9 WÊSMMÊÊSMSSÊÉÊ Badmontage Sifon Inbouwreservoir Capaciteit Whirlpool Woensdag 25 oktober 2000 FAAM/VLISSINGER 15 De Romeinen wisten het al: een bad nemen is meer dan een snelle, noodzakelijke was beurt in een efficiënte omgeving. Baden is ge nieten in een fraaie ruimte, waar je graag tijd doorbrengt om even helemaal te ontspannen. Dat is ook de filosofie achter de modernste badkamers. Ze verwennen het oog, het li chaam en soms zelfs het oor... Indeling Verzorging Sfeer Schoon Tegels Luxe weten... Plaatstalen baden en douchebakken zijn te rug van weggeweest! Vroeger wist men niet beter: een plaatstalen bad was een stan daard artikel. De technieken veranderen en zo zie je in plaatstaal prachtige vormgegeven ont werpen verschijnen. Ook zijn er nieuwe opper vlaktebehandelingen waardoor het onderhoud een stuk makkelijker wordt. Plaatstaal is een natuurlijk materiaal dat kras- en slagvast is. Daarnaast is het kleur- en lichtecht en eenvou dig te reinigen, zelfs met schuurmiddelen als Jif en Vim. Bovendien is plaatstaal absoluut vormvast (stabiel). Tijd besparen is troef Zo werkt het Bij een aantal sanitaire artikelen is er extra materiaal nodig om dit aan te sluiten of op te hangen, op deze pagina geven we een aantal tips over deze materialen. fCt9^c Baden in luxe en schoonheid Badkamers zijn tegenwoordig een volwaardig onderdeel van de woning. U kunt op deze ruimte echt uw persoonlijke stempel drukken. De variaties zijn bijna eindeloos. Heel nostalgisch bijvoorbeeld is een badkamer met handbe schilderd sanitair, dat in speci aalzaken verkrijgbaar is. Maar er bestaan ook meer klassieke ontwerpen met marmeren te gels en 'ouderwetse' kranen. Of misschien kiest u wel voor eigentijdse designbadkamers met hout en roestvrijstaal. Door gebruik te maken van accessoires kunt u uw eigen stijl accentueren. Heeft u bijvoorbeeld wel eens gedacht aan een vaas verse bloemen in de kleur van het sanitair? Maar u kunt natuur lijk ook werken met contras ten. Zo staat het fraai om in een badkamer met grijze tin ten en roestvrijstaal pauw blauwe of feloranje details te verwerken. Houd bij de inrichting van de badkamer rekening met het aantal personen dat er ge bruik van moet maken. Moet het mogelijk zijn met meerde re personen tegelijk te dou chen of te baden? Is de badka mer ook bestemd voor kleine kinderen? Door te spelen met de inde ling kunt u vervolgens verras sende effecten bereiken. Plaats het bad eens niet in de hoek, maar midden in de bad kamer. Zelfs in kleinere badka mers blijkt daar vaak toch ruimte voor te zijn - zeker als u kiest voor een rond bad. De overige badkamermeubels schikt u er vervolgens om heen. Dat kan makkelijk, want het nieuwste badkamermeubi- lair bestaat uit speelse, losse elementen. De massieve kas- tenwand is passé. Persoonlijke verzorging wordt steeds belangrijker. Mensen staan tegenwoordig langer voor de spiegel dan vroeger. In de moderne badkamermeu bels moet u dus alle spullen voor uw dagelijkse verzorging kunnen opbergen. Die nieuwe meubels zijn niet alleen fraai, maar ook kleine wondertjes van ruimtegebruik. Zo bestaan er hoekkasten met daarin verzonken een wasta fel. Op deze manier neemt de wastafel bijna geen ruimte in, terwijl u eronder uw crèmes, aftershave en make-up op een elegante wijze opbergt. De verlichting van de badka mer kan veilig en mooi wor den ingebouwd in het plafond of in de badkamermeubels zelf, maar er bestaat ook een scala aan speciaal voor de badkamer ontwikkelde ver lichtingsarmaturen. Het verdient aanbeveling om ook voor deze ruimte een ver lichtingsplan te maken. Daar op kunt u vooraf aangeven welke plaatsen u op welke manier verlicht wilt hebben. U kunt bijvoorbeeld kiezen voor zachte verlichting in het pla fond en fellere lampen bij de spiegel. Bedenk wel dat slech te verlichting de zorgvuldig bepaalde uitstraling van uw badkamer teniet kan doen. En heeft u wel eens de moge lijkheid overwogen om de ge luidsinstallatie in uw huiska mer uit te breiden met luid sprekers in de badkamer? Met een sfeervol muziekje wordt baden of douchen pas echt een feest! Vanzelfsprekend moet een badkamer hygiënisch zijn. Veelgebruikte materialen voor het sanitair als roestvrijstaal, acryl en quaryl (een combina tie van acryl en kwarts) zien er mooi uit en zijn eenvoudig schoon te maken. Badkamer meubels worden over het al gemeen los van de grond aan de muur bevestigd. Ook dat bevordert de hygiëne, omdat u de vloer eronder nu veel be ter kunt schoonmaken. Boven dien komen de meubels op deze manier minder met vocht in aanraking. Bij de afwerking van de vloer en de muren heeft u de keus uit veel soorten tegels. Hierbij vallen verschillende trends te onderscheiden. Zo is het ge bruik van kleine mozaïekte gels weer populair. Deze fraai geglazuurde tegeltjes van en kele centimeters breed en hoog zijn geschikt om zowel rechte als ronde vlakken mee af te werken. U kunt eindeloos met de kleuren en de patro nen variëren. Met het oog op kinderen of mensen die slecht ter been zijn, kunt u uit veilig heidsoverwegingen ook kie zen voor antisliptegels. Dé trend van 2000 echter is lambrisering. Badkamerwan- den worden voorzien van een diagonaal getegelde onder- wand in een uitgesproken kleur. Op de vloer ligt dezelfde tegel of een variant daarvan. De lambrisering wordt geac centueerd en afgewerkt door een hoge plint aan de onder zijde en een sierrand boven aan. Natuurlijk kunt u uw badka mer ook als een eigen kuur oord inrichten. Compleet met een bubbelbad, whirlpool of sauna. Hoe dan ook, de tijden dat 'proper en net' de enige crite ria waren voor de badkamer, zijn definitief voorbij. Het draait nu om 'genieten en pret'. Als u plannen heeft om bin nenkort een nieuwe badkamer aan te schaffen en u wilt graag meer informatie, dan kunt u een briefkaartje sturen aan de Vereniging Comforta bel Wonen, Postbus 710, 6710 BS in Ede. De vereniging zorgt er dan voor dat de leden van "Comfortabel Wonen" u gra tis en vrijblijvend informeren over hetgeen er op dit mo ment in de handel is. Meer in formatie kunt u ook via Inter net aanvragen. Surft u naar http://www.comfortabel-wo- nen.nl. Plaatstaal is terug Montaeetips Door de emailplusbehande- iing zijn moderne stalen ba den tegenwoordig nog ge makkelijker te onderhouden. Veel modellen badkuipen zijn met het geaffineerde opper vlak emailplus verkrijgbaar. Van een dergelijk oppervlak druipt het water gewoon pare lend af. Daarbij worden ook meteen vuil en kalk megeno- men. De gebruiker investeert daarom minder tijd en moeite in de schoonmaak van de badkuip. Het milieu profiteert eveneens want een gewoon, vochtig doekje volstaat. Agressieve schoonmaakmid delen worden overbodig, zelfs opgedroogde watervlekken en kalkresten kunnen zonder eni ge moeite verwijderd worden. Of het nu gaat om bakovens of sanitair aardewerk, echte glazen douchescheidingen of autolakken gaat: minder ver bruik bij de schoonmaak wordt alom gevraagd. Inzake reinigingsvriendelijke opper vlakken sluit emailplus volle dig aan bij de huidige trend. Hiervan profiteert iedereen, die minder tijd en reinigings middelen daarbij wil beste den. Daartoe behoren niet al leen particulieren, maar ook exploitanten van bedrijfsob- jecten. Zo is de tijdsbesparing door emailplus in hotelbadka mers ook een economische factor. Emailplus is een oppervlakte- affinering, die in de fabriek bij temperaturen tussen 300 en 400 graden Celsius in het sta len email duurzaam inge brand wordt. Zo wordt ook duidelijk dat alleen badkuipen van stalen email met dit op pervlak uitgerust kunnen wor den. Emailplus zorgt ervoor dat de oppervlaktespanning van het water sterker is dan de aantrekkingskracht van het oppervlak van de badkuip. Dat betekent dat de karakteristie ke, ronde waterdruppels op emailplus geen steun vinden. Reeds bij de minste helling van het oppervlak druipt het water parelend af, zoals knik kers van een glazen plaat. Daarbij glijden de vuildeeltjes en kalk zonder resten mee naar beneden. Met is een pro duct op de markt, dat in hoge mate voldoet aan de door de consument gestelde eisen. De trend gaat hier meer en meer naar kwalitatief hoogstaande en tegelijkertijd eenvoudig te behandelen materialen: dou chescheidingen in echt glas, wastafels van hoogwaardig, sanitair aardewerk en design badkuipen en designdouche cellen van stalen email. Op grond van de aanwezige glas bestanddelen beschikken de drie materialen over een hard en glad, uiterst resistent op pervlak. Bijgevolg bieden ze de beste voorwaarden voor een inrichting met anti-adhe- siven, m.a.w. voor de hech ting van verlagende eigen schappen zoals bijvoorbeeld emailplus. voor sanitair Bij het monteren van een bad is er ook een badafvoer nodig, dit zit niet standaard bij het bad. De badafvoeren of ook wel ge noemd een badoverloopcombinatie zijn er in diverse uitvoeringen. Bij de meeste ba den kan een standaard badafvoer gebrukt worden maar voor een aantal baden is er een verlengde versie nodig. De badafvoe ren worden meestal in het chroom uitge voerd maar zijn eventueel ook leverbaar in andere kleuren. Stel, u neemt de kranen in mat-chroom, dan kan de badafvoer ook in mat- chroom uitgevoerd worden. Bij de montage van een wastafel of fontein is er ook een sifon nodig, de sifon heb je in twee uitvoeringen, een bekersifon en een plugbekersifon. De keuze van de sifon wordt bepaald door het type kraan dat wordt toegepast. Indien men een kraan neemt met een waste inrichting dient men een bekersifon toe te passen en indien zon der waste een plugbekersifon. Meestal ad viseren wij een chromen uitvoering. Als de afvoer in de vloer zit, wat vaak voorkomt bij renovatie, dan is er ook nog een vloerbuis nodig. gesitueerd is. Soms kunt u zo'n luik in de naastgelegen slaapkamer maken, hierdoor bent u wat vrijer met het inrichten van uw badkamer. Bij het kiezen van een wandcloset kun je ook rekening houden met de keuze van het inbouwreservoir. Er zijn verschillende soor ten die zich vaak onderscheiden in enerzijds het montagegemak en anderzijds de toe passingsmogelijkheden. Er zijn inbouwre- servoirs die je zelf tegelklaar kan maken door er een gasbetonnen muur voor te zet ten en er zijn zelfdragende systemen die je kunt afwerken met bijvoorbeeld watervast multiplex. Er zijn zelfs modellen die zo'n constructie hebben dat je er direct op kan tegelen. Je kunt dus de keuze van het inbouwreservoir afstemmen op het verwer ken er van. Het is aan te bevelen om met een goed merk te werken, deze merken hebben als voordeel dat er een goed servi ce apparaat is en dat er altijd onderdelen le verbaar zijn. Als u een whirlpool bestelt dient u reke ning te houden met de positie van de mo tor van het systeem. Bij montage van het bad moet er altijd een luik of revisierooster aanwezig zijn op de plaats waar de motor Regendouches, zijdouches, douchepanelen, dit zijn prachtige producten, maar er zit soms wel een probleem aan verbonden: de watercapaciteit van uw cv ketel. Een nor male cv combiketel geeft zo'n 10-12 liter ge mengd water per minuut en alleen een heeft al snel 18 liter water per minuut no dig. Als u iets bijzonders wilt in uw badka mer of douche zult u ook rekening moeten houden met dit soort zaken. Een cv ketel in combinatie met bijvoorbeeld een indirect gestookte boiler geeft al veel meer capaci teit. Als u dan ook nog met de aanleg reke ning houdt met de leidingdikte komt het al lemaal voor elkaar.

de Faam | 2000 | | pagina 15