Schoolreünie hernieuwt contacten over de hele wereld l Walcheren centraal in leven van keizer Karei V KEIZER Bijzondere concertserie in de St. jacobskerk Aerremuu Zaterdag 4 november ontmoeten oud-leerlin gen van de Gereformeerde School in Vlissin- gen elkaar tijdens een reünie in Hotel Arion. De reünie is georganiseerd door oud-leerlinge van deze school mevrouw Coppoolse-Gebuijs. Tijdens deze bijeenkomst zullen oud-leerlingen uit alle windstreken zich weer in Vlissingen verzamelen. DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG MAANDAG DINSDAG Kalverliefde Aerremuu en Walchers Plat, da's een speciaal geval. Mien vrouwe komt van Aerremuu en ik kenne 'eur deur deze rubriek. Van m'n vrouwe 'oore 'k dan wi dikkels typisch Aerre- muuse uutdrukkiengen en woorden. Zö vinde 'k 'et nog aoltied vreemd as ze 't over kinders eit en die anduudt mee 'et' inplekke van 'ie' of 'ze', 't Is een verschiensel dat in andere Zeêuwse dialecten bie mien weten nie voorkomt, mae wè in bepaelde dialecten in 'Olland. 2000 V Dit jaar wordt in veel Europese steden de 500e geboortedag van keizer Karei V her dacht. Deze Spaanse heerser heeft ook in de Nederlandse geschiedenis zijn sporen nagela ten. Een aantal van de belangrijkste gebeurte nissen in zijn loopbaan vond plaats op Wal cheren. Om de herdenking in Zeeuws perspec tief gestalte te geven houdt de stichting Al- degonde uit Souburg zaterdag 28 oktober om 20 uur een symposium in de St. Jacobskerk in Vlissingen. WOENSDAG In de Vlissingse St. Jacobskerk loopt op dit moment een zeer bijzondere serie concer ten. Dankzij het koororgel in de St. Jacobs kerk is het mogelijk concerten voor orgel en orkest op de juiste manier uit te voeren. Vol gens Leo Smit, de voorzitter van de exploita tiecommissie van de kerk, is een dergelijk concert een ervaring die je, normaal gespro ken, maar eens in je leven mee kan maken. Zaterdag 4 november om 20.15 uur vindt het tweede concert uit de reeks 'concerten voor orgel en orkest' plaats. Weense Klassieken Woensdag 25 oktober 2000 FAAM/VLISSINGER 13 door Frank Husslage „Als ik van tevoren geweten had wat een werk het zou zijn, was ik er nooit aan begon nen" vertelt de thans in Mid delburg residerende mevrouw Coppoolse-Gebuijs. „Het plan om onze jaargang nog eens een keer bij elkaar te laten ko men kwam spontaan op, maar de uitvoering heeft veel voe ten in de aarde gehad. Met vijf oud-leerlingen die elkaar nog kenden zijn we, met behulp van ons geheugen en oude fo to's een lijst gaan maken van wie er allemaal zouden moe ten komen. We zijn tot een lijst van 100 namen geko men", stelt Coppoolse tevre den vast. Uit het vele zoek werk dat verricht moest wor den om de groep zo volledig mogelijk te krijgen blijkt dat Theo van Doesburgcentrum Vlissingen, ontmoetingsmid dag voor 50-plussers, 14 u. Sportzaal Van Doornlaan West-Souburg, internationale dans, 10 u. Buurthuis De Schuur Oost-Souburg, line- dancing, 20 u. FNV Zeeland, telefonisch spreekuur ABW- uitkering van 10-12 u., tel. 625655. Fitnesscentrum Sta mina Vlissingen, astmafitness voor mensen met astma en COPD, 14 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, kla verjassen, 19.30 u. Strand paviljoen Panta Rhei Vlissin gen, jamsessie, 20 u. Bach- ten Reede Vlissingen, najaars modeshow, 19.30 u. Jongerencentrum Midgard Middelburg, grootbeeldvideo film, 20 u. Buurthuis De Schuur Oost-Souburg, klaver jassen, 20 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, kla verjassen, 13.15 u. Wijkcen trum Scheldebuurt Vlissingen, bingo, 20 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, prijsklaverjassen, 14 u. Wijkcentrum Open Hof Vlissingen, bazar, snuffel- en kledingmarkt, 9.30 u. Buurt huis De Schuur Oost-Sou burg, rommelmarkt, 10 u. St. Jacobskerk, Karei V lezing met muziek, 20 u. De Druk- kery Middelburg, lezing door Carla S. Oldenburger-Ebbens, een van de auteurs van de 'Gids voor de Nederlands tuin- en landschapsarchitec tuur', 11 u. Sporthal Baskenburg Vlissin gen, aangepast sporten voor mensen met Astma en COPD, 14.30 u. Theo van Doesburg centrum Vlissingen, country line dance voor beginners, 9.45 u. Wijkcentrum Schel debuurt Vlissingen, soosmid- dag, 13.30 u. Zwemschool De Parel Domburg, baby- zwemmen, 15 u. Markt Mid delburg, boeken- en verzamel- markt, 11 u. Vergaderzaaltje bij peuterspeelzaal 't Speel- treintje Middelburg, informa tieavond Stichting Voedsel Al lergie, 'Voedselallergie gezien vanuit de Chinese geneeskun de', 20 u. niet iedereen even makkelijk op te sporen is. „Ik kan nu makkelijk meedoen met 'Op sporing Verzocht'" vertelt de Middelburgse dame. Via een lange en uitgebreide speur tocht kwam zij terecht in tele foonboeken, bij gemeentehui zen, bevolkingsadministraties en familieleden. „Op dit mo ment ben ik nog op zoek naar m'n oude buurmeisje. Ik heb gehoord dat er iemand met haar achternaam in Zoutelan- de moet wonen. Via het ge meentehuis van de gemeente Veere, dat in Domburg staat, ben ik op zoek gegaan. Dit heeft nog geen resultaat op geleverd: er staat niemand met haar naam ingeschreven. Ik denk nu echter het telefoon nummer van haar zus te pak ken te hebben, dus hoop ik dat we elkaar toch nog gaan zien". Al doende is mevrouw Cop poolse-Gebuijs er achter ge komen dat haar vroegere klas genoten over alle windstre ken, ja over de hele wereld verspreid zijn geraakt. „We hebben brieven verstuurd en reacties gekregen naar Eind hoven, Den Haag, Bolsward en Biddinghuizen. Maar ook naar Indonesië, Zuid-Afrika, Australië en Griekenland". Veel enthousiaste reacties kwamen in het Nederlands, Engels en Zuid-Afrikaans naar het Middelburgse postadres. „De reünie organiseren we omdat het nu 50 jaar geleden is dat we samen op de Gere formeerde School zaten. We hebben geprobeerd om ieder een te bereiken die nu zo'n 60 tot 63, 64 jaar oud is en des tijds in de Kasteelstraat naar de lagere school ging", legt Coppoolse uit. Door de aan wezigheid van oud-klasgeno ten uit Indonesië en Israël zal er een internationale verte genwoordiging zijn. De kalver liefde van de organisatrice zal helaas niet aanwezig zijn: hij kan niet uit Griekenland over komen. Op de dag van de reünie zul len de gasten ontvangen wor den met koffie en bolus. „Graag hadden we nog een De oude klas van het 'meisje' Gebuijs. Zij zelf is tweede van rechts op de onderste rij. wandeling door het schoolge bouw gemaakt, maar helaas bestaat dit niet meer", ver volgt Coppoolse. „Op de plaats waar onze school ge staan heeft zijn nu apparte menten. Ook de leraren heb ben we helaas niet uit kunnen nodigen, die zouden nu bijna honderd jaar geweest zijn." Tijdens de reünie is er, naast tijd voor een hernieuwde ken nismaking, ruimte voor een aantal activiteiten die op de leeftijd van de deelnemers af gestemd zij.n. Een van de hoogtepunten van de dag zal het nemen van een nieuwe groepsfoto van de oude klas sen zijn. Aan het einde van de dag, na het diner, krijgen de reünisten dit aandenken mee naar huis. Tips met betrekking tot oud leerlingen van de Gerefor meerde School die nu in de leeftijd van 60 tot 64 jaar zijn, zijn van harte welkom bij me vrouw Coppoolse-Gebuijs, te lefoon 0118-625087. Met de geslachten wordt in het Arnemuids trou wens toch heel anders omgegaan dan in het Wal chers van bewesten het Kanaal. Het onderscheid dat in dat dialect gemaakt wordt tussen een man nelijke en een vrouwelijke vorm door het toevoe gen van een 'n' of de verkleinvorm aan bijvoeglijke naamwoorden, is in het Arnemuids onbekend. 'Een raoren' is in het Walchers een man, 'een raortje' een vrouw. In het Arnemuids heten ze allebei 'een raore'. Verder wordt 'eur' in het Arnemuids als on derwerp gebruikt, in het Walchers alleen als lijdend voorwerp of na een voorzetsel. Een voorbeeld: 'Eur eit dat gedae en ik 't 'eur zie doee (Arnemuids). Zié eit dat gedae en ik 't 'eur zie doee (Walchers). Ik heb er eerder al eens'op gewezen dat het Arne muids heel wat kenmerken van het Zuid-Bevelands heeft. Je ziet dat bijvoorbeeld in de namen voor vogels: de witte kwikstaart heet er net als in Zuid- Beveland een 'paerewachtertje'. In Walcheren heet de witte kwikstaart 'blauw lentertje', naar de grijze kleur van het vogeltje. Blauw is immers een oud woord voor 'grijs'. Maar in Arnemuiden wordt 'blauwlentertje' gebruikt voor de heggemus, een vogeltje dat aan de voorzijde een blauwgrijze tint heeft. Het is waarschijnlijk een latere ontlening, dus uit de tijd dat men niet meer wist dat 'blauw' eigenlijk 'grijs' betekende. Een meerkoet heet in Arnemuiden een makrolle, een oud woord van Vlaamse herkomst, dat verder op Westkappel nog voorkomt als 'marolle'. Arnemuiden is niet alleen op het gebied van dia lect anders dan overig Walcheren, ook is men er langer bijgelovig geweest dan in de andere dor pen. Daar zijn allerlei voorbeelden van, waaronder één dat ook met vogels te maken heeft. Ongeveer vijftig jaar geleden werd tegen Arnemuidse kinde ren nog gezegd dat ze nooit een roodborstje kwaad mochten doen, 'want da's 't veugeltje van Onzen 'Eere'. Het geloof dat het roodborstje een bijzonde re relatie met Christus heeft, is oeroud en komt ook tot uiting op kerstkaarten met een roodborstje. In feite stamt het uit de tijd van vóór het Christen dom, zo vertelde de Middelburgse antropoloog Phons Bakx. In het oude Europa werd het rood borstje beschouwd als de symbolische heerser over het halfjaar dat begon met midwinter, dus het halfjaar van de langer wordende dagen. Het deed als symbolische koning feestelijk zijn intrede bij de midwinterzonnewende. Later, na de kerstening van Europa, werd dat midwinterfeest gecombineerd werd met het feest van Christus' geboorte. Van daar het volksgeloof dat roodborstjes een speciale band hebben met de Zoon van God. Jan Zwemer Het beeldmerk dat het Symposium siert. Foto: Frank Husslage In mei 1515 toog Karei V van uit het kasteel Souburg naar Middelburg om daar Graaf van Zeeland te worden. Aan het einde van zijn loopbaan, op 5 september 1556 kwam de keizer terug op kasteel Souburg, ditmaal om afstand te doen van het keizerschap van het Heilige Roomse Rijk. Een dag of tien later vertrok hij, oud en ziek, via Ramme- kens naar Spanje. Begin en eind van de carrière van een van Europa's grootste vorsten lag derhalve in het voormalig kasteel te West- Souburg. In de periode tussen 1515 en 1556 bracht Karei, mede met behulp van zijn zus ters, veel tot stand in Vlissin gen, Middelburg en Veere. Kortom: hij was persoonlijk nadrukkelijk bij heel Walche ren betrokken. Tijdens het symposium ko men allerlei zaken omtrent het leven van Karei V in Zeeland aan bod. Professor dr. W.P. Blockmans van de Rijksuni versiteit Leiden zal hierover een lezing houden. Op dezelf de avond is er een uitvoering van muziek, zang en dans uit de tijd van de jonge Karei V. De ensembles 'Capilla Fla- menca', 'Pass Ostinato Com- Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, koffie contactoch tend, 9.30 u. Bachten Reede Vlissingen, handwerkgroep voor 55-plussers, 14 u. Theo van Doesburgcentrum Vlissin gen, ontmoetingsmiddag voor 50-plussers, 14 u. FNV Zee land, telefonisch spreekuur ABW-uitkering van 10-12 u., tel. 625655. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, koersbal, 13.30 u., country line dansen, 18.30 u. Klooster gangen Abdij Middelburg, of ficiële start Week van het Zeeuwse boek, 14 u. Wijkcentrum Open Hof Vlis singen, soosmiddag voor 50- plussers, 13.30 u. Diensten centrum Ouderen Westkapel- le, wekelijkse soos voor 55- plussers, 19 u. Sportfond- senbad Vlissingen, aangepast zwemmen voor mensen met astma en COPD, 12.30 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, sociaal spreekuur, 13.30 u. Buurthuis De Schuur Oost-Souburg, darten, 19 u. Wijkcentrum Schelde buurt Vlissingen, darten, 19.30 u.* Jongerencentrum Mid gard Middelburg, grootbeeld videofilm, 20 u. Clubhuis Willen is Kunnen Vlissingen, wandelmorgen voor 50-plus- sers, 9 u. K door Frank Husslage De concerten die gegeven worden zijn destijds geschre ven om uitgevoerd te wor den aan de hoven. De ruimte van de Sint Jacobskerk is qua maat vergelijkbaar met dit soort hofkapellen. Daar naast beschikt de kerk over een koororgel. Het Vlissingse koororgel is goed vergelijk baar met de instrumenten die destijds aan de 17e- 18e en 19e-eeuwse hoven ge bruikt werden: groter dan een huisorgel maar wel met de intimiteit die nodig was voor de kleine ruimtes van de hofkapellen. Het orgel is gebouwd om als solo-instrument gebruikt te worden. Weliswaar kan dit ook op een groot kerkorgel, maar: „Dat is net zoiets als met een vrachtwagen boodschappen gaan doen in de binnenstad: het kan wel, maar vraag niet hóe" zegt Smit. Het grote or gel zal wel degelijk gebruikt worden in de concertserie, maar dan alleen voor de or gelsolo's. Het koororgel zal gebruikt worden als instrument voor de concerten voor orgel en orkest. Het koororgel is niet, zoals de meeste kleinere orgels, bestemd als continuo-instru- ment. Een dergelijk instru ment zorgt in de muziek voor de constante factor in het muziekspectrum. Deze constante factor kan bij voorbeeld gevormd worden door een klein orgel, een kla vecimbel of een cello. Het continuo-instrument zorgt voor het fundament van het geluidsgebouw en doet niet mee aan het muzikale vraagO en antwoordspel tussen het orkest en het solo-instru ment. Deze ideale combinatie van ruimte en instrument wordt gedurende de concerten aan gevuld met de muzikanten van het Brabantsch Muzyk Collegie uit Oost-Brabant. Dit ensemble, met een bezetting van 14 musici speelt op his torische instrumenten. Als constante factor in deze con certen bespeelt Jos Vogel, de vaste organist van de St. Ja cobskerk, het koororgel. Het concert van zaterdag 4 no vember zal in het teken staan van de Weense Klassieken met sonates voor orgel en orkest, kerksonates van Beet hoven en orgelconcerten van Haydn. Zeer bijzonder is de uitvoe ring van orgelsolo's van Beethoven, deze worden vrij wel nooit uitgevoerd. Het derde en laatste concert, op zaterdag 18 november, zal de Bach-familie belichten. Als speciale gast speelt dan Bram Beekman, de interna tionaal erkende vertolker van Bachwerken. De toegangsprijs van de con certen is met 25 gulden per concert (22,50 gulden met pas) zo laag mogelijk gehou den om zo veel mogelijk lief hebbers de gelegenheid te geven deze unieke concertse rie bij te wonen. De kaarten zijn te koop bij Boekhandel Bikker, De Drvkkery en De Koperen Tuin. Jos Vogel zal het koororgel bespelen. Foto: Frank Husslacje Skitrim - Ter voorbereiding op de wintersport kunnen skiërs en andere sportievelingen bij de Skandia Sauna vanaf zondag 29 oktober wekelijks onder deskun dige leiding deelnemen aan een ski-trim-uur. Aanvang 29 oktober 10.30 uur, parkeerplaats Skandia Sauna Vlissingen. Bij slecht weer wordt uitgeweken naar een overdekte locatie. Zeeuws boek - Ter gelegen heid van de week van het Zeeuwse Boek is er in de biblio theek in Oost-Souburg van 1 tot en met 11 november een pre sentatie van recent uitgebrachte Zeeuwse boeken. Tevens is er een expositie van Oostindische- en potloodtekeningen van o.a. oud Vlissingen door F. Buyzer Vissen - Zaterdag 28 oktober houdt Barbus Conchomus van 10 tot 17 uur aan de Heren gracht 52 m Middelburg de jaar lijkse open dag. Met inlichtingen over alles wat met vissen hou den te maken heeft en diverse activiteiten. pany' en de 'La Caccia-bla- zers' zullen een beeld schet sen van de muziek, zang en dans waartussen de jonge Ka- rel V aan het hof opgroeide.Tijdens de sympo siumavond zullen er tevens een mini-expositie en een pre sentatie van herontdekte inte ressante historische gegevens omtrent Kareis' leven in het Zeeuwse zijn. Aan alle sympo siumbezoekers wordt een na slagwerkje met de inhoud van de avond aangeboden wor den. Het symposium begint om 20 uur, de kerk is open vanaf 19.30 uur. Kaarten a 25 gulden zijn, behalve 's avonds aan de kerk, verkrijgbaar bij boekhan del Bikker, de VVV, De Drukke- ry en de Koperen Tuin. ANBO - ANBO Vlissingen houdt maandag 30 oktober om 14 uur in dienstencentrum Bachten Reede aan de Vrede hoflaan in Vlissingen een thema middag met het onderwerp ge zond actief en plezierig leven. Naast het thema-onderdeel is er tevens is er een bingo. Kerstkaarten - Multi Colour aan de Torenweg 4a in Middel burg houdt zaterdag 28 oktober een doedag 'kerstkaarten ma ken'. Deze dag van 10 tot 16 uur is voor iedereen, jong, oud, beginner of gevorderde. Opge ven voor deze dag is niet nodig. Aldegonde - Oudheidkamer Aldegonde brengt woensdag 1 november om 20 uur 1945- Rammekensdijk niet gedicht- nog een winter in 't water. Met onbekende films van Bakker Deurwaarder en een verhaal van Meester Dei). 'Het Bolwerk', Lindeijerlaan 8 in Vlissingen De toegang is gratis. Geweldig Expres - Jonge renwerk Middelburg houdt van 24 tot 27 oktober een kennis test over Alcohol en Vandalisme in relatie tot zinloos geweld. Jongeren zijn deze dagen van 14 tot 17 en 19 30 tot 22 30 welkom om de test af te leggen in Jongeren Gebouw Dauwen- daele, Goudend 2 in Middel burg. Zaterdag 28 oktober be zoeken 4 groepen jongeren on der begeleiding van het jonge renwerk de Geweldig Express Bus. Hier wordt eveneens een kennistest gehouden met het thema 'Zinloos Geweld'. Een bezoek aan de bus duur onge veer 25 tot 60 minuten. Herdenking - Woensdag 1 november vindt in Domburg de 'Herdenking Domburgse Oor logslachtoffers' plaats. De her denking start met een bijeen komst om 13.30 uur in 'Het Schuttershof' té Domburg. Na een introductie van de heer H. de Pagter en een toespraak door de burgemeester van Vee re wordt vertrokken naar de be graafplaats, waar de burge meester een plaquette met na men van Domburgse gevalle nen zal onthullen Na de her denkingsplechtigheid en diver se kransleggingen kan er in 'Het Schuttershof' nog een con sumptie worden gebruikt. In het teken van de herdenking is er 1 en 2 november in 'Het Schuttershof' een foto-exposi tie te zien van Domburg kort na de bevrijding. Collecte - De Werkgroep Dor- kas Walcheren houdt in de week van 23 oktober tot en met 28 oktober een collecte in Aagtekerke, Meliskerke, Bigge- kerke en Grijpskerke. De op brengst is bestemd voor trans port van de voedselpakketten naar Oost-Europa Ook wordt deze week een voedselactie gehouden. Voedselallergie - De Middel burgse contactgroep van Stich ting Voedsel Allergie houdt maandag 30 oktober om 20 uur in peuterspeelzaal "t Speeltrein- tje', Beneluxlaan 6 Middelburg, een informatie-avond Het the ma van de avond is 'Voedselal lergie gezien vanuit de Chinese geneeskunde'. Aanmelden is noodzakelijk, tel. 0118-639612, de toeganspnjs is 3 gulden voor leden en 5 gulden voor met-le den. Herfstrit - Zaterdag 28 okto ber houdt MAC De Zeeuwen een herfstrit, speciaal voor be ginnende rittenrijders. De leng te van de rit bedraagt ongeveer 38 km, de gemiddelde snelheid 20 km per uur. Inschrijven kan tussen 13.30 en 14.30 uur in Dorpshuis 'Ons Dorpsleven' in 's Gravenpolder Voor nadere in lichtingen: C. Bode, tel. 0118- 467301 Jeugddebat - Tot 1 novem ber kan iedereen tussen de 12 en 18 jaar uit Zeeland zich nog aanmelden voor het Nationaal Jeugddebat, dat op 23 april 2001 gehouden wordt in de Tweede Kamer in Den Haag. Deelnemers hoeven beslist geen 'beroepspraters' te zijn, iedereen met een eigen me ning kan meedoen. Meer info of het aanmeldingsformulier zijn te vinden op de internetsi te www.jeugddebat nl en tij dens kantooruren op tel. 030- 2541076. Zeeuwse avond - Dorpsver eniging Koudekerke houdt za terdag 28 oktober van in de Couburg een Zeeuwse Avond met Adrie Oosterling Kaarten zijn verkrijgbaar bij A.J. Ardon- ne-Roose, Keiweg 39, tel. 552746. Leden betalen 7,50 gulden, niet-leden 12,50 gul den. ZVU - De Zeeuwse Volksuni versiteit organiseert in samen werking met de Stadsschouw burg een voorbeschouwing bij het muziektheaterprogramma 'De Reis van de Liefde' in de Schouwburg aan het Molenwa ter te Middelburg. De voorbe schouwing wordt verzorgd op zondag 29 oktober van 19 tot 19.45 uur en aansluitend zal de voorstelling plaatsvinden. De Reis van de Liefde is een uniek muziektheaterprogramma waarin Japanse en westerse authentieke 17e 18e en 19e eeuwse dans en muziek verwe ven zijn in de geschiedenis van de Nederlanders, die op Deshi- ma verbleven Rode draad is het verhaal over eikaars onbe grip en verwondering in het be gin tot de uitwisseling van cul turele en wetenschappelijke kennis nu. Kortom 400 jaar Ne derland - Japan. In de inleiding, die wordt verzorgd door Hans Pot, zal worden ingegaan op de achtergronden. De entree voor alleen de voorbeschouwing be draagt 5 gulden, Indien het en treebewijs voor de voorstelling tevens via de ZVU wordt be steld zijn de kosten 42,50 gul den. Voor meer info en reserve ring: ZVU bureau Middelburg, tel. 0118-634800 Halloween - Woensdag 1 no vember houdt het Zeeuws Bio logisch Museum in samenwer king met de Jeugdherberg Kas teel Westhove een Halloween- tocht. Het belooft een span nende tocht te worden, waarbij de deelnemers letters moeten verzamelen, die op een onver wachte manier uit het bos te voorschijn komen, en samen tot slot een woord vormen De deelnemers moeten een uitge holde pompoen met lichtje of halloween-lampion meenemen. Verzamelen bij het Zeeuws Bio logisch Museum om 16 uur. Het vertrek is om 16.30 uur. De kosten voor deelname zijn 3 gulden. Aan het eind van de tocht wordt door Burggraaf Jan van Kasteel Westhove choco lademelk met een verassing aangeboden Aanmelden is noodzakelijk en kan via tele foonnummer 0118-582620 Babymassage - Het Maat schap voor Chinese Genees kunde M. Rep M Lentze start in samenwerking met Thuiszorg Walcheren 6 novem ber in de Mastgatstraat 25 in Middelburg de cursus baby massage. De cursus bestaat uit 6 wekelijkse lessen op maan dagmorgen van 10 tot 11 uur. In de cursus wordt geleerd om door middel van klassieke mas sagemethoden de baby te mas seren Tevens wordt er door middel van Tui Na (Chinese massage) ingegaan op het be handelen van specifieke kinder kwaaltjes. De massage is een voudig, ontspannend voor zo wel ouder als kind en is door ie dereen aan te leren. Thuiszorg- donateurs met een TAS-pakket ontvangen korting op het cur susgeld. Opgave en inlichtin gen' Maya Lentze, tel. 0118- 636054. Zelfverdediging - Naar aan leiding van de televisie-uitzen ding 'Middag-editie' en het pro gramma 'De Cursus' van de EO komt Margot Gordeau 7 no vember naar de Oosterkerk aan de J.D. van Mellestraat in Goes om daar mensen die minder mobiel zijn (mensen met hulp middelen of rolstoel) les te ge ven in zelfverdediging. Margot Gordeau heeft zich gespeciali seerd in het les geven aan mensen met een lichamelijke handicap. Met medewerking van leerlingen heeft zij het boek 'Hinder Valide' uitge bracht. ledereen is van harte welkom op deze middag die om 14.45 uur begint. Najaarsexcursie - Ook in de herfst biedt Natuurmonumen ten de gelegenheid een excur sie te maken op de Bloemdij- ken. Tijdens de wandeling zal een professionele gids extra aandacht besteden aan de aan wezige paddestoelen en korst mossen. Voor deze wandelex cursie op 28 oktober is aanmel ding vooraf met nodig. De ex- cursiegroep vertrekt om 13.30 uur vanaf het Informatiecen trum naast de Kamerse Kooi aan de Nieuwe Kamerseweg tussen Hemkenszand en Nisse. Deelname is gratis voor de le den van Natuurmonumenten en Stichting Zeeuwse Schaaps kudde, niet leden betalen 5 gul den en kinderen tot en met 12 jaar 1 gulden. Slagwerkgroep - In het Ar- senaalrtheater te Vlissingen is zondag van 14.30 tot 16 15 uur een koffieconcert van Slag werkgroep en Jeugdorkest 'Vlijt en Volharding'. De jeugd- fanfare treedt op onder leiding van Albert John Vervorst en de slagwerkgroep onder leiding van Arno Muller. Toegang f 7,50 In de voorverkoop m het V V gebouw 'De Blazer' in Oost Souburg en in het Arse naaltheater 6,-

de Faam | 2000 | | pagina 13