I 1 i j Rode Zonnehoed effectief bij verkoudheid Oude kloostertraditie herleeft in St. Janstraat I DOE JE OREN EEN PLEZIER TIJDENS DE HOORTOESTEL VERWENDAGEN. Autoservice Besuyen is verhuisd naar Hermesweg idee in uitvoering SCHOONENBERG Woensdag 25 oktober 2000 FAAM/VLISSINGER 11 Vorige week donderdag gingen na drie we ken verbouwen en herinrichten de deuren van boekhandel Bruna in de Walstraat in Vliss ingen weer open. De winkel is niet alleen fysiek verbouwd en aangepast, ook de formule van Bruna ïs helemaal nieuw. Bruna won vorig jaar dankzij deze nieuwe formule, die geënt is op een indeling in zogenaamde werelden, de Re- tailprijs voor de mooiste winkel. Sleutelwoor den uit de nieuwe formule zijn overzichtelijk heid en klantgerichte service. Kidshoek Enorm ziekteverzuim De St. Janstraat in Middelburg heeft er een nieuw restaurant bij. Tom Wigmore en Mar lies Keukelaar uit Middelburg kochten in mei het pand op nummer 34 waarin voorheen Man- gerie T&T gevestigd was. Na een complete me tamorfose openden zij onlangs de deuren van 'De heeren van St. Jan' voor het publiek. Vier weken geleden verhuisde Autoservice Be suyen van de drukke Paul Krugerstraat naar de rustige, goed bereikbare Hermesweg in Vlis singen. Eigenaar Dries Besuyen uit Veere vond in het voormalig ANWB-keuringsstation een nieuw onderkomen voor zijn APK-keuringsstation. Wachten Beauty Line Marleen Josephine verhuist Weerdagen bij Focus Optiek Emplooidag Middelburg Bakkers strijden om Zeelandtrofee Haloween in 'The Duke' Stoffels Cleaning beloont scholen 11 ZO HOORT 'T Bruna Vlissingen heeft nieuw gezicht door Inge Adriaansen Hanneke Geijsen (55) uit Vlis singen is de eigenaresse van de pas heropende Brunawin- kel. Daarnaast is zij tevens ei genaresse van 'De Boekelier', maar zoals zij zelf zegt ook nog moeder, boekenwurm en huis vrouw. Enthousiast en energiek vertelt zij over de resultaten van de verbouwing van de zaak. „De winkel is echt hele maal veranderd. We hebben er nu een bovenverdieping met goederenlift bij waarmee we ruim 75 m2 extra verkoopruim te hebben gekregen. De ruimte waar eerst het magazijn was is nu winkelruimte. In het maga zijn zijn we nog niet helemaal op orde, maar dat komt wel, daar hebben de klanten geen last van. Ook is de hele opzet veranderd, de winkel is inge deeld in werelden, dus alle pro ducten die bij elkaar horen worden nu ook bij elkaar in een wereld gepresenteerd, met ie der een eigen kleur". „Die kleur die bij een bepaalde we- Echinacea purpurea (rode zonnehoed) Uit een meta-analyse gepubli ceerd door het internationale onderzoekinstituut Cochrane naar het effect van de Rode Zonnehoed (Echinacea purpu rea) bij de behandeling van verkoudheid is gebleken dat de plant een beter effect heeft op het herstel dan een place bo. In de analyse werden zes tien onderzoeken met in totaal 3396 proefpersonen meege- ABCDEFGHIJKLMNO Voor dit kruiswoordraadsel worden de omschrijvingen gegeven per horizontale of verticale regel, leder hokje in deze puzzel heeft daardoor zijn eigen nummer; bijvoorbeeld A1 is het raak punt van regel A verticaal en regel 1 horizontaal, en is dus het eerste hokje op de eerste regel. Omschrijving horizontaal!: 1 soort veger - de vorstelijke waardigheid verlenen; 2 even nachtslijn; 3 later - driekleur - trots - muzieknoot; 4 hoofdtel woord; 5 bijbels figuur - plaats in Friesland - talent; 6 soort pa pegaai - voorzetsel - onderricht; 7 speels - laatste koning van Egypte; 8 Turkse titel - toespraak; 9 rusten - ervaren zeeman (fig.); 10 voorzetsel - onder (lat.) - soort bier; 11 tegen - onderko men - vissersgerei; 12 lof; 13 voorzetsel - kleur - plaats in Noord-Holland - voorzetsel; 14 toetsenbord van een piano; 15 legerafdeling - ontwerp (mv.). Omschrijving verticaal: A schoeisel - standvastig; B suffen; C uitroep - advies - steunpi laar - landbouwwerktuig; D boom; E omgebogen rand aan een blik - dodenrijk - Indische winkel; F schortje - deel van het hoofd - uitroep; G bestuurder - staat in Afrika; H grondsoort - stof uit vlas; I lomperd - actieradius; J tentoonstellingsgebouw in Am sterdam - hoofddeksel - duinvallei; K deel van het hoofd (mv.) - gissen - bijbels figuur; L zoogdier; M persoonlijk voornaam woord - plaats aan het Gardameer - smalle strook - ten bedrage van; N beroep; O potsierlijk - voortplantingsorgaan van planten (mv.). Er ontstaat een zegswijze wanneer u de letters uit de hokjes met de volgende nummers achter elkaar plaatst: F11.G11.B11.J13.I13.I12.G13 - H10.D11.C11 - M12.M9.M5.G6.H6.G5. Stuur uw oplossing vöör woensdag 1 november naar de redac tie van de Faam/Vlissinger, Postbus 18, 4380 AA in Vlissingen. Uit de goede inzendingen wordt een winnaar getrokken. Die krijgt twee vrijkaarten voor een film in Cine City. De prijswin naar wordt in de FaamA/lissinger van woensdag 8 november bekend gemaakt. De oplossing van de puzzel uit de Faam/Vlissinger van woensdag 11 oktober luidt: 'Woord houden'. De vrijkaarten van Cine City gaan naar F. van Duijvenvoorde uit Middelburg.. reld hoort komt ook terug in al le reclame-uitingen" vult Paul Kurvers, rayon manager van Bruna, aan. Ook werken we met themareeksen, vervolgt Kurvers. „Op dit moment zijn er de Multi Mediaweken waar bij de consument de laatste nieuwe IBM-computer kan be stellen en desgewenst thuis la ten installeren. En sowieso komt straks de week van het Zeeuwse boek er weer aan". Hoewel lekker rondsnuffelen voor echte liefhebbers erbij hoort in een boekenwinkel is de winkel van Geijsen voorzien van een gebruikersvriendelijk infopoint. Simpelweg door het boek voor de scanner te hou den verschijnt er een korte om schrijving van het boek en/of de schrijver. Ook is het moge lijk om via de computer te kij ken of een boek voorradig is. De slimme computer geeft Hanneke Geijsen en Mirjam Wijgman achter de nieuwe toonbank zelfs suggesties voor boeken die bij jongens of meisjes pas sen of geschikt zijn voor een bepaalde leeftijd. Een cadeau tje kopen wordt zo een stuk eenvoudiger. Met de nieuwe formule is de winkel ook voor kinderen nog aantrekkelijker geworden. Alle jeugdproduc- ten staan op kindhoogte zodat een kind zelf het boek kan pak ken dat hem of haar aan spreekt. Even geen zin in boe ken, dan is er nog altijd de vi deo in de kidshoek. Deze speci aal voor kinderen ingerichte hoek van de winkel zal de kids binnenkort met de eerste Sin terklaas- en kerstartikelen nog meer tot de verbeelding spre ken. „Het najaar is de mooiste nomen. Onderzoekers ontdek ten in de plant een aantal ef fectieve stoffen die de weer stand tegen virale infecties (verkoudheid en griep) en bacteriële infecties verhogen en de activiteit van de afweer- cellen bevorderen. De studies tonen aan dat wanneer Echi nacea direct wordt ingeno men als de eerste symptomen zich aandienen, de duur en de ernst van de verkoudheid sta tistisch significant afnamen dan bij patiënten die alleen een nepmiddel kregen. Van Echinaforce-tabletten, onder zocht in het Zweedse centrum voor infectieziekten in Uppsa la, werd vastgelegd dat die zeer goed werden verdragen. De vermindering van klachten was opvallend. En er werden bovendien geen bijwerkingen gerapporteerd die aan Echina- force konden worden toege schreven. Verkoudheid is de meest voor komend acute ziekte in de geïndustrialiseerde wereld. De resultaten van een onderzoek in de Verenigde Staten tonen aan dat volwassenen 2 tot 4 keer per jaar een verkoudheid oplopen, terwijl kinderen wel 10 maal per jaar verkouden worden. De economische consequen ties zijn aanzienlijk. Alleen al in de VS wordt jaarlijks aan verkoudheid 1,5 miljard dollar aan dokterskosten uitgegeven en bijna 2 miljard dollar aan geneesmiddelen. Veertig per cent van het ziekteverzuim op het werk en dertig percent van verzuim op school houdt ver band met verkoudheid. De huidige beschikbare behande lingen voor verkoudheid be strijden alleen de symptomen. Artsen komen nu meer en meer tot de conclusie dat het gebruik van de rode zonne hoed een serieus alternatief is. Oorspronkelijk komt de plant uit Noord Amerika waar hij door de indianen werd toe gepast bij infecties en slan genbeten. In Nederland wordt de plant al jaren gebruikt in het vrij ver krijgbare homeopathische ge neesmiddel Echinaforce van A. Vogel. f|gp Voor Wigmore en Keukelaar ging met het bemachtigen van het pand in de St. Jan straat een lang gekoesterde wens in vervulling: een eigen restaurant waarin ze hun ei- Tom Wigmore en Marlies Keukelaar lachen de toekomst tege moet. foto Jaap Wolterbeek gen ideeën en stijl kwijt kun nen op een goede locatie. Een restaurant in Middelburg had den ze al bijna uit hun hoofd gezet totdat de St. Janstraat zich aandiende. „We hebben overal, werkelijk in heel Nederland, gezocht naar een geschikte locatie voor ons restaurant en na vele bezichtigingen belandden we uiteindelijk in de straat waar ik twintig jaar gewoond heb, vertelt Wigmore enthousiast. Het jonge stel heeft de boel grondig aangepakt, niets in het interieur doet nog denken aan de voorgaande horecage legenheden die het pand in het verleden huisvestte. Een mengeling van eigentijdse Egyptische schilderijen en wat meer klassieke subtiele ver- lichting zorgen voor een sfeer volle eigentijdse ambiance. „We hebben er heel veel werk aan gehad om onze gedach ten over gastvrijheid en gezel- ligeid tot uitdrukking te laten komen in het interieur, maar het is precies geworden zoals we wilden. Een gezellige zaak, waar je lekker relaxed kan zit ten en toch lekker culinair eten", stelt Wigmore trots vast. Wij willen dat de gas ten die hier komen eten een avondje uit beleven, daarom hebben wij extra veel aan dacht besteed aan de entoura ge en de kaart, vult Keukelaar aan. „Papieren servetten of placemats vind je hier niet, wel mooi linnengoed. Onze kaart biedt een ruime keuze uit diverse vlees- en vis gerechten en gaat met de sei zoenen mee, binnenkort zal er dus veel wild op staan. Ook aan vegetarische gerechten wordt door onze kok veel zorg en aandacht besteed, voor hen bereidt hij desgewenst een gerecht van dagverse pro ducten. Naast de gewone kaart bieden we elke dag een wisselend drie- of viergangen menu voor een zeer aantrekkelijke prijs aan". Het kersverse on- dernemerspaar ziet de toe komst met veel enthousiasme en vol vertrouwen tegemoet en is zeker van plan om de traditie van het gelijknamige klooster dat ooit op deze plaats stond voort te zetten: de hongerigen voorzien van voedsel en gastvrijheid. Maar dan wel volgens hun eigen opvatting over lekker eten en gezelligheid. Toen Besuyen elf jaar geleden zijn APK-keuringsstation in de Paul Krugerstraat startte wa ren de keuringen lang niet zo uitgebreid als vandaag de dag. Inmiddels zijn de keu- rings- eisen en methodieken aangescherpt en doorontwik keld. Een verhuizing naar een ruimere en beter bereikbare plek lag voor de hand, de keu ze voor het voormalig ANWB- keuringsstation wellicht nog meer. „De huidige keuringsei sen brengen niet alleen meer, maar ook andere handelingen met zich mee, legt Besuyen uit. Sinds drie jaar is bijvoor beeld de roetmeting verplicht, een handeling waarmee de buren in de Paul Krugerstraat toch eigenlijk niet zo blij wa ren. Hier aan de Hermesweg heeft niemand daar gelukkig last". Een geschiktere plek voor zijn keuringsstation kon Besuyen zich niet wensen. Het station is goed bereikbaar en er is voldoende parkeergele genheid. Naast het plaatsen van een extra brug en het overbren gen van de eigen apparatuur heeft de verhuizing niet zo veel werk met zich meege bracht. En dat is maar goed ook want de klanten weten de Hermesweg goed te vinden dus de keuringen gaan ge woon door. Dit pand is ge maakt voor autokeuringen, al les zit er op en aan. De men sen kunnen hier rustig zitten wachten terwijl de auto ge keurd wordt, er is een mooie balie en zelfs een personeels ruimte. Dat was in de Paul Krugerstraat wel anders, daar stonden de auto's op de stoep en de wachtende klanten in de werkruimte. Daar was de bak ker overigens wel goed mee, want veel mensen doodden de tijd met iets lekkers", lacht Besuyen. „Het komt natuurlijk wel eens voor dat mensen even op een voorganger moe ten wachten omdat wij zonder afspraak werken, echte lange wachttijden hebben we echter nooit. De mensen vinden het desondanks gewoon prettiger om op een moment terecht te kunnen dat hun even schikt, niet morgen of volgende week" weet Besuyen. Hele maal op orde is Besuyen nog niet, her en der staan nog wat spullen die zodra er tijd voor is een plekje moeten krijgen. Maar, dat toont wel aan dat de zaken goed gaan. „Om de drukte de baas te blijven en een optimale service te blijven verlenen komt er in december een medewerker bij, dat is nu echt wel nodig", besluit Be suyen. Met ingang van 1 november verhuist schoonheidssalon Beau ty Line Marleen Josephine van het Damplein naar de Lange Noordstraat 27 in Middelburg. Een ruimere behuizing op de begane grond biedt de schoon heidsspecialistes de mogelijkheid om naast twee schoon heidssalons tevens een winkeltje in te richten met cosmetica, sieraden en hebbedingetjes. Evenals op het Damplein zijn ook in de Lange Noordstraat mannen bij Josephine van harte welkom voor een schoon heidsbehandeling. De salon is per 1 november maandag tot en vrijdag geopend van 9 tot 17 uur. foto Jaap Wolterbeek tijd van het jaar. Leuke artike len, lekkere drukte en gezellige klanten. Je zal zien dat ondanks de uitbreiding straks met de kerst- en Sinterklaasproducten de winkel ook dit jaar weer te klein lijkt", lacht Kurvers. De weerwinkel van Focus Optiek aan de Nieuwe Burg 9 in Middelburg houdt 27 en 28 oktober 'weerdagen'. Tijdens de weerdagen komen bezoekers alles te weten over de mogelijk heden om het weer te voorspellen en de instrumenten die daarbij gebruikt kunnen worden. Weerman Jos Broeke van Radio Zeeland zal aanwezig zijn om de nodige uitleg te geven en vragen over het toch steeds weer verassende verschijnsel 'weer' te beantwoorden. Het arbeidsbemiddelingsbureau voor vluchtelingen 'Emplooi' houdt zaterdag 28 oktober in de Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg van 13 tot 17 uur een informatiebijeenkomst voor werkzoekende vluchtelingen. Het doel van deze bijeenkomst is werkzoekenden onder de oudkomers (ook nieuwkomers zijn echter welkom) te infor meren over Emplooi en wat Emplooi voor hen kan betekenen. Werkzoekende vluchtelingen die de Emplooidag in Middel burg willen bezoeken kunnen zich aanmelden bij het Em plooikantoor in Amsterdam, tel. 020-6277501. Dinsdag 31 oktober strijden Zeeuwse bakkers in hotel Goes om de felbegeerde Zeelandtrofee. De deelnemende bakkers kunnen dit jaar de Zeelandtrofee winnen door mee te doen met drie producten, te weten zachte witte puntjes, meergra- nenbrood en gevulde roomboter speculaasstaaf. Om 18.30 uur zal de heer A.F. Kolkman, vice-voorzitter van de NVOB, de Zeelandtrofee aan de winnende bakker overhandi gen. Dinsdag 31 oktober wordt het griezelen in Celtic Pub 'The Du ke' aan de Vlasmarkt 37 in Middelburg. Halloween was oor spronkelijk de afsluiting van het Keltische jaar. Geesten van de overledenen werden geacht op dat moment naar huis te rug te keren. Tegenwoordig steekt men zich op deze avond puur voor de lol in angstaanjagende outfits. 'The Duke' houdt Haloween in ere door de zaak in een spooky geheel te veranderen. Bezoe kers worden geacht gepaste kleding te dragen. De band 'Dragline' siert de avond met stevige blues. Aanvang 21 uur, toegang gratis. MS mÊÊÈmmÊÊ lliMl:,-:. v, v - Voorpagina boekje idee in uitvoering Onder de noemer 'Idee in uitvoering' stelt schoonmaakbedrijf Stoffels Cleaning uit Terneuzen dit jaar voor de tweede keer de Stoffels Cleaning Community Award beschikbaar. Scholen wor den uitgedaagd projecten te verzinnen waar de samenleving iets aan heeft. Het origineelste en beste project wordt beloond met de hoofd prijs van tienduizend gulden, daarnaast zijn nog diverse andere prijzen te winnen. Speciaal voor deze wedstrijd is er een websi te ontwikkeld waar meer informatie gevonden kan worden en waar projecten in een later stadium direct gevolgd kunnen wor den: www.ideeinuitvoering.nl. (advertentie) Dries Besuyen en Sjaak de Baar onderbreken even het werk voor de foto. foto Jaap Wolterbeek Hoortoesteldragers opgelet! Van 26 oktober t/m 11 november organiseert Schoonenberg Hoortoestellen de Boortoestel Verwendagen. U bent dan van harte welkom om uw hoortoestel(len) eens flink te laten verwennen. Dat betekent dat wij kosteloos het toestel grondig nakijken, de instellingen controleren en de oorstukjes ultrasonisch reinigen. Graag tot ziens! HOORTOESTELLEN Middelburg, Korte Geere 8, lel. (0118) 613113

de Faam | 2000 | | pagina 11