De Schelde weer aantrekkelijke werkgever De Schelde: daar kun je wel boeken over schrijven Café De Schelde had veel klandizie van de overburen Voormalige timmerfabriek jong industrieel monument Het is even wennen: jaren achtereen gingen er bij de Koninklijke Schelde Groep alleen maar mensen de poort uit. Voor nieuwkomers was geen emplooi. Nu de onderneming onder de vlag van Damen Shipyards is ge komen nemen de kansen voor nieuwe banen weer toe. Opening "W"W7"Tle behoefte heeft om terug te lezen hoe het vroe- ger ging met De Schelde en de 'mensen die er V werkten kan royaal kiezen uit maar liefst vier nieuwe boeken, waarvan er nu twee op de markt zijn. Oud-Vlissinger Piet Quite, voor wie Vlissingen kennelijk een onuitputtelijke bron voor inspiratie is, opende dit voorjaar de rij. Taaie strijd Wannes Strijdbijl Als de Koninklijke Schelde Groep gaat verhuizen naar 'Oost' valt als eerste terrein het gebied vrij dat wordt begrensd door Paul Krugerstraat, Glacisstraat en het Kanaal door Walcheren. Op dit terrein staat ook de voor malige Timmerfabriek. Het gebouw kan door het bedrijf niet meer doelmatig worden gebruikt en dient thans als onderdak voor de Stichting Behoud Hoogaars (SBH). In het boek 'herinneringen aan De Schelde' wordt het opgehaald. Hoe er in het verleden is gepoogd een ruim te te vinden waar het vakbondswerk spreekuur kon houden. Op het terrein mocht het niet van de directie en de gemeenteraad stak een stokje voor het plan om een ca ravan voor de poort te plaatsen. Iemand wees naar de na bije hoek van de Glacisstraat waar café De Schelde was ge vestigd. Lunchpakketten Een mooie tijd Koninklijk Jubileum 23 „Wc zullen', steil manager perso neelsontwikkeling en arbeidsvoor waarden Annemien Magnus vast, „nu toch iets moeten doen om mensen weer aan ons bedrijf te binden. Dat is nodig om straks over een potentieel te kunnen beschikken als er ergens vacatures opduiken". Het is daarbij de bedoeling om actie ver op te treden richting toeleveran ciers: de scholen. Met gastcolleges en door individuele of groepen studen ten uit te voeren aantrekkelijke be- drijfsopdrachten. „We willen actief onze kennis overdragen en studenten zelf ook actief inzetten op onze be drijfsactiviteiten" „Het meest ideale zou zijn dat onze mensen regelmatig hun kennis uitdra gen op scholen en dat docenten re gelmatig meedraaien in het bedrijf. We willen serieus die richting in slaan. De krapte op de arbeidsmarkt heeft niet alleen invloed op ons be drijf, maar eveneens op onze toeleve rancier". De eerste opening is thans gemaakt: er kunnen op jaarbasis 4 HBO-ers binnenkomen. De nieuwe medewerkers worden in eigen huis opgeleid om uitendelijk een werk plek te krijgen binnen engineering of de productie-ondersteuning. Magnus: „Het liefst zien wc mensen via een stage of afstudeeropdracht bij ons binnenkomen. Op basis daarvan kunnen we een voorselectie maken uit dé*personen die we graag zouden willen plaatsen". Zijn de mensen een maal in dienst dan krijgen ze een trai neeship waarbij de nieuwkomers een volwaardige functie gaan bekleden. Op dit traject dat maximaal drie jaar in beslag neemt, worden de nieuwe werknemers ingezet op zinvolle pro jecten, waarbij ze, teneinde veel erva ring te kunnen opbouwen, zoveel mogelijk bedrijfsprocessen doorlo pen. Ook wordt gewerkt met mento ren op de werkplek. Daarnaast volgt een coach de trainees op het gebied van hun persoonlijke ontwikkeling. KSO wil zich als werkgever ook gaan richten op het MBO. Samen met het ROC Zeeland wordt gekeken naar MTS-ers die wellicht middenkader- functies zouden kunnen gaan vervul len of willen doorgroeien richting HBO-niveau. Om jongelui enthousiast te kunnen maken voor een baan bij De Schelde vindt er een extra belo ning plaats naarmate er bij de inzet goede vorderingen worden gemaakt. De meerwaarde die KSG nieuwko mers kan bieden is een nadere con frontatie met een breed scala aan ac tiviteiten en producten, een kennis making met technologische hoog standjes en complexe producten die het werk extra boeiend en uitdagend maken, ondersteund door opleiding en begeleiding. Magnus: „We zijn op zoek naar nieuwe mensen die met hun verse ideeën op het gebied van vernieuwingen en verbeteringen een bijdrage kunnen leveren om de klant nog beter te kunnen helpen". Sinds kort gaat De Schelde heel anders om met jongelui die aansluitend op hun opleiding aan de bedrijfsschool in het eigen bedrijf kunnen instromen. Ze worden via een speciaal daarvoor opgerichte afdeling een traject bin nen geloodst dat mogelijkheden biedt meer ervaring op te doen en ook de theoretische kennis te vergro ten. Op de werkplek zorgt een men tor voor de begeleiding. Een coach ziet toe op de persoonlijke ontwikke ling. Naast de extra begeleiding zijn er bij goede studieresultaten kansen om sneller door te stromen naar een hogere functieklasse. Geïnteresseerd in een aantrekkelijke baan? Neem dan contact op met mevrouw J.W. Magnus, tel. 0118-182513- E-mail: annemien. magn-js-remi jnse @snb.schelde.com. In de maak is een vervolg op De Ko ninklijke weg', het standaardwerk dat de geschiedschrijving van de eerste honderd jaar bevat. In dat vervolg ligt de nadruk op wat er in de laatste der tig jaar is gebeurd. Daarbij zal ook het RSV-debacle dat in De Koninklijke Weg slechts summier aan bod komt uitgebreider worden belicht. 'Een taaie strijd' is de titel van een boek waarin oud-werknemer David de Leeuw, bekend van OR- en vak bondsactiviteiten, vijfentwintig jaar vakbondswerk bij De Schelde be licht. Een tijdvak waarin arbeiders van dit bedrijf 'een stem en een ge zicht kregen'. De titel verwijst naar het continue ge- knok voor betere arbeidsvoorwaar den en behoud van werk. 'Juist omdat de geschiedenis wordt verteld door iemand die er bovenop heeft gezeten is het zeer de moeite waard', meldt oud FNV-voorzitter Jan Stekelenburg op de achterflap. In het boek wordt nauwgezet be schreven wat de aanleiding was tot de stakingen en hoe ze verliepen. De verhalen schetsen de sfeer van felle woorden en heftige emoties. Maar bij de manifestaties was ook altijd ruim te voor de luchtige kant. Zo rept De Leeuw van een overleg van directie en personeelsvertegenwoordiging boven in een kamer van het Schelde- kwartier, een bijeenkomst die bijna werd overstemd door het gezang van de stakers in de benedenzaal. Onderdeel van het repertoire: 'Waar we heen gaan Smitje zal wel zien'. Ook wordt verwezen naar de activi teiten van Rinus Pluijmers die als Wannes Strijdbijl vlammende gedich ten maakte. Andere hoofdstukken gaan over de acties voor behoud van werkgelegenheid, het bedrijvenwerk en mensen die zich sterk maakten voor het vakbondswerk. Geinspireerd door wat hij thuis op verjaardagsvisi tes aan verhalen hoorde besloot ANP journalist Eric Jan Weterings, zoon van een vroegere Scheldewerker, veertien interviews met oud-werkne mers te bundelen in een boek onder de titel 'Herinneringen aan De Schel de'. De artikelen zijn doorspekt met menselijke achtergrondinformatie waardoor het boek (dat begin no vember door het ADZ in Vlissingen wordt uitgebracht) zich vlot laat le zen. De interviews geven ook aan dat de drie letters RSV die staan voor Rijn-Schelde-Verolme voor bijna alle oud-Scheldewerknemers een trauma vormen. Tot de geinterviewde perso nen behoort Jan Wcug die het van leerling-plaatwerker tot directeur bracht. Weug heeft vertrouwen in De Schelde.'De kwaliteit van het werk is bijzonder goed. Er zit enorm veel kennis die verder nergens in Neder land is te vinden". Voor deze Stichting staat het restaure ren en in de vaart houden van tradi tionele houten vissersschepen cen traal. Daarnaast stelt de SLIB zich tot doel historische informatie over de visserij in Zeeland te verzamelen, te ordenen en voor het publiek toegan kelijk te maken. Onlangs kon een duizendkoppig pu bliek op de Open Monumentendag de vorderingen van de restauratie van de jachthoogaars Alcycon II in ogen schouw nemen. De oude timmerfabriek dateert uit 1914. Bij de constructie speelde de wenselijkheid van een goede lichtval een belangrijke rol. Goed zicht op het werk was nodig om de timmerlie den hun hoog gekwalificeerde werk te kunnen laten verrichten. Het gebouw heeft kwaliteit als jong industrieel monument. 'Bij de herin richting van het terrein moet daar mee zo mogelijk rekening gehouden worden', zo staat het geformuleerd in een gemeentelijke notitie. Misschien zou dat een goed onderko men zijn. Maar dat was zwaar tegen het zere been van de toenmalige vak bondsman Koen Hendriks. Als bond in een café gaan zitten: dat kon in zijn ogen helemaal niet. 'Vroeger kregen de mannen daar hun loon uitbetaald en dat zopen ze dan gelijk op. Dat heb ik nog van mijn va der gehoord. De vrouwen stonden aan de poort in de hoop nog wat huishoudgeld te krijgen'. Harry van de Avoort die langer dan dertig jaar met zijn vrouw het café De Schelde heeft geexploiteerd, heeft ze wel gehad, de klanten van het be drijf aan de overkant die na het werk even een borreltje kwamen drinken. „Maar niet zoals dat vroeger was. Als De Schelde uitging stonden er dertig tot veertig borreltjes op de bar. Dan kwamen ze binnen, dronken hun bor reltje en waren ze weer weg. Die tijd heb ik niet meegemaakt". Van de Avoort heeft met zijn zaak op een andere manier veel profijt gehad van De Schelde. „Er werden in het begin ontzettend veel lunchpakket ten bij ons besteld. Ook kwamen ze vaak koffie halen. En als er overge werkt moest worden werd er bij ons warm gegeten. Soms was het zo druk dat er in twee ploegen werd gege ten". Later is er concurrentie gekomen van het Scheldekwartier. Het personeel werd geacht daar te eten. „Maar om dat de maaltijden bij ons van een be paalde kwaliteit was kwamen ze lie ver bij ons eten". Vakmensen die waren ingehuurd voor bepaalde karweien logeerden boven het café. Later is dat allemaal teruggelopen. Omdat er minder werk was nam ook het overwerken af. En omdat er minder werk werd uitbe steed maar veel zaken in eigen be heer werden uitgevoerd liep het aan tal kostgangers eveneens sterk terug. „Een mooie tijd", zegt Harry terug kijkend op de klandizie van de over kant. „Ze kregen wat op en dan kwa men ze met de gekste verhalen naar je toe". Zeer tot spijt van Harry en zijn vrouw werd bij de overname enkele jaren geleden café De Schelde omge doopt in café Stout. „Maar ja je ver koopt die tent en dan is het aan de opvolger wat-ie er mee doet". De nieuwe uitbater Edwin Bouwense heeft weinig klandizie van het bedrijf vlakbij zijn zaak. Drie, vier mensen, af en toe. Dan heb je het wel gehad. Bouwense zal er dan ook geen traan om laten als het bedrijf straks verkast naar Schelde-Oost. „Als het goed is komen er op die plek huizen te staan. Dat kan voor mij een grotere klantenkring opleveren" De timmerfabriek, toen nog met torentje, in vroeger dagen.

de Faam | 2000 | | pagina 51