groep 7 en 8 van het basisonderwijs. Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: 'HERFSTUITVERKOOP' AFHAALKORTING: Wo en do, 1 en 2 nov. 5 0 Vrijdag 3 november 6 O Zaterdag 4 november 7 O tj intratuin raam 7v Stichting Griffioen 'De Wijk' is begin vorig jaar opgericht door een groep enthousiaste bewoners die zich sterk willen maken voor de leefbaarheid in de wijk. De oorsprong van de stichting ligt in de Seisjesdag, een straatfeest van de bewo ners van de Seisweg dat in middels is uitgegroeid tot een jaarlijks terugkerend wijkfeest. Om de wijkactiviteiten te structureren en de continuïteit te waarborgen richtten de be woners een stichting op met als voornaamste doelstelling het bevorderen van de sociale cohesie in de wijk. Het Kunst in de Wijkproject mag in het kader van die doelstelling suc cesvol genoemd worden. Vrijdag 27 oktober gingen zo'n honderd huisgezinnen uit de Griffioen in de leerlingenruim te van Christelijke Scholenge meenschap Walcheren aan de slag om hun eigen mozaïekte gel te maken. Per huisgezin werden twee mozaïektegels gemaakt die bij de bewoners voor de deur in het trottoir komen te liggen. Zo ontstaat er een fleurige kunstroute door de hele wijk. In de tot werkplaats omge doopte ruimte hangt tijdens de werkavond een sfeer van saamhorigheid en gezellig heid. Vol ijver wordt er door jong en oud gewerkt aan de mozaïektegels. Vooral de jeugdige deelnemers hebben erg veel plezier bij het kapot slaan van de siertegels, die kans krijg je natuurlijk niet vaak. „De meeste deelnemers heb ben thuis al een ontwerp ge maakt, want dat kost natuur lijk best veel tijd, vertelt Mar co Paauwe, penningmeester van de stichting. De ontwer pen variëren van abstracte fi guren tot zeer gedetailleerde beeltenissen van dieren of fantasiefiguren. Wat echter het meeste opvalt is het zicht bare plezier dat de wijkbewo ners hebben. „Het is heel leuk om samen met de wijkbewo ners te werken aan de wijk. Jong en oud werken samen aan 'kunst in de Wijk Deze saamhorigheid doet een beetje aan vroeger denken, toen deden we heel veel din gen samen in de buurt", zegt mevrouw Melse. Ook haar dochter, Petra Tuinstra, die in dezelfde straat woont, onder schrijft de waarde van het 'Kunst in de Wijk' project. „Dit project werkt na de werk avond natuurlijk door. Elke te gel krijgt een titel, en al die ti tels komen in een gidsje te staan. Als de tegels straks in de stoepen liggen ga je van zelf met de gids eens een rondje door de wijk en dan ontdek je door de tegels in eens: "hé, woont die me vrouw hier" en dat brengt de mensen toch weer wat dichter bij elkaar". Volgende week worden de mozaïektegels door de straat- makerploeg van de gemeente Middelburg in de trottoirs ge legd. „We hebben hele goede contacten met de gemeente en kunnen dus vaak rekenen op hun hulp bij onze projec ten. Ook de stoeptegels zijn gratis door de gemeente be schikbaar gesteld legt Paauwe uit. Maar, niet al leen de gemeente onder steunt onze activiteiten, ook het bedrijfsleven levert regel matig een bijdrage. Zo is het grootste gedeelte van het mo zaïekmateriaal geschonken door Tegelhandel Dominicus foto: 'Jaap Wolterbeek uit Westkapelle en door de Ba- derie uit Middelburg.". Hoe wel we altijd proberen de kos ten zo laag mogelijk te hou den zijn dergelijke giften on misbaar om dingen te kunnen organiseren. We zijn daar als stichting en als wijk dan ook heel erg blij mee, besluit Paauwe, terwijl hij nog eens tevreden in het rond kijkt naar zijn enthou siaste medewijkbewoners. Wijkoperij Marinissen heeft in een modern pand aan het industrieterrein 'Vrijburgh' vaste voet aan de grond ge kregen. Op een plaats waar parkeerproblemen niet be staan kunnen de klanten nu in alle rust een keuze maken uit een uitgebreid assortiment kwaliteitswijnen. Met de nieuwe schoenmakerij van Johan Quist is Mid delburg een vakzaak op schoenengebied rijker. In Oost- Souburg is onlangs Babyspeciaalzaak 'Piebeu' geopend. Op de grens van Zeeland en Vlaanderen werd vorige week woensdag het startsein gegeven voor de wervings campagne 'Help een kind met tegenwind'. Deze campag ne is een initiatief van het grensoverschrijdende samen werkingsverband Pleegzorg zonder grenzen. Vrijdag 3 november vanaf 10 uur wordt in het Zeeuws Archief aan het Hofplein 16 in Middelburg de uitgave 'De onderkant van de markt. Archeologie en historie van de Westmonsterkerk te Middelburg' gepresenteerd. Dit boek bevat de resultaten van archeologisch en historisch onderzoek tijdens de laatste herinrichting van de Markt De populaire Limburgse rockgroep Rowwen Hèze laat zaterdagavond de Zeelandhallen in Goes swingen. En in de Nieuwe Kerk in Middelburg verzorgen het Middel burgs Mannenkoor en Capella Veerensis zaterdagavond een optreden. Bij Cinecity in Vlissingen gaan deze week de films 'Space Cowboys' en 'Blair Witch 2' in première. Advertentieverkoop Redactie Bezorgklachten Uitgebreid colofon: (01 18) 484 316 (01 18) 484 276 (0800) 023 1231 zie pagina zoekertjes Interculturele Vrouwendag 2000 er gewerkt aan meer draag vlak voor de multiculturele sa menleving. De bijeenkomst heeft altijd een inhoudelijk themaprogramma waarbij ontmoeting door middel van dans, muziek en samen eten centraal staat. Behalve het COS, verlenen het 8-Maart Team Schouwen-Duiveland en Sociaal Cultureel Centrum de Lichtboei medewerking aan het programma. Dat wordt om 13.30 uur geopend door de Perzussies, een groep vrouwen die ritme-instrumen ten bespeelt. Na een wel komstceremonie in vele talen volgt een keuzeprogramma dat een gesprekscarrousel, schilderen met sjablonen en buikdansen omvat. Tijdens de gesprekscarrousel komt het thema 'VrouwENorganisatie' aan de orde: hoe zet ik een ei gen vrouwenorganisatie op; successen en tegenvallers in de organisatie en spel aan huis, een project in Vlissin gen. „Omdat de laatste jaren veel nieuwkomers in Zeeland zijn komen wonen, die nog weinig of geen Nederlands spreken, hebben we ook geko zen voor schilderen met sja blonen en buikdansen, non- verbale workshops' er uit. legt Mei- Daarom is het volgens haar belangrijk jaarlijks een dag te organiseren om de vrouwen met elkaar in contact te bren gen. „Aan de hand van inhou delijke onderwerpen raken ze gemakkelijker met elkaar aan de praat. Het idee erachter is dat vrouwen onderling plan nen gaan maken of nieuwe af spraken om elkaar vaker te ontmoeten". Marjolein is van mening dat bij Nederlandse vrouwen de afgelopen jaren onvoldoende belangstelling was voor de Interculturele Vrouwendag „Van de drie honderd aanwezigen vorig jaar, waren nog geen veertig Nederlands. Jammer, want het is een interculturele dag, daar horen Nederlandse vrou wen ook bij". Dit jaar heeft het COS Nederlandse vrouwenor ganisaties lang van tevoren uitgenodigd voor het evene ment. Meier denkt dat Neder landse vrouwen vanwege het woord 'intercultureel' mis schien denken dat de bijeen komst voor buitenlandse vrouwen is. „Wellicht komt het ook omdat de voorberei dingsgroep bijna geheel uit al lochtone vrouwen bestaat. Zij maken hun eigen achterban enthousiast. Die komt dan meestal wel". Het COS heeft als doel inwo ners van Zeeland te betrekken bij internationale vraagstukken die te maken hebben met ontwikkelingssa menwerking. Een daarvan is de vluchtelingenstroom. Door het organiseren van de Inter culturele Vrouwendag wordt Vrouwen uit het asielzoekerscentrum in Burgh-Haamstede verzorgen samen met vrouwen van de Koerdische vereniging een gezamenlijke maaltijd. Foto Marieke Mandemaker. Internationaal vrouwenkoor de Allomtonen verlevendigt het programma met liedjes uit alle windstreken. „Het vrou wenkoor komt uit Bergen en bestaat voor tweederde uit buitenlandse vrouwen. De tek sten zijn fonetisch opgeschre ven en capella ingestudeerd". Behalve het koor treedt een Koerdische volksdansgroep uit Zeeland op en geeft dans school Kramer uit Zierikzee een streetdancedemonstratie. De Perzussies en Kip CO verzorgen een kinderprogram ma met muziek, spel en theater voor drie leeftijdsgroe pen voor kinderen tot en met twaalf jaar. Om 18.00 uur volgt een interculturele maal tijd, verzorgd door vrouwen van de Koerdische vereniging en vrouwen van asielzoekers centrum Burgh-Haamstede. Daarna wordt gedanst op we reldmuziek. Voor kinderen tot vier jaar is er gratis kinderop vang. Zij dienen wel van tevo ren aangemeld te worden. Om zoveel mogelijk vrouwen uit Zeeland in de gelegenheid te stellen het evenement bij te wonen rijden er om 12 uur vanuit Vlissingen en Middel burg gratis bussen naar Zier ikzee. Voor de kinderopvang en/of het gratis busvervoer, kan men zich telefonisch aan melden op nr. 0113-250051. Voorafgaand aan de invoering van deze wet kunnen illegale vuurwapens van 1 tot en met 12 november eenmalig zonder sancties worden ingeleverd op het politiebureau. Daarbij worden wel de persoonsgege vens van de eigenaar geno teerd. Vervolgens wordt de historie van het wapen nage trokken. Blijkt uit onderzoek dat het wapen niet betrokken is geweest bij een incident, dan worden de persoonsge gevens vóór 31 december 2000 vernietigd. Blijkt het wa pen wel betrokken bij een inci dent, dan volgt er uiteraard alsnog strafvervolging. Om de inleveractie aan te kon digen, is op 16 oktober een uitgebreide voorlichtingscam pagne gestart onder het mot to: "Vuurwapens: Doe ze weg of ze doen je wat". De cam pagne bestaat o.a. uit televi sie- en radiocommercials, ad vertenties in dagbladen en een internetsite. Ook door de horeca wordt aandacht be steed aan de actie. Posters, t- shirts en gratis ansichtkaarten moeten nogmaals duidelijk maken dat de risico's rond il legale vuurwapens onaan vaardbaar zijn. Afgelopen zaterdag vierde Ten Tije Fitness in Vlissingen haar 5e verjaardag met een grootse open dag. Onder de vele honder den bezoekers werden twee mountainbikes verloot. Op de foto: De gelukkige prijswinnaars de heren Kees Minderhoud (links) en Otto van Winkelhoff met de eigenaar van Ten Tije Fitness Gerben Rodts (midden) Foto: Edwin Marlissa die in een ander werelddeel zijn gemaakt, reisbureaus of Wilt u meer informatie over deze inleveractie, surf dan naar www.vuurwapensweg.nl of bel met de Postbus 51 Info lijn 0800-8051 (gratis) iedere werkdag van 09.00 tot 21.00 uur. Maar u kunt natuurlijk ook langsgaan bij een politie bureau bij u in de buurt. Daar ligt een speciale bochure voor u klaar. Met deze speurtocht willen de organisaties de leerlingen la ten zien dat Nederland voor heel veel producten afhanke lijk is van de rest van de we reld en daarmee ook van het milieu. De speurtocht gaat van start bij het MEC waar eerst een video en de leskist 'met afval de wereld rond' be keken wordt. Daarna trekken de leerlingen in groepjes door het centrum waar zij de vragen en op drachten uit moeten voeren. Onderweg komen zij 'de hele wereld' tegen in bijvoorbeeld speelgoedwinkels waar veel producten verkocht worden advertentie Reacties politieke partijen op begroting 2001 Informatieavond Magistraatwijk Steunpunt Arnemuiden weer open! buitenlandse restaurants. In totaal doen tien Vlïssingse scholen mee aan de Mondiale Milieuspeurtocht. advertentie op alle bladverliezende Bomen en Heesters. Geldt alleen bij contante betaling aan de kassa. HET GROENE WARENHUIS Intratuin Koudekerke Galgeweg 5, tel. 0118-551623

de Faam | 2000 | | pagina 1