Zeeuwse facetten in pas verschenen vierde Zeelandboek Apple Days bij Imkerij Poppendamme Waschappel VERLOEDERT ONZE TAAL? Lonsdale r door Mieke Roelse Onlangs verscheen Zeelandboek ZL 4. Tot en met nummer 3 werd nog gesproken van het Zeeuws jaarboek, dat in 1997 voor het eerst verscheen in plaats van de Kroniek van Walche ren. Ambitie was destijds om een vaste plaats te verwerven bij het Zeeland-minnende publiek, een 'must' voor allen die iets met Zeeland heb ben. Ook in dit nummer is Zeeland de bindende factor tussen uiteenlopende onderwerpen als de familie Loontjens en Sluis aan Zee. DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG ZONDAG MAANDAG DINSDAG WOENSDAG Standbeeld Westerschelde Sluis-aan-Zee De meeste brieven die ik binnen kreeg in de loop van de tijd dat ik 'Walchers Plat' schreef, kwamen uit Westkappel. Waschappel, zoals ze daar zelf zeggen. Ik zal nu voor de laatste keer een aantal woorden en uidrukkingen uit het voormalige dijk werkersdorp de revue laten passeren. Maar eerst wil ik Lou, Maotje en alle anderen bedanken voor alles wat ze me geschreven hebben. Vee bedankt ee! Onder het motto 'drie dagen Engelse traditie in een Poppendams jasje' organiseert Imke rij Poppendamme uit Grijpskerke 19 tot en met 21 oktober een aantal vermakelijke, maar zeker ook smakelijke activiteiten die in het teken staan van de pas binnengehaalde fruitoogst. Record JX-?AY SOÜTHPOLE U hebt iets met taal? Woensdag 18 oktober 2000 FAAM/VLISSINGER 9 Hoofdredacteur C.F. (Kees) Bos opent de bundel met het wel en wee van het biljartim perium van de familie Loon tjens. Gestart met de in 1889 in België geboren Hector Ali- dor Loontjens en na diens vroege dood voortgezet door zijn weduwe en later zijn oud ste zoon Stan en diens broer Hector Emile. Inmiddels is de (advertentie) XWdrSNSJ Theo van Doesburgcentrum Vlissingen, ontmoetingsmid dag voor 50-plussers, 14 u. Sportzaal Van Doornlaan West-Souburg, internationale dans, 10 u. Buurthuis De Schuur Oost-Souburg, line- dancing, 20 u. FNV Zeeland, telefonisch spreekuur ABW- uitkering van 10-12 u., tel. 625655. Fitnesscentrum Sta mina Vlissingen, astmafitness voor mensen met astma en COPD, 14 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, kla verjassen, 19.30 u. Wijkcen trum Scheldebuurt Vlissingen, bingo voor 50-plussers, 14 u. Het Bolwerk Vlissingen, bin go, 20 u. Speeltuinveren ging De Oude Stad Vlissingen, bingo, 20 u. Strandpaviljoen Panta Rhei Vlissingen, jam sessie, 20 u. Jongerencentrum Midgard Middelburg, grootbeeldvideo film, 20 u. Buurthuis De Schuur Oost-Souburg, klaver jassen, 20 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, kla verjassen, 13.15 u. Zeeuwse Bibliotheek Middelburg, maandelijkse bijeenkomst NVBS met een dia/video-le zing, 19.45 u. Buurthuis De Schuur Oost-Souburg, bingo, 20 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, buurtcontact, 15 u. Markt Middelburg, snuffel- markt, 9 u. Sporthal Basken- burg Vlissingen, snuffelmarkt, 9 u. Zeeuws Biologisch Museum Oostkapelle, rondleiding 'Met de boswachter op pad', 14 u. Campus De Ruyter Vlissin gen, bingo voor 50-plussers, 13.30 u. Fort Rammekens Ritthem, excursie door het na tuurgebied Rammekenshoek en het Fort Rammekens, 14 u. Sporthal Baskenburg Vlissin gen, aangepast sporten voor mensen met Astma en COPD, 14.30 u. Theo van Doesburg centrum Vlissingen, country line dance voor beginners, 9.45 u. Wijkcentrum Schel debuurt Vlissingen, soosmid- dag, 13.30 u. Zwemschool De Parel Domburg, baby- zwemmen, 15 u. Markt Mid delburg, boeken- en verzamel- markt, 11 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, koffie contactoch tend, 9.30 u. Bachten Reede Vlissingen, handwerkgroep voor 55-plussers, 14 u. Theo van Doesburgcentrum Vlissin gen, ontmoetingsmiddag voor 50-plussers, 14 u. FNV Zee land, telefonisch spreekuur ABW-uitkering van 10-12 u., tel. 625655. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, koersbal, 13.30 u., country line dansen, 18.30 u. Wijkcentrum Open Hof Vliss ingen, soosmiddag voor 50- plussers, 13.30 u. Diensten centrum Ouderen Westkapel- le, wekelijkse soos voor 55- plussers, 19 u. Sportfond- senbad Vlissingen, aangepast zwemmen voor mensen met astma en COPD, 12.30 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, sociaal spreekuur, 13.30 u. Buurthuis De Schuur Oost-Souburg, darten, 19 u. Wijkcentrum Schelde buurt Vlissingen, darten, 19.30 u.* Jongerencentrum Mid gard Middelburg, grootbeeld videofilm, 20 u. Stads schouwburg Middelburg, in leiding Zigeunerbaron door Hans Pot, 19.30 u. derde generatie Loontjens al weer in het bedrijf werkzaam. Allemaal hebben ze geslapen in het 'keuenbedje' dat Hector Senior bouwde en dat nu ach terkleinkind Mathijs tot slaap plaats dient. Kees Slager kwam in gesprek met Cor van Dort, een van de laatste weer- vissers. De weervisserij is een oude vistechniek waarbij met name ansjovis gevangen wordt. Alleen op Tholen en Bergen op Zoom heeft deze vorm van visserij met een rijs- houten val, die 'weer' ge noemd wordt, zich kunnen handhaven. Helaas een ver dwijnend fenomeen, want subsidie is er alleen voor ver nieuwende projecten en dat is de weervisserij natuurlijk niet. Dat geldt ook voor de hoog aarzen, de houten vissersche pen van de Delta. Over die hoogaarzen maar ook over de visserij en de werven in de 19e eeuw gaat de bijdrage van Jan Hendriksen, nauw betrokken bij de Stichting Be houd Hoogaars. Om daarna uit te komen bij het hardzei len met oude schepen, waar bij de naam Hendrik Willem van Loon uiteraard niet ont breekt. Van de hoogaars naar gede puteerde Daan (Daniël Jan Pieter) Bruinooge, al heeft de jonge Bruinooge meer op tan kers dan op houten schepen gevaren. Veel aandacht voor de projecten waar Bruinooge eerst als wethouder in Vlissin gen en later als gedeputeerde zijn stempel op heeft gedrukt. Eerlijk is eerlijk, ook ruimte voor de negatieve beeldvor ming die hem ten deel valt. „Want niet iedereen is even gecharmeerd van Daan Bruin ooge, niet binnen en niet bui ten zijn partij", schrijft Kees Bos met een gevoel voor un derstatement. De bewonde rende kant wint het echter, met zelfs het idee voor een standbeeld van de man die van scheepsjongen een ha venregent werd. De Zeeuwse havens staan ook centraal in de volgende bijdrage, waarin Dr. Hendrik Stevens in heldere taal uitlegt hoe havens verge leken kunnen worden en waarom het noodzakelijk is om dat te weten. Stevens, se nior beleidsmedewerker bij Zeeland Seaports laat aan de hand van vergelijkingen van de havens van Vlissingen met bijvoorbeeld Terneuzen, Zee- brugge, Antwerpen en Rotter dam zien waar de sterke en zwakke punten liggen. Voor zichtige conclusie is dat de marktpositie van de Zeeuwse havens nu zeer gunstig is. Maar, zoals Stevens eerder opmerkt, de haven staat nooit stil. Het blijft een momentop name. Traditiegetrouw, al thans vanaf ZL1, stelt Andreas Oosthoek in 'Het Zeeland beeld van' een kunstenaar voor. Na eerder Hans Heeren en Antoine Mes is dat in deze bundel Guido Metsers. De Zeeuwse Belg, of Belse Zeeuw, werkt en woont in Zoutelande. In tekst en beel den wordt een portret gege ven van de veelzijdigheid van Metsers. Waterschap Zeeuwse Eilan den beheert vrijwel alle we gen in het landelijk gebied, behalve de rijks- en provincia le wegen. Daar valt het be- plantingsbeheer ook onder en dat betekent dat het water schap voor een groot deel het landschapsbeeld bepaalt. Na een inventarisatie van de ver schillende gebieden is voor ie der 'eiland' een eigen beplan tingsplan opgesteld, toege spitst op landschappelijke ka rakteristieken. Het daarop vol gende artikel van Kees Kos- tense gaat in op de Wester schelde. Niet alleen als vaar weg, maar meer nog over het landschappelijk belang van schorren en zandplaten en na tuurgebieden zoals het Zwin en het Verdronken Land van Saeftinghe. Kos- tense, sinds 1996 voorzitter van de Stichting Het Zeeuwse Land schap, stipt ook een heikel onder werp als de ver dieping van de vaargeul aan. Sa menwerking tus sen Zeeland en Vlaanderen is hier bij nodig om de schade zoveel mo gelijk te beperken. Dat zoiets niet al tijd makkelijk is blijkt uit de bijdra ge van Leo Sant bergen. Hij onder zocht in hoeverre het internationale Scheldeoverleg hinder ondervindt van cultuurver schillen tussen Nederlanders, Vla mingen, Walen, Brusselaars en Fransen. Dat is aanzienlijk want naast een verschil lende geschiede nis, andere tradi ties en het (soms) spreken van een andere taal komen daar nog eens de manier van (za kendoen en machtspatronen bij. Santbergen geeft de deelne mers aan het overleg dan ook het volgende motto mee: een goede Scheldebuur is beter dan een verre vriend. Zowel de plaatsen Sluis als Koewacht liggen in Zeeuws- Vlaanderen en allebei bijna in België. Max Geuze beschrijft het project om het historische Sluis, door diverse waterver bindingen en aanpassingen van het bestaande Uitwate ringskanaal, om te toveren tot Sluis-aan-Zee. De plannen omvatten een jachthaven met daar omheen exclusieve vil las. Alleen moet er nog veel gebeuren voor het zover is. Veel minder ambitieus is het dorp Koewacht. Eigenlijk ge beurt er niet zoveel in het dorp en ondanks het enthou- Het pand van Loontjens aan de Dam in Middelburg in 1932. siasme van auteur Kees Apers valt er niet méér uit te persen dan de krap vijf pagina's die zijn verhaal telt. Tussen de twee laatstgenoemde bijdra gen schetst Ad H, van Dijk het portret van Jan Weug die als leerling bij de Kon. Mij De Schelde binnenkwam en er vijftig jaar later als directeur afscheid nam. Vooral de oor logsjaren krijgen veel aan dacht in het artikel. Dè karaktervormende jaren bleken voor Weug die bij de Scouting te zijn. Het padvin dersmotto: Wij zijn bereid! kenmerkt ook nu nog de oud directeur. De laatste bijdrage is van de hand van Ben Ziel- schot en gaat over de Agribu siness, ofwel de link tussen economie en de tuin-, akker bouw en veebedrijven in Zee land. Veel cijfers, veel statis tieken en voor iemand die niet thuis is in het grafieken lezen een tamelijk saaie op somming. Een heldere inter pretatie had nog iets kunnen goedmaken, maar ontbreekt hier. Met een foto en korte biogra fie van de auteurs wordt de bundel afgesloten. Het 224 pagina's tellende Zeeland boek ZL4 is voor bijna veertig gulden verkrijgbaar in de Zeeuwse boekhandels. De nummers 1, 2 en 3 zijn overi gens ook nog steeds lever baar. (advertentie) ITTT riomo Ut urban sportswear H JL-M urn B ir een kliepmes: een knipmes. Dat werd zo ge noemd omdat het 'toe kliepte' (knipte). Met het kliepmes werd onder meer het spel 'zandvretertje' gespeeld. Eerst moest je met het kliepmes een paar kunstjes op je hand doen, in een vaste volgor de: platten 'and, rikje en reuzepetiete. Daarna moest je het mes in het zand laten vallen waarbij het 'necht' (het heft) de grond niet mocht raken. Was dat wel het geval, dan mocht je nog drie keer blazen om het heft vrij, dus los van het zand te krij gen. 'Lukte dat nie, dan wier 'r een stokje in 't strange of zand gezet en moode aolle andere di eên klap op gee. As leste moch je 't dan mee je tannen d'r uut trokke, mee een mond vol zand. As dat nie lukte, dan was je of.' vriend van: verre familie van. 'Dien man kenne 'k nie zö goed, mae ie moe nog vriend van m'n vrou we wizze.' verbaolvoete: inboeten van bonen. Dat wil zeg gen: nieuwe boontjes zetten op de plaats waar bo nen niet blijken op te komen na het zetten (zetten is Zeeuws voor zaaien). In Westkapelle werd de land bouw nog kleinschaliger en nauwkeuriger bedre ven dan in de rest van Walcheren, dat blijkt wel uit deze gewoonte! aotemet: eventueel, bij geval. In de vorm 'aolte- met' kwam dit woord vroeger ook wel in andere Walcherse dorpen voor. groö (grötemoeder) en boeboe (opoe). aer over aer: met gesloten beurs, dus ruilhandel doen. Ook dit woord moet vroeger algemener zijn geweest, maar is op Westkappel dus het langst be waard gebleven. 'Saemen deêle, otter in de buis!' Deze uitdruk king, die ik van een Westkappelaar hoorde, is nog al raadselachtig. Is het een verbastering van heel andere woorden, komt 'otter' misschien van het franse 'autre'? Of komt het van ver buiten Zeeland en is het op Westkappel 'verwaoid gerocht'? Wie er meer van weet, mag me schrijven of bellen. Graog schielijk: deze rubriek loopt ommers op z'n leste beênen! Jan Zwemer De 'Apple Days' zijn over ko men waaien uit Engeland. Daar kent men al jaren de goede traditie om de oogst te vieren met de juiste combina tie van lekkernijen, ontspan ning en feest. Na weken hard werken nemen de Engelse fruitplukkers de tijd om te ont spannen met de kinderen en te genieten van de oogst. Wat goed is voor de Engelsen is ook goed voor Zeeuwen moet Piet de Meester van Imkerij Poppendamme hebben ge dacht, toen hij de formule van de 'Apple Days' drie jaar gele den voor het eerst in een Pop pendams jasje stak. Tijdens de 'Apple Days' op Poppendamme kan jong en oud zich vermaken door deel te nemen of te kijken naar al lerlei activiteiten die allemaal wel iets met fruit te maken hebben. Voor kinderen zijn er doorlopend workshops waar in van allerlei vruchten en za den zogenaamde vogeltaar tjes worden gemaakt. Als (advertentie) meerdere kinderen de works hop tegelijk willen volgen is reserveren verstandig, tel. 0118-616966. Donderdag is het Appeltaar tendag op Poppendamme, een spannende maar vooral ook smakelijke wedstrijd om de lekkerste zelfgebakken ap peltaart. ledereen kan een ei gengemaakte appeltaart in brengen die door het publiek beoordeeld wordt op smaak. Vrijdag staat in het teken van jam en chutney. Het publiek kiest door zorgvuldig proeven het lekkerste potje zelfge maakte jam of chutney. Zater dag staat het appel schillen centraal met ook dit jaar het open Walchers Kampioen schap Appelschillen, waarbij de deelnemers 7 minuten de tijd krijgen om met een aard appelschilmesje van een ap pel een zo lang mogelijke schil te snijden. De 'Apple Days' worden zaterdagmid dag afgesloten met een aan val op het wereldrecord 'lang ste appel schillen'. Christiaan Kesteloo uit Middelburg, die vorig jaar zijn tweelingbroer Ferdinand versloeg en Wal chers kampioen werd, gaat nu voor het wereldrecord. Hoe wel het voor Kesteloo eigen lijk allemaal met een grapje begonnen is, heeft hij er al wel een serieuze oefen-schil- partij op zitten, waarbij hij met een chirurgenmes in ruim 10 uur een lengte haalde van 19 meter. Het huidige wereldre cord staat op 17 meter. De heer Ron de Reus, directeur van het bureau voor Toerisme Zeeland zal zaterdag de door Kesteloo gehaalde lengte op meten. Volgend jaar is Keste loo van plan zich in te schrij ven voor een 'Guiness' re cordpoging. Dit jaar was hij daarvoor helaas te laat. Snuffelmarkt - Zaterdag 21 oktober om 9 uur gaat in Sport hal Baskenburg in Vlissingen het 'snuffelseizoen' weer van start. Bij ruim honderd kramen is tot 16 uur van alles en nog wat te koop voor een leuk prijsje. Lichaam - Wat heeft het li chaam je te zeggen? Deze vraag staat centraal bij de informatie avond van praktijk voor gezond heid en bewustwording EOS die donderdag 12 oktober om 20 uur in centrum 'De Dijk', is Heer Hendrikskinderendijk 60 in Goes wordt gehouden. Voor informa tie: EOS, tel 0113-211377 Crea - In de Bibliotheek in Oost- Souburg is er donderdag 19 ok tober een crea doe-middag met diverse demonstraties van onder andere 3Dkaarten maken, perga- mano, kaarsen beschilderen, fi- mo beeldjes maken en machi naal geborduurde cadeautjes. Liefhebbers kunnen onder bege leiding zelf aan de slag met kaar ten maken De crea doe-middag duurt van 1330 tot 17 uur Spoor - Vrijdag 20 oktober om 19.45 uur houdt de Zeeuwse af deling van de Nederlandse Vereni ging van Belangstellenden in het Spoor- en tramwezen de maande lijkse bijeenkomst. Denis Baar- ends uit Wilhelmmadorp houdt deze avond een lezing met dia en video over de naar normaalspoor omgebouwde Oostenrijkse smal- spoorlijn naar Gresten Vogels - In Arnemuiden houdt de vereniging 'Zanglust' van 19 tot en met 21 oktober in vereni gingsgebouw 'de Arne' haar vijf tiende vogeltentoonstelling. Ruim duizend vogels van alle soorten en rassen zijn er te be kijken. Tevens is er een grote verkoopklas. Openingstijden: donderdag van 19.30 tot 22 uur, vrijdag van 10 tot 22 uur en za terdag van 10 tot 17 uur. MIKZ - Bij het MIKZ start 26 oktober om 19.30 uur de oriën tatiecursus ruimtelijk vormge ven Ook gaat deze dag om 19 uur de cursus (8 lessen van 19 tot 20 uur) moderne dans van start. De cursus kunstbeschou wing begint woensdag 1 no vember. Deze cursus bestaat uit 12 avonden van 20 tot 22 uur, waarbij cursisten met de docent op pad gaan op zoek naar kunst van nu Voor info over deze cur sussen: Ml KV tel 0118-634711 tussen 9-12 uur Ouderen - Stichting Welzijn Ouderen Platteland Walcheren houdt samen met de Welzijn Ouderen Meliskerke donderdag 19 oktober om 14 uur in 'Ons Huis' te Meliskerke een infor matiemiddag Wethouder J.J. Korstanje zal onder andere in gaan op het nieuwe Regional In dicatie Orgaan Walcheren, Ook komen aan de orde: ouderen huisvesting en bijstands- en kwijtscheldingsmogelijkheden in de gemeente Veere. Tentoonstelling - In het Theo van Doesburgcentrum aan de Brouwenaarstraat in Vlissingen is tot 1 november een tentoon stelling van werken van Ali Lok te zien. De dingen in haar omge ving vormen haar inspiratiebron, met verschillende materialen en technieken geeft zij haar eigen vertaling van het beeld dat ze waarneemt. Geopend tijdens kantooruren. Boswandeling - Woensdag 25 oktober om 13 uur kunnen kinderen (en ouders) op pad met 'de bosbewoners' Een spannende natuurontdekkings- tocht onder leiding van de bosfi- guren door het Zeeuws Biolo gisch Museum, met o.a. de ex positie 'poepgoed' en het bos van Oostkapelle. Iedere deelne mer krijgt een rugzakje met ge reedschap en andere benodigde materialen die op de ontdek kingsreis nodig zuilen zijn. Kaart jes zijn te koop bij alle VVVis op Walcheren. Senioren Academie - De Ho geschool Zeeland verzorgt voor de Stichting Zeeuwse Senioren Academie de cursussen 'Oos terse Wijsheid' (A) en 'Multatuli en de Max Havelaar' (B). Cursus A start 2 november en bestaat uit 5 bijeenkomsten, cursus B start 24 oktober en bestaat uit 7 bijeenkomsten Beide cursus sen worden gegeven aan de Hogeschool Zeeland in Vlissin gen Voor info en aanmelding: 0118-489151 Mantra - Vrijdag 20 oktober om 20 uur verzorgen Bansi en Yashodhara Citroen van het Vrindavan Muziek College uit Amsterdam in de Kapel van St Maarten in Grijpskerke een mantraconcert. Het concert be gint met een mini-workshop meditatie, ademhaling, AUM zingen en uitleg over mantra's, samenzang en healing. Entree 25 gulden, reserveren met no dig. Zaterdag 21 oktober kunnen belangstellenden in de Kapel van St. Maarten van 11 tot 17 uur deelnemen aan een inten sieve workshop Gayatri-Mantra. Kosten workshop: 95 gulden, reservering: tel. 020-6735330 of e-mail vrindavan.college@wxs.nl Sterren - De stichting Volks sterrenwacht 'Philippus Lans bergen' in Middelburg start vrij dagavond 20 oktober een cur sus jeugdsterrenwacht. De cur sus bestaat uit 4 lessen op vrij dagavond van 20 tot 21 uur en is voor kinderen vanaf 10 jaar. Bij helder weer wordt er na 21 uur naar de sterrenhemel geke ken met behulp van telescopen. Gratis deelname voor (kinderen van) donateurs. Aanmelden kan. persoonlijk bij de stichting, He rengracht 52 Middelburg, of tel. 0118-638018 of e-mail: "mailto:philippus@lansbergen.de mon.nl" philippus@lansbergen.demon.nl SWO - Stichting Welzijn ou deren houdt woensdag 25 ok tober om 14 uur in Woonzorg centrum de Beaufort in Arne muiden een informatiemiddag voor ouderen met de thema's preventie veiligheid en aanpas sing in en om de woning en in braakpreventie Bloedverdunning - Patiën tenvereniging voor- en nazorg bij hartziekten 'Hartezorg' houdt dinsdag 24 oktober om 19.30 uur in Hotel Terminus, Stations plein 1 Goes een thema-avond over bloedverdunning. Spreker op deze avond is Dr. F. Walt- man, internist bij het Ooster- scheldeziekenhuis in Goes. Cen traal staat de vraag: 'waarom trombosedienst in verband met hartklachten?' Naast leden zijn ook partners, familieleden, vrienden en andere belangstel lenden welkom om de avond bij te wonen. Bio-energetica - Bij de Mey- boom' is het vanaf 23 oktober mogelijk om deel te nemen aan de doorgaande bio-energetica- groep. In de cursus leren deel nemers zo met het lichaam om te gaan dat de communicatie tussen gevoel en verstand her steld wordt. Voor aanmelding en info:0118-467542. Biertapwedstrijd - Maandag 23 oktober vindt in het Arsenaal in Vlissingen de nationale bier tapwedstrijd plaats Elk horeca bedrijf dat bier afneemt van een Nederlandse bierbrouwerii en aan de wettelijke eisen voldoet mag als onderneming aan de wedstrijd meedoen. Aanmelden kan vanaf 13 uur in het Arse naal De wedstrijd begint om 13.30 uur. Kinderboerderij - Vanaf woensdag 25 oktober organi seert Kinderboerderij 'de Klep- perijhoeve' in Middelburg iedere woensdagmiddag van 13.30 tot 15.30 uur 'Werken op de boer derij'. Kinderen van 6 tot en met 12 jaar mogen deze middagen helpen bij het schoonmaken van de hokken en het voederen van de dieren. De deelnamekosten zijn 1 gulden per kind per mid dag. (advertentie) f y H/ Hip Hop wear -■ Appels in alle soorten en smaken Verloedert onze taal of wordt liet Nederlands juist rijker aan uitdrukkingsmogelijkheden? Dat is een van de vele taalonderwcrpcn die hel Genootschap Onze Taal aan de orde stelt. Wat is het Genootschap Onze Taal? Een club voor taaipuzzelaars? Een vereniging van taalpuris ten? Een verzameling dictee- freaks? Eigenlijk niets van dat alles, of misschien toch van alles een beetje. Want het Genootschap Onze Taal. opgericht in 1931. is een ver eniging voor alle liefhebbers van de (Nederlandse).taal. Het genootschap heeft 46.000 leden, die via het tijdschrift 'Onze Taal' geïnformeerd worden over onderwerpen als goed of fout taalgebruik, leesbaar schrijven, nieuwe woorden en jongerentaal. de herkomst van woorden en uitdrukkingen, de positie van het Nederlands, grammatica, spelling, taalverwerving en taalvariatie. Kortom: over alles wat taal zo boeiend maakt. Onze Taal is geen vak blad voor taalkundigen, maar is bestemd voor iedereen die meer wil weten over onze taal. U bent lid-abonnee voor 38,- per jaar. De Taaladviesdienst is een afdeling van het genootschap die jaarlijks meer dan tienduizend vragen over taal beantwoordt. Telefoonnr.: 0900 - 345 45 85 1,- per minuut), e-mail: taaladvies@onzctaal.nl Onder http://www onzetaal.nl/ vindt u op de website onder andere taalnieuws, vragen en antwoorden en talloze koppe lingen naar andere plaatsen op internet die u informeren over het Nederlands. Tweejaarlijks organiseert het genootschap een pubheks- congres over onderwerpen als 'taal en media', 'namen', 'jar gon'en 'overtuigende taal' Voor meer informatie over het Genootschap Onze Taal kunt u zich wenden tot het secreta riaat van hel genootschap, Raamweg 1 A, 2596 HL, Den Haag, tel.. 070 - 356 12 20, fax: 070 - 392 49 08, e-mail' onzetaal@onzetaal.nl Dan is het tijdschrift Onze Taal echt iets voor u. Onze Taal is een levendig blad waarin allerlei taalaspecten aan bod komen. Onze Taal is informatief, boeiend én leerzaam. Voor slechts 38.- per jaar bent u lid-abonnee (10 afleveringen). Geen geld voor een taalliefhebber' Voor inlichtingen of een proefnummer. 070 - 356 12 20. AANBOD Als u gebruik maakt van de onderstaande bon, ontvangt u 13 afleveringen van Onze Taal voor maar 45.- Ja. noteer mij als hd-abonnec voor 45,-. Voor die prijs ontvang ik Onze Taal van oktober 2000 tot 1 januari 2002 (13 afleveringen). Bon (zonder postzegel) sturen naar: Genootschap Onze Taal Antwoordnummer 18496 2501 WK Den Haag naam: adres: postcode/plaats:Wg V

de Faam | 2000 | | pagina 9