leeft met opgelucht gevoel naar jubileumviering toe De Koninklijke Schel de Groep verkeert in een situatie om met een opgelucht gevoel naar de jubileumviering toe te le ven. „Dat gaan we op een ingetogen wijze doen", zegt directeur René Berkvens. „Want we zijn niet meer zo rijk"Daarom wordt het ook een feestje in eigen KSG-fa- miliekring. „En niet voor de buren". Op vrijdag 27 okto ber vindt de viering van het 125-jarig bestaan plaats. Met buffet en Blof. Stevige partner Damen Groep Koninklijke Schelde Groep Waar nu het nieuwe winkelhart van Vlissingen is gesitueerd beleefden Schelde-schepen 25 jaar geleden nog bun stapelloop. 1998. Het jaar is nog maar net op gang gekomen als bestuursvoorzitter Rob van den Heuvel van de Koninklij ke Schelde Groep, sprekend in de taal van de werkvloer, een somber toekomstbeeld schetst: ,Als er geen ingrijpende maatregelen volgen gaan we naar de kloten'. Later slaat hij in een gekuiste versie van deze noodkreet weer naar de an dere kant door met de voorspelling dat de onderneming 'op de flacon' gaat als het roer niet krachtig om gaat. Deze boodschap is ook elders in het land gehoord en begrepen: als er niets gebeurt gaan ze daar in Vlissin gen op de fles. 2000. Amper twee jaar verder hangt de vlag er bij de KSG een stuk vrien delijker bij. Damen Shipyards heeft zich over de onderneming ontfermd. Na jaren van kommer en kwel begint de lucht die langdurig boven de on derneming heeft gehangen weer enigszins op te klaren. Met de overna me komen er opnieuw perspectie ven voor expansie en dat betekent meer zekerheid - ook op termijn - van behoud van brood op de plank voor duizenden mensen, werknemers en op andere wijze bij KSG betrok ken personen. Voor De Schelde is de overname door Damen een nieuw begin. Met verjongd elan kan de KSG de nieuwe eeuw binnenstomen. Een onderne ming die er zo voorstaat kan zich geen beter cadeau wensen bij de vie ring van het 125 jarig bestaan. Het 125-jarig feest komt op een heel goed moment, stelt Vlissingse burge meester A. van Dok van Weele vast. Haar aantreden vond plaats in een periode vol onzekerheden en onder handelingen over de toekomst van de onderneming. ,Je kon het voelen in de stad: er hing een vervelende stem ming". Dat was ook zeer verklaarbaar. Er zijn zoveel mensen met De Schelde ver bonden. Als werknemer, als oud-me dewerker, als familielid van iemand die er werkt, of als leverancier van diensten of producten. „Iedereen heeft wel iets met het bedrijf. Daar om is het heerlijk op een gegeven moment een streep te kunnen zet ten. Er moet natuurlijk nog van alles gebeuren, maar er is sprake van een stijgende lijn". De burgemeester denkt dat de Ko ninklijke Schelde Groep in Damen een stevige partner heeft gevonden. En dat is niet alles. Damen heeft vol gens de eerste burger van Vlissingen zowel in de persoonlijke sfeer ais in de wijze van aanpak laten blijken het goed met De Schelde voor te heb ben. En wat goed is voor de KSG is ook goed voor de stad. „Het karakter van Vlissingen wordt voor een groot deel bepaald door dit bedrijf. We heb ben nu het maritieme stempel be houden. Tegelijkertijd kunnen we door de verhuizing van een deel van De Schelde straks de binnenstad aanvul len met voorzieningen en woningen waarmee de onevenwichtige ontwik kelingen van de stad kunnen worden gecorrigeerd. Zo zijn meerdere belan gen gediend: in sociaal en cultureel opzicht, maar ook in stedenbouw kundige zin". Het bereiken van de mijlpaal van 125 jaar is niet niks, stelt algemeen direc teur René Berkvens van de Koninklij ke Schelde Groep voorop. „Heel veel Vlissingers hebben zich vandaag en in het verleden ingezet voor dit be drijf. Maar ook als we kijken naar het toekomstperspectief dat er best rede lijk uitziet, is er reden om ter gelegen heid van de nieuwe start het glas te heffen en op een ingetogen wijze feest te vieren. De mensen van De Schelde verdienen dat. Het is hun verjaardag tenslotte". De Koninklijke Schelde Groep blijft als zelfstandige maatschappij binnen de Damen Shipyards Groep opere ren. René Berkvens ziet het als een voordeel dat De Schelde gebruik kan maken van een aantal elementen bij Damen, die niet onaantrekkelijk zijn. Zoals het internationale verkoopbe- drijf. Damen kan op zijn beurt de be hoefte aan engineeringcapaciteit ver vullen bij KSG. Door de plaatsing bin nen de Damen Groep is voorts de stabiliteit in financiering voor de Vlis singse onderneming beter gewaar borgd. „En zo zijn er wel meer syner- gieën". Wat het toekomst perspectief betreft mag de KSG directeur graag verwij zen naar het krachtige voornemen van de overheid om twee hydrografi sche opnemingsvaartuigen en een nieuw schip van het type 'Rotterdam' te bestellen, plus twaalf vaartuigen voor de mijnenbestrijdingsdienst. Het parlement zal zich binnen de komen de twee jaar over deze uitbreiding van de vloot van de Koninklijke Mari ne uitspreken. Daarnaast zijn er de nieuwe activitei ten van de sinds de beginjaren ne gentig onder de Damenvlag opere rende megajachtenbouwer Amels in Makkum. Om de uitgebreide klanten kring goed te kunnen bedienen is ge kozen voor Vlissingen als neven loca tie. De meerwaarde van 'Vlissingen' is volgens Berkvens gelegen in de be schikbare faciliteit en de mogelijk heid om daar personeel voor in te zetten.

de Faam | 2000 | | pagina 29